Αποστολέας Θέμα: η μεταλ μας αλλαζει?  (Αναγνώστηκε 35318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark rose

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
η μεταλ μας αλλαζει?
« στις: 29/05/07, 17:46 »
Προσφατα εκλεισα τα 15.Ακουω -κιριως- μεταλ εδω και 2,5 χρονια περιπου( Οpeth,lacuna coil,apocalyptica,trivium κλπ)Την λατρευω,ειναι σχεδον ολη μου η ζωη!Μ'αρεσει ν'ακουω μουσικη,να γραφω στιχους,να παιζω μονη  μου η στη μπαντα μου.Ομως οι γονεις μου συνεχως απειλουν και προσπαθουν να με αναγκασουν να σταματησω να ακοουω μεταλ.Και με κανουν με τον χειροτερο τροπο να χανω τους φιλους μου γιατι κατα τη γνωμη τους ειναι φρικια και με παρασυρουν.Λενε οτι αυτη η μουσικη με αλλαζει.Οτι με κανει αντικοινωνικη ,οτι η κακη μου συμπεριφορα προς αυτους  ειναι εξαιτιας της.Τα λογια του πατριου μου ακριβως οπως μου τα ειπε πριν λιγο :
''Ζωζεφινα,απο πριν γεννηθεις εσυ κι ολας  εχω δει οτι ολοι αυτοι που ακουνε μεταλ ειναι καπως.Εχουν μακρια μαλλια,50 πιρσινγκ ,ειναι ολο ''παραταμε'' και ολα τους φταινε.Ολο αυτο το ντουπ ντουπ σου πειραζει τον εγκεφαλο''
Το ξερω οτι δεν ειμαι και πολυ καλα ψυχολογικα.Χαραζω τα χερια μου σχεδον καθημερινα,συχνα πεφτω σε καταθλυψη,πλακονομαι καθεν τρεις και λιγο στο ηρεμιστικα και τα ντεπον κ μετα κανω head bangings μεχρι να μου πεσει το κεφαλι!Καρφωνω  με βελονες το σωμα μου και κοπανιεμαι στους τοιχους.και αλλα.οκ δεν ειναι και πολυ νορμαλ το ξερω.(εχω και την καλη μου πλευρα βεβαια)και σε καμια περιπτοση δεν το κανω για να το παιξω μαγκας.Αν αυτος ηταν ο σκοπος μου θα το εκανα μπροστα σε κοσμο καο οχι μονη μου στο δωματιο μου...Τα κανω ολ'αυτα  γιατι δεν εχω ποιον αλλον να τιμωρισω για ολα οσα γινονται εδω.Δεν εχω που να εκτονωθω οταν π.χ.  γυρναει σπιτι η μανα μ τυφλα οπως παντα,οταν γινομαστε ρεζιλι παντου,οταν παντα ριχνουν και οι 2 το φταιξιμο πανω μου.Και ολα αυτα τα παρατραγουδα αρχησαν πολυ πριν αρχισω ν'ακουω μεταλ.Δεν πηγε η μουσικη να με αλλαξει,εγω αλλαζοντας πηγα σ'αυτη.Ομως παραλληλα νιωθω πως με κραταει σ'αυτον τον δρομο.Πειτε μου παρακαλω τη γνωμη σας,ειτε ακουτε ειτε οχι μεταλ..

Αποσυνδεδεμένος drumgirl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Δουλειά δεν είχε ο διάολος...γράφτηκε στον ΟΑΕΔ!
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #1 στις: 29/05/07, 18:06 »
auta ta pragmata pou molis twra eksomologithikes einai poli sovara!stin arxi otan eide to thema sou eipa apo mesa mou oti pali kanena pseftometallo tha milaei gia mousiki..xmm..alla meta afou diavasa auta pou egrapses allakse i gnomi mou teleiws..i metal se allazei ama theleis esu o idios na allakseis epeidi den sou aresei o eautos sou!Episis i metal se allazei otan theleis na to pekseis periforiakos,skliros,min-mou-miliseis-giati-tha-tis-fas ktl!Stin diki sou periptwsi dialekses mia toso dunati mousiki opws i metal gia na ksespas!Sovara,to eidos mousikis pou akous antikatoptrizei stin pleiopsifia kai tin psixiki mas katastasi!Paradeigma,akous jazz simainei oti eisai iremos antrwpos(den theleis polla ntapa ntoupa),akous rock simainei oti goustareis na pwrwnesai,na xtipiesai,na akous entonous kai tsampoukalidikous rithmous kok!(den eimai apoluti oson afora ta parapanw alla etsi ta exw katalavei ws tora)Min anisixeis gia to stil mousikis pou akous!Stin teliki o,ti goustarei o kathenas!Gia auto pou prepei na anisixeis einai o eautos!Den ftais esu se tipota gia na autotimwrise!Oloi oi ipolipoi ftaine!Mesa se autin tin katastasi pou eisai voutigmeni xwris na to theleis prepei na kratiseis xaraktira,na eisai tsampoukas kai duo teleutaia!Prepei na apeuthintheis ,prwton:se kapoion psuxologo(estw kai sta krufa)giati o autotraumatismos einai kati poli sovaro k deuteron:se koinwniki leitourgo dustuxws giati oi sinthikes me sto spiti sou einai epieikws aisxres!Kata tin diki mou apopsi!!Kai min skalwneis stin mousiki!H mousiki einai gia na mas kanei na pername kala kai na niwthoume kala!
Τρία πουλάκια κάθονταν...

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #2 στις: 29/05/07, 18:07 »
Εμένα μου αλλάζει τη διάθεση.... ίσως και λίγο την συμπεριφορά μου απέναντι στους άλλους... αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Κάποιοι στίχοι της με βάζουν σε σκέψη και σχεδόν πάντα βρίσκω ένα μήνυμα να περνά μέσα από αυτούς, χωρίς να ξέρω αν όντως αυτό ήθελε ο μουσικός ή εγώ το παρερμήνευσα. Αλλά όταν άκουγα slipknot, δεν ήμουν της αντίληψης ''μ@μ@ τα όλα κτλ'', αν και μέσα από τέτοια μουσική ξέφυγα από τον ευαίσθητο και πολύ συνεσταλμένο χαρακτήρα μου. Ύστερα ανακάλυψα τα beatάκια, την χορευτική μουσική, τη funk κλπ και έγινα πιο ανοιχτός, μιλούσα χωρίς πολλούς ενδιασμούς και δεν ήμουν τόσο σφιγμένος όσο παλιά. Έτσι είμαι μέχρι σήμερα, μέχρι ίσως με κάποιον τρόπο αλλάξει πάλι λίγο ο χαρακτήρας μου. Οπότε η μέταλ, το μαύρο χρώμα, τα καρφιά,τα βαψίματα κλπ δεν σε αλλάζουν, απλά ''δίνουν τροφή'' στην άσχημη διάθεσή σου. Συνήθως υπάρχουν δύο κατηγορίες για άτομα στην περίπτωσή σου. Ή είναι ευαίσθητοι χαρακτήρες που επιρρεάζονται αρκετά εύκολα, ή το κάνουν για φιγούρα. Μας ξεκαθάρισες πως το δεύτερο δεν υφίσταται. Βέβαια όπως λες δεν σε βοηθάει η κατάσταση της οικογένειάς σου, αλλά νομίζω πως θα ήταν καλό να προσπαθήσεις να βάλεις λίγο μυαλό στους γονείς σου, παρά να μένεις αμέτοχη και να απομονώνεσαι. Με το να τιμωρείς τον εαυτό σου δεν κάνεις τίποτα :-\ Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά με έβαλε σε σκέψη το μήνυμά σου.

Αποσυνδεδεμένος forensick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #3 στις: 29/05/07, 18:25 »
Βασικα μην παιρνεις την  μουσικη τοσο σοβαρα. Δεν ειναι δυνατον η προσωπικοτητα καποιου να επιρρεαζεται τοσο απο την μουσικη-χανει την μοναδικοτητα του!
Και αν οι μεταλλαδες κατηγορουν ολους τους αλλους οτι ειναι προβατα κλπ κλπ, γιατι αραγε μπορεις να καταλαβεις ενα μεταλλα απο χιλιομετρα? ::)

Τεσπα, κοιτα να αναπτυξεις την δικια σου προσωπικοτητα, περα απο τα κομπλεξ των αλλων και της μουσικης. Γιατι και αυτη(η μουσικη) γεματη κομπλεξ ειναι. Το παν στα παντα ειναι να κραταμε ισορροπιες. Ειναι κριμα να χαραμιζεις αυτα τα πολυ ομορφα χρονια, λογω καποιων κολληματων.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #4 στις: 29/05/07, 19:32 »
Η κατάστασή σου (και του περιβάλλοντός σου) είναι σοβαρή και λίγο εξαρτάται από τη μουσική που ακούς. Περισσότερο ορίζεις εσύ την μουσική που ακούς ανάλογα τη διάθεσή σου (πχ. τώρα νιώθεις την ανάγκη να ακούς άγρια και σκοτεινή μουσική), και λιγότερο σε κάνει η μουσική να νιώθεις κάπως.

