Αποστολέας Θέμα: Floyd Rose κ κουρδισμα  (Αναγνώστηκε 16461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Floyd Rose κ κουρδισμα
« στις: 21/03/09, 16:53 »
Καλησπέρα και απο μένα.
Εχω την κιθαρα μου (Ibanez RG 370DX) εδω και 7 μηνες και έχω πρόβλημα με το Floyd Rose. Δηλαδή σε Standar C ειναι πολύ χαμηλά και δεν μπορώ να το τραβήξω πάρα πολύ. Στο Dropped C "κάθετε" τελίως μεσα και δν μπορω να το κανω τπτ. Γιατι να συμβαινει αυτο. Δεν έχω πειράξει απολύτως τπτ. Σημειωτέον οτι την εχω παει 2 φορες για SetUp. Α επίσης μολις τραβαω το τρεμολο ξεκουρδιζονται ολες οι χορδες και ας εχω το Lock. Γιατι να συμβαινουν αυτα παιδες.; Παιζει τπτ απο τις σουστες πισω. Τι να πω... Περιμενω απαντησεις σας... Αν θελετε μπορω να στειλω και φωτογραφια να δειτε....!
Ευχαριστω προκαταβολικα!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #1 στις: 21/03/09, 18:37 »
Αποτι καταλαβαινω, επειδη κουρδιζεις πιο κατω, οι χορδες ασκουν λιγοτερη ταση και ετσι το τρεμολο 'καθεται'.
Υποθετω οτι το προβλημα θα μπορουσε να λυθει εαν αφαιρουσες ενα ελατηριο...
..αλλα μετα δεν ξερω αμα θα τραβηξουν οι χορδες το τρεμολο προς τα πανω.

Στο ξεκουρδισμα, μηπως οταν χρησιμοποιεις το τρεμολο το παρακανεις? Μηπως δεν στρετσαρεις τις χορδες καλα?

Αποσυνδεδεμένος ibanezman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #2 στις: 21/03/09, 20:09 »
Εγω το ιδιο προβλημα ειχα πριν 2 βδομαδες μολις ειχα αλλαξει χορδες και αφαιρεσα ενα ελατηριο
παιζει ρολο και τι χορδες εχεις για τετοια κουρδισματα οπως drop c χρησιμοποιουνται 11καρες ή 10καρες χορδες
αυτα
Μαλλον θα σε βοηθησα λιγο ελπιζω

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #3 στις: 21/03/09, 21:09 »
Για τοσο χαμηλα κουρδισματα χρειαζεσαι 10αρες η 11αρες καθως και να λασκαρεις τα ελατηρια απο πισω (δηλ. να ξεβιδωσεις λιγο τις βιδες που κρατανε τα ελατηρια στο σκαφος).
Παράθεση
Μηπως δεν στρετσαρεις τις χορδες καλα?
μαλλον γι αυτο ξεκουρδιζεται.  Λασκαρεις τις χορδες παραπανω χρειαζεται να τις στρετσαρεις, καθως και καθε φορα που αλλαζεις χορδες.  Οποτε αλλαζεις κουρδισμα χρειαζεται να σεταρεις την κιθαρα εφοσον εχει Floyd...  Το σεταρισμα δεν ειναι δυσκολο, μπορεις να το κανει και μονος σου, εαν ασχοληθεις λιγο.

Αποσυνδεδεμένος ibanezman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #4 στις: 21/03/09, 21:49 »
Στρεταρω ειναι σαν να λεμε σφιγκω?????

