Αποστολέας Θέμα: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO  (Αναγνώστηκε 26009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Βίντεο σχετικά με τις έρευνες του Άγγλου φιλοσόφου-ιστορικού-θεολόγου που καταδυκνύει πως ο χριστιανισμός, όπως και εκατοντάδες άλλες θρησκείες αποτελούν στεγνή αντιγραφή αρχαίων αιγυπτιακών θρησκευτικών-παγανιστικών ιδεών. Εξαιρετικά ενδιαφέρον!

''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #1 στις: 04/11/07, 16:38 »
αληθεια ρε συ?ελεος πια
καλα κανω κ ειμαι αθρησκος... ;)
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #2 στις: 04/11/07, 16:48 »
Ο θεός την 7η μέρα έφτιαξε τον άνθρωπο και την 8η Ιμέρα ο άνθρωπος έφτιαξε τον θεό .

Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #3 στις: 04/11/07, 17:33 »
Ο θεός την 7η μέρα έφτιαξε τον άνθρωπο και την 8η Ιμέρα ο άνθρωπος έφτιαξε τον θεό .



χαχα Σωστόος....
Καλά αυτό ήταν γνωστό....Ο χριστιανισμός είναι ένα συνοθύλευμα όλων τον προηγούμενων θρησκειών....Από παγανιστικες, αιγυπτιακές,ινδουιστικές και δεν συμμαζεύεται...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #4 στις: 05/11/07, 01:19 »
Πάντως ενώ στην αρχή λες ότι μπορεί και να λέει και καμιά υπερβολή, όταν λέει ότι κανένας απ τους πολλούς γνωστούς ιστορικούς της εποχής δεν αναφέρει τον Χριστό...

Προφανώς δεν περίμενα αυτό το βίντεο για να γίνω άθρησκος, αλλά ξαφνιάστηκα με το ότι υπήρχαν τόσα στοιχεία, τα οποία ήταν ολοφάνερα μπροστά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/07, 01:21 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #5 στις: 05/11/07, 02:22 »
Ε αφου το λεει αυτος ο τυπος στο youtube ειναι σιγουρα απατη.
Να ναι καλα που μας ανοιξε τα ματια. ::)

Ενδιαφερουσες αποψεις υπαρχουν πολλες.Αλλο το να εχεις τα αυτια σου και τα ματια σου ανοιχτα αλλο το να λες ο χριστιανισμος ειναι απατη.
Εγω ειμαι επιφυλακτικος και σκεπτικος απεναντι στα παντα.

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #6 στις: 05/11/07, 03:14 »
Αν περιμενες το youtube για να σου δωσει απαντησεις σε τετοια δυσκολα & ευαισθητα ζητηματα τοτε πιστευω οτι διαλεξες λαθος δρομο!
Πως ειναι δυνατον να αποδεκτεις ή να απορριψεις κατι το οποιο απασχολει την ανθρωποτητα, σχεδον απο τη δημιουργια της, απο μια συγκεκριμενη μελετη, της οποιας τα στοιχεια δεν ειναι εξακριβωμενα! Και σιγουρα δεν τα εχεις διασταυρωσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μελετωντας και αλλες πηγες! Το μονο ευκολο και ΜΟΝΤΕΡΝΟ (γιατι ειναι ταση της εποχης) ειναι να πεις οτι εισαι αθεος! Ο συγχρονος κοσμος ειναι γεματος απο αθεους, χωρις να εχουν ψαξει σχεδον καθολου γι αυτο!

Τελος, θελω να πω, πως δεν ειναι ΜΑΓΚΙΑ να παρεις την αποφαση να εισαι αθεος, ούτε φυσικα το αντιθετο! Μια τετοια αποφαση ειναι σημαντικη για την γενικοτερη αντιληψη σου ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ σε αυτη τη ζωη, οπως επισης καθοριζει και τη συμπεριφορα σου! Αρα εδω δεν χωρανε τασης της εποχης, πιεσεις, ευκολες και αφελης αποφασεις και κυριως ΜΑΓΚΙΕΣ!!!

ΦΙΛΙΚΑ
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #7 στις: 05/11/07, 03:35 »
ΟΥΟΥΟΥΟΥΥ

Joevaicci μπηκες στην blacklist!!!
πιστευε και μη ερευνα, ο θεος υπάρχει

ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙΙΙΙΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΨΕΜΑΤΑΑΑΑΑΑ ΟΥΣΤΤ ΑΠΟΟΟ ΔΩΩΩΩ.


κακα τα ψεμματα, κανεις χριστιανος που θα δει αυτο το βιντεο δεν θα αλλάξει, ενω οι αθρησκοι που θα δουν αυτο το βιντεο ειναι ηδη αλαγμένοι...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #8 στις: 05/11/07, 03:42 »
ΟΥΟΥΟΥΟΥΥ

Joevaicci μπηκες στην blacklist!!!
πιστευε και μη ερευνα, ο θεος υπάρχει

ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙΙΙΙΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΨΕΜΑΤΑΑΑΑΑΑ ΟΥΣΤΤ ΑΠΟΟΟ ΔΩΩΩΩ.


κακα τα ψεμματα, κανεις χριστιανος που θα δει αυτο το βιντεο δεν θα αλλάξει, ενω οι αθρησκοι που θα δουν αυτο το βιντεο ειναι ηδη αλαγμένοι...
Οταν μαθεις να διαβαζεις ελληνικα, τοτε ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα! Δεν μιλησα πουθενα για Χριστιανισμο! Μιλησα για αθεους και μη! Επισης διαχωρησα τη θεση μου! Η θεση μου ειναι "πιστευε και μη , ΕΡΕΥΝΑ!" Ελπιζω να καταλαβεις τη σημασια του κομματος που εβαλα στη φραση που ειπα! Γι αυτο, λοιπον, προσπαθησε να μη λες ανακριβιες και να παραλλασεις αυτα που ειπα!

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #9 στις: 05/11/07, 15:39 »
ΟΥΟΥΟΥΟΥΥ

Joevaicci μπηκες στην blacklist!!!
πιστευε και μη ερευνα, ο θεος υπάρχει

ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙΙΙΙΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΨΕΜΑΤΑΑΑΑΑΑ ΟΥΣΤΤ ΑΠΟΟΟ ΔΩΩΩΩ.


κακα τα ψεμματα, κανεις χριστιανος που θα δει αυτο το βιντεο δεν θα αλλάξει, ενω οι αθρησκοι που θα δουν αυτο το βιντεο ειναι ηδη αλαγμένοι...
Οταν μαθεις να διαβαζεις ελληνικα, τοτε ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα! Δεν μιλησα πουθενα για Χριστιανισμο! Μιλησα για αθεους και μη! Επισης διαχωρησα τη θεση μου! Η θεση μου ειναι "πιστευε και μη , ΕΡΕΥΝΑ!" Ελπιζω να καταλαβεις τη σημασια του κομματος που εβαλα στη φραση που ειπα! Γι αυτο, λοιπον, προσπαθησε να μη λες ανακριβιες και να παραλλασεις αυτα που ειπα!

Ρε παιδία δεν πιστεύω ότι υπάρχει πραγματικός λόγος να τσακώνεστε μια χαλαρή συζήτηση κάνουμε …
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #10 στις: 05/11/07, 18:02 »
Αληθεια, πηρατε στα σοβαρα ενα βιντεο, στο οποιο παραλασσεται η ιστορια;
Ο Διονυσος σταυρωθηκε?
Θεωρουταν το Αλφα και το Ωμεγα;
Εκανε θαυματα;

Για να σοβαρευτουμε λιγο..Ενταξει, δεν ξερουμε τον Κρισνα, ουτε τον Φαραω ταδε ταδε...ομως οποιος ειδε το βιντεο, δεν ειδε πως ΑΛΛΟΙΩΘΗΚΕ η μορφη του ΔΙονυσου, αποκλειστικα για να στηριξει ο.."φιλοσοφος"...τις ιδεες του;

Συγχαρητηρια σε οποιον πιστευει πως ενα βιντεο του youtube, ειναι επαρκως αξιοπιστο για να καλυψει ερευνες τοσων γνωστικιστων, επιστημονων, αθεων, θεολογων, κλπ...
Δεν ξερω εαν αυτο δεν σας προσβαλλει, αλλα τουλαχιστον αντιληφθειτε πως υποτιμα τη νοημοσυνη του καθε επισκεπτη του βιντεο!

Καλά αυτό ήταν γνωστό....Ο χριστιανισμός είναι ένα συνοθύλευμα όλων τον προηγούμενων θρησκειών....Από παγανιστικες, αιγυπτιακές,ινδουιστικές και δεν συμμαζεύεται...

Μπα; Αυτο προεκυψε απο προσωπικη ερευνα δηλαδη;

Πολλους επιστημονες γεμισαμε εδω περα τελικα... :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #11 στις: 05/11/07, 21:50 »
@ Freemind μου δεν χρειαζεται κάποιος να δει ένα βίντεο με μια έρευνα αμφιβόλου ποιότητος για να γίνει άθρησκος...
 Υπάρχουν χιλιάδες βιβλία σοβαρων ανθρώπων που κάνουν πραγματείες περί αθείας και όχι μόνο...
 Εγω δεν θα σε ψέξω επειδή εσύ πιστεύεις στον θεό..! Απλά η δική μου οπτική γωνία με την οποία αντιλαμβάνομαι τον κόσμο γύρω μου με έχει κάνει να μην πιστεύω σε θεούς και δαιμόνες...

Και καλά είσαι και στο φυσικό...! Τον Νανόπουλο δεν τον έχεις ακούσει ποτέ να μιλάει περί του θέματος? ::)

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #12 στις: 05/11/07, 21:53 »
Αν και ούτε εγώ πιστεύω στον Χριστιανισμό και γενικότερα δεν πιστεύω σε κάποια θρησκεία, δόγμα ή αίρεση, ποτέ δεν θα επηρεαζόμουν από ένα βιντεάκι που κυκλοφορεί στο γιουτιουμπ για να αλλαξοπιστήσω...
Νομίζω ότι είναι χαζό να συζητάμε για ένα τόσο σοβαρό, όπως αυτό της πίστης, βασισμένοι σε ένα βιντεάκι...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/07, 21:59 από Πριγκηπέσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #13 στις: 05/11/07, 22:13 »

Και καλά είσαι και στο φυσικό...! Τον Νανόπουλο δεν τον έχεις ακούσει ποτέ να μιλάει περί του θέματος? ::)
Μην το παμε με παραδειγματα γιατι τοτε θα πρεπει να αναφερουμε και τοσους γιατρους που επικαλουνται το Θεο και στο τελος θα φτασουμε στις θεωριες του Λιακοπουλου που ακι αυτος φυσικος ειναι.. :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #14 στις: 05/11/07, 22:22 »

Και καλά είσαι και στο φυσικό...! Τον Νανόπουλο δεν τον έχεις ακούσει ποτέ να μιλάει περί του θέματος? ::)
Μην το παμε με παραδειγματα γιατι τοτε θα πρεπει να αναφερουμε και τοσους γιατρους που επικαλουνται το Θεο και στο τελος θα φτασουμε στις θεωριες του Λιακοπουλου που ακι αυτος φυσικος ειναι.. :P

Ας μην συγκρίνουμε το κασμίρ με την λινάτσα σας παρακαλώ.... :P :P

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #15 στις: 05/11/07, 22:26 »

Και καλά είσαι και στο φυσικό...! Τον Νανόπουλο δεν τον έχεις ακούσει ποτέ να μιλάει περί του θέματος? ::)
Μην το παμε με παραδειγματα γιατι τοτε θα πρεπει να αναφερουμε και τοσους γιατρους που επικαλουνται το Θεο και στο τελος θα φτασουμε στις θεωριες του Λιακοπουλου που ακι αυτος φυσικος ειναι.. :P

Ας μην συγκρίνουμε το κασμίρ με την λινάτσα σας παρακαλώ.... :P :P
Ναι ενταξει εκεινο ειναι το ακραιο ;D..Αλλα δν ειδα να σχολιαζεις τους γιατρους....ετσι κ αλλιως πολλοι λενε οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες οποτε και η λινατσα(λιακο) εχει μια σεβαστη αποψη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #16 στις: 05/11/07, 22:29 »
Το θέμα της αθεΐας είναι τεράστιο και σίγουρα δεν μπορεί να αιτιολογηθεί υπέρ ή κατά μέσα σε ένα μουσικό forum ή μέσα από τις μελέτες ενός επιστήμονα του οποίου τα ευρήματα μπορούν άνετα να αμφισβητηθούν.. Στο χέρι του καθενός είναι να πιστεύει ή όχι στην ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης (προσωπικά ζηλεύω εκείνους που αντλούν δύναμη από κάτι ανώτερο γιατί σίγουρα οπλίζονται με κουράγιο και πίστη για ένα καλύτερο μέλλον).. Απλά εγώ έχω παρατηρήσει ότι εν συγκρίσει με τα παλαιότερα χρόνια, αυτή η πίστη προς το Θεό χάνεται ποσοτικά και ποιοτικά και αυτό σίγουρα δεν είναι τυχαίο.... :(

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #17 στις: 05/11/07, 22:30 »
δεν περιμεναμε και το βιντεο στο γιουτιουμπ για να το καταλαβουμε αυτο :P
οχι απλα ειναι απατη αλλα ειναι απο τις πιο καλοστημενες απατες με εταιριες βιτρινες(εκκλησιες) σε οοολο το κοσμο.μιλαμε συναγωνιζεται ακομα και τις τραπεζες στο ποιος ληστευει καλυτερα το κοσμο
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #18 στις: 05/11/07, 22:37 »
Πολύ ωραίο το βιντεάκι.Όμως για μένα η πιο τρανή απόδειξη οτι ο Χριστός είναι ο Θεός των Θεών, είναι η διάθεση του αγίου φωτός το Πάσχα.Και έχει αποδειχτεί ότι η ενέργεια αυτή εμφανίζεται απο απροσδιόριστο σημείο και μόνο στον πατριάρχη Ιεροσολύμων.Εκεί πάνω δε μπορεί να πει κανείς τίποτα εκτός απο λίγους βλάκες όπως αυτόν που υποστήριξε σαχλαμάρες το τελεύταίο Πάσχα
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #19 στις: 05/11/07, 22:48 »
μιλαμε συναγωνιζεται ακομα και τις τραπεζες στο ποιος ληστευει καλυτερα το κοσμο
Χωρις να ειμαι υποστηρικτης καμια εκκλησιας η του χριστιανισμου..Απλα θελω να ακουγεται και ο αντιλογος..Σορυ αλλα η κλοπη της εκκλησιας γινεται μεσα απο τα 10 και 20 λεπτακια π δινει ο καθε ενας για το κερι? ???..Η απο τα ταματα?...Νομιζω πως εχουμε μεγαλοποιησει ακπως τα πραγματα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #20 στις: 05/11/07, 22:55 »
Δε ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά είπα ότι δεν περίμενα αυτό το βίντεο για να γίνω άθρησκος. Και ναι, άθρησκος και όχι άθεος. Μάλλον αγνωστικιστής πιστεύωντας πως είναι πέρα απ τη φύση του ανθρώπου  όχι να δει αν υπάρχει θεός, αλλά έστω και να καταλάβει τι είναι ο θεός. Τις απόψεις αυτές δεν τις έχω προφανώς αφού είδα το βίντεο, αλλά χρόνια τώρα. Χώρια που ο Thomas Paine δεν είναι κανας τυχαίος, αλλά αναγνωρισμένης αξίας επιστήμονας. Επίσης αυτό που λέει ο τίτλος του θρεντ δεν είναι η άποψή μου 100%, αλλά αυτή του Paine.

 
Αν περιμενες το youtube για να σου δωσει απαντησεις σε τετοια δυσκολα & ευαισθητα ζητηματα τοτε πιστευω οτι διαλεξες λαθος δρομο!
Πως ειναι δυνατον να αποδεκτεις ή να απορριψεις κατι το οποιο απασχολει την ανθρωποτητα, σχεδον απο τη δημιουργια της, απο μια συγκεκριμενη μελετη, της οποιας τα στοιχεια δεν ειναι εξακριβωμενα! Και σιγουρα δεν τα εχεις διασταυρωσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μελετωντας και αλλες πηγες! Το μονο ευκολο και ΜΟΝΤΕΡΝΟ (γιατι ειναι ταση της εποχης) ειναι να πεις οτι εισαι αθεος! Ο συγχρονος κοσμος ειναι γεματος απο αθεους, χωρις να εχουν ψαξει σχεδον καθολου γι αυτο!

Τελος, θελω να πω, πως δεν ειναι ΜΑΓΚΙΑ να παρεις την αποφαση να εισαι αθεος, ούτε φυσικα το αντιθετο! Μια τετοια αποφαση ειναι σημαντικη για την γενικοτερη αντιληψη σου ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ σε αυτη τη ζωη, οπως επισης καθοριζει και τη συμπεριφορα σου! Αρα εδω δεν χωρανε τασης της εποχης, πιεσεις, ευκολες και αφελης αποφασεις και κυριως ΜΑΓΚΙΕΣ!!!

ΦΙΛΙΚΑ
Γιωργος

Δεν είμαι άθρησκος ή άθεος(, όπως θες πες το,) λόγω της μόδας και μάλιστα τσαντίζομαι να ακούω ανθρώπους και κυρίως νέους να λένε ότι είναι άθεοι επειδή έτσι θέλουν να μας κάνουν τα μεγάλα κεφάλια να νομίζουμε ή επειδή δεν πιστεύουν πως η Παναγία όταν γέννησε ήταν παρθένα ή επειδή τέλοσπάντων οι παπάδες πηδιούνται μεταξύ τους. Θεωρώ αυτήν την υπεραπλουστευτική τάση θεώρησης τόσο περίπλοκων ζητημάτων εξαιρετικά ανώριμη.

Αν θέλετε να ξεκαθαρίσω την άποψή μου για να μη λέτε ότι αντιφάσκω, προσωπικά πιστεύω πως ο χριστιανισμός, όπως τον γνωρίζουμε σήμερα είναι απάτη στο βαθμό που η μορφή του έχει καθοριστεί ίσως και αμετακλήτως από οικουμενικές συνόδους με αμφιβόλου ηθικής στόχους. Σπουδάζοντας πολιτικές επιστήμες και κάνοντας μάθημα για την θεολογική φιλοσοφία στην πολιτική μου είναι ξεκάθαρο πως οι αποφάσεις πολλών επισκόπων σ αυτές τις συνόδους (ακόμα και σε θέματα ''καθαρά'' φιλοσοφικά) είχαν ως στόχο να περιορίσουν την εξουσία του Πάπα και να του δέσουν τα χέρια με αποτέλεσμα να αλλοιωθούν οι αλήθειες της θρησκείας αν δεχτούμε ότι ήταν όντως αλήθειες. Αυτό βάβαια είναι τελείως άλλο θέμα, αλλά άμα δεν τα ανέφερα αυτά ήμουν σίγουρος ότι ο freemind (nothing personal ;)) ή κάποιος άλλος θα πετάγονταν να παρατηρήσει κάποια αντίφαση.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #21 στις: 05/11/07, 22:58 »
μιλαμε συναγωνιζεται ακομα και τις τραπεζες στο ποιος ληστευει καλυτερα το κοσμο
Χωρις να ειμαι υποστηρικτης καμια εκκλησιας η του χριστιανισμου..Απλα θελω να ακουγεται και ο αντιλογος..Σορυ αλλα η κλοπη της εκκλησιας γινεται μεσα απο τα 10 και 20 λεπτακια π δινει ο καθε ενας για το κερι? ???..Η απο τα ταματα?...Νομιζω πως εχουμε μεγαλοποιησει ακπως τα πραγματα..

Ρε κιράτζο τώρα μας δουλεύεις??? Ξέρεις τι περιουσιακά στοιχεία έχει η εκκλησία/???
Και 2ον, ξέρεις τί βγάζουν οι παπάδες από πιστούς-βλάκεις που πάνε και τους τα ακουμπάνε για να τους δώσουν συγχωροχάρτια σχεδόν???? Εδω ο δικός μας ο παπας μας απειλεί πως αν δεν δώσουμε λεφτά για να γίνε καινούρια εκκλησία (η οποία γίνεται εδω και μια 10ετία) θα παμε όλοι στην κόλαση!!! Και μάλιστα είχε μοιράσει φακελάκια στις γιαγιάδες τα χριστούγεννα και είχε πει ότι ''όταν θα ρθω να τα μαζέψω να τα βρω γεματα''!!!!
  Μιλάμε για πολύ μαφία η εκκλησία...Για να μην σχολιάσω και ένα θέμα που έχει γίνει στον δήμο μας σχετικά με την Μονή Βατοπεδίου που πήρε χωράφια απο τα χωριά ως ανταλλαγή για κάποια που έδωσε για να γίνουν κάτι έργα...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #22 στις: 05/11/07, 23:01 »
μιλαμε συναγωνιζεται ακομα και τις τραπεζες στο ποιος ληστευει καλυτερα το κοσμο
Χωρις να ειμαι υποστηρικτης καμια εκκλησιας η του χριστιανισμου..Απλα θελω να ακουγεται και ο αντιλογος..Σορυ αλλα η κλοπη της εκκλησιας γινεται μεσα απο τα 10 και 20 λεπτακια π δινει ο καθε ενας για το κερι? ???..Η απο τα ταματα?...Νομιζω πως εχουμε μεγαλοποιησει ακπως τα πραγματα..
 

Όχι βέβαια, αλλά από ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ φοροδιαφυγές και οικονομικά προνόμια που παρέχονται στην Εκκλησία καθώς και από το ότι συναλάσσεται σε επιχειρησιακό ακόμα πλαίσιο χωρίς να υπόκειται σε κανονισμούς στους οποίους υπόκεινται οι υπόλοιποι επιχειρηματίες. Δεν μιλάω κατά του Χριστιανισμού, αλλά κατά τις εκκλησίας και μάλιστα ορισμένων(, αλλά πολλών) εκπροσώπων της και όχι του κάθε κληρικού και καντηλανάφτη.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #23 στις: 05/11/07, 23:11 »
μιλαμε συναγωνιζεται ακομα και τις τραπεζες στο ποιος ληστευει καλυτερα το κοσμο
Χωρις να ειμαι υποστηρικτης καμια εκκλησιας η του χριστιανισμου..Απλα θελω να ακουγεται και ο αντιλογος..Σορυ αλλα η κλοπη της εκκλησιας γινεται μεσα απο τα 10 και 20 λεπτακια π δινει ο καθε ενας για το κερι? ???..Η απο τα ταματα?...Νομιζω πως εχουμε μεγαλοποιησει ακπως τα πραγματα..

Ρε κιράτζο τώρα μας δουλεύεις??? Ξέρεις τι περιουσιακά στοιχεία έχει η εκκλησία/???
Και 2ον, ξέρεις τί βγάζουν οι παπάδες από πιστούς-βλάκεις που πάνε και τους τα ακουμπάνε για να τους δώσουν συγχωροχάρτια σχεδόν???? Εδω ο δικός μας ο παπας μας απειλεί πως αν δεν δώσουμε λεφτά για να γίνε καινούρια εκκλησία (η οποία γίνεται εδω και μια 10ετία) θα παμε όλοι στην κόλαση!!! Και μάλιστα είχε μοιράσει φακελάκια στις γιαγιάδες τα χριστούγεννα και είχε πει ότι ''όταν θα ρθω να τα μαζέψω να τα βρω γεματα''!!!!
  Μιλάμε για πολύ μαφία η εκκλησία...Για να μην σχολιάσω και ένα θέμα που έχει γίνει στον δήμο μας σχετικά με την Μονή Βατοπεδίου που πήρε χωράφια απο τα χωριά ως ανταλλαγή για κάποια που έδωσε για να γίνουν κάτι έργα...

Ρε 'συ, έλεος! Έτσι σας λέει ο παπάς; Και μετά απορούν γιατί ο περισσότερος κόσμος δεν χωνεύει τους παπάδες! Συγνώμη, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ χαζό να πιστεύουμε στον παράδεισο και στην κόλαση!!! Υποτίθεται ότι ο Θεός του χριστιανισμού είναι ο Θεός της αγάπης και της δικαιωσύνης (αν και για το δεύτερο δεν είμαι και τόσο σίγουρη). Αν είναι έτσι, τότε πώς γίνεται να τιμωρεί τους ανθρώπους και να τους στέλνει στην κόλαση;
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #24 στις: 05/11/07, 23:18 »
Κάτι τέτοιους λογους αμφισβήτησης είναι που θεωρώ ρηχούς. Αν ήταν όλα τόσο απλά...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:18
από ισκιος
13 Απαντήσεις
8045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
0 Απαντήσεις
9851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
3412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 14:33
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/21, 19:08
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/21, 16:13
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:00
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/22, 13:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/22, 19:51
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
1466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/22, 08:53
από panixgr