Αποστολέας Θέμα: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα  (Αναγνώστηκε 5571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanasis93

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« στις: 26/04/08, 17:06 »
Γεια σας παιδια!!!!Ψαχνω εδω και αρκετο καιρο για μια ηλεκτρικη κιθαρα και ειμαι αναμεσα σε αυτες:
Cort:http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=1537[/u]
Εpiphone:http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=1537
Jackson:http://www.thomann.de/gr/jackson_rx10d_rhoads_sbk_upgrade.htm
Πειτε μου την γνωμη σας....
Σας ευχαριστω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 02/05/08, 16:33 »
Αχ, Θανάση....


Η σωστή απάντηση στην ερώτηση σου έχει να κάνει με το τι μουσική θέλεις να παίξεις και πόση εμπειρία έχεις (μαθαίνεις τώρα, σκέφτεσαι να μάθεις, ξέρεις ήδη?)

Η "πιο καλή" για μένα πιθανόν να είναι παντελώς ακατάλληλη για σένα!

Για να μην ξεκινήσουμε λοιπόν την κλασσική συλλογή προτάσεων - περιοδείας ουσιαστικά σε κάθε μάρκα και μοντέλο που υπάρχει σ' αυτά τα χρήματα - που τελικά θα σου είναι εν πολλοίς άχρηστα, είναι απαραίτητο να δώσεις όσο περισσότερες πληροφορίες για σένα μπορείς...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 02/05/08, 18:16 »
Εγω θα ελεγα οτι  ειναι απαραιτητο να δει ποια του καθεται καλυτερα στο χερι δοκιμαζοντας

Αποσυνδεδεμένος thanasis93

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 04/05/08, 14:35 »
Παιζω κιθαρα 4 σχεδον χρονια αλλα παιζω καλα και θελω να ασχοληθω με την rock

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 04/05/08, 15:32 »
γνώμη μου...μην πάρεις κιθάρα με floyd rose σε αυτά τα λεφτά...είναι-πολύ επιεικώς-ελεεινά και θα σε παιδέψουν σίγουρα...μιλάω εκ πείρας..αν θες μία all-around κιθάρα για να παίζεις rock πάρε μία strat με humbucker στην γέφυρα για τα βρώμικά και με τον 5-θέσιο επιλογέα θα είσαι μια χαρά από άποψη ποικιλίας ήχου...

π.χ.  http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_fat_strat_rw_mdw.htm

αν δεν θες strat πάρε μία les paul, sg τέλος πάντων ότι σχήμα σε βολεύει, αλλά να κοιτάξεις να σε βολεύει στο παίξιμο γενικότερα..μην κοιτάς rr, king v και άλλα περίεργα σε αυτά τα λεφτά..είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και δεν θα τα συνιστούσα... ;)βασικά...είναι προιόντα του marketing dpt. της jackson, esp, etc.και όχι η κιθάρα του rr... ;)


Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 04/05/08, 16:32 »
Όπως πολύ καλά ανέφεραν και οι πιο πάνω, είναι πολύ δύσκολο να σου προτείνουμε κιθάρα μιάς και δεν σε ξέρουμε...

Αλλά αφού έχεις κάποια μοντέλα υπ' όψιν σου, θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ:

Cort KX5-BP

Έχοντας παίξει με την KX σειρά, θα τις χαρακτήριζα "τίμιες κιθάρες" με την έννοια δλδ οτι δεν πληρώνεις όνομα ή marketing. Η ύπαρξη stop-tail είναι πολύ βολική για έναν αρχάριο αφού προσφέρει μεγάλη ευκολία στην αλλαγή χορδών και γενικώς δεν έχεις να ανησυχείς για πολλά. Η συνδεσμολογία των μαγνητών είναι ένα ακόμα συν. Αν και στην αρχή δεν θα χρησιμοποιήσεις όλες τις επιλογές που θα σου δίνει, με τον καιρό, όταν θα έχει εκπαιδευτεί και το αυτί σου, θα σου φανεί αρκετά χρήσιμη η ευελιξία που σου προσφέρει. Το μόνο που ίσως σου φανεί μείον σε σχέση με την Jackson ή με μία Ibanez είναι ο λαιμός. Βλέπεις στην Cort είναι λίγο χονδρός που για πολλούς δυσκολεύει την ταχύτητα. Αλλά κι αυτό θέμα γούστου είναι. Προσωπικά οι πολύ λεπτοί λαιμοί κουράζουν τον καρπό μου, οπότε τους αποφεύγω.

Epiphone

Εδώ έβαλες λάθος link (έβαλες εκείνο της Cort πάλι) αλλά φαντάζομαι οτι μιλάμε για κάποιο LP Studio ή SG μοντέλο. Αν μπορείς να μας διευκρινήσεις ποια από τις δύο μπορούμε να είμαστε και πιο συγκεκριμένοι. Πάντως οι δύο είναι το κλασσικό δείγμα χοντρού λαιμού, εύκολου stop-tail συστήματος αλλά χάνουν σε σχέση με την Cort στην ηχητική ευελιξία.

Jackson RX10D Rhoads

Η πιο ασυνήθιστη από τις τρείς και θα συμφωνήσω με τον JaYmZ οτι είναι η πιό προβληματική. Το floyd rose τύπου τρέμολο δεν θα σου κάνει την ζωή εύκολη και το σχήμα της σημαίνει οτι ή θα παίζεις όρθιος ή θα αποκτήσεις ένα ιδιαίτερο στύλ παιξίματος καθιστός, παρόμοιο με αυτό των κλασσικών κιθαριστών αλλά πιο άβολο. Θα μου πείς, τα πάντα είναι θέμα συνήθειας και θα έχεις δίκιο. Εν τέλει όμως, εκτός αν την ερωτεύτείς και οπότε στον έρωτα κιθαρίστα-κιθάρας δεν στεκόμαστε εμπόδιο (;)), δεν θα στην πρότεινα. Το μόνο συν τις σε σχέση με τις άλλες είναι ο πιο λεπτός λαιμός της.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος thanasis93

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 04/05/08, 18:47 »
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_ai_ltd.htm Αυτο ειναι το site για την epiphone ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 04/05/08, 22:08 »
Αν δεν είσαι κολλημένος με την εμφάνισή της, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις την κάστομ. Θα προτιμούσα την Standard και τη διαφορά χρημάτων σε ένα καλό σεταπ και μαγνήτες.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 05/05/08, 03:09 »
Αν δεν είσαι κολλημένος με την εμφάνισή της, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις την κάστομ. Θα προτιμούσα την Standard και τη διαφορά χρημάτων σε ένα καλό σεταπ και μαγνήτες.

Συμφωνώ, αν και με τα ίδια περίπου χρήματα μπορείς να δοκιμάσεις και την ultra II, chambered, piezo κλπ... Εγώ χαλαρά την έπαιρνα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Θελω ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 05/05/08, 09:20 »
Συμφωνώ, αν και με τα ίδια περίπου χρήματα μπορείς να δοκιμάσεις και την ultra II, chambered, piezo κλπ... Εγώ χαλαρά την έπαιρνα.


Από πότε το chambered θεωρείται καλή ιδέα? Granted, κάνει την ζωή πιο εύκολη σ' εμάς που δεν θέλουμε να αρχίσουμε το ντόπινγκ για να παίξουμε με μια Les Paul, αλλά μην νομίζουμε οτι βελτιώνει και τον ήχο...

Πάντως ο NanoMag (ο piezo δλδ) φαίνεται πολυ καλή μαγκιά. Θα φροντίσω να το περιεργαστώ το μοντελάκι για να δω τι διαφορά έχει από την κλασσική λύση για piezo που είναι η τοποθέτηση στην γέφυρα.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_ai_ltd.htm Αυτο ειναι το site για την epiphone ;D


Μάντεψα σωστά δλδ. Ισχύουν πάνω κάτω όσα έγραψα πριν. Μιας και ο Gabriel6th το ανέφερε, μία διαφορά μεταξύ Les Paul Standard και Custom είναι οτι οι Custom έχουν λεπτότερο σώμα κι άρα μικρότερο βάρος. Προσωπικά, το προτιμώ αφού οι standard Les Paul μου κάθονται βαριές συν οτι έχω συνηθίσει κιθάρες με λεπτά σώματα. Αλλά ως γνωστόν, είναι θέμα προσωπικής επιλογής.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
6805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 17:26
από Ommadawn
53 Απαντήσεις
72824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
49 Απαντήσεις
18043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
11 Απαντήσεις
5498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
13 Απαντήσεις
10833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/13, 14:14
από geopaok
3 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
68 Απαντήσεις
19765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 00:56
από JOHNYς
17 Απαντήσεις
12436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
11 Απαντήσεις
6429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 13:25
από Thodorakos123
6 Απαντήσεις
5281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/20, 22:48
από RomanGL