Συμφωνόντας με την drumgirl, θα σε προτρέψω να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, για να αναλύσει τι συμβαίνει μέσα σου και για να εξετάσει το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνεις. Ένας έφηβος είναι παράλογο να έχει αυτοκαταστροφικές τάσεις, άλλωστε δεν έχει δημιουργήσει ακόμα τη ζωή του... τα καλύτερα έρχονται! Οι γονείς είναι παράλογο να θεωρούν οτι το να μεγαλώνουν ένα παιδί σημαίνει απλά να προσφέρουν στέγη και τροφή. Κάπου έχετε κάνει λάθος όλοι σας!
Ψάξε για κάποιον ψυχολόγο ή/και κοινωνικό λειτουργό στο σχολείο σου. Οφείλουν να έχουν. Ή έστω, μίλα με κάποιον ώριμο και έμπιστο άνθρωπο (συγγενή, φίλο)
...ή πάρε τηλέφωνο σε κάποια από τις Υπηρεσίες Ψυχολογικής Υποστήριξης που θα βρεις εδώ: www.prosarmogi.gr/psychological-support-services.html
Βλέπεις οτι έχεις άπειρες επιλογές για υποστήριξη, από ανθρώπους που ξέρουν τι κάνουν.

Μπορείς επίσης να διαβάσεις για το τι συμβαίνει μέσα σου, στα άρθρα του www.e-psychology.gr

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #5 στις: 29/05/07, 21:52 »
Παράθεση
θα σε προτρέψω να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, για να αναλύσει τι συμβαίνει μέσα σου και για να εξετάσει το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνεις.

σε παρακαλώ πολύ άκουσε τον!το θέμα είναι σοβαρό και δεν είναι για συζήτηση στο φόρουμ!βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση μη έχοντας κάποιον να στηριχθείς από οτι καταλαβαίνω!πήγαινε σε κάποιον ειδικό πριν πέσεις σε καταστάσεις που δεν έχουν γυρισμό !

...το ότι συζητάς το θέμα αυτό είναι προς τιμή σου και αποδεικνύει ότι κάποιοι μπορεί να αποτελέσουν εξαίρεση στον κανόνα...

εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή την οποία πρέπει να την σκεφτείς...->Πρόσεξε πολύ τις παρέες σου!

...πολύ θα ήθελα να σε συναντήσω μετά από μερικά χρόνια "οχι πολλά!" για να μάθω την πρόοδό σου!

υ.γ. δεν ξέρω τι γίνεται στον δικό σου κόσμο! αλλά στον δικό μου δυστυχώς κάποιοι σαν τους φίλους σου αποτελούν περιθωριακά στοιχεία όμως δεν είναι αυτοί που το επέλεξαν αλλά μια σκληρή κοινωνία και ένα ολόκληρο σύστημα..."
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #6 στις: 29/05/07, 22:14 »
Όταν γίνεται λόγος για τέτοια

Το ξερω οτι δεν ειμαι και πολυ καλα ψυχολογικα.Χαραζω τα χερια μου σχεδον καθημερινα,συχνα πεφτω σε καταθλυψη,πλακονομαι καθεν τρεις και λιγο στο ηρεμιστικα και τα ντεπον κ μετα κανω head bangings μεχρι να μου πεσει το κεφαλι!Καρφωνω  με βελονες το σωμα μου και κοπανιεμαι στους τοιχους.και αλλα.οκ δεν ειναι και πολυ νορμαλ το ξερω.(εχω και την καλη μου πλευρα βεβαια)και σε καμια περιπτοση δεν το κανω για να το παιξω μαγκας.Αν αυτος ηταν ο σκοπος μου θα το εκανα μπροστα σε κοσμο καο οχι μονη μου στο δωματιο μου...Τα κανω ολ'αυτα  γιατι δεν εχω ποιον αλλον να τιμωρισω για ολα οσα γινονται εδω.Δεν εχω που να εκτονωθω οταν π.χ.  γυρναει σπιτι η μανα μ τυφλα οπως παντα,οταν γινομαστε ρεζιλι παντου,οταν παντα ριχνουν και οι 2 το φταιξιμο πανω μου.Και ολα αυτα τα παρατραγουδα αρχησαν πολυ πριν αρχισω ν'ακουω μεταλ.Δεν πηγε η μουσικη να με αλλαξει,εγω αλλαζοντας πηγα σ'αυτη.Ομως παραλληλα νιωθω πως με κραταει σ'αυτον τον δρομο.Πειτε μου παρακαλω τη γνωμη σας,ειτε ακουτε ειτε οχι μεταλ..


