Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!  (Αναγνώστηκε 52149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #150 στις: 16/05/08, 21:59 »
1ον) Θα είναι πολύ πακέτο για ένα παιδί 18 χρονών που μολις εχει περάσει το λούκι των πανελληνίων και εχει υποστεί έναν χρόνο απίστευτη πίεση από παντού, να πάει κατευθείαν στο λούκι του στρατού. Και εκεί που περιμένει πως κ πως να ζήσει ένα καλοκαίρι χωρις πραγματα πανω απτο κεφαλί του και να ανεξαρτητοποιηθεί να βρίσκεται κατευθείαν σε ένα στρατόπεδο με τον κάθε καραγκιόζη να του τα πρήζει καθε μερα. Απλα θα του γ@μ...ει την ψυχολογια.

Κάτσε ρε σύ, δεν σημαίνει οτι μετά το τελευταίο μάθημα θα τον αρπαζουν, να τον πάνε στρατόπεδο. Αυτά είναι παιχνίδια με τη φράση στα 18. Θέλω να πιστεύω οτι θα υπάρχει πιο σαφής ορισμός, απο αυτό το αιωρούμενο "στα 18"

2ον) Ενας 18χρονος δεν εχει ακομη την ωριμότητά και την σύνεση να πιασει όπλο και να εκπαιδευτεί στρατιωτικά

Ενώ έχει την ωριμότητα να:
Ψηφίζει
Πηγαίνει στα μπάρ επίσημα και να πίνει οτι γουστάρει
Να οδηγεί οχήματα βάρους τόνων, και να ξεχύνεται στους Ελληνικούς δρόμους (ναι,ναι για το δίπλωμα λέω)

3ον) Υπάρχουν τόσα παιδιά που είτε επειδή τους συνέβη κάτι στην 3η λυκείου και δεν εγραψαν καλα είτε για άλλους λόγους θελουν να έχουν άλλη μια ευκαιρία και να ξαναδώσουν εξαιτάσεις. Τι θα γίνει με αυτούς? Θα τις δώσουν μετά το στρατο? (με τι κουράγιο ?) ή θα πάνε στρατό αργότερα?
Απο την άλλη, όταν έκλεισα τα 18, έμπαινα στο 2 εξάμηνο της σχολής. Πάλι παίζουμε με τις λέξεις, γιατι δε νοείται σε αυτή τη περίπτωση να έχανα στεγνά άλλο ένα χρόνο απο τη ζωή μου. Ποιος είναι ο σαφής ορισμός για πότε θα γίνεται η εισαγωγή στο στρατό?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #151 στις: 16/05/08, 22:26 »
πεστα ρε isnogood  ΕΓΡΑΨΕΣ  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #152 στις: 16/05/08, 23:03 »
Nα πω και γω... Αλλα ωχ ξεχασα, δεν μπορω να εκφρασω αποψη ειμαι μικρος και δεν εχω παει στρατο. Συγνωμη sweet strings.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #153 στις: 16/05/08, 23:11 »
Ούτε εγώ έχω πάει. Υπάρχει κάτι που λέγεται κοινή λογική.

Εγω περιμένω να σε ακούσω Αρη, αλλα σου έχω ζητήσει κάτι. Απόφυγε τις πομπώδεις λέξεις και τις υπερβολές και δώσε κάποια επιχειρήματα, ή κατάριψε άλλα, είτε με δικά σου είτε με απλή λογική.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #154 στις: 17/05/08, 01:15 »
Δηλαδή πότε ακριβώς θα γίνεται? Όταν κλείσει καποιος τα 18? Και αν τα κλείσει ενώ είναι σχολείο? Αν τα κλείσει ενω εχει περασει ενα εξαμηνο στη σχολή του? Πως ακριβώς θα γίνεται ο προσδιορισμός? Ξερει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #155 στις: 17/05/08, 01:37 »
Εφόσον λοιπόν δεν ξέρεις, αυτόματα τα προηγούμενα λεγόμενά σου ακυρώνονται. Η μόνη λογική ΥΠΟΘΕΣΗ που μπορώ να κάνω είναινα εισάγονται ένα εξάμηνο μετά την αποφοίτηση απο το σχολείο. Ξαναλέω υπόθεση. Εφόσον όμως δεν υπάρχει σαφές πλαίσιο, που να προσδιορίζει επακριβώς το τί γίνεται,ας μη βγάζουμε συμπεράσματα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #156 στις: 17/05/08, 01:42 »
Καλα εγω συνεχιζω να τα πιστεύω αυτά που εγραψα. Απλα ρωτησα για να υπαρχει μια πιο σαφή εικόνα. Ενα εξαμηνο δεν κανει πιο ώριμο εναν 18χρονο ούτε του δινει την ευκαιρια να ξαναδώσει πανελλήνιες.
Τελος παντων. Εγω πιστευω ότι η κυβερνηση για αλλους λόγους θελει την στρατευση στα 18, αλλα ας μην το επεκτείνω γιατι θα με πουν ακραία.