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #5 στις: 21/03/09, 21:54 »
Εγω προσωπικα, κουρδιζω κανονικα, και μετα πιανω με το χερι τις χορδες και τις τραβαω σχετικα απαλα προς τα πανω. Επειτα ξανακουρδιζω (γιατι ξεκουρδιζονται) και επαναλαμβανω. Ξανα κουρδισμα και ειναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #6 στις: 22/03/09, 00:00 »
Για τοσο χαμηλα κουρδισματα χρειαζεσαι 10αρες η 11αρες καθως και να λασκαρεις τα ελατηρια απο πισω (δηλ. να ξεβιδωσεις λιγο τις βιδες που κρατανε τα ελατηρια στο σκαφος).
Παράθεση
Μηπως δεν στρετσαρεις τις χορδες καλα?
μαλλον γι αυτο ξεκουρδιζεται.  Λασκαρεις τις χορδες παραπανω χρειαζεται να τις στρετσαρεις, καθως και καθε φορα που αλλαζεις χορδες.  Οποτε αλλαζεις κουρδισμα χρειαζεται να σεταρεις την κιθαρα εφοσον εχει Floyd...  Το σεταρισμα δεν ειναι δυσκολο, μπορεις να το κανει και μονος σου, εαν ασχοληθεις λιγο.

Τι εννοεις λασκαρεις τις χορδες και τι στρετσαρεις ; το σεταρισμα πως γινετε ; ποιο ελατηριο χρειαζετε να βγαλω και πως ; Να στειλω φωτογραφιες ;

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #7 στις: 22/03/09, 03:02 »
Παράθεση
Εγω προσωπικα, κουρδιζω κανονικα, και μετα πιανω με το χερι τις χορδες και τις τραβαω σχετικα απαλα προς τα πανω. Επειτα ξανακουρδιζω (γιατι ξεκουρδιζονται) και επαναλαμβανω. Ξανα κουρδισμα και ειναι οκ.

Kανε αυτο που λεει ο Ενεμα, οι χορδες εχουν καποια ελαστικοτητα.  Αφου κουρδιστουν πρεπει να τις τραβηξεις μερικες φορες (stretch) -εχοντας την κιθαρα πλατη κατω τραβας τις χορδες προς τα πανω για να μην ξεκουρδιζονται λογο ελαστικοτητας.

Αρχικα πριν βγαλεις δοκιμασε απλως να λασκαρεις τα ελατηρια που βρισκονται ανοιγωντας το πισω πλαστικο καπακι τις κιθαρασ, το μεγαλο. και θα δεις αυτα τα ελατηρια τα οποια τα λασκαρεις λιγο (ολα ομοιομορφα)


Αφου το κανεις αυτο, κουρδισε ξανα την κιθαρα σου, στρετσαρισε τις χορδες οπως ειπαμε, ξανακουρδισε και δες που ωρισκεσε. ενδεχομενωσ να θελει παλι το ιδιο, αλλα η κατασταση θα εχει βελτιωθει.  Και συνεχιζεις μεχρι να φερεις το σετινγκ εκει που θες.
Παντως για κουρδισμα C θελεις τουλαχιστον 10αρες χορδες.

Η σωστη γωνια που πρεπει να εχει το τρεμολο οταν εχεις τελειωσει ειναι αυτη

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #8 στις: 22/03/09, 06:00 »
για τα κουρδίσματα που λες τουλαχιστον 11αρες..χαλαρωσε αρκετα τα ελατηρια πισω μεχρι να βρεις την ισορροπια και προσεξε να "δενεις" καλα τις χορδες στα κλειδια και τον καβαλαρη πανω στο τρεμολο για να μην γλιστρανε.

http://www.icepoint.com/guitar/Setting%20up%20your%20electric%20guitar/index.htm

τσεκαρε κι αυτο για να μην ξοδευεις λεφτα στα σερβις

ΥΓ πρεπει να ξερεις παντως οτι το να κουρδιζεις τοσο χαμηλα μια κιθαρα αγορασμενη για κανονικα κουρδισματα εχει και το ρισκο του.Το τρεμολο σου ειναι προφανως για αλλο σεταρισμα και αν τελικα δε σου δουλεψει η φαση θα πρεπει να πας σε βαρυτονη με ειδικα σχεδιασμενο καβαλαρη/τρεμολο και μπρατσο για να κουρδιζεται χαμηλα
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #9 στις: 22/03/09, 20:21 »
Παράθεση
ΥΓ πρεπει να ξερεις παντως οτι το να κουρδιζεις τοσο χαμηλα μια κιθαρα αγορασμενη για κανονικα κουρδισματα εχει και το ρισκο του.Το τρεμολο σου ειναι προφανως για αλλο σεταρισμα και αν τελικα δε σου δουλεψει η φαση θα πρεπει να πας σε βαρυτονη με ειδικα σχεδιασμενο καβαλαρη/τρεμολο και μπρατσο για να κουρδιζεται χαμηλα

Εχει δικιο ο φιλος, και ειδικα με τις RG που εχουν ιδιαιτερα λεπτα μπρατσα. Εγω θα σου ελεγα μην πας σε C, το πολυ σε D και αν...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #10 στις: 22/03/09, 20:39 »
Επισης οσο για το ξεκουρδισμα που μας λες φιλε μου... να ξερεις οτι πολλα μουφα floyd rose δεν αποτελουνται απο καλα μεταλλα αλλα απο κραματα μεταλλων. Δλδ ειναι κακες φτηνες κατασκευες και ας ειναι ενσωματομενα σε κιθαρες "μαρκας". Κοινως να ξερεις οτι φαγωνονται πανευκολα. Σκεψου οτι σε μουφα fr οι χορδες μπορουν στην κυριολεξια να "φανε" το μεταλλο που lockαρει τις χορδες στο λαιμο με τοση ευκολια που νομιζεις οτι δεν ειναι μεταλλο αλλα πλαστικο..  :P εχω τυχει να δω τετοια διαλυμενα απο χορδες floydς σε ενα μαγαζι οταν ειχα σεταρει την κιθαρα μου. Και αυτος ειναι κ ο λογος που ξεκουρδιζει ευκολα η κιθαρα μας με φτηνο Fr.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #11 στις: 22/03/09, 21:48 »
Παράθεση
Εγω προσωπικα, κουρδιζω κανονικα, και μετα πιανω με το χερι τις χορδες και τις τραβαω σχετικα απαλα προς τα πανω. Επειτα ξανακουρδιζω (γιατι ξεκουρδιζονται) και επαναλαμβανω. Ξανα κουρδισμα και ειναι οκ.
Kανε αυτο που λεει ο Ενεμα, οι χορδες εχουν καποια ελαστικοτητα.  Αφου κουρδιστουν πρεπει να τις τραβηξεις μερικες φορες (stretch) -εχοντας την κιθαρα πλατη κατω τραβας τις χορδες προς τα πανω για να μην ξεκουρδιζονται λογο ελαστικοτητας.

Αρχικα πριν βγαλεις δοκιμασε απλως να λασκαρεις τα ελατηρια που βρισκονται ανοιγωντας το πισω πλαστικο καπακι τις κιθαρασ, το μεγαλο. και θα δεις αυτα τα ελατηρια τα οποια τα λασκαρεις λιγο (ολα ομοιομορφα)


Αφου το κανεις αυτο, κουρδισε ξανα την κιθαρα σου, στρετσαρισε τις χορδες οπως ειπαμε, ξανακουρδισε και δες που βρισκεσε. ενδεχομενωσ να θελει παλι το ιδιο, αλλα η κατασταση θα εχει βελτιωθει.  Και συνεχιζεις μεχρι να φερεις το σετινγκ εκει που θες.
Παντως για κουρδισμα C θελεις τουλαχιστον 10αρες χορδες.

Η σωστη γωνια που πρεπει να εχει το τρεμολο οταν εχεις τελειωσει ειναι αυτη

Δηλαδη, αν καταλαβα καλα, λες να γυρίσω πλάτη την κιθαρα, και να τραβαω προς τα εξω τις χορδες, σωστα ; Το εκανα αυτο και το Fr κατέβηκε τέρμα χαμηλα! Επίσης με τα ελατήρια δεν κατάλαβα ακριβώς τι πρέπει να κανω... Και κάτι τελευταιο... Δεν θα μπορω να παίζω τραγουδια σε Drop C ?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #12 στις: 22/03/09, 22:51 »
Όταν έχει Floyd Rose ή γενικά κάποιο παρεμφερές floating τρέμολο, έχεις ένα κούρδισμα. Δεν το πας σε Dropped D ούτε Standard Ξι φαλτσόρε. Εχεις το κούρδισμα που ΖΗΤΗΣΕΣ απο το μάστορα. Αν δε ζήτησες, τότε μιλάμε για το κανονικό κούρδισμα.

Στα floating tremolos υπάρχει η εξής ισορροπία: Η τάση των χορδών, και η τάση των ελατηρίων. Όταν κάποιος πάει να αλλάξει πάχος ή μήκος χορδών, χαλάει η ισορροπία.Το τρέμολο αλλάζει θέση με αποτέλεσμα την αλλοίωση του action της κιθάρας, με αρνητικά ως επι το πλείστον αποτελέσματα, και κυρίως την απορρύθμιση του intonation,της ικανότητας της κιθάρας να μη φαλτσάρει σε χαμηλά τάστα>12 κυρίως.

Πολλοί θα μου πούν: Οκ ρε φίλε, κάνω το κούρδισμα που θέλω, και φτιάχνω ξανά τα ελατήρια. Η απάντηση που θα δώσω είναι η εξής: Μπράβο, χάλασες το κούρδισμα. Χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία,και γνώσεις, η σωστή ρύθμιση του τρεμολο είναι μανίκι. Η παραπάνω μέθοδος πετυχαίνει, εφόσον επαναληφθεί τουλάγχιστον 6 φορές, και προϋποθέτει σεταρισμένη εξ'αρχής κιθάρα.

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #13 στις: 22/03/09, 23:14 »
Με λίγη επιμονη και υπομονη κατάφερα να παραλληλησω την γέφυρα... Α οι χορδες απο στο 24 ταστο απέχουν απο τo τάστο 3,5mm. Είναι καλά? το Ιnotation τι είναι ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #14 στις: 22/03/09, 23:53 »
   Συμφωνω με τον isnogood και οντως η διαδικασια σεταρισματος αν δε ξερεις, δεν εχεις υπομονη και ισως και καποια βοηθητικα μηχανηματα ειναι αρκετα ζορικη. Το χα δοκιμασει σε μια απο τις κιθαρες μου που εχει Fr και εφαγα τις ωρες μου, τα δακτυλα μου, και απλα σακαταψα τελειως το σεταρισμα της κιθαρας.

   Απο κει και περα ανελαβε ο Κουρμπης, ο οποιος μετα απο κουβεντα που ειχαμε επι του θεματος μου εξηγησε οτι αυτος δε καθεται με τα δακτυλα του να τρωγετε με τις ωρες να σεταρει και να τραβαει βαγονακια για το intonation κλπ. Αλλα αντιθετως εχει ειδικο μηχανημα που στηριζεται η κιθαρα καθ'ολη τη διαρκεια της επισκευης-σεταρισματος της, και με ειδικα -ας τα πουμε- χερουλια κρατιεται το fr κανοντας την ολη διαδικασια πολυ πολυ πολυ γρηγοροτερη ακριβεστερη και ευκολοτερη.

  Δεν θελω να αποθαρυνω κανεναν να προσπαθει να σεταρει την κιθαρα μονος του, αλιμονο και αλλωστε ειναι αρκετοι οι γνωστες εδω μεσα πανω στο θεμα οποτε ολα καλα. Αλλα για οσους δεν το γνωριζουν και τοσο και δεν εχουν κ υπομονη καλυτερα να το αφηνουν σε ειδικους.

  Οσο για το intonaton φιλε που ρωτας αν ψαξεις στο φορουμ υπαρχουν πολλες συζητησεις για το θεμα. Και προσφατες αν δε κανω λαθος. Και επισης αν πατησεις setup intonation πχ στο youtube θα βρεις πολλα ακρως κατατοπιστηκα βιντεακια για να φτιαξεις το intonation. Kαι για να εχεις μια πολυ πολυ γενικη ιδεα, σεταροντας το intonation πετυχαινεις να εχεις ιδιες νοτες σε ολο το ευρος της κιθαρας. Παιζεις την low ΜΙ χορδη-νοτα για παραδειγμα? ε ΜΙ ακριβως θα ακουσεις και στο πατημα της ΜΙ στο 12ο ταστο αν εχεις σεταρισμενο το intonation.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #15 στις: 23/03/09, 00:22 »
Καθε κιθαριστας θα πρεπει να μαθει να σεταρει την κιθαρα του.  Ειναι κατι που με λιγη καθοδηγηση και υπομονη και με 2-3 κλιδακια αλλεν μπορει να μαθει.  Τα πραγματα με τα συστηματα floyd δεν ειναι και τοσο τραγικα.  Οσο για το action (υψος των χορδων απο ταστιερα) στο 14ατο ταστο πρεπει να ειναι 2mm στην μπασα Μι και 1.5mm στην Μι καντινι




Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #16 στις: 23/03/09, 00:25 »
ναι ρε φιλε συμφωνω.ειναι πολυ ευκολο να φτιαξεις την κιθαρα.εχει γεμισει ο τοπος απο τυπαδες που χρεωνουν 30 ευρω για μια εργασια μηδαμινου κοστους.ολα στην τσεπη δλδ.
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #17 στις: 23/03/09, 00:55 »
Καθε κιθαριστας θα πρεπει να μαθει να σεταρει την κιθαρα του.  Ειναι κατι που με λιγη καθοδηγηση και υπομονη και με 2-3 κλιδακια αλλεν μπορει να μαθει.  Τα πραγματα με τα συστηματα floyd δεν ειναι και τοσο τραγικα.  Οσο για το action (υψος των χορδων απο ταστιερα) στο 14ατο ταστο πρεπει να ειναι 2mm στην μπασα Μι και 1.5mm στην Μι καντινι

Καταρχάς δεν υπάρχει "πρέπει" στο action.Αλλες απαιτήσεις έχει ένας blues-ας, άλλες ένας shred-ας. Ας όψεται το sustain και η άνεση που επιθυμεί ο καθένας.

Οσον αφορά το οτι κάθε κιθαρίστας πρέπει να είναι σε θέση να σετάρει τη κιθάρα του, και αυτό γίνεται με μερικά κλειδάκια άλλεν και υπομονή, δεν αντιλέγω. Απο κει και πέρα, αφήνω στον καθένα να επιλέξει πόσο καλά θέλει σεταρισμένη τη κιθάρα του, και με τί είναι ευχαριστημένος.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #18 στις: 23/03/09, 00:56 »
Καθε κιθαριστας θα πρεπει να μαθει να σεταρει την κιθαρα του.  Ειναι κατι που με λιγη καθοδηγηση και υπομονη και με 2-3 κλιδακια αλλεν μπορει να μαθει.  Τα πραγματα με τα συστηματα floyd δεν ειναι και τοσο τραγικα.  Οσο για το action (υψος των χορδων απο ταστιερα) στο 14ατο ταστο πρεπει να ειναι 2mm στην μπασα Μι και 1.5mm στην Μι καντινι

Καταρχάς δεν υπάρχει "πρέπει" στο action.Αλλες απαιτήσεις έχει ένας blues-ας, άλλες ένας shred-ας. Ας όψεται το sustain και η άνεση που επιθυμεί ο καθένας.

Οσον αφορά το οτι κάθε κιθαρίστας πρέπει να είναι σε θέση να σετάρει τη κιθάρα του, και αυτό γίνεται με μερικά κλειδάκια άλλεν και υπομονή, δεν αντιλέγω. Απο κει και πέρα, αφήνω στον καθένα να επιλέξει πόσο καλά θέλει σεταρισμένη τη κιθάρα του, και με τί είναι ευχαριστημένος.

ναι ρε φιλε αυτο εννοω.  ::) ::)  :D :D :D
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #19 στις: 23/03/09, 01:27 »
κάπου είχα δει ένα κόλπο με μπαταρία που τη βάζεις κόντρα στο FR και αλλάζεις τις χορδές σου έχοντας το φλόυντ σταθερό..
για ίδιες χορδές όλα καλά...
αν αλλάξεις το οτιδήποτε στις χορδές (κούρδισμα...πάχος) πως μπορείς να ρυθμίσεις το μήκος του φλόυντ? αλλάζωντας ελατήρια?
η ερώτηση είναι θεωρητική για εμάς εδώ ή αν το κάνει κανείς ας μας απαντήσει...

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #20 στις: 23/03/09, 01:39 »
παιδια μην το πολυψειριζετε.ψαχνοντας και βρισκοντας ειναι η διαδικασια.απλα να εχετε στο μυαλο οτι πρεπει να ισορροπησετε 3 παραγοντες: ενταση ελατηριων - κουρδισμα - παχος χορδων. και να εχετε στο μυαλο το nut. για να μην τριζουν οι χορδες

tip. πριν την αλλαγη να γυρισετε τα fine tuners (τα μικρα σκατουλακια που κουρδιζουν μετα το lockαρισμα των χορδων πανω στο floyd) στη μεση για να εχετε περιθωριο να "παιξετε" και τσεκαρετε για λεπτομερειες τον πολυ καλο οδηγο:

http://www.icepoint.com/guitar/Setting%20up%20your%20electric%20guitar/index.htm

πολυ καλογραμμενος

ενδεικτικα:
για κουρδισματα
σε Ε: 9άρες ή 10άρες
σε D: 10άρε ή 11άρες
σε C: 12άρες δαγκωτο
σε B: πάρε βαρύτονη
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #21 στις: 23/03/09, 02:27 »
Τί ακριβώς θα γράψουμε στο θέμα? Ολόκληρο το σετάπ της κιθάρας?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #22 στις: 23/03/09, 02:42 »
Παράθεση
Καταρχάς δεν υπάρχει "πρέπει" στο action.Αλλες απαιτήσεις έχει ένας blues-ας, άλλες ένας shred-ας. Ας όψεται το sustain και η άνεση που επιθυμεί ο καθένας.


Nαι οκ, αλλα προφανως τωρα μαθαινει να σεταρει κιθαρα οποτε απλως αναφερω αυτο που λεει και η Ibanez (μιας και παιζει με RG). Προφανως δεν παιζει blues... και οπως και να το κανουνε 3,5mm υψος στο 14ο ειναι πολυ. Ας αρχισει με αυτο και στη συνεχεια θα δει αν του κανει η οχι.

Παράθεση
κάπου είχα δει ένα κόλπο με μπαταρία που τη βάζεις κόντρα στο FR και αλλάζεις τις χορδές σου έχοντας το φλόυντ σταθερό..
για ίδιες χορδές όλα καλά...


Καλο ειναι να αλλαζεις μια μια χορδη, να την στρετσαρεις να την κουρδιζεις και μετα να συνεχιζεις στην επομενη.  Πιστεψε με θα γλητωσεις χρονο και κοπο, και ειναι καλυτερο για την κιθαρα σου.  Εγω τις βγαζω ολες μαζι μονο για να καθαρισω ταστιερα.

Παράθεση
πως μπορείς να ρυθμίσεις το μήκος του φλόυντ?

τι εννοεις μηκος? εαν λες την κληση που ειχει το φλουντ, την ρυθμιζεις βιδωνοντας η ξεβιδωνοντας τις βιδες που κρατανε τα ελατηρια στο σκαφος (οχι τις βιδες που δενουν τα ελατηρια με τον υπολοιπο μηχανισμο του φλουντ).  Αν εννοεις το action=υψος χορδων απο ταστα, ρυθμιζετε με αλλενακι. ειναι 2 οι βιδες πανω στις οποιες ο μηχανισμος κανει πιβοτ, μια δεξια και μια αριστερα του μηχανισμου




Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #23 στις: 23/03/09, 02:53 »
Για να μην χαλασω το thread του Und3ad μετεφερα το δικο μου
εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=72384.0

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #24 στις: 23/03/09, 11:47 »
Πως ειπαμε οτι μπορουμε να κατεβασουμε τις χορδες πιο κοντα στην ταστιέρα; Θα μπορουσε κανεις να μ εξηγησει αναλυτικα; Ειναι γενικα ακινδυνο; Ευχαριστω!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
12759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
136 Απαντήσεις
68902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/12, 14:29
από geovo
26 Απαντήσεις
14020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
11 Απαντήσεις
7483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
31 Απαντήσεις
12458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 22:45
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 12:07
από geovo
1 Απαντήσεις
2076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 14:23
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 22:09
από teo_gp
3 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 17:34
από zeromancer
11 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 23:02
από Spyros Delta