Αποστολέας Θέμα: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο  (Αναγνώστηκε 20691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #25 στις: 08/03/10, 15:51 »
1) Αυτό το νομιμοποιημένη βία και οι μπάτσοι ασκούνε νόμιμη βία, δεν το αντιλαμβάνομαι. Δηλαδή δεν έχουν δικαστεί μπάτσοι για άσκηση παράνομης βίας ? Δεν έχουν βγει ποτέ ένοχοι για κάτι τέτοιο ? Υπάρχει κάποιος νόμος που λέει ότι όποτε ασκεί βία ένας μπάτσος είναι νόμιμος και αθώος ? Νομίζω, ότι κάτι σας διαφεύγει.

2) Ένας πολίτης, οποιαδήποτε στιγμή ασκήσει βία, σε έναν μπάτσο, θεωρείτε ένοχος και ότι αυτό που έκανε είναι παράνομο ? αλλά και οποιαδήποτε στιγμή ασκήσει βία σε έναν άλλο συμπολίτη του, θεωρείται παράνομος και ένοχος ? Δεν έχουν δικαστεί υποθέσεις, όπου ο πολίτης έπραξε βίαια και βγήκε αθώος και νόμιμος από το δικαστήριο ?

Δηλαδή είναι σα να μου λέτε, ότι πριν καλά καλά γίνει κάποιο δικαστήριο, έχει βