Αποστολέας Θέμα: Γιατί πονάει ο λαιμός μου;  (Αναγνώστηκε 32259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρια!!!!!!

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γεια χαρα νταααν......!
    • Προφίλ
Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« στις: 02/05/04, 20:53 »
Γεια..... :P
Εχω μια απορια: γιατι οταν τραγουδαω για αρκετη ωρα μετα ποναει ο λαιμος μου?Αυτο συμβαινει παντα και ειναι σαν να εχω κρυωσει!Το κακο ειναι οτι μετα εχω πονολαιμο και μιλαω σαν νταλικερης για μια βδομαδα!Τι μπορω να κανω για να εχω περισσοτερη αντοχη?!
Βοηθειστε!!!!!!!plz!!! ::)
thnx...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/04, 11:36 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Τελει,τελει,τελει...καλπικε ντουνια....
Σ'εμαθα εν τελει δεν με ριχνεις πια!!

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #1 στις: 02/05/04, 22:36 »
Μάλλον αν όχι σίγουρα σου πονάει ο λαιμός γιατί τραγουδάς με το λαρύγγι και το επιβαρύνεις,δλδ στις ψιλές νότες σφίγγεις το λαρύγγι για ναβγουν,αυτό είναι λάθος και είναι ένα απ'τα πολλά που σου μαθαίνουν στην φωνητική τοποθέτηση,βέβαια παίζει ρόλο και η αντοχή του λαρυγγιού σου,ο Δάντης ας πούμε τραγουδάει μόνο με το λαρρύγγι!!!
αυτό που μπορείς να κάνεις προς το παρόν είναι να βγάζεις όσο μπορείς πιο χαλαρά τη φωνή σου κι αν θες ν ασχοληθείς με το τραγούδι να πας σε κάποιον δάσκαλο,θα μάθεις πολλά!
Ελπίζω να βοήθησα!
Α!τα ζεστά δεν βοηθάνε τη φωνή  ;D
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #2 στις: 02/05/04, 22:49 »
Αυτό ακριβώς που λέει ο Διάφανοςςς. Θα προσπαθήσεις να δώσεις το βάρος στο στομάχι και όχι στο λαρύγγι. Είναι το φυσικό να δίνεις βάρος στο λαρύγγι (γιατί είναι το πιο εύκολο και το αυθόρμητο), αλλά αυτό σε κουράζει πολύ γρήγορα. Πρόσεχε μην φτάνεις στα όριά σου μην πάθεις και κανέναν πολύποδα..
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #3 στις: 02/05/04, 22:57 »

Ελλάτωσε την ένταση που τραγουδάς
Πρόσεξε τους τόνους απο τους οποίους τραγουδάς
Ζέστανε την φωνή σου πριν τραγουδήσεις με διάφορες ασκήσεις.
Κάνε διαλλείματα συχνά
Πίνε ζεστά
Τραγούδα όρθιος και δίνε όπως προαναφέρθηκε βάρος στο στομάχι

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #4 στις: 02/05/04, 23:34 »
Είναι πολύ λογικό η φωνή σου να βγαίνει απ'το λαρύγγι γιατί εμείς οι έλληνες μιλάμε απ'το λαρύγγι σε αντίθεση με τους ξένους που μιλάνε απ τη μύτη,δεν είναι εύκολο να βγεις απ αυτό το λούκι,πάντως τα ζεστά επαναλαμβάνω δεν κάνουν καθόλου καλό γιατί μαλακώνουν οι φωνητικές χορδές και είναι πιο επικίνδυνο να πάθεις ζημιά,να πίνεις χλιαρά ροφήματα.
όσο για το στομάχι που είπε ο ikatsoyn εννοεί να παίρνεις χαμηλή-διαφραγματική αναπνοή και να τη στηρίζεις,δλδ να παιρνεις αναπνοη και να φουσκωνει το στομαχι(δοκιμασε να παρεις αναπνοη σαν να ρουφας ενα καλαμακι) και υστερα να πιεζεις λιγο προς τα μεσα το στομαχι(στηριξη φωνης)το λέω αυτό γιατί είναι λίγο ξερός ο τίτλος "δωσε βάρος στο στομάχι".
για όποια απορία σου αν μπορώ να βοηθήσω απ τα λίγα που ξέρω ρίξε σήμα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/04, 00:15 από Διάφανοςςς »
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #5 στις: 03/05/04, 00:10 »
Επίσης αυγουλάκι ωμό πριν τραγουδήσεις (πρόσεξε να είναι ημέρας τουλάχιστον μην πάθεις και τίποτα!)

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #6 στις: 03/05/04, 00:39 »
ayto pou pathaineis einai poli sovaro kai prepei opwsdipote na allaxeis ton tropo pou tragoudas giati mporei na patheis zimia (kalous stis fwnitikes xordes,mexri kai polipoda)...ayta pou sou leei o diafanos einai poli swsta...an de thes na xaseis ti fwni sou kane kapoia mathimata (toulaxiston na diorthwseis ayto wste na mi tragoudas sinexia apto laimo) alla an thes edwmetaxi na tragoudas,me to pou pas na kourasteis stamata!to exw pathei mia fora ayto pou les,etsi opws to perigrafeis kai ekana polles meres na sinelthw (ohi se live alla se idietero epeidi milousa gia poli wra se ksiro perivallon).
   opws anaferthike, milame apo to laimo (ohi pws einai kalitero na milas/tragoudas apo ti miti,alla toulaxiston de kourazei toso.oloi kapoia stigmi kourazomaste alla an matheis na anapneeis swsta kai na xrisimopieis diafragma tha exeis megaliteres adoxes epeidi tha "anoigei" o laimos otan tragoudas kai den tha sfiggei wste naxeis ayta ta disaresta apotelesmata ).pine poliiii nero gia na min afidatonontai oi xordes kai kane opwsdipote prothermansi,na thimasai pws akoma kai to poli mpla mpla kai oi fwnes mas kanoun zimia...
ayta apo mena (ta lew gia na ta akouw kai egw  ;)  )


diafane epeidi apoti diavasa xereis polla panw sto thema,mipws exeis ipopsin sou tipota sxetika me to pros ta pou prepei telika na stelnoume ti fwni (ton iho)stis psiles notes?akouw diafores apopseis apo kathigites...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #7 στις: 03/05/04, 00:52 »
το στομα εχει τα εξής "ηχεία":
1.λαρύγγι
2.μέση φωνή ο συνδυασμός ή όχι :
         ι.κάτω σιαγόνας
        ιι.άνω σιαγόνας
3.κι άλλο ένα είναι της κεφαλής για πολύ ψιλές,επισης μπορεις να κανεις την εξης δοκιμη,αν δεν βγαινει η νοτα στο ηχειο που τη στελνεις ριξτη λιγο πιο πανω και μετα στο κεφαλι(πίσω) αν και παλι δεν μπορεις καν το με φαλσετο,μην νομίζεις αν τα είχα εμπεδώσει τέλεια θα μουνα΄τώρα...
6 μηνες εκανα μαθηματα αλλα επεσα σε πολυ καλο δασκαλο
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #8 στις: 03/05/04, 01:04 »
6 mines,kai na se apasxolisan ayta ta pragmata,simenei pws eixes kalo daskalo alla kai pws isoun kalos mathitis...i daskala pou mou kanei twra mou leei pws to na stelneis ti fwni "mprosta" einai palia kai lathos texniki kai pws prepei na ti skeftese pisw stous fronimites,kai oso pio psili i nota,toso pio "pisw" na skeftomai ton iho...einai pedema..
skeftomai apo tou xronou na kanw mathimata kai me adra daskalo,les na me voithisei parapanw i tha mperdeytw?exw mpei se ena dromo,kai exw allaxei 2 kathigitries alla skeftomai mipws o adras tragoudistis-kathigitis mou dwsei alla erethismata...ti pisteveis?esi tha kanes me gineka?

sorry pou eimai ektos thematos...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #9 στις: 03/05/04, 01:37 »
λογικα για να το λεει κι αυτο σωστο θα ναι,μαλλον ομως ειναι πως θα μαθει καποιος,το θεμα ειναι να το καταλαβαινεις,εξαλλου η φωνητικη που κανουμε ειναι μικροφωνου και οχι κλασικο,βεβαια με τον δασκαλο που ειχα καναμε κλασικο οχι ομως τοσο βαθεια απλα βοηθαει τρομερα στις αναπνοες,
κατι αλλο που δεν σου πα πριν ειναι οτι στις ψηλες νοτες υπαρχει ενα κολπακι που κατεβαζεις το καρυδι κατω,αυτο θελει καιρο πιστευω για να το κανει αυτοματα το στομα,παραδειγμα βαλε το χερι σου στο καρυδι,παρε αναπνοη και βγαλε μια μπασα νοτα,θα δεις οτι κατεβαινει το λαρυγγι,κανε το ιδιο σε μια ψηλη,θα μπει μπροστα το λαρυγγι,οποτε κανεις το κολπακι,κανε πως χασμουριεσαι,θα δεις να κατεβαινει το καρυδι,αν αυτο τωρα καταφερεις να το κανεις συνειδητα αργοτερα τοτε θα ναιο ολα τελεια
θα πηγαινα σε γυναικα δασκαλο αν ηξερα οτι θα μου κανε οτι και ο δασκαλος που ειχα,δεν εχει διαφορα για μενα,για σενα ομως ισως να χει λιγο λόγω της οκτάβας,αλλά δεν νομίζω


Α!οσο ανφορα το οσο πιο ψιλη τοσο πιο πισω αυτο ειναι πολυ σωστο,οι νοτες της κεφαλης ειναι σαν τις ακους πανω απ το κεφαλι εκει που κανουμε καραφλα  ;D και βεβαια τις στελνεις στον ουρανισκο,μαλλον αυτο εννοουσε
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/04, 01:44 από Διάφανοςςς »
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #10 στις: 03/05/04, 02:20 »
nai nai,ayto me to karidi to kanoume kai emeis (vevea egw den exw karidi gia na to adilamvanomai telia alla telos padwn katalavenw pws otan pernw kali anapnoi katevainei pros ta katw kai anoigei o laimos opote vgenoun oi psiles.an to afisw na anevei aytomata "frazei o laimos kai den iparxei i idia eykolia.einai poli kalo kolpaki,fetos to ematha.
padws sta mathimata texnikis den exei kai diafora to klasiko apo to mi klasiko.oi kathigitries mou klasiko kanoun kanonika kai to mathima ginetai xwris mikrofwna.i moni diafora einai oti proferoume kanonika ta fonienta kai ohi pio "kleista" (me germaniki profora) etsi opws kanoun sto klasiko...

padws ayta ta kolpakia voithane poli!a kai gia to thema pou rwtaei to marouli sto proigoumeno mathima mou eipe i kathigitria oti an exeis mikroflegmoni stiis xordes voithaei poli gargara me alatonero (elaxisto alati) i nero me ligi soda.einai adisiptika
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Μαρια!!!!!!

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γεια χαρα νταααν......!
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #11 στις: 05/05/04, 12:25 »
Ευχαριστω πολυ παιδια.Αλλα τωρα δεν ξερω τι να κανω γιατι εχω πανελληνιες με το σχολειο!Εχω σκοπο μετα το λυκειο να αρχισω μαθηματα φωνητικης τωρα ομως τι δεν γινεται..τι να κανω?Ανησυχω μηπως παθω τιποτα αν συνεχισω το τραγουδι.Παρεπιπτοντως,ειμαι κοπελα!!!
Και παλι ευχαριστω

Τελει,τελει,τελει...καλπικε ντουνια....
Σ'εμαθα εν τελει δεν με ριχνεις πια!!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #12 στις: 17/08/04, 09:18 »
Να μην ξεραλυγγιάζεσαι όταν τραγουδάς... τραγούδα απλά, αν δεν ακούγεσε δυνάμωσε την ένταση των ηχείων σου ή πήγαινε ποιο κοντά στο μικρόφωνο.... αν δεν τραγουδάς από ηχεία, πες να χαμηλώσουν οι άλλοι..

Το μόνο που μπορείς να πάθεις είναι να αποκτήσεις φωνή σαν της Στανίση (ο Καρράς σε γυναίκα...)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #13 στις: 17/08/04, 09:37 »
Από τα λίγα πράγματα που ξέρω στην φωνητική νομίζω ότι πρέπει να τραγουδάς επαρκώς δυνατά ώστε να ακούς την φωνή σου...Επιπλέον πρέπει να προσπαθήσεις να κρατάς σταθερή ένταση και στα ψηλά σου και στα χαμηλά σου....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #14 στις: 17/08/04, 09:58 »
Με το "επαρκώς δυνατά" δεν ξακαθαρίζει κάτι νομίζω... ο καθένας έχει και άλλο volume στην φωνή... :) το σίγουρο είναι ότι πρέπει να τραγουδάς μέχρι εκεί που κουράζεσαι και λίγο ποιο κάτω. Αν φωνάξεις για να ακουστείς 2 αποτελέσματα θα έχεις.. α) να ξεραλυγγιαστείς και β) και φαλτσάρεις ή άντε και ποιάσεις την νότα να την πεις πολύ ψιλά.

Εννοείτε ότι κρατάς σταθερά την ένταση. Καλή ανάσα πριν την φράση και στο τελείωμα της πρότασεις βγάζεις την ανάσα σου σε ένα τόνο... Δλδ αν κλείνει (π.χ.) σε "...ανάσα"... το κρατάς "ανάσαααααα" και όχι "ανάσααΑαΑΑαα"...
Κρατάς το "α" όσο μπορείς ποιο σταθερά. Καλύτερα να το κόψεις πριν χρειαστεί να ξανανασάνεις παρά να το πεις μαζί με την τελευταία πνοή και να βγει σαν να ξεψυχάει...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #15 στις: 17/08/04, 10:10 »
Με το "επαρκώς δυνατά" δεν ξακαθαρίζει κάτι νομίζω... ο καθένας έχει και άλλο volume στην φωνή... :) το σίγουρο είναι ότι πρέπει να τραγουδάς μέχρι εκεί που κουράζεσαι και λίγο ποιο κάτω. Αν φωνάξεις για να ακουστείς 2 αποτελέσματα θα έχεις.. α) να ξεραλυγγιαστείς και β) και φαλτσάρεις ή άντε και ποιάσεις την νότα να την πεις πολύ ψιλά.


Ρε Κώστα..ας φαλτσάρεις και ας χάνεις και τον τόνο...Εκπαίδευση κάνεις...Θα μάθεις μετά από εξάσκηση να μην τα χάνεις....Δηλαδή  πως μπορείς να τραγουδάς αν δεν ακούς την φωνή σου?? Ή θα βάζεις συνέχεια μπροστά ένα μικρόφωνο.
Πρέπει να εκπαιδευτείς να μπορείς να τραγουδάς και δυνατά. Με το να το αποφεύγεις δεν κερδίζεις κάτι. Αντιθέτως χάνεις....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΓΙΑΤΙ ΡΕ γ**ωΤΟ???
« Απάντηση #16 στις: 17/08/04, 10:53 »
Μα δεν είπα εγώ να τραγουδάς τόσο σιγά που να μην ακούγεσε... Εννοείτε ότι η φωνή σου έχει μια ένταση από μόνη όπως και να το κάνουμε. Τραγουδάς ελεύθερα και όχι χαμηλά και σφιγμένα για να μην σε ακούσουν.
Το θεώρησα αυτονόητο ότι τραγουδάς και ακούγεσε, δεν σκέφτηκα την περίπτωση της χαρτοσακούλας για να μην δουν ποιος είσαι, αλλά την περίπτωση να ακουστείς τόσο που να διακυνδινέψει η σωματική ακαιρεώτητα 10άδων αθώων πολιτών σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων... :) ;D ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος raspid

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • o xamenos ta pernei ola..
    • Προφίλ
Re:Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #17 στις: 17/08/04, 12:54 »
douleye tin kilia sou kai xehna tin stomatiki kilotita .... den vgenei apo eki i foni.... gia na tin xekourazeis pine tsai me stimeno lemoni se thermokrasia domatiou kai kane gargares ;)
oti axizei ponaei kieinai diskolo...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #18 στις: 20/08/04, 15:51 »
epishs, ena kalo kolpaki einai na pareis mia aspirini, thn bazeis katw apo thn glwssa sou kai thn afhneis siga siga na liwnei, pianei auto, etsi den einai sunadelfe..:) ;;;
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #19 στις: 25/07/07, 20:00 »
Την απάντηση θα σου δώσει μονο εμπειρος καθηγητης φωνητικης οταν σε ακουσει για να δει και πως  και με ποιο τροπο τραγουδας και αν χρειασθεί....φωνίατρος.
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #20 στις: 02/08/07, 01:36 »
Συμφωνώντας με τον sakisarabatzi για την περίπτωση του πονόλαιμου θέλω να δώσω μερικές απλές και, νομίζω, χρήσιμες συμβουλές.

Για να καταλάβετε τι σημαίνει διαφραγματική αναπνοή και τι σημαίνει "τραγουδώ με το στομάχι", προσπαθείστε να τραγουδήσετε ανεβαίνοντας με γοργό ρυθμό μια κόντρα ανηφόρα (εννοείται ότι δεν πρέπει να πάσχετε από νόσους του καρδιοαναπνευστικού συστήματος). Μετά από τα πρώτα 200 μέτρα ο μόνος τρόπος για να μπορέσετε να βγάλετε φωνή είναι αν την "βγάζετε από το στομάχι".

Ένα πολύ καλό και πρακτικό φάρμακο κατά της κοπώσεως των φωνητικών χορδών είναι η εισπνοή ατμών αφεψήματος φασκόμηλου. Αν θέλετε και να το πίνετε μπορείτε, αλλά με μεγάλη προσοχή. Όχι παραπάνω από ένα ποτήρι την ημέρα και μόνο για τρεις βδομάδες κάθε μήνα. Οι έγκυες πρέπει να το αποφεύγουν διότι προκαλεί αποβολή του εμβρύου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Audio Maze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #21 στις: 19/08/07, 13:00 »
αυτο με το καρυδι που λεγατε πρεπει να γινεται σε οοοολη την διαρκεια του τραγουδιου????

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #22 στις: 27/11/07, 01:50 »
Ρε πσλληκαρια εσεις που το κατεχετε το σπορ μια καλη προθερμανση τι περιλαμβανει....????
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #23 στις: 07/12/07, 16:17 »
Ρε πσλληκαρια εσεις που το κατεχετε το σπορ μια καλη προθερμανση τι περιλαμβανει....????

το δικό μου ζέσταμα περιλαμβάνει συνήθως:

1. ανεβοκατεβάσματα κλίμακες με κλειστό στόμα (κανονική και falsetto)
2. ανεβοκατεβάσματα κλίμακες στακάτο με κλειστό στόμα (κανονική και falsetto)
3. κάποιες φωνητικές μελωδίες που έχω στο set που θα ακολουθήσει (όχι τις πιό ακραίες)
4. μασάζ και streching σε μάγουλα, στόμα, γλώσσα, μύτη, λαιμό και σαγόνι

και εννοείται πως προσπαθώ τα 2-3 πρώτα κομμάτια να είναι εύκολα...

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Γιατί πονάει ο λαιμός μου;
« Απάντηση #24 στις: 21/02/08, 03:16 »
Γεια..... :P
Εχω μια απορια: γιατι οταν τραγουδαω για αρκετη ωρα μετα ποναει ο λαιμος μου?Αυτο συμβαινει παντα και ειναι σαν να εχω κρυωσει!Το κακο ειναι οτι μετα εχω πονολαιμο και μιλαω σαν νταλικερης για μια βδομαδα!Τι μπορω να κανω για να εχω περισσοτερη αντοχη?!
Βοηθειστε!!!!!!!plz!!! ::)
thnx...
χρειαζεται να τραγουδας εκει που ειναι η απολυτως ανετη εκταση που μπορεις ...κανε τις απαραιτητες μετατροπες τονου στα τραγουδια και ΠΟΤΕ μην τραγουδας στο τονο του τραγουδιστη...αυτος εχει εξασκηθει και μαλιστα αν ειναι και καλος θα εχει θηριωδες διαφραγμα και κοιλιακους μ ετεοιο κοντρολ που μπορει να ελεγχει την  ανασσα του σε καθε τονο....καταρχην οι επαγγελματιες εχουν τεραστιες εφεδριες ανασας...με εισπνοη 4 5 sec βγαζουν εκπνοη που φτανει και τα 45 sec h και το λεπτο(!)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/06, 08:05
από pan-The_gunslinger
1 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 15:13
από mantinada
3 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 17:18
από rolandboy
1 Απαντήσεις
2111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 02:11
από kostas80
1 Απαντήσεις
2089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/10, 18:15
από harrisxr650
12 Απαντήσεις
4981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 15:14
από MARIOS F
20 Απαντήσεις
5961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 17:04
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
1855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 03:33
από MACMISIAS
2 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/15, 08:57
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/22, 16:12
από Ioannis Anastassakis