Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά και όχι greeklish!  (Αναγνώστηκε 134483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #100 στις: 03/10/05, 08:52 »
Εγω , απλα δεν καθομαι καν να διαβασω οσα μηνυματα ειναι σε greeklish...

Μαζί σου !!!
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #101 στις: 03/10/05, 10:33 »
egw 8a to 3anapw opws prin 2-3 selides : greeklish = koultoura tou internet!

Αποσυνδεδεμένος Urharoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ε;;;
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #102 στις: 06/10/05, 11:51 »
diladi ine kalitera na grafoume kapos etsi; oxi, den to dexome. ta griklis *den* mporoun na theorounte i lisi gia aftous pou bariounte na grapsoun sosta elinika. As mathoun na grafoun elinika 'i as xrisimopiisoun orthografo!

ok,πλάκα έκανα.
Σαφώς ελληνικά.
Τα ορθογραφικά λάθη είναι άλλο κεφάλαιο.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #103 στις: 07/10/05, 08:14 »
Αδέρφια, καλημέρα.
Σας παραθέτω την διαμάχη 40 ακαδημαϊκών και του Δ.Ν.Μαρωνίτη για τα greeklish, όπως δημοσιεύθηκε στην Καθημερινή και το Βήμα αντίστοιχα, προ δεκαετίας. Νομίζω ότι θα βρείτε τι θέσεις τους ενδιαφέρουσες.
Στο πρώτο post οι ακαδημαϊκοι και στο δεύτερο ο Μαρωνίτης.


Σήμα κινδύνου από σαράντα ακαδημαϊκούς
Διακήρυξη για την ελληνική γλώσσα

Την έντονη ανησυχία τους και την πρόθεσή τους να αντισταθούν εκφράζουν σαράντα ακαδημαϊκοί για την τάση αντικατάστασης του ελληνικού αλφαβήτου από το λατινικό. Η Ακαδημία Αθηνών και οι ακαδημαϊκοί δεν παρεμβαίνουν συχνά σε όσα απασχολούν την επικαιρότητα και την κοινωνία. Οταν όμως το κάνουν ξέρουμε ότι τα πράγματα είναι σοβαρά. Το κείμενο της διακήρυξης έχει ως εξής:
«Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να εκδηλώνεται μια τάση να αντικατασταθεί το ελληνικό αλφάβητο από το λατινικό. Η τάση αυτή γίνεται φανερή κυρίως σε κείμενα παραγόμενα από ηλεκτρονικούς υπολογιστές -με χρήστες κρατικές υπηρεσίες και ΑΕΙ- σε κείμενα προβαλλόμενα από την τηλεόραση και από σχετικές προτροπές ξένων ραδιοφωνικών σταθμών. Είναι χαρακτηριστικό ότι η προσπάθεια αυτή, η οποία θα καταφέρει καίριο πλήγμα κατά της ελληνικής σκέψης και όλων των πτυχών του ελληνικού πολιτισμού που εκφράζονται με γραπτά κείμενα, αλλά και των εν γένει ανθρωπιστικών σπουδών, έφτασε μέχρι να απασχολήσει τον Τύπο και να αποτελέσει αντικείμενο ερωτήσεων βουλευτών προς τον υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Αρχαιότατη και σύγχρονη

Η γλώσσα μας, η αρχαιότατη αλλά πάντα σύγχρονη και ζώσα, αυτή η γλώσσα που εμπλούτισε όχι μόνο τη λατινική, αλλά και τις κυριότερες ευρωπαϊκές γλώσσες, που έχει και οπτικά συνδεθεί άρρηκτα με το αλφάβητό μας, δεν είναι δυνατόν να υποστή μείωση με την κατάργησή του από εμάς τους ίδιους. Είναι αδιανόητο να δεχθούμε ως Ελληνες τη μεταμφίεση της γραφής μας με την κατάργηση πολλών γραμμάτων της που δεν πέρασαν στο λατινικό αλφάβητο, και με την αντικατάστασή τους από άλλα υποτίθεται ηχητικώς παραπλήσια γράμματά του.

Οταν άλλοι λαοί, όπως π.χ. Γάλλοι και Ισπανοί μάχονται έως σήμερα να διατηρήσουν μέχρι την τελευταία τους λεπτομέρεια τον τρόπο γραφής των κειμένων τους με το δικό τους αλφάβητο, εδώ, με τη δικαιολογία της δήθεν διευκόλυνσής μας στην παγκόσμια επικοινωνία, επιχειρείται η αντικατάσταση του ελληνικού αλφαβήτου των 2.500 και πλέον χρόνων με το λατινικό».

Ανόσια προσπάθεια

Και η διακήρυξη καταλήγει: «Θεωρούμε ανόσια αλλά και ανόητη κάθε προσπάθεια να αντικατασταθή η ελληνική γραφή στο λίκνο της, εφ' όσον μάλιστα σε άλλες χώρες, ανάλογες απόπειρες μεταβολής του τρόπου γραφής -σε μερικές περιπτώσεις πολύ δυσχερέστερης της ελληνικής- προσέκρουσαν στην καθολική και οργισμένη αντίδραση των λαών των χωρών αυτών. Οπως και επί Ενετών, όταν αυτοί στα μέρη που κυριαρχούσαν προσπάθησαν ν' αντικαταστήσουν στα ελληνικά κείμενα τους ελληνικούς χαρακτήρες με λατινικούς, έτσι και τώρα θα αντισταθούμε, καλώντας όλους τους συνέλληνες ν' αντιδράσουν για την πρόρριζα εξαφάνιση των ανίερων αυτών σχεδίων».

Ακολουθούν υπογραφές



Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #104 στις: 07/10/05, 08:15 »
Και η απάντηση του Μαρωνίτη από το Βήμα:

Χάσαμε τη θεία ­ στοπ


Δ.Ν. ΜΑΡΩΝΙΤΗΣ

Κεραυνός εξ ουρανού, ουράνιο εμπλουτισμένο, έπεσε στο κεφάλι μας, με την αρχή της χρονιάς. Ο λόγος για την πανικόβλητη, συνάμα όμως και αντιστασιακή, Διακήρυξη σαράντα αθανάτων της σεπτής Ακαδημίας μας. Στόχος της: να σωθεί από έσχατο κίνδυνο η προγονική μας αλφαβήτα ­ όπως και να το κάνουμε, φοινικικής καταγωγής· που κάποιοι ανεγκέφαλοι ηλεκτρονικοί εγκέφαλοι επιχειρούν να μας την ανταλλάξουν με το λατινικό αλφάβητο ­ όπως και να το κάνουμε, ευβοϊκής καταγωγής.

Η διασπορά της αθάνατης Διακήρυξης υπήρξε άμεση και εντυπωσιακή. Η αντιμετώπισή της άκρως συγκινητική ­ στο σημείο αυτό συνέπεσαν «Εστία» και «Ποντίκι», με επικεφαλής την πάντα ευαίσθητη σε εθνικά θέματα ΕΣΗΕΑ. Εχω μπροστά μου ολόκληρο το κείμενο των σαράντα, κλιμακωμένο σε τέσσερις πολύσειρες παραγράφους ­ πρόκειται για μνημείο γλωσσαμυντορικού οίστρου. Προς απόδειξη αντιγράφω την καταληκτική του παράγραφο:

«Θεωρούμε ανόσια και ανόητη κάθε προσπάθεια να αντικατασταθή (προς Θεού, μη χάσουμε την υποτακτική) η ελληνική γραφή στο λίκνο της, εφ' όσον μάλιστα σε άλλες χώρες ανάλογες απόπειρες μεταβολής του τρόπου γραφής ­ σε μερικές περιπτώσεις πολύ δυσχερέστερης της ελληνικής ­ προσέκρουσαν στην καθολική και οργισμένη αντίδραση των λαών των χωρών αυτών. Οπως και επί Ενετών, όταν αυτοί στα μέρη που κυριαρχούσαν προσπάθησαν να αντικαταστήσουν στα ελληνικά κείμενα τους ελληνικούς χαρακτήρες με λατινικούς, έτσι και τώρα θα αντισταθούμε (ανανταπόδοτο; σύγχυση υποκειμένων;), καλώντας (με περισπωμένη, παρακαλώ, στο πρωτότυπο) όλους τους συνέλληνες ν' αντιδράσουν για την πρόρριζα (sic) εξαφάνιση των ανίερων αυτών σχεδίων». (Τα μαύρα γράμματα ανήκουν στο πρωτότυπο κείμενο).

Για την ιστορική ακρίβεια, καλύτερα να μη γίνει λόγος· μήτε για το περιεχόμενο. Προέχουν όμως το ακαδημαϊκό ήθος και ύφος της αθάνατης Διακήρυξης, που σίγουρα θα τα ζήλευε ο Μιστριώτης. Το ενδιαφέρον είναι ότι η Διακήρυξη υπογράφεται και από αθάνατα μέλη με εγνωσμένα προοδευτικά φρονήματα ­ καλύτερα να μην αναφέρω ονόματα. Οσοι πάντως πίστεψαν ότι μεταπολιτευτικά η Ακαδημία Αθηνών άνοιξε επιτέλους τις πύλες της και σε δημοτικιστές εκπροσώπους της επιστήμης, των γραμμάτων και των τεχνών (μερικοί μάλιστα από τους οποίους στο παρελθόν καταδιώχθηκαν για τον δημοκρατικό δημοτικισμό τους), τώρα θα εκπλαγούν, διαπιστώνοντας απόλυτη ομοψυχία και ομοφωνία συντηρητικών και προοδευτικών αθανάτων.

Ευτυχώς υπήρξαν και κάποιες νηφάλιες αντιδράσεις: άμεση και σαφής από τον Ηλία Κανέλλη, στο καθημερινό «Βήμα» (9 Ιανουαρίου)· έγκαιρη και επίσημη του υπουργού Παιδείας, σε πρόσφατη συνέντευξή του για το «Ευρωπαϊκό έτος γλωσσών, 2001». Ο κ. Ευθυμίου διαβεβαίωσε ότι: «Τα περίφημα Greeklish ανήκουν πια στο παρελθόν και οι έλληνες χρήστες του Διαδικτύου θα μπορούν να χρησιμοποιούν κανονικά τους χαρακτήρες της ελληνικής γλώσσας, οι οποίοι έχουν πλέον αποκωδικοποιηθεί και αναγνωρίζονται διεθνώς».

Ετσι, υποθέτω, πήγε η καρδιά όλων μας στον τόπο της. Φαντάζομαι και των σαράντα αθανάτων, οι οποίοι επί τω ακούσματι ότι λατινοποιείται η ελληνική αλφαβήτα μας, κόντεψαν να πάθουν καρδιακή προσβολή. Προφανώς θυμήθηκαν τις αλήστου μνήμης ημέρες του '63-'64, όταν η Ακαδημία Αθηνών, με ανελέητο πάθος, πυροβολούσε τη μεταρρύθμιση Παπανδρέου-Παπανούτσου· ωσότου, με το πραξικόπημα των συνταγματαρχών, οι ακαδημαϊκοί μας έφαγαν τη γλώσσα τους· και έζησαν αυτοί καλά, και εμείς χειρότερα.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #105 στις: 14/11/05, 04:35 »
Οταν άλλοι λαοί, όπως π.χ. Γάλλοι και Ισπανοί μάχονται έως σήμερα να διατηρήσουν μέχρι την τελευταία τους λεπτομέρεια τον τρόπο γραφής των κειμένων τους με το δικό τους αλφάβητο, εδώ, με τη δικαιολογία της δήθεν διευκόλυνσής μας στην παγκόσμια επικοινωνία, επιχειρείται η αντικατάσταση του ελληνικού αλφαβήτου των 2.500 και πλέον χρόνων με το λατινικό».

Δεν ξέρω τι γίνεται στη Γαλλία, αλλά στην Ισπανία ακόμα και η Ακαδημία έχει αποδεχτεί γλωσσικούς και γραμματικούς τύπους που ΔΕΝ ειναι ουσιαστικά ορθοί, μόνο και μόνο γιατί στην καθομιλουμένη αποτελούν πλέον καθημερινό φαινόμενο. Κακώς κατά τη γνώμη μου, αλλά πουθενά δεν διαπίστωσα την παραμικρή μαχητική διάθεση των Ισπανών προκειμένου να διασώσουν και να διατηρήσουν "μέχρι την τελευταία τους λεπτομέρεια τον τρόπο γραφής των κειμένων", είτε ορθογραφικά είτε γραμματικά. Η κοπέλλα μου ήταν καθηγήτρια και είχαμε ατέλειωτες συζητήσεις επί του θέματος τον καιρό που ζούσα στην Ισπανία και μάθαινα τη γλώσσα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #106 στις: 14/11/05, 09:58 »
Να προσθέσω οτι άλλος ένας σημαντικός λόγος για να γράφετε με ελληνικούς χαρακτήρες είναι η Αναζήτηση του φόρουμ!

Όταν αναζητά κάποιος κάποια λέξη κλειδί σε ελληνικό φόρουμ, το λογικό είναι να τη γράψει με ελληνικούς χαρακτήρες. Πχ. θα γράψει "κιθαρωδός" και όχι ki8arwdos, kitharwdos, ki8arodos, kitharodos κλπ μπας και πιάσει στην αναζήτηση μηνύματα των λίγων που επιμένουν χωρίς λόγο να γράφουν σε greeklish και να δυσκολεύουν τους συνφορουμίτες τους!

Δείτε και ένα αρθράκι για Σωστό γράψιμο σε ελληνικά.

Αποσυνδεδεμένος skywalk3r

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #107 στις: 14/11/05, 14:59 »
Egw tha grapsw opws me volevei
It's better to regret something you have done,
than to regret something you haven't done.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #108 στις: 14/11/05, 15:03 »
Δείτε και ένα αρθράκι για Σωστό γράψιμο σε ελληνικά.

(απλη απορια)

Ωραια τα λεει αλλα πως ειναι δυνατον να καταργησεις τα greeklish  σε ενα site????? Θα σβηνονται τα μνματα οσων γραφουν με greeklish? Αυτο δεν ειναι λογικο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #109 στις: 14/11/05, 20:39 »
Λυπηθείτε τα ματάκια μας τα καημένα, έχουν που έχουν μυωπία μην την αυξάνουμε  :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #110 στις: 16/11/05, 21:45 »
Προσπαθώντας να συμβάλω κι εγώ στην αέναη μάχη του ανθρώπου με το κτήνος.... ε συγγνώμη, του forum με τα greeklish θέλω να πω, ξετρύπωσα από κάπου ένα ενδιαφέρον διαδικτυακό software. Το πρόγραμμα Greeklish Nowhere! είναι ένα keyboard editor που επιτρέπει στους χρήστες να γράψουν ένα κείμενο στα Ελληνικά, ακόμα και αν ο υπολογιστής που χρησιμοποιούν δεν τα υποστηρίζει! Είναι πιο βολικό από τα greeklish converters που έχουν παρατεθεί στην αρχή αυτής της συζήτησης γιατί με αυτό μπορείτε να γράψετε το κείμενο απ’ ευθείας στην Ελληνική αντί να χρειάζεται να γραφτεί σε greeklish και μετά να μετατραπεί σε ελληνικό.

http://www.greeklish.net/index.php?option=com_wrapper&Itemid=32
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/05, 00:25 από Βασίλης »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Veron

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στο βυθό της μουσικής συνταξιδεύουμε... (Ο.Ε.)
    • Προφίλ
    • Νίκος Καββαδίας
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #111 στις: 18/11/05, 04:57 »
APLA TELEIO!!!

Eee, syggnomi...

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ!!!
Πούθ' έρχεσαι; -Απ' τη Βαβυλώνα. Πού πας; -Στο μάτι του κυκλώνα.
Ποιαν αγαπάς; -Κάποια τσιγγάνα. Πώς τη λένε; -Φάτα Μοργκάνα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #112 στις: 19/11/05, 00:20 »
Στο μυαλό μου είχα συνδέσει αρχικά τα greeklish με το internet.
Από τότε όμως που έμαθα τυφλό σύστημα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γράψω greeklish.Και είναι όντως κουραστικό να τα διαβάζεις όμως με υπομονή και λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #113 στις: 20/11/05, 20:17 »
Στο μυαλό μου είχα συνδέσει αρχικά τα greeklish με το internet.
Από τότε όμως που έμαθα τυφλό σύστημα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γράψω greeklish.Και είναι όντως κουραστικό να τα διαβάζεις όμως με υπομονή και λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

Δεσποινίς Φασολάδα ( ;D)  με αυτό σου το ποστ δεν πολυβοηθάς την κατάργηση των greekenglish  ::) :P

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #114 στις: 20/11/05, 20:49 »
giati poios 8elei na katargh8oun?? 8)

GREEKLISH POWER!!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #115 στις: 20/11/05, 23:50 »
Με κουράζουν πολύ να τα διάβαζω αλλά πως να πως στον αξιαγάπητο πανέξυπνο κλπ candlemass να σταματήσει να γράφει μ αυτά?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #116 στις: 21/11/05, 02:43 »
Με κουράζουν πολύ να τα διάβαζω αλλά πως να πως στον αξιαγάπητο πανέξυπνο κλπ candlemass να σταματήσει να γράφει μ αυτά?


Aυτό είναι εύκολο  :P

Θα του πάρουμε μια skyline με αντάλλαγμα να γράφει στα ελληνικά  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #117 στις: 25/12/05, 03:50 »
Αυτοί που γράφουν Greeklish είναι
1) Ανορθόγραφοι
2) Βαριούνται να γράψουν.
3) Δεν σέβονται τον συνομιλητή
4) Δεν σέβονται τον χώρο που τους φιλοξενεί.

Πράγματι, το γράψιμο στα Greeklish είναι πιό γρήγορο. Ειδικά αν κάποιος δεν έχει γράψει ποτέ είναι ακόμα πιό δύσκολο.
Εγώ είχα πάντα ώς αρχή να γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες. Με αυτόν το τρόπο τώρα πλέον η ταχύτητά μου με τους ελληνικούς χαρακτήρες έχει σχεδόν εξισωθεί με τα Greeklish. Λίγο καλή θέληση χρειάζεται...η αρχή είναι δύσκολη...αλλά μόλις συνηθίσεις τους ελληνικούς χαρακτήρες γράφεις σφαίρα.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #118 στις: 25/12/05, 03:53 »
Αυτοί που γράφουν Greeklish είναι
1) Ανορθόγραφοι
2) Βαριούνται να γράψουν.
3) Δεν σέβονται τον συνομιλητή
4) Δεν σέβονται τον χώρο που τους φιλοξενεί.
Τα 3,4 ναι, εχεις δικιο!
Για το 2 δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.
Οσο για το 1 δεν χρειαζετε να ειμαστε γκουρου της ελληνικης γραμματικης για να γραψουμε μια,δυο λεξεις.. ::) :)

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #119 στις: 25/12/05, 15:19 »
Αυτοί που γράφουν Greeklish είναι
1) Ανορθόγραφοι
2) Βαριούνται να γράψουν.
3) Δεν σέβονται τον συνομιλητή
4) Δεν σέβονται τον χώρο που τους φιλοξενεί.

Aytoi pou katakrinoun ta Greeklish einai :

1) Komple3ikoi
2) Bariountai na prospa8hsoun na katalaboun to pragmatiko nohma aytwn pou grafei kapoios kai oxi thn emfanish twn xarakthrwn
3) Den sebontai thn epilogh ekfrashs tou ka8enos
4) Mizeriazoun anelehta me ampelofilosofies tou styl "8a alloiw8ei h ellhnikh glwssa", "den sebontai ton xwro pou tous filo3enei" klp...

Ayta apo mena, kai xronia polla kiolas gia thn onomastikh sou giorth  :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/05, 15:26 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #120 στις: 26/12/05, 13:28 »
Πράγματι, το γράψιμο στα Greeklish είναι πιό γρήγορο.

Δεν νομιζω. Τον ιδιο αριθμο κουμπιων πατας. Εκτος αν κανεις τους διφθογγους ενα: ine kapii pu grafun griklis kapos etsi, ke den mu aresi ka8olu!
Μια συνηθεια ειναι ολα...

Candlemass, εχεις ξεφυγει... Να αρχισω να γραφω στα βραζιλιανικα και μετα να σε κατηγορησω τι βαριεσαι να μαθεις να τα διαβαζεις; ή να γραφω αναποδα; αδοπανα ωφαργ αν ή; Εχουμε πει πολλακις οτι δεν τιθεται θεμα εκφρασης, η εκφραση του καθενος φαινεται απο το περιεχομενο των μηνυματων, ή τις  καλλιτεχνικες ανησυχιες, κλπ. και οχι απο τα γραμματα. Και δεν υπαρχει νοημα να ξεκινησουμε παλι την ιδια συζητηση που εχει ξαναγινει σε αυτο το θεμα.

Οσοι γραφετε με greeklish αρχιστε να αλλαζετε συνηθειες γιατι "ο καιρός γάρ εγγύς!"  ;)

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #121 στις: 26/12/05, 17:49 »
Candlemass δεν εειχς κλοαοθυ δκιιο σ'ατυο που λες! Αμα εαινι να γυαορμφε με μνδερεπμεα τα γμρταμαα στην κθαε λξεη κτνατωρας μνοο στο στωσο σιμηεο το πτωρο και το τλεαετιυο γμαμρα.. :P

Βασ, νομιζω αυτος ο καιρος που αναφερες πρεπει να σπευσει ολοταχως!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #122 στις: 22/01/06, 13:13 »
Από σήμερα ενεργοποιήθηκε έλεγχος κατά την αποστολή δημοσίων μηνυμάτων σε θέματα στο φόρουμ, για την ύπαρξη:
- greeklish
- ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ
- μηνυμάτων του στυλ: +1, :) :), ....!!! κλπ.

Τέτοια μηνύματα δεν θα γίνονται δεκτά!

Σε περίπτωση που υπάρξει τουλάχιστον ένα από τα παραπάνω, θα ενημερωθείτε για αυτό την στιγμή που θα πατήσετε το κουμπί "Αποστολή" και ακολούθως θα επιστρέψετε στη φόρμα εγγραφής μηνύματος για να τροποποιήσετε το μήνυμά σας.
Αν το μήνυμά σας είναι σε greeklish και δεν θέλετε να ξαναγράψετε, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιο από τα εργαλεία μετάφρασης greeklish σε ελληνικά που θα βρείτε στο πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος.

Αν δεν έχετε δυνατότητα γραφής ελληνικών χαρακτήρων στον υπολογιστή σας, χρησιμοποιείστε το εργαλείο που βρίσκεται στο κουμπί "a->α" που βρίσκεται στην μπάρα με τα κουμπιά στη φόρμα αποστολής μηνύματος (αλλά όχι στη Γρήγορη Απάντηση)

Οι Διαχειριστές και Συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα να μετατρέψουν ή διαγράψουν μηνύματα που εμφανώς δεν πληρούν τις προϋποθέσεις και έχουν ξεφύγει από τον αυτόματο έλεγχο.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #123 στις: 22/01/06, 13:36 »
πως ξεχωριζει τα greeklish απο αγγλικα? και ιδιως αγγλικα του δρόμου?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #124 στις: 22/01/06, 13:39 »
Ωχ! Προβλέπω μάχες!
Πάω να φορέσω το κράνος μου ;D
ΥΓ: Συμφωνω απολύτως με την επιλογή αυτή των διαχειριστών.


Οσοι γραφετε με greeklish αρχιστε να αλλαζετε συνηθειες γιατι "ο καιρός γάρ εγγύς!"  ;)

Ο γαρ καιρός, ήγγηκεν!  ;D ;D ;D
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 19:50
από Sinanio
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 09:57
από delfinaki
22 Απαντήσεις
8593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/07, 16:46
από TassosK
9 Απαντήσεις
6044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 11:37
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 16:18
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
30034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
10039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil
0 Απαντήσεις
408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej