Αποστολέας Θέμα: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..  (Αναγνώστηκε 8170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RatBlack

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.
Μετα απο πολλά χρόνια παιξίματος με τον  Hartke GT60 που έχω, θέλω να αγοράσω επιτέλους έναν κανονικό λαμπάτο ενισχυτή.
Δυστυχώς αυτοί που με ενδιαφέρουν δεν υπάρχουν ούτε σε κάποιο μαγαζί στο Βόλο όπου έμενα μέχρι και πριν λίγες μέρες αλλά ούτε και στην πόλη που μένω τώρα στην Γερμανία οπότε πέρα απο ρεβιούς και βίντεα στο γιουτουμπ δεν παίζει άλλη επαφή..

Για να μπω όμως και στο ζουμί...  τα μοντέλα που σκέφτομαι και με ενδιαφέρουν είναι ο bugera V22HD (όχι ότι τρελένομαι κίολας βέβαια..)
ο Peavey 65055 Mini Head και ο Hughes&Kettner tubemeister 18. Γενικά με ενδιαφέρει να έχει Power Soak ώστε να μπορώ να παίζω και στο σπίτι αλλά και σε μικρά λάιβ κλπ..Εκτός αν βρεθεί κάποιος άλλος ενισχυτής που θα μπορούσα να δω και απο κοντά η αγορά θα γίνει δυστυχώς απο thomann.

Αυτό που θέλω είναι να με διαφωτίσετε σχετικά με το ποιός προσφέρει αντικειμενικά τον καλύτερο ήχο και ποιότητα ποιος δένει πιο καλά με πετάλια κλπ σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων περίπου. Οι μουσικές που παίζω είναι από reggae, ska και punk, πειραματική ροκ μέχρι λίγο μέταλ στο τσακίρ κέφι.. δίνω όμως περισσότερη έμφαση στο να έχει καλύτερες καθαρές και όχι τόσο στο gain.. Εννοείται πως θα προτιμούσα όλα τα καλά να τα έχει ο tubemeister μιας και ειναι εκθαμβοτικός  ;D αλλά τέλος πάντων

Αυτά προς το παρόν!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #1 στις: 01/07/17, 00:18 »
Καλησπέρα. Τα καθαρά του Tubemeister είναι εκπληκτικά, κρυστάλλινα - έχω τον Tubemeister 36. Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κάποιο πετάλι με αυτό τον ενισχυτή.


Edit: Πάντως, θεωρώ πως θα δέχεται καλά τα πετάλια overdrive / distortion, μιας που το clean channel είναι όπως είπα και πριν εξαιρετικό κι επομένως αποτελεί μια πολύ καλή ηχητική βάση για σύνδεση πεταλιών.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/17, 00:23 από kotsos_ESP »

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #2 στις: 01/07/17, 09:38 »
... εγώ την πάτησα ελαφρώς γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο δυνατοί είναι οι λαμπάτοι και πήρα από musicstore εναν Bugera 333 που βρήκα τρελή προσφορά 370 ευρά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά παίζω το πολύ στο δύο (και αν η κιθάρα είναι στο 5 και πάνω φωνάζει η γυναίκα μου :). Ένας φίλος μου πήρε (στα ίδια λεφτά ή και λίγο παραπάνω από εμένα) τον V22 και είναι κατευχαριστημένος.


Είναι βέβαιο ότι η χροιά του ήχου είναι πολύ προσωπική υπόθεση οπότε μόνο αν ακούσεις παίρνεις (εγώ δεν το έκανα), αλλά ο πρώτος λαμπάτος είναι σαν να πηγαίνεις από lada σε cayenne (εντάξει ίσως υπερβάλλω λίγο χεχε). Έτσι, είναι πολύ δύσκολο ο πρώτος λαμπάτος να σε απογοητεύσει. Νομίζω...
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #3 στις: 01/07/17, 10:47 »
Ενταξη μωρε.Συμπαθιτικες και οι καγιεν :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #4 στις: 01/07/17, 11:55 »
Δεν υπαρχει αντικειμενικότητα όταν μιλάμε για τον καλύτερο ήχο. Όλα είναι θέμα αυτιών, επομένως καθαρά προσωπικό και υποκειμενικό. Εμένα π.χ. ο ήχος του Tubemeister μού φαίνεται υπερβολικά hi fi. Ο Βugera για μένα θα ήταν προτιμότερος, αν και ομολογουμένως δεν είναι από τις πρώτες μου επιλογές.

Εφόσον ψάχνεις για κεφαλή, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τους παρακάτω:

Laney Cub Head
Ωραίος και οικονομικός ενισχυτής, με δύο επιλογές input για 15 ή 1W. Η δεύτερη επιλογή είναι ιδανική για εξάσκηση στο σπίτι, με χαμηλή ένταση χωρίς να θυσιάζεις την ποιότητα του ήχου. Επίσης έχει FX loop και reverb αν σε ενδιαφέρει. Αντικειμενικά δεν έχει τις επιλογές άλλων ενισχυτών, αλλά έχει πολύ ωραίο λαμπάτο ήχο και νομίζω ότι παίρνει διάφορα πετάλια πολύ καλά.

Egnater Tweaker 15
Eκλπηκτικός ενισχυτής από πλευράς ποιότητας ήχου και ευλιξίας με όλες τις επιλογές που διαθέτει. Μικρός σε μέγεθος, αλλά μεγάλος σε δυνατότητες. Τον έχω εδώ και μερικά χρόνια και είναι ο ενισχυτής που δεν θα αποχωριζόμουν. Θα σού δώσει από πολύ καθαρούς μέχρι πολύ βρώμικους ήχους και με το κατάλληλο πετάλι μπροστά μπορεί να παίξει ό,τι θέλεις. Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι μπορεί να λειτουργήσει με πολλές διαφορετικές τελικές λαμπες (6V6, EL84, 6L6 κλπ), δίνοντάς σου έτσι τη δυνατότητα να πειραματιστείς ακόμα περισσότερο. Δεν έχει attenuator (power soak ή κάτι τέτοιο), αλλά με το master volume μπορείς να φέρεις την ένταση εκεί που θέλεις.

Fender Bassbreaker 15
Eφόσον μπορείς να πας στα λεφτά του Peavey 6505 Mini, κοίτα και τον Bassbreaker. Έχει τρεις επιλογές για voicing (καθαρό - crunchy - high gain), που τον κάνουν πολύ πιο ευέλικτο από τον μικρότερο 007. Δυστυχώς δεν έχει attenuator και είναι αρκετά πιο μεγάλος και βαρύς από τους υπόλοιπους, σχεδόν στα επίπεδα του Bugera V22HD.

Laney L5 Lionheart
Σχετικά περιορισμένος ενισχυτής από πλευράς ισχύος και επιλογών, αλλά με εξαιρετικό ήχο, τόσο στα καθαρά όσο και αναβάζοντας το gain. Είναι πιο ακριβός από τους προαναφερθέντες, δεν είναι διαθέσιμος στον Thomann (περιέργως, γιατί έχουν τον combo) και ίσως να είναι λίγο μικρός για live, ανάλογα και με το μαγαζί. Από πλευράς ποιότητας ήχου όμως είναι κατά τη γνώμη μου μια άριστη επιλογή.

Τέλος, αφού ενδιαφέρεσαι κυρίως για καθαρό ήχο και όχι για gain, κοίταξε και τα άλλα mini/micro μοντέλα της Peavey, όπως τον Valve King 20 Micro και τον Classic 20 Mini.
 
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RatBlack

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #5 στις: 01/07/17, 13:53 »
Μάλλον το έθεσα λάθος με την αντικειμενικότητα και τον ήχο. Εννοούσα περισσότερο ποιός δεν θα με απογοητεύσει ή είναι όντως χάλια στον ήχο..αλλά και αυτό υποκειμενικό θα είναι. Τέλος πάντων.
Το ότι θα μου αρέσει περισσότερο απο αυτόν που έχω τώρα (και ας έχει ήδη μια λάμπα στην προενίσχυση..) νομίζω πως είναι σχεδόν γεγονός!

O egnator tweaker και ο Laney L5 Lionheart μου άρεσαν έτσι με μια πρόχειρη ματιά που έριξα εδώ στο ίντερνετ..αν και ο δεύτερος έχει το κακό των πολύ λίγων watt. Γενικά θέλω ευελιξία στην ισχύ ώστε να μην παιζω μόνο στο σπίτι με αυτόν. Για κάτι μεγαλύτερο μόνο για λάιβ δεν παίζουν φράγκα εξάλλου. Τωρα το αν θα έχει reverb δεν με απασχολεί ιδιέταιρα..


Τους peavey τους ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα στο thomann και ενώ όσα προσφέρουν φαίνονται αρκετα καλά για κάποιο λόγο δεν μου γεμίζουν το μάτι.. Αυτό μάλλον εύκολα θα αλλάξει αν μπορέσω να δοκιμάσω κάποιον απο τους τρεις.
Δυστηχώς τα μαγαζιά εδω γύρω όπως και στον Βόλο είχαν είτε μικρούς transistor (και μεγαλύτερους λίγο) είτε αρκετά ακριβούς λαμπάτους μεγαλύτερους..

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #6 στις: 01/07/17, 15:37 »
Χαίρε Πόντιξ!

Αρχικά καλή διαμονή εις την Αλεμανίαν.
Ομοίως καλό κάψιμο με την αναζήτηση ενισχυτού.

Ως κάτοχος του Laney cub12R σε combo τον προτείνω ανεπιφύλακτα ως προς τα ζεστά καθαρά του, το μεγάλο headroom, την επιλογή 1/15w που δεν είναι καθόλου λίγα και την άριστη συνεργασία του με πετάλια.

Τα 5w του lionheart δεν τα θεωρώ λίγα. Αν τον πετύχεις πουθενά αξίζει να τον ακούσεις, αλλα δεν θα σου ελεγα να καμεις και τυφλή η μαλλον κουφή αγορά.

Μέσα και για bassbreaker αν και όσο γερνάω τόσο με ξενίζει ο αμερικάνικος ήχος.

Τσέκαρε και τον VHT 12/20 special head. Aν κρίνω απο τον combo του εν Χριστώ αδελφού @zeoy θα μαμάει και θα δέρνει.

Αν δεν περιορίζεσαι μόνο σε κεφάλια, δες και τον VOX ac15 που παίρνει κεφάλια.

Τέλος αν το drive σου έρχεται αποκλειστικά απο πετάλια δε σε ενοχλεί το attenuator υπάρχει δεν υπάρχει.

Καλές αγορές!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #7 στις: 01/07/17, 16:26 »
Και ερχομαι εγω να δωσω την ληση.
Αγαπητε-αξιοτημε κυριε Βραζιλιερο.
Θεωρω ηρθε η ωρα (εδω και ενα τεταρτο περιπου) το φορουμ μας να αγορασει κανα 25αρια ενισχυτες,και να δυναται η επιλογη αποστολης εις τα μελη του δια δοκημη,ωστε να δουν τι τους βολευει και να πηγαινουν να το αγοραζουν,και να αποστελουν τον δοκημαστικο πισο στο headquarter(μα πως το μηλαω αυτο το ξενικο!)του κιθαρα.
[/size]Οποιος συμφωνει,να σηκωσει το χερι του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #8 στις: 01/07/17, 19:16 »
Μέσα και για bassbreaker αν και όσο γερνάω τόσο με ξενίζει ο αμερικάνικος ήχος.

Όπως έχω πει και σε άλλο thread, ο Bassbreaker δεν έχει καθόλου τον κλασσικό Αμερικάνικο Fender ήχο. Θα έλεγα ότι μαρσαλίζει, ειδικά στη μεσαία θέση του voicing, και μάλλον σε αυτό αναφέρεται το όνομά του.

Παράθεση
Τσέκαρε και τον VHT 12/20 special head. Aν κρίνω απο τον combo του εν Χριστώ αδελφού @zeoy θα μαμάει και θα δέρνει.

Kι αυτός εξαιρετικός ενισχυτής, ειδικά για καθαρό Αμερικάνικο ήχο, αλλά πλέον είναι πρακτικά αδύνατον να τον βρει κανείς στην Ευρώπη. Τον είχα πριν από μερικά χρόνια, αλλά δυστυχώς μού παρουσίασε πρόβλημα και τον επέστρεψα στον Thomann. Κατά σύμπτωση τον αγόρασα ξανά πριν λίγο καιρό, αυτή τη φορά από Αμερική, και για το λόγο αυτό πούλησα τον Bassbreaker.

Παράθεση
Αν δεν περιορίζεσαι μόνο σε κεφάλια, δες και τον VOX ac15 που παίρνει κεφάλια.

Ο Vox AC15 είναι μια πολύ ωραία επιλογή και υπάρχει σε κεφαλή (https://www.thomann.de/de/vox_ac15ch.htm), αλλά με τιμή σχεδόν 700 Ευρώ ίσως να είναι έξω από τον προϋπολογισμό του RatBlack.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RatBlack

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #9 στις: 09/09/17, 20:58 »
Παιδιά καλησπέρα σας. Κανονικά μετά από τόσο καιρό θα έπρεπε να σας ενημερώσω πως πήρα κάποιον καινουργιο ενισχυτή και πόσο ενθουσιασμένος είμαι κλπ κλπ. Καμιά φορά όμως όταν θες κάτι πάρα πολύ όλα πάν κατα διαόλου. Έτσι και γω λοιπόν ως γνωστός γκαντέμης καθώς ήμουν Γερμανία, άνοιξα μια μέρα καταλάθος τα torrent και διαμοίρασα ένα αρχείο σειράς.. Να μην τα πολυλογώ, μου έσκασε 600άρη πρόστημο απο δικηγορική εταιρία και έπρεπε επειγόντως να τα πληρώσω γιατί μετά θα είχα άλλα μπλεξίματα, χειρότερα.. Τα λεφτά του ενισχυτή εξαφανήστηκαν και πόσες μέρες δουλειάς πήγαν τσάμπα (η κλάψα και η γκρίνια μου δεν περιγράφονται!) οπότε τώρα θα περιμένω κάτι μήνες το λιγότερο μέχρι να μαζευτούν αφού βρω πρώτα νέα δουλειά. Όταν έρθει η στιγμή θα επανέλθω ... χαχαχα ;D ;D
Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις προ δυο μηνών προτάσεις σας! Τα ξαναλέμε

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #10 στις: 09/09/17, 22:18 »
Πω ρε φιλε..ξενερα..
Το εψαξες με δικιγορο μπας και γλυτωνες το προστιμο;
Φιλε κουραγιο και ευχομαι αυριο κιολας να βρεις δουλεια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος RatBlack

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #11 στις: 09/09/17, 23:13 »
saved ναι σε δικηγορο πηγα. Γλίτωσα το πρόστιμο και πλήρωσα 500 + 95 φπα τον δικηγόρο οπότε γλίτωσα και ενα ταληράκι (αμα πλήρωνα το πρόστιμο θα δεχόμουν είπε και περαιτέρω ψάξιμο οπότε κι άλλα πρόστιμα...)...χαχαχα.
Να'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτου λαμπάτου ενισχυτή..
« Απάντηση #12 στις: 09/09/17, 23:50 »
Καλυτερα στον δικιγορο παρα σε αυτους
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
4998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
26 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
19 Απαντήσεις
8787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 15:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
16584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/17, 12:48
από Καθόδιος (φλουτσ)
50 Απαντήσεις
15618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 16:14
από Απόλλων
43 Απαντήσεις
24256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/23, 14:31
από Kosthrash