Αποστολέας Θέμα: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 12623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Μη σας ξεγελάει ο τίτλος του θέματος, είναι γενικότερη απορία κι όχι "ποιά κιθάρα να πάρω"  ;D


Παίζεις κιθάρα έτσι; Σαν πρώτο πακέτο, έδωσες κανα 400άρι κι είσαι μια χαρά. Η κιθάρα σου βγήκε στο 250άρι, 150 ο ενισχυτής, κάνεις το χαβαλέ σου κλπ... Παίζεις σε διαμέρισμα οπότε ξέρεις αυτομάτως ότι τον ενισχυτή δε μπορείς να τον τσιτώσεις, γι' αυτό και πήρες λίγα βατ. Άρα δεν υπάρχει περίπτωση για κεφαλή και καμπίνα, θέλουν τσίτωμα για να παίξουν. Και λεφτά και συντήρηση και γενικά δε θες κάτι "επαγγελματικό", θες μηχάνημα που να βγάζει καλό ήχο και να κάνεις τις μαγκιές σου.


Έρχεται ρε παιδί μου η ώρα που θες ν' αλλάξεις κιθάρα. Έχεις βρει τον ήχο σου, έχεις βγάλει τα μάτια της πρώτης σου, θες να πάρεις μια μεταλοκιθάρα. Ε δε θα πάρεις πάλι κάποια φθηνή, θα στάξεις λίγο χρήμα για να πάρεις αυτή που θες. Να παίζεις ρυθμικά και να νομίζεις ότι υπάρχει κρουστικό δράπανο. Να κάνεις pinch harmonic και να κουφαίνονται οι γάτες σ' ακτίνα 100 μέτρων. Οπότε εντάξει, θα πας για Schecter, ESP, Jackson... τα κλασικά μεταλοκίθαρα (απ' όσο ξέρω).


Μετά το παραλήρημα, έρχεται κι η ερώτηση: Αξίζει να πάρεις κιθάρα ~600 ευρώ για να παίζεις σ' έναν modelling των 20 άντε 30 βατ; Ή είναι καλύτερα να πας σε μια κιθάρα των 400 ευρώ για μικρότερη απώλεια "χρημάτων έναντι συνολικής απόδοσης" του εξοπλισμού;


Φυσικά και γνωρίζω τις προτάσεις σας για μικρούς λαμπάτους, άλλωστε αυτό λέτε πρώτα ο ενισχυτής και μετά η κιθάρα. Φαντάζομαι βολεύουν, τί διάολο, γι' αυτό τους έβγαλαν σε λίγα βατ. Αλλά ξέρω πολύ καλά ότι θα παίζω μόνο στο σπίτι, άντε κανα τζαμάρισμα με τον κολλητό κι ηχογραφήσεις στο pc. Κι είτε είμαι Θεσσαλονίκη είτε Ξάνθη, ο ενισχυτής θα δουλεύει σε χαμηλές εντάσεις. Ε κι ομολογουμένως, πρώτα πριζώνεσαι ν' αλλάξεις κιθάρα και μετά ενισχυτή.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 15/05/10, 16:11 »
Aξιζει να παρεις την κιθαρα που γουσταρεις, αν αυτη θα σε κανει να παιζεις και να το ευχαριστιεσαι....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 15/05/10, 16:24 »
Θα σού απαντήσω βασιζόμενος σε μία φράση από τα λεγόμενά σου:

Έρχεται ρε παιδί μου η ώρα που θες ν' αλλάξεις κιθάρα. Έχεις βρει τον ήχο σου...

Για μένα, αυτό σημαίνει ότι ξέρεις ποιοί ήχοι από τον modelling ενισχυτή είναι οι αγαπημένοι σου και καλύπτουν αυτά που παίζεις. Το επόμενο λογικό βήμα (για μένα πάντα) είναι η αγορά ενός ενισχυτή (μάλλον λαμπάτου) που θα σού δώσει αυτό το ηχόχρωμα και μάλιστα πολύ πιο αυθεντικό και πειστικό από μια προσομοίωση, όσο καλή κι αν είναι αυτή, με όλες τις δυναμικές και τις ιδιαιτερότητες που συνδέονται με τη χρήση ενός τέτοιου ενισχυτή.

Από την άλλη πλευρά όμως υπάρχουν δύο εμπόδια. Το πρώτο είναι οι συνθήκες που περιγράφεις (χρήση αποκλειστικά στο σπίτι, περιορισμοί έντασης κλπ), οι οποίες μπορεί να καθιστούν την απόκτηση ενός λαμπάτου ενισχυτή μη πρακτική λύση. Γιατί φυσικά οι συνειρμοί του κρουστικού δράπανου και της απώλειας ακοής των κατοικιδίων της γειτονιάς σου δεν συνάδουν με αυτούς τους περιορισμούς. Αν λοιπόν ένας δυνατότερος ενισχυτής θα μπορούσε να σού δημιουργήσει προβλήματα πριν καν προλάβεις να τον απολαύσεις έστω και ελάχιστα και σε καλύπτει ο modelling ενισχυτής που έχεις, γιατί να μην συνεχίσεις να τον χρησιμοποιείς; Το δεύτερο και πιο σημαντικό ίσως είναι το οικονομικό. Ειδικά στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, μετά την αγορά μιας κιθάρας 500 έως 1000 Ευρώ ίσως να μην σού περισσεύουν άλλα τόσα για να αποκτήσεις τον ενισχυτη που ονειρεύεσαι.

Τελικά μήπως πρέπει να σκεφτείς καλύτερα τι ακριβώς θέλεις από τον εξοπλισμό σου που δεν έχεις αυτή τη στιγμή; Ίσως η αγορά ενισχυτή αντί για κιθάρα να σε φέρει πιο κοντά σε αυτό που σκέφτεσαι. Όταν όμως ψάχνεις για πιο ακριβό εξοπλισμό, πρέπει να έχεις μια καλή ιδέα τι ακριβώς επιθυμείς να πετύχεις με τις όποιες αναβαθμίσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 16/05/10, 00:17 »
Λοιπον φιλε μου κοιταξε να δεις.

Κυριαρχουν πολλοι μυθοι εκει εξω οσον αφορα στην κλασικη σε ολους μας μεταβαση απο την πρωτη μας φτηνη κιθαρα σε κατι πιο καλο.

Μυθος 1) Τα μεγαλα ονοματα παιζουν με ιμπανεζ π.χ. γιαυτο παιζουν τοσο καλα και εχουν τετοια ηχαρα. Λαθος. Τα μεγαλα ονοματα εχουν φαει τα νυχια τους και θα βγαζανε το προσωπικο τους στυλ και ηχο ακομα και με μια απομιμηση στρατ του κατοσταευρου με μοντελινγκ ενισχυτη 30 watt, καλη ωρα.

Μυθος 2) Υπαρχουν "γρηγορα" μανικια (για μεταλ/σρεντ) και μανικια "αργα" - για μπλουζ/παλιοροκιες. ΛΑΘΑΡΑΑΑΑ... Ξερω καλα οτι εδω και αρκετο καιρο παιζεις με την πρωτη σου κιθαρα (αλλιως κωλοκιθαρο-καυσοξυλο κτλ) και σου χει σπασει τα νευρα. Ξεκουρδιζει ευκολα, εχει κωλοηχο, τασταρει και λοιπα ενοχλητικα. Πεφτω μεσα? Επισης ξερω οτι επιασες πρωτη σου φορα ibanez και ειπες Πω ρε φιλε αυτη ειναι κιθαρα! Ε λοιπον η απομιμηση στρατ που πιθανον εχεις δεν εχει καμια διαφορα με ιμπανεζ και λοιπες μεταλκιθαρες οπως τις αποκαλεις. Σαφως τα μανικια τους ειναι λιγο πιο ανετα, αλλα σε πληροφορω ειναι μια χαρα που κραταει πολυ λιγο. Μετα απο  λιγο θα σου φαινεται οπως η παλια σου. Ξερεις γιατι? Γιατι αν δεν λιωσεις και δεν μαθεις να παιζεις καλα με ωραια bends και vibrato και με αυτοπεποιθηση δεν θα ακουστεις καλα με οποια κιθαρα και να παιξεις. Ναι οκ μια ακριβη κιθαρα εχει καλους μαγνητες, εχει καλο sustain, δεν τασταρει, δεν ξεκουρδιζεται κτλ αλλα αυτα ειναι ειτε στοιχεια που λογω απειριας ακομα δεν μπορεις να διακρινεις ειτε πραγματα που διορθωνονται σε μια φθηνη σχετικα ευκολα. Με πολυ καλο σεταρισμα και ταστα χωρις να ειναι φθαρμενα ολα διορθωνονται...τουλαχιστον στο επιπεδο που ενας μαθητης χρειαζεται.

Μυθος 3) Ο ογκος θελει πολλη "παραμορφωση". Επισης παιζεις "ευκολοτερα" με πολλη παραμορφωση γιαυτο πολλοι begginers πουλανε το boss distortion τους για το γαματο metal zone! Και αγοραζουν το κατ εμε χειροτερο πεταλι στην ιστορια των Δistortion stomp boxes. Επισης λενε οτι για ογκο χρειαζεσαι οπωςδηποτε διπηνιους μαγνητες. Ολα αυτα ειναι ΜΥΘΟΣ! Οι δυο παραγοντες που παιζουν τον πρωτο ρολο ειναι ενας καλος παικτης και ενα πολυ καλο κουρδισμα. Επισης και καινουριες χορδες. Θα εκπλαγεις αν ακουσεις κιθαρες απο ογκωδεις παραγωγες στην πραγματικοτητα ποσο λιγο gain εχουν. Οσο για την ευκολια στο παιξιμο δεν υφισταται. Ισως να κανει λιγο πιο ευκολα τα λεγκατο αλλα και παλι αν εισαι αμπαλος απλα κρυβεις λιγο τα λαθη σου αλλα σε ενα εμπειρο αυτι θα ακουστεις ακομα πιο γελοιος και λαθος.

Με λιγα λογια, πρωταρχικο σου μελημα ειναι να μαθεις να παιζεις. Μετα θα εκτιμησεις καλυτερα τα καλα μηχανηματα - Επισης μετα θα δεις οτι οι στρατ και οι τελεκαστερ ειναι πολυ καλυτερες για shred απο κατι jackson (ουστ απο δω μηχανηματα του διαβολου! - εξαιρουνται οι ibanez  :)) Nιωσε την καθε νοτα. Παιξε πολυ αργα αλλα να βγαινει μουσικη. Παιζε με μετρονομο.

Σαν απαντηση στην ερωτηση σου θα σου πω το εξης: Καλυτερα καλη κιθαρα με φθηνο ενισχυτη παρα το αντιθετο. Τωρα αν επιμενεις για κιθαρα καινουρια να προτιμησεις αυτη που σε βολευει καλυτερα, να την δοκιμασεις στον ενισχυτη σου και να μην ξοδευτεις για κανενα "signature" μοντελο γιατι εκει παιζεται χοντρη απατη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 16/05/10, 00:48 »
Σαν απαντηση στην ερωτηση σου θα σου πω το εξης: Καλυτερα καλη κιθαρα με φθηνο ενισχυτη παρα το αντιθετο.

Έχω την εντύπωση ότι πολλοί θα διαφωνούσαν κάθετα με αυτή τη δήλωση. Μεταξύ αυτών κι εγώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 16/05/10, 01:41 »
Σαν απαντηση στην ερωτηση σου θα σου πω το εξης: Καλυτερα καλη κιθαρα με φθηνο ενισχυτη παρα το αντιθετο.

Έχω την εντύπωση ότι πολλοί θα διαφωνούσαν κάθετα με αυτή τη δήλωση. Μεταξύ αυτών κι εγώ...

επειδή η τοποθέτηση του Mike είναι γενικά ολόσωστη και εμπεριστατωμένη, φαντάζομαι ότι είναι λάθος στην πληκτρολόγηση αυτό το τελευταίο...
 
Επίσης να πω ότι η περίφημη μετάβαση σε μια καλύτερη κιθάρα δεν είναι κανόνας...γνώμη μου είναι η πρώτη κιθάρα να μην είναι του πεταματού, ούτως ώστε να μη χρειαστεί αλλαγή ίσως και ποτέ (πάντα μιλάμε για τα πλαίσια του μουσικού που παίζει για την πάρτη του)...Ας μην αγόμαστε και φερόμαστε από τον καταναλωτισμό και στα μουσικά μας όργανα...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 16/05/10, 02:01 »
Παράθεση
Αξίζει να πάρεις κιθάρα ~600 ευρώ για να παίζεις σ' έναν   modelling των 20 άντε 30 βατ

οχι, πάρε ενισχυτή με τα ~600 (ή 300 και άλλα 300 για πολυεφε) και παίξε με την κιθάρα που έχεις  ;)
όταν μάθεις να παίζεις καλύτερα απο τώρα θα καταλάβεις οτι η κιθάρα σου (γενικά μιλάω δεν ξέρω ποια έχεις) μπορεί να παίξει παπάδες
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 16/05/10, 04:07 »
Εγώ διαφωνώ με την λογική του μισού φόρουμ οτι ο καλός ενισχυτής θα σου ανεβάσει τον ήχο βοηθώντας την κιθάρα. αυτό που θα καταφέρει να κάνει είναι να δώσει πιστότερο ήχο της κιθάρας σου. Εγώ π.χ έχω μια κιθάρα (χάλια) που σε όσο καλύτερο amp την βάζω τόσο χειρότερα ξενερώνω. κατα την γνώμη μου ισχύει το εξής:

κακό amp + κακή κιθάρα = ιμικρανία
κακό amp + καλή κιθάρα = πονοκέφαλος

καλό amp + κακή κιθάρα = κακή κιθάρα !
καλό amp + καλή κιθάρα = καλός ήχος επιτέλους

Αν πεις οτι κρατάς τον Modelling για το σπίτι, ενώ στις πρόβες ή live σου παίζει ένας σοβαρός ενισχυτής και επείγει να πάρεις μια καλή κιθάρα για τις υποχρεώσεις σου στο συγκρότημα, δεν είναι κακή ιδέα να πάρεις πρώτα την καλή κιθάρα, και αργότερα τον καλό ενισχυτή. Οι καινούργιοι modelling μπορούν να σηκώσουν μέχρι ενός σημείου τον ήχο μιας κιθάρας των 600 ευρώ, και αν μη τι άλλο είναι χρήσιμοι για κάθε κατάσταση στο δωμάτιο. Πάρε επιτέλους την κιθάρα που δεν ξεκουρδίζεται/ταστάρει/κρατάει sustain 1.3 sec,  και ξεκίνα να μαζεύεις λεφτά και για τον ενισχυτή

Για μένα εξαρτάται το τι θα αγοράσεις πρώτα (ενισχυτή η κιθάρα) από το τι σου την σπάει περισσότερο. Αν έχεις απογοητευτεί απο την κιθάρα σου και πάρεις έναν καλό ενιχυτή, θα απογητευτείς ακόμα περισσότερο απο την κιθάρα σου...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 16/05/10, 12:27 »

Ουάου! Εδώ δες απαντήσεις! Niiiice, πολλή τροφή για σκέψη.


Πάμε τώρα. Αρχικά να πώ ότι με ΤΙΠΟΤΑ δεν πάω τώρα σύντομα για καινούργια κιθάρα. Τόσα χρήματα ΔΕΝ υπάρχουν τώρα και φυσικά δεν είμαι και στο κατάλληλο στάδιο να εκτιμήσω μια νέα καλύτερη κιθάρα. Ούτε "νοητικά", αν θέλετε, ούτε παικτικά. Αυτή τη στιγμή ρωτάω καθαρά πληροφοριακά, όλοι έχετε περάσει απ' το στάδιό μου, να παίζετε αποκλειστικά στο σπίτι και σε χαμηλές εντάσεις. Οι γνώμες σας μετράνε. Τώρα, αν μου δώσετε μια πανάκριβη κιθάρα δε νομίζω να καταλάβω διαφορά με τη Dean μου στα χέρια μου.


Ο _KAMELOT_ ωραία το ξεκίνησε. Απλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δε νομίζω να έχω πια τόοοοσο μεγάλο κόλλημα και να μη μπορώ να κάνω με μια φθηνότερη κιθάρα. Ας το δούμε δηλαδή το όλο πράγμα καθαρά οικονομικά.


Ο Απόλλων έπιασε ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου, το οικονομικό θέμα κι αυτό της έντασης του ενισχυτή. Παρεπιπτόντως, όταν έλεγα για δράπανα και κατοικίδια ήθελα να τονίσω πόσο metaL (θεσσαΛονίκη σΕ Λέω!) θα είναι η κιθάρα


Οπότε απ' τη στιγμή που μένω σε διαμέρισμα, ο ενισχυτής μένει σε χαμηλά επίπεδα. Κι όχι για τον γύρω κόσμο, πρώτα πρώτα για μένα, θα είναι απίστευτα δυνατά μες στο δωμάτιο! Γιατί μην ξεχνάμε ότι ο λαμπάτος, ακόμα κι ο μικρός, θα θέλει και τα παρεμφερή έτσι δεν είναι; Καμπίνα, πετάλι, συντήρηση, λάμπες... Αυτό προφανώς έρχεται σ' αντιδιαστολή με τ' όλο θέμα "Κιθάρα", αλλά εγώ αναφέρομαι καθαρά στη χρήση που θα κάνω και τις γενικότερες συνθήκες.


Και φυσικά, δεν πρόκειται ν' αρχίσω ν' αλλάζω εξοπλισμό αβέρτα χωρίς να ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τί θέλω.


Και ο mikemoss φυσικά αναφέρει φυσικά τον άλλο παράγοντα, το να ξες να παίζεις για να βγάλεις το 100% της καινούργιας κιθάρας και πραγματικά να την εκτιμήσεις. Ή οποιασδήποτε κιθάρα. Ένας φίλος για παράδειγμα, όταν κάναμε μάζεμα σπίτι μου για κιθαρομάθημα, έφερε τη Jackson του. Drop C αυτός, Standard E εγώ με τη Dean μου. Ε αυτός έβγαλε πάλι τεράστιο ογκώδη ήχο απ' την κιθάρα μου. Κι οι κιθάρες μέρα με τη νύχτα και σε κούρδισμα και σε χρήματα.


Το τελευταίο με το καλη κιθαρα με φθηνο ενισχυτη παρα το αντιθετο θέλω κι εγώ να δώ αν όντως δεν είναι λάθος...


Ο ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος έπιασε το πνεύμα των καιρών. Πού ευκαιρίες για μεγάλα ανοίγματα τώρα. Και για την πρώτη κιθάρα έχεις δίκιο. Γι' αυτό και δε σκέφτομαι να πάρω άλλη σύντομα, θυμάμαι χαρακτηριστικά τα παιδιά να μου λένε ότι με κανα καλύτερο μαγνήτη θα γίνει τζετ. Κι όντως ρε συ, ας εξαντλήσουμε πρώτα τις πιο εύκολες κι ανέξοδες λύσεις και μετά πάμε στο καινούργιο και πιο ακριβό. Άλλωστε γι' αυτό πήρα την Dean, γουστάρω να τη βλέπω, γουστάρω να την παίζω (έλα τώρα που πάει αλλού το μυαλό σας, πώς αλλιώς να το γράψω αυτό )...


Ο jim.ni όπως κι ο Απόλλων, ανέφερε την ορθότερη λογικά "εξέλιξη" αλλά πρακτικά "ανέφικτη" λόγω των συνθηκών. Βέβαια δε μπορώ να ξέρω στο ΜΕΛΛΟΝ μέλλον πού θα μένω ή τι βλέψεις θα έχω, τα λίγα μπροστά χρόνια μου φαίνονται ίδια όπως τώρα.


Ο kopaniamento που βρυκολάκιασε και ποστάρει τέτοια ώρα (και τον βλέπω να φτιάχνει ομάδα αποστασίας από το φόρουμ λοοοολ) πιάνει τον λόγο της αλλαγής. Γιατί δηλαδή θα θέλω καινούργια κιθάρα. Τί είναι αυτό που με δε μ' ευχαριστεί με τον παρόν εξοπλισμό μου...


---------------------------------------------------


Μιας και οι απόψεις σας πιάνουν όλες τις πλευρές του θέματος και παρ' ότι υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες, θα τολμήσω να βγάλω ένα πρόχειρο συμπέρασμα. Δεν αξίζει να δώσω πολλά χρήματα για κιθάρα αν δεν έχω και τα κατάλληλα μηχανήματα να την υποστηρίξουν. Αυτό θα φανεί αργότερα, όταν φτάσω στο σημείο να θέλω ν' αλλάξω κάτι, εφόσον γνωρίζω τί θέλω ν' αλλάξω...


Κι επειδή γράφω πάνω από 1,5 ώρα (ευτυχώς κόπιαρα το ποστ μου γιατί το φόρουμ με αποσύνδεσε), πάω να ξεκινήσω το The Burning of Rome (Stinkyyyy) να λέω ότι κάνω και κάτι  ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 16/05/10, 14:04 »
Φιλε Wise_One, εννοειται οτι μια ακριβη κιθαρα καλο ειναι να συνοδευεται απο ακριβο εξοπλισμο, αλλα υπαρχει κ μια αλλη πλευρα, η οποια εχει αμεση εφαρμογη σε μενα κ υποθετω και σε αρκετους αλλους... Εγω που μενω σε σπιτι οπου και ο 15ρης solid-state δεν παει ουτε μεχρι τη μεση της εντασης του, πρεπει να μεινω με αντιστοιχα φτηνη κιθαρα? Μπορει να μην ειμαι ιδιαιτερα καλος κιθαριστας, απλα να την παλευω, αλλα παιζω 6 χρονια γεματα...

Το λεω αυτο γιατι βλεπεις οτι ολα ειναι πολυ σχετικα...και επειδη ειναι κ αυτο που λεει ο Kopaniamento, οτι δηλαδη στις προβες κ στα live μπορω να παιζω με σοβαρους ενισχυτες, τοτε καλα δν εκανα και πηρα κ την ακριβη μου κιθαρα (λεμε τωρα..)?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 16/05/10, 14:54 »
Έλα πάρε κι από εμένα απόψεις να μπερδευτείς ακόμα καλύτερα.

Πριν 2 χρόνια ήταν να πάρω μία PRS (2.500€ περίπου). Δεν το έκανα γιατί ήταν κρίμα να την ακούω στον Marshall Vavlestate VS30R με την πεταλιέρα που έχω (BOSS ME - 50), αν και γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον εν λόγω ενισχυτή. Μία κιθάρα τέτοιας κλάσης θα προτιμούσα να την ακούσω σε λαμπάτο ενισχυτή και όχι μέσα από πεταλιέρα. Απεναντίας, με την αλλαγή μαγνητών που έχω κάνει στην strat προς το παρόν δεν ζητάω κάτι άλλο.
Έδωσα λοιπόν τα λεφτά και πήρα την Taylor 514-ce. (την ήθελα ΚΑΙ αυτήν :). Στη συγκεκριμένη περίτπωση νομίζω πως αυτή την αγορά δεν θα την μετανοιώσω ΠΟΤΕ.

ΣΗΜΕΡΑ
Θέλω να πάρω μία metallάδικη κιθάρα (Schecter Hellraiser ή PRS SE Torero, μάλλον τη δεύτερη).
Και πάλι όμως με καταδιώκει το θέμα του ενισχυτή.
Γνώμη δική μου είναι πως αν είσαι ικανοποιημένος με τον ήχο του ενισχυτή σου και τον ΗΧΟ σου γενικότερα όπως ειπώθηκε και παραπάνω να πάρεις την κιθάρα (τη στιγμή που μιλάμε για σχετικά μικρά αντικειμενικά ποσά).
Αν πάλι θες να πάρεις μία αρκετά καλή και ακριβή κιθάρα, λυπήσου την και πάρε πρώτα ένα καλό ενισχυτή γιατί είναι κρίμα να μην ακούς τον πραγματικό της ήχο και να μην αποδίδει όπως της αξίζει. Σε αυτά έχω καταλήξει προσωπικά μέχρι τώρα.
Αυτά!
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 16/05/10, 15:54 »
Η γνωμη μου απ την εμπερια ειναι η εξης.
 
Προτεραιοτητα (αν σωνει καλα πιστευεις οτι θα βελτιωσεις ετσι τον ηχο σου - προσωπικα το θεωρω λαθος) εχει η καλη κιθαρα οτι κι αν σημαινει αυτο. Ειτε οτι θα παρεις του κουτιου ακριβη ετοιμη με καλο σεταπ μαγνητες και ολα πενα ειτε θα κανεις makeover  στην δικια σου με refretting, μαγνητες καινουριους, αλλα ηλεκτρονικα, κανα scallop, κανα τρεμολο καλο, χαμηλο action, αερογραφιες, προσθηκη - αφαιρεση μαγνητων, κι οτι αλλο τραβαει η ψυχουλα σου.

Μια κιθαρα "καλη" = καλο systain, δεν ξεκουρδιζει, εχει καλους μαγνητες, εχει ηχο με χαρακτηρα, ειναι καλα σεταρισμενη, και την εχεις συνηθισει (μεγιστος ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ) οπου και να την μπριζωσεις καλα θα ακουστει. Και για το practise σου μια χαρα θα εισαι. [  Επισης μην ξεχνας οτι Practise δεν ειναι μονο παιζω κλιμακες και ασκησεις. Οταν παρεις κανουρια πραγματα θα πρεπει να κανεις practise πανω τους γιατι αυτα που ηξερες απο το παλιο σου σετ απ αλλαζουν δραματικα. Γενικα η εξασκηση πρεπει να γινεται κατω απο τις συνθηκες που θα παιξεις ο,τι ειναι να παιξεις μπρστα σε κοσμο - ο απωτερος σκοπος καθε μουσικου. Δηλαδη εγω εξασκουμαι ορθιος πολλες φορες ή με παραμορφωση και ολα τα εφε ή με την ενταση πολυ δυνατα γιατι ολα αυτα ειναι παραγοντες που πρεπει να εχεις κουλαντρισει πρωτου αναλαβεις την ευθυνη να διασκεδασεις ενα χ κοινο που περιμενει να σε δει και αν τα αφησεις για το soundcheck τοτε σε περιμενει μεγαλη εκπληξη xaxa :) ]

Οπου και να την συνδεσεις λοιπον αυτη την κιθαρα αυτο που θα παρεις θα ειναι σιγουρα αποδεκτο υποτην εννοια οτι δεδομενου οτι ξερεις να παιζεις (η ΜΙΑ και μοναδικη ικανη και αναγκαια συνθηκη) αυτο που θα ακους θα ειναι καθαρες νοτες με καλο Intonation = μουσικη. Μην ξεχνας οτι ενας αλλος βασικος παραγοντας του sustain ειναι το καλο κουρδισμα το οποιο ειναι αποτελεσμα καλου streching των χορδων.

Θα σου πω εγω προσωπικα τι θα εκανα: Θα εκανα καλο σερβις στην κιθαρα μου και γενικα ενα ψιλοmakeover, θα επαιρνα εναν ενισχυτη μικρο/φθηνο αλλα θαυματουργο οπως vox/gibson (βασικα οτιδηποτε με μια σχετικα καλη ποιοτητα κατασκευης (κι αν γινεται λαμπατο) ετσι ωστε να εχει καλη γειωση και καλα ηλεκτρονικα ετσι ωστε να μην εχω χρατσ-χρουτσ και θουρυβο) και τελος θα επαιρνα και 2 - 3 καλα πεταλακια - tube screamer, boss ds1/sd1, κανα delay, και κανα compressor (ή ολα σε ενα με καμια ποιοτικη πεταλιερα - its up to you) και θα επικεντρωνομουνα στην μελετη - μελετη - ΜΕΛΕΤΗ - Μ Ε Λ Ε Τ ΗΗΗΗΗ!!!!

Επισης στο debate καλη/κακη κιθαρα με  καλο/κακο ενισχυτη εχω να προσθεσω πως εκει που εχει φτασει η τεχνολογια των Plugins πια, αν εχεις computer, μια καρτα ηχου αξιοπρεπη και καλη κιθαρα, μπορεις να πλησιασεις ανετα ενα γ**ατο ηχο που κανει για οτι χρηση θες - ακομα και Live μπορεις να κανεις. Αν ομως εχεις ενα κωλοκιθαρο και εναν mesaboogie οχι μονο για να ηχογραφησεις θα τιναξεις την γειτονια στον αερα απο την ενταση, αλλα και το αποτελεσμα σου θα ειναι σκατενιο αφου η κιθαρα δεν ανταποκρινεται.

Ολα αυτα τα λεω γιατι τα εχω φαει στη μαπα 100 χιλιαδες φορες και επιθυμω να συνεισφερω την ταπεινη γνωμη μου στο φορουμ.


PS: Αν θελετε απλες εως επαγγλεματικες συμβουλες να μεταμορφωσετε τα οργανα σας πατε λιγο εδω. http://www.ibanezrules.com/tech/setup/index.htm Ο τυπος τα λεει χαρτι και καλαμαρι. Δεν λεω οτι θα γινετε guitar techs αλλα θα σας λυθουν πολλες αποριες.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/10, 16:03 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 16/05/10, 17:26 »
Εγώ διαφωνώ με την λογική του μισού φόρουμ οτι ο καλός ενισχυτής θα σου ανεβάσει τον ήχο βοηθώντας την κιθάρα. αυτό που θα καταφέρει να κάνει είναι να δώσει πιστότερο ήχο της κιθάρας σου.



Εδω θα διαφωνησουμε...
Ισα ισα που οι πολυ καλοι λαμπατοι ενισχυτες ΧΡΩΜΑΤΙΖΟΥΝ τον ηχο και τις αρμονικες σου, αρα σου δινουν ενα συνδυασμο του ΗΧΟΥ τους με το ΗΧΟΧΡΩΜΑ της κιθαρας.


Παρε για παραδειγμα αυτον...Και αφρικανικο μονοχορδο να του ''καρφωσεις'' παλι θα κελαηδησει...






Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 16/05/10, 17:27 »
Φιλε Wise_One, εννοειται οτι μια ακριβη κιθαρα καλο ειναι να συνοδευεται απο ακριβο εξοπλισμο, αλλα υπαρχει κ μια αλλη πλευρα, η οποια εχει αμεση εφαρμογη σε μενα κ υποθετω και σε αρκετους αλλους... Εγω που μενω σε σπιτι οπου και ο 15ρης solid-state δεν παει ουτε μεχρι τη μεση της εντασης του, πρεπει να μεινω με αντιστοιχα φτηνη κιθαρα? Μπορει να μην ειμαι ιδιαιτερα καλος κιθαριστας, απλα να την παλευω, αλλα παιζω 6 χρονια γεματα...


Mπορείς άνετα να πάρεις έναν πολύ καλό ενισχυτή που να μην έχει μεγάλη ισχύ, π.χ. έναν Cornford Harlequin, έναν Laney Lionheart, έναν Fender 57 Champ, ή αν θέλεις κάτι πιο φτηνό έναν Blackstar HT-5 ή έναν Marshall Class 5. Έτσι θα έχεις και την ποιότητα που θέλεις (τουλάχιστον κάτι καλύτερο από τον 15άρη solid state που έχεις τώρα) σε μια λογική ένταση που δεν θα σού φέρει την αστυνομία στην πόρτα. Σημειωτέον ότι τα παραπάνω δεν είναι προτάσεις, είναι απλά κάποιοι ενισχυτές που μού έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό και οι οποίοι πληρούν τις συγκεκριμένες προϋποθέσεις (καλή ποιότητα και λίγα Watt).

Σχετικά με αυτά που αναφέρει ο mikemoss, θα είχα να παρατηρήσω τα εξής:

Προτεραιοτητα (αν σωνει καλα πιστευεις οτι θα βελτιωσεις ετσι τον ηχο σου - προσωπικα το θεωρω λαθος) εχει η καλη κιθαρα οτι κι αν σημαινει αυτο. Ειτε οτι θα παρεις του κουτιου ακριβη ετοιμη με καλο σεταπ μαγνητες και ολα πενα ειτε θα κανεις makeover  στην δικια σου με refretting, μαγνητες καινουριους, αλλα ηλεκτρονικα, κανα scallop, κανα τρεμολο καλο, χαμηλο action, αερογραφιες, προσθηκη - αφαιρεση μαγνητων, κι οτι αλλο τραβαει η ψυχουλα σου.


Πέραν του ότι μια καινούργια κιθάρα (ακόμα και ακριβή) δεν έρχεται πάντα σεταρισμένη, πολύ δε περισσότερο σεταρισμένη όπως θα ήθελε ο εκάστοτε αγοραστής, οι βελτιώσεις που προτείνεις στην ήδη υπάρχουσα κιθάρα ίσως τελικά αποδειχτούν πιο δαπανηρές απ’ ό,τι η αγορά μιας καινούργιας. Συμφωνώ ότι, ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν τα κεφάλαια για καινούργια κιθάρα, μια αναβάθμιση μαγνητών συνοδευόμενη από ένα καλό setup μπορεί να κάνει θαύματα στη βελτίωση του ήχου πετυχαίνοντας σε αρκετά μεγάλο βαθμό αυτά που θα περίμενες από μια καλή καινούργια κιθάρα, δηλαδή...

Παράθεση
Μια κιθαρα "καλη" = καλο systain, δεν ξεκουρδιζει, εχει καλους μαγνητες, εχει ηχο με χαρακτηρα, ειναι καλα σεταρισμενη, και την εχεις συνηθισει (μεγιστος ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ) οπου και να την μπριζωσεις καλα θα ακουστει. Και για το practise σου μια χαρα θα εισαι.

Οπου και να την συνδεσεις λοιπον αυτη την κιθαρα αυτο που θα παρεις θα ειναι σιγουρα αποδεκτο


Δεν ξέρω όμως αν έχεις επιχειρήσει ποτέ να παίξεις μια ακριβή κιθάρα (εννοώ αρκετών εκατοντάδων Ευρώ) σε έναν Line 6 Spider ή σε έναν Marshall MG, αλλά κατά τη γνώμη μου το αποτέλεσμα μόνο "αποδεκτό" δεν είναι. Το λέω γιατί έχω προσωπική εμπειρία καθώς έπαιξα κάποτε στον μεν Spider μια Godin Freeway, στον δε Marshall μια Lag Roxanne. Kαι στος δύο περιπτώσεις απογοητεύτηκα οικτρά, και είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν ήταν στις κιθάρες.

Παράθεση
Θα σου πω εγω προσωπικα τι θα εκανα: Θα εκανα καλο σερβις στην κιθαρα μου και γενικα ενα ψιλοmakeover, θα επαιρνα εναν ενισχυτη μικρο/φθηνο αλλα θαυματουργο οπως vox/gibson (βασικα οτιδηποτε με μια σχετικα καλη ποιοτητα κατασκευης (κι αν γινεται λαμπατο) ετσι ωστε να εχει καλη γειωση και καλα ηλεκτρονικα ετσι ωστε να μην εχω χρατσ-χρουτσ και θουρυβο) και τελος θα επαιρνα και 2 - 3 καλα πεταλακια - tube screamer, boss ds1/sd1, κανα delay, και κανα compressor (ή ολα σε ενα με καμια ποιοτικη πεταλιερα - its up to you) και θα επικεντρωνομουνα στην μελετη - μελετη - ΜΕΛΕΤΗ - Μ Ε Λ Ε Τ ΗΗΗΗΗ!!!!


Εδώ συμφωνούμε ότι, εφόσον δεν υπάρχουν τα χρήματα, η καλύτερη επιλογή για βελτίωση του ήχου είναι το σωστό σετάρισμα της κιθάρας και ένας καλός ενισχυτής. Μήπως όμως αυτό έρχεται σε αντίθεση με την άποψη που εξέφρασες πριν περί φτηνής κιθάρας και καλού ενισχυτή;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 16/05/10, 17:30 »
@ Απολλων: Ευχαριστω για τις προτασεις, αλλα οι συγκεκριμενοι ενισχυτες και πιο δυνατοι ειναι απο τον 15αρη solid-state που ΔΕΝ εχω :D και δν ψαχνω και ενισχυτη, για να ειμαι ειλικρινης...long live Amplitube 3, για το σπιτι ειναι κουτι!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 16/05/10, 18:52 »
Πάντως εμένα η κιθάρα μου με το που "κουμπώθηκε" στο λαμπάτο marshall μου, απέκτησε όγκο, χαρακτήρα...μέχρι και sustain!!!Μέχρι πρότινος το αποτέλεσμα σε ένα τρανζιστορ της κακιάς ώρας που έπαιζα, ήταν να μη θέλω να την αγγίζω...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 16/05/10, 19:32 »
Εννοειται δεν ερχεται με σεταρισμα ποσο μαλλον προσωποποιημενο. ;) Και εννοειται αν κανει ΟΛΑ οσα ειπα θα πληρωσει πολλα.... :)

Γενικοτερα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Απλα εγω αναφερω το τι εχω παρατηρησει ολον τον καιρο που παιζω.

Βασικα την βασικη μου κιθαρα (που ειναι αρκετων εκατατονταδων ευρω - για μενα δεν παιζει ρολο) την εχω βαλει σε ..βαθια ανασα:
carvin marshall boogie laney line6 boehringer plugins me maudio karta digitechpreamp straigh se konsola, rivera, yamaha 5watt ktl ktl....Παντα η αισθηση ιδια ηταν. O ηχος βεβαια αλλαζε αλλα η ουσια του πραγματος παρεμενε ιδια - H βασικη κιθαρα μου που την καραγουσταρω και με βγαζει παντα ασπροπροσωπο ειχε τον κλασικο της ηχο αλλα αλλαζε λιγο ο χαρακτηρας - το αναποδο δεν θα το αντεχα με τπτ, το θεωρω αυτονοητο. Απ την αλλη ομως δοκιμασα μια φθηνη στρατ στους ιδιους ενισχυτες και παντου ακουγονταν σκατα κι αποσκατα. Βεβαια ακουγοταν χειροτερα στον yamaha 5watt απο τον marshall vintage modern (που γαζωνει και δερνει ...σορρυ οφ τοπικ :) ) αλλα η ουσια παρεμενε σκατα! Βεβαια οταν την σεταρα οσο καλυτερα μπορουσα (καμμενο προτζεκτ που το εμπνευστηκα απο το γκιλμπερτ ο οποιος εχει στην συλλογη του κιθαρες του 100ευρου), η κιθαρα μεταμορφωθηκε - γιαυτο λεω οτι τα πολλες χιλιαδες ευρω δεν παιζουν ρολο οσο η κατασταση στην οποια βρισκεται το κιθαρονι, κατα ποσο το εχεις συνηθισει, και κατα ποσο εχεις δουλεψει τους ηχους. Ειναι τοσο σχετικο το θεμα του ηχου που θελουμε σελιδες και σελιδες για να καταληξουμε στο συμπερασμα.

Ολα ειναι σχετικα! Η μιση αληθεια ειναι κρυμμενη κατω απο διαφημιστικα τρικ - μην ξεχνας οτι προκειτα για μπιζνα και χοντρη μαλιστα. Ο ηχος ειναι στα δαχτυλα και μη μασας με πολλες χιλιαδες ευρω και rig και πεταλιερες και και και εντυπωσιακες μαλ***ες. Πρωτα απ ολα μαθε να παιζεις! Ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους αυτοματα. Επισης με τον καιρο θα ανακαλυψεις οτι στην ουσια η  κιθαρα σου εχει πολλες πολλες δυνατοτητες απ αυτες που νομιζεις.

Οντως το παρατηρησα κι εγω (την ωρα που το εγραφα μαλιστα) οτι επεσα σε αντιθεση λεγοντας για φθηνη κιθαρα με καλο ενισχυτη γιαυτο το διορθωνω λεγοντας πως το καλο σεταρισμα / μαγνητες κτλ θα φερει σε πολυ καλο επιπεδο την μετρια κιθαρα σου...θαυματα δεν γινονται ομως οταν εχεις σωμα απο φορμαικα κι ο αλλος εχει μασιφ ξυλο... Αλλα πρεπει εδω να διαχωρισω την εννοια καλη απο ακριβη. Μπορει να τυχει να σου κανει απολυτα μια φθηνη και να λατρευεις τον ηχο της: Αρα ειναι καλη χωρις να ειναι ακριβη και κανενας νομος δεν υπαρχει για το αν θα σε βολεψει μια ακριβη. Προσωπικα ασ πουμε αντιπαθω τις les paul - esp eclipse οσα λεφτα κι αν κανουν. Προτιμω μια απομιμηση στρατ να φανταστεις (δικο μου κολλημα ...) ;) Επισης εγω δεν λεω ακριβο ενισχυτη. Λεω απλα καλο...οπως τα μικρα μοντελα της vox που ομως γ**ανε και δερνουν. Μπερδευτηκε λιγο το πραμα αλλα επιζω να με πιανετε. :) Kαλο απογευμα και happy tone chasing! Πανω απο ολα ομως μελετη.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/10, 19:35 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 16/05/10, 19:46 »
@G.K : Νομίζω πως όλοι μας συμφωνούμε στο οτι η κιθάρα και ο ενισχυτής πρεπει να είναι ανάλογης ποιότητας.

Οι διαφωνίες μας στο συγκεκριμένο thread στην πραγματικότητα ξεκινάνε στην ιδιαίτερη περίπτωση που θες να αναβαθμίσεις και τα 2 αλλά δεν φτάνουν τα λεφτά. Και αποφασίζεις να λύσεις το δίλλημα "να κόψω λίγο απο την κιθάρα να πάρω και ενισχτυτή", λέγοντας "Δεν γουστάρω να αναβαθμίζω κάθε 1 χρόνο τον εξοπλισμό μου,  θα πάρω όσο πιο καλή κιθάρα και όσο πιο καλό ενισχυτή μπορώ, αλλά δεν μπορώ να τα πάρω ταυτόχρονα. Τι να πάρω πρώτα ?". Εγώ τουλάχιστον για αυτή την περίπτωση μιλάω.

Αφου διευκρίνησα την περίπτωση για την οποία μιλάω, θα ξεχωρίσω 2 υποπεριπτώσεις :
1) η κιθάρα είναι ένα σοβαρό όργανο σε θέμα playability και ο λόγος απο τον οποίο πηγάζει η ανάγκη να την αντικαταστήσω, είναι οτι θέλω να πετύχω κάποιον συγκεκριμένο ήχο. Σε αυτή την περίπτωση ο ενισχυτής πάιζει σημαντικότερο ρόλο απο την κιθάρα γιατί επηρεάζει τον συνολικό ήχο περισσότερο. Σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ στην προτεραιότητα του ενισχυτή

2)η κιθάρα έχει θέματα palyabitily και σε περιορίζει στο παίξιμό σου. Σε οποιονδήποτε ενισχυτή, μια στατ με μονούς δεν θα δώσει το θανατερό pinch harmonic που θα κουφάνει τις γάτες της γειτονιάς. Ούτε θα μπορέσεις να παίξεις σολο Γκαρυ Μουρ με σαστέιν 2''. Ούτε θα μπορέσεις να πάιξεις Σατριάνι με κιθάρα που δεν έχει τρέμολο. Η αγορά μιας καλής κιθάρας που θα σου επιτρέψει να συνεχίσεις να εξελίσεις την τεχνική σου έστω και με κακό ήχο (περίπτωση : καλή κιθάρα -κακός ενισχυτής) είναι προτιμότερη απο την αγορά ενος καλού ενισχυτή που θα ξεβρακώσει περισσότερο τα ελλατώματα της κιθάρας (περίπτωση : καλός ενισχυτής με κακή κιθάρα).

Με μια κακή κιθάρα είσαι πάντα ένας κακός παίκτης. Επειδή ποτέ δεν θα κατάφερες να μελετήσεις απο θέμα τεχνικής τον στύλ μουσικής που θες.  Αν τύχει να έχεις καλό ενισχυτή, θα είσαι ένας κακός παίκτης με καλό ήχο και θα ακους το ταστάρισμα με βίντατζ ριβερμπ ενισχυμένο από λάμπα. Να τα άστρα, να και η γλάστρα δηλαδή..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/10, 20:22 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 16/05/10, 20:24 »
Μια εστω μετρια κιθαρα με αλλαγμενους μαγνητες καρφι σε υπολογιστη με καλα moddeling plugings ( βλεπε metal-vintage amp room,revalver,eleven κτλ κτλ) και βγαζεις ηχο αξιοπρεπεστατο(και λιγα λεω) χωρις να εχεις λαμπατους ενισχυτες τσιτωμενους στο διαμερισμα και αλλα τετοια ανεφικτα.Εναλλακτικα αντικαθιστας και τα ηχειακια του pc με δυο καλα μονιτορ και let there be rock.Tα υπολοιπα ειναι στα δαχτυλα σου(το μεγαλυτερο μερος) ασε που ενα μεγαλο μερος του παιξιματος και της εξασκησης πρεπει να γινεται χωρις καθολου να ειναι βυσματωμενη η  κιθάρα.Ετσι καταλαβαινεις ποσο πραγματικα χαλια ακουγεσαι και βαζεις ρεαλιστικους στοχους βελτιωσης και εξασκησης.Οταν γινεις ροκ σταρ και γεμιζεις τα σταδια τοτε μπορεις πραγματικα να αγχωθεις για το τι τρελο stack θα κουβαλησεις στην σκηνη.
Παντως το σημαντικο για καλο αποτελεσμα ειναι περισσοτερο ο καλος λοιπος εξοπλισμος παρα η σουπερ κιθαρα.Σουπερ κιθαρα μαπα εξοπλισμος=μαπα ηχος Μαπα κιθαρα σουπερ εξοπλισμος=τουλ καλος ηχος.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 16/05/10, 23:06 »
Ρε παίδες, την περίπτωση του υπολογιστή ούτε καν τη σκέφτηκα (ντόοοιιι)!!!! Καλά τα λένε ο mikemoss κι ο denisgiann! Μ' αυτό τον τρόπο δεν εξαλείφονται όλα τ' αρνητικά; Έχω ήδη την κάρτα, ένα σωρό plugins... Monitor να πάρω αργότερα, εντάξει δεν είμαι; Θέλω να πώ, στην ουσία ήδη παίζω με λαμπάτους ΟΚ προσομοιώσεις λαμπάτων. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο με τα μηχανήματα που θα έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα σου, αλλά στην τελική είναι μια αρχή!


Έτσι κι αλλιώς, ήδη από τώρα με τα plugins παίρνω πολύυυυ διαφορετικό ήχο απ' ότι με τον Cube μου. Καταλαβαίνω δηλαδή τη λάμπα, έστω από προσομοίωση.


Οπότε μήπως να το δώ έτσι το θέμα; Όπως λέει κι ο denisgiann, ούτε πρόβλημα έντασης θα υπάρχει κι ομολογουμένως ούτε έξοδα για λάμπα και καμπίνα. Σε διαμέρισμα (θα) μένω, γήπεδο για live δεν έχω, ούτε βλέψεις για συγκρότημα. Άρα μήπως για τη δική μου περίπτωση, βρέθηκε ήδη η λύση;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 17/05/10, 03:09 »
@wise one:

-έχεις πάιξει ποτέ σε λαμπάτο ? έχεις νιώσει το σκάσιμο της λάμπας ? οι υπόλοιποι εδώ μέσα που έχουν λαμπάτους λές να έχουν γήπεδο, ή να είναι επαγγελματίες ?
-την στιγμή που κάποιοι παίρνουν την ίδια έκδοση ενώς amp σε περισσότερα watt για να έχουν 12αρι speaker αντι για 10αρι εσύ λες να την γλυτώσεις με τα speakers του PC ??

Έχω ένα κακό solidstate amp και είναι καλύτερο από την φάση που πάλευα με το PC μου. Για recording θα ξαναδοκίμαζα το pc αλλά για το καθημερινό παίξιμό μου, ο ενισχυτής έχει πολύ διαφορα. Για να στο πω αλλιώς φίλε, δεν θα την γλυτώσεις με το PC.. 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 17/05/10, 03:34 »
Για recording θα ξαναδοκίμαζα το pc αλλά για το καθημερινό παίξιμό μου, ο ενισχυτής έχει πολύ διαφορα. Για να στο πω αλλιώς φίλε, δεν θα την γλυτώσεις με το PC.. 

Ισα-ισα, νομιζω οτι για practice και για home recording, μια χαρα κανει το PC...αν θες να γραψεις album, τοτε πασο, αν και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν δεν κανουν τα αντιστοιχα software...θα συμφωνησω μαζι σου στα περι speakers, εννοειται οτι χρειαζονται μονιτορς.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 17/05/10, 07:51 »
@wise one:

-έχεις πάιξει ποτέ σε λαμπάτο ? έχεις νιώσει το σκάσιμο της λάμπας ? οι υπόλοιποι εδώ μέσα που έχουν λαμπάτους λές να έχουν γήπεδο, ή να είναι επαγγελματίες ?


Σχετικά με αυτό, είναι πολύ μύθος ότι με ένα λαμπάτο δε μπορείς σώνει και καλά να παίξεις χαμηλά.Απλά δε θα παίρνεις το 100% της απόδοσής του που θα έπαιρνες. Υπάρχουν φορές τα βράδια που παίζω στο 1 σε ενισχυτή και καλό ήχο έχω και δεν ενοχλώ και κανέναν...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 17/05/10, 08:56 »
Ρε παιδες το θεμα ειναι απλο.Ετσι και βαλεις τον ιδιο παικτη με την ιδια κιθάρα να παιξει μια σε ενα pc rig με ποιοτικα plugin(oxi guitar rig και τριχες αλλα σοβαρα plugin σαν το metal amp room η το revalver) και μετα σε ενα λαμπατο stack θα καταλαβεις τη διαφορα οταν ακουσεις την ηχογραφηση?Πολλοι που ελεγαν οτι ηξεραν απετυχαν...λιγοι τα καταφεραν( εχουν γινει σχετικα πειραματα ;D ).Τωρα σιγουρα το να στηθεις μπροστα απο ενα τετοιο ενισχυτη σου δινει αλλη αισθηση αλλα περισσοτερο λογω του..γδουπου που νιωθεις οταν στεκεσαι μπροστα απο ενα τετοιο θηριο παρα σε θεμα tone.Αν μου πεις βεβαια οτι εχεις αναγκες για live κτλ κτλ κτλ τοτε αλλαζει το πραγμα αλλα μεσα στο σπιτι? ο λαμπατος για μενα ειναι overkill.Κανεις τα παντα με τα plugin και γλυτωνεις και χωρο.Αλλα βεβαια αποψεις αποψεις.......βαλτα κατω και κοιτα τι σου χρειαζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/10, 08:59 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 17/05/10, 12:58 »
@wise one:

-έχεις πάιξει ποτέ σε λαμπάτο ? έχεις νιώσει το σκάσιμο της λάμπας ? οι υπόλοιποι εδώ μέσα που έχουν λαμπάτους λές να έχουν γήπεδο, ή να είναι επαγγελματίες ?
-την στιγμή που κάποιοι παίρνουν την ίδια έκδοση ενώς amp σε περισσότερα watt για να έχουν 12αρι speaker αντι για 10αρι εσύ λες να την γλυτώσεις με τα speakers του PC ??

Έχω ένα κακό solidstate amp και είναι καλύτερο από την φάση που πάλευα με το PC μου. Για recording θα ξαναδοκίμαζα το pc αλλά για το καθημερινό παίξιμό μου, ο ενισχυτής έχει πολύ διαφορα. Για να στο πω αλλιώς φίλε, δεν θα την γλυτώσεις με το PC..
Βρε δε λέω αυτό. Απλά ίσως είναι το καλύτερο υποκατάστατο προς το παρόν, απ' τη στιγμή που δεν έχω δώσει φράγκο γι' αυτόν τον "εξοπλισμό". Αργότερα δε ξέρω πόσο ψείρας θα 'μαι με τον ήχο μου ή τί G.A.S.-ίλα θα με πιάσει. Λογικά δε χρειαστώ κανα 400άρι για έναν αξιόλογο μικρό λαμπάτο, καμπίνα και πετάλια;


Φίλος για παράδειγμα που γράφει δική του μουσική, δεν έχει ενισχυτή ούτε καν modelling. Όλα απ' το pc. Και με τα monitor του μια χαρά. Εγώ τώρα (και μάλλον κι αργότερα) δεν καταλαβαίνω ότι αυτό είναι plugin στον υπολογιστή.


Κι η αλήθεια είναι πως όχι, δεν έχω παίξει σε λαμπάτο, εκτός από κανα 2 δοκιμές που έκανα την κιθάρα στο κατάστημα μετά το setup. Την έβαζε σε λαμπάτο και λίγο που έπαιξα (ρυθμικά και palm mutes δηλαδή), το μόνο που κατάλαβα είναι ότι πιάνει και το παραμικρό ΧΡΑΤΣ στις χορδές. Πολύ μεγαλύτερη "ευαισθησία" δηλαδή.
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 22:51
από Evangelos 123
5 Απαντήσεις
3118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 18:24
από Bekos®
0 Απαντήσεις
1352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 10:12
από ivikos
6 Απαντήσεις
3456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 16:43
από mace
16 Απαντήσεις
6028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
9 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
8 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
46 Απαντήσεις
33278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/16, 07:47
από saved
3 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/21, 21:35
από saved
5 Απαντήσεις
3737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/21, 14:57
από Crazy Heart