Αποστολέας Θέμα: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι  (Αναγνώστηκε 4956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω παρατηρησει πως υπαρχουν καποιοι ενισχυτες που χαρακτηριζονται ως φιλικοι στα πεταλια. Συνηθως ειναι tube amps με πολυ ωραια καθαρα (πχ Fender deluxe reverb, Bogner Barcelona κλπ.)

Να σημειωσω πως στο παρελθον ειχα χρησιμοποιησει με σχετικη επιτυχια το H&K tubeman καθως και αλλα πεταλια-preamps, απευθειας στο καθαρο καναλι ενος Marshall avt20 (ενισυτης με αξιοπρεπη καθαρα και drive που με ειχε απογοητευσει οικτρα…)

Σκεφτομαι λοιπον πολυ σοβαρα την αποκτηση του Βogner Barcelona σε συνδιασμο με τα πεταλια της ιδιας εταιριας για drive και ισως και καποια αλλα πχ wampler slostortion κλπ. Καπου εκει βρισκεται για μενα η χρυση τομη μεταξυ ποιοτητας ηχου, ευελιξιας και ενος compact rig.

Το προβλημα ειναι πως, παρ οτι βρισκω τα παραπανω πεταλια εξαιρετικα, ο <ηχος μου> οσον αφορα το distortion βρισκεται πιο κοντα στο mesa studio preamp που μπορει να το αποχωριστικα για καποιους λογους αλλα δεν αποκλειω καθολου να το αποκτησω ξανα..(παρακατω παραθετω μια παλιοτερη ηχογραφηση μου)

Η ερωτηση κλειδι ειναι λοιπον η εξης: Γινεται να χρησιμοποιησω το studio preamp στο input του Bogner (δεν εχει loop) και ισως με ενα βισμα "διχαλα" και ενα Α/Β switch να αλλαζω το clean του Βarcelona με το drive του studio preamp.

H απαντηση που δινω στον εαυτο μου ειναι …ναι μεν αλλα. Φυσικα και γνωριζω πως θα χρωματιστει ο ηχος του s.preamp αλλα ενας pedal friendly ενισχυτης γιατι να μην ειναι στην τελικη και …preamp friendly ;;;

Eιναι δυνατη η παραπανω συνδεσμολογια ;;;

Aναμενω τις απαντησεις και γνωμες των ειδικων!!!  :)

Χρηστος

« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/13, 14:09 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #1 στις: 24/05/13, 17:17 »
Το ιδιο εχω σκεφτει και εγω για το axefx μου, δλδ να παρω 1 VHT special, ομως το μετανοιωσα.
Νομιζω οτι το προβλημα του studio preamp ειναι,οτι εχει το eq πριν την προενισχυση και πιθανον η αλυσιδα eq-preamp-post eq-preamp-eq(bogner)-poweramp-speaker να χρωματισει πολυ τον ηχο αλλα και να αλλαξει την αισθηση.Ολα βεβαια ειναι καθαρα γουστα!

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #2 στις: 24/05/13, 17:41 »
Eγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι μια τέτοια διάταξη θα αλλάξει τον ήχο και την απόκριση του ενισχυτή, ενώ πιθανόν και να μη σού δώσει το distortion που είχες πριν. Από την άλλη πλευρά δεν νομίζω ότι έχω καταλάβει πώς σού ήρθε η ιδέα να κάνεις κάτι τέτοιο και γιατί παράλληλα σκέφτεσαι για πετάλια που λογικά θα σού δώσουν μια πολύ διαφορετική χροιά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #3 στις: 24/05/13, 18:34 »
Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις


@ Απολλων


Δυστυχως δεν νομιζω πως υπαρχουν πεταλια με boogie mark ηχο. Ειμαι και λιγο πλεονεκτης και θελω ευελιξια με το συγκεκριμενο rig που εξεταζω...(απ την αλλη απορριπτω Αxe fx κλπ γιατι με ικανοποιει περισσοτερο η plug & play κατασταση)
Στην πραγματικοτητα δεν μπορω να καταλλαβω γιατι ενα distortion πεταλι μπορει να δουλεψει καλα στο καθαρο καναλι ενος ενισχυτη ενω μια προενισχυση οχι  ??? 



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #4 στις: 24/05/13, 19:06 »
Δυστυχως δεν νομιζω πως υπαρχουν πεταλια με boogie mark ηχο. Ειμαι και λιγο πλεονεκτης και θελω ευελιξια με το συγκεκριμενο rig που εξεταζω...

Φαντάζομαι ότι κάποιο θα υπάρχει που να πλησιάζει τουλάχιστον αυτόν τον ήχο. Το θέμα είναι ότι θέλει πολύ ψάξιμο για να το βρεις. Και ο όρος "ευελιξία" από μόνος του δεν λέει πολλά αν δεν είσαι σίγουρος τι ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις...

Παράθεση
Στην πραγματικοτητα δεν μπορω να καταλλαβω γιατι ενα distortion πεταλι μπορει να δουλεψει καλα στο καθαρο καναλι ενος ενισχυτη ενω μια προενισχυση οχι  ???

Κατ' αρχήν όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τα περισσότερα overdrive/distortion πετάλια είναι απλά κυκλώματα που παράγουν παραμόρφωση και όχι ουσιαστικά προενισχύσεις. Καλό θα ήταν να μάς το αναλύσει κάποιος πιο ειδικός, γιατί θα με ενδιέφερε κι εμένα. Ανεξάρτητα από αυτό, κανείς δεν είπε ότι δεν μπορεί να "δουλέψει καλά" μια προενίσχυση μπροστά από έναν ενισχυτή. Το θέμα είναι (όπως εξάλλου και με ένα πετάλι) αν σού αρέσει το ηχητικό αποτέλεσμα. Αν εσύ ψάχνεις το distortion που είχες παλιά με το Mesa Studio preamp (που ακόμα δεν μάς έχεις πει με τι άλλο εξοπλισμό το χρησιμοποιούσες για να πάρεις αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις "τον ήχο σου"), δεν είναι σίγουρο ότι θα το πετύχεις βάζοντας το συγκεκριμένο preamp μπροστά από έναν άλλο ενισχυτή και προσπαθώντας να το συνδυάσεις με τη δική του προενίσχυση. Μπορεί αυτό που θα πάρεις να είναι καλύτερο στα αυτιά σου, αλλά ο ήχος που είχες βγάλει κάποτε με εντελώς διαφορετικό εξοπλισμό ίσως να μην μπορεί να αναπαραχθεί με αυτό που έχεις κατά νού.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #5 στις: 25/05/13, 11:04 »
Εγω θα σου πω πολυ απλα οτι το εχω κανει. Mesa studio preamp στο καθαρο του f-30 μου παλιοτερα. Δε θυμαμαι και σε αλλο ενισχυτη. Μια χαρα δουλεψε. Θα ελεγα με διαφορετικο τροπο σε σχεση με οταν το βαζεις στη loop. Παντως η ιδια η mesa boogie στο εγχειριδιο ελεγε να παρεις τις emulated out εξοδους και να ταισεις τον ενισχυτη και οχι τις κανονικες που ειναι buffered με τρελο σημα εξοδου (με πολυ μεγαλη διαφορα, ο δυνατοτερος σε σημα προενισχυτης που εχω παιξει. Με πολυ μεγαλη διαφορα. Και απο το triaxis και απο ολα μα ολα τα ψηφιακα). Απο ο,τι θυμαμαι δουλευε οντως καλυτερα με τις emulated out.

Εν παση περιπτωσει, για μενα η loop ειναι ζωτικο στοιχειο και οχι μονο για να βαζεις preamp. Εφε, post eq...Αν γουσταρα τον barcelona θα του εβαζα loop.

Το ο,τι εχει ο studio preamp το eq πριν την παραμορφωση ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του. Post eq εχει ουτως η αλλως, πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα της αγορας (marshall/fender παραδοσιακο). Με το pre distortion απλα εχεις ο,τι ολοι οι αλλοι ονομαζουν "tight, deep μπλα μπλα) χαζοδιακοπτες με pre fix θεσεις. Εσυ το εχεις με απειρες αναλογικες θεσεις/συνδυασμους και ταιριαζεις την κιθαρα σου με ο,τι και αν φοραει (μη ξεχνας οτι ρυθμιζεται το input οποτε, ενα δυνατο μαγνητη τον αποδυναμωνεις λιγο ενω πιο vintage τον γκαζωνεις). Τελειο μηχανημα.

Απο εκει και επειτα εγω χρησιμοποιω το εξης path μια και ανεφερες το διχαλο:

Πηρα αυτο

http://www.thomann.de/gr/millenium_hx_3.htm

Ειναι εξαιρετικο. Εχει buffer οποτε το σημα δεν μοιραζεται στα δυο (βασικο ειδικα αφου θα το ταισεις για gain μετα). Εχει τρεις εξοδους, για οποιοδηποτε συνδυασμο (lo-z για slave σε αλλο ενισχυτη π.χ.). Αλλα κυριως εχει διακοπτη αναστροφης φασης (αν πας για dual amp) και το σημαντικοτερο εχει ενα εξτρα μετασχηματιστη μεσα, για να μη βουιζει. Googlαρε το isolation transformer για splitter pedals και θα καταλαβεις.

Με αυτο ετσι εχω δυο κατα δυναμη ιδια σηματα. Χωρις βουητα. Το ενα στον barcelona το αλλο στον studio preamp απο ο,τι καταλαβες. Φυσικα πριν την εισοδο του barcelona θα τα εναλλασσεις με ενα a/b κουτι (καλυτερα οχι a/b/y (a+b) γιατι εκει εχεις bleed ακομη και οταν επιλεγεις μονο τη μια εξοδο.

Εγω το χρησιμοποιω για να κανω "4CM" χωρις να κανω το σημα ψηφιακο πουθενα στον κυριο ρυθμικο ηχο. Δλδ ταιζω το σημα μια στον ενισχυτη μια σε ενα ψηφιακο (zoom g3) το οποιο χρησιμοποιω ως δευτερο preamp με εφφε για σολο. Παιρνω τα out και απο τα δυο και τα εναλλασσω πριν τη loop.

Λειτουργει θαυμασια, εχεις τον ενισχυτη σου φουλ αναλογικο, τον ρυθμικο σου ηχο απειραχτο, ξερο (οπως τον θελω) χωρις gain και το σολο ηχο απο το zoom (καποια recto η engl εξομειωση π.χ.) ρυθμισμενο μελι με delay κτλ! Χωρις να μπλεκονται! Ετσι εχεις ενα συστημα με απειρα καναλια (απο το modeller) και τον ενισχυτη σου με οσα εχει. Αμα θες εφε και στον ενισχυτη θελει κανα delay κτλ μετα το out του ενισχυτη, αλλα ολο αυτο το κανω για να μην υποφερει πουθενα ο ηχος...

Παρε ενισχυτη με loop! Οπου και να παιξεις ειναι βασικο για μενα τουλαχιστο... Και jam αρισμα να κανεις που και που ενταση σε σολο απο τη loop θα παρεις απο μπροστα δεν λειτουργει καλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/13, 12:31 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #6 στις: 25/05/13, 11:25 »
Σ ευχαριστω παρα πολυ man μου ελυσες ολες τις αποριες!!!
Να πω εδω πως εξεταζω και καποιες αλλες λυσεις και φυσικα γνωριζω πως το παραπανω σεταπ εμπεριεχει καποιο ρισκο ως προς το τελικο ηχητικο αποτελεσμα.
Απλα ειχα την περιεργεια να δω αν μπορει να λειτουργησει κατι τετοιο!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #7 στις: 25/05/13, 12:38 »
Α και κατι αλλο...Αν θελεις να προσπερασεις το κατα δυναμη το καθαρο ενος ενισχυτη, με εξαιρεση τους marshall βαλε το mid τερμα (αν εχει...εχει ο barcelona bass mid treble στο καθαρο?) και τα αλλα δυο στο μηδεν. Ευτυχως κατι τετοιο κανει την καμπυλη flat οποτε ακους πανω κατω ο,τι μπαινει απο αποψης eq. Δυστυχως αν το εχεις συνεχεια ετσι, το καθαρο που μενει θα ειναι χαλια...


Βασικα απο ο,τι βλεπω δεν εχει οποτε απλουστερα τα πραγματα αλλα ισχυει η ιδια αρχη. Αν εχεις το καθαρο να ακουγεται πολυ καλα συνηθως ειναι ελαφρως scooped απο το κυκλωμα eq. Αφου παρομοια δουλεια κανει και το graphic eq του studio preamp θα εβγαζα εκεινο εκτος ωστε να εχω το καθαρο καλο. Με τα πεταλια ειναι πιο απρα τα πραγματα.




Παρεμπιπτοντως η tech21 εχει αρκετα καλη mesa mark προσομειωση. Θα σου πω απλα το εξης. Ειχα το power engine 60. Πιο διαφανο δε γινεται ενα πραγμα. Το di out και η αποκριση του studio preamp μου ηταν 90 μη πω παραπανω τοις εκατο ιδια με το di out του trademark 10 οταν επαιζαν μια το ενα μια το αλλο στο power engine. Για σπιτι, δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο για μενα προς το παρων. Και αναλογικη αποκριση.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #8 στις: 25/05/13, 13:18 »
Παρεμπιπτοντως η tech21 εχει αρκετα καλη mesa mark προσομειωση. Θα σου πω απλα το εξης. Ειχα το power engine 60. Πιο διαφανο δε γινεται ενα πραγμα. Το di out και η αποκριση του studio preamp μου ηταν 90 μη πω παραπανω τοις εκατο ιδια με το di out του trademark 10 οταν επαιζαν μια το ενα μια το αλλο στο power engine. Για σπιτι, δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο για μενα προς το παρων. Και αναλογικη αποκριση.


Παλιοτερα ειχα (εκτος απο triaxis και studio preamp) και το eleven rack που επισης ειχε πολυ καλη προσoμειωση. Απλα εχω βγαλει το συμπερασμα πως το studio preamp ειναι οτι πιο ακριβες για καποιον που γουσταρει αυτο τον ηχο, ποσο μαλλον για τα λιγα χρηματα που κοστιζει ως μεταχειρισμενο
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/13, 22:52 από the bard »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Preamp απευθειας στο καθαρο καναλι
« Απάντηση #9 στις: 25/05/13, 21:23 »
Ειχα το eleven rack, δεν με ικανοποιησε ποτε για αυτον ακριβως τον ηχο. Ειναι λιγο περιεργη η εξομειωση τους, με ενσωματωμενο μη παραμετροποιησιμο το V scoop. Ουτε το axe-fx μου πολυ αρεσει. Σε one on one με το real thing οπως το εκανε ενας φιλος μου, υπαρχει αρκετη διαφορα, οχι ξενερωτικη παντως. Εμενα πολυ μου αρεσε η mark III εξομειωση στο amplitube. Νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη με ισως ενα extra boost εξω απο το pc (δεν μπορω να τονισω το ποσο ωφελουνται τα simulations με εξωτερικο boost αντι για μεσα...). Τωρα που πλεον δεν με ενδιαφερουν καθολου οι mesa boogie νομιζω οτι οποτε θελω να το ξαναθυμηθω φτανει και περισσευει. Αλλα πολυ δυσκολο στη ρυθμιση. Μηνες μου πηρε! Αλλα καραγουσταρα στο τελος. Ισως και πιο πολυ απο το studio preamp για να γραφω κιολας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 23:56
από groovymood
16 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 13:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/11, 18:08
από Wise_One
17 Απαντήσεις
5059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/11, 20:28
από ibanezbass
6 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/12, 12:36
από profsokin
0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/12, 10:27
από ΚΕΠΕΜ
34 Απαντήσεις
15801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
1 Απαντήσεις
5930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 14:56
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
11231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/18, 10:26
από zanxion72