Αποστολέας Θέμα: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man  (Αναγνώστηκε 7787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Χωρίς μέχρι στιγμής κάποια promotional προσπάθεια από την εταιρεία (από όσο έχω δει τουλάχιστον), η Sterling διαθέτει πλέον δυο (ή τρία, ανάλογα με τον καθένα) John Petrucci signature μοντέλα.


Το πρώτο είναι η Majesty, η οποία διατείθεται πλέον και από την Sterling: http://www.sterlingbymusicman.com/jp-guitars/jpm6


Το δεύτερο και το τρίτο είναι οι JP150 και JP157, μια 6χορδη και μια 7χορδη αντίστοιχα φθηνότερη έκδοση της JP15: http://www.sterlingbymusicman.com/jp-guitars/jp150-and-jp157


Καμία από τις παραπάνω κιθάρες δεν διαθέτει piezo σύστημα μαγνητών, ούτε τους DiMarzio Illuminators. Προσωπικά γλυκοκοιτάζω την JP150. Με μια αλλαγή στους μαγνήτες έχει κανείς μια πάρα πολύ καλή κιθάρα, στο περίπου 1/3 της αρχικής Music Man. Ευχάριστα πράγματα! :D
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #1 στις: 02/02/16, 13:41 »
η JP6 ειναι η καλυτερη κιθαρα σε playability που εχω παιξει ποτε. Το χερι μου (εχω μικρα δαχτιλακια :p ) κουμπωσε πανω στο μπρατσο αμεσως λες και επαιζα χρονια! Καπου ειχα διαβασει οτι το μπρατσο δεν ειναι "c" αλλα φαλτσοκομμενο ωστε να ακολουθει την καμπυλωτητα της παλαμης. Επισης μου αρεσει πολυ το σχημα της. Ειναι ξεχωριστο αλλα οχι κραβγαλεο.
Δυστυχως ειναι πολυ ακριβη και δεν ετυχε ποτε να πιασω στα χερια μου την σκιστοματα αδερφη της ωστε να δω αν εχει το ιδιο μπρατσο....
Οταν βγηκε η jpx ξενερωσα με το σχημα της. Αλλη μια ibanez superstrat. Οσο για τη majesty σοβαρα τωρα...θα ντρεπομουνα να την κραταω σε Live :p. Ειναι κακασχημη ::)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #2 στις: 02/02/16, 13:54 »
Ο ίδιος λαιμός υπάρχει ακόμα στο JP σχήμα, είναι αρκετά βολικό όντως το γεγονός ότι είναι ελαφρώς πιο λεπτός στις 3 πρώτες χορδές.


Θα συμφωνήσω και περί Majesty. Εξαιρετικά specs, αλλά αρκετά άσχημη.




Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #3 στις: 02/02/16, 14:17 »
Πολύ ωραίες κιθάρες οι JP150/157, όμως έχουν πολύ ανταγωνισμό σε αυτή την τιμή (υπολογίζω λιγο πάνω απο το 1000ρικο να ερθουν Ευρωπη, οπως και οι αλλες Sterling JP...):


http://www.thomann.de/gr/fender_dave_murray_strat_2tsb.htm


και με επωνυμους μαγνητες, και compound radius ταστιερα και original FR... τι αλλο να ζητησει κανεις?  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #4 στις: 02/02/16, 18:05 »
αν οι sterling jp εχουν ιδιο μπρατσο με τις musicman και εξισου καλο τρεμολο (πραγματικα μετα το τρεμολο της musicman δεν βρισκω λογο να υπαρχουν κιθαρες με floyd rose) θα ειναι απο τις καλυτερες κιθαρες στα λεφτα της

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #5 στις: 02/02/16, 18:06 »
αν οι sterling jp εχουν ιδιο μπρατσο με τις musicman και εξισου καλο τρεμολο (πραγματικα μετα το τρεμολο της musicman δεν βρισκω λογο να υπαρχουν κιθαρες με floyd rose) θα ειναι απο τις καλυτερες κιθαρες στα λεφτα της


+100, αν και η Dave Murray strat που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι πραγματικά πολύ καλή για τα λεφτά της.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #6 στις: 02/02/16, 18:17 »
Αλλη μια ibanez superstrat.


RGD για την ακρίβεια  :D

Οσο για τη majesty σοβαρα τωρα...θα ντρεπομουνα να την κραταω σε Live :p. Ειναι κακασχημη ::)


Δεν μπορεί να ανταγωνιστεί αυτην :

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #7 στις: 02/02/16, 18:19 »
αν οι sterling jp εχουν ιδιο μπρατσο με τις musicman και εξισου καλο τρεμολο (πραγματικα μετα το τρεμολο της musicman δεν βρισκω λογο να υπαρχουν κιθαρες με floyd rose) θα ειναι απο τις καλυτερες κιθαρες στα λεφτα της

σοβαρά τώρα, για πες καμια γνώμη για το συγκεκριμένο σύστημα της musicman (τρέμολο/κλειδιά/etc). Είναι full floating? Τα περισσότερα tremolos μπορούν να έχουν υποφερτή σταθερότητα στο κούρδισμα, με τα κατάλληλα κλειδιά και το κατάλληλο nut, το πρόβλημα κυρίως βρίσκεται στο headstock και λιγότερο στην γέφυρα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #8 στις: 02/02/16, 20:11 »
δεν εχω να πω κατι αλλο...τα ειπες ολα :p
Ειναι floating, εχει πολυ καλο nut, σταθερα κλειδια και δεν ξεκουρδιζει ακομα και σε βιαιες κινησεις....


Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #9 στις: 02/02/16, 20:20 »
Κόσμος που έχει αγοράσει την JP100D λέει καλά λόγια για το τρέμολο πάντως. Όσο για τον λαιμό δεν ξέρω αν έχει το ίδιο scoop με την JP6, αλλά έχει σίγουρα τον ίδιο τύπο προφίλ με την JP15, το οποίο λέγεται ότι είναι πιο βολικό από αυτό της Majesty.


Νομίζω τώρα ξέρω για ποιό πράγμα θα μαζέψω τώρα λεφτά! Δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα όμως μήνα κυκλοφορίας.


EDIT: H JP100D είχε αυτό το περίεργα κομμένο λαιμό, κατά πάσα πιθανότητα ο λαιμός αυτός υπάρχει και στις JP150 και 157.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/16, 20:23 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #10 στις: 02/02/16, 21:02 »
Ει!! αυτον στην φωτο τον ξερω..δεν ειναι ο παιγνωστος Τζο Τσαντιριανι;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #11 στις: 02/02/16, 21:23 »
χαχαα!!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #12 στις: 02/02/16, 21:32 »
Κόσμος που έχει αγοράσει την JP100D λέει καλά λόγια για το τρέμολο πάντως. Όσο για τον λαιμό δεν ξέρω αν έχει το ίδιο scoop με την JP6, αλλά έχει σίγουρα τον ίδιο τύπο προφίλ με την JP15, το οποίο λέγεται ότι είναι πιο βολικό από αυτό της Majesty.


Νομίζω τώρα ξέρω για ποιό πράγμα θα μαζέψω τώρα λεφτά! Δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα όμως μήνα κυκλοφορίας.


EDIT: H JP100D είχε αυτό το περίεργα κομμένο λαιμό, κατά πάσα πιθανότητα ο λαιμός αυτός υπάρχει και στις JP150 και 157.

ξέρεις πως είναι то neck heel? είναι κάπως "απαλό" (bevelled/smooth) και τέτοιο που να επιτρέπει καλή πρόσβαση στα ψηλά τάστα? Πάντως οι 5 βίδες σώμα/μπράτσο(λαιμός) είναι απείρως προτιμότερες απο τις 4 της Ibanez.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Νέα JP μοντέλα της Sterling by Music Man
« Απάντηση #13 στις: 02/02/16, 21:48 »
Πέρα από το σχήμα το το οποίο σου επιτρέπει να φτάσεις το 4ο δάχτυλο χωρίς να βρει πουθενά μέχρι το 24ο τάστο, ό,τι γωνία υπάρχει είναι beveled υπό καμπύλη. Επομένως είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει δεδομένου ότι μιλάμε για bolt-on. Αν κάποιος έχει κοντές παλάμες, ίσως η επιφάνεια που "χάνει" πιάνοντας το neck joint να μην τον/την βολέψει.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
70 Απαντήσεις
40015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 10:34
από Johnie Darko
37 Απαντήσεις
26542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 10:58
από zeromancer
sterling by music man

Ξεκίνησε από warchief Μπάσο

5 Απαντήσεις
4326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 16:48
από warchief
0 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:41
από Theodore Kalantzakos
5 Απαντήσεις
2266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/12, 12:09
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 19:14
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/12, 20:02
από giannis346
7 Απαντήσεις
3631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/12, 19:01
από kkmspm (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/13, 18:56
από zepfan