Αποστολέας Θέμα: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 7650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
επειδή το άλλο section μάλλον δεν το παρακολουθούν πολλοί είπα να ανοίξω καινούριο θέμα (ελπίζω να μην ενοχλεί)...


ψάχνω απελπισμένα να αποφασίσω για την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα... !! :P έχω χάσει την μπάλα... διαβάζω, διαβάζω, ακούω, ξανα ακούω... έχω μάθει αρκετά πράγματα που πριν 5 μέρες αγνοούσα καν οτι υπάρχουν αλλα ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποφασίσω για το τι θα πάρω... επίσης αν και στην αρχή είπα να "παίξω" χαμηλά, τώρα αποφάσισα να ανεβάσω λίγο το budget... οπότε κοιτάω για λίγο πάνω απο 500 ευρώ. αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι οτι έχω ρωτήσει περίπου 15 άτομα (και καταστήματα) για το τι να πάρω και ο κάθε ένας μου έχει δώσει διαφορετική απάντηση.. ούτε ένας να μου πεί την ίδια κιθάρα.. στο μόνο που όλοι συμφωνούν είναι στον ενισχυτή, τον VOX VT30.. οπου και μάλλον έχω αποφασίσει οτι θα τον πάρω... αν δεν αλλάξει κάτι.


Σήμερα πήγα στο κέντρο οπου μου πρότειναν την Jackson DK2 (αν και λίγο ακριβούτσικη..).. δεν με τρέλανε ο ήχος της για τα λεφτά της αν και υποθέτω οτι είναι άλλη κατηγορία κιθάρας..!
Σε άλλο κατάστημα μου είπαν για την Cort EVL-X4 ... σε άλλο την Shine D200 ... εγώ πάλι απο μερικά video στο youtube έχω βρεί ώς ικανοποιητικό ήχο αυτόν της Ibanez S470...
ίσως δεν πήγα και στα κατάλληλα μαγαζιά.. δεν ξέρω. please... help me!!  ;D ;D


τα κομμάτια που θέλω να παίζω είναι στυλ... Linkin Park, System of a Down, Iced Earth.. After Forever.. Sonata Arctica.. γενικά περισσότερο καθαρός ήχος και "γεμάτος" Metal... ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.. όχι πολύ θόρυβος αλλα πιο μπάσος ήχος..




Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 10/12/10, 03:06 »
Αχμ....


καταρχάς είναι λογικό όπου πας να σου προτείνουν και άλλα πράματα....ο καθένας θα σου προτείνει κιθάρα εταιρείας που είναι αντιπρόσωπος....το λεπόν...


αρχικά εγω θα διαφωνήσω για τον ενισχυτή......και σε αυτά τα λεφτά θα σου πρότεινα αυτον:
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm
κυρίως λόγω του ηχείου που είναι 12άρι σε αντίθεση με τον vox που είναι δεκάρι αν δεν κανω λάθος...
επίσης ο mustang έχει περισσότερα μπλιμπλίκια να πειραματιστείς...


τώρα για την κιθάρα....εγώ θα προτείνω schehter....δεν ξέρω γιατί αλλά σε αυτά τα λεφτά τις βρίσκω άκρως συμπαθητικές κιθάρες....


πχ:
http://www.thomann.de/gr/schecter_omen_6_extreme_bch.htm


ετούτη εδώ για πρώτη κιθαρίτσα είναι μια χαρά....με τον καιρό τις αλλάζεις και μαγνήτες...και έρχεται στα ίσια της...


τωρα για ibanez ας μιλήσει κανείς άλλος...εμεις δεν τα ξέρουμε αυτά τα μαραφέτια... :P






Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 10/12/10, 08:10 »
σαν πρωτη κιθαρα εγω αγορασα μια fender squier η οποια καλυπτει αρκετα ειδη μουσικης,λοιπον εγω θα σου προτεινα να παρεισ την ibanez η οποια ειναι αρκετα βολι δινεται δωρεαν στο πακετοκη αν διαθετεισ να δωσεις τοσα χρηματα

οσο για τον ενισχυτη θα συμφωνησω για τον mustang 2 της fender καθως ειναι και ποιοτικος και εχει δικο του usb για να κανεις record στο σπιτι σου και μποριεσ να βαλλεις να βαλλεισ εφε μεσω pc με το προγραμμα που δινεται δωρεαν στο πακετο

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 10/12/10, 09:35 »
Αφου θες να παιζεις κυριως metal, θα προτεινα μια κιθαρα με 2 διπλους ή 2 διπλους και εναν μονο μαγνητη.
Τωρα, ποια εταιρια θα διαλεξεις, νομιζω οτι δεν ειναι διατερα σημαντικο, μιας και οτι και να παρεις σε μια κατηγορια τιμης, θα ειναι ποιοτικα πανω κατω ιδιο με αλλο οργανο αλλης εταιριας στην ιδια κατηγορια τιμης. Αυτο που μπορεις να κοιταξεις βεβαια ειναι αν καποια μοντελα δινουν πακετο με την κιθαρα καποια επωνυμα "κομματια" της κιθαρας, οπως πχ Duncan μαγνητες, EMG κτλ.
Επισης, μιας και εισαι ακομα αρχαριος, μπορεις να αποφυγεις κιθαρες με τρεμολο και να πας σε κιθαρες μνε σταθερη γεφυρα ή string through. Οχι οτι με τρεμολο θα εχεις προβλημα, αλλα θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο για να μαθεις να το ρυθμιζεις, να κουρδιζεις κτλ. Αν δεν σε πτωει αυτο, τοτε θα προτεινα να παρεις μια κιθαρα με τρεμολο απλα και μονο γιατι ειναι ακομα ενα εργαλειο που θα μπορεις να χρησιμοποιησεις. Αν ομως σε ενδιαφερει κυριως να παιζεις ρυθμικα και δεν θες να πολυασχολεισαι με ρυθμισεις, κουρδισματα κτλ, τοτε ισως ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με μια κιθαρα χωρις τρεμολο.
Οι schecter που ανεφερε ενας φιλος ειναι καλη εταιριουλα, ειδικα για τον χωρο metal, μιας και εχει αρκετα μοντελα που ανταποκρινονται σε αυτα που θες και σε καλες τιμες. Εγω θα ξεκινουσα απο εκει και θα κοιταγα και για ESP LTD μοντελα, Ibanez και ισως μερικα Jackson.
Οσο για ενισχυτη, ο vox ειναι καλη λυση, αλλα νομιζω οτι στα ιδια χρηματα μπορεις να παρεις καποιον ενισχυτη (modelling ή γενικα) που να ειναι πιο προσανατολισμενος σε metal και γενικοτερα πιο μοντερνους ηχους, οπως πχ ο vypyr της Peavey ή κανας Spider IV (δεν τον εχω ακουσει αλλα εχω ακουσει καλα λογια για metal φαση).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 10/12/10, 10:53 »
Αφου θες να παιζεις κυριως metal, θα προτεινα μια κιθαρα με 2 διπλους ή 2 διπλους και εναν μονο μαγνητη.
Τωρα, ποια εταιρια θα διαλεξεις, νομιζω οτι δεν ειναι διατερα σημαντικο, μιας και οτι και να παρεις σε μια κατηγορια τιμης, θα ειναι ποιοτικα πανω κατω ιδιο με αλλο οργανο αλλης εταιριας στην ιδια κατηγορια τιμης. Αυτο που μπορεις να κοιταξεις βεβαια ειναι αν καποια μοντελα δινουν πακετο με την κιθαρα καποια επωνυμα "κομματια" της κιθαρας, οπως πχ Duncan μαγνητες, EMG κτλ.
Συνήθως όμως (απ'οτι έχω παρατηρήσει) για να δίνουν πακέτο επώνυμους μαγνήτες ή floyd rose κάπου αλλού χάνουν, βασικά στην ποιότητα του ίδιου του οργάνου...Θεωρώ δηλαδή καλύτερο να μην δώσει ο φίλος βάση τόσο πολύ στα περιφερειακά, και να εστιάσει στο ίδιο το όργανο (να τον βολεύει η ταστιέρα, το σώμα, το βάρος...). Στην τελική σε άλλα threads μπορεί να βρεί ότι γουστάρει για να την απογειώσει την κιθάρα στην συνέχεια!!!

Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 10/12/10, 11:07 »
Εννοειται οτι το πρωτο που θα κοιταξει καποιος που παει να παρει μια κιθαρα, ειναι το αν του κανει στο χερι, στην εμφανιση, στο βαρος κτλ, αλλα ολα αυτα ειναι υποκειμενικα και ειδικα το θεμα του αν σε βολευει ή οχι μια κιθαρα, ειναι λιγο δυσκολο για καποιον που τωρα ξεκιναει, μιας και δεν εχει εμπειρια ακομα με πολλες κιθαρες για να ξερει τι του αρεσει και τι οχι (περα απο το εμφανισιακο). Για αυτον τον λογο, πιστευω οτι ειναι και λιγο χλωμο να μπορεσει ενας αρχαριος που τωρα ξεκιναει να διαλεξει κιθαρα κυριως με μετρο συγκρισης το playability κτλ της κιθαρας.
Τωρα το θεμα με τα επωνυμα parts, δεν ειναι ετσι οπως τα λες. Γιατι συνηθως οι εταιριες που βαζουν επωνυμα parts και κρατανε πιο χαμηλα τις τιμες (σε σχεση με αλλες εταιριες που δεν βαζουν επωνυμα parts και εχουν πιο ακριβες τιμες), εχουν λιγοτερο γνωστο ονομα στην πιατσα (πχ Schecter αντι για Fender) και ετσι για να γινουν ανταγωνιστικες, συνηθως προσφερουν περισσοτερα σε χαμηλοτερη τιμη απο οτι η πιο "γνωστη" αντιπαλη εταιρια...
Αρα, μπορει να δαπανησεις πχ τα ιδια χρηματα για μια schecter και μια fender strat, αλλα η μεν schecter να εχει duncan μαγνητες, ενω η fender να εχει fender mexico μαγνητες κοκ.
Εκει που πληρωνεις αρκετα "κερατιατικα", ειναι οταν αγοραζεις signature μοντελα (αν και συνηθως ειναι προσεγμενα), μιας και πληρωνεις και την τζιφρα του κιθαριστα που προμοταρει το συγκεκριμενο μοντελο.
Φυσικα, μπορεις αργοτερα να κανεις αναβαθμισεις σε οποιαδηποτε κιθαρα για 1002 λογους, αλλα συνηθως δεν παιρνεις μια κιθαρα με σκοπο να την αναβαθμισεις, ειδικα αν εισαι αρχαριος, που κυριως χρειαζεσαι εξαρχης ενα οργανο που θα κανει αυτα που θες πανω κατω και πανω στο οποιο θα κατσεις να τριφτεις και να μαθεις...
Ετσι κι αλλιως, αν συνεχισει ενας αρχαριος και δεν τα παρατησει, ειναι σιγουρο 1000% οτι μετα απο κανα 2 - 3 χρονια θα αρχισει να ψαχνει για αλλη κιθαρα, με βαση την εμπειρια που θα εχει αποκτησει, τις αναγκες που θα εχει κτλ.
οποτε το να σκεφτεται ενας αρχαριος πριν καν μαθει 5 βασικα πραγματα, το θεμα αναβαθμισης κτλ, ειναι μαλλον αποπροσανατολισμος για αυτον, παρα χρησιμο.
Το καλυτερο για εναν αρχαριο, ειναι να παρει μια κιθαρα που γενικα ανταποκρινεται στις απαιτησεις του και του κανει εμφανισιακα και παικτικα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 10/12/10, 16:37 »
Ετσι κι αλλιως, αν συνεχισει ενας αρχαριος και δεν τα παρατησει, ειναι σιγουρο 1000% οτι μετα απο κανα 2 - 3 χρονια θα αρχισει να ψαχνει για αλλη κιθαρα, με βαση την εμπειρια που θα εχει αποκτησει, τις αναγκες που θα εχει κτλ.
οποτε το να σκεφτεται ενας αρχαριος πριν καν μαθει 5 βασικα πραγματα, το θεμα αναβαθμισης κτλ, ειναι μαλλον αποπροσανατολισμος για αυτον, παρα χρησιμο.
Το καλυτερο για εναν αρχαριο, ειναι να παρει μια κιθαρα που γενικα ανταποκρινεται στις απαιτησεις του και του κανει εμφανισιακα και παικτικα.


Παράθεση από: Johnie Darko
Επισης, μιας και εισαι ακομα αρχαριος, μπορεις να αποφυγεις κιθαρες με τρεμολο και να πας σε κιθαρες μνε σταθερη γεφυρα ή string through. Οχι οτι με τρεμολο θα εχεις προβλημα, αλλα θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο για να μαθεις να το ρυθμιζεις, να κουρδιζεις κτλ. Αν δεν σε πτωει αυτο, τοτε θα προτεινα να παρεις μια κιθαρα με τρεμολο απλα και μονο γιατι ειναι ακομα ενα εργαλειο που θα μπορεις να χρησιμοποιησεις. Αν ομως σε ενδιαφερει κυριως να παιζεις ρυθμικα και δεν θες να πολυασχολεισαι με ρυθμισεις, κουρδισματα κτλ, τοτε ισως ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με μια κιθαρα χωρις τρεμολο.

wow.. πρώτα απόλα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... :) :) αν και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και έχω καταλάβει τι γίνεται πάνω κάτω, ομολογώ οτι κάτι τέτοιο φαντάζομαι και εγώ όπως γράφει ο Darko απο πάνω... βασικά θέλω μια κιθάρα που θα παίζω αυτά τα κομμάτια (που είπα παραπάνω) και θα νιώθω οτι βγάζει τον ήχο που πρέπει και όχι κάτι που να μοιάζει με ήχο... !! :p να μην ξενερώσω και σταματήσω να παίζω λόγω της κιθάρας... αλλα όταν φτάσω σε ένα Α η Β επίπεδο και θέλω να αλλάξω κιθάρα να μην κλαίω τα λεφτά μου.. αυτό θέλω.. ! οπότε σκεφτόμουν π.χ μια ibanez S470 και σε κανα χρόνο π.χ αλλάζω τους μαγνήτες σε κάτι καλύτερο (όπως έχω δεί ότι καναν όλοι) .. και σε 2 χρονια αν χρειαστεί και παίζω ακόμα αλλάζω και κιθάρα.. αλλα θέλω να δώ/ακούσω και άλλες επιλογές πριν την παραγγείλω..  >:(


αυτό που μου γράφεις στο 2ο quote το έχω σκεφτεί.. και το πιστεύω οτι για αρκετό καιρό το τρέμολο δεν θα μου χρειαστεί.. αλλα οι περισσότερες που έχω δεί είναι με τρέμολο (και λογικά πουλάνε και περισσότερο οπότε λογικό να τις έχει ο κόσμος στο youtube π.χ για να τις συγκρίνω) ..

οσο για τον ενισχυτη θα συμφωνησω για τον mustang 2 της fender καθως ειναι και ποιοτικος και εχει δικο του usb για να κανεις record στο σπιτι σου και μποριεσ να βαλλεις να βαλλεισ εφε μεσω pc με το προγραμμα που δινεται δωρεαν στο πακετο

αυτό με ενδιαφέρει με το recording καθώς περνάω άπειρες ώρες στο pc... θα τον τσεκάρω :) :) ευχαριστώ..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/10, 16:40 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 15/12/10, 17:18 »
παιδιά τα πήρα... !! :) :) Ibanez S570 και Fender Mustang II ... !!! :) :) :)

ειναι τέλειααααααααααααα

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 15/12/10, 17:26 »
Άντε μεγειές...καλόπαιχτα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 15/12/10, 17:33 »
Άντε μεγειές...καλόπαιχτα... ;)


ευχαριστώ...!! νιώθω σαν να πήρα σήμερα το δίπλωμα και να αγόρασα mazeratti...αλλα που θα μου πάει θα μάθω να την οδηγάω..!! :D :D
ευχαριστώ και για τις προτάσεις σας και την βοήθεια και special thanks στον Faser που μου εξήγησε πολλά πράγματα :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 15/12/10, 18:15 »
.. νιώθω σαν να πήρα σήμερα το δίπλωμα και να αγόρασα mazeratti...αλλα που θα μου πάει θα μάθω να την οδηγάω..!! :D :D
Το θέτεις σε πολύ σωστή διάσταση, μπράβο σου, άρα η επιτυχία είναι επερχόμενη.
Και από εμένα καλόπαιχτα!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 15/12/10, 20:05 »
Αν και το σχήμα δε μου αρέσει (πράγμα που εσένα φυσικά δε σε νοιάζει καθόλου  ;D ), καλόπαιχτη!! Απ' ότι βλέπω έχει και το ZR Tremolo, που όλοι όσοι έχουν πιάσει διάφορες Ibanez κατά καιρούς μου έχουν πεί ότι είναι το καλύτερο μαζί με το Low Pro, ενώ για το Edge III ότι σπάει τα νεύρα πολύ κόσμου, οπότε καλή επιλογή!!!  ;)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 17/12/10, 00:26 »
Αν και το σχήμα δε μου αρέσει (πράγμα που εσένα φυσικά δε σε νοιάζει καθόλου  ;D ), καλόπαιχτη!! Απ' ότι βλέπω έχει και το ZR Tremolo, που όλοι όσοι έχουν πιάσει διάφορες Ibanez κατά καιρούς μου έχουν πεί ότι είναι το καλύτερο μαζί με το Low Pro, ενώ για το Edge III ότι σπάει τα νεύρα πολύ κόσμου, οπότε καλή επιλογή!!!  ;)


εμένα για κάποιον λόγο μαρέσει πολύ το σχήμα...!! :) :) δεν ξέρω γιατί... δυστυχώς έχω ένα προβληματάκι... αν μπορείτε να με βοηθήσετε.. τρίζουν οι χορδές !! :(
Ειδικά η ΛΑ και η ΣΟΛ και η ΣΙ τρίζει πολύ..
η κιθάρα δεν ήταν τελείως αχρησιμοποίητη την είχε βιτρίνα αλλα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με αυτό ε...??  ::) ::) ???  μπορώ να το φτιάξω κάπως και που οφείλεται...?? ευχαριστώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/10, 00:28 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 17/12/10, 09:50 »
[.. δυστυχώς έχω ένα προβληματάκι... αν μπορείτε να με βοηθήσετε.. τρίζουν οι χορδές !! :(
  μπορώ να το φτιάξω κάπως και που οφείλεται...?? ευχαριστώ...

Θέλει ένα πλήρες setup:
http://www.projectguitar.com/tut/tutorial1.htm
http://users.powernet.co.uk/guitars/setuptut.htm

..και ειδικότερα:
Truss Rod and Neck Bow adjustment
String Height and Bridge adjustment
Adjusting the intonation of a guitar
Adjusting Pickup Height


Αυτό είναι κάτι που με λίγο διάβασμα μπορείς να το κάνεις μόνος σου και η εμπειρία που θα αποκτήσεις θα σε φέρει πιο κοντά στο όργανο σου και θα σου είναι χρήσιμη για μια ζωή.

Ibanez Prestige ultimate setup guide part 1

Ibanez Prestige ultimate setup guide part 2


PRS Guitar Set Up Part 1

PRS Guitar Set Up Part 2


Truss Rod Adjustment


και δες και αυτή την σειρά, ειδικά για σένα τα Parts 6, 7, 8 και 9.

Fender Stratocaster Setup Part 1 of 9: Introduction (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 2 of 9: String Removal (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 3 of 9: Cleaning & Restringing (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 4 of 9: String Tuning & Stretching (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 5 of 9: Tremolo Bridge Options (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 6 of 9: Truss Rod Adjustment (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 7 of 9: String Action (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 8 of 9: Pickup Height (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 9 of 9: String Intonation (Embedding disabled, limit reached)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/10, 10:04 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 30/12/10, 18:43 »
λοιπόν έκανα την πρώτη προσπάθεια σήμερα για να λύσω το θέμα με το buzz ... !! αφού είδα όλα τα παραπάνω και απομνημόνευσα όσα μπορούσα... επαιξα λίγο με τον λαιμό της κιθάρας... ώστε να ανοίξω περισσότερο το κενό μεταξύ των χορδών και των τάστων... το buzzing όμως δεν έφυγε... άρα υποθέτω δεν φταίει αυτό.. να κοιτάξω μήπως είναι απο τους μαγνήτες? αλλα δεν θα τρίζαν όλες μαζί αν ήταν οι μαγνήτες..?? μπορώ να την πάω σε γνωστό μου να μου την φτιάξει αλλα όπως είπε και ο αδριανός παραπάνω θέλω να μάθω το όργανο όσο καλύτερα γίνεται.. :) ευχαριστώ.. !!


απο εδώ την πείραξα μόνο:






Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 30/12/10, 18:58 »
Aυτό που έκανες ήταν να αυξήσεις την καμπυλότητα του μπράτσου ρυθμίζοντας το τruss rod. Από τη στιγμή που αυτό δεν διόρθωσε το τρίξιμο, εγώ θα έλεγα να κάνεις την αντίθετη ρύθμιση και να ξαναφέρεις το μπράτσο εκεί που ήταν πριν. Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι θα ήταν το πρώτο που θα κοιτούσα. Ίσως θα βοηθούσε τη διάγνωση αν μάς έλεγες πού ακριβώς τρίζουν οι χορδές, δηλαδή ανοιχτές ή σε συγκεκριμένα τάστα..
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 30/12/10, 19:04 »
Aυτό που έκανες ήταν να αυξήσεις την καμπυλότητα του μπράτσου ρυθμίζοντας το τruss rod. Από τη στιγμή που αυτό δεν διόρθωσε το τρίξιμο, εγώ θα έλεγα να κάνεις την αντίθετη ρύθμιση και να ξαναφέρεις το μπράτσο εκεί που ήταν πριν. Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι θα ήταν το πρώτο που θα κοιτούσα. Ίσως θα βοηθούσε τη διάγνωση αν μάς έλεγες πού ακριβώς τρίζουν οι χορδές, δηλαδή ανοιχτές ή σε συγκεκριμένα τάστα..


βασικά, πριν απο λίγο πρόσεξα οτι οι βιδούλες που φαίνονται στην φώτο ήταν πολύ χαλαρές και απο εκεί ερχόταν ο θόρυβος...  ??? ??? ???  τις έσφιξα και τέλος..  ;)   ;)  τι είναι αυτές οι βιδούλες?
απλώς είμαι πολύ προσεκτικός σε ότι κάνω αφου ακόμα δεν γνωρίζω και δεν τις είχα καν αγγίξει τόσες μέρες... ! πάντως με την ρύθμιση του μπράτσου νομίζω έβγαλε πιο καλό ήχο.. υπάρχει τέτοια περίπτωση ??
θα το σφίξω πάντως πάλι λίγο για καλό και για κακό...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 30/12/10, 19:23 »
Oι βίδες αυτές πρέπει να είναι σφιγμένες, γιατί κλειδώνουν τις χορδές στο nut και σε συνδυασμό με το Floyd Rose εξασφαλίζουν σταθερότητα στο κούρδισμα.

Όσο για το αν η ρύθμιση του truss rod βελτίωσε τον ήχο, ομολογώ ότι αμφιβάλλω. Αν κοιτάξεις τις οδηγίες για τη ρύθμιση της καμπυλότητας του μπράτσου, θα δεις ότι υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να ελέγξεις αν χρειάζεται μια τέτοια ρύθμιση (βάζεις καποτάστο στο πρώτο τάστο, πατάς στο τάστο στο σημείο όπου το μπράτσο ενώνεται με το σώμα και μετράς την απόσταση της χορδής στη μέση περίπου του μπράτσου). Και δεν βλέπω πώς μια τέτοια αλλαγή μπορεί να αλλάξει αισθητά τον ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 30/12/10, 19:33 »
Oι βίδες αυτές πρέπει να είναι σφιγμένες, γιατί κλειδώνουν τις χορδές στο nut και σε συνδυασμό με το Floyd Rose εξασφαλίζουν σταθερότητα στο κούρδισμα.


οκ thanks..  :)

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 04/01/11, 15:20 »
ρε παιδιά θα τρελαθώ... έβαλα σήμερα να παίξω λίγο, στην αρχή έπαιζε... μετά την άφησα για 5 λεπτά πάνω στο κρεβάτι με χαμηλωμένο το volume της κιθάρας και μόλις την ξαναέπιασα δεν έβγαλε ήχο... άνοιξα έκλεισα ενισχυτή, έβγαλα καλώδια τίποτα αυτή... πώς θα καταλάβω τι φταίει? υποψιάζομαι το καλώδιο...

edit: είχα κλείσει τον ενισχυτή για κανα 20λεπτο τον άνοιξα τώρα και παίζει... έλεος... :/ :/

edit2: yeap, το καλώδιο είναι... έλεος ρε γμτ χαλασμένα καλώδια πουλάνε στον κόσμο :(
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/11, 15:51 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος nasoss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 07/01/11, 15:48 »
Γραφω εδω για να μην ανοιξω και αλλο  topic..

Καταρχην καλησπερα σας,

Τωρα βρηκα το φορουμ σας καθως σκεφτομαι να παρω την πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα.
Εχω καταληξει στην cort x-1.Αυτο που θελω να  σας ρωτησω ειναι πως την βρηκα στο prostage 109 ευρω και στον τσελιο στην θεσσαλονικη 185.Ειναι λογικη τοση μεγαλη διαφορα??Μηπως το site αυτο δεν ειναι αξιοπιστο? ???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 07/01/11, 16:09 »
Εχω καταληξει στην cort x-1.Αυτο που θελω να  σας ρωτησω ειναι πως την βρηκα στο prostage 109 ευρω και στον τσελιο στην θεσσαλονικη 185.Ειναι λογικη τοση μεγαλη διαφορα??Μηπως το site αυτο δεν ειναι αξιοπιστο? ???
Μπράβο στο prostage που έχει την ίδια κιθάρα 40€ (27%) φθηνότερα από τον Thomann.
Δεν έχω αγοράσει από αυτούς για να ξέρω την αξιοπιστία τους, ίσως κάποιος άλλος έχει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
18 Απαντήσεις
8626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
5 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky
18 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
4 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 13:23
από The Rocker
3 Απαντήσεις
3301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 11:55
από Βραζίλης
51 Απαντήσεις
17948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/16, 12:23
από blks9791
13 Απαντήσεις
7706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
8810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash