Αποστολέας Θέμα: EMG 89 wiring .... HELP !!!!  (Αναγνώστηκε 4140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« στις: 01/04/10, 21:30 »
Προσφατα ξεκινησα ενα νεο προτζεκτακι με μια Epiphone Explorer korina....αποφασισα να βαλω ενα σετακι EMG 81/89 που ειχαν ξεμεινει απο αλλο προτζεκτ....η κιθαρα θα εχει ενα volume και εναν τριθεσιο (gibson type)  μονο...keep it simple  ;)...θα ειναι ενας τυπικος Η-Η συνδιασμος.Το προβλημα λοιπον ειναι το εξης....ο 81 ειναι ΟΚ μιας και βγαζει δυο καλωδια απο το πηνιο του.Ο 89 ομως βγαζει πεντε (συν το μπλενταζ/θωρακιση που γειωνεται και την παροχη της μπαταριας) προκειμενου να σπλιταρει σε μονο,πραγμα που δε με ενδιαφερει....Τα  χρωματα ειναι ,πορτοκαλι,κιτρινο,πρασσινο,μπλε...προφανως καποια απο αυτα θα πρεπει να συνδεθουν μαζι....ΠΟΙΑ ΟΜΩΣ?????υποθετω οτι το ασπρο ειναι εξοδος αλλα δεν ειμαι σιγουρος καθολου....οσο εψαξα δεν βρηκα κατι...ουτε στο site της EMG ουτε στο google  αν και η αληθεια ειναι οτι ψιλοπελαγωσα....καμια ιδεα λοιπον?Η εστω το colour code της EMG για να χω καποιον μπουσουλα......ευχαριστω εκ των προτέρων  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #1 στις: 02/04/10, 00:17 »
Κώστα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με EMG αλλά αν κατάλαβα καλά εσύ θέλεις να κολλήσεις τον μαγνήτη έτσι ώστε να τον έχεις μόνο σε humbucking mode και ψάχνεις να βρείς ποια καλώδια θα βραχυκυκλώσεις...χμμ θα το κοιτάξω λίγο άυριο μήπως βρώ/σκεφτώ κάτι,αν και σίγουρα καποιος φίλος εδώ θα έχει ασχοληθεί περισσότερο με αυτό να σε βοηθήσει.

http://www.emginc.com/content/wiringdiagrams/EMG-81TW-89.pdf

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #2 στις: 02/04/10, 03:30 »
μήπως βοηθήσουν τα παρακάτω? :-\

απ οτι καταλαβαίνω απο το παρακάτω πρέπει να ενώσεις το πορτοκάλι με το μπλε (μετά τα τυλίγεις με μονωτική και τα αφήνεις στον αέρα) και να πάρεις έξοδο απο το πράσινο(+) και το shield (-) γείωση για HB
και φυσικά το + για την μπαταρία το κόκκινο
τώρα για αυτά που περισσεύουν (κίτρινο και άσπρο που είναι η έξοδος για τον μόνο) δεν ξερό αν πρέπει να μείνουν στον αέρα ή να γειωθούν  :-\
γιατι δεν βάζεις ενα push-pull να τελειώνει η φασαρία (και ας είναι αχρείαστος ο μονός  :))



« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/10, 03:44 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #3 στις: 02/04/10, 18:19 »
Ευχαριστω ρε παιδες που ασχολείστε με τα δικα μου χρονιαρες μερες  :) :)

@ serviani...ναι ακριβως...θελω να δω ποια στο καλο καλωδια βραχυκυκλωνω για να δουλευει σαν ενας απλος διπλος...το εν λογω διαγραμμα δεν καλυπτει την περιπτωση μου  :( :(

@jim.ni....πανω στο διαγραμμα φαινεται το τι ακριβως ειναι το καθε καλωδιο...παρολαυτα εχω ακριβως την ιδια απορεια με σενα...ισως αν βραχυκυκλωνα πρασινο/ασπρο και κολαγα;;;;;;θα πειραματιστω μαλλον.....


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ  !!!!!!
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #4 στις: 02/04/10, 19:47 »
To kαλό με το παραπάνω σχήμα είναι οτι το HB mode , είναι με το push/pull πατημένο. Οπότε γιατί δε το κάνεις? Καταλάθος δε πρόκειται να στο κάνει SC....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #5 στις: 02/04/10, 23:07 »
Χμμμμ...οπως το βλεπω το διαγραμμα,μαλλον βραχυκυκλωνω πορτοκαλι/κιτρινο και αφηνω μπλε και πρασσινο στον αερα....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #6 στις: 03/04/10, 03:43 »
επαναλαμβάνω
................να ενώσεις το πορτοκάλι με το μπλε (μετά τα τυλίγεις με μονωτική και τα αφήνεις στον αέρα) και να πάρεις έξοδο απο το πράσινο(+)

τα λέμε σε 2 μέρες  ;)

edit: έκανα ενα (πολύ πρόχειρο, σορι) σχήμα για να καταλάβεις πώς πάει η σύνδεση

« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 04:00 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #7 στις: 03/04/10, 08:55 »
Παράθεση
να ενώσεις το πορτοκάλι με το μπλε (μετά τα τυλίγεις με μονωτική και τα αφήνεις στον αέρα) και να πάρεις έξοδο απο το πράσινο(+)

...ναι,τωρα το καταλαβα....το χω,το 'χω !!!!!! Ευχαριστω και παλι παιδια...παω να παρω αντερα και συκωτακια για το κοκορετσι και απο Δευτερα που θα ξαναπιασω την explorer τα ξαναλεμε....ευχαριστω και παλι εβριμπαντι  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: EMG 89 wiring .... HELP !!!!
« Απάντηση #8 στις: 07/04/10, 09:11 »
Καλημερες....χτες βραδυ τελειωσε το προτζεκτακι χαρη στη δικη σας βοηθεια....πολυ σωστα οπως ειπατε,ο 89 παιζει σε humbucker mode,εαν ενώσεις το πορτοκάλι με το μπλε  και πάρεις έξοδο απο το πράσινο(+).Τα καλωδια που ''περισσεύουν'',δηλαδη το πρασσινο και το ασπρο,απλα τα αφησα στον ''αερα'' αφου τα μονωσα.Ο 89 τωρα δουλευει αψογα και η αληθεια ειναι οτι μ'αρεσει πολυ αν και δεν ειμαι και φαν της EMG....συντομα θα ανεβασω φωτος απο το ολον εγχειρημα...για αλλη μια φορα σας ευχαριστω παιδια !!!!!!  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/07, 19:14
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 17:31
από Gant
6 Απαντήσεις
3305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/09, 00:03
από GEO_ZZZZ
3 Απαντήσεις
2408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 10:00
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
9730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/16, 19:06
από vegos
10 Απαντήσεις
3600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 20:10
από kopaniamento
24 Απαντήσεις
9980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/12, 22:03
από rodort1
10 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 17:28
από noe13
17 Απαντήσεις
7957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/12, 16:44
από myster maze
0 Απαντήσεις
8720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/15, 18:47
από DENISS