Αποστολέας Θέμα: Αυτοκολητα  (Αναγνώστηκε 21443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Αυτοκολητα
« στις: 03/03/12, 12:25 »
Γεια σας, θα ηθελα να βαλω ενα αυτοκολητο στην κλασικη μου, θα εχει συνεπειες ως προς τον ηχο η τιποτα αλο? Επησεις αν μετα θελω να το βγαλω πως μπορω.?
Ευχαριστω προκαταβολικα..!!

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #1 στις: 03/03/12, 13:47 »
Μην το κανεις.Θα ακουγεται μετα σαν ηλεκτρικη.
Ασε που δεν θα μπορεις να το βγαλεις, και μπορει να φυγει και κανενα κομματι ξυλο.
 
Με τις υγειες μας.
Εχω μπαλετο,πρεπει να φυγω.
 
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #2 στις: 03/03/12, 14:31 »
σαν ηλεκτρικη ε?? :P  αχαα καλο φενετε... ;D ;D
περα απο την πλακα θα μπορουσες να μου πεις αν θα παθει κατι?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #3 στις: 03/03/12, 16:14 »
Θεωρητικά θα έχει κάποια επίδραση στον ήχο.. Αυτό γιατί έτσι μεταβάλλεις την ιδιοσυχνότητα του ξύλου και τη συμπεριφορά του ως προς τον τρόπο που δονείται... Επίσης παίζει ρόλο το γεγονός ότι ο ήχος δε θα ανακλάται απευθείας στο ξύλο αλλά στο αυτοκόλλητο..

Το αν θα καταλάβεις διαφορά εξαρτάται από το είδος και το μέγεθος του αυτοκόλλητου, το σημείο που θα το τοποθετήσεις, την ικανότητα σου να διακρίνεις τέτοιες ακουστικές διαφορές.. Αν θες τοποθέτησε με μια ασθενή κόλλα (μπλου-τακ?) κάποιο χαρτί στο μέγεθος του αυτοκόλλητου που σε ενδιαφέρει και στο σημείο που θες, πάνω στην κιθάρα σου και τσέκαρε αν ακούς διαφορά..

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #4 στις: 03/03/12, 16:16 »
σαν ηλεκτρικη ε?? :P  αχαα καλο φενετε... ;D ;D
περα απο την πλακα θα μπορουσες να μου πεις αν θα παθει κατι?
Αυτο ειδικα θα κανει δουλεια


Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #5 στις: 03/03/12, 16:34 »
σαν ηλεκτρικη ε?? :P  αχαα καλο φενετε... ;D ;D
περα απο την πλακα θα μπορουσες να μου πεις αν θα παθει κατι?
Αυτο ειδικα θα κανει δουλεια
χαχα ναι οποτε θελω να ροκαρω λιγο θα βαζω ενα αυτοκολιτακι και θα ταραζω την γειτονια  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #6 στις: 03/03/12, 16:36 »
Θεωρητικά θα έχει κάποια επίδραση στον ήχο.. Αυτό γιατί έτσι μεταβάλλεις την ιδιοσυχνότητα του ξύλου και τη συμπεριφορά του ως προς τον τρόπο που δονείται... Επίσης παίζει ρόλο το γεγονός ότι ο ήχος δε θα ανακλάται απευθείας στο ξύλο αλλά στο αυτοκόλλητο..

Το αν θα καταλάβεις διαφορά εξαρτάται από το είδος και το μέγεθος του αυτοκόλλητου, το σημείο που θα το τοποθετήσεις, την ικανότητα σου να διακρίνεις τέτοιες ακουστικές διαφορές.. Αν θες τοποθέτησε με μια ασθενή κόλλα (μπλου-τακ?) κάποιο χαρτί στο μέγεθος του αυτοκόλλητου που σε ενδιαφέρει και στο σημείο που θες, πάνω στην κιθάρα σου και τσέκαρε αν ακούς διαφορά..
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα θα εχει την ιδια επιδραση μια ασθενης κολα με αυτη ενως αυτοκολητου?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #7 στις: 03/03/12, 17:08 »
παιδιά....ότι και να βάλετε....πιστεύω πως θα ναι απειροελάχιστη η διαφορά...τι αναλύετε? :P

και ο ήχος..αν δε το βάλει απ'τη μέσα πλευρά του ηχείου...δεν θα αντανακλάται στο αυτοκόλλητο....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #8 στις: 03/03/12, 17:15 »
παιδιά....ότι και να βάλετε....πιστεύω πως θα ναι απειροελάχιστη η διαφορά...τι αναλύετε? :P

και ο ήχος..αν δε το βάλει απ'τη μέσα πλευρά του ηχείου...δεν θα αντανακλάται στο αυτοκόλλητο....

Δε θα χει διαφορά :P Μακριά από το καπάκι και κάνε ο,τι θες. Στο καπάκι γενικώς να μη βάζεις πράγματα.
Και να βάλεις δλδ, μαλ**ίες δε θα γίνει κάτι απλά η ζημιά εκεί είναι μεγάλη.

Έχει παίχτες που πάιζουν slap, Και κρουστα και από τα χτυπήματα ανοίγουν τρύπες οι κιθάρες το αυτοκόλλητο μας πείραξε ;

Απλά άμα έχεις κιθάρα που κάνει 2000 ευρώ μην της βάλεις λογότυπο Πυξ Μπλιαξ ή καναν Bob Σφουγγαράκη αμαρτία...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #9 στις: 03/03/12, 17:22 »
Επισης ειναι πρακτικα αποδεδειγμενο οτι ο,τι αυτοκολλητο και να βαλεις μετα απο καποιο καιρο θα το βαρεθεις και θα θες να το βγαλεις....!

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #10 στις: 03/03/12, 17:25 »
Η κιθαρα μου ειναι μια Stagg C542 και κανει γυρω στα 50-60 ευρω (αν και εγω την αγορασα απο τον δασκαλο που κανω μαθηματα [μενω επαρχεια] τα διπλασια δηλ. 120)
Ενοειτε πως αν ειχα μια καλη κιθαρα (οχι μονο των 2000 αλλα και των 200) δεν θα εβαζα τιποτα επανω. Δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα στο να βαλω κανενα αυτοκολητο? Και επησεις καποιοι γραφουν με μαρκαδορο πανω στην κιθαρα αυτο εχει καπια συνεπεια ως πρως το ξυλο?

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #11 στις: 03/03/12, 17:26 »
Επισης ειναι πρακτικα αποδεδειγμενο οτι ο,τι αυτοκολλητο και να βαλεις μετα απο καποιο καιρο θα το βαρεθεις και θα θες να το βγαλεις....!
και αν οντως το βαρεθω πως βγενει μετα?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #12 στις: 03/03/12, 18:19 »
το τραβάς και καθαρίζεις την κόλλα...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #13 στις: 03/03/12, 18:21 »
Η κιθαρα μου ειναι μια Stagg C542 και κανει γυρω στα 50-60 ευρω (αν και εγω την αγορασα απο τον δασκαλο που κανω μαθηματα [μενω επαρχεια] τα διπλασια δηλ. 120)
Και μαμω τους δασκαλους!!!

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #14 στις: 03/03/12, 18:35 »
Η κιθαρα μου ειναι μια Stagg C542 και κανει γυρω στα 50-60 ευρω (αν και εγω την αγορασα απο τον δασκαλο που κανω μαθηματα [μενω επαρχεια] τα διπλασια δηλ. 120)
Και μαμω τους δασκαλους!!!
χαχα.. Χωρις να θελω να τον κατηγορησω, την πηρε απο τον Νακκα και δεν ξερω ποσο ακριβως εκανε εκει..

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #15 στις: 03/03/12, 18:36 »
το τραβάς και καθαρίζεις την κόλλα...
ναι ομως πως καθαριζεις την κολα..??

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #16 στις: 03/03/12, 19:04 »
λιγο οινοπνευμα....λιγο ομως!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #17 στις: 03/03/12, 20:00 »
ρε κάν'τηνα κολλάζ εκεί πέρα! ;D


υγ. θα παίζει καλύτερα στ'αυτιά σου

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #18 στις: 03/03/12, 20:23 »
χαχα οκ θα δοκιμασω να κανω κολαζ..  ;D ;D  λολ .. σαν Gibson του 1000αρικου θα ακουγετε..  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #19 στις: 03/03/12, 20:50 »
λιγο οινοπνευμα....λιγο ομως!
οκ ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #20 στις: 04/03/12, 03:10 »
παιδιά....ότι και να βάλετε....πιστεύω πως θα ναι απειροελάχιστη η διαφορά...τι αναλύετε? :P
Δε θα χει διαφορά :P

Επειδή δεν ξέρω αν μιλάω στον κουφό-Θόδωρο (για μουγκό λένε συνήθως αλλά τέσπα, χρόνια του πολλά :P ) ή στον Eric Johnson, φρόντισα να αναφέρω κάποια πράγματα σε θεωρητικό επίπεδο όπως τόνισα... Κι εγώ έχω βάψει με σπρέυ το pickguard της ηλεκτρικής μου και -αν και δεν το περίμενα- ο ήχος της πρέπει να χει χάσει κάποια πρίμα.. Anyway, είναι πολύ πιο όμορφη πλέον! ;D

Και ναι, μου αρέσουν και μένα τα relic όργανα και θεωρώ ότι τα χτυπήματα έχουν τη γοητεία τους.. Αλλά εδώ μιλάμε για κλασική κιθάρα.. Άλλη η σημασία του ξύλου στην κλασική και άλλο στην ηλεκτρική ή το μπάσο...


και ο ήχος..αν δε το βάλει απ'τη μέσα πλευρά του ηχείου...δεν θα αντανακλάται στο αυτοκόλλητο....

Η μεγαλύτερη "ποσότητα" του ήχου βγαίνει όντως μέσα απ το ηχείο, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ανάκλαση ηχητικών κυμάτων στην εξωτερική επιφάνεια του ξύλου.. Όπως είπα, αυτά είναι περισσότερο θεωρητικά, ο καθένας τα επεξεργάζεται όπως θέλει... Προσωπικά ανήκω μάλλον στους κουφούς παρά στα μεγάλα αυτιά..


Μακριά από το καπάκι και κάνε ο,τι θες. Στο καπάκι γενικώς να μη βάζεις πράγματα.

Κλασική είναι, δεν έχει καπάκι..


Έχει παίχτες που πάιζουν slap, Και κρουστα και από τα χτυπήματα ανοίγουν τρύπες οι κιθάρες το αυτοκόλλητο μας πείραξε ;
 
:o Παίζει photo?


Η κιθαρα μου ειναι μια Stagg C542 και κανει γυρω στα 50-60 ευρω (αν και εγω την αγορασα απο τον δασκαλο που κανω μαθηματα [μενω επαρχεια] τα διπλασια δηλ. 120)

Και μαμω τους δασκαλους!!!


Οff-topic αλλά.. Όντως... ::)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #21 στις: 04/03/12, 10:09 »
Χαχαχαχαχααχα κουφο Θόδωρο είπεεεεε! :P
Κοίτα καλά έκανες μαζί σου αλλά φαίνεται ότι είναι ερώτηση αρχάριου..!

Δεν το πιασα αυτό με το καπακι; Εννοώ το top, καπάκι δε το λέμε στα ελληνικά;

Επίσης έχω αυτοκόλλητο σε φτηνή κλασική, μετρίου μεγέθους και όλα καλά. Αλλά είναι στο πλάι. Και κατασκευαστής οργάνων που ρωτησα γιατί στα χρόνια των Πυξ Λαξ (όλοι μας πρέπει να τα περάσαμε αυτά) γιατί ήθελα να περάσω τσουνί για ζώνη μου είπε ότι όσες τρύπες και να ανοίξω αν μείνω μακριά από το "καπάκι" είμαι ασφαλής. Τώρα δεν ξέρω τι εννοούσε.

Όχι μόνο φότο, βίντεο παίζει αλλά επειδή έχω παράσταση και βιάζομαι θα το βάλω το μεσημεράκι! Οκ; ;)

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #22 στις: 04/03/12, 11:12 »
Η κιθαρα μου ειναι μια Stagg C542 και κανει γυρω στα 50-60 ευρω (αν και εγω την αγορασα απο τον δασκαλο που κανω μαθηματα [μενω επαρχεια] τα διπλασια δηλ. 120)

Και μαμω τους δασκαλους!!!


Οff-topic αλλά.. Όντως... ::)


Ψυχάρα!

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #23 στις: 04/03/12, 12:08 »
Το ειπα απο την αρχη οτι προκειτε για κλασικη. Αλοι λετε οτι υπαρχει και αλοι οτι δεν υπαρχει προβλημα. Μπορει να μου πει καπιος που το εχει κανει σε κλασικη/ακουστικη με σιγουρια αν θα υπερξει προβλημα στον ηχο ?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Αυτοκολητα
« Απάντηση #24 στις: 04/03/12, 13:45 »
Έχω απαντήσει ήδη πιο πάνω.

Και για να στο πω και πιο ωμά, σε κιθάρα των 100 ευρώ μην ντρέπεσαι, και να αλλάξει ο ήχος δε θα το πάρεις ποτέ μυρωδιά.

Και σε ρώτησα επίσης τι αυτοκόλλητο θα βάλεις. Άμα πας και κολλήσεις ταπετσαρία από τοίχο φυσικά θα έχεις πρόβλημα.
Εμένα το στίκερ έιναι ένας κύκλος με ακτίνα 4 cm στο πλάι της κιθάρας ώστε να το βλέπω όταν παίζω εγώ και δεν είχα θέμα. :)