Αποστολέας Θέμα: Πένες για μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georg-X

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Πένες για μπουζούκι
« στις: 07/03/11, 15:47 »
Παιδιά ξέρετε κάποια καλή πένα για μπουζούκι; Με αυτήν που έχω δεν μπορώ να παίξω τρέμουλο και δυσκολεύομαι πολύ γενικά στο παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Πένες για μπουζούκι
« Απάντηση #1 στις: 07/03/11, 16:47 »
Καλησπέρα φίλε!
 
Γενικά για τις πένες, το θέμα είναι τελείως υποκειμενικό τι βολεύει τον καθένα.
Εδώ, αφού λες οτι δεν μπορεις να παιξεις τρεμολο, μαλλον η πενα σου ειναι πολυ λεπτη (εαν δεις επανω γραφει το παχος της)
Υπαρχουν 3 ειδων "διαβαθμισεις" :Λεπτη (εως 0.60mm)
                                             Μεσαία (απο 0.60 εως 0.80mm)
                                        και Σκληρη (απο 0.80mm και πανω)
Και απο την αλλη, το μεγεθος και η επιφανεια της πενας. Υπαρχουν μικρες, μεσαιες, μεγαλες, μυτερες, καμπυλωτες, λειες, τραχιες, αναγλυφες, με σκοπο να μην γλιστρανε κατα το παιξιμο κλπ...
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας σε ενα μαγαζι με μουσικα οργανα που εχει και πενες και να παρεις μια απο καθε ειδος. Μετα καθεσαι και τις δοκιμαζεις και βλεπεις ποιες σου καθονται καλυτερα στο χερι και σε βολευουν στο παιξιμο.
Οι τιμες τους ειναι παρα πολυ χαμηλες, μπορεις να βρεις απο 30 εως 70-80 λεπτα τη μια!
Προσωπικα εγω προτιμω για το μπουζουκι μεσαιες προς σκληρες, αλλα σε καποιες περιπτωσεις και λεπτες μικρου σχηματος, αλλα οπως ειπα και πριν, αυτο ειναι κατι εντελως υποκειμενικο και πρεπει να ψαχτεις για να βρεις τι σου ταιριαζει πιο καλα!   ;)

Αποσυνδεδεμένος Georg-X

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πένες για μπουζούκι
« Απάντηση #2 στις: 07/03/11, 20:06 »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την βοήθεια σου. Θα το προσπαθήσω. Και πάλι ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Πένες για μπουζούκι
« Απάντηση #3 στις: 09/03/11, 09:52 »
Εγώ όταν έπιασα το μπουζούκι του πατέρα μου είχε πάνω μία πένα 0.40mm. Το μπουζούκι καινούριο αλλά η πένα 25 ετών. Μετά από δύο μήνες έσπασε. Κατέβασα το παλιό μπουζούκι βρήκα άλλη μία 0.50mm. Έκανε δουλειά αλλά η 0.40mm ήταν άλλο πράγμα. Χαλαρή πολύ λεπτή και δεν δυσκολευόσουν να παίξεις καθόλου. Γι'αυτό προτιμώ λεπτές και πιστεύω πως είναι οι καλύτερες για μπουζούκι.
Εσύ αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πένες για μπουζούκι
« Απάντηση #4 στις: 09/03/11, 15:01 »
Παιδιά ξέρετε κάποια καλή πένα για μπουζούκι; Με αυτήν που έχω δεν μπορώ να παίξω τρέμουλο και δυσκολεύομαι πολύ γενικά στο παίξιμο.

Είμαι σίγουρος πως αν εξοικιωθείς με την τεχνική του τρέμολο στο μπουζούκι (όπως και σε κάθε άλλο έγχορδο) θα μπορείς να το κάνεις και με σιδερένια πένα!
Η μαλακή πένα είναι μια λύση, αλλά θα στραβομάθεις. Σου προτείνω μια medium πένα στυλ fender celluloid για αρχή και κατόπιν θα βρείς το δρόμο σου.
Έχε όμως υπ'οψιν ότι παίζοντας unplugged οι μεσαίες - σκληρές πένες εκτός από πιο κρυστάλλινο ήχο σου δίνουν και την απαραίτητη ένταση στο παίξιμό σου. Γιατί καλή η ταχύτητα, αλλά πρέπει να ακουστεί και αυτό που παίζεις δυνατά και καθαρά... με μια πολύ soft πένα θα χάσεις και την καθαρότητα και τη δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Πένες για μπουζούκι
« Απάντηση #5 στις: 10/03/11, 18:30 »
Όταν λέτε τρέμολο εννοείται την ντρίλια;

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Πένες για μπουζούκι
« Απάντηση #6 στις: 10/03/11, 21:41 »
Οχι, άλλο τρέμολο και άλλο τρίλια.
Το τρέμολο είναι όταν παίζεις με μεγάλη ταχύτητα συνεχώς μια νότα. Πχ παίζεις την αξία ενός τετάρτου με συνεχόμενα γρήγορα χτυπήματα της πένας. Η πένα θα πρέπει να πηγαίνει πάνω-κάτω.
Η τρίλια τώρα αφορά το αριστερό και όχι το δεξί χέρι, αυτό δηλαδή που παίζει τις νότες στην ταστιέρα (για τους αριστερόχειρες το ανάποδο). Εκεί παίζεις μια νότα και αμέσως χτυπάς με άλλο δάχτυλο μια επόμενη νότα της ίδιας χορδής στιγμιαία. Δηλαδή με μία πενιά θα ακουστούν δύο νότες, μόνο που η δεύτερη θα είναι περαστική.
Αυτή είναι η πιο "παραστατική" περιγραφη που μπορω να κανω, και αν καποιος μπορει να το διατυπωσει καλυτερα, ειναι ευπροσδεκτο!!
 
@elrich: ισχύει αυτό που λες, αν και με καθε πενα, ο ηχος βγαινει διαφορετικός. Με την μαλακή δηλαδη εχεις πιο γλυκο ηχο αν και "χάνεις" σε δύναμη. Και με σκληρη πενα εχεις πιο "καθαρη" αλλα και "σκληρη" μελωδια, η οποια ομως ακουγεται δυνατα.
Ξαναλεω οτι το θεμα με τις πενες ειναι τελειως υποκειμενικο. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
Αυτο ομως που πιστευω ειναι οτι περα απο τις προτιμησεις, ο καθενας πρεπει να πειραματιστει με διαφορετικες πενες, οχι μονο για να καταληξει στο τι του ταιριαζει αλλα και να εχει μια πιο ολοκληρωμενη εικόνα του πράγματος!
 
@ScorpionsManiac: Η ηλικια της πενας δεν ξερω αν επηρεαζει αρνητικα. (με εβαλες σε σκεψεις  ;) ;D ) Το γεγονος ομως οτι ειναι 0,40 χιλιοστα σημαινει οτι περα απο την ηλικια, μπορει να σπασει και με τη χρηση αφου ειναι πολυ λεπτη αρα (λογικα) και πιο ευαισθητη!
Βεβαια το θεμα που εχω με τις λεπτες πενες ειναι οτι (πιο πολυ στην ακουστικη κιθαρα παρα στο μπουζουκι) ακουγεται σχεδον εκνευριστικα ο ηχος που κανει πανω στις χορδες!
 
Καλες πενιες σε ολους!!!  :)
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/04, 15:42
από mafiozos
96 Απαντήσεις
72692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/16, 23:30
από Last_Rebel
3 Απαντήσεις
3426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 16:46
από Wise_One
5 Απαντήσεις
10616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 16:52
από fenderakias23
4 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/11, 12:32
από Kostas Ladopoulos
0 Απαντήσεις
5813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/11, 18:42
από dannnos
1 Απαντήσεις
3392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 09:32
από MindCircus
47 Απαντήσεις
42884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 15:21
από saved
2 Απαντήσεις
12093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 04:10
από T@sos
0 Απαντήσεις
15124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 12:02
από STEFANOS604