Αποστολέας Θέμα: Ανθρωπος και περιβαλλον  (Αναγνώστηκε 31006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #50 στις: 01/02/07, 11:44 »
Το πρόβλημα με την πυρηνική ενέργεια είναι πως το Ουράνιο 235 δεν είναι ανεξάντλητο. Εχει υπολογιστεί πως με βάση τη σημερινή παραγωγή από πυρηνικούς αντιδραστήρες, τα παγκόσμια αξιοποιήσιμα αποθέματα θα εξαντληθούν ως 2055.
.
γι'αυτό υπάρχουν και άλλα καύσιμα-ισότοπα ;). επιπλέον μην ξεχνάμε και τους αναπαραγωγικούς αντιδραστήρες αφενός με ανακυκλώσιμα καύσιμα και αφετέρου χρησιμοποιούνται και άλλα εκτός του U235. Οπότε λύνονται πολλά από τα προβλήματα. και πλέον δεν χρησιμοποιείται ο γραφίτης ως επιβραδυντής, οπότε δεν έχουμε και το μεγάλο κίνδυνο της ανάφλεξης όπως π.χ. στο  Chernobil. thank God! ;D Σημασία έχει να χρησιμοποιούμε παράλληλα πολλές μορφές ενέργειας και όχι μόνο μία, ώστε σε βάθος χρόνου να μην έχουμε πρόβλημα με τα αποθέματα. στην Ελλάδα τουλάχιστον, εφόσον δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πυρηνική ενέργεια, ας εκμεταλλευτούμε περισσότερο την αιολική, ηλιακή και υδροηλεκτρική. Αν και αυτές έχουν κπ αρνητικά και δεν επαρκούν μόνες τους να λύσουν το πρόβλημα της ενέργειας, παρόλα αυτά, ας τις εκμεταλλευτούμε όσο μπορούμε! 8)
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Σβήσε το φως για το περιβάλλον

Μια παγκόσμια συμβολική κίνηση κατά της καταστροφής του περιβάλλοντος απόψε στις 9 ώρα Ελλάδος. Άνθρωποι απ όλον τον πλανήτη θα σβήσουν ταυτοχρόνως τα φώτα των σπιτιών και των μαγαζιών τους για πέντε λεπτά από τις 9 παρά 5 έως τις 9.

Η πρωτοβουλία άρχισε από τη Γαλλία και επεκτάθηκε σε Ισπανία, Γερμανία, Αγγλία, Ιταλία και Ελλάδα στο πλαίσιο της δραματικής προειδοποίησης των επιστημόνων για επερχόμενη καταστροφή του περιβάλλοντος.

Την Παρασκευή (02/02) παρουσιάζεται η έκθεση της διακυβερνητικής επιτροπής του ΟΗΕ για το κλίμα.



Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Το έμαθα την τελευταία στηγμή DHMHTRO και βρισκόμουν εκτός σπιτιού :(.
Αυτή η συμβολική κίνηση έχει να κάνει μόνο με την καταστροφή του περιβάλλοντος ή έχει και έναν πιό φιλοσοφικό χαρακτήρα;Άκουσα και την άποψη ότι κλείνουμε τα φώτα για να υπάρξει περισσότερο φώς,πνευματικό,κτλ.Μάλλον παραπληρφόρηση ήταν ???;;
Ευτυχώς είχα ακούσει και αυτά που παραθέτεις στο μην. ;)!!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
φτουουουου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! έχω πρόβα !! :( :-\ :-[

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Δεν είναι μόνο αυτά τα 5 λεπτά...θέλει γενικώς, και κάποια αλλαγή στις συνήθειες μας...

γιατί η τηλεόραση να είναι συνέχεια στο Stand by ??
Γιατί το Air Condition να μην σβήνει ποτέ το καλοκαίρι ?? Και γιατι να δουλεύει και τον χειμώνα ??
Γιατί για μια διαδρομή 5 λεπτών με τα πόδια να παίρνω το αυτοκίνητο ??



Υπάρχουν πολλά γιατί...και όλα αυτά χωρίς λόγο..τα αποτελέσματα τα βλέπουμε τώρα...και επειδή κάποιες χώρες αναπτυσσόμενες όπως η Κίνα, η Ινδία, δεν νοιάζονται πραγματικά για τέτοιου είδους προβλήματα, άσκοπη κατανάλωση ενέργειας, καμία, μα απολύτως καμία προστασία για το περιβάλλον...προβλέπω πως η καταστάση θα επιδεινωθεί, και κατά πολύ μάλιστα...στην Ελλάδα θα υπάρξουν τρομεροί καύσωνες, έλειψη νερού κ.ο.κ.

Το θέμα είναι πως έιδη είναι αργά...και αυτό είναι το κρίμα...απο τότε που σκέφτομαι αυτα τα προβληματα αναφερόταν, αλλά δεν τα εδεινέ κανείς σημασία, και τώρα πια ειναι αργά....σε 50 Χρόνια η Ελλάδα θα είναι κόλαση, η Γερμανία ένα θερμοκήπιο και η Βόρεια θάλασσα η καινούργια Μεσόγειος. Συγχαρητήρια σε όλους μας...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η εκθεση που κατατεθηκε στον ΟΗΕ, αναφερει πως σε βαθος 1000 χρονων θα μπορεσουμε να λυσουμε το προβλημα του πλανητη, εαν απο τωρα αλλαξουμε ριζικα τις συνηθειες μας.
Προσοχη: Αυτο ειναι το αισιοδοξο μερος της εκθεσης, η οποια ( σε αντιθεση με τις οικονομικες, κοινωνικες και πολιτικες εκθεσεις που παρουσιαζονται στον οργανισμο ) θα παραμεινει υπο "μελετη" για 1 μηνα και μετα θα γινει η δημοσια εμφανιση της. Οποιος εχει μυαλο, καταλαβαινει...Ο ΟΗΕ πρεπει να διαλεξει μεταξυ της πιο καταστροφολογικης ανακοινωσης που θα εχει κανει και του πανικου που θα μπορουσε να προκληθει ( εαν ηδη δεν εχουμε πανικοβληθει με αυτα που συμβαινουν )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
παραθετω και το πιο καταλληλο θεμα για να γινονται γενικοτερα σχολια... ;)

Ανθρωπος και περιβαλλον

Το έμαθα την τελευταία στηγμή DHMHTRO και βρισκόμουν εκτός σπιτιού :(.
Αυτή η συμβολική κίνηση έχει να κάνει μόνο με την καταστροφή του περιβάλλοντος ή έχει και έναν πιό φιλοσοφικό χαρακτήρα;Άκουσα και την άποψη ότι κλείνουμε τα φώτα για να υπάρξει περισσότερο φώς,πνευματικό,κτλ.Μάλλον παραπληρφόρηση ήταν ???;;
Ευτυχώς είχα ακούσει και αυτά που παραθέτεις στο μην. ;)!!


δεν ακουσα την εναλλακτικη σημασια που λες για το γεγονος αλλα μ αρεσει! ;D

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
vangeli,όλα τα ''γιατί'' που αναφέρεις και΄πολλά άλλα ακόμα είναι ανάγκη να γίνουν ''πρέπει'' ή ακόμα καλύτερα ''θέλω'' όλων μας... ;).Απο κεί και πέρα σαφέστατα τα σενάρια που αιωρούνται πάνω από τα κεφάλια μας μιλάνε για καταστροφικά αποτελέσματα και το έχω ακούσει κι εγώ αυτό freemind,για τα 1000 χρόνια ανάρωσης του πλανίτη μιλάω!!
Και θέτω το ερώτημα:Θα κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια επειδή είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση στον πλανήτη;;;

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τώρα σοβαρά, θα υπάρχει πλανήτης ή έστω κάποιο ίχνος πολιτισμού σε 1000 χρόνια?
Κάποιοι έχουν ακόρεστη πείνα και καταβροχθίζουν τα πάντα!!
Είναι δυνατόν ρε γμτ να είσαι γ@μ@πλούσιος, να μη σου φτάνουν και να γουστάρεις να καταστρέφεις τον πλανήτη για να έχεις κι άλλα λεφτά?
Εμένα δώστε μου 500.000 ευρώ και αφιερώνω ύστερα όλη μου τη ζωή για να βοηθήσω τον πλανήτη!
Τι διάολο να κάνω πιο πολλά λεφτά? >:(

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
από την άλλην, το πρόβλημα ειναι πολύπλοκο...καθένας θέλει την ανεσή του, το έτσι του, το περιεργό του...ένα παράδειγμα...στην Γερμανία πουλάνε ακτινίδια, και επειδή δεν φυτρώνουν αυτά εδώ, τα εισάγουν απο την ΝΕΑ ΖΗΝΛΑΝΔΙΑ...αεροπορικώς...οπότε, σε κάθε ακτινίδιο αντιστοιχούν δεν ξέρω και εγώ ποιά ποσότητα διοξείδιο του άνθρακα...το οποίο προκαλεί το φαινόμενο του θερμοκηπείου.

Εμ όμως που ο καταναλωτής το θέλει το ακτινίδιο του...εμ όμως που θέλει την πράσινη σαλάτα χειμωνιάτικα...υπάρχουν άπειρα παραδείγματα...

Οι αναπτυσσόμενες χώρες..θέλουν και αυτές να αναπτυχθούν, και δικαίωμα τους...απο την άλλη, σκεφτείτε τι έχει να γίνει με το κλίμα αν 400 Μιο. κινέζοι αποκτήσουν το δικό τους αυτοκίνητο...και εβάλα μόνο τον 1/3 του πλυθησμού...στην Γερμανία έχει ένας στους δύο αυτοκίνητο...πρέπει να βρεθεί ο μέσος δρόμος...μεταξύ ανάπτυξης και προστασίας του περιβάλλοντος...το να λέμε να σταματήουν όλα δεν οδηγεί πουθενά...

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να πω ένα ανέκδοτο?
Θα έπρεπε να τηρούταν μια αυστηρή νομοθεσία κατά της ρύπανσης του περιβάλλοντος!
Ποιοι πολιτικοί θα το εφάρμοζαν όμως? :-\ :'(

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Τώρα σοβαρά, θα υπάρχει πλανήτης ή έστω κάποιο ίχνος πολιτισμού σε 1000 χρόνια?
Σε 1000 χρόνια σίγουρα θα υπάρχει, σε 50? Δεν είμαι σίγουρος....
Παράθεση
Τι διάολο να κάνω πιο πολλά λεφτά? >:(
Ακριβώς!!!!!! ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #62 στις: 03/02/07, 01:46 »
Κάποιοι έχουν ακόρεστη πείνα και καταβροχθίζουν τα πάντα!!

Αυτή η απληστία που υπάρχει στους ανθρώπους jacksonas μας έχει καταστρέψει... :(
Να πω ένα ανέκδοτο?
Θα έπρεπε να τηρούταν μια αυστηρή νομοθεσία κατά της ρύπανσης του περιβάλλοντος!
Ποιοι πολιτικοί θα το εφάρμοζαν όμως? :-\ :'(
Έστω και αργοπορημένα το ανέκδοτο παιρνει μία μορφή...αρχίζει να μοιάζει με γεγονός! ;)

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #63 στις: 03/02/07, 12:07 »
Παράθεση
Ποιοι πολιτικοί θα το εφάρμοζαν όμως?

οι οικολογοι

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #64 στις: 03/02/07, 20:56 »
Παράθεση
Ποιοι πολιτικοί θα το εφάρμοζαν όμως?
οι οικολογοι

 ;D ;D ;D και αν!
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος hipy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #65 στις: 15/02/07, 13:50 »
Μακάρι να αποκτήσουμε όλοι οικολογική συνείδηση γιατί είναι γεγονός ότι η φύση επιτίθεται


[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #66 στις: 15/02/07, 21:07 »
Μακάρι να αποκτήσουμε όλοι οικολογική συνείδηση γιατί είναι γεγονός ότι η φύση επιτίθεται
Μακάρι hipy!!Και πολύ ωραία η εικόνα που έχεις στο κάτω μέρος!!

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #67 στις: 22/02/07, 01:40 »
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=780869&lngDtrID=252

Προς κατάργηση οι συμβατικοί λαμπτήρες στην Αυστραλία και την Καλιφόρνια

Ένα μήνα μετά την κατάθεση αντίστοιχης πρότασης στην πολιτεία της Καλιφόρνια, η κυβέρνηση της Αυστραλίας ανακοίνωσε ότι θα απαγορεύσει τους λαμπτήρες πυράκτωσης, με στόχο να μειωθεί η κατανάλωση ενέργειας και η εκπομπή διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα.

Οι σύχρονοι συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού καταναλώνουν πέντε φορές λιγότερο ρεύμα και διαρκούν πολύ περισσότερο, εξήγησε ο υπουργός Περιβάλλοντος της Αυστραλίας Μάλκολμ Τέρνμπουλ.

Αν οι λαμπτήρες πυράκτωσης καταργούνταν σήμερα σε ολόκληρο τον κόσμο, η μείωση στην κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος θα ήταν πέντε φορές μεγαλύτερη από την ετήσια κατανάλωση στην Αυστραλία, επισήμανε. Λιγότερη κατανάλωση θα σήμαινε και λιγότερο διοξείδιο του άνθρακα από τα θερμοηλεκτρικά εργοστάσια.

«Η κλιματική αλλαγή αποτελεί παγκόσμια πρόκληση. Ενθαρρύνω τις άλλες χώρες να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Αυστραλίας και να αρχίσουν να χρησιμοποιούν προϊόντα μεγαλύτερης ενεργειακής απόδοσης όπως οι συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού», είπε ο Τέρνμπουλ.

Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, τα μέτρα προβλέπουν ότι η χρήση λαμπτήρων πυράκτωσης θα περιοριστεί σταδιακά και θα απαγορευτεί εντελώς το 2010.

Τον περασμένο μήνα, ο νομοθέτης των Δημοκρατικών Λόιντ Λέβαϊν κατέθεσε αντίστοιχο σχέδιο νόμου στην Καλιφόρνια, την πλέον πολυπληθή πολιτεία των ΗΠΑ. Εφόσον εγκριθεί, το μέτρο θα ισχύσει από το 2012. Στο Νιου Τζέρσι, επίσης, ο Ρεπουμπλικανός πολιτικός Λάρι Χατζιδάκης επίσης κατέθεσε πρόταση για την κατάργηση των λαμπτήρων πυράκτωσης στα δημόσια κτίρια σε διάστημα τριών ετών.

Οι λαμπτήρες πυράκτωσης, μια εφεύρεση του Τόμας Έντισον στα τέλη του 19ου αιώνα, μετατρέπουν σε φως λιγότερο από το 5% της ενέργειας που καναταλώνουν, ενώ το υπόλοιπο απελευθερώνεται ως ενέργεια.

Σύμφωνα με το αμερικανικό Rocky Mountain Institute, μια δεξαμενή σκέψης για την ενεργειακή πολιτική, η αντικατάσταση μιας λάμπας πυράκτωσης των 75 Watt με έναν ηλεκτρονικό λαμπτήρα φθορισμού μειώνει την εκπομπή διοξειδίου του άνθρακα κατά 590 κιλά, στη διάρκεια ζωής του λαμπτήρα.

Το ινστιτούτο εκτιμά επίσης ότι η διάρκεια ζωής ενός μέσου λαμπτήρα πυράκτωσης είναι περίπου 750 ώρες, ενώ ένας συμπαγής λαμπτήρας φθορισμού λειτουργεί για 10.000 ώρες.

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #68 στις: 22/02/07, 03:17 »
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=780869&lngDtrID=252
Λιγότερη κατανάλωση θα σήμαινε και λιγότερο διοξείδιο του άνθρακα από τα θερμοηλεκτρικά εργοστάσια.


Δυστηχώς αυτό ειναι ένα μεγάλο ψέμα. Οι θερμοηλεκτρικοί σταθμοι (όπως και οι πυρηνικοι), είναι σταθμοί βάσης για ενα συγκεκριμένο συστημα ηλεκτρικής ενέργιας. Αυτό σημαίνει ότι ό,τι και να γίνει, οι θερμοηλεκτρικοί σταθμοι λειτουργουν καθ όλη την διάρκεια της ημέρας χωρις σταματημό. Αν είναι να μειωθεί η παραγωγή αυτό θα συμβεί οχι απο μειωση της ενεργειας που προσφέρουν οι θερμοηλεκτρικοί αλλα απο την ενεργεια που δινουν οι υδροηλεκτρικοι σταθμοί ή τα ΑΠΕ (Ανανεωσιμες Πηγές Ενέργειας). Ειλικρινά τετοιες δηλώσεις δεν μπορω να καταλάβω που αποσκοπούν,  αν και με το αθωο μου μυαλό, σκεπτόμενος οτι η τιμή πωλησης ενος λαμπήρα φθορισμού ειναι υπερδιπλάσια(και λίγο λέω) από ενα λαμπτήρα πυρακτώσεως, κάποιο συμφερων εχουν οι εταιρίες να πουλήσουν περισσοτερους τέτοιους λαμπτήρες. Λέω εγώ τώρα....
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #69 στις: 22/02/07, 09:16 »
Εν μέρει έχεις δίκιο φίλε Jose. Το ηλ. δίκτυο πρέπει να διατηρεί σταθερό δυναμικό οπότε ένας τουλάχιστον σταθμός παραγωγής σταθεροποιημένου δυναμικού πρέπει να λειτουργεί. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με την ισχύ του δικτύου. Όση περισσότερη ισχύ απαιτεί η κατανάλωση τόσες περισσότερες μονάδες παραγωγής συνδέονται με το δίκτυο. Η χρήση των θερμοηλεκτρηκών πηγών στην Ελλάδα σε προτεραιότητα από τις ΑΠΕ οφείλεται στο ότι δεν υπάρχουν οι δεύτερες αφ' ενός και αφ' ετέρου στο ότι τα αποθέματα νερού δεν είναι ανεξάντλητα.

Η διαφορά στην κατανάλωση κοινών λαπτήρων πυρακτώσεως σε σύγκριση με τους λαμπτήρες φθορισμού είναι τεράστια.

Μια πολύ καλή ιδέα για εξοικονόμηση ενέργειας θα ήταν και η αξιοποίηση του πλεονάσματος της ισχύος του ηλ δικτύου σε περιόδους χαμηλής κατανάλωσης. Ηλ. ενέργεια που όντως πάει χαμένη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #70 στις: 22/02/07, 14:02 »
Jose, από όσο ξέρω, η παραγωγή σχετίζεται και με την κατανάλωση. Όταν καταλανώνονται μεγάλα ποσά ενέργειας από τον κόσμο, απαιτείται και αντίστοιχη παραγωγή.
Και κακά τα ψέμματα, αλλά οι συμβατικοί λαμπτήρες, καίνε περισσότερο. Οι νέοι, μπορεί να είναι ακριβότεροι, αλλά το κόστος τους αποσβαίνυται και με το παραπάνω. Στα χρόνια του σχολείου –όχι πολλούς αιώνες πριν ;D- είχαμε κάνει τις αντίστοιχες έρευνες, με μετρήσεις κλπ. Δυστυχώς δεν έχω πλέον εγγράφως τα αποτελέσματα, αλλά τα χρήματά τους τα έβγαζαν και με το παραπάνω. Και ο λογαρισμός στη ΔΕΗ μειώθηκε, παρόλο τον ίδιο χρόνο λειτουργίας τους. Αν θέλεις, μπορείς να κάνεις κι εσύ ο ίδιος τη διαπίστωση. Κομπιουτεράκι, χαρτί και ...ξέρεις. χεχε
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #71 στις: 22/02/07, 14:21 »
Απ: Σφαγείο Δελφινιών... Σταματήστε το!

για ριξτε μια ματια να σοκαριστειτε...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #72 στις: 20/03/07, 12:17 »
Υδάτινοι πόροι, ώρα μηδέν
20 - 03 - 2007 11:03 

Προειδοποίηση απηύθυνε η WWF για τις κλιματικές αλλαγές, σε έκθεσή της που δόθηκε στη δημοσιότητα την Τρίτη- δύο ημέρες πριν την Παγκόσμια Ημέρα για το Νερό- τονίζοντας ότι θα έχουν δυσμενέστατες επιπτώσεις στα υδάτινα αποθέματα και στην υδρόβια ζωή.
Το Παγκόσμιο Ταμείο για την Φύση επισημαίνει ότι δέκα μεγάλοι ποταμοί, μεταξύ των οποίων ο Δούναβης, ο Νείλος και ο Ρίο Γκράντε, κινδυνεύουν από τις ανεξέλεγκτες ανθρώπινες δραστηριότητες.

Στην έκθεση της WWF τονίζεται ότι έχει καταναλωθεί περίπου το ήμισυ των υδάτινων αποθεμάτων των ποταμών, που αποτελούν τη μοναδική πηγή για «καθαρό», πόσιμο νερό.

Επίσης, διαπιστώνεται ότι τα φράγματα άλλαξαν άρδην τον ρου των ποταμών, καταστρέφοντας και οικιστικές μονάδες.

Στη Μαδρίτη, διεξάγεται Σύνοδος του Παγκόσμιου Μετεωρολογικού Οργανισμού, που υπάγεται στον ΟΗΕ. Τα πορίσματά της αναμένεται να ανακοινωθούν την Πέμπτη 22 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα για το Νερό.

Κατά την πρώτη ημέρα της Συνόδου, εξέχοντες μετεωρολόγοι προειδοποίησαν ότι η υπερθέρμανση του πλανήτη ενδέχεται να προκαλέσει συχνότερα παλιρροϊκά κύματα, πλημμύρες και κυκλώνες.

Στην Ελλάδα, εν όψει της Παγκόσμιας Ημέρας Νερού δόθηκε τη Δευτέρα συνέντευξη Τύπου, στην οποία αναφέρθηκαν ποιες πρέπει να είναι οι άμεσες παρεμβάσεις για τον περιορισμό του προβλήματος.

Η άρδευση είναι ο μεγαλύτερος καταναλωτής νερού με μερίδιο πάνω από 80%, όπως αναφέρει η εφημερίδα "Ελευθεροτυπία".

Η ύδρευση τονίζεται ότι υπάρχει ακόμη η μεγάλη πίεση στα δίκτυα για την αποφυγή της εισόδου ρύπων, με συνέπεια να έχουμε μεγάλες απώλειες που προστίθενται στις απώλειες από τις φθορές στο δίκτυο.
Λουκάς Βελιδάκης

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #73 στις: 20/03/07, 12:46 »
Εδώ και 50 περίπου χρόνια έχει "προφητευθεί" ότι οι πόλεμοι από το 2020 και μετά θα γίνονται για το νερό και όχι για το πετρέλαιο. Ας μην χαλάσουμε την προφητεία! Τι θα κάνουμε και τα πολεμοφόδια, όταν εξαντληθεί το πετρέλαιο?

Αντ' αυτού ας κοιτάξουμε να βρούμε κάποιο υπέδαφος χωρίς ρύπους για να κτίσουμε τις νέες μας κατοικίες διότι όπως "προφητεύω" το 2050 οι άνθρωποι θα μπορούν να ζουν μόνο υπογείως, σε προστατευμένες συνθήκες και όχι υπεργείως. Να δούμε πόσους θα μπορέσουν να χωρέσουν τα καταφύγια....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #74 στις: 20/03/07, 22:05 »
Το πρόβλημα με το νερό είναι από τα μεγαλύτερα... :(.
Άλλο ένα σημαντικό πρόβλημα είναι οι κλιματικές αλλάγές που αφορούν και τις νέες εκστρατείες του WWF...
κοιτάξτε κάτι σχετικό...http://climate.wwf.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=85

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/06, 19:21
από Μαργαρίτα Π.
104 Απαντήσεις
33422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
511 Απαντήσεις
145375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
28 Απαντήσεις
30924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 14:36
από Lo.Lee.Ta
22 Απαντήσεις
6819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 15:05
από papous
7 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 16:34
από blackmorefan
6 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 19:24
από Dimitris12345
1 Απαντήσεις
2004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 23:32
από elrich
0 Απαντήσεις
1384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/16, 16:43
από ΠΟΙΟΣ