Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock  (Αναγνώστηκε 10223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καλημέρα συμφορουμίτες, γιορτές έρχονται και ήρθε επιτέλους η ώρα να πάρω νέα κιθάρα (Χειροκροτήματα εδώ)... :) Έχοντας λιώσει τα θέματα αυτού και άλλων φόρουμ θα θέσω και το δικό μου πρόβλημα προς βοήθεια των ειδικών.
Λοιπόν, παίζω 7 χρόνια κιθάρα απο τα οποία τα τελευταία 3 ηλεκτρική. Μέχρι στιγμής την έβγαζα κουτσά στραβά με μια κιθάρα τύπου στρατοκαστερ που αγόρασα πιτσιρικάς (no name) η οποία ενώ στην αρχή με είχε ενθουσιαστεί τώρα μου φαίνεται σαν καυσόξυλο. Τόσο ηχητικά όσο και παικτικά (ειδικά παικτικά)... Η κιθάρα είχε πάνω τις 2 μονούς και ένα διπλό. Πέρυσι έπεσε στα χέρια μου μία δανεική Ibanez semi hollow με δύο διπλούς και για την ακρίβεια η Ibanez AS73. Αν και σχετικά φθηνή κιθάρα ο ήχος της και το touch της μου φάνηκαν υπερβολικά ωραία. (Ειδικά το touch), και οφείλω να ομολογήσω οτι όσο την είχα δανεική την είχα βολευτεί. Παρολα αυτά δεν μ άρεσε καθόλου η συνεργασία που είχε με πδιάφορα πετάλια ή εφφέ του στύλ βαρύ delay/ebow/ phaser. Το γιατί δεν έχω καταφέρει να το αναλύσω ακόμα (μάλλον λογω σκάφους? ποιός ξέρει!!!)
Η νέα κιθάρα που ψάχνω λοιπόν θέλω να έχει 3 βασικά χαρακτηριστικά:
α) Να είναι του στυλ les paul ή es335 (oxi strat/tele απο τις οποίες δοκίμασα αρκετές αλλά δεν με πολυ βόλεψαν)
β) Να κάνει για αλτερν ροκ/ indie πράγμα που κατά τις ταπεινές μου γνώσεις σημαίνει οτι θα πρέπει να αντέχει τα πολλά εφφέ και να μην γίνεται ο ήχος πιο μουντός
γ) να μην ξεπερνά η τιμή της τα 500 με 550 Ε (οικονομική κρίση :( )


Επίσης λόγω του απαιχθούς μέτρου των αποδείξεων η αγορά 99% θα γίνει απο Ελλάδα (και πριν τις 31/12)  οπότε αν έχετε και τιποτα μαγαζία να προτείνεται εκτός απο τα γνωστά στην αθήνα και τα περίχωρα είμαι ανοιχτός :)


Για να σας διευκολύνω λίγο παραθέτω μερικά μοντέλα που δοκίμασα (τόσο αυτά που μου άρεσαν όσο κ αυτά που δεν μ άρεσαν), όσο και κάποια που έχω δεί στο ιντερνετ και φάνηκαν ενδιαφέροντα:


1) Epiphone Riviera p93 limited edition (Ηχητικά ίσως η καλύτερη που έπαιξα ενώ και παικτικά φαίνεται αρκετά καλή)
2) Epiphone Les paul Custom (όχι κάτι το ιδιαίτερο, καλή κιθαρίτσα αλλά μέχρι εκεί)
3) Fender telecaster mexico (Πολύ μακρυά απο τα γούστα μου)
4) Fender stratocaster mexico (Πιο κοντά απο την τελε αλλά και πάλι μακρυά απ αυτό που θέλω)
5) Jack and Danny les paul custom (ΜΑΚΡΥΑ!!! Δε θέλω δεύτερο καυσόξυλο)
6) Ibanez AS73T TCR (Είναι σαν αυτή που ανέφερα παραπάνω με bigsby tremolo όμως)
7) Ibanez artcore les paul (Δεν θυμάμαι μοντέλο ούτε τη γενικότερη παικτική εικόνα της κιθάρας οπότε δεν θα ταν κάτι το ιδιαίτερο)
8) Fender Blacktop jaguar (Πολύ ιδιαίτερος ήχος αλλά παικτικά δεν μου κατσε καλά)
9) Epiphone dot es335 (Αρκετά καλή αλλά όχι και Riviera :D )
10) Epiphone thunderbird studio ( Πολύ καλό και ιδιαίτερο οργανο αλλά όχι αυτό που ψάχνω)
11) Fender telecaster thinline tc90 ( Όχι τιποτα ιδιαίτερο και ξέφευγε και σε τιμή)


και σ αυτά που έχω δεί στο νετ και δεν μπόρεσα να βρώ στην αθήνα
 gretsch g5435t


Σόρρυ αν έγραψα πάρα πολλά και σας κουράζω αλλά αν δεν χρειαζόμουν βοήθεια άμεσα δεν θα σας ενοχλούσα..


Υ.Γ επείδη φαντάζομαι οτι θα ρωτήσετε ο υπόλοιπος εφοπλισμός μου αποτελείται απο τα εξής: Roland cube ενισχυτής (αν και συνήθως παίζω πιο πλ σε στούντιο απο ότι σπίτι), Behringer tu300, Boss Ds1 Moded, Digitech Bad monkey ( η αγάπη μου), Artec dual booster, Electro Harmonix Memory man, Boss NS2, Behringer Chorus,)

Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #1 στις: 15/12/11, 12:38 »
Πέρα από την κιθάρα, πιστεύω μεγάλο ρόλο σε αυτό που θες (πολλά εφέ και να μη λασπώνει) παίζουν τα ίδια τα εφέ. True bypass, σωστή χρήση ενός buffer pedal, σωστές ρυθμίσεις, σειρά τοποθέτησης, μοίρασμα των pedals μπροστά και στη λούπα του ενισχυτή κλπ


Μια κιθάρα με humbuckers σίγουρα θα βοηθήσει να κρατήσεις χαμηλά το θόρυβο αλλά καλό είναι να μην είναι μουντή από τη μάνα της για να απομένουν κάποια λογικά πρίμα μετά από όλα τα καλώδια και πετάλια που θα περνάει το σήμα.


Εγώ, σαν τελεκαστεράκιας θα σου προτείνω μια tele με humbuckers και συγκεκριμένα αυτή:





από κει και πέρα η Riviera σίγουρα είναι μια πολύ καλή επιλογή.


καλές αγορές

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #2 στις: 15/12/11, 15:05 »
Καλησπέρα φίλε, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και τις συμβουλές σου. όντως το θέμα με τα πετάλι πρέπει να το κοιτάξω. Απλά το χω δρομολογήσω για μετά την κιθάρα, να συμπληρώσω και κάτι άλλα πετάλια, και να το δω συνολικά. Όσο για την πρόταση σου, δεν είχα τολμήσει να κοιτάξω τέτοιες κιθάρες γιατί ξέρω οτι ξεπερνούν κατα πάρα πολυ το μπατζετ μου... Άσε που δεν νομίζω οτι μπορώ να την βρω στην Ελλάδα.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #3 στις: 15/12/11, 17:47 »
θα σου προτεινα σε αυτα τα χρηματα να δεις την σειρα της prs se . πιστευω σε αυτα τα χρηματα ειναι απο τις καλυτερες... και εγω πριν καιρο ημουν
σε αυτο το δειλημα και κατεληξα επειτα απο παροτρυνση και απο αυτο το φορουμ αλλα κυριως απο τον δασκαλο μουσικης μου να παρω την prs tremonti se. ειμαι πολυ ικανοποιημενος. ειναι ευκολοπαικτη και αρκετα καλο ηχο. εγω την αγορασα γυρω στα 600 αν θυμαιμαι καλα..

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #4 στις: 15/12/11, 20:16 »
Καλησπέρα φίλε, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και τις συμβουλές σου. όντως το θέμα με τα πετάλι πρέπει να το κοιτάξω. Απλά το χω δρομολογήσω για μετά την κιθάρα, να συμπληρώσω και κάτι άλλα πετάλια, και να το δω συνολικά. Όσο για την πρόταση σου, δεν είχα τολμήσει να κοιτάξω τέτοιες κιθάρες γιατί ξέρω οτι ξεπερνούν κατα πάρα πολυ το μπατζετ μου... Άσε που δεν νομίζω οτι μπορώ να την βρω στην Ελλάδα.



Έχεις δίκιο. Δεν είχα προσέξει τη λεπτομέρεια που λέγεται budget  ;D  και πίστευα ότι επειδή είναι στη σειρά Classic Player (Mexico) θα είναι ψιλολογική η τιμή της. Π.χ. η Baja από την ίδια σειρά είναι κάτω από 650Ε. Η συγκεκριμένη όμως ξεφεύγει ... 840something εδώ http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_tele_dlx_3ts_t.htm


και όσο για το αλλό με το να τις βρεις στη Ελλάδα είναι όντως πονεμένη ιστορία. Anyway, ίσως απλώς έψαχνα ευκαιρεία να προτείνω την πιο πρόσφατη αγαπημένη  :'(

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #5 στις: 15/12/11, 21:53 »
Αναφέρεις ότι ψάχνεις για Les Paul ή semi hollow, αλλά από τις δοκιμές που έχεις κάνει φαίνεται ότι οι κιθάρες που σού έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις είναι οι semi. Θα σού έλεγα λοιπόν να κοιτάξεις τις παρακάτω:

Tanglewood TSB 59

Washburn HB35

Epiphone ES-339. Παρόμοια με την 335, αλλά με μικρότερο σώμα.

Kαλές επιλογές από Epiphone είναι επίσης η Sheraton, η Alleykat και η Wildkat (που έχει Ρ90s).

Αν θέλεις semi hollow με τρεις Ρ90 μαγνήτες όπως η Riviera, δες και την Vintage AV3P, η οποία επίσης έχει λίγο μικρότερο σώμα από τις κλασσικές 335.

Tέλος, ψάξε για καμιά μεταχειρισμένη PRS SE Semi hollow. Θα βρεις μοντέλα με humbuckers αλλά και με P90 (τα τελευταία είναι πιο σπάνια).

Γενικά πιστεύω ότι η αγορά από εξωτερικό σε συμφέρει καλύτερα, αν και αυτό με τις αποδείξεις δεν το κατάλαβα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #6 στις: 15/12/11, 23:21 »
Καλησπέρα και πάλι, και χίλια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και προτάσεις σας. Οι  τέλε και οι Πρς που μου προτείνετε φαίνονται και πρέπει να ναι αρκετά καλές (την πρς την δοκίμασα κ όντως τα σπαγε) αλλά λόγω οικονομικής κρίσης και γονέων (θεωρούν τις κιθάρες σπατάλη χρημμάτων) δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 550 Ε. Οπότε τίθονται εκτός συναγωνισμού.
Απόλλωνα η παρατήρηση σου είναι απόλυτα σωστή. Είχα ξεκινήσει για λες πωλ αλλά στην πορεία δοκίμασα τις semi-hollow άλλαξα κάπως γνώμη. Απλά έβαλα και τις δύο κατηγορίες γιατί δεν ξέρω κατα πόσο θα έχω προβλήματα μικροφωνισμού ή όχι.  (Μέχρι στιγμής η Ιμπανέζ είχε μερικά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο). Όσο για τις αποδείξεις ο πατέρας μου (που είναι και ο χρηματοδότης του προτζεκτ :D ) λέει οτι οι αποδείξεις απο μαγαζιά του εξωτερικού δεν γίνονται δεκτές απο την ελληνική εφορία ως έξοδα, και στους καιρούς που ζούμε τα 500 ευρώ χωρίς ελληνική απόδειξη είναι πολλά. Όσο για τις προτάσεις σου, η Tanglewood δεν με ενθουσίασε, η washburn φαίνεται συμπαθητική αλλά δεν ξέρω απο που να τη βρώ και για τις Epiphone 339, sheraton, alleykat, wildkat μετά απο προσωπική εμπειρία δεν έχω σχηματίσει και την καλύτερη εντύπωση. Εντάξει οκ, εκτός απο την Wildkat η οποία ηχητικά είναι αρκετά καλή αλλά αισθητικά δεν μου άρεσε καθόλου. Την vintage δεν την είχα υπόψη μου αλλά φαίνεται αρκετά καλή (χωρίς τρέμολο αλλά δεν πειράζει :) )... Για την ριβιερα δεν έχει κανένας σας άποψη? Αρχίζω να τείνω προς αυτήν. Χωρίς όμως να σημαίνει κάτι αυτό. Ελπίζω και σε νέες προτάσεις...  :P
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #7 στις: 15/12/11, 23:36 »
χριστουγεννα ερχονται! πανε πες τα καλαντα, μαζεψε αλλα 60Ε και μπορεις να παρεις την τρεμοντι.. :-P αξιζει πραγματικα....

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #8 στις: 15/12/11, 23:45 »
Αν παω 19 χρονών γαϊδούρι να πω τα κάλαντα αντι για λεφτά θα μαζέψω γιαούρτια... Και τόνιζω οτι τα 60 ή τα 100 ευρώ υπο κανονικές συνθήκες δεν θα ταν πρόβλημα αλλά με τους γονείς μου και τα 10 ευρω για μουσική είναι πεταμένα (καταραμένη ιστορία  ;D )... Πάντως αντικειμενικά ανεξαρτήτως χρημάτων προτιμώ την ριβιέρα απο την τρεμοντι...
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #9 στις: 15/12/11, 23:59 »
H τιμή της PRS πράγματι υπερβαίνει τον προϋπολογισμό σου, γι αυτό σού είπα να κοιτάξεις μήπως βρεις καμιά μεταχειρισμένη.

Την Tanglewood θα σού έλεγα να τη δοκιμάσεις αν την πετύχεις κάπου. Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο εμφανισιακά, αλλά είναι μια καλοφτιαγμένη κιθάρα με αρκετά καλούς μαγνήτες, και βγαίνει σε διάφορα χρώματα.

Η Vintage είναι μια εξαιρετική κιθάρα για τα λεφτά της. Έχει τρεις μαγνήτες οι οποίοι στην πραγματικότητα είναι stacked humbuckers, με ένα διακόπτη ο οποίος μετατρέπει σταδιακά τους humbuckers σε μονούς μαγνήτες, δίνοντας μεγάλη ευελιξία. Το αρνητικό είναι δεν είναι εύκολο να τη βρεις στην Ελλάδα, και μπορεί να χρειάζεται επειγόντως ένα σετάρισμα όταν έρθει στα χέρια σου. Και η Riviera πάντως είναι μια χαρά όργανο και δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

Αν ισχύει αυτό με την εφορία, πρόκειται για μεγάλη χαζομάρα. Αλλά με τους Έλληνες δεν με εκπλήσσει τίποτα πλέον...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #10 στις: 16/12/11, 13:18 »
Την Tanglewood όντως μάλλον πάρα πολύ δύσκολα θα την βρω στην Ελλάδα. Την άλλη ίσως μπορέσω να την βρω πιο εύκολα μιάς και έχω υπόψην μου δύο μαγαζιά που φέρνουν κατα καιρούς μερικές. όσο για το σετ απ αυτό είναι το μόνο εύκολο :).
Απόλλων μήπως έχεις να προτείνεις και τίποτα σε lp στυλ μήπως υπάρχει εκεί κάτι που δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #11 στις: 18/12/11, 11:20 »
Σε Les Paul θα είχα πολλές να σού προτείνω, υπάρχει όμως το ίδιο ζήτημα, δηλαδή ποιές από αυτές θα μπορείς να βρεις στην Ελλάδα. Προσωπικά θα πρότεινα τις Cort, ειδικά τα πιο καινούργια μοντέλα όπως CR250 και TS250 ή το παλιότερο κλασσικό μοντέλο Μ600, τού οποίου είμαι κάτοχος και θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Οι πιο καινούργιες εκδόσεις αυτού του μοντέλου δεν έχουν κατά τη γνώμη μου τόσο καλούς μαγνήτες όσο τα παλιότερα Κορεάτικα μοντέλα, αλλά κατά τα άλλα το όργανο είναι πολύ καλύτερο από τις αντίστοιχες Epiphone.

Για κάτι πιο φτηνό (ειδικά αν τελικά κινηθείς προς αγορά από το εξωτερικό λόγω χαμηλότερης τιμής) αλλά πολύ αξιοπρεπές, υπάρχει η Vintage V100.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #12 στις: 30/12/11, 09:50 »
Καλημέρα και χρονια πολλά. Τελικά κατέληξα σε μία les paul και συγκεκριμένα την epιphone traditional pro που σπλιτάρουν και οι μαγνήτες της. Θα θελα τη γνώμη σας. καλή επιλογή? Αυτή ή να επιστρέψω στην επιλογή της Riviera?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #13 στις: 03/01/12, 02:45 »
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο. Έχεις κάποιο link...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #14 στις: 03/01/12, 09:33 »
Καλημέρα και από εμένα,

αν κατεληξες σε Les Paul θα σου πρότεινα να δεις στις αγγελίες για καμιά μεταχειρισμένη Tokai,Michael Kelly patriot..

Επίσης ποια J & D Les Paul έπαιξες;Αν έπαιξες την lc-300 που είναι set-neck,έχει μαόνι σώμα-μπράτσο και το σώμα έχει και καπάκι σφένδαμο.
Αν έπαιξες κάποιο άλλο φθηνότερο βιδωτό μοντέλο συμφωνώ..

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #15 στις: 03/01/12, 11:58 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Δεν θυμάμαι ποια J&D έπαιξα. Νομίζω το αντίστοιχο μοντέλο της epiphone custom. (έτσι τουλάχτιστον μου χε πει ο μαγαζάτορας.) Anyway σε κάθε περίπτωση η αγορά τελικά έγινε.
Το νέο μου μωρό ειναι το παρακάτω:

http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_traditional_pro_ltd_wr.htm σε μαύρο...

Περιμένω σχόλια :)
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #16 στις: 04/01/12, 20:22 »
Δεν φαίνεται άσχημη επιλογή, από τη στιγμή που η αντίστοιχη Les Paul Standard της Εpiphone κοστίζει γύρω στα 310 Ευρώ και η συγκεκριμένη έχει καλύτερους μαγνήτες με coil split. Tώρα αν η κιθάρα αυτή αξίζει πραγματικά τα 80 Ευρώ παραπάνω, θα μάς το πεις εσύ όταν την πάρεις στα χέρια σου. Εγώ ίσως θα προτιμούσα να αγοράσω την Standard (ή ακόμα και μια φτηνότερη Les Paul, π.χ. Vintage V100) και να την αναβαθμίσω με μαγνήτες της αρεσκείας μου. Το τελικό κόστος δεν θα ήταν πολύ μεγαλύτερο (ίσως να έβγαινε και πιο φτηνά) και θα είχα μια κιθάρα που θα ήταν περισσότερα στα μέτρα μου από πλευράς ήχου.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/12, 20:31 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #17 στις: 05/01/12, 00:18 »
Την κιθάρα την έχω στα χέρια μου απο την παρασκευή... Την πήρα απο ελληνικό μαγαζί τελικά καθώς μου την αφησε +10 Ε απο το thomman και με δωρεάν set up  για ένα χρόνο (+ οτι είναι ελληνικό μαγαζί), οπότε νομίζω οτι απ αυτή την πλευρά άξιζε.
Έχοντας λιώσει λοιπόν απο την παρασκευή ( παραλίγο να αλλάξω χρόνο με την κιθάρα αγκαλιά) έχω να πω οτι σε γενικές γραμμές ο ήχος της είναι περίπου αυτός που θα είχα στο μυαλό μου (σε συνδυασμό πάντα με τον υπόλοιπο ποταπο εξοπλισμό μου). Έχει ωραία και παχιά καθαρά και παρα πολλές επιλογές σε βρωμιά λόγω του σπλιτ κοιλ. Παίζει με τα πετάλια μου με την ίδια άνεση ελαφρύ overdrive μέχρι κ αρκετά βαρύ (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα) distortion. Κατά τα άλλα μπορώ να πω οτι μου άρεσε παραπάνω απο οτι περίμενα ο neck μαγνήτης... Στα καθαρά του βγάζει έναν πολύ ωραίο και smooth ήχο ενώ με λίγο overdrive βγάζει πολύ ωραία crunch.
Επιπλέον μου άρεσε πολύ το μπράτσο αν και στην αρχή μου χε φανεί περίεργο λόγω του οτι είναι με ματ φινιρισμα.
Στα αρνητικά της τώρα. Θεωρώ απαράδεκτα αυτά τα υποτιθέμενα "strap lock " που έφερε πάνω της απο την epiphone. Παρασύρθηκα στην αρχή και 2-3 φορές κόνταψα να το μαγαρίσω καινολύριο όργανο. Στα πιο σημαντικά τώρα. Τις πρώτες μέρες παρατήρησα οτι έτριζαν λίγο οι χορδές όταν έπαιζα ακόρντα απο το 7ο τάστο και μετά. Σκέφτηκα οτι λογικά θα ταν παλίες οι χορδές και θα θέλαν άλλαγμα, οπότε τις άλλαξα της σήκωσα κ ελάχιστα τη γέφυρα και όλα είναι οκ τώρα.
Όσο για την αναβάθμιση φθηνότερου μοντελου που έλεγες Απόλλων το χα σκεφθεί και εγώ αλλά σε μια κιθαροβόλτα έπεσα πάνω σ αυτό το μοντέλο το οποίο με είχε ενθουσιάσει κ παικτικα και εμφανισιακά και ηχητικά (όσο μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά απο τους ενισχυτές του μαγαζιού) που απ τη στιγμή που  ήταν και εντός του χρηματικού μου ορίου και στα διάφορα reviews δεν ανέφεραν για προβλήματα και τέτοια είπα να το κάνω το βήμα. Είδωμεν.. Προς το παρόν όλα καλά.

Υ.Γ Βλέποντας οτι λίγοι το είχατε υπόψη σας σαν μοντέλο της epiphone σκέφτηκα να κάνω ένα review μπας και σας δώσω μία πιο πλήρη εικόνα του οργάνου και μήπως αυτό βοηθούσε και άλλους συμφορουμίτες που τυχόν βρεθούν στη θέση μου αλλά ο ενισχυτής που έχω είναι σαν τενεκές οπότε θα το χαντάκωνα το καημένο... Επιφυλάσσομαι για φωτος όμως στο ανάλογο θέμα.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #18 στις: 10/01/12, 21:17 »
Όσο για την αναβάθμιση φθηνότερου μοντελου που έλεγες Απόλλων το χα σκεφθεί και εγώ αλλά σε μια κιθαροβόλτα έπεσα πάνω σ αυτό το μοντέλο το οποίο με είχε ενθουσιάσει κ παικτικα και εμφανισιακά και ηχητικά (όσο μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά απο τους ενισχυτές του μαγαζιού) που απ τη στιγμή που  ήταν και εντός του χρηματικού μου ορίου και στα διάφορα reviews δεν ανέφεραν για προβλήματα και τέτοια είπα να το κάνω το βήμα. Είδωμεν.. Προς το παρόν όλα καλά.

Εφόσον σε καλύπτει από όλες τις απόψεις, τα υπόλοιπα είναι περιττά. Με γειά και καλόπαιχτη. Δεν έδωσες κανένα εξωφρενικό ποσό για την απόκτησή της, και αν τα μειονεκτήματά της περιορίζονται στα straplocks (που αλλάζουν εύκολα και ανέξοδα) και μικροζητήματα που έχουν σχέση με το σετάπ, εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα παράπονο.

Περιμένουμε με ενδιαφέρον φωτογραφίες και ίσως περισσότερες εντυπώσεις όταν θα έχει περάσει ο "μήνας του μέλιτος"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #19 στις: 12/01/12, 00:06 »
Τα Straplocks αντικαταστάθηκαν ήδη οπότε τώρα όλα είναι κομπλε. Για μένα τουλάχιστον. Φωτός υπάρχουν στο ανάλογο θέμα απο χθες (σ.σ φωτογραφίες κιθάρων) και μόλις έρθει και ενισχυτής θα φτιάξω και βίντεο.  Btw αν έχετε καμία πρόταση κοντά στα 150 Ε (κατα προτίμηση όχι modelling ) που να χει κυρίως καλά καθαρά και να συνεργάζεται με πετάλια θα την δεχόμουν με μεγάλη χαρά. Ή κάποια παραπομπή για συζήτηση του φόρουμ. Γιατί απ όσα βρήκα μόνος μου το 90% ήταν για μέταλ ή για πολύ μεγαλύτερο μπατζετ.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #20 στις: 12/01/12, 01:04 »
Θα προτεινα αυτον που ειναι κοντα στα χρηματα σου και καλο μηχανημα

http://www.vhtamp.com/avsp16u.html

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #21 στις: 12/01/12, 10:21 »
.. αν έχετε καμία πρόταση κοντά στα 150 Ε (κατα προτίμηση όχι modelling ) που να χει κυρίως καλά καθαρά και να συνεργάζεται με πετάλια θα την δεχόμουν με μεγάλη χαρά.

Ο ενισχυτής αναφοράς στα 150€ για πετάλια με καταπληκτικά καθαρά χωρίς modelling, για σπίτι και για live, είναι ο Fender FM65R με το λίγο μεγαλύτερο αδελφό του τον Fender FM212R, απίθανες και δοκιμασμένες πεταλομηχανές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #22 στις: 12/01/12, 14:54 »
.. αν έχετε καμία πρόταση κοντά στα 150 Ε (κατα προτίμηση όχι modelling ) που να χει κυρίως καλά καθαρά και να συνεργάζεται με πετάλια θα την δεχόμουν με μεγάλη χαρά.

Ο ενισχυτής αναφοράς στα 150€ για πετάλια με καταπληκτικά καθαρά χωρίς modelling, για σπίτι και για live, είναι ο Fender FM65R με το λίγο μεγαλύτερο αδελφό του τον Fender FM212R, απίθανες και δοκιμασμένες πεταλομηχανές.


+1
Για χρήση με πετάλια κ καλό καθαρό, σε αυτά τα χρήματα είναι μια χαρά. Τον έχει το στούντιο που πάω, και έτσι τον χρησιμοποιώ (το βρώμικο κανάλι του δε μ'αρέσει καθόλου btw)

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #23 στις: 12/01/12, 15:45 »
Χαίρομαι ιδαιτέρως που βλέπω οτι ο συγκεκριμένος έχει ήδη δύο ψήφους καθώς ήταν στην λίστα με τους υποψήφιους μου. Όσο για τον VHT δεν νομίζω οτι θα τον βρώ κάπου στην Αθήνα να τον δοκιμάσω σε αντίθεση με τους φεντερ που τους έεχω ήδη παίξει... Όσο για τον 212 νομίζετε οτι μπορεί να παίξει και σε χαμηλές εντάσεις για σπίτι? Να φανταστώ οτι κ οι δύο βγάζουν μικρά live κ πρόβες άνετα? Εκει που τους άκουσα δν μπορούσα να σχηματίσω ακριβή άποψη για το πόσο δυνατά μπορούν να παίξουν και με τι ποιότητα ήχου
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας για alternative/indie/rock
« Απάντηση #24 στις: 12/01/12, 22:35 »
Εγώ θα σού έλεγα να κοιτάξεις και τον Peavey Envoy. Έχει αρκετά "λαμπάτο" ήχο, τόσο στα καθαρά όσο και στα βρώμικα, είναι πολύ ευέλικτος από μόνος του με τρία διαφορετικά voicings σε κάθε κανάλι και στο θέμα της συνεργασίας με πετάλια θα έλεγα ότι ξεπερνάει οποιονδήποτε solid state ενισχυτή έχω δοκιμάσει.  Ίσως να σού βγει λίγο παραπάνω από 150 Ευρώ αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά, αλλά και οι Fender δεν νομίζω ότι θα είναι φτηνότεροι. Να και μερικά link:

http://www.soundslive.co.uk/product~name~Peavey-Envoy-110~ID~12748.asp

http://www.gak.co.uk/en/peavey-envoy/5228

Πάντως και οι Fender που προτάθηκαν ήδη αποτελούν καλές λύσεις για αυτό που θέλεις. Εγώ θα προτιμούσα τον μικρότερο FM65R, που είναι και πιο κοντά στον προϋπολογισμό σου. Ο 212 μού φαίνεται υπερβολικά μεγάλος και δυνατός αν σκοπεύεις να τον χρησιμοποιείς κυρίως στο σπίτι και είναι αρκετά πιο ακριβός.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
4787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:59
από delus
5 Απαντήσεις
3176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 19:39
από apressas
1 Απαντήσεις
12417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 12:06
από Stergios Kourou
25 Απαντήσεις
19834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/17, 02:42
από Uriah
1 Απαντήσεις
12493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
0 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/10, 01:22
από tallos
5 Απαντήσεις
5840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky
11 Απαντήσεις
4287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/11, 13:45
από sergei
0 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/11, 19:30
από sergei
6 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/12, 17:33
από kkmspm (φλουτσ)