Α! και να επισημανω ότι όπως έχω ξανααναφέρει είμαι γενικώς κατά της υποχρεωτικής στρατευσης. Πόσο μαλλον στα 18.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #157 στις: 17/05/08, 18:11 »
Nα πω και γω... Αλλα ωχ ξεχασα, δεν μπορω να εκφρασω αποψη ειμαι μικρος και δεν εχω παει στρατο. Συγνωμη sweet strings.
Το κακό με σένα δεν είναι οτι είσαι μικρός αλλά βιάζεσαι να κρίνεις χωρίς να ζήσεις... ::)
Στο λέει και ο isnogood που και ΄κείνος δεν έχει παέι φαντάρος αλλά δεν μεγαλοποιεί τα πράγματα όπως εσυ.
Στην τελική βγήκαν 100 άνθρωποι και λένε πως ο στρατός δεν είναι δα και τίποτα αλλά εσυ είσαι ο μοναδικός που κρατά το χαβά του. Τι να σου πω μόνο για ειρωνείες είσαι σόρρυ κιόλας δηλαδή αλλά αυτό κάνεις.
Είστε μερικοί εδω ρε roufous που έχετε μπερδέψει πολύ τα πράγματα και τις ιδεολογίες ( ιδεολόγίες των παιδιών του μπαμπά), αλλά ξέρεις κάτι ? θα μπουκάρουν καμιά μέρα οι τουρκαλάδες και κοίτα να ΄χεις κάνει μπάνιο στο ξανάπα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #158 στις: 17/05/08, 18:47 »
θα μπουκάρουν καμιά μέρα οι τουρκαλάδες και κοίτα να ΄χεις κάνει μπάνιο στο ξανάπα.


χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχααχααα

ελα ρε sweet strings. Διαβαζα το ποστ σου, ενα σοβαρο ποστ,  κ ξαφνικα βλέπω αυτο!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μην πετατε τέτοια ρε παιδια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #159 στις: 17/05/08, 19:20 »
Καλα εγω συνεχιζω να τα πιστεύω αυτά που εγραψα. Απλα ρωτησα για να υπαρχει μια πιο σαφή εικόνα. Ενα εξαμηνο δεν κανει πιο ώριμο εναν 18χρονο ούτε του δινει την ευκαιρια να ξαναδώσει πανελλήνιες.
Συνεχίζεις να τα πιστεύεις έχοντας τα η ίδια ακυρώσει? Καλά.

Μα και εγώ δεν ξέρω πότε είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ έκανα. Δεν ξέρουμε το νομικό πλαίσιο. Μπορεί (πάλι υπόθεση) να δίνονται αναβολές με σκοπό μόνο να ξαναδίνεις Πανελλαδικές.


Οσο για την ωριμότητα, τα ξαναείπαμε το φελέκι μου μέσα. Ωραία η ψήφος, ωραίο το δίπλωμα οδήγησης, και με μια επιφύλαξη ωραία και η άδεια οπλοκατοχής!!! Κατα τα άλλα το όπλο του στρατού μας μάρανε...

Αν είσαι ΑΠΛΑ αντίθετη, πές το άσε τα αυτοκαταρριπτόμενα επιχειρήματα, και εξήγησε και σε μας που είναι καλύτερη η οπτική γωνία της θέσης σου, ή τί σε κάνει να την υποστηρίζεις
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #160 στις: 17/05/08, 19:36 »
θα μπουκάρουν καμιά μέρα οι τουρκαλάδες και κοίτα να ΄χεις κάνει μπάνιο στο ξανάπα.


χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχααχααα

ελα ρε sweet strings. Διαβαζα το ποστ σου, ενα σοβαρο ποστ,  κ ξαφνικα βλέπω αυτο!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μην πετατε τέτοια ρε παιδια!!!!!

είναι καλός αυτός ο roufous αλλά δεν θέλει να καταλάβει, τι άλλο να του πω πια ??????? :-[

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #161 στις: 17/05/08, 23:01 »
θα μπουκάρουν καμιά μέρα οι τουρκαλάδες και κοίτα να ΄χεις κάνει μπάνιο στο ξανάπα.


χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχααχααα

ελα ρε sweet strings. Διαβαζα το ποστ σου, ενα σοβαρο ποστ,  κ ξαφνικα βλέπω αυτο!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μην πετατε τέτοια ρε παιδια!!!!!

είναι καλός αυτός ο roufous αλλά δεν θέλει να καταλάβει, τι άλλο να του πω πια ??????? :-[

Συγγνώμη και νομίζεις ότι αυτό που είπες ήταν σοβαρό ή ότι θα  συγκινούσε τον ρούφους ή κάποιον άλλο από μας? Δεν θέλω να μιλήσω εξ ονοματος του άρη, αλλά νομίζω ότι έχει ξεκαθαρίσει και αυτός και πολλοί από εμάς που δεν συμφωνούμε με απόψεις σαν τη δική σου, σχετικά με το έθνος και την ύπαρξη συνόρων.Και κατα βασιν σε κατηγορώ για λαϊκισμό με αυτό που είπες καθώς και για πλήρη γενικεύση ! Δηλαδή νομίζεις ότι αν είναι να εισβάλλει κάποιος στην ελλάδα θα είναι τα βαλκανικά κράτη αυτά καθεαυτα..??  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/08, 23:05 από Mίκα -Ragged Robin »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #162 στις: 17/05/08, 23:22 »
Λιγη προσοχη στις απαντησεις μας σας παρακαλω. Μπορειτε, προσωπικες συζητησεις, να τις κανετε μεσω pm, χωρις να αλλοιωνετε τη συνολικη εικονα του θεματος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #163 στις: 18/05/08, 01:35 »
θα μπουκάρουν καμιά μέρα οι τουρκαλάδες και κοίτα να ΄χεις κάνει μπάνιο στο ξανάπα.


χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχααχααα

ελα ρε sweet strings. Διαβαζα το ποστ σου, ενα σοβαρο ποστ,  κ ξαφνικα βλέπω αυτο!   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μην πετατε τέτοια ρε παιδια!!!!!

είναι καλός αυτός ο roufous αλλά δεν θέλει να καταλάβει, τι άλλο να του πω πια ??????? :-[

Συγγνώμη και νομίζεις ότι αυτό που είπες ήταν σοβαρό ή ότι θα  συγκινούσε τον ρούφους ή κάποιον άλλο από μας? Δεν θέλω να μιλήσω εξ ονοματος του άρη, αλλά νομίζω ότι έχει ξεκαθαρίσει και αυτός και πολλοί από εμάς που δεν συμφωνούμε με απόψεις σαν τη δική σου, σχετικά με το έθνος και την ύπαρξη συνόρων.Και κατα βασιν σε κατηγορώ για λαϊκισμό με αυτό που είπες καθώς και για πλήρη γενικεύση ! Δηλαδή νομίζεις ότι αν είναι να εισβάλλει κάποιος στην ελλάδα θα είναι τα βαλκανικά κράτη αυτά καθεαυτα..??  ::)
Τι εννοείς κάποιον απο μάς ? απο σας που έχετε μπερδέψει το αν είναι καλό να πάει κανείς φαντάρος στα 18 η καθόλου?
Λοιπόν εσείς οι κάποιοι είστε καλά παιδιά αλλά κατά βάση είστε παιδιά.
Αυτό που θέλω να πω Μίκα είναι πως οι ιδεολογίες αυτές που κατα καιρούς διατυμπανίζεις είναι καλές αλλά μόνο  για να τις λες, δηλαδή δεν τις έκανε η ίδια η κοινωνία αποδεκτές άσχετα αν είχαν προοπτική, δυνατότητες η τι άλλο!
Ζώντας σε μια γειτονιά που συνεχώς ''βράζει'' δεν γίνετε να μην έχεις στρατό και δη καλό και οργανωμένο, ναι το ξέρω θα σκέφτεσαι πιθανότατα α' τον εθνικιστή α' τον έτσι  κλπ κλπ αριστεροκραυγαλέα συνθήματα αλλά έτσι είναι.
Οι τούρκοι μάνι μάνι πρόσφατα ξεκίνησαν πόλεμο με το ΡΡΚ που είναι 25 εκατομμύρια σκληροτράχηλοι κούρδοι χωρίς να σκέφτονται τίποτα και θασκεφτούν εμάς που χωρίς αλβανούς κλπ είμαστε 9 εκ με τους γέρους τις γριές τους αντιρρησίες και κάτι τυπάκια σαν και 'σένα που κοινώς δε γουστάρουν καθόλου.
Και απο περιέργεια αν μας την πέφταν αύριο το πρωί εσυ τι θα έκανες ?????
Περάστε καλώς τα παιδιά !!!!!! έχουμε κάνει μπάνιο  :o :o 

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #164 στις: 18/05/08, 01:46 »
Και απο περιέργεια αν μας την πέφταν αύριο το πρωί εσυ τι θα έκανες ?????
Περάστε καλώς τα παιδιά !!!!!! έχουμε κάνει μπάνιο  :o :o 

Τώρα και εσύ υπερβάλλεις  8)
Μου θύμισες τους ΑΜΑΝ πάντως με αυτήν την ατάκα....
"Καλέ,τι σημαίνει "αντιρρησίας συνείδησης";"
"Δεν ξέρω,αλλά καλού κακού πλύνε και τον πισινό σου"
 ;D ;D ;D
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #165 στις: 18/05/08, 19:15 »
Για τους ανυπότακτους και αντιρρησίες συνείδησης και άλλα σχετικά με τον στρατό, δείτε αυτή τη συζήτηση:
 Η αποψη σας για τους ανυποτακτους

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #166 στις: 18/05/08, 23:20 »
Ας απαντησω λοιπον μια εφ ολης της υλης και αφου εχω κανει μπανιο. Θα απαντησω σε ολα τα επιπεδα για να μην υαπρχουν ενστασεις τυπου "ασε τις ιδεολογιες για οταν θα σε απαυτοσουν οι τουρκοι" και τετοια.

Αρχικα ας μην πιασω τα ιδεολογικα που τα εχω αναλυσει αρκετες φορες απλα ορισμενοι αρνειται να δεχτειτε οτι καποιοι μπορει να εχουν ιδεολογιες.

Γιατι υπαρχει υποχρωετικη στρατευση? Ουσιαστικα υπαρχει ωστε να κανεις μια βασικη εκπαιδευσει στα στρατιωτικα ζητημα ωστε σε περιπτωση επιστρατευσης να ξερεις που σου πανε τα τεσσερα. Η περιοδος αυτη ποσο κραταει? 1 μηνα? Σε προετοιμαζουν λοιπον ενα μηνα και στη συνεχεια σε στελνουν σε καποιο στρατοπεδο να φυλας σκοπιες, να καθαριζεις τουαλετες, πατατες, να υποστελεις την σημαια, να βαρας προσοχη, να χαζευεις πορνοπεριοδικα στο δωματιο και αλλα τετοια πολυ ωραια. Αυτο που κανεις ουσιαστικα ειναι για 11 μηνες να δουλευεις δωρεαν και υποχρεωτικα για το κρατος. Στο κατω κατω τι τους κοστιζεις? Μονο το φαγητο που δεν ειναι δα και κανενα τρομερο εξοδο και απλα υπαρχεις για να συντηρεις το στρατοπεδο. Και συγνωμη αλλα αυτο το εχουν πει σε γενικες γραμμες ολοι εδω μεσα. Οτι δηλαδη δεν κανει ςκαι τιποτα τρομερο, μερικες δουλειες δηλαδη και αυτα. Δεν καταλαβαινω λοιπον τον λογο 12 μηνης υποχρεωτικης στρατευσης. Αν  θελει καποιος να δουλεψει εθελοντικα για το κρατος ας παει εγω δεν θα παρω.

Μια πολυ ρεαλιστικη λυση (αν και ιδεολογικα με βρισκει παλι αντιθετο αλλα ειπαμε δεν θα το θιξω) θα ηταν να κανεις 1-2 μηνες την εκπαιδευση σου, που ειναι και μικρο χρονικο διαστημα, δνε σε διακοπτει και πολυ απο τις σπουδες σου αν θες να το παρεις μεσα στις σπουδες, και δεν χανεις 1 χρονο αδικα απο την ζωη σου βαροντας προσοχες σε καμμενους αξιωματικους.


Τωρα αν η στραυτεση απο χρονικης αποψης μεινει ως εχει. Δενκαταλαβαινω ποιο το οφελος να σε παιρνουν απο τα 18. Ουτως η αλλως καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα πας. Υποχρεωτικο ειναι. Τον αριθμο στρατευθεντων καθε χρονο δεν μπορουν να τον αλλαξουν ετσι. Τον εναν χρονο απο την ζωη σου παλι θα τον χανεις ειτε ειναι στα 18 ειτε στα 24 οποτε διαφορα δεν εχει. Θα μου πεις πιθανοτατα να εχεις στρωσει ενα πτυχιο μια δουλεια η κατι τετοιο αλλα και παλι με λιγο καλο προγραμματισμο μπορεις να τα κανονισεις καλα. Τι προκειται να κερδισουν απο τους 18αρηδες?

Αντιθετα θα αρπαζουν πιτσιρικια τα οποια ειναι στα ντουζενια τους, θα τους χαλανε τον πρωτο "χρονο ελευθεριας" μετα το σχολειο κλεινοντας τους στο στρατοπεδο και θα πρεπει να τα ελεγξουν κιολας. Γιατι στα 18 σου δεν εισαι σε ψυχολογικη καταστασεις να "υποταχθεις" στον ανωτερο. Το αιμα σου βραζει. Οποτε πιο δυσκολο θα ιεναι να μαζευουν τους 18αρηδες.


Αρα λοιπον αφου (εκτος απο τσαμπα εργατορες στο κρατος) η 12 μηνη στρατευση δεν προσφερει κατι δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει ειτε στα 18 ειτε με αναβολη και στα 24-25 -30 οποτε θελει ο καθενας. Αν θελουν οπωςδηποτε να σε εκπαιδευσουν σε περιπτωση επιστρατευσης ας κανουν μια ωραιοτατη διμηνη εκπαιδευση να πας να μαθεις 5 βασικα πραγματα. Αλλα δεν νομιζω οτι τους ενδιαφερει και πολυ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #167 στις: 18/05/08, 23:55 »
Ας απαντησω λοιπον μια εφ ολης της υλης και αφου εχω κανει μπανιο. Θα απαντησω σε ολα τα επιπεδα για να μην υαπρχουν ενστασεις τυπου "ασε τις ιδεολογιες για οταν θα σε απαυτοσουν οι τουρκοι" και τετοια.

Αρχικα ας μην πιασω τα ιδεολογικα που τα εχω αναλυσει αρκετες φορες απλα ορισμενοι αρνειται να δεχτειτε οτι καποιοι μπορει να εχουν ιδεολογιες.

Γιατι υπαρχει υποχρωετικη στρατευση? Ουσιαστικα υπαρχει ωστε να κανεις μια βασικη εκπαιδευσει στα στρατιωτικα ζητημα ωστε σε περιπτωση επιστρατευσης να ξερεις που σου πανε τα τεσσερα. Η περιοδος αυτη ποσο κραταει? 1 μηνα? Σε προετοιμαζουν λοιπον ενα μηνα και στη συνεχεια σε στελνουν σε καποιο στρατοπεδο να φυλας σκοπιες, να καθαριζεις τουαλετες, πατατες, να υποστελεις την σημαια, να βαρας προσοχη, να χαζευεις πορνοπεριοδικα στο δωματιο και αλλα τετοια πολυ ωραια. Αυτο που κανεις ουσιαστικα ειναι για 11 μηνες να δουλευεις δωρεαν και υποχρεωτικα για το κρατος. Στο κατω κατω τι τους κοστιζεις? Μονο το φαγητο που δεν ειναι δα και κανενα τρομερο εξοδο και απλα υπαρχεις για να συντηρεις το στρατοπεδο. Και συγνωμη αλλα αυτο το εχουν πει σε γενικες γραμμες ολοι εδω μεσα. Οτι δηλαδη δεν κανει ςκαι τιποτα τρομερο, μερικες δουλειες δηλαδη και αυτα. Δεν καταλαβαινω λοιπον τον λογο 12 μηνης υποχρεωτικης στρατευσης. Αν  θελει καποιος να δουλεψει εθελοντικα για το κρατος ας παει εγω δεν θα παρω.

Μια πολυ ρεαλιστικη λυση (αν και ιδεολογικα με βρισκει παλι αντιθετο αλλα ειπαμε δεν θα το θιξω) θα ηταν να κανεις 1-2 μηνες την εκπαιδευση σου, που ειναι και μικρο χρονικο διαστημα, δνε σε διακοπτει και πολυ απο τις σπουδες σου αν θες να το παρεις μεσα στις σπουδες, και δεν χανεις 1 χρονο αδικα απο την ζωη σου βαροντας προσοχες σε καμμενους αξιωματικους.


Τωρα αν η στραυτεση απο χρονικης αποψης μεινει ως εχει. Δενκαταλαβαινω ποιο το οφελος να σε παιρνουν απο τα 18. Ουτως η αλλως καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα πας. Υποχρεωτικο ειναι. Τον αριθμο στρατευθεντων καθε χρονο δεν μπορουν να τον αλλαξουν ετσι. Τον εναν χρονο απο την ζωη σου παλι θα τον χανεις ειτε ειναι στα 18 ειτε στα 24 οποτε διαφορα δεν εχει. Θα μου πεις πιθανοτατα να εχεις στρωσει ενα πτυχιο μια δουλεια η κατι τετοιο αλλα και παλι με λιγο καλο προγραμματισμο μπορεις να τα κανονισεις καλα. Τι προκειται να κερδισουν απο τους 18αρηδες?

Αντιθετα θα αρπαζουν πιτσιρικια τα οποια ειναι στα ντουζενια τους, θα τους χαλανε τον πρωτο "χρονο ελευθεριας" μετα το σχολειο κλεινοντας τους στο στρατοπεδο και θα πρεπει να τα ελεγξουν κιολας. Γιατι στα 18 σου δεν εισαι σε ψυχολογικη καταστασεις να "υποταχθεις" στον ανωτερο. Το αιμα σου βραζει. Οποτε πιο δυσκολο θα ιεναι να μαζευουν τους 18αρηδες.


Αρα λοιπον αφου (εκτος απο τσαμπα εργατορες στο κρατος) η 12 μηνη στρατευση δεν προσφερει κατι δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει ειτε στα 18 ειτε με αναβολη και στα 24-25 -30 οποτε θελει ο καθενας. Αν θελουν οπωςδηποτε να σε εκπαιδευσουν σε περιπτωση επιστρατευσης ας κανουν μια ωραιοτατη διμηνη εκπαιδευση να πας να μαθεις 5 βασικα πραγματα. Αλλα δεν νομιζω οτι τους ενδιαφερει και πολυ
εστω και αυτοί οι 2 μήνες της εκπαίδευσης που δέχεσαι (έστω και να εξακολουθείς για ιδεολογικούς λόγους να μη θες),
δεν σημαίνει αυτόματα οτι δέχεσαι το πρόβλημα της γειτονιάς μας?
Δεν είμαι στρατόκ**λος ούτε και κανένας εδω μέσα είναι απο ανάγκη πήγαμε στο κολοστρατό όπως και απο ανάγκη δουλεύουμε στις κολοδουλείες μας και τέλος τέλος θα προτιμούσα να έβρισκα 500 ευρώ στο μαξιλάρι μου με το καλημέρα και να γυρνάω με τα φιλαράκια  μου!!!! Αλλά τι άλλο να γίνει ρε roufus ?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #168 στις: 19/05/08, 00:02 »
Mα εγω ποτε δεν ζητησα να καθομαι ολη μερα με φιλαρακια και να μην κανω τιποτα. Ναι φυσικα και δεχομαι το προβλημα της "γειτονιας". Οτι δηλαδη οι Τουρκικες κυβερνησεις ειναι προκλητικες ως προς τις ελληνικες κτλ κτλ κτλ. Ειναι αναγκη να παρω θεση υπερ του ενος η του αλλου? Δεν μπορω να εκφρασω την γνωμη μου και να δρασω υπερ αυτης αν δεν συμπιπτει με την μια η την αλλη πλευρα?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #169 στις: 19/05/08, 14:25 »
Λοιπόν, διάβαζα τις απαντήσεις σ'αυτό το thread και, αν εξαιρέσουμε μερικές σοβαρές τοποθετήσεις, οι περισσότερες είναι μάλλον naive τοποθετήσεις και να με συγχωρείτε.

Ακούστε λοιπόν πως έχουν τα πράγματα και μετά κατηγορήστε με για ξερόλα, απόλυτο, εγκάθετο, και ό,τι άλλο γουστάρετε.  ;D

1) Προσωπικά δεν βλέπω την ώρα που θα εξαφανιστούν όλα τα όπλα από τον Πλανήτη Γη, μέχρι σφεντόνας. Μέχρι τότε όμως, μερικά πράγματα είναι δεδομένα. Όπως για παράδειγμα ότι δεν μοιραζόμαστε σύνορα με το Βέλγιο, την Ολλανδία και τη Δανία, αλλά με την σάρα τη μάρα και το κακό συναπάντημα.  :)

2) Δεδομένα είναι επίσης μερικά στοιχεία όπως ότι η Άγκυρα έχει ένα πρόγραμμα κλιμάκωσης των προκλήσεων και διεκδικήσεών της, σε ορίζοντα 25ετίας τουλάχιστον. Μόλις πρόσφατο δείγμα είναι η ανάρτηση στη σελίδα του Τουρκικού ΥΠΕΞ άρθρου που μιλάει για "τουρκικές μειονότητες στη Θράκη που υπόκεινται σε διωγμούς" (!!!) και πολλά άλλα. Ανάλογα παρατράγουδα έχουμε και από τους Αλβανούς. Και επειδή ο γερο-Κλαούζεβιτς είχε δίκιο όταν έλεγε ότι "ο πόλεμος είναι η συνέχιση της πολιτικής με άλλα μέσα", μέσα στα πλαίσια της πολιτικής και διπλωματικής γραμμής που κρατάει η Ελλάδα, πρέπει να βρίσκεται και ο ανάλογος αμυντικός σχεδιασμός.

3) Αν είχατε τη δυνατότητα να ρωτήσετε ανώτερους και ανώτατους αξιωματικούς των Εν. Δυνάμεων σχετικά με τη στράτευση στα 18 ξέρετε τι απάντηση θα παίρνατε? Ότι δεν τους ενδιαφέρει καθόλου! Σιγά μην κάθετε ένας επαγγελματίας στρατιωτικός να προσπαθεί να κάνει στρατιώτες παιδάκια που μόλις άφησαν την ποδιά της μάνας τους!  ;D ;D ;D

Αυτό που θέλουν είναι ένας αμιγώς επαγγελματικός στρατός που να μπορεί να διαχειριστεί οποιαδήποτε ενδεχόμενη κρίση με απόλυτη αφοσίωση και επαγγελματισμό. Πράγμα που μας φέρνει στο...

4) Η μορφή του πολέμου σήμερα καμμία σχέση δεν έχει με... το Αλβανικό Έπος. Σήμερα μια πολεμική σύγκρουση (δε μιλάω για απλό επεισόδιο) θα κρατήσει μερικές μέρες και θα είναι άκρως καταστροφική και θανατηφόρα. Όπως είναι τα πράγματα, ούτε καν θα προλάβουν να κινητοποιηθούν οι πρώτες εφεδρείες επιστράτευσης. Μέχρι να φτάσουν στο μέτωπο θα έχουν κριθεί τα πάντα.

Επιπροσθέτως, τα οπλικά συστήματα σήμερα διακρίνονται από φοβερή πολυπλοκότητα σε σχέση με το παρελθόν. Ένα Leo 2A6 έχει τόση σχέση με τα M48 που υπηρέτησα εγώ όσο και μια Corolla του '66 με ένα σημερινό υπεραυτοκίνητο. Προσωπικά δεν θα μπορούσα, όχι να το κυβερνήσω, αλλά ούτε και να ξέρω που πρέπει να καθίσω.  :) Απαιτείται εξειδίκευση που χρειάζεται χρόνο και επιλεγμένο προσωπικό.

Ευτυχώς, από την άλλη, οι ανάγκες επάνδρωσης (λόγω αυτοματισμών) είναι πλέον πολύ μικρότερες. Οι νέες φρεγάτες που (πιθανότατα) θα προμηθευτούμε απαιτούν πλήρωμα 110 ατόμων, το μισό σε σχέση με τις (ήδη σχετικά μοντέρνες) υπάρχουσες. Εννοείται λοιπόν ότι το προσωπικό θα είναι εξαιρετικά εξειδικευμένο, άρα μόνο επαγγελματίες.

(συνεχίζεται παρακάτω...)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #170 στις: 19/05/08, 14:26 »

5) Η μόνη μορφή θητείας που μπορεί να λειτουργήσει για την Ελλάδα και χώρες σαν τη δική μας, κατά την άποψή μου αλλά και την άποψη αρκετών στρατιωτικών, είναι η ακόλουθη:

  • Θητεία μερικών μηνών μόνο (ίσως 6 και πάντως όχι παραπάνω από 9), για όλους (άντρες και γυναίκες) κατά τη διάρκεια της οποίας θα γίνετε ουσιαστική εκπαίδευση εξειδίκευσης σε συγκεκριμένους τομείς. Ας μην ξεχνάμε ότι για κάθε στρατιώτη που πολεμάει χρειάζονται άλλοι 8-10 για να τον συντηρούν. Επομένως η εκπαίδευση θα μπορούσε να έχει σαν αντικείμενο ακόμα και τομείς όπως η νοσοκομειακή περίθαλψη για πολεμικά τραύματα, η λογιστική υποστήριξη και άλλοι "μη μάχιμοι" τομείς.  Ασφαλώς, για κάποιες περιοχές (Θράκη, νησιά), θα είχε νόημα μια εκπαίδευση στην κατεύθυνση της "Παλλαϊκής Άμυνας" με προοπτική την δημιουργία ικανής Εθνοφρουράς. Σ'αυτή την περίπτωση, θα είχε νόημα η "στράτευση" να γίνεται στα 18.
  • "Συντήρηση" της εκπαίδευσης με ασκήσεις και μετεκπαίδευση, για όποια ειδικότητα κρίνεται απαραίτητο, για μερικές μέρες κάθε χρόνο (εννοείται ότι το κράτος σ'αυτή την περίπτωση θα αποζημιώνει αν χρειάζεται τον τυχόν εργαζόμενο και τον εκάστοτε εργοδότη του), και για διάρκεια 10 ετών. Καμμία σχέση βέβαια με την σημερινή πραγματικότητα, όπου γίνεται κλήση για "ασκήσεις" σε ορισμένες κλάσσεις, και η κατάληξη είναι μια εβδομάδα... κάμπινγκ.  ::)

Με μια τέτοια μεθόδευση, η Ελλάδα θα μπορούσε να διαθέτει ένα αξιόμαχο δυναμικό για περιόδους κρίσεις, όχι απαραίτητα σε μάχιμες θέσεις. Οπωσδήποτε μάλιστα, ένα μέρος αυτού του δυναμικού θα μπορούσε να αξιοποιηθεί και για άλλες καταστάσεις ανάγκης (π.χ. πυρκαγιές, σεισμούς, μακριά από μας...).

Αλλά όλο αυτό και πάλι θα έχει μικρή μάλλον σημασία, όταν ο μισός πληθυσμός της χώρας κατοικεί στο Λεκανοπέδιο. Το παραπάνω σύστημα θα απέδειδε πολύ καλύτερα, αν η κατανομή του πληθυσμού στο γεωγραφικό χώρο ήταν καλύτερη. Γιατί δεν έχει νόημα να σε πάρει κάποιος από την Αθήνα και να σε πάει, ας πούμε, στη Δράμα, για να καλύψεις κάποια θέση, όταν μπορεί να μην έχεις πάει ποτέ εκεί στη ζωή σου...

Άρα καταλήγουμε και πάλι στη λύση του επαγγελματικού/ημιεπαγγελματικού στρατού. Ωστόσο θα πρέπει να θυμόμαστε ότι αυτό προϋποθέτει και το ανάλογο κόστος. Τίποτε δεν είναι δωρεάν στη ρημάδα τη ζωή.

Αλλά πολύ περισσότερο προϋποθέτει ότι πρέπει να φτάσουμε να βλέπουμε τις Ένοπλες Δυνάμεις σαν λειτουργικό και υγιές κομμάτι της ελληνικής πραγματικότητας. Δυστυχώς, σήμερα βρίσκονται εν ζωή δύο γενιές ανθρώπων που έχουν (έχουμε) ακόμα νωπές τις μνήμες από το πραξικοπηματικό καθεστώς στη χώρα μας... για να μη μιλήσω για κάποιους που ακόμα έχουν μνήμες από τον Εμφύλιο...  :(

Σαν αποτέλεσμα πολύ συχνά οι Ε.Δ. αντιμετωπίζονται με μια στάση που χαρακτηρίζεται από σκεπτικισμό έως ακραία εχθρότητα. Σ'αυτό δε βοηθάει και η ίδια η δομή τους οπως (εν πολλοίς) είναι σήμερα, ούτε και η επιλογή των στελεχών, σε πολλές περιπτώσεις, ούτε βέβαια και ο τρόπος που βλέπει η Πολιτεία τις Ε.Δ. (σαν εφαλτήριο για μικροπολιτικές φιλοδοξίες).  >:(

Έτσι λοιπόν έχουν τα πράγματα, και από κει και πέρα, ο καθένας ας κάνει τις εκτιμήσεις του.

Και τώρα, βρίστε ελεύθερα.  ;D
 
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #171 στις: 20/05/08, 00:00 »
Εγω ειμαι παντως καθετος κατα της υποχρεωτικης στρατευσης γενικως, εχωντας ηδη κανει την θητεια μου και εχωντας μονο ασχημα λογια να πω για αυτη και αυτο που ειδα στον στρατο γενικοτερα  :(
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #172 στις: 03/06/08, 22:39 »
και εγω θεωρητικα ειμαι κατα της στρατευσης, κατα του στρατου
Ωστοσο αντιλμβανομαι οτι καπιταλισμος χωρις στρατο δεν υπαρχει,αρα το να λεμε καταργηση του στρατου και της υποχρεωτικης στρατευσης ειναι σα να λεμε να πεσει το συτστημα που αντιλαμβανομαστε την αστειοτητα του θεματος...αρα η λυση ειναι ο μισθοφορικος στρατος..
Δηλαδη οποιος θελει να πηγαινει
 
Αυτο ειναι χειροτερο...Πρωτον θα υπαρξουν σιγουρα εντεχνοι τροποι, πχ μπονους,μοριοδοτησεις κλπ κλπ που θα ωθουν αρκετο κοσμο που δεν τα βγαζει περα στον στρατο,αομα και γυναικες οπως εχει εξαγγελθει...
και δευτερον θα μαζευτει ολο το φασισταριο..
Μη ξεχναμε ομως οτι ο στρατος λειτουργει σαν κατασταλτικος μηχανισμος του κρατους σε πραξικοπηματα πχ και επομενως με την εθελοντικη στρατευση θα κρατα την πιο σκληρη γραμμη, δεν θα επιδεχεται καμια κριτικη,κανενα ελεγχο -που και τωρα που ειναι λαικος βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να γινει κατι τετοιο-.Αφου ομως ειναι λαικος και μαζευει καθε καρυδιας καρυδι! (με την καλη εννοια..)δηλαδη και κοσμο που προφανως δεν θα ηθελε να στρατευτει ποτε , που εχει αναλογες ιδεες με αυτες παραθετουμε σε τοσα ποστ, απο τα μεσα θα μπορουσε να υπαρξουν αιτηματα των φανταρων με μια προοπτικη βεβαια καταργησης του.

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #173 στις: 03/06/08, 23:31 »
Τι σχέση έχει τώρα ο καπιταλισμός με τον στρατό ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω...  :-\

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #174 στις: 04/06/08, 00:38 »
και εγω θεωρητικα ειμαι κατα της στρατευσης, κατα του στρατου
Ωστοσο αντιλμβανομαι οτι καπιταλισμος χωρις στρατο δεν υπαρχει,αρα το να λεμε καταργηση του στρατου και της υποχρεωτικης στρατευσης ειναι σα να λεμε να πεσει το συτστημα που αντιλαμβανομαστε την αστειοτητα του θεματος...αρα η λυση ειναι ο μισθοφορικος στρατος..
Δηλαδη οποιος θελει να πηγαινει

Σοφία μου συγγνώμη, αλλά τα έχεις όλα ελαφρώς μπλεγμένα μέσα στο κεφάλι σου...  ::)

Δεν σε αδικώ βέβαια, ανάλογες απόψεις έχω ακούσει και από άντρες (που είναι πιο κοντά, ας το πούμε, στις ανάλογες καταστάσεις). Επίσης είναι ίδιον του Έλληνα (και της Ελληνίδας) να έχει άποψη για τα πάντα... τέλος πάντων.

Πρώτον, η έκφραση "μισθοφορικός στρατός", η οποία χρησιμοποιείται εννοίοτε και υποτιμητικά, δεν είναι μόνο προσβλητική, αλλά και απολύτως λανθασμένη. Μισθοφόρος στρατιώτης ονομάζεται αυτός που πάει να πολεμήσει όπου τον πληρώνουν και για οποιοδήποτε σκοπό. Η έκφραση που αναζητούμε εδώ είναι "επαγγελματικός στρατός".

Όπως δηλαδή εσύ πληρώνεσαι (? αλήθεια δεν ξέρω αν είσαι σε ηλικία για να δουλεύεις, το υποθέτω), από το αφεντικό σου, ο επαγγελματίας στρατιώτης πληρώνεται από το κράτος του. Αυτό σημαίνει ότι δεν στερείται του πατριωτισμού ή των ιδανικών που θα είχε ένας οποιοσδήποτε κληρωτός που διέπεται από αισθήματα αγάπης ή υπευθυνότητας για την πατρίδα του. Απλώς σ'αυτά προστίθεται και η φιλοτιμία στην άσκηση του επαγγελματικού του καθήκοντος.

Το να πηγαίνει "όποιος θέλει" στο στρατό ονομάζεται "κατ'επιλογήν στράτευση" και δεν υπάρχει ούτε ένας επαγγελματίας στρατιωτικός στον κόσμο που θα την προτιμούσε σαν προοπτική. Διάβασε αν έχεις χρόνο τα ποστ μου παραπάνω και θα καταλάβεις το γιατί. Είναι σαν να θέλω να γίνω εγώ, ας πούμε, κατ'επιλογήν υδραυλικός και να έρθω στο σπίτι σου να σου φτιάξω τα υδραυλικά (θέλεις δε θέλεις...). Στον επαγγελματικό στρατό πρέπει να πηγαίνουν όσοι είναι απόλυτα ικανοί γι'αυτή τη δουλειά.

Τέλος, ένας επαγγελματικός στρατός πρέπει να αντιμετωπίζεται από τους πολίτες σαν επένδυση, όσο παράλογο και αν φαίνεται αυτό σε κάποιους. Το ίδιο και όλες οι αμυντικές δαπάνες. Ένα κράτος μπορεί να προκόψει οικονομικά και κοινωνικά μόνο σε καθεστώς ασφάλειας. Δεν έχει απολύτως τίποτα να κάνει αυτό με πολιτικά συστήματα. Είναι μια ιστορική και κοινωνιοπολιτική πραγματικότητα ανεξάρτητη από εποχές.

Την εσωτερική ασφάλεια την διασφαλίζουν (ή μάλλον θα έπρεπε) τα σώματα ασφαλείας, την εξωτερική ο στρατός. Δεν έχουν καμμιά δουλειά οι ένοπλες δυνάμεις, σε καιρό ειρήνης, να ασχολούνται με τους πολίτες.

Τα πράγματα είναι πολύ πολύ απλά αν τα δει κανείς πέρα από ιδεολογίες και παρωπίδες.






Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:10
από FSL