Αποστολέας Θέμα: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο  (Αναγνώστηκε 4903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitarcrazy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Τι γνώμη έχετε για τα προγράμματα εκμάθησης μουσικού οργάνου με δώρο το...όργανο? Συγκεκριμένα σκεφτόμουν για ηλεκτρική κιθάρα ή πιάνο (όπου δινουν δώρο ηλεκτρικό πιάνο)...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/11, 16:31 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προγράμματα εκμάθησθης+εξοπλισμός
« Απάντηση #1 στις: 29/01/11, 16:15 »
το προγραμμα αυτό του Νάκα ειναι ενας επιτυχημένος κράχτης εν μέσω ύφεσης.  (καταρχην δεν δινει ηλεκτρικο αλλά ψηφιακό πιάνο!)

το τι θα διαλέξεις εσυ πρεπει να κάνει με το τι αγαπάς και οχι με το υπεκφυγόν κόστος απο την επιλογή που θα κάνεις.

κοινώς δεν παντρευεσαι καποιον που εχει προίκα  100.000€ και παρατάς αυτον που αγαπάς με προίκα 70.000€.

Η αγάπη για τη μουσική ΔΕΝ πουλιέται ούτε αγοράζεται
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος guitarcrazy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #2 στις: 29/01/11, 21:42 »
((Korgy)), μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις την διαφορά μεταξύ ηλεκτρικού και ψηφιακού πιάνου? ???

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #3 στις: 29/01/11, 21:44 »
Korgy, αποκαλείς τον φίλτατο προικοθήρα ? Μου φαίνεται χαλάς την πιάτσα....Για κάποιο λόγο θες να μας κόψεις την τύχη!
Πάντως βλέπω κάτω από 70.000ευρώ δεν πέφτεις...Κρατάς ένα επίπεδο στην αγάπη! Γι΄αυτό σε εκτιμώ.
Μήπως να μας γνωρίσεις και εμάς καμμιά φίλη σου ??
 
GuitarCrazy, ψάχτο από όλες τις απόψεις και αποφάσισε ποιο δρόμο θέλεις να ακολουθήσεις. Μπορεί να συμπέσει βέβαια η επιλογή σου, με τη προσφορά του Νάκα, μιας και είσαι αρχάριος, μπορεί όμως και όχι! Μπορεί να βρεις κάτι που να σου αρέσει και να σου κάνει πιο πολύ, χωρίς τα προγράμματα εκμάθησης. Κάνε μια βόλτα στο Φόρουμ, δες με ποιο τρόπο προτείνουν οι περισσότεροι να δοκιμάσεις και να αγοράσεις ένα όργανο και βάλε την προσωπική σου πινελιά. Άλλωστε υπάρχουν και τόσα άλλα μαγαζιά εκτός του Νάκα, με άλλα όργανα και άλλες προσφορές, αρκεί να το ψάξεις και να μην αγοράσεις γουρουνάκι στο σακί! Κάνε μερικές βόλτες λέμε!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος guitarcrazy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #4 στις: 29/01/11, 22:38 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να πω όμως πως το πρόγραμμα δεν το έχω δει από Νακα, αλλά από ένα τοπικό ωδείο. Έχω ψάξει πολλάκις το φόρουμ και έχω βρει ένα εξαιρετικό άρθρο: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77554 οπότε θα κατευθυνθώ από αυτό.Και τέλος, όχι φίλτατος αλλά φίλτατη. ::) :P

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #5 στις: 30/01/11, 02:14 »

και το ψηφιακό τι είναι δεν ειναι ηλεκτρικό?  :P
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #6 στις: 30/01/11, 10:15 »
guitarcrazy,
Πόσο κοστίζουν αυτά τα προγράμματα εκμάθησης; και πόσο διαρκούν; Αν είναι να τα πληρώσεις χρυσάφι, και να σου δώσουν μια κιθάρα των 100€, δεν σε συμφέρει. Πιθανόν να βρεις πιο φτηνό ωδείο ή δάσκαλο και τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις τα επενδύεις σε όργανο.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #7 στις: 30/01/11, 10:53 »
((Korgy)), μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις την διαφορά μεταξύ ηλεκτρικού και ψηφιακού πιάνου? ???


ψηφιακο/ηλεκτρονικο είναι το όργανο που βασιζεται σε αναπαραγωγή προηχογραφημένων δειγμάτων/κυματομορφών.
το ηλεκτρικό ειναι το οργανο που βασιζεται στην μετάδοση του ήχου οχι μεσω ηχείου αλλά μέσω δονήσεων (κυρίως)

ηλεκτρονικη κιθαρα λεμε τα παιχνιδια που πατας ενα κουμπι και βγαζει ντεμεκ ηχο ηλεκτρικης κιθάρας.
ηλεκτρική κιθάρα λεμε τις κιθάρες που αντι για ηχείο εχουν μαγνήτες για να μεταδόσουν τον ήχο.


ηλεκτρονικό πιάνο ειναι πχ η κλαβινοβα κ.α ψηφιακα πιανα
ηλεκτρικο πιανο ειναι πχ το rhodes 76 ,wurlitzer,hohner pianet κλπ. οπου αντι για χορδές εχουν μεταλικές χτένες με μαγνήτη επάνω. χωρις εναν ενισχυτή ο φυσικος ηχος ενος ηλεκτρικου πιανου θα ειναι ενα ανεπαισθητο τακ τακ.

ελπιζω να βοήθησα
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος guitarcrazy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #8 στις: 30/01/11, 12:37 »
Καταρχάς, ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. ((Κorgy)) όντως με βοήθησες πολύ. Βραζίλη, τα μαθηματα διαρκουν 2 μήνες, 1 ώρα τη βδομάδα.Το κόστος για την ηλεκτρική κιθάρα είναι γύρω στα 250 ευρώ ενώ για το πιάνο γύρω στα 450 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος guitarcrazy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #9 στις: 08/02/11, 14:58 »
Λοιπόν, τι λέτε??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγράμματα εκμάθησης με δώρο το όργανο
« Απάντηση #10 στις: 08/02/11, 15:19 »
Εγω λεω να κανεις υπομονη μεχρι να λαβεις καποια απαντηση! Πιεζοντας στο forum να λαβεις απαντησεις εφαρμοζεις τελειως αντιθετη ψυχολογια σε αυτους που ισως να ηθελαν να απαντησουν στο θεμα.

Εαν δεν εχεις υπομονη για μια απαντηση, πως θα εχεις για κατι που ειναι σαφως πιο δυσκολο και πιο περιπλοκο? ;)

Τα συνεχομενα 'ανεβασματα" θεματων προκαλουν μονο μισος και στη συνεχεια αδιαφορια στο μελος που το κανει ;)
 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/07, 23:09
από συννεφάκι
4 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 01:22
από Salinas
8 Απαντήσεις
3729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/07, 15:21
από delfinaki
0 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:50
από συννεφάκι
5 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 15:47
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
4771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 15:50
από andy I
12 Απαντήσεις
11484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/23, 10:06
από nalaki
9 Απαντήσεις
5526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/10, 20:58
από chrisk8
16 Απαντήσεις
5205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 18:11
από Epic
5 Απαντήσεις
9389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/12, 14:30
από Dr Wolf