Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για ESP LTD H-51  (Αναγνώστηκε 3261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γνώμες για ESP LTD H-51
« στις: 01/10/10, 13:15 »
Παιδιά μήπως έχει εμπειρία κανείς από αυτή την κιθάρα?

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-h-51-electric-guitar-electric-blue--46953

Θέλω να την αγοράσω για project guitar, μιας και πληροί τα κριτήρια που έχω θέσει:   
  • H-H ΜΑΓΝΗΤΕΣ
  • EXTRA JUMBO FRETS, WIDE THIN NECK
  • ΧΩΡΙΣ ΤΡΕΜΟΛΟ (STRING THROUGH Ή ΣΤΑΘΕΡΗ)
  • ΣΩΜΑ: STRAT STYLE (DOUBLE CUTAWAY) Ή PRS STYLE ΜΕ CARVED TOP  & ΧΩΡΙΣ PICKGUARD
  • solid χρώμα
  • <300 ευρω  ;D
Περιμένω γνώμες, εντυπώσεις, αντιπροτάσεις κτλ  ;)   

ΥΓ: Πάντως έχει θετικές κριτικές από χρήστες στο Internet...
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/ESP/H-100/10/1
http://www.buzzillions.com/reviews/esp-ltd-h51-electric-guitar-reviews
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/10, 13:20 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Cesar_cy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP LTD H-51
« Απάντηση #1 στις: 01/10/10, 15:12 »
Θα σου πρότινα αυτήν :
http://guitars.musiciansfriend.com/product/Schecter-Guitar-Research-Omen-6-Electric-Guitar?sku=518181
έψαξα και εγώ αυτό τον καιρό για κιθάρα, έπιασα αρκετές στα χέρια μου και τελικά κατάληξα σε αυτήν.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP LTD H-51
« Απάντηση #2 στις: 01/10/10, 15:13 »
Eίναι μια αξιόλογη και καλοφτιαγμένη κιθάρα. Πιστεύω ότι για 200 Ευρώ και εφόσον την θέλεις για project δεν θα σε απογοητεύσει. Noμίζω ότι ο Thomann την έχει και σε κόκκινο χρώμα, αν το προτιμάς, αν και λίγο ακριβότερη. Πάντως κοίτα και τις παρακάτω:

DBZ Barchetta. Λίγο πιο ακριβή, αλλά φαίνεται να έχει καλύτερα ξύλα και μαγνήτες, καθώς και δυνατότητα coil cplit. Το σχήμα του σώματος της δίνει μια περίεργη ιδιαιτερότητα και είναι μια κιθάρα που έχει αποσπάσει πολύ θετικές κριτικές. Σε άλλα μαγαζιά την έχω δει σε υψηλότερη τιμή (γύρω στα 350 Ευρώ), οπότε η τιμή του Thomann ίσως είναι ευκαιρία.

Cort KX5. Μια εξαιρετική επιλογή, στα ίδια περίπου λεφτά με την ESP και εξίσου αξιόπιστη (τουλάχιστον) κιθάρα από πλευράς κατασκευής και προδιαγραφών.

Tέλος μια άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή που πιστεύω ότι θα αποτελούσε ιδανική βάση για upgrades είναι και η Cort Z-42. Η δική μου ψήφος μάλλον θα πήγαινε σε αυτήν, πάντα με δεδομένο ότι τη θέλεις για πειραματισμούς και αναβαθμίσεις, όχι για να την αφήσεις όπως είναι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP LTD H-51
« Απάντηση #3 στις: 01/10/10, 16:12 »
Thanks guys για τις άμεσες απαντήσεις!  ;)
Ωραίες οι κιθάρες που ποστάρατε (ειδικά η Schecter και η ΚΧ5 είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω), αλλα επειδη θα αλλάξω με το καλημέρα όλα τα ηλεκτρικά με active EMG, δεν με πολυενδιαφέρουν οι μαγνήτες που φοράνε οι κιθάρες ούτε τα ξύλα σαν ποιότητα tone wood (λόγω active μαγνητών), αρκεί να είναι γερή κατασκευή και με καλό playability.
Δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά διάβασα ότι η KX5 έχει κανονικά frets (όχι Extra Jumbo που ψάχνω... :) ), ενώ για τη Schecter δεν έχω πληροφορίες για το neck/ frets της. Ωραία και η Z-42 αλλά με μονό cutaway  :( . Η LTD H-51 μου άρεσε πολύ σαν playability και φαίνεται γερή κατασκευή (όχι δεν μ'αφήσαν να κάνω crash test  ;D ), παρ' όλα αυτά αν κάποιος την έχει ας ρίξει τα φώτα του και την εμπειρία του με αυτή την κιθάρα.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP LTD H-51
« Απάντηση #4 στις: 01/10/10, 17:53 »
Θυμάμαι από την Schecter C-1 Plus που είχε περάσει από τα χέρια μου ότι τα τάστα ήταν αρκετά μεγάλα. Δεν ξέρω αν ήταν extra jumbo, αλλά σίγουρα μού φάνηκαν πιο μεγάλα απ' ό,τι θα ήθελα. Όσο για την Cort KX5, τα specification στην ιστοσελίδα της Cort κάνουν λόγο για large frets (2.7 χιλιοστά), τα οποία είναι τουλάχιστον jumbo αν όχι extra jumbo και σίγουρα δεν νομίζω ότι θα μπορούσαμε να τα χαρακτηρίσουμε "κανονικά".

To αναφέρω όλα αυτά απλά για να μην απορρίψεις δύο πολύ καλές επιλογές μόνο και μόνο γιατί δεν είσαι σίγουρος για τα τάστα. Δοκίμασέ και τις δύο αυτές κιθάρες αν τις πετύχεις κάπου και θα δεις ότι πρόκειται για εξαιρετικά όργανα. Ειδικά τη Schecter πιστεύω ότι θα τη βρεις παρόμοια με την ESP από πλευράς playability, καθώς έχει ουσιαστικά το ίδιο μπράτσο (thin U-shape με nut width 42 χιλιοστά και radius 14).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP LTD H-51
« Απάντηση #5 στις: 02/10/10, 22:23 »
εγω προσοπικα που εχω δοκιμασει την cort kx5 ειναι μια αξιολογη κιθαρα και κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται και να της αλλαξεις τους μαγνητες γιατι η cort εχει mightymite που εχουν αρκετα αγριο ηχο. οσον αφορα το βαρος...μηδαμινο το οποιο θα σε βοηθησει αρκετα
σκεψου το... ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ESP LTD H-51
« Απάντηση #6 στις: 13/10/10, 10:47 »
    Τελικά εδώ και 48 ώρες είμαι άλλος ένας πανευτυχής κάτοχος  μιας ESP LTD H-51!!!

Αφού δοκίμασα και την Schecter που μου προτείνατε, κατέληξα  στην εν λόγω LTD. H Schecter είναι  φοβερή κιθάρα (made in Indonesia, όπως και  η ESP), με πολύ καλή  κατασκευή, υλικά, φινίρισμα, όμως το neck το βρήκα παχύ για τα γούστα μου (έχω  συνηθίσει στο λαιμό της Jackson βλέπετε ;-)) και έτσι κατέληξα στην ESP.

Επίσης αποφάσισα μετά από έρευνα να  μην προχωρήσω στην αντικατάσταση των ηλεκτρικών με active EMG, παρά μόνο θα  αντικαταστήσω τον bridge μαγνητη με έναν all time classic Dimarzio’s Super Distortion (DP100). Θα σας πω εντυπώσεις στο εγγύς  μέλλον! Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες – συμβουλές σας!!!
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γνώμες για ESP

Ξεκίνησε από Ikaros « 1 2 ... 5 6 » Τα καλύτερα...

143 Απαντήσεις
71940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:01
από ibanez123
63 Απαντήσεις
40263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:05
από Si_rah
17 Απαντήσεις
5960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 20:58
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:20
από aragorn23984
50 Απαντήσεις
14627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 17:44
από no slave
33 Απαντήσεις
7924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 10:18
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/11, 14:13
από hariskats
18 Απαντήσεις
12066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
15 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/12, 00:52
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 10:01
από afterforever