Αποστολέας Θέμα: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head  (Αναγνώστηκε 13483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #1 στις: 19/01/16, 13:32 »
Ώρε γλέντια...!! Περιμένω να δω τιμή στην Ευρωπαϊκή αγορά....
White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #2 στις: 19/01/16, 14:43 »
μα καλα...ο πετρουτσι δεν παιζει με tri-axis εδω και 2-3 χρονια?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #3 στις: 19/01/16, 14:44 »
χαχαχαχαχα....ενταξει...δεν το εχουν κρυφο :p


http://www.mesaboogie.com/amplifiers/electric/tube-pre-amplifiers/index.html

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #4 στις: 19/01/16, 15:46 »
Περιμένω να δω τιμή στην Ευρωπαϊκή αγορά....

Got a quote for €3750 for the regular and €5250 for the limited  :lol: ειπε καποιος.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #5 στις: 19/01/16, 18:08 »
Ηθελα να αγορασω σπιτι αλλα μαλλον θα παρω ενισχυτη.....θα μου περισσεψουν και για αντισκηνο!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #6 στις: 19/01/16, 22:48 »
Ηθελα να αγορασω σπιτι αλλα μαλλον θα παρω ενισχυτη.....θα μου περισσεψουν και για αντισκηνο!


Mπελά στο κεφάλι σου θες με τα ΕΝΦΙΑ κτλ, πάρε ένα Mesa Boogie να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια (κάτω από καμία γέφυρα) :P
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #7 στις: 20/01/16, 14:47 »
Οι τιμές των Mesa/Boogie είναι αρκετά ψηλές a priori λόγω του δικαιολογημένου notion του "είμαστε οι μόνοι μεγάλοι κατασκευαστές ενισχυτών από ΗΠΑ μετά την Fender" και αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι γενικότερα ο Γιάννης ο Πετρούτσης έχει ακριβό εξοπλισμό, αλλά και το ότι μιλάμε για πιο ηψηλές τιμές όταν κοιτάμε αγορές από Ευρώπη, τους κάνουν απαγορευτικούς για τους περισσότερους από εμάς με βάση τα σημερινά Ελληνικά δεδομένα. Όπως και οποιαδήποτε κιθάρα από την EBMM έχει χρησιμοποιήσει αυτά τα 16-17 χρόνια.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #8 στις: 20/01/16, 21:32 »
Καλα με το logo petrucci πανω θα χει κανα 4αρι+ για πλακα...Δεν τιθεται θεμα αγορας εκτος αν πεζει τρελο budjet απο καποιον-εδω τα πεταλια σε συνεργασια με τη tc εχουν αστρονομικα ποσα ενω αντιστοιχα εχουν μιση τιμη..

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #9 στις: 30/01/16, 14:09 »
Να και το επίσημο demo του: https://www.youtube.com/watch?v=AEorYSfUIBo
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #10 στις: 31/01/16, 22:03 »
ωραιο παιχνιδι....αλλα ακριβο
Ειμαι περιεργος να δω πως καθεται σε λιγοτερου Gain ηχους...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #11 στις: 08/03/16, 10:00 »
Παροτι εκανε επιτελους το ενδεδειγμενο (σιγα μην ακουνε οι περισσοτεροι κατασκευαστες που απλα προσθετουν ενα ενα τα gain stage και τα λενε καναλια) και επιτελους μπορεις να εχεις δυο crunch η δυο lead ανεξαρτητα απο το καθαρο (καλυτερα και απο το παλιο quad preamp), εχει δυο πραγματα που δεν μαρεσουν.

Πρωτα το input volume στο καθαρο ειναι ανεξαρτητο πλεον απο το σημα που φτανει στο lead gain pot. Το οποιο οπως ειπε και ο ιδιος (και οπως και στο mark V) ειναι hardwired στο 7/10 που ναι μεν ειναι μια καλη τιμη (για οσους ειχαν mark ξερουν πανω κατω οτι δουλευει καλα) αλλα πολλοι απο τους ηχους που αρεσουν στον κοσμο ειναι -αναλογα με το μαγνητη- input χαμηλα με lead drive ψηλα αλλα και το αντιθετο. Καταλαβαινω οτι ετσι ανεξαρτητοποιησαν το καθαρο καναλι αλλα θυσιασαν κατι το οποιο ειναι trademark δυνατοτητα μεταξυ των χρηστων, το οποιο αξιζει κατ'εμενα. Το mark IV το ειχε. Μπορει να μπερδευε κοσμο να βγαζαν ενα ακομη pot στα lead καναλια. Ας τα λεγανε Input gain και lead gain για καθε καναλι. Ουτως η αλλως μιλαμε για πολυπλοκους ενισχυτες.

Ο petrucci ειναι live παικτης, πολυ καλα εκανε και εβαλε midi 2 eq κτλ. Παρολαυτα ενα ακομη σημειο κλειδι ισως ειναι οτι ενα σημειο ηχητικα που επηρεαζει ολο τον ενισχυτη ειναι οτι μπορεις να τρεξεις τις δυο EL34 σε λειτουργια τριοδου και τις 6L6 σε πεντοδο. Η πεντοδος δινει παραπανω headroom και punch συμφωνοι. Αλλα το τριοδος πεντοδος μιξη + το περιεργο bias της boogie που κανει τις EL34 να ειναι κοντυτερα στην ταξη Α σε λειτουργια (βγαζοντας πανω κατω, περιπου 20 watt) κανει τους παλιους boogie πρωτα απο ολα ενισχυτες 65-70 watt απο τεσσερις λαμπες, πιο ευκολο να τους "σκασεις" και λιγο και κυριως τους κανει λιγο να διαφερουν ηχητικα. Αυτη η "δυνατοτητα" ηταν, στανταρτ στο mk IIC+, δεν ειχε πεντοδο, υπηρχε με διακοπτη σε καποιες εκδοσεις mark III, υπαρχει με διακοπτη σε ολες τις εκδοσεις mk IV, δεν θυμαμαι ο V τι κανει αλλα ο J2Pc δεν το εχει. Και δεν ηταν και τιποτα το σπουδαιο να προστεθει. Εκτος και αν ηθελε και αλλες αλλαγες μεσα...

Τελος το pressence switch αλλαζει τις συχνοτητες απο ο,τι λεει (προφανως ενας πυκνωτης προσθαφαιρειται) αλλα δεν φαινεται πουθενα να υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλεις εκτος ολο το negative feedback loop. Αυτο ειναι πρακτικα το σημα που γυρναει πισω στον ενισχυτη και μαλιστα στο mark IIC+ δεν γυρνουσε μονο στην PI που ειναι ευκολο μαθηματικα να υπολογιστει σχετικα, αλλα πιο πισω στον προενισχυτη που ειναι πιο αστα. Κατι το οποιο μιμειται και ο fryette. Τελος παντων, οταν αυτο το σημα γυρναει με φαση 180 μοιρων, κουτραει με το κανονικο σημα, και αφαιρουνται καποιες συχνοτητες. Αυτες επιλεγονται ουσιαστικα με το pressence. Βασικα επιλεγονται ποιες δεν θα ακυρωθουν. Βγαζοντας ολο αυτο το σημα που γυρναει πισω, εχεις το λεγομενο extreme mode του mark V, η pull master στο mark IV η γνωστο και ως modern mode στη σειρα rectifier. Στο μαρκετινγκ σκιζουν. Τρεις λεξεις για το ιδιο πραγμα...Αυτο δινει παραπανω μπασσα και πριμα στη θεωρια και πιο αγριο σημα. Αναλογα την περιπτωση ειναι και καλο και κακο. Αλλα στο Jp2c ειναι...απων.


Τελος, τι στο καλο γινεται και εχει πολυ μεγαλυτερο μετασχηματιστη τροφοδοσιας? Ειναι σιγουρα κατι που ο petrucci ηθελε? Ειναι κατι το οποιο ηταν αναγκαιο για να τροφοδοτησει εξτρα λαμπες, eq και midi? Δε βαριεσαι.



Πολυ καλο concept αλλα αν ψωνιζα (σιγουρα οχι καινουριο με τιμες ευρωπης!!!) μαλλον θα πηγαινα για ενα απο τα παλαιοτερα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #12 στις: 08/03/16, 10:32 »
Not impressed. 4k amp και πάλι ο ήχος του μου ακούγεται "αποστειρωμένος". Συνολικά στο βίντεο, ο Μπούγκης, η ΕΒΜΜ και οι Dimarzio που φοράει η τελευταία, παράγουν ένα thin, χωρίς βάθος και χωρίς "juice" ήχο.

Με το tone του Petrucci είμαι γενικότερα μαλωμένος και πιστεύω πως σε μεγάλο βαθμό αυτό οφείλεται στο ότι δεν μου αρέσει το παίξιμό του. Παικταράς προφανώς, αλλά άνευρος τελείως. Η σύνθεση είναι άλλη υπόθεση.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #13 στις: 08/03/16, 16:44 »
Σε αμεση συγκριση δεν με εντυπωσιαζει οσο ο mark v..
Στα 2 τελευταια album που εχει γραψει με αυτον ο ηχος του ηταν καλυτερος για μενα πιο ''progressive''  στο demo με τον 2C ειναι πολυ αχρωμος τονικα και σκοτεινος δε ξερω αν ειναι και οι μαγνητες του σε αλλο προσανατολισμο αλλα ο crunchlab εχει ποιο ευκρινεια και απλοικοτητα να το πω ετσι
Αnyway petrucci ειναι οτι θελει κανει τι να του πει κανεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #14 στις: 09/03/16, 14:38 »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #15 στις: 09/03/16, 14:48 »
Το είχα δει αυτό το ντέμο όταν ανέβηκε. Μπαντάρα οι Monuments, χάρηκα που τους ανακάλυψα έτσι στην ψύχρα!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: The new Mesa/Boogie JP-2C Petrucci Signature head
« Απάντηση #16 στις: 05/10/16, 22:19 »
Σε αμεση συγκριση δεν με εντυπωσιαζει οσο ο mark v..
Στα 2 τελευταια album που εχει γραψει με αυτον ο ηχος του ηταν καλυτερος για μενα πιο ''progressive''  στο demo με τον 2C ειναι πολυ αχρωμος τονικα και σκοτεινος δε ξερω αν ειναι και οι μαγνητες του σε αλλο προσανατολισμο αλλα ο crunchlab εχει ποιο ευκρινεια και απλοικοτητα να το πω ετσι
Αnyway petrucci ειναι οτι θελει κανει τι να του πει κανεις  ;D

Προσφατα επαιξα με ενα mark V. Ωραιος ενισχυτης αλλα πραγματικα, δεν μπορει καν να συγκριθει (στο ιδιο θεμα) με το studio preamp που ειχα. Ειναι σχεδον σα το triaxis (που επισης ειχα) σε combo version και πραγματικα αξιζει για τα καθαρα και το crunch/fender style 2ο καναλι, αλλα ...δεν μου αρεσε και τοσο εκει που επρεπε να διαπρεπει.


Βασικα, οι ηχοι που παιρνω απο το amplitube 4.0 direct απο το mesa boogie amp model πιο καλα μου καθονται για σπιτι δοκιμαστε το!

Μπορω να πω οτι αλλοι 5-6 hi gain ενισχυτες που δοκιμασα παραλληλα εκεινο τον καιρο τον σκοτωνουν λιγακι, αλλα γουστα ειναι αυτα.


Καλυτερα κανα παλιο mark IV ισως...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
4969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
39 Απαντήσεις
13218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
19 Απαντήσεις
8098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 16:17
από RoyBatty
Mesa Boogie Transatlantic

Ξεκίνησε από Possessed « 1 2 3 » Ενισχυτές

63 Απαντήσεις
18593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 13:54
από tech21man
8 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
6 Απαντήσεις
3960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 03:34
από Joevaicci
16 Απαντήσεις
5606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 02:23
από Jezus
17 Απαντήσεις
6061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze