Αποστολέας Θέμα: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 92207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #175 στις: 11/04/07, 14:38 »
το punk.gr πότε το βλέπεις να ξανανοίγει?
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #176 στις: 11/04/07, 19:57 »
αρκετά ωραίο εμφανισιακά , δύσκολα θα βρεις κάποιον που να το χει γτι ο μπαρπμα-θωμάς έχει το μονοπώλειο στα h.b μιας και τα βγάζει ο ίδιος  :) . Τα hb είναι πολύ φτηνά αλλά για τα λ7 τους θεωρούνται καλά ..

Αν το θέμα ,πρέπει μάλλον να πάρεις το ρίσκο ..  ::)

Οχι, τα βγαζει ο κινεζος και ο θομαν κολαει τη μαρκα πανω, τα ιδια πραγματα υπαρχουν σε αλλα μαγαζια με αλλο ονομα πανω...
Εγω θα ελεγα δωσε κατι παραπανω να παρεις κατι καλυτερο... και επισης τα οργανα του μιουζικ-στορ μου φαινονται πολυ καλυτερα στα ιδια χρηματα με του θομαν...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #177 στις: 11/04/07, 20:10 »
δώσε και κανένα link να καταλάβουμε ποια εννοείς  ;D

εγώ είδα κάτι και μου άρεσε πολύ αλλά δεν έχω βάρκα άρα τι να το κάνω το κουπί?

 http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb600tbk_6string_ebass.htm
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ


Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #179 στις: 11/04/07, 20:23 »
τα έχω δει αυτά αλλά δεν νομίζω να έχουν διαφορές από τα harley benton
έχεις παίξει με κάποιο απ αυτά?
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #180 στις: 11/04/07, 20:27 »
οχι, αλλα οσα χαρλευ μπεντον εχω παιξει ηταν απογοητευση, ενω οσα ροκσον ή τζακ+ντανυ εχω παιξει απο μιουζικ στορ αξιζαν πιο πολλα απο οσο εδειχνε η τιμη τους...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #181 στις: 28/05/07, 12:58 »
Ρε παιδιά το ξέρω ότι είναι λίγο κουτό αυτό που ρωτάω αλλά τι μπάσο είναι αυτό που χρησιμοποιεί ο Butler στις παρακάτω φωτογραφίες;

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #182 στις: 28/05/07, 13:01 »
Στην πρωτη πρεπει να ειναι fender precision.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #183 στις: 28/05/07, 13:15 »
Νομίζω ότι και στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιεί το ίδιο μπάσο.. Οπότε αν στην μια είναι fender precision θα είναι και στην άλλη. Έχει και πολλά χαρακτηριστικά των fender μπάσων όπως τα κλειδιά π.χ.
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #184 στις: 28/05/07, 14:56 »
Η 2η δεν μου ανοιγει, οποτε γι'αυτο ειπα στην πρωτη  ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #185 στις: 28/05/07, 15:04 »
Στάνταρ είναι Fender Precision! Εκτός κι αν είναι καμια καστομιά που εμφανισιακά είναι ίδιο με το precision...

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #186 στις: 08/06/07, 11:38 »
Προσφατα πηρα ενα μπασο washburn και για να πω τν αληθεια ο ηχος των μαγνητων τ δν μου αρεσε και πολυ...Οποτε αποφασισα να τσ αλλαξω...Αλλα δν ξερω αν ειναι καλυτεροι οι emg ή οι seymour duncan...Θα ηθελα να μ πειτε τν γνωμη σας...Θελω ο ηχος να ειναι γλυκος ψιλοτζαζ...
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #187 στις: 08/06/07, 14:41 »
Τι τυπου μαγνητες έχει το μπασο σου? (P,J,Soapbar?) Οταν λες jazz ηχο εννοεις κλασσικο jazz ηχο ή πιο fusion? Αυτα ειναι πραγματα που θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου για να διαλεξεις αναμεσα σε active και passive (EMG στην πρωτη περιπτωση, Seymour Duncan στη δευτερη). Οι active μαγνητες θα δωσουν πιο μοντερνο ήχο στο μπασο σου, π.χ. σαν τα μπασσα που ακους στους Βερτηδες, Κιαμους, prog metal, fusion κλπ. Οι passive θα εχουν ενα πιο "φυσικο" ας πουμε χαρακτηρα και ήχο...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #188 στις: 10/07/07, 16:21 »
Παιδια τελευτεα θελω να ασχολιθω και λιγο με το μπασο. Συγκριμενα θα ηθελα ενα 5χορδο αλλα δεν ξερω, να βρω καπιο φτηνο 5χορδο και να αρχισω με αυτο η να δανιστο το 4χορδο του ξαδερφου μου και αργετερα αφου μπω στο κλιμα να αγορασω και ενα 5χορδο; Δεν προκειτε βεβαια να κατσω μαθω σωστο μπασο οπως μαθενει καπιος που ασχολιτε σοβαρα και μονο με το μπασο, πιο πολυ με ταμπλατουρες, αντε να μαθω και κατι λιγα απο θεωρια. εσεις τι προτινετε;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #189 στις: 15/07/07, 14:28 »
Αν έχεις τα λεφτά θα έλεγα να πάρεις φθηνό 5-"χορδο", βγαίνουν αρκετά καλά φθηνά όργανα πλέων που καλύψουν τα απλά που θέλεις να κανεις. Επίσης πόλου μπερδεύονται όταν πάνε από 4 σε 5 χορδές (άλλοι πάλι καθόλου), οποτε πάρε καλύτερα 5, ειδικά αν οι tamplatoyres poy les einai gia 5
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #190 στις: 15/07/07, 16:42 »
Aπό την άλλη το SRX ήταν μπροστά σε αυτά το τέλειο και ας έκανε τα μισά σχεδόν λεφτά! Και επειδή (παρόλο που ακούω ότι τα fender είναι πολύ καλά - εγώ έχω άλλη γνώμη, και το είδα) δεν παίρνω κάτι εάν δεν μου κάνει καλή εντύπωση (εσείς θα πέρνατε κάτι που θέλει καμιά βδομάδα να το ρυθμίζεις ή να το πληρώσεις, να το αφήσεις στο μαγαζί να στο ρυθμίσουν και στο τέλος να δεις ότι δεν σου αρέσει/κάνει???) πήρα με κλειστά μάτια το ibanez! Έχει πάρα πολύ καλό ήχο, γρήγορη ταστιέρα, 5-χορδο, 2 humbucker διπλούς κεραμικούς μαγνήτες, διάφανο σκούρο χρώμα.Κάνεις ότι θες με αυτό το πράγμα... Είναι οδοστρωτήρας.

Και γω ως κάτοχος ενός SDGR 305, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πεντάχορδο, με λαιμό βούτυρο, και με χορδές που είναι πάνω 1,5-2 χρόνια (δεν παίζω συχνα) βγάζει πολύ καλό ήχο...Αναφορικά, πήγαμε να κάνουμε μια ηχογράφηση. Το περάσαμε μέσα απο Pod XT, αλλα δεν βρίσκαμε ενισχυτή που να μας αρέσει... Το βάλαμε κατευθείαν στον υπολογιστή... Τέλος..Είχαμε ήχο...

Θασ πεί κανείς "σιγά μωρε τον ήχο που θα είχε" Το μπάσο αυτό είναι μεταλλιάρικο, αλλα λίγο οι παλιές χορδές, λίγο τα σάπια ηλεκτρικά.. έχουν δώσει καλό για τα λεφτά του αποτέλεσμα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #191 στις: 23/07/07, 19:47 »
Παιδια τελευτεα θελω να ασχολιθω και λιγο με το μπασο. Συγκριμενα θα ηθελα ενα 5χορδο αλλα δεν ξερω, να βρω καπιο φτηνο 5χορδο και να αρχισω με αυτο η να δανιστο το 4χορδο του ξαδερφου μου και αργετερα αφου μπω στο κλιμα να αγορασω και ενα 5χορδο; Δεν προκειτε βεβαια να κατσω μαθω σωστο μπασο οπως μαθενει καπιος που ασχολιτε σοβαρα και μονο με το μπασο, πιο πολυ με ταμπλατουρες, αντε να μαθω και κατι λιγα απο θεωρια. εσεις τι προτινετε;


Sorry για την ερωτηση απλα γιατι το εχω δει πολυ να αναφερεται σε τουτο το φορουμ,καθως κι εχω δει πολλους να παιζουν με τετοιο, και παρατηρωντας τους συνεχιζω να αναρωτιεμαι.. "Τι αναζητειτε πια απο το μπασο σας, και θελετε 5χορδο, ενω ο Pastorius, ο Miller, ο PAttitucci , o Wooten κλπ, αρκουνται σε ενα ομορφο 4χορδο..?" Ειναι τοσο μυστηρια η μουσικη που παιζεται που αυτα τα 5 παραπανω (παρακατω βασικα) ημιτονια, σας κανουν να νιωθετε στερημενοι εαν δεν τα εχετε?

Και αυτα τα 5 ημιτονια που ανεφερα, σας κανουν επισης να αγορασετε ενα οργανο πιο ακριβο και σαφως χειροτερο απο το αντιστοιχο 4χορδο.. (Το λεω αυτο γιατι εχωντας μιλησει με οργανοποιους αλλα και απο προσωπικη πειρα, γνωριζω πως ενα 4χορδο ειναι πιο καλα ζυγισμενο, η ταστιερα του δεχεται μικροτερες τασεις μη εχωντας το extra stretch της πεμπτης χορδης,αρα αναπνεει και καλυτερα, οι μαγνητες ενω παιζουν ολοσωστα σε ενα 4χορδο, στο 5χορδο συνηθως εχουν προβλημα *μονο στο Warwick streamer το 5χορδο ειδα τον μαγνητη να μην "χανει" στην πεμπτη του χορδη* κτλ κτλ...)

Εξηγειστε μου μηπως κατι δεν καταλαβαινω γιατι παω να παρω ακριβο μπασο αυτον τον καιρο και παω καρφι για 4χορδο.. Εαν ξερετε καποιο μυστικο πειτε το μου για να μην κανω και λαθος αγορα....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #192 στις: 23/07/07, 22:42 »
Εγω προσωπικα ειμαι της αποψεις του να εχεις 4αρι, για οτι χρειαζεσαι μπορεις ευκολα να το κουρδιζεις χαμηλοτερα δεν παθαινει τιποτα δοκιμασενο και οταν θες περισσοτερες χορδες για κατι πιο ψαγμενα 6αρι. Το 5αρι μου φαινετια λιγο αχρειαστο. Σε τλεικη μπορει καποιος να παρει ενα φτηνο μπασσο και να το σεταρει ΒΕΑD. Τωρα αν παιζει κανεις slipknot, meshugah και τετοια πασο...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #193 στις: 24/07/07, 08:51 »
@ogyon21 Πρωσοπικα τυχενει να μην εχω ιδεα απο μπασο, αλλα θελω να παιξω μερικα τραγουδακια, πολλα απο αυτα ομως παιζονται πιο ευκολα με 5χορδο. Αλλωστε απο τα ονοματα που ειπες μονο τον pastorius εχω ακουστα, και δεν πιστευω να εχει αναγκη το 5χορδο γιατι δεν παιζει τις νοτες που εχει ενα πενταχορδο...Αρκετοι ομως απο αυτους που ακουω εγω ομως παιζουν με 5χορδο, και δεν το βρισκω λογικο για καθε κοματι που θα θελω να παιξω να ξεκουρδιζω 5ημιτονια, να πρεπει να μαθω το κοματι αρκετα διαφορετικα και στο στο επομενο να ξανακουρδιζω... Οσο για την ποιοτιτα του οργανου... σιγα την ποιοτιτα που θα επερνα και σε 4χορδο με τα λευτα που δινω...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #194 στις: 24/07/07, 21:07 »
Υστερα απο τις δυο απαντησεις σας οφειλω να ζητησω συγνωμη , γιατι καταλαβα οτι οταν μιλαγαμε για μπασο , εγω αναφερομουν αποκλειστικα σε στυλ τυπου Funk, Blues JAzz, LAtin .. Ενω εχω ξεχασει μαλλον, οτι υπαρχει και η Metal , στην οποια οντως το 5χορδο μπορει να κανει καποια δουλεια, μιας και το να ξεκουρδισεις το 4χορδο σου, οντως δεν χαλαει το οργανο, αλλα αλλαζει το sustain σου..

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #195 στις: 24/07/07, 21:35 »
Προσωπικά δε μπορώ να υποστηρίξω μια ρητορική τύπου 4χορδο vs. 5χορδο, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αντικειμενική σταθερά. Αν κάποιος χρησιμοποιεί την 5η χορδή, τότε είναι σαφές το τι θα προτιμήσει. Αν όχι, τότε γιατί να δώσει 100-150Ε (κατά μέσο όρο) παραπάνω;

Εμένα μου χρησιμεύει, καλή ώρα. Σαφώς λιγότερο από ότι οι άλλες 4 χορδές, αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που χρησιμοποιώ τη Β- είτε για πολύ χαμηλές συχνότητες σε ηχογραφήσεις, είτε ακόμη και ως κατάληξη μιας φράσης σε ένα σόλο. Επίσης είμαι σίγουρος πως τα δυο 5χορδα και το ένα 6χορδο που πέρασαν από τα χέρια μου δεν υστερούν πουθενά ηχητικά σε σχέση με άλλα 4χορδα, μιας και πολλά όργανα από μια κατηγορία τιμής και πάνω είναι αρκούντως προσεγμένα. Και αφού κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να υφίσταται στη συνείδηση ορισμένων βιρτουόζων μουσικών που εμπιστεύονται περισσότερες από 4 χορδές σε ηχογραφήσεις, τότε είναι οκ για μένα.

Αυτό που έχει κατά καιρούς υποστηριχθεί είναι πως είναι δυσκολότερο λόγω string spacing να σλαπάρεις σε ένα 5 χορδο. Προφανώς το 19mm είναι πιο άνετο από το 17mm, αλλά είμαι έχω καταλήξει στο ότι είναι θέμα συνήθειας- αλλιώς υπάρχουν και τα wide ή έστω wider! Μάλιστα, δεδομένου πως το τελευταίο 6μηνο από άποψη τεχνικής κοιτάω να εξελίξω το slap μου, είτε παίξω με 4χορδο είτε με 5χορδο, είναι το ένα και το αυτό- για μένα τουλάχιστον.

Με άλλα λόγια, πραγματικά δε βρίσκω επιχείρημα υπέρ του ενός ή του άλλου: είναι θέμα αναγκών και συγκυριών. Το μπάσσο που έχω τώρα έχει τον ήχο που έψαχνα, και έτυχε να είναι 5χορδο. Αν ήταν 4χορδο, πολύ πιθανόν να το αγόραζα και πάλι- και απλά θα προσάρμοζα σε ένα βαθμό το παίξιμο μου.

Πάντως, από όσα διαβάζω σε διάφορες συνεντεύξεις μουσικών, κάποιοι αισθάνονται οικεία με το 5άρι, ενώ σε κάποιους απλά "δεν έκατσε" (ή το βρίσκουν περιττό).

Άρα, θα επιμείνω στο ότι ο καθένας μας ξέρει τις ανάγκες του καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #196 στις: 25/07/07, 16:14 »
1on ο Patittucci έχει signature 6-"χορδο" Yamaha.
2on Ο Wooten και άλλοι παίζουν 4-aria, ο Myung και άλλοι 6-aria, αλλα αυτό εμενα δεν μου leei τίποτα ΑΠΟΛΎΤΩΣ...

Ότι βολεύει τον καθένα τι να πω, εμενα πάντως με βολεύει να παίζω σε 5 η 6 χορδές, ακόμα και σε κομμάτια που χρησιμοποιώ μονο τις 4, και για τα γούστα μου τουλάχιστον, τα μπάσα με πιο πολλές χορδές μου ακούγονται και καλύτερα...
Δηλαδή έχω δοκιμάσει ίδιο μοντέλο 5 και 4 χορδές, ίδια ηλεκτρονικά, και το 5-ari μου άρεσε περισσότερο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #197 στις: 25/07/07, 18:59 »
1on ο Patittucci έχει signature 6-"χορδο" Yamaha.


Sorry αλλα εκτος απο soloing Playing που εχει κανει με το 6χορδο του, εχω παρα πολλα βιντεο του με ενα 4χορδο.. Συνηθως οταν groovarei χρησιμοποει το 4s ενω οταν σολαρει το 6s.. Δεν διαφωνω για το 6χορδο, μιας και προσφερει δυνατοτητες σολο.. Για το 5χορδο μιλησα.. Επιπλεον, δεν προσπαθω να πεισω κανεναν.. Μια ερωτηση εκανα.. (παντως αυτο για τις τασεις στο ξυλο που δεχεται απο την επιπλεον χορδη, θελει απλη μηχανικη πρωτης λυκειου για να αποδειχθει..)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #198 στις: 25/07/07, 20:25 »
Δεν διαφώνησα όσον αφορά τις τάσεις του ξύλου, και εξάλλου συζήτηση κάνουμε, απλά είπα ότι ο καθένας έχει τις δικες του προτιμήσεις και είπα τις δικες μου  :)
Καλύτερο και χειρότερο δεν υπάρχει, απλά διαφορετικό  :D
Γίαυτό και τα 6-χορδά έχουν συνήθως 7-piece μπράτσα κτλ. και επίσης χρησιμοποιούνται σκληρά ξυλα (p.x. wenge) η κράματα υλικών κτλ

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #199 στις: 02/09/07, 12:32 »
 Καλημέρα(νυχτα,σπέρα...). Λοιπόν ενδιαφέρομαι να τσιμπήσω μπάσο .. Τώρα τελευταία τείνω προς τουσ slapοειδής και jazz και funky μουσικές και το μπάσο που ήδη έχω δεν με ικανοποιεί.. ( Ltd.. >:( )  Σε τι πρέπει να δώσω βαρύτητα για να επιλέξω μπάσσο? Για τέτοιες μουσικές καλύτερα θα με βολέψει το 4 ή 5 ή 6 χορδο( το χεσα  :P).. Αν έχετε τίποτα καλό να προτείνεται παρακαλώ κάντε το.. Απο τον θωμά αν παραγγείλεις όργανο δεν παίζει να υπάρξει κανένα πρόβλημα οσον αφορά την ασφάλεια μεταφοράς του έτσι?

Υ.Γ. Οπως είναι γνωστό και ο ενισχυτής παίζει τεράστιο ρόλο... Τίποτα καλό παίζει??

Υ.Γ. Και κάτι άλλο σημαντικό? Θέλω να αλλάξω χορδές στο μπάσσο μου.. Υπάρχουν χορδές που να μπορούν να βοηθήσουν να βγαίνει ο ήχος πιο μεταλλικός??? Να προσσεγγίζω δηλαδή λίγο τις  funkoslapojazzoειδή μουσικές... Ξέρετε κανένα καλό κομμάτι??


ΤΗΧΧΧΧ
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
31107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
138252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
141849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
85613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
34 Απαντήσεις
16032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 18:23
από SirBlackBass
6 Απαντήσεις
4494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand