Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!  (Αναγνώστηκε 52311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #125 στις: 07/05/08, 01:41 »
Δεν ειναι απιθανο εσυ να αποτελεσες την εξαιρεση. Προσωπικα χωρις να εχω βεβαια την απαραιτητη εμπειρια αλλα κανοντας καποιες υποθεσεις και διασταυρωνοντας εμπειριες αλλων μεσα απο κουβεντες εχω καληξει στο συμπερασμα που προανεφερα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #126 στις: 07/05/08, 01:49 »
Δεν ειναι απιθανο εσυ να αποτελεσες την εξαιρεση. Προσωπικα χωρις να εχω βεβαια την απαραιτητη εμπειρια αλλα κανοντας καποιες υποθεσεις και διασταυρωνοντας εμπειριες αλλων μεσα απο κουβεντες εχω καληξει στο συμπερασμα που προανεφερα.
καλα αραξε...δεν τους εκαναν και βασανιστηρια στους δικους σου λογικα...




anyway,εγω απ οτι εχω ακουσει,δεν θα ελεγα πως δεν καλοπερνουσαν τα παιδια...
για ΕΠΟΠ ομως,εχω ακουσει αθλιες καταστασεις,γιατι μια πρωην μου πηγε εκει..(ΕΠΟΠ δεν λεγονται?καπως ετσι νομιζω...)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #127 στις: 07/05/08, 04:01 »
Ναι στο υπαρχον συστημα προφανως και θα εχω "αναγκη" καποιον "ανωτερο". Οχι απο πραγματικη αναγκη για υπαρξη ανωτερων στην κοινωνια αλλα επειδη ετσι εχει το συστημα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να μαχομαι για το αντιθετο ουτε σημαινει οτι δεν πρεπει να πιστευω στην μη υπαρξη εξουσιας.
Το βασικό λάθος πιστεύω είναι η παρερμηνεία της λέξης ανώτερος. Δεν είπε κανείς οτι είναι ανώτερο ον. Αλλα στο χώρο του στρατοπέδου τηρείται μια ιεραρχία, η οποία δεν βασίζεται στη ποιότητα του ανθρώπου, αλλα σε ένα σύνολο κανόνων, καθώς και αυτό είναι μια μικρή κοινωνία. Όσο για τη μάχη των πεποιθήσεων σου, καλό θα ήταν, να μην είναι επιλεκτική. Και στη σχολή σου, ο καθηγητής είναι κατα κάποιο τρόπο ανώτερός σου. Εχει μια εξουσία πάνω σου.

Η πλυση εγκεφαλου εγκειται στο γεγονος οτι σε ωθουν στην απολυτη υποταγη στον ανωτερο σου, στον απολυτο υποτιθεται σεβασμο στον ανωτερο σου και σου λενε ουσιαστικα οτι εκει ειναι η θεση σου και υπακους.
Σε έχω ξαναπαρακαλέσει, να είσαι προσεκτικός στις λέξεις που επιλέγεις, και να μην προσπαθείς να οδηγείς το λόγο σου σε υπερβολές. Η "απόλυτη υποταγή" είναι μια υπερβολή χωρίς βάση. Και στην ουσία, στο στρατό έχεις συγκεκριμένη θέση. Ο faser είναι η απόδειξη οτι η συμπεριφορά των αξιωματικών, και συνεπώς η ζωή του φαντάρου, είναι κάτι που εξαρτάται απο τον παράγοντα, α΄νθρωπο, ή αλλιώς είναι να μη σου τύχει ο μαλ**ας ο ανώτερος. Ούτε είναι όλοι ηλίθιοι, αλλα ούτε και μπορείς να αναγάγεις τη ηλίθια συμπεριφορά σε μια ευρύτερη οντότητα που λέγεται στρατός.

Δεν ειναι απιθανο εσυ να αποτελεσες την εξαιρεση. Προσωπικα χωρις να εχω βεβαια την απαραιτητη εμπειρια αλλα κανοντας καποιες υποθεσεις και διασταυρωνοντας εμπειριες αλλων μεσα απο κουβεντες εχω καληξει στο συμπερασμα που προανεφερα.
Υποθέσεις?

Παρόλα αυτά, σου έγινε μια ερώτηση: Πώς μπορείς να είσαι τόσο απαιτητικός ως προς τα δικαιώματα σου, τη στιγμή που αρνήσαι να εκτελέσεις τις υποχρεώσεις σου?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #128 στις: 07/05/08, 13:52 »
Παιδιά θα πω κα ιεγω την άποψη μου αν και φυσικά δεν έχω και δεν πρόκειται να εχω καμία εμπειρία επί του θεματος (..ευτυχως..)

1) Από συζητήσεις με τον πατέρα μου που υπηρέτησε στρατιώτης στην περίοδο της χούντας όπου λόγω πεποιθήσεων τον έστειλαν σούμπιτο στον Έυρο όπους κάθησε για 26 μήνες και τα καψώνια που του έκαναν εκεί οι ανωτεροι του (που στην ουσία ήταν όντως υπό μορφή βασανηστηρίων) δεν εχει καμία σχέση με τη 12 μηνη θητεία που υπηρέτησε πρόπερσυ ο ξάδερφος μου στην Κρήτη όπου ήταν σχεδόν σε διακοπές! Ας μην βάζουμε τα πράγματα σε ένα τσουβάλι και ας μην είμαστε πεπεισμένοι λόγω πεποιθησεων ότι ντε και καλά η σημερινή θητεία στον στρατό είναι ντε και καλά ίδια με εκείνη που ήταν κατα τη δεκαετία του '60 και '70 όταν υπηρέτησαν οι πατεραδες μας. Εντάξε δε λέω ότι τώρα καλοπαιρνάς, γιατί ουσιαστικά τζάμοα 12 μήνες χανεις απο τη ζωή σου, αλλά ας μην υπερβάλλουμε.Το αν θα σου κάνει κάποιος ανωτερος καψώνι έγκειται στο πόσο μακάκας είναι ο ανώτερος και όχι στο τι επικρατεί κατα γενική ομολογία.

2)Είμαι κατα της ύπαρξης στρατού και ιδίως της υποχρεωτικής στράτευσης.Αλλά από τη στιγμή που μια πλήρης ανατροπή των δεδομένων δεν μπορεί να γίνει αυτώ τη στιγμή που μιλαμε, θα ήταν πιο συνετό να θέσουμε ως αρχικό στόχο να γίνει ο στρατός μέσα σε μια δεκαετία μισθοφορικός και μόνο.

3)Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι ζω σε μια κοινωνία συνεργασίας και αξιοκρατίας. Οπότε για μενα ο ανώτερος δεν λειτουργεί ως ο εχων στα χερια του την εξουσία και με κάνει ό,τι θελει αλλά ένας συνεργάτης που απλά είναι ανώτερος μου γιατί από φυσικό χάρισμα και από προσωπικό κάματο έγινε πιο skillfull από μενα. Τουλάχιστον για μένα έτσι λειτουργεί η δημοκρατία και για αυτό μαχομαι (μιας που λεμε και για το τί μάχεται ο καθενας ::)). Εγω προσωπικα έτσι θεωρώ την δημοκρατία ως υγειές πολίτευμα.Με το να υπάρχει πλήρης αξιοκρατία και στις ανώτερες από μενα θέσεις να είναι ανθρωποι που τις αξίζουν, με γνώσεις και ανεπτυγμενες ,φυσικα ,ανθρωπιστικές αξίες και ιδεώδη όπου βρίσκονται πανω από μενα γιατί είναι πιο ικανοί απο μενα. Με άλλα λόγια ''η εξουσία'' που αποδίδεται ότι εχει οποιοσδήποτε ανώτερος μας είναι μια  γενικευμένη κατηγορία και αυτό γιατί σε μία ακμάζουσα δημοκρατία (και όχι σε ένα κακέκτυπο δημοκρατίας σαν αυτό που έχουμε τωρα) αυτός που ''εξουσίαζει'' είναι εκείνος που αναδείχθηκε ικανότερος από τους υπόλοιπους πνευματικα  και απλά μπορεί να βάλει σε τάξη την πολιτεία και να διασφαλίσει την αρμονική συμβίωση μεταξύ πολιτων.
Αυτά που λέω δεν έχουν σχέση με το στρατό αλλά με τη κουβέντα περί εθνών που είχατε πιο πανω.Δεν ξέρω αν συμφωνείτε και αν καταλάβατε τι λέω γιατί μέσω ενός φόρουμ δεν μπορεί κανείς να εκφράσει πλήρως και με δομή την απόψη του.Αλλά επισμηάινω το ότι θα ήταν καλύτερο αντί να ''μαχόμαστε'' για πράγματα και θεωρίες που 1ον στην πράξη αποδείχθηκαν ανέφικτες και 2ον με βάση τα δεδομένα της κοινωνίας δεν μπορούν να υλοποιηθούν τώρα ότι και να κάνουμε και όσο αίμα και αν χυθεί, θα ήταν λοιπόν πολύ καλύτερο να παλέψουμε για την εξάλειψη της διαφθορας που δεν βρίσκεται μόνο στα προφανή πρόσωπα και στις εξέχουσες αρχες του κόσμου αλλά έχει τις ρίζες της και τροφοδοτείται από τις πελατειακές σχέσεις μεταξύ αρχών και πολιτικων και από την εκ των έσω υποστήριξη των μεγάλων οικονομικών παραγόντων. Και πάνω από όλα πρέπει να εκσυγχρονιστουμε επιτέλους με την εποχή!
Υπέροχες οι ιδέες του Μαρξ, του Ένγκελς, του Μπακούνιν,του Κροπότκιν,του Τρότσκι,του Μπουχάριν,του Προυντόν.Τις ασπάζομαι και τις ακολουθώ, τις διαβάζω και οραματίζομαι. Δεν ξεχνώ όμως ότι αυτές οι ιδέες καταγραφηκαν στα βιβλία που κρατώ σε μια εποχή όπου τα κοινωνικο -ταξικά δεδομένα ήταν εντελώς διαφορετικά!Τότε ήταν οι απαρχές της βιομηχανοποίησης του κόσμου και οι εργατες μάχονταν για τα δικαιώματα που τους επεβαλλαν οι ανάγκες επιβίωσης! Σήμερα όμως έχουμε την ανάγκη της διαβίσωσης και όχι της επιβίσωσης!Και φυσικά μιλάω για τις ανεπτυγμένες δυτικές και wannabe δυτικές χώρες. Άλλο να δουλεύεις 16 ώρες για 2 δολάρια τη μέρα όπως δούλευαν οι εργάτες στις αρχές του 1900 και άλλο για 700 ευρω.ΌΧΙ μη βιαστείτε να με κατηγορήσετε ότι ευδαιμονιζω τα 700 ευρω!Φυσικά και με 700 ευρω δεν καλύπτεις όλες σου τις ανάγκες πέρα των βασικών!Άλλωστε και η δική μου οικογενεια στην τάξη των 700 ευρω ανήκει. Εμείς όμως καλύπτουμε τις βασικές ανάγκες μας, αλλά ο Μαρξ έγραφε το κομμουνιστικό μανιφέστο αναφερόμενος σε εργαζόμενους που δεν κάλυπταν ούτε καν τις βασικές ανάγκες.
 Με άλλα λόγια. Εαν θέλουμε να αλλάξει όντως το σύστημα οφείλουμε να εφαρμόσουμε τις ιδέες που ασπαζόμαστε  στα κοινωνικά δεδομένα του 2008 και όχι να κανονίζουμε την ιδεολογία μας και τη ζωή μας με τα κοινωνικά δεδομένα του 1908 και του 1918.Ας αλλαξουμε επιτέλους αιώνα και ας κάτσουμε να συζητήσουμε λογικά με τον εαυτό μας κατα πόσο αυτα που ασπαζόμαστε θα μπορούσαν να εφαρσμοστούν σε μια τετοιου είδους δομημένη κοινωνία.Δεν είμαι ρεφορμίστρια, πιστεύω στην ταξική πάλη καθώς και στην πολιτική ανατροπή αλλά όχι με την προοπτική να εφαρμόσω ένα καθεστώς που δεν επιτρέπει τον πλουραλισμό και την πολυμορφία συνειδήσεων και απόψεων.Ακόμα και αν με χαλάνε οι δεξιοί, οφείλω να δέχομαι την ύπαρξη τους και  όχι να προσπαθώ να τους εξοντώσω για να υπερνικήσει με αυτόν τον τρόπο η δική μου ιδεολογία, γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να επικρατήσει καθολικά.
 Τέλος, ελπίζω να μην σας κούρασα από την πολυλογία και χωρίς να ξέρω το πόσο θα συμφωνήσουν οι αναγνώστες του ποστ μου, θα πω ότι προσωπικά δεν βρίσκω μεγάλη διαφορα από την τέλεια δημοκρατία και την αριστερή ιδεολογία στο ευρύτερο πλαίσο της.Όταν θα επικρατήσει καθεστώς όπου οι δημοκρατικές αξίες θα εφαρμόζονται τέλεια θα έχει επικρατήσει έμμεσα και η αριστερή ιδεολογία (και δεν εννοώ απαραίτητα μέσω κομμάτων της αριστερας).   
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/08, 13:59 από Mίκα -Ragged Robin »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #129 στις: 07/05/08, 14:11 »
Δεν περιμενα τετοιο ποστ απο σενα...με εξαιρεση το μισθοφορικο στρατο (με τον οποιο διαφωνω καθετα, τα δικαιωματα σου, το σπιτι σου, την οικογενεια σου κλπ δεν μπορει να τα υπερασπιστει αλλος πιο καλα απο εσενα, ποσο μαλλον ενας υπαλληλος...) στα υπολοιπα ειμαι πολυ συμφωνος!!!...συμβαινουν κι αυτα... 8) ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #130 στις: 07/05/08, 14:28 »
Μικα ,εσύ ξέρεις τι σου είχα γράψει στην πρόσκλησή μου στο myspace...Με το παραπάνω σου άρθρο(ναι για μένα είναι κανονικό άρθρο,καλύτερο από πολλών "επαγγελματιών"...),νοιώθω εντελώς επιβεβαιωμένος για αυτά που έγραψα και πάρα πολύ περήφανος που αποδέχθηκες εκείνη την πρόσκληση σε μία διαδυκτιακή "φιλία".Ξέρω ότι θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο να είμαστε και φίλοι στον πραγματικό κόσμο(η απόσταση, η διαφορά ηλικίας κ.α),εν τούτοις όμως εγώ αισθάνομαι πάρα πολύ όμορφα που έχω την ευκαιρία μέσω ενός φόρουμ ,να γνωρίζω παιδιά με απόψεις σαν και τις δικές σου...Και ας διαφωνούμε σε πολλά,δεν λέει τίποτα αυτό...Να'σαι καλά και πραγματικά σου εύχομαι να "λάμψεις" σε οτιδήποτε θελήσεις στη ζωή σου. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/08, 14:32 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #131 στις: 10/05/08, 19:25 »
καταρχας διαφωνω με τον μισθοφορικο στρατο...δλδ το να μισθωνουμε ανθρωπους για να κανουνε τι...επισης εδω δεν δινουν τα απαραιτητα στους εργαζομενους :-\
επισης θα δεχομουν την ιδεα να γινει μισθοφορικος στρατος εαν ξανα εμφαρμοζοταν ο στρατος κανει δημοσια εργα....
για να ειμαι ειλικρινης δεν γνωριζω γιατι σταματησαν οι στρατιωτες να εκτελουν δημοσια εργα...αν και θυμαμαι με τις πλυμηρες μπαζωναν τον κηφισο...(σωστα δεν θυμαμαι ???)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #132 στις: 12/05/08, 18:12 »
δε νομιζω πως σταματησαν... απο οτι ξερω μετα τις φωτιες στην ηλεια εκανα αρκετη δουλεια εκει κατω...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #133 στις: 12/05/08, 18:18 »
δε νομιζω πως σταματησαν... απο οτι ξερω μετα τις φωτιες στην ηλεια εκανα αρκετη δουλεια εκει κατω...

Αληθεια ειναι...το θεμα ειναι οτι επικεντρωθηκαν μονο στην Ηλεια...

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #134 στις: 12/05/08, 20:46 »
Δεν περιμενα τετοιο ποστ απο σενα...με εξαιρεση το μισθοφορικο στρατο (με τον οποιο διαφωνω καθετα, τα δικαιωματα σου, το σπιτι σου, την οικογενεια σου κλπ δεν μπορει να τα υπερασπιστει αλλος πιο καλα απο εσενα, ποσο μαλλον ενας υπαλληλος...) στα υπολοιπα ειμαι πολυ συμφωνος!!!...συμβαινουν κι αυτα... 8) ;D

+100000 kamelot    και σαν ιστορικό παράδειγμα έχουμε τη πτώση του Βυζαντίου που λόγο του οτι η εκκλησία ''κατάφερε'' όλη η νεολαία της εποχής να γίνουν παπάδες, η τύχη της πόλης αφέθηκε στους μισθοφόρους.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #135 στις: 12/05/08, 21:21 »
Δεν περιμενα τετοιο ποστ απο σενα...με εξαιρεση το μισθοφορικο στρατο (με τον οποιο διαφωνω καθετα, τα δικαιωματα σου, το σπιτι σου, την οικογενεια σου κλπ δεν μπορει να τα υπερασπιστει αλλος πιο καλα απο εσενα, ποσο μαλλον ενας υπαλληλος...) στα υπολοιπα ειμαι πολυ συμφωνος!!!...συμβαινουν κι αυτα... 8) ;D

+100000 kamelot    και σαν ιστορικό παράδειγμα έχουμε τη πτώση του Βυζαντίου που λόγο του οτι η εκκλησία ''κατάφερε'' όλη η νεολαία της εποχής να γίνουν παπάδες, η τύχη της πόλης αφέθηκε στους μισθοφόρους.

Ατυχές το παράδειγμα γιατί πάντα οι εκπρόσωποι της εκκλησίας ως επί των πλείστων κοιτούσαν μόνο το συμφέρον τους και μπορούσαν να συνεργαστούν με τον οποιονδήποτε είτε ήταν καθολικός, είτε μουσουλμάνος για να εκπληρώσουν το συμφέρον τους.Άλλωστε η Πόλη ακριβώς γιαυτό το λόγο επεσε...Επίσης υπενθυμίζω ότι το να είσαι σε εκκλησιαστικό αξίωμα τότε όπως και τώρα σου έδινε μεγάλη κοινωνικόπολιτική δύναμη οπότε δεν ''καταφερε'' η εκκλησία τους νεους να γίνουν παπάδες αλλα αντίθετα οι νεοι παρακαλούσαν να γίνουν κληρικοί  για να απολαμβάνουν και τα προνόμια των κληρικών.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #136 στις: 12/05/08, 21:24 »
καταρχας διαφωνω με τον μισθοφορικο στρατο...δλδ το να μισθωνουμε ανθρωπους για να κανουνε τι...επισης εδω δεν δινουν τα απαραιτητα στους εργαζομενους :-\
επισης θα δεχομουν την ιδεα να γινει μισθοφορικος στρατος εαν ξανα εμφαρμοζοταν ο στρατος κανει δημοσια εργα....
για να ειμαι ειλικρινης δεν γνωριζω γιατι σταματησαν οι στρατιωτες να εκτελουν δημοσια εργα...αν και θυμαμαι με τις πλυμηρες μπαζωναν τον κηφισο...(σωστα δεν θυμαμαι ???)
Ναι αμυλο τον κηφισο τον μπαζωναν και φανταροι ομως...Τι δουλεια εχουν οι φανταροι στον κηφισο???Δουλοι μας ειναι? ???Επισης οι μισθοφοροι με ποια ιδιαοτητα ακριβως θα κανου δημοσια εργα?Και με ποιες γνωσεις?Και γιατι στην τελικη? ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #137 στις: 12/05/08, 21:57 »
Δεν περιμενα τετοιο ποστ απο σενα...με εξαιρεση το μισθοφορικο στρατο (με τον οποιο διαφωνω καθετα, τα δικαιωματα σου, το σπιτι σου, την οικογενεια σου κλπ δεν μπορει να τα υπερασπιστει αλλος πιο καλα απο εσενα, ποσο μαλλον ενας υπαλληλος...) στα υπολοιπα ειμαι πολυ συμφωνος!!!...συμβαινουν κι αυτα... 8) ;D

+100000 kamelot    και σαν ιστορικό παράδειγμα έχουμε τη πτώση του Βυζαντίου που λόγο του οτι η εκκλησία ''κατάφερε'' όλη η νεολαία της εποχής να γίνουν παπάδες, η τύχη της πόλης αφέθηκε στους μισθοφόρους.

Ατυχές το παράδειγμα γιατί πάντα οι εκπρόσωποι της εκκλησίας ως επί των πλείστων κοιτούσαν μόνο το συμφέρον τους και μπορούσαν να συνεργαστούν με τον οποιονδήποτε είτε ήταν καθολικός, είτε μουσουλμάνος για να εκπληρώσουν το συμφέρον τους.Άλλωστε η Πόλη ακριβώς γιαυτό το λόγο επεσε...Επίσης υπενθυμίζω ότι το να είσαι σε εκκλησιαστικό αξίωμα τότε όπως και τώρα σου έδινε μεγάλη κοινωνικόπολιτική δύναμη οπότε δεν ''καταφερε'' η εκκλησία τους νεους να γίνουν παπάδες αλλα αντίθετα οι νεοι παρακαλούσαν να γίνουν κληρικοί  για να απολαμβάνουν και τα προνόμια των κληρικών.
αυτό δεν είπα ? για τα κατάντια της πόλης απο το παπαδαριό ?

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #138 στις: 13/05/08, 00:23 »
καταρχας διαφωνω με τον μισθοφορικο στρατο...δλδ το να μισθωνουμε ανθρωπους για να κανουνε τι...επισης εδω δεν δινουν τα απαραιτητα στους εργαζομενους :-\
επισης θα δεχομουν την ιδεα να γινει μισθοφορικος στρατος εαν ξανα εμφαρμοζοταν ο στρατος κανει δημοσια εργα....
για να ειμαι ειλικρινης δεν γνωριζω γιατι σταματησαν οι στρατιωτες να εκτελουν δημοσια εργα...αν και θυμαμαι με τις πλυμηρες μπαζωναν τον κηφισο...(σωστα δεν θυμαμαι ???)
Ναι αμυλο τον κηφισο τον μπαζωναν και φανταροι ομως...Τι δουλεια εχουν οι φανταροι στον κηφισο???Δουλοι μας ειναι? ???Επισης οι μισθοφοροι με ποια ιδιαοτητα ακριβως θα κανου δημοσια εργα?Και με ποιες γνωσεις?Και γιατι στην τελικη? ???

Συμφωνώ με κιρατζο...! Από πού και ως πού ο στρατός να κάνει δημόσια έργα..?Αυτό μόνο στην χούντα γίνονταν και στη σημερινή δημοκρατοχούντα που επικρατεί στην Ελλάδα.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #139 στις: 13/05/08, 10:08 »
*Constantine

Φυσικά και σε σχέση με άλλες εποχές το πιλίτευμα μας είναι καλύτερο, πίστεψε με το ξέρω αυτό γιατί γνωρίζω κάποια ψήγματα ιστορίας...! Απλά στο θέμα της διοίκησης για παράδειγμα  (αστυνομία, δημόσιες υπηρεσίες κλπ) εκδιώχθηκαν μόνο τα μεγάλα κεφάλια αλλα οι υπόλοιποι χουντοφρονούμενοι έμειναν ως επι το πλείστον. Και όχι μόνο αυτό αλλά και πολλά άλλα καθημερινά παραδείγματα που δείχνουν ότι ακόμα η χούντα ζει ανάμεσα μας, από τα σκουπίδια στην τηλεόραση και την υπερπροβολή του ποδοσφαίρου και γενικά την παροχή ''αρτου και θεάματα'' στον λαό μέχρι το ξύλο που ρίχνουν οι μπάτσοι στους αντιφρονούντες και η τραγική κατάσταση που επικρατεί στις φυλακές. Και αν δεν σ'αρέσει ο όρος ''χουντοδημοκρατία'' που ίσως ήταν βαρύς , δε λέω, τότε προτείνω το ''κακέκτυπο δημοκρατίας''.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #140 στις: 13/05/08, 11:06 »
     Οσον αφορα στο στρατο ανοιγει ενα μεγαλο θεμα. Αρκετοι ειναι αυτοι που ζητανε καταργηση του και αλλοι παλι όχι.Παράλληλα ανοιγει το θεμα του μισθοφοικου στρατου ,της στρατευσης γυναικων, αλλα και της στρατευσης στα 18

     Θα αρχισω με το μισθοφορικο στρατό τον οποιο οπως φαινεται θελουν να δημιουργησουν και που καθισταται αρκετα επικινδυνος. Μπορουμε να φανταστουμε ποιοι θα ειναι αυτοι που θα υπηρετουν σε αυτον,απο φασιστες μεχρι ανθρωπους που θα αναζητησουν εκει επαγγελματικη_εργασιακη διεξοδο προκειμενου να ζησουν. Φανταζομαι οτι και bonus Θα δινονται και διαφορα αλλα δελεαρ ωστε να γινει συνειδηση του κοσμου ο μισθοφορικος στρατος.Με τον τροπο αυτο ειναι πολυ πιο ευκολο να υλοποιουνται οποιοιδηποτε ιμπεριαλιστικοι σκοποι και οποιεσδηποτε σχεδιαστικες κινησεις απο οτι σε ενα στρατο που αποτελειται απο απλους στρατευμένους πολιτες,τυχαιους ανθρψπους που ερχοναι να κανουν τη θετεια τους για 12 μηνες, συμφωνοντας η οχι με την υπαρξη η μη στρατου.
 Παραλληλα εχει ακουστει και εθελοντικη στρατευση γυναικων με Bonus και μοριοδοτηση στο δημοσιο. Εξισου επικινδυνο για τους αναλογους λογους.

    Οσον αφορα τωρα στη στρατευση στα 18, φαινεται ξεκαθαρα η προθεση της κυβερνησης να περιορισει τις οποιες αντιδρασεις και κινησεις αμφισβητησης των νεων (βλ.φοιτητων). Απο το σχολειο,στο στρατο.. και απο τον διευθυντη, στο λοχια. Σε μια πρωιμη ηλικία,οπου δεν εχεις διαμορφωθει ακομα ως ατομο,δεν εχεις ισως προσανατολιστει ιδεολογικα, δεν εχεις αποκτησει εκεινες τις αντιστασεις που εχεις σε μια πιο ωριμη ηλικια ,οπου μετα το Λυκειο θες πραγματικα να γνωρισεις τον κοσμο και να τον αλλάξεις  σε στελνουν στο στρατο,σε γεμιζουν με εθνικιστικες ιδεες,με ιδεες υποταγης του ιδιου του ατομου και πειθαρχησης σε καποιους ανωτερους,σε μπετοναρουν στο ορομα της"Μεγαλης Ελλαδας".
     Οσον αφορα τωρα στον ιδιο το στρατο είμαι προφανως εναντια και θα ζητουσα γενικως και αοριστως την καταργηση του,ωστοσο θεωρω οτι κατι τετοιο ως αιτημα ειναι αναποτελεσματικο και δεν οδηγει καπου μιας και ο στρατος αποτελει δομικό χαρακτηριστικο του καπιταλισμου,ειναι ο κατασταλτικος μηχανισμος μια χωρας,αυτος που επιστρατευεται σε καταστασεις εκταλτης αναγκης,πχ λαικων εξεγερσεων,πραξικοπηματων.Δεν θα μπορουσε να υπαρξει καπιταλισμος χωρις στρατο,επομενως με την καταργηση του είναι σα να λεμε να πεσει και ο καπιταλισμος. :P
Η μαχη για την καταργηση του πρεπει να δοθει απο μεσα,κατα τη διαρκεια της θητειας. Δε βρισκω αποτελεσματικα τα οποιαδηποτε τρελλοχαρτα αφου ειναι μεμονωμενες κινησεις και περιορισμενες σε ατομικο επιπεδο αφου δεν ειναι σιγουρα μια συλλογικη απαντηση απεναντι στο στρατο.
Παλευοντας για αυτον "απο μεσα" ζητας ισες συνθηκες στρατευσης,μειωση θητειας , καμια εμπλοκη των φανταρψν σε αποστολες εκτος συνορων, σε αποστολες Νατο,σε αποστολες συμφεροντων των ΗΠΑ και της ΕΕ,αυξηση μισθου φανταρων,η θητεια να συνυπολογιζεται στα συνταξιμα χρονια,πολιτικη και συνδικαλιστικη ελευθερια των φανταρων.

     Θεωρω αρκετα καλη κινηση αυτη των φανταρων που συμμετεχουν στο δικτυο Σπαρτακος,ενα σχημα που δρα μεσα στο στρατο και απο μεσα δινει το δικο του αγωνα εναντια σε αυτον.

"ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ:
- ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ – ΕΜΠΛΟΚΗ ΣΑΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ.

-ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΟΡΩΝ

- ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΜΕΣΗ Ή ΕΜΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΕ ΝΑΤΟΪΚΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΣΤΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ
ΑΣ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΟΥΜΕ: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ"

[απο κειμενο τους]

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #141 στις: 13/05/08, 11:52 »
Υπάρχουν δύο τρόποι να δεις αυτό το ζήτημα.Ο ένας είναι μέσα από την ιδεολογία σου και ο άλλος ,μέσα από τα πραγματικά δεδομένα της εποχής.Ιδεολογικά (και θέλω να πω εδώ ότι εκφράζω καθαρά την ιδεολογία του Macmisia και κανενός άλλου),ο στρατός δεν πρέπει να υπάρχει γιατί δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ο πόλεμος ,ούτε καν σαν απειλή.Οπότε δεν συζητάμε καν την στράτευση σε οποιαδήποτε ηλικία.Δυστυχώς στο ρεαλιστικό κομμάτι κανείς ,έχει να πει πολλά περισσότερα...
Η χώρα μας είχε ανέκαθεν την ΄"ατυχία",να μην είναι η Ελβετία αλλά εντελώς αντίθετα ,να έχει γείτονες πάντοτε εχθρικούς.Αυτό οφείλετε κατά ένα μεγάλο κομμάτι στη γεωπολιτική-γεωστρατηγική της θέση και κατά δεύτερο στο ότι παρ'όλο οι εκάστοτε πολιτικοί της ήταν αρκετά ενδωτικοί,ο Ελληνικός λαός ,με τα καλά του και τα άσχημά του δεν θέλησε ποτέ να "κατεβάσει τα παντελόνια" σε κανέναν ισχυρό αυτού του πλανήτη.Αυτό καθιστούσε πάντοτε την Ελλάδα σαν μία χώρα που αμύνεται συνεχώς.Η Ελλάδα σαν νέο κράτος πέρασε τις "παιδικές" της ασθένειες(βλέπε πραξικοπήματα) και τα τελευταία μόλις 33 χρόνια προσπαθεί να φτιάξει μια δημοκρατία ,η οποία φυσικά ακόμα δεν είναι όπως τη θέλουμε.Μέσα σε αυτή τη κατάσταση,η ύπαρξη μόνιμου στρατού για μένα είναι θέμα επιβίωσης.Το ζήτημα της υποχρεωτικής στράτευσης στα 18 μπαίνει για δύο λόγους.Ο πρώτος είναι καθαρά πρακτικός και έχει να κάνει με το πρόβλημα της υπογεννητικότητας.Η χώρα όπως και κάθε χώρα του σύγχρονου Δυτικού κόσμου,έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα και οι  λόγοι είναι οικονομικοί,ποιότητας και τρόπου ζωής των σύγχρονων Ελλήνων.Οπότε οποιαδήποτε διαρροή ,λόγω σπουδών,είναι ζημιά.Πολλοί μάλιστα φεύγουνε στο εξωτερικό και δεν γυρίζουνε ποτέ για να κάνουνε τη θητεία τους.Ο δεύτερος λόγος είναι καθαρά "άποψη" με την οποία κανείς μπορεί να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει και η οποία λέει ,ότι είναι πολύ δύσκολο και άσχημο για κάποιον που έχει τελειώσει τις σπουδές του στα 22,23,24,25 ,να κάνει αναγκαστικά μία "στάση" 1 έτους και μετά να "ξεκινάει" τη ζωή του.Προσωπικά δεν το βλέπω λάθος,από προσωπική εμπειρία.
Τέλος να πω και κάτι για τη θητεία.Πήγα φαντάρος το 1988 και εκείνη η εποχή παρ'ότι φαίνετε μακρινή ,εν τούτοις είναι πιο κοντά στο σήμερα παρά στις συνθήκες του 70.Οπότε έχω να πω ,ότι δεν είναι τίποτα φοβερό,μάλιστα μπορεί να είναι και μια ευκαιρία για πολύ κόσμο να αποκομίσει πολύ καλές εμπειρίες και σχέσεις που κρατάνε μια ζωή.Το δύσκολο είναι για ανθρώπους που έχουνε προβλήματα ήδη απ'έξω και φυσικά το περιβάλλον του στρατού δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Μη φοβάστε βρε...Ούτε χούντα έχουμε,ούτε καμμιά τρομερή πλύση εγκεφάλου γίνετε.Πηγαίντε ,κάντε τη θητεία σας και όπως σε όλα τα πράγματα,έτσι και στο στρατό ισχύει, το ότι τη σκλαβιά ή την ελευθερία την έχουμε μέσα μας,όπου και να βρισκόμαστε,όποιες και εάν είναι οι συνθήκες.Εμείς αποφασίζουμε.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #142 στις: 13/05/08, 22:00 »
Μη φοβάστε βρε...Ούτε χούντα έχουμε,ούτε καμμιά τρομερή πλύση εγκεφάλου γίνετε.Πηγαίντε ,κάντε τη θητεία σας και όπως σε όλα τα πράγματα,έτσι και στο στρατό ισχύει, το ότι τη σκλαβιά ή την ελευθερία την έχουμε μέσα μας,όπου και να βρισκόμαστε,όποιες και εάν είναι οι συνθήκες.Εμείς αποφασίζουμε.

+1

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #143 στις: 13/05/08, 22:35 »
Βασικα ειμαι φανταρος και αυτο που με φοβιζει δεν ειναι ο στρατος αλλα αυτο που ακολουθει, δουλεια κλπ...
Ο στρατος ειναι οι τελευταιες διακοπες του αντρα. Πολυ γελιο και πολυ χαβαλες ;)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #144 στις: 16/05/08, 10:11 »
Βασικα ειμαι φανταρος και αυτο που με φοβιζει δεν ειναι ο στρατος αλλα αυτο που ακολουθει, δουλεια κλπ...
Ο στρατος ειναι οι τελευταιες διακοπες του αντρα. Πολυ γελιο και πολυ χαβαλες ;)

Πες τα ρε μεγαλε...γιατι εδω κοντευουν να βγαλουν το στρατο ιδιο με καταναγκαστικα εργα στη Γιαρο!!!

Ελεος, παιδια, τα εχετε τραγικοποιησει τα πραγματα...

@Σοφια: "...σε στελνουν στο στρατο,σε γεμιζουν με εθνικιστικες ιδεες,με ιδεες υποταγης του ιδιου του ατομου και πειθαρχησης σε καποιους ανωτερους,σε μπετοναρουν στο ορομα της "Μεγαλης Ελλαδας".

ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!! Εχεις παει φανταρος??? Πολυ απολυτη σε βρισκω!

« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/08, 12:16 από KAMELOT (...σκέτο!) »

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #145 στις: 16/05/08, 12:13 »
Βασικα ειμαι φανταρος και αυτο που με φοβιζει δεν ειναι ο στρατος αλλα αυτο που ακολουθει, δουλεια κλπ...
Ο στρατος ειναι οι τελευταιες διακοπες του αντρα. Πολυ γελιο και πολυ χαβαλες ;)

Πες τα ρε μεγαλε...γιατι εδω κοντευουν να βγαλουν το στρατο με καταναγκαστικα εργα στη Γιαρο!!!

Ελεος, παιδια, τα εχετε τραγικοποιησει τα πραγματα...

@Σοφια: "...σε στελνουν στο στρατο,σε γεμιζουν με εθνικιστικες ιδεες,με ιδεες υποταγης του ιδιου του ατομου και πειθαρχησης σε καποιους ανωτερους,σε μπετοναρουν στο ορομα της "Μεγαλης Ελλαδας".

ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!! Εχεις παει φανταρος??? Πολυ απολυτη σε βρισκω!



+1 παίδες
Πραγματικά, ορισμένοι, γενικότερα, οποιο θέμα σας βρίσκει αντίθετους κατευθείαν εκφράζετε,όχι αντίθετες,αλλα μηδενιστικές τάσεις.coolαρετε λίγο ρε.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #146 στις: 16/05/08, 12:25 »
σε στελνουν στο στρατο,σε γεμιζουν με εθνικιστικες ιδεες,με ιδεες υποταγης του ιδιου του ατομου και πειθαρχησης σε καποιους ανωτερους,σε μπετοναρουν στο ορομα της"Μεγαλης Ελλαδας".     

Δυστυχώς το αντίθετο συμβαίνει.Κατά τη διάρκεια της θητείας μου άκουσα παραπάνω από μια φορά νεαρούς αξιωματικούς με τους οποίους είχα πιάσει συζήτηση την άποψη "αν γίνει πόλεμος παίρνω το αεροπλάνο κι έφυγα".
Ο στρατός δεν έχει πια καμιά διαφορά από οποιαδήποτε άλλη δημόσια "υπηρεσία" <--- (προσθέστε το ειρωνικό σχόλιο της προτίμησής σας εδώ)
Οι εθνικιστικές κορώνες είναι ως επί το πλείστον παράγωγα πολιτικών παρά στρατιωτικών.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #147 στις: 16/05/08, 15:48 »
Βασικα ειμαι φανταρος και αυτο που με φοβιζει δεν ειναι ο στρατος αλλα αυτο που ακολουθει, δουλεια κλπ...
Ο στρατος ειναι οι τελευταιες διακοπες του αντρα. Πολυ γελιο και πολυ χαβαλες ;)

Πες τα ρε μεγαλε...γιατι εδω κοντευουν να βγαλουν το στρατο με καταναγκαστικα εργα στη Γιαρο!!!

Ελεος, παιδια, τα εχετε τραγικοποιησει τα πραγματα...

@Σοφια: "...σε στελνουν στο στρατο,σε γεμιζουν με εθνικιστικες ιδεες,με ιδεες υποταγης του ιδιου του ατομου και πειθαρχησης σε καποιους ανωτερους,σε μπετοναρουν στο ορομα της "Μεγαλης Ελλαδας".

ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!! Εχεις παει φανταρος??? Πολυ απολυτη σε βρισκω!



+1 παίδες
Πραγματικά, ορισμένοι, γενικότερα, οποιο θέμα σας βρίσκει αντίθετους κατευθείαν εκφράζετε,όχι αντίθετες,αλλα μηδενιστικές τάσεις.coolαρετε λίγο ρε.
είδες φίλε SRVδεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το εκφράζεις ιδέες άλλων..... εδω οχι μόνο η κοπέλα αλλά και πολοί άλλοι που  δεν πήγαν στρατό, άλλα δικαιούνται να έχουν άποψη για το πως είναι στο στρατό μοπυ θυμίζουν κηδεία με ξένα κόλυβα.. και το χειρότερο δεν εκφράζουν απόψεις και εμπειρίες φίλων αλλά κομματικές και ιδεολογικές γραμμές. Ε λοιπόν πραγματικα προσπαθείστε να καταλάβετε οτι δεν είναι έτσι και καλό είναι να ακούτε και κανα μεγαλύτερο, μην ενστερνίζεστε τις απόψεις του απλά ακούστε. ::)

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #148 στις: 16/05/08, 16:22 »
καλό είναι να ακούτε και κανα μεγαλύτερο, μην ενστερνίζεστε τις απόψεις του απλά ακούστε. ::)

Χμ...κάδος-bait   8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #149 στις: 16/05/08, 20:35 »
Εμενα η αποψη μου για το θεμα, μετα απο μια συζητηση που ειχα (και χωρις να εχω διαβασει τις 7 σελιδες το θεματος) ειναι η εξης: Ειμαι κατα της στρατευσης στα 18 για τους παρακατω απλους λόγους:

1ον) Θα είναι πολύ πακέτο για ένα παιδί 18 χρονών που μολις εχει περάσει το λούκι των πανελληνίων και εχει υποστεί έναν χρόνο απίστευτη πίεση από παντού, να πάει κατευθείαν στο λούκι του στρατού. Και εκεί που περιμένει πως κ πως να ζήσει ένα καλοκαίρι χωρις πραγματα πανω απτο κεφαλί του και να ανεξαρτητοποιηθεί να βρίσκεται κατευθείαν σε ένα στρατόπεδο με τον κάθε καραγκιόζη να του τα πρήζει καθε μερα. Απλα θα του γ@μ...ει την ψυχολογια.

2ον) Ενας 18χρονος δεν εχει ακομη την ωριμότητά και την σύνεση να πιασει όπλο και να εκπαιδευτεί στρατιωτικά

3ον) Υπάρχουν τόσα παιδιά που είτε επειδή τους συνέβη κάτι στην 3η λυκείου και δεν εγραψαν καλα είτε για άλλους λόγους θελουν να έχουν άλλη μια ευκαιρία και να ξαναδώσουν εξαιτάσεις. Τι θα γίνει με αυτούς? Θα τις δώσουν μετά το στρατο? (με τι κουράγιο ?) ή θα πάνε στρατό αργότερα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:10
από FSL