Αποστολέας Θέμα: Διάφανα Κρίνα  (Αναγνώστηκε 67086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #75 στις: 31/03/05, 15:12 »
Για να μην λειτουργούμε μονάχα ως μάντεις κακών, αλλά να πάρουμε και τη δουλειά του φίλτατου Χίου (άντε και Καμπούρη), από έγκυρη πηγή (μέλος του συγκροτήματος) γνωστοποιήθηκε πως δουλεύουν πάνω σε ένα project-έκπληξη, γεγονός που αποδεικνύει πως όχι μόνο δεν τα έχουν παρατήσει, αλλά παραμένουν δημιουργικότατοι.

Χαρμόσυνα μαντάτα που φαντάζομαι πως αφήνουν την αισιοδοξία να κυριαρχήσει στους κόλπους των ακροατών. ;)

Γεια σου ρε kiseichukan με τα μαντάτα σου...Μιλάμε μόλις το διάβασα τρελάθηκα...Άντε μπράβο...Άντε να τους δούμε και live στη συμπρωτεύουσα..(κωλόφαρδοι Αθηναίοι :P >:()

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #76 στις: 01/04/05, 17:43 »
Για να μην λειτουργούμε μονάχα ως μάντεις κακών, αλλά να πάρουμε και τη δουλειά του φίλτατου Χίου (άντε και Καμπούρη), από έγκυρη πηγή (μέλος του συγκροτήματος) γνωστοποιήθηκε πως δουλεύουν πάνω σε ένα project-έκπληξη, γεγονός που αποδεικνύει πως όχι μόνο δεν τα έχουν παρατήσει, αλλά παραμένουν δημιουργικότατοι.

Ελπίζω η έκπληξη να μην είναι πως το γυρίσαν στο ρεμπέτικο ::) ::)(και να το κάναν θα το αγόραζα 8) 8))

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #77 στις: 03/04/05, 02:12 »
Ελπίζω η έκπληξη να μην είναι πως το γυρίσαν στο ρεμπέτικο ::) ::)(και να το κάναν θα το αγόραζα 8) 8))

 8) 8) Κρίνα και ξερό ψωμί...΄

"Διάφανη μουσική, με άρωμα "κρίνου"
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/05, 02:13 από master of puppets »

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #78 στις: 03/04/05, 10:58 »
Και αφυδατωμένος άρτος.Ακούγεται καλύτερα.
ή αλλίως
Κρίνα και τα μυαλά στα κάγκελα και τ'άντερα στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #79 στις: 25/04/05, 16:57 »
Εεεε....Τελικά παιδιά....Τι γίνεται? Ακούστηκε τίποτα και για εδώ πάνω...?Πουθενά δεν έχει αναλοινωθεί τίποτα πέρα απ'υη συναυλία τους στην Αθήνα, στο ρόδον....

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #80 στις: 26/04/05, 01:03 »
ontos... ego pantos den mporo na min pao sto rodon , einai kati san proskinima auto to live :) kai fusika, oso paei to vouno [ego] ston moameth [sta krina stin athina], e pou tha paei, den tha erthoun? tha erthoun...

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #81 στις: 06/06/05, 01:10 »
Ωραία συζήτηση ρε παιδιά και κόσμια. Να πω και γω τα δικά μου όπως τα βλέπω εδώ στο εξωτερικό.
Η Φινλανδία όπως ξέρετε έχει για το μέγεθος της φοβερή παραγωγή Rock μουσικής η οποία εξάγεται κι όλας. Τους ξέρουμε όλοι. (Stratovarius, Impaled Nazarene, HIM, Sentenced, Hanoi Rocks, Nightwish, Waltari, Apocalyptica, Children of Bodom,22 pistepirkko,Kemopetrol). Αν σε αυτούς προσθέσω και τα δεκάδες μεγάλα rock σχήματα που υπάρχουν εδώ αλλά είναι καταδικασμένα στη αφάνεια λόγω του ότι γράφουν στα φινλανδικά (CMX-θεοί,είχαν δώσει συναυλίες και με τους Τρύπες-,Ultra Bra,Kotiteollisuus, Indica,Epu Normaali, Yö, Don Huonnot etc) αλλα μολαταύτα κονομάνε, αλλά και τους μη rock καλλιτέχνες που είναι γνωστοί διεθνώς (Bomfunk Mc's, Darude etc) βλέπουμε ότι υπάρχει μια υγιής σκηνή με προοπτικές διεθνούς καριέρας για αυτούς που την απαρτίζουν. Ακριβώς το αντίθετο με αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα.

Γιατί γίνεται αυτό; Γιατί δεν υπάρχει μια ζωντανή ελληνική ροκ σκηνή με ελληνόφωνα και αγγλόφωνα σχήματα που να ανατροφοδοτείται συνεχώς; Γιατί από Ελληνικά ροκ σχήματα το μοναδικό που είναι σχετικά γνωστό εδώ πάνω να είναι οι Rotting Christ? Τι πάει στραβά;

Κατ'εμέ το πιο βασικό στοιχείο για να υπάρξει ροκ σκηνή σε μια χώρα είναι να υπαρχει μια κρίσιμη μάζα οπαδών η οποία χρησιμεύει σε δύο πράγματα. Πρώτον είναι αυτή που θα καταναλώσει το μουσικό προϊόν των συγκροτημάτων και δεύτερον από τα μέλη της θα προέλθουν οι μελλοντικές μπαντες.  Η κρίσιμη αυτή μάζα είμαστε όλοι εμείς παιδιά που ακούμε αυτήν τη μουσική και μαλιστα σε κάποια φάση πιάσαμε και κάποιο μουσικό όργανο. Εμείς που ακούμε και    Hives,Rolling stones, Metallica, Gorillaz,Cardigans, PJ Harvey, REM, Megadeth, White Stripes, Franz Ferdinand, Cure,  Iron Maiden,Pulp,Paradise Lost και και και..... Εμείς που από τα δικά μας παιδιά αγαπήσαμε τα Σπαθιά,Τρύπες, Ενδελέχεια, Κρίνα και και και....Εμείς που σχηματίσαμε συγκροτήματα με όνειρα ίσως...(έζησα από πρώτο χέρι το μπαμ του '95-'00)

Βάση για τα συγκροτήματα και πελατεία υπαρχει.Τότε που κολλάει η ιστορία;

-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #82 στις: 06/06/05, 01:10 »
Ε, η όλη μουσική βιομηχανία όπως είναι στημένη στην Ελλάδα είναι 100% ξένη σε ότι ακούμε. Παντού υπαρχουν τα fame story και τα pop idol, παντού υπάρχει η εγχώρια pop, απλά τυγχάνει στην χώρα μας σχεδόν όλες οι εκπομπές των ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών να περιστρέφονται γύρω από αυτόν τον άξονα. Είναι τρομερά δύσκολο για ένα ελληνικό ροκ σχήμα ζήσει από τη μουσική του,αν η προβολή είναι μηδενική και οι δισκογραφικές εναντίον του. Και ας μην συζητήσουμε καν αν το σχήμα αυτό είναι αγγλόφωνο ή metal καλύτερα...Είναι και η ιστορία με την πειρατεία και την διακίνηση mp3 (δεν κατηγορώ κανεναν,την πραγματικότητα περιγράφω) που κάνει τις εταιρείες ακόμα πιο δύσπιστες.

Το κοινό υπάρχει αλλά δεν είναι ικανοποιημένο...Που είναι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί και η μουσική που εμείς οι φίλοι της rock δικαιούμαστε βάση των αριθμών μας; Γιατί να είναι τα ερτζιανά τίγκα στα nitro,sfera,lampsi και δε συμμαζεύεται; Γιατί για κάθε τραγούδι των metallica ή του iggy pop ή των bloodhound gang etc που παίζεται στο ράδιο να αντιστοιχούν 100 του Ρέμου;;; Οι μικρές και ανεξάρτητες εταιρείες που προωθήσαν τα νέα ελληνικά σχήματα όπως η Wipe out και η Ano Kato δεν φαίνονται να υπάρχουν σήμερα και μάλλον φταίει το ιντερνετ και η πειρατεία...ίσως; (διορθώστε με παίδες αν υπάρχουν νέες ανεξάρτητες εταιρείες, στο εξωτερικό μένω,δεν έχω μεγάλη επαφή τελευταία).

Τελικά μάλλον εμείς φταίμε για τη μιζέρια μας που δεν δίνουμε δυναμικά το παρόν...Γιατί να είμαστε εμείς οι παράξενοι που προτιμάμε τους Radiohead και τους Red Hot Chilli Peppers απο τhν Πέγκυ Ζήνα και την Ρεγκη Χήνα; Όταν ο Kωστόπουλος υπεγραψε την Ζήνα στην τότε εταιρία του η κοπέλα είχε πει μόνο το "αν πας με άλλη θα σου σπάσω το κεφάλι" και αμέσως να τα εξώφυλλα στο Downtown να οι συνεντεύξεις στο Νitro (του κωστόπουλου επίσης) ,να η μετάδοση του δίσκου στο ραδιόφωνο απο το πρωί ως το βράδυ. Το αποτέλεσμα; Μέγα αστέρι η Πέγκυ και μπράβο της. Ο Κυριακού τα ίδια,κάνει το fame story, κονομάει από τις θεαματικότητες και τα διαφημιστικά έσοδα και ετοιμάζει τα νέα αστέρια για τη σεζόν που έρχεται που θα μοσχοπουλήσουν για χάρη της δισκογραφικής του.
Δεν θα μου χάλαγε καθόλου την αισθητική αν βρισκόταν κάποιο αντίβαρο,κάποιος φορέας να κάνει κάτι αντίστοιχο για τα ροκ σχήματα. Στην αμερική όταν το mtv επαιζε  r'n'b rap και hip hop μονο υπήρχαν τα κολεγιακά ραδιόφωνα και το underground κύκλωμα να κάνει τη δουλειά. Έτσι βρέθηκαν οι offspring απο το πουθενά και χωρίς βιντεοκλιπ να πουλησουν εκατομμύρια δίσκους μέχρι να το πάρουν πρέφα το κυρίως κύκλωμα. Η φύση απεχθάνεται τα κενά,τώρα υπάρχει mtv2 στο αμέρικα για τους πρώην απόβλητους...

Γιατί ρε παιδιά να βρίζουμε τον Ατλαντίς, που με όλα τα κουσούρια του ήταν μια όαση; Γιατί να βρίσω τις δυτικές συνοικίες (που δεν μου αρέσουν κα-θο-λου) ,ό,τι μπορούν κάνουν κι αυτοί. Γιατί απο ταλέντο υπάρχει κάμποσο στην Ελλάδα. Γιατί να κατηγορήσω τους Πράσσειν Άλογα;Ξέρετε πόσοι φινλανδοί έμειναν με ανοιχτό το στόμα όταν τους έπαιξα το ξανά,το κηροζίνη και το βασίσου πάνω σου; Κάποιος με ρώτησε αν αντιγράφουν τους system of a down και όταν του πα πότε γράφτηκαν τα κομμάτια έμεινε μα-άκας.

Τι λέτε;
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #83 στις: 06/06/05, 02:54 »
Επειδή τη δεδομένη στιγμή δεν έχω το χρόνο να σχολιάσω συνολικά τις θέσεις σου, στέκομαι μόνο στην τελευταία παράγραφο.

Ένας ξένος δεν μπορεί να έχει σφαιρική γνώμη αναφορικά με ένα ελληνικό συγκρότημα και τη δουλειά του. Μπορεί να κρίνει μουσικά το αποτέλεσμα, στιχουργικά όμως δεν μπορεί να έχει άποψη, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τουλάχιστον. Αυτά τα αλληλένδετα στοιχεία, καταργούνται στη συνείδηση ενός Φινλανδού ακροατή, που εξαναγκάζεται εκ των πραγμάτων να επικεντρωθεί στην ενορχήστρωση, τη σύνθεση και την τεχνική επάρκεια της φωνής αποκλειστικά. Εγώ όμως, που κατέχω τη γλώσσα, θα κρίνω σε μια πιο αυστηρή και ουσιαστική βάση.

Επίσης δε μου κάνει εντύπωση που κάποιοι Φινλανδοί εξετίμησαν τους "Πράσσειν Άλογα". Υποθέτω εύλογα πως υπάρχουν κι άλλοι Φινλανδοί που θα ακούσουν Φλωρινιώτη και θα πάθουν πλάκα με το εξωτικό αυτό φρούτο. Σημασία έχει πρώτα από όλα να εξετάσουμε το γνωστικό υπόβαθρο του εκάστοτε κριτή. Όλοι άλλωστε έχουμε κρίση, κάποιοι όμως φροντίζουν να τη στηρίζουν με επιχειρήματα, βασισμένα στη μουσική τους γνώση ως ακροατές και θεωρητικοί μουσικοί. Όλα έχουν τη σημασία τους. Αυτό δεν το λέω για να ακυρώσω τη γνώμη των Φινλανδών που τους άκουσαν, αλλά πρόκειται για μια παράμετρο σημαντική που επιβάλλεται να εξετάζουμε.

Κι ένα παράδειγμα ψιλοσχετικό. Οι Puressence για χρόνια έχαιραν μαζικότατης απήχησης κι εκτίμησης στους ελληνικούς ροκόφιλους κύκλους, αν και στη χώρα τους σκότωναν συνήθως μύγες στις συναυλίες και το μέσο αγγλάκι τους αγνοούσε. Τι συμπεράσματα άραγε να βγάλουμε για την αξία τους;

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #84 στις: 06/06/05, 05:32 »
Ένας ξένος δεν μπορεί να έχει σφαιρική γνώμη αναφορικά με ένα ελληνικό συγκρότημα και τη δουλειά του. Μπορεί να κρίνει μουσικά το αποτέλεσμα, στιχουργικά όμως δεν μπορεί να έχει άποψη, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τουλάχιστον. Αυτά τα αλληλένδετα στοιχεία, καταργούνται στη συνείδηση ενός Φινλανδού ακροατή, που εξαναγκάζεται εκ των πραγμάτων να επικεντρωθεί στην ενορχήστρωση, τη σύνθεση και την τεχνική επάρκεια της φωνής αποκλειστικά. Εγώ όμως, που κατέχω τη γλώσσα, θα κρίνω σε μια πιο αυστηρή και ουσιαστική βάση.

Επίσης δε μου κάνει εντύπωση που κάποιοι Φινλανδοί εξετίμησαν τους "Πράσσειν Άλογα". Υποθέτω εύλογα πως υπάρχουν κι άλλοι Φινλανδοί που θα ακούσουν Φλωρινιώτη και θα πάθουν πλάκα με το εξωτικό αυτό φρούτο. Σημασία έχει πρώτα από όλα να εξετάσουμε το γνωστικό υπόβαθρο του εκάστοτε κριτή. Όλοι άλλωστε έχουμε κρίση, κάποιοι όμως φροντίζουν να τη στηρίζουν με επιχειρήματα, βασισμένα στη μουσική τους γνώση ως ακροατές και θεωρητικοί μουσικοί. Όλα έχουν τη σημασία τους. Αυτό δεν το λέω για να ακυρώσω τη γνώμη των Φινλανδών που τους άκουσαν, αλλά πρόκειται για μια παράμετρο σημαντική που επιβάλλεται να εξετάζουμε.


Κι ένα παράδειγμα ψιλοσχετικό. Οι Puressence για χρόνια έχαιραν μαζικότατης απήχησης κι εκτίμησης στους ελληνικούς ροκόφιλους κύκλους, αν και στη χώρα τους σκότωναν συνήθως μύγες στις συναυλίες και το μέσο αγγλάκι τους αγνοούσε. Τι συμπεράσματα άραγε να βγάλουμε για την αξία τους;


Συμφωνώ για τους στίχους,οι Φινλανδοί δεν κατανοούν τη γλώσσα αλλά το ότι η μουσική τους εντυπωσίασε δίνει πόντους στους Πράσσειν Άλογα και αυτό πρέπει να το δεχτούμε. Όσο για την αναφορά στον Φλωρινιώτη είναι τελείως άστοχη. Οι Πράσσειν Άλογα μόνο εξωτικό φρούτο δεν φάνηκαν σε όσους τους άκουσαν,πράγμα που αποδυκνείεται από το σχόλιο για τον ήχο τους και τις όποιες συγγένειες με  τους System of a Down. Αυτό που ήθελα να τονίσω με την αναφορά αυτή ήταν πως κατά την γνώμη μου υπαρχουν περιθώρια για διεθνή καριέρα για τα ελληνικά σχήματα που έχουν ταλέντο (και αγγλικό στίχο). Κατά τη γνώμη μου οι ΠΑ έγραψαν κομμάτια που μουσικά τουλάχιστον θα μπορούσαν να σταθούν σε δίσκους ονομαστών metalcore συγκροτημάτων.

Για τα λεγόμενα σχετικά με το μουσικό θεωρητικό υπόβαθρο και την εμπειρία ως ακροατή,θα πω το εξής. De gustibus non est disputandum. Θέμα γούστου είναι και η γνώμη του τελευταίου αγράμματου από μουσική είναι το ίδιο καλή με μιας μουσικής ιδιοφυίας. Είναι θέμα κοινωνικής ισότητας καταρχήν.Από τη στιγμή που δεν εξετάζουμε συνθετική αρτιότητα εκτελεστική δεινότητα ή οτιδήποτε παρεμφερές, δεν βλέπω γιατί το γούστο του ενός να είναι πιο σημαντικό από του άλλου. Τι επιχείρημα χωράει στο "εμένα μου αρέσει ο notis και όχι οι calexico";
Γούστο είναι.
Δεν καταλαβαίνω τι θελεις να πεις με τους Puressence, οι "ροκόφιλοι¨ της Ελλάδας αγγλικά πάντως γνωρίζουν κατά κανόνα.
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #85 στις: 06/06/05, 17:19 »
Για τα λεγόμενα σχετικά με το μουσικό θεωρητικό υπόβαθρο και την εμπειρία ως ακροατή,θα πω το εξής. De gustibus non est disputandum. Θέμα γούστου είναι και η γνώμη του τελευταίου αγράμματου από μουσική είναι το ίδιο καλή με μιας μουσικής ιδιοφυίας. Είναι θέμα κοινωνικής ισότητας καταρχήν.Από τη στιγμή που δεν εξετάζουμε συνθετική αρτιότητα εκτελεστική δεινότητα ή οτιδήποτε παρεμφερές, δεν βλέπω γιατί το γούστο του ενός να είναι πιο σημαντικό από του άλλου. Τι επιχείρημα χωράει στο "εμένα μου αρέσει ο notis και όχι οι calexico";
Γούστο είναι.

Η γνώμη και του μεγαλύτερου αδαή πρέπει να αντιμετωπίζεται ως αναφαίρετο δικαίωμα του στην έκφραση, δεν μπορεί όμως να λογίζεται ως ισότιμη εκείνου που διαθέτει τη θεωρητική κι όχι μόνο γνώση η οποία του παρέχει τη δυνατότητα να αιτιολογεί τη φράση "μου αρέσει". Πολλά πράγματα μας αρέσουν, χωρίς να πρέπει φυσικά να απολογούμαστε και για αυτά. Η συζήτηση όμως γίνεται σε συγκριτικό κι όχι απόλυτο επίπεδο. Εξετάζουμε για ποιο λόγο κάτι είναι καλύτερο κάποιου άλλου κι εκεί δε χωράει μονάχα το επιχείρημα "μου αρέσει", αν δε συνοδεύεται κι από συγκεκριμένους λόγους. Έπειτα πέρα από τα υποκειμενικά στοιχεία που σου προσφέρουν το έδαφος να αυθαιρετήσεις σχετικά στην κριτική σου, υπάρχουν κι οι αντικειμενικές συνιστώσες που εκών άκων σε κρατάνε δέσμιο συγκεκριμένων συγκριτικών ορίων.

Δεν ξέρω πως λειτουργούν άλλοι, αλλά προσωπικά προκειμένου να λάβω σοβαρά υπόψη μου την γνώμη κάποιου αναφορικά με ένα συγκρότημα, εξετάζω σοβαρά το εύρος των ακουσμάτων του και δει στο συγκεκριμένο μουσικό ιδίωμα που κινούνται. Για να θέσω ένα ακραίο παράδειγμα, τι έχει να μου προσφέρει η γνώμη που θέλει το Σάκη κορυφαίο τραγουδιστή με εξαιρετικό φωνητικό ταλέντο, αν προέρχεται από μία 14χρονη fan του που δεν έχει ούτε σφαιρική θέαση της μουσικής, αλλά ούτε μεγάλη εξιδείκευση στο συγκεκριμένο χώρο? Τώρα αν μου πει απλώς "τον λατρεύω και τον θεωρώ Θεό", είναι άλλο ζήτημα που δεν άπτεται της κριτικής.

Για αυτό λέω πως σημαντικό είναι να εξετάζουμε και το ποιος είναι αυτός που κάνει την κριτική. Μέσα στη δημοκρατία των απόψεων, δεν έχει την ίδια βαρύνουσα σημασία αυτή του Ζήλου φερ' ειπείν που έχει ακούσει μερικές δεκάδες χιλιάδες δίσκους κι ενός άλλου που τα ακούσματά του μετριούνται στα δάκτυλα τους ενός χεριού.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #86 στις: 06/06/05, 18:58 »
Παιδιά.... ωραία όλα αυτά...Αλλά .....το συγκεκριμένο thread το άνοιξα για τα Κρίνα και για συναυλίες τους (άλλο που από παλιά το είχαμε μαμήσει!!! ;D ;D ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος idioteque

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #87 στις: 10/06/05, 14:03 »
gia na mpw kai egw sto pnevma twn xristougennwn...8a milisw gia ligo apola :P
ta diafana krina den nomizw na kanoun kai tis treles sinavlies...dld katholou...allwste emena to teleytaio tsente tous den me ksetrelane toulaxiston stixourgika giati mousika itan kaliteroi.
twra apo sigrotimata pou iparxoun ta perisotera einai tis kakias wras.
oi endelexeia pou diavasa se proigoumeni selida apla vgazoun patates(oso kai an to goustarw ayto to sigrotima ayti einai i alitheia) i parakmi exei ksekinisei poli prin gia aytous.
To mono sigrotima pou exw akousei kai goustarw(kai mou erxetai kai sto mialo twra :P) mousiki ktl einai oi 1550 kai ayto giati exoun ksefigei apo to elliniko kollima "rock" tou 1810 kai paizoun pragmata epikaira dld alternative mousikes.
Twra giati den poulane?to thema einai na anarwtithoume giati poulane ta ksenoglwssa ellinika sigrotimata.giati apla i kathe dithen kagourina/kagourinos den katalavainei ti tragoudaei otan xairetai me to fake twn Raining Pleasure :P:P:P
Ayti vevaia einai i diki mou apopsi gia ta pragmata...tha tin grapsw thelete den thelete  :P


P.S. ksexasa na pw gia ta live...Giati den mazeytai kosmos?Gia rwtiste gia tis xrewseis tou "stayros tou notou" pou ipotithetai oti evgaze kai ontos evgale pio palia apo stin epifaneia merika agnwsta onomata
 

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #88 στις: 28/08/05, 03:32 »
τα διαφανα κρινα ειναι ακομα εδω και ερχονται με νεο δισκο....ολο το καλοκαιρι εκαναν καποια (λιγα) live στην επαρχια κυριως...

υπαρχουν αρκετα συγκροτηματα που αξιζουν...μερικα τα αναφερατε...

ΥΓ. ξεχασατε να αναφερετε τους magic de spell
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/05, 03:42 από APOPTYGMA »
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #89 στις: 29/08/05, 00:53 »
τα διαφανα κρινα ειναι ακομα εδω και ερχονται με νεο δισκο...

ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ ΑΥΤΑΑΑ!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΟΟΟΟΥΥΥΥ!!!!ΖΗΤΩΩΩΩΩ!!!!!


Αποσυνδεδεμένος Akestores

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #90 στις: 09/09/05, 04:08 »
Γεια χαρα παιδια.

Η ωρα ειναι κατι λιγοτερο απο τις 4 το πρωι και εκει που πραγματοποιω νυχτοπερπατηματα ,στα σκοτεινα μονοπατια του διαδικτυου ,σε μια ερευνα του google ,μου επιστρεφει ως αποτελεσμα το εξης Description:
Παράθεση
"Ακεστορες: Τους γνωρίζω ως όνομα, δεν έχω ακούσει αρκετά δείγματα για να σχηματίσω πλήρη άποψη."
και μενω καγκελο.. :o

Μπαινω μεσα με την μια και βλεπω:
Παράθεση
Λυπάμαι που σας το λέω, αλλά οι Ακέστορες έχουν διαλυθεί πριν από αρκετά χρόνια, αφού ο μπασίστας τους ήταν ο ntsullen και είναι πλέον μπασίστας στις Σκηνές Ονείρου!
Όπως καταλαβαίνετε δεν πρόκειται να ξαναβγεί κάτι από το εν λόγω συγκρότημα και όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας ρωτήσει απευθείας τον ntsullen.

Αλλα καπου εδω,νομιζω πως ηρθε η ωρα να συστηθω.

Στο παρελθον,ημουνα ο τραγουδιστης των Ακεστορων και το παιδι που εγραψε -κατι λιγοτερο-απο τα 2/3 του cd στοιχους+μουσικη και αυτος που περασε ακουστικη και πλήκτρα στο studio για τον δισκο.

Δεν μπορω να περιγραψω τα συναισθηματα νοσταλγιας που με επιασαν,οταν ξαφνικα σας ειδα να μιλατε για το παρελθον μου.Ενα συναισθημα χαρμολυπης εμποτισμενο μ ενα βαθυ,πικαντικο αρωμα νοσταλγιας.

Εικονες πλημμυρησαν το μυαλο μου και για καμποση ωρα ,εκανα αρκετα flash-back.Ετσι αποφασισα να ερθω ,να γραψω στο forum σας,χωρις ουσιαστικα να εχω κατι να πω.
Ζηταω συγνωμη ,που ξεθαψα το thread καθως βλεπω,οτι ειναι απο τον Μαρτιο αλλα εξηγησα τους λογους παραπανω.

Πραγματι,το συγκροτημα το εχουμε διαλυσει αρκετα χρονια τωρα.
Αυτο ηταν ,ενα απο τα 2 μεγαλυτερα πληγματα που εφαγα στην ζωη μου.
Με πηρε πολυ απο κατω και μου πηρε πολλα χρονια για να μπορεσω να το ξεπερασω,ακομα και σημερα μου εχουν μεινει καταλοιπα πικριας.
Θα μου πειτε c'est la vie..Οτι εγινε,εγινε..Ναι,φανταζομαι καπως ετσι ειναι...

Ειπωθηκε καποια στιγμη ,απο καποιο παιδι ,κατι το οποιο για να ειμαι ειλικρινης δεν το καταλαβα.
Παράθεση
αφού ο μπασίστας τους ήταν ο ntsullen και είναι πλέον μπασίστας στις Σκηνές Ονείρου!
Ποιος ειναι ο ntsullen ρε παιδια κι εγω δεν ξερω κατι? :P
Eκτος αν ειναι καποιο Nickname και μιλαμε για τον Nικολακη,εκει παω πασσο  ;)
Αληθεια ξερει κανεις τι κανει αυτο το παιδι? Ο μονος που διατηρω επαφη ακομα και σημερα ειναι ο κιθαριστας.
Μενουμε και κοντα και καμια φορα βρισκομαστε,πιανουμε απο μια κιθαρα και νοσταλγουμε τα παλια.
Ο καθενας τωρα πια,εχει τραβηξει τον δικο του δρομο (ασχετως με την μουσικη) και η ζωη συνεχιζεται..

Επειδη καταλαβαινω οτι σας κουρασα,θελω μοναχα να πω 2 τελευταια πραγματα:

α)Οι δισκογραφικες εταιρειες,ειναι ικανες -οταν μιλαμε για rock- να σε κανουν να σιχαθεις τα παντα.
Αυτο που ξεκινησε σαν ονειρο στην αρχη(το να βγαλουμε εναν δισκο)Μετατραπηκε στην πορεια στον χειροτερο εφιαλτη.
Ναι ναι καλα η Alpha ReCords γι αυτο ;) Αν και οι υπολοιπες τα ιδια σκ...ειναι..
β)Παντοτε μου αρεσε η παρεα,το συγκροτημα.Να πηγαινουμε για καφε μετα την προβα,να κανουμε καφριλες,να ταξιδευουμε εκτος και να γνωριζουμε κοσμο.Ομως για να ερθει επιτυχια,ειναι μια συνιστωσα πολλων συνισταμενων και απαραιτητη προυποθεση,ειναι να συμμετεχουν ολοι(Ολα τα μελη του γκρουπ,εννοω).
Δυστυχως,δεν μπορει να τρεχει μονο ενας και να απολαμβανουν ολοι...Καποια στιγμη μοιραια,τσακισα..ισως γι αυτο κι εμενα ,να μου στοιχισε περισσοτερο απο ολους...

Αnyway,συγνωμη για το μακροσκελες.

TaKe Care Guys  ;)


Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #91 στις: 09/09/05, 04:23 »
Ποιος ειναι ο ntsullen ρε παιδια κι εγω δεν ξερω κατι? :P
Eκτος αν ειναι καποιο Nickname και μιλαμε για τον Nικολακη,εκει παω πασσο  ;)


Μικρός ο κόσμος κατά πως φαίνεται. Ο ntsullen είναι πράγματι χρήστης εδώ μέσα κι όπως μπορείς να δεις και στο προφίλ του, το τελευταίο του μήνυμα έγινε στις 29/8/05. Φαντάζομαι πως είναι αυτός που έχεις κατά νου, αλλά για να το επιβεβαιώσεις καλύτερα στείλε του ένα pm.

Καλώς ήρθες από τα μέρη μας...μια και έζησες τα πράγματα εκ των έσω, γιατί δε φτιάχνεις ένα καινούριο thread σχετικά με τους Ακέστορες και να μας μιλήσεις εκτενέστερα γι' αυτούς? ;)

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #92 στις: 09/09/05, 13:43 »
Min ksineis kalitera pliges...Ama efage kapoios toso spasimo neurwn, kalitera na min to polypsaxneis...Kri
ma einai.

Αποσυνδεδεμένος Akestores

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #93 στις: 10/09/05, 03:50 »
schizm This is fate my friend..!! Τοσα χρονια δεν τον εχω πετυχει ουτε μια φορα,ενω εχω πετυχει χιλιους δυο ασχετους.Επιδιωξα καποια στιγμη να τον βρω αλλα ειχε αλλαξει τηλεφωνο,οπως και εγω...
Και να που ηρθε η στιγμη ,μετα απο καμποσα χρονια να τον βρω που?? Στο net(Σε εναν αχαρτογραφητο ωκεανο,)που χωρις να ψαχνω γι αυτον,οι πιθανοτητες να πεσω πανω του τελειως τυχαια ,ειναι απειροελαχιστες..
Τι να πει κανεις..Λιγο ακομα και θα το κανουμε Νικολουλη στο τελος ,οι δυο φιλοι,που ειχαν χαθει και βρεθηκαν  ;D ;D

Μιλαμε οντως για τον ιδιο ανθρωπο  ;)

Σ ευχαριστω για το καλωσορισμα και ανταποδιδω.Οσο για το αλλο που λες,το να μιλησω για κατι τελειωμενο δεν νομιζω πως θε ενδιεφερε καποιον-για να ειμαι ειλικρινης-Δεν νομιζω,οτι το θελω κι εγω.Καθως δεν πετυχαμε,για να δωσω τυπου συμβουλες ή οτι αλλο..Παντως σ ευχαριστω πολυ ;)

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #94 στις: 22/09/05, 19:33 »
Διάφανα Κρίνα:Gagarin 15 Δεκέμβρη 
                    Στον Αέρα 19 Δεκεμβρη
    όλλλλλεεεεε..... :D :D

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #95 στις: 22/09/05, 21:26 »
 :D :D :D :DHURRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAH!!!! :D :D :D :D :D
PAMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #96 στις: 22/09/05, 22:25 »
φίλοι μου μεθαύριο σάββατο και ώρα 10 στον αέρα παίζει unplugged ο θάνος ανεστόπουλος με μια φωνή και μια κιθάρα... όσοι είστε μεγάλοι φαν των κρίνων προσέλθετε. Θα είμαι εκεί εγώ, αν έρθει κανείς ας στείλει ενα πμ να βρεθουμε.


Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #97 στις: 22/09/05, 23:39 »
Ωραια δηλαδη οποτε είμαι εγώ ελλάδα δεν πρόκειται να παίξουν τα Διαφανα και όποτε φεύγω ή λίγο πριν έρθω παίζουν. Ε όχι ρε φίλε αυτό είναι αδικία. Τι φταίω εγώ δηλαδή. Τες πα αν κάποιος καταγτράψει σε βίντεο ή απλά σε ήχο κάτι από αυτά ας με ενημερώσει
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #98 στις: 23/09/05, 03:09 »
Συνοψίζοντας:

Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2005 - Στον Αέρα...Θάνος Ανεστόπουλος Live (10 euros)
Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2005 - Στον Αέρα...Διάφανα Κρίνα Live (15euros)
Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2005 - Στον Αέρα...Διάφανα Κρίνα Live (15euros)
Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2005 - Στον Αέρα...Διάφανα Κρίνα Live (15euros)
Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2005 - Gagarin 205...Διάφανα Κρίνα Live (18euros)

στα 3 από αυτά θα είμαι 100% ;D

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #99 στις: 23/09/05, 14:07 »
σιγουρα θα ειμαι και εγω σε καοια απο αυτα...
για 24/9 χλωμο...
σιγουρα μια ή και δυο φορες στο 3ημερο 27-28-29/10
και 16/12...
κανονιζουμε οσοι παμε,να βρεθουμε!!!
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
34 Απαντήσεις
11403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
20 Απαντήσεις
8148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
7 Απαντήσεις
5855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
62 Απαντήσεις
26766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 21:58
από schizm
0 Απαντήσεις
1701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 19:49
από markos_geo
0 Απαντήσεις
5026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
4256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/17, 17:29
από Greg S.