Αποστολέας Θέμα: Cort και γενικά 'λιγότερο επώνυμες-γνωστές' μάρκες  (Αναγνώστηκε 5265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος timphilby

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Παιδιά καλήσπέρα σήμερα μόλις γράφτηκα στο forum σας και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον για τους φίλους της κιθάρας , έχω καεί να βλέπω διάφορα από τα θέματα εδώ και πολλή ώρα  ;D
Τελευταία έχει αναζοπυρρωθει το ενδιαφέρον μου προς την ηλεκτρική κιθάρα (κατά κύριο λόγο διάβαζα περισσότερο για τα μαθήματα κλασσικής που κάνω ως τώρα).Έτσι έχω αρχίσει μια γενική αναζήτηση στον κόσμο των ηλεκτρικών.(Έχω στα χέρια μου μια ibanez sas36fm έτσι για την ιστορία, και στο μέλλον με το καλό λέω να αποκτήσω και κάποια ακόμα)

Για να μπω στο ψητό...Επειδή η αγορά στις ηλεκτρικές κιθάρες είναι τεράστια και μπορεί εύκολα κάποιος να πελαγώσει ψάχνοντας αυτή την ποικιλία, θα ήθελα να μου πείτε μάρκες  ηλεκτρικών(όχι για επαγγελματική χρήση, να είναι για έναν φυσιολογικό ενεργό κιθαρίστα) οι οποίες έχετε δει από πείρας ότι είναι αξιόλογες αλλά όχι τόσο διαδεδομένες σαν ονόματα. Πχ διάβασα πάρα πολλά θετικά σχόλια για τις cort (για τις οποίες ζητώ κι εδώ ξανά τη γνώμη σας) τις οποίες δεν είχα πάρει είδηση.

Η βοήθεια σας θα μου είναι πολύτιμη δεδομένης της λίγο 'προληπτικής ' διάθεσης που υπάρχει, σε σχέση με τα μεγάλα ονόματα (gibson,fender,ibanez,prs , jackson, esp) και μετά όλα τα άλλα να τα ονομάζουνε 'β' κατηγορίας'.






Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλως ηρθες στο φορουμ!  :)
Β' κατηγοριας σιγουρα δεν ειναι οι πιο αγνωστες μαρκες για κανενα λογο, ισως οι πιο καλες κιθαρες και οι πιο τιμιες στα χρηματα τους να ειναι απο μικρους κατασκευαστες/luthiers και λιγοτερο γνωστες μαρκες.
Τωρα αν θελεις να σου προτεινουμε κιθαρα θα πρεπει να μας πεις τι μουσικη παιζεις και ποσα εχεις σκοπο να διαθεσεις, ωστε να συζητισουμε για συγκεκριμενες κιθαρες απο λιγοτερο γνωστες εταιρειες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος timphilby

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
είχα το προαίσθημα ότι δε θα μουν πλήρης  :P ::) Σε είδη μουσικής είμαι αρκετά ανοιχτός.Πιο πολύ μου αρέσει να παίζω blues, ροκ κλασσικό ,progressive και λίγο πιο new,νεοκλασσικό στυλάκι(φαση satriani) και λίγο metal αλλά όχι πολύ βαρύ. Σαν άκουσμα μου αρέσει και το fusion αλλά λόγω έλειψης γνώσεων πάνω στην jazz δεν μπορώ να παίξω ακόμα.
Το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω λέω να είναι μέταξύ 300-800 Ε.

Για να δώσω λίγα ακόμα clues 1)ψάχνω κυρίως για solid body ,ή semi hollow body (όχι hollow)
                                                2)δεν είμαι ιδιαίτερα fan της gibson και του παρόμοιου στυλ (αλλά αν θεωρήσετε ότι έχετε κάποια καλή πρόταση παρακαλώ να την αναφέρετε δεν πρόκειται να κάνει κακό)
                                                3)Δεν ψαχνω κιθάρα με 3 single coils.
                                                4)Μου αρέσουν οι ευέλικτες κιθάρες (το split στους μαγνήτες μου αρέσει ιδιαίτερα σαν φαση)
                                               
Αυτά γενικά.
                                                 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σιγουρα η Cort και μερικες ακομα μαρκες (Vintage, Schecter, VIG ktl) προσφερουν πολυ καλη σχεση ποιοτητας/τιμης. Τσεκαρε αν θες τις παρακατω (βασει των κριτηριων που εθεσες - οχι single-coil, ευελικτες, αν και για το coil-split feature δεν ειμαι σιγουρος οτι το εχουν):

http://www.jhs.co.uk/vintageelectric.html          (ιδιαιτερα τις VP6 & VRS 100/110)

http://www.schecterguitars.com/Products/Guitars.aspx   (προτεινω την Omen Extreme 6 αν και οχι τοσο ηχητικα ευελικτη)

http://www.dv247.com/guitars/vintage-vp6-electric-guitar-natural--64658
http://www.dv247.com/guitars/vintage-vrs110-electric-guitar-gloss-black--64654

http://www.thomann.de/gr/schecter_omen_6_extreme_bch.htm

Αλλα και μια PRS SE Semihollow (πολυ καλη για τα λεφτα της και ποιοτικα ενα-δυο σκαλια ανωτερη απο τις προαναφερθεισες):
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-semi-hollow-guitar-blue-matteo--40163

Βεβαια θα σου προτεινω να τις δεις απο κοντα προτου προχωρησεις σε αγορα γιατι μονο εσυ θα κρινεις ποια σου ταιριαζει καλυτερα στο δικο σου χερι (κυριως το neck και η εργονομια - playability γενικοτερα)



 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 08:02 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η Cort δεν είναι καθόλου άγνωστη μάρκα αν και το headstock της έχει σίγουρα λιγότερη αξία από της fender και της Gibson! Έχω πιάσει στα χέρια μου και 2 ακριβά μοντέλα της και ενώ είχαν καλά χαρακτηριστικά για την τιμή (καλό ξύλο 1-piece body, seymour Duncans, Grover keys, Floyd trem), ο ήχος δεν μου έκανε κλικ.

Γενικά πιστεύω πως καλύτερα είναι να ξεφύγεις από την λογική επιλογής μάρκας, και να επικεντρωθείς στην επιλογή τύπου κιθάρας/μοντέλου. Το μόνο που που μπορείς να συχετίσεις με τις μάρκες είναι κάποια χαρακτηριστικά όπως γενικότερη ποιότητα κατασκευής, ή αξία/τιμή. Επίσης να ξέρεις οτι οι διπλοί όταν σπλιτάρουν δεν φτάνουν ακριβώς έναν πραγματικό single-coil. Αν θές συνδιασμό μονών διπλών, καλύτερα να πάρεις μια ΗSS (1 διπλός, 2 μονοι) παρά μια ΗΗ  (2 διπλοί) που split-αρει

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις στον συνδιασμό mahogany σώμα με alnico διπλούς που να split-άρουν. Για άλλη μια φορά θα πρότεινα την Michael Kelly patriot.
Τρέμολο θές άραγε ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aπό τα 300 ως τα 800 Ευρώ υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά. Μια καλή πρώτη ηλεκτρική μπορείς να βρεις και με 300 Ευρώ, ενώ στα 800 μιλάμε για κιθάρες σοβαρού ("επαγγελματικού" όπως λες κι εσύ) επιπέδου. Σαν ονόματα γενικά, εκτός από τις Cort, Vintage, Schecter και τις αγαπημένες μου PRS SE που αναφέρθηκαν ήδη, θα έβαζα στο παιχνίδι τις Peavey, τις Blade και τις Michael Kelly. Πριν επιχειρήσω όμως μια πιο συγκεκριμένη πρόταση, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Πώς σού φαίνεται το μπράτσο και γενικά η σίσθηση της Ibanez που έχεις τώρα και τι θα άλλαζες σε αυτή την κιθάρα αν μπορούσες;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος timphilby

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Kosthrash ευχαριστώ για τις προτάσεις!Εννοείται ότι θα τις δω από κοντά προτού αγοράσω!Ιδέες μαζεύω!

Τώρα αυτό που είπα για 'άγνωστες' μάρκες το έβαλα εντός εισαγωγικών ακριβώς για αυτό το λόγο, δεν ήξερα πως αλλιώς να περιέγραφα καλύτερα το θέμα.Άγνωστες δεν είναι γενικά  είναι για μένα και για αυτούς που δεν το έχουν ψάξει πολύ ακόμα.Για αυτό ρωτάω άλλωστε για να μάθω τι παίζει έξω από αυτά που ξέρω.
Δεν είμαι κολλημένος με τις μάρκες ,και ακριβώς όπως λες προσπαθώ να εστιάσω στον τύπο κιθάρας.Αλλά για να το κάνω αυτό χρειάζεται πρώτα να δω διάφορα πράγματα και να κατασταλλάξω κιόλας.Για αυτό ρωτάω για μάρκες γιατι είναι ένας πρακτικός τρόπος για να εστιάσω την αναζήτηση μου και αλλού εκτός των 4-5 γνωστών που ήδη ψάχνω.

Για τρέμολο δε θα λεγα όχι.Βέβαια ως τώρα δεν το χω χρησιμοποιήσει πολύ.Απλά αν είχε τρέμολο η κιθάρα θα θελα να ήταν ή απλό (του στυλ που έχει η sa μου τώρα πάνω) ή locking-zero point για μεγάλη σταθερότητα στο κούρδισμα.
Αυτό για το split που λες το χω ακούσει και από άλλους και θα το έχω υπόψη μου.Παρόλα αυτά το θεωρώ χρήσιμη πατέντα (εξ ου και έχω ήδη h-s-s setup με split κάτω)

@ Απόλλων:
Καταλαβαίνω ότι 300-800Ε  έχει μεγάλη διαφορά απλά όπως προανέφερα μαζεύω ιδέες και σκόπιμα άφησα ευρύ φάσμα τιμών για να έχω περισσότερες προτάσεις.Δηλαδή έχω μια κιθάρα των 450-500Ε και δε θα με χάλαγε ούτε το σενάριο να πάρω άλλη μια διαφορετική περίπου στα ίδια ή λιγότερα χρήματα, ούτε το να μαζέψω λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρω μια πιο ποιοτική. Έχω και τα 2 ενδεχόμενα ανοιχτά.
Τώρα το μπράτσο της Ibanez που έχω αν και σχετικά στενό είναι c-shaped και ευκολόπαικτο.Γενικά όμως δεν με βολεύει το παραδοσιακό flat-τετράγωνο μπράτσο που χουν οι ibanez. (Ειρωνεία ε? ξέρω  :P )Το μεγάλο + που θα δινα γενικά σε αυτή την κιθάρα είναι ότι εφαρμόζει εξαιρετικά πάνω σου και είναι πάρα πολύ βολική για να παίζεις όρθιος.

Τώρα για το τι θα άλλαζα, θα ταν οι μαγνήτες(και αυτό το ψάχνω) οι οποίοι δε με έχουν καλύψει.Το - αυτής της κιθάρας θα έλεγα πως είναι η έλλειψη χαρακτήρα, έχει δηλαδή γενικά 'ουδέτερο ήχο' που είναι λογικό ως ένα σημείο αφού στοχεύει στην ευελιξία.Πριν από αυτή την κιθάρα ήμουν κάτοχος μιας fender strat mexico 60th anniversary (2006) την οποία δυστυχώς μου έκλεψαν (πριν 1 χρόνο περίπου).Η κιθάρα αυτή ας πούμε είχε πολύ πιο γεμάτο και bright καθαρό στο neck μαγνήτη πράγμα που μου άρεσε και το θέλω. Σαν ήχο γενικά στοχεύω σε bright καθαρό και mild παραμόρφωση για 'καθαρά' σολάκια στον neck ,και περισσότερα γκάζια στον bridge.Ελπίζω να σε κάλυψα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αν δεν εχεις ακομα τα χρηματα για νεα κιθαρα και απλα κοιτας πιθανοτητες, θα μπορουσες να κοιταξεις και την πιθανοτητα αλλαγης μαγνητη στην κιθαρα σου, ωστε να της δωσεις νεα πνοη, εστω προσωρινα, μεχρι την αγονα αλλης. Εκτος και αν πλεων δε σε βολευει καθολου η ταστιερα, ή προκειτε να την πουλησεις, οποτε εκει τα χρηματα που θα εδεινες για μαγνητες καλο θα ηταν να πηγαιναν στο ταμειο για την αγορα νεας κιθαρας, αλλιως δεν θα επιαναν τοπο αν την πουλουσες ή την παρατουσες κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eπειδή έχει περάσει από τα χέρια μου και μια Ibanez SAS32FM (ίδια με τη δική σου αλλά με δύο humbuckers αντί για HSS), ξέρω ότι το μπράτσο είναι περίπου 43 χιλιοστά, δηλαδή μάλλον φαρδύ για τα δεδομένα ηλεκτρικής κιθάρας. Επειδή όμως εσύ έχεις συνηθίσει το μπράτσο της κλασσικής που είναι πολύ πιο φαρδύ, σού φαίνεται αυτό στενό συγκριτικά. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, αυτό που θέλεις είναι ένα μπράτσο με σχήμα C, μεσαίου πάχους και με vintage radius (δηλαδή το πολύ 10 αντί για 16 που έχει η Ibanez).

Κατά τα άλλα η κιθάρα είναι όντως πολύ άνετη λόγω του σώματος που είναι πολύ λεπτό με contours, αλλά και του χαμηλού βάρους (λιγότερο από 3 κιλά). Από την άλλη πλευρά όμως πιστεύω ότι πιθανόν αυτό να ευθύνεται για την έλλειψη ηχητικού χαρακτήρα του οργάνου, καθώς το πολύ λεπτό και ελαφρύ σώμα δεν δίνει τον ήχο και το sustain που θα έδινε μια Les Paul ή άλλη παρόμοια κιθάρα από μαόνι.

Από όλα τα παραπάνω, σε βλέπω για κιθάρα τύπου stratocaster με HSS ή ΗΗ διάταξη μαγνητών. Έτσι θα έχεις ένα σώμα παρόμοιο σε διαστάσεις και αίσθηση με αυτό της Ibanez, μπράτσο με προφίλ C αλλά λιγότερο επίπεδο και ήχο πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις. Μερικές κιθάρες που θα έλεγα ότι έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά είναι οι εξής:

Cort KX1Q
Mια κιθάρα καλοφτιαγμένη και ποιοτική, με το μπράτσο που ψάχνεις και με διπλούς μαγνήτες που σπλιτάρονται για μεγαλύτερη ευελιξία.

DBZ Barchetta
Mια κιθάρα με εντελώς ξεχωριστό στυλ. Και αυτή έχει καλές προδιαγραφές και δύο humbuckers που σπλιτάρονται.

Fender Blacktop Stratocaster
Για κάτι πιο παραδοσιακό, μια καινούργια πρόταση από την Fender. Κιθάρα σε κλασσικό σχήμα stratocaster αλλά με δύο humbuckers, οι οποίοι είναι σχετικά hot για τα δεδομένα μιας Fender αλλά δεν υστερούν στα καθαρά και ο πενταθέσιος επιλογέας δίνει μεγαλύτερη ηχητική ευελιξία καθώς προσφέρει δυνατότητα για σπλιτάρισμα του neck μαγνήτη και άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές. Μειονέκτημα ίσως είναι το μπράτσο που έχει πλάτος 42 χιλιοστά, δηλαδή ακόμα πιο στενό. Έχεις όμως την επιλογή για ταστιέρα από rosewood ή maple, ανάλογα με το τι σού αρέσει περισσότερο ηχητικά ή εμφανισιακά.

Godin Session
Άλλη μια κιθάρα με ιδιαίτερο στυλ. Το μπράτσο είναι αρκετά κοντά στις προδιαγραφές σου και ο συνδυασμός μαγνητών είναι HSS με δυνατότητα σπλιταρίσματος του bridge μαγνήτη, δηλαδή το ίδιο με της Ibanez. Και αυτή διατίθεται με rosewood ή maple ταστιέρα, και σε μεγάλη ποικιλία χρωμάτων.

Cort M600
Mια από τις αγαπημένες μου κιθάρες. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, σώμα πιο κοντά σε Les Paul στυλ με double cutaway, μπράτσο που είμαι σίγουρος ότι θα βρεις άνετο, καλό hardware, όμορφα inlays και δύο διπλοί μαγνήτες που σπλιτάρονται. Όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές (::)), εγώ έχω ένα μοντέλο του 2003 με μαγνήτες που μού αρέσουν πολύ περισσότερο από αυτούς που φοράνε τα καινούργια μοντέλα, αλλά οι μαγνήτες είναι κάτι που αντικαθίσταται εύκολα σε μια κιθάρα ενώ η ποιότητα κατασκευής, το playability και γενικά η αίσθηση μιας κιθάρας δεν αλλάζει.

PRS SE Singlecut
H κιθάρα αυτή είναι σε στυλ Les Paul που είπες ότι δεν σε γοητεύει ιδιαίτερα και δεν έχει coil split, την βάζω όμως στο τραπέζι γιατί πιστεύω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές στην κατηγορία κάτω των 500 Ευρώ. Το μπράτσο είναι παχύτερο από όλες τις παραπάνω, με πλάτος 43 χιλιοστά και radius 10. Όσο για τους μαγνήτες, μπορείς πάντα να βάλεις ένα push pull ποτενσιόμετρο ώστε να έχεις και τις επιλογές του σπλιταρίσματος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενα + απο μενα για την Cort M600. Την εφερε ενας μαθητης στο ωδειο. Κλασσικος κιθαριστας και εγω, μπορω να πω οτι με βολεψε πολυ η ταστιερα της. Νομιζω βγαινει και με tremolo σε ενα πολυ ωραιο μπλε χρωμα ,αν σε ενδιαφερει.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος timphilby

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, αυτό που θέλεις είναι ένα μπράτσο με σχήμα C, μεσαίου πάχους και με vintage radius (δηλαδή το πολύ 10 αντί για 16 που έχει η Ibanez).

Ναι εκεί κλίνω όντως σε c-shaped μεσαίου μεγέθους  :) Καλά με έπιασες
Κατά τα άλλα η κιθάρα είναι όντως πολύ άνετη λόγω του σώματος που είναι πολύ λεπτό με contours, αλλά και του χαμηλού βάρους (λιγότερο από 3 κιλά). Από την άλλη πλευρά όμως πιστεύω ότι πιθανόν αυτό να ευθύνεται για την έλλειψη ηχητικού χαρακτήρα του οργάνου, καθώς το πολύ λεπτό και ελαφρύ σώμα δεν δίνει τον ήχο και το sustain που θα έδινε μια Les Paul ή άλλη παρόμοια κιθάρα από μαόνι.

Πράγματι η κιθάρα αυτή είναι ιδιαίτερα ελαφριά.Απλά νομίζω πως γενικά οι ibanez είναι πιο ουδέτερες ηχητικά σαν κιθάρες κι ότι δεν είναι μόνο η δική μου, η οποία όντως λόγω βάρους 'χάνει' λίγο παραπάνω.
Fender Blacktop Stratocaster

Cort M600

PRS SE Singlecut

Αυτές οι 3 με έψησαν περισσότερο!(όχι ότι κι οι άλλες χαλάνε  :P )Δεν είχα πρέφα αυτή τη stratocaster  :o (έχει και ιδιαίτερο τρόπο που δουλεύει το 5-way switch) Θα τις έχω στα υποψιν.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις προτάσεις!

Τελευταία ερώτηση: Ποιοι έχουν cort και prs στην Αθήνα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
26784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 00:38
από Fminmaj7
19 Απαντήσεις
8366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 13:03
από tasos__
25 Απαντήσεις
7848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/07, 11:10
από Vicarious
2 Απαντήσεις
2553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 00:16
από freemind
20 Απαντήσεις
9299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 18:46
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 13:29
από SneakySneaky
5 Απαντήσεις
3609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 13:50
από CLIFF EM ALL
0 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/13, 21:50
από STEFANOS604
Για το μπασο γενικα

Ξεκίνησε από Uriah « 1 2 3 » Μπάσο

54 Απαντήσεις
29961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/18, 19:44
από Uriah
84 Απαντήσεις
24814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/18, 16:28
από Uriah