τότε μιλάμε για ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,και το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι αν πρέπει να ακούς ένα είδος μουσικής ή όχι. ΠΡΕΠΕΙ να σε δει ένας ειδικός (ψυχολόγος) Ο-Π-Ω-Σ-Δ-Η-Π-Ο-Τ-Ε (δεν είναι καθόλου ντροπή να αναζητήσεις τη βοήθειά του). Σταμάτα να ζητάς συμβουλές για τόσο σοβαρά θέματα σε ιντερνετικά φορουμ και πήγαινε σε έναν ειδικό, πριν είναι αργά. Το τελευταίο μπορεί να ακούγεται υπερβολικό,αλλά δυστυχώς δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #7 στις: 30/05/07, 01:46 »
Το καλύτερο θα ήταν να ακολουθήσεις τις συμβουλές του Βραζίλης. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να έχεις κάποιον να σε στηρίξει.

Τώρα για ψυχολόγο...πράγματι δεν είναι ντροπή, αλλά έχει και ένα Α κόστος οπότε καλύτερα να απευθυνθείς στις παραπάνω υπηρεσίες.

Πάντως να ξέρεις, όσο και να σε αγγίζει μια μουσική, μην αφήνεις να σε παρασύρει πέρα της λογικής.

Για τους φίλους σου τους μαλλιάδες, κοίτα οι γονείς λογικό είναι να έχουν μια ανησυχία. Προσωπικά και γώ τέτοιο στυλάκι ήμουν μέχρι που τα ψιλοβαρέθηκα και πάντα υπήρχε η προκατάληψη απο γονείς κτλ.

Να προσέχεις πάρα πολύ τις συναναστροφές σου πάντως, ότι και να είναι...μεταλλάδες, σκυλάδες, ρεϊβάδες κτλ.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #8 στις: 30/05/07, 03:31 »
Το ξερω οτι δεν ειμαι και πολυ καλα ψυχολογικα.Χαραζω τα χερια μου σχεδον καθημερινα,συχνα πεφτω σε καταθλυψη,πλακονομαι καθεν τρεις και λιγο στο ηρεμιστικα και τα ντεπον κ μετα κανω head bangings μεχρι να μου πεσει το κεφαλι!Καρφωνω  με βελονες το σωμα μου και κοπανιεμαι στους τοιχους.και αλλα.οκ δεν ειναι και πολυ νορμαλ το ξερω
Αυτη ειναι Emo-φαση και δεν φταιει σε τιποτα η μεταλ. Τοσοι αλλοι ειμαστε που ακουμε μεταλ, και μαλιστα Black, Death κτλ. (φυσικα και αλλα ειδη μουσικης) και δεν παθαμε τιποτα.
Εγω εχω την εντυπωση πως ειναι φαση εφηβικη και ισως να φταιει η παρεα σου. Επειδη νομιζω ολοι μας περασαμε περιοδο μαλακιας στην εφηβεια, προτεινω το εξης.
1)Να τα βρεις με τους γονεις σου. Ειναι οι ανθρωποι που σε αγαπανε περισσοτερο στον κοσμο και παντα θελουν το καλο σου. Επειδη ομως ξερω οτι δυσκολα θα καταλαβουν πιο ειναι ακριβως το καλο σου, προσπαθησε να συζητατε. Τουλαχιστον εγω αυτο εκανα και εχω αψογη σχεση με τους δικους μου.
2)Κοιτα να ξεχωρισεις τις παρεες απο τους "φιλους" σου. Κρατα τους φιλους σου κοντα σου και βρες παρεες που θα σε κανουν να νιωθεις ωραια, και οχι να αυτοκαταστρεφεσαι.
Μην συνεχισεις ετσι. Προσπαθησε να το δεις ωριμα το θεμα. Τα χρονια μεχρι τα 20 περιπου ειναι πολυ κρισιμα για την υπολοιπη ζωη σου.

Λοιπον, αυτα ειχα να πω εγω. Αν θες, σκεψου τα. Μιλαω και απο προσωπικη εμπειρια αφου τα περασα προσφατα. :)

Αποσυνδεδεμένος Dark rose

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #9 στις: 30/05/07, 07:59 »
Σταμάτα να ζητάς συμβουλές για τόσο σοβαρά θέματα σε ιντερνετικά φορουμ και πήγαινε σε έναν ειδικό, πριν είναι αργά. Το τελευταίο μπορεί να ακούγεται υπερβολικό,αλλά δυστυχώς δεν είναι.

dn itan o skopos m ne parw simvoules apla anefera afta ta pragmata gia na katalavete kalitera tin katastasi mou.exw prospathisei na paw se psixologo,alla dn ta katafera.edw k ligo kairo omws milaw mw kapoious online s'ena organisation.psilovoithaei alla ok...
(oso gia sizitisi me tous goneis m ksexaste to dn akoune POTE kouveda)
k apo tous filous m mono egw akouw metal.ine oloi i tis pop ,i twn laikwn i exoun mono to metal stilaki k apo mousiki tpt
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/07, 08:56 από Dark rose »

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #10 στις: 30/05/07, 14:05 »
Σταμάτα να ζητάς συμβουλές για τόσο σοβαρά θέματα σε ιντερνετικά φορουμ και πήγαινε σε έναν ειδικό, πριν είναι αργά. Το τελευταίο μπορεί να ακούγεται υπερβολικό,αλλά δυστυχώς δεν είναι.

dn itan o skopos m ne parw simvoules apla anefera afta ta pragmata gia na katalavete kalitera tin katastasi mou.exw prospathisei na paw se psixologo,alla dn ta katafera.edw k ligo kairo omws milaw mw kapoious online s'ena organisation.psilovoithaei alla ok...
(oso gia sizitisi me tous goneis m ksexaste to dn akoune POTE kouveda)
k apo tous filous m mono egw akouw metal.ine oloi i tis pop ,i twn laikwn i exoun mono to metal stilaki k apo mousiki tpt

Η κατάστασή σου είναι,δυστυχώς,σοβαρή. Τώρα τι metal και ξεmetal και ποιά μουσική ακούω εγω και ποιά οι φίλες μου κτλ κτλ κτλ.... Αυτά σε απασχολούν;;;;;; Έχεις να ασχοληθείς με ασύγκριτα πιο σοβαρα ζητήματα, τα οποία έχουν μεγάλη σημασία για την πορεία ολόκληρης της ζωής σου

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #11 στις: 30/05/07, 14:31 »
Ρε παιδιά, ηρεμήστε λίγο... Είναι σοβαρό αλλά μην τη φάτε κιόλας. :-\ 

Dark rose, μη φέρεσαι έτσι στον εαυτό σου, μόνο κακό σου κάνει. :-\
Δοκίμασε να ηρεμήσεις λίγο - όσο μπορείς...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #12 στις: 30/05/07, 14:56 »
- Η μέταλ μας, αλάζει... (Τι αλάζει; απ το κακό στο χειρότερο πάει...)

- Η μέταλ, δεν μας αλάζει!!! Μας εκφράζει, όπως ένα βιβλίο, μια ταινία, ενα ποιημα, μια κουβέντα, ένα χαμόγελο, ένα δάκρυ, ένα φιλί, ένα αντίο, ένα καλωσόρισες, ένα "παράτα με πια δεν σε αντέχω!!!"...

Με τους δικούς σου, και Ραπ να άκουγες και να φόραγες το παντελόνι σου ανάποδα ala Kris Kros, λες και κατεβάζεις το φερμουάρ σου για χέσιμο, πάλι τα ίδια θα άκουγες!!! Να είσαι σίγουρη!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/07, 14:59 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #13 στις: 30/05/07, 22:27 »
Παιδια αυτο που βλεπω εκτος του οτι  ειναι σχετικα σοβαρη η κατασταση της φιλης μαςειναι οτι στη νεολαια στις μερες μας υπαρχει πολυ οργη συσωρευμενη για πολλα θεματα την οποια οπως αναφερει και η κοπελα και οπως εχω ακουσει και αρκετους αλλου να κανουν την στρεφουν προς το εαυτο τους.Και εγω συνομηλικος με την κοπελια ειμαι αλλα δεν πιστευω πως οποιουδηποτε ειδους οργη πρεπει να εκτονωνεται στον εαυτο μας.Επισης θελω να προσθεσω πως πιστευω πως το μεταλ δεν μας αλλαζει τουλαχιστον οχι σε βαθμο οπως της κοπελιας,και το μονο που μπορει να μας κανει το μεταλ ειναι να αποτελεσει πηγη εμπνευσης  και εκτονωσης αλλα παντα με συνετα μεσα(δηλαδη το headbanging που λεει και η Ζωζεφινα δεν ειναι κακο ειναι κακο ομως να χαραζεις τα χερια σου).Επισης θα ηθελα να δωσω την εξης συμβουλη στη φιλη μας : προσπαθησε να βρεις την πηγη της οργης και υστερα βρες  μια πιο δημιουργικη διεξοδο για την οργη σου ,γιατι με αυτα που κανεις βλαπτεις την υγεια σου και στεναχωρεις αυτους που σε αγαπανε.Ακομα θα ηθελα να πω πως ισως οι πραξεις αυτες δικαιολογουνται ως ενα βαθμο απο την ηλικια και τα λοιπα αλλα για το θεο βρε κοπελα μου προσπαθησε να τις μετριασεις.Σορρυ αν σας κουρασα αλλα ηθελα να εκφρασω την προσωπικη μου αποψη.Επισης Ζωζεφινα αν νιωθεις πως θελεις καπου να μιλησεις για οτιδηποτε στειλε μου πμ η' μαιλ να σου δωσω τηλεφωνο να μιλησουμε φιλικα,επειδη δεν πιστευω πως η λυση του ψυχολογου ειναι ιδανικη καθως πιστευω πως καλυτερα θα σε καταλαβει ενας συνομηλικος που πιθανον να εχει τις ιδιες ανυσηχιες και προβληματα απο εναν ενηλικο με πολλα πτυχια.

Παντα φιλικα
Σταματης :)

α...............σου δινω και το μσν μου αν θες να μιλαμε ιντερνετικα tsougrana5212@hotmail.com
ελπιζω να βοηθησα και να ξερεις οτι σε καταλαβαινω ειδικα στο θεμα του κοινωνικου περιγυρου γιατι και ο δικος μου κοινωνικος περιγυρος καπως ετσι με αντιμετωπιζει(α............να ο καφρος με τα μακρια μαλλια και τα σκουλαρικια)
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #14 στις: 30/05/07, 22:37 »
Ρε σεις μηπως εχει γίνει λίγο της μόδας αυτο το emo-screamo-goth-metal στυλάκι "Κόβο τις φλέβες μου ακούω μέταλ και κλέω σε σκοτεινες γωνείες"???........

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #15 στις: 30/05/07, 22:41 »
Ρε σεις μηπως εχει γίνει λίγο της μόδας αυτο το emo-screamo-goth-metal στυλάκι "Κόβο τις φλέβες μου ακούω μέταλ και κλέω σε σκοτεινες γωνείες"???........

Βασικα φιλε το σκεφτηκα και εγω αλλα αν καταλαβα καλα η κοπελια το κανει για παρτη της οπως λεει οποτε μαλλον δεν ισχυει η μοδα εφ'οσον οπως λεει και αυτη τα ατομα με τα οποια συναναστρεφεται δεν ακουν τετοια μουσικη αρα προφανως δεν υιοθετουν και αυτο το στυλ που αναφερεις.
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #16 στις: 30/05/07, 22:51 »
Ρε παιδιά... τι είναι το headbanging;

Επίσης, θέλω κι εγώ να προσφέρω το msn μου και να βοηθήσω όπως μπορώ.
Dark rose, δε θέλουμε να το παίξουμε έξυπνοι ή πιο "λογικοί", να βοηθήσουμε θέλουμε. ;)

Τώρα, όσων αφορά το θέμα της συζήτησης.
Δεν πιστεύω ότι η μουσική που ακούς σε αλλάζει, απλά οι προτιμήσεις σου αλλάζουν ανάλογα με τη διάθεση σου και τις καταστάσεις.
Προσωπικά, δεν ακούω πολύ Metal αλλά δεν θα έλεγα όχι σε ένα live, απλά δεν το συνηθίζω.

Φιλικά,
csd

csd@hotmail.com 

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #17 στις: 30/05/07, 23:45 »
Ρε παιδιά... τι είναι το headbanging;
Head - Banging.
Κεφαλι - Κοπανιμα.
Υπαρχουν και διαφορα ειδη.  ;D

Ρε σεις μηπως εχει γίνει λίγο της μόδας αυτο το emo-screamo-goth-metal στυλάκι "Κόβο τις φλέβες μου ακούω μέταλ και κλέω σε σκοτεινες γωνείες"???........
emo-screamo ναι.
gothic-metal οχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/07, 23:48 από Stoner [ y=Aημ2π(t/T-x/λ) ] »

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #18 στις: 31/05/07, 01:00 »

Dark rose, δε θέλουμε να το παίξουμε έξυπνοι ή πιο "λογικοί", να βοηθήσουμε θέλουμε. ;)





+100000000000000000
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #19 στις: 31/05/07, 14:05 »
Παράθεση
Το ξερω οτι δεν ειμαι και πολυ καλα ψυχολογικα.Χαραζω τα χερια μου σχεδον καθημερινα,συχνα πεφτω σε καταθλυψη,πλακονομαι καθεν τρεις και λιγο στο ηρεμιστικα και τα ντεπον κ μετα κανω head bangings μεχρι να μου πεσει το κεφαλι!Καρφωνω  με βελονες το σωμα μου και κοπανιεμαι στους τοιχους.και αλλα.οκ δεν ειναι και πολυ νορμαλ το ξερω.(εχω και την καλη μου πλευρα βεβαια)και σε καμια περιπτοση δεν το κανω για να το παιξω μαγκας.Αν αυτος ηταν ο σκοπος μου θα το εκανα μπροστα σε κοσμο καο οχι μονη μου στο δωματιο μου...Τα κανω ολ'αυτα  γιατι δεν εχω ποιον αλλον να τιμωρισω για ολα οσα γινονται εδω.Δεν εχω που να εκτονωθω οταν π.χ.  γυρναει σπιτι η μανα μ τυφλα οπως παντα,οταν γινομαστε ρεζιλι παντου,οταν παντα ριχνουν και οι 2 το φταιξιμο πανω μου.Και ολα αυτα τα παρατραγουδα αρχησαν πολυ πριν αρχισω ν'ακουω μεταλ.Δεν πηγε η μουσικη να με αλλαξει,εγω αλλαζοντας πηγα σ'αυτη.Ομως παραλληλα νιωθω πως με κραταει σ'αυτον τον δρομο.Πειτε μου παρακαλω τη γνωμη σας,ειτε ακουτε ειτε οχι μεταλ..
dark rose ωραιο το θεμα σου κ σου σου σινυστω να ακολουθησεις τις συμβουλες τον υπολοιπων.ολα αυτα που κανεις σου προσφερουν κατι?οχι!το αντιθετο μαλιστα,σε καταστρεφουν!εισαι ενα παιδι με πολυ μελλον μπροστα σουκ αλλιως πρεπει να δωσεις απαντησεις στους δικους σου.οσο για το αν η μουσικη που λατρευουμε μας αλλαζει το πιστευω γιατι εμενα με αλλαξε.απο τα 16 κ μετα καταλαβα πως αυτη η μουσικη με εκφραζει.θεωρω τους μεταλλαδες ανοιχτομυαλους κ ακομπλεξαριστους.να κρατας ομως τα καλα αυτης της μοθσικης...
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/07, 15:34 από Βραζίλης »
JAYMZ21

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #20 στις: 31/05/07, 14:21 »

θεωρω τους μεταλλαδες ανοιχτομυαλους κ ακομπλεξαριστους.

Διαφωνώ τελείως. Οι οπαδοί του μεταλ είναι το ίδιο ανοιχτόμυαλοι και κλειστόμυαλοι, ακομπλεξάριστοι και κομπλεξικοί, ανασφαλείς και μάγκες με όλους τους υπόλοιπους. Μέγας μύθος η υποτιθέμενη "ανωτερότητα" των μεταλλάδων. Για να μην αναφερθούμε και σε περιπτώσεις που επιδεικνύουν,δυστυχώς,απίστευτη ανωριμότητα...

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #21 στις: 31/05/07, 14:29 »

θεωρω τους μεταλλαδες ανοιχτομυαλους κ ακομπλεξαριστους.

Διαφωνώ τελείως. Οι οπαδοί του μεταλ είναι το ίδιο ανοιχτόμυαλοι και κλειστόμυαλοι, ακομπλεξάριστοι και κομπλεξικοί, ανασφαλείς και μάγκες με όλους τους υπόλοιπους. Μέγας μύθος η υποτιθέμενη "ανωτερότητα" των μεταλλάδων. Για να μην αναφερθούμε και σε περιπτώσεις που επιδεικνύουν,δυστυχώς,απίστευτη ανωριμότητα...
αυτη ειναι οι γνωμη σου κ την σεβομαι ομως εγω κρινω απο εμενα κ απο φιλους κ γνωστους.εχεις παρατηρησει πως εμεις οι μεταλλαδες δν εχουμε προβλημα κ σε clubs να παμε κ ελληνικα ή αλλα ειδη μουσικης να ακουσουμε με μια παρεα σε αντιθεση με τους αλλους που συνεχεια μας λενε "πως τα ακους αυτα,τι καταλαβαινεις απο αυτη την μουσικη..."για μενα πιστευω πως απο την στιγμη που ακους αυτη την μουσικη εισαι ατομο ψαγμενο,ευαισθητο,με προβληματισμους κ οχι ανεγκεφαλος με μοναδικη εννοια σου την διασκεδαση!
JAYMZ21

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #22 στις: 31/05/07, 14:40 »
H μέταλ mashala Ζει!!! (για να θυμηθούμε και την κληρονομια μας απο την τουρκοκρατία!)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #23 στις: 31/05/07, 14:59 »

θεωρω τους μεταλλαδες ανοιχτομυαλους κ ακομπλεξαριστους.

Διαφωνώ τελείως. Οι οπαδοί του μεταλ είναι το ίδιο ανοιχτόμυαλοι και κλειστόμυαλοι, ακομπλεξάριστοι και κομπλεξικοί, ανασφαλείς και μάγκες με όλους τους υπόλοιπους. Μέγας μύθος η υποτιθέμενη "ανωτερότητα" των μεταλλάδων. Για να μην αναφερθούμε και σε περιπτώσεις που επιδεικνύουν,δυστυχώς,απίστευτη ανωριμότητα...
αυτη ειναι οι γνωμη σου κ την σεβομαι ομως εγω κρινω απο εμενα κ απο φιλους κ γνωστους.εχεις παρατηρησει πως εμεις οι μεταλλαδες δν εχουμε προβλημα κ σε clubs να παμε κ ελληνικα ή αλλα ειδη μουσικης να ακουσουμε με μια παρεα σε αντιθεση με τους αλλους που συνεχεια μας λενε "πως τα ακους αυτα,τι καταλαβαινεις απο αυτη την μουσικη..."για μενα πιστευω πως απο την στιγμη που ακους αυτη την μουσικη εισαι ατομο ψαγμενο,ευαισθητο,με προβληματισμους κ οχι ανεγκεφαλος με μοναδικη εννοια σου την διασκεδαση!

Aυτο που αναφέρεις το βλέπω να συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και είναι πραγματικά ευχάριστο. Εγω κρίνω με βάση αυτά που βλέπω εδώ και σχεδόν 15 χρόνια και πίστεψέ με ότι έχω δει και ακούσει πολλά αρνητικά πράγματα. Είναι γεγονός ότι τελευταία οι οπαδοί του μεταλ,σε κάποιο βαθμό βέβαια και όχι όλοι, δεν θεωρούν μ.....α ό,τι δεν έχει σχέση με μεταλ. Αυτό είναι ένα θετικό βήμα σε σχέση με παλιότερα (εκει να έβλεπες τι γινόταν, να σε κόβει η νίλα), αλλά δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει και ΤΟΣΟ πολύ τα πράγματα. Ακόμα βλέπεις σε πολλούς το και καλά βαρύ και ασήκωτο υφάκι (το οποίο βέβαια εξαφανίζεται όταν διαπιστώσουν ότι δεν τους ανάγει σε γ......ς της γειτονιάς) ,ακούς επίσης τις ίδιες ανώριμες απόψεις για άλλα είδη μουσικής και διαπιστώνεις μια αντίληψη να κριθεί ο διπλανός σου με βάση το είδος μουσικής που ακούει.
Το να έχεις σαν έγνοιά σου τη διασκέδαση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν σε νοιάζει τίποτα άλλο. Μην τα μπερδεύεις. Εχω κάνει κατα καιρούς φοβερές συζητήσεις με άτομα που ακούνε μουσική που εγώ δεν αντέχω να ακούσω αν δεν πιω 10 μπύρες. Καμία σχέση η ωριμότητα,η ευαισθησία και η διάθεση ή όχι για προβληματισμό ενός ανθρώπου με τη μουσική που γουστάρει.

Υ.Γ. Ας δήλωνες πριν 10 χρόνια μεταλλάς και να έλεγες ταυτόχρονα ότι πας σε club. Το τι θα άκουγες δεν λέγεται... Είμαστε σίγουροι ότι τέτοια φαινόμενα έχουν εξαλειφθεί;;;;

Υ.Γ. (Λίγο άσχετο) Οι παλιότεροι θα θυμούνται τι κράξιμο έτρωγαν οι Βon Jovi και ότι ο Jon ψηφίζονταν απο τους hardcore metalheads επι σειρά ετών καλύτερη τραγουδίστρια στο ετήσιο δημοψήφισμα του Metal Hammer. Bέβαια πολλοί από εκείνους που τους έθαβαν, όταν πήγαιναν στο σπίτι τους έκλειναν πόρτες και παντζούρια, έβαζαν κολλητική ταινία στα παράθυρα για να μην ακούγεται τίποτα έξω και έλιωναν το You give love a bad name....

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #24 στις: 31/05/07, 19:41 »
re eleos ti anixtomialoi kai akomplexaristoi....kathe koinonia exei ta kala tis kai ta skata tis...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
66356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/06, 12:11
από Neuron
7 Απαντήσεις
3428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/05, 23:41
από porky
8 Απαντήσεις
2973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/07, 15:12
από VasilisG.J.
41 Απαντήσεις
14376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
10 Απαντήσεις
4733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
4 Απαντήσεις
2621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 17:10
από Fteo
9 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:24
από adr1anos
10 Απαντήσεις
3997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M
12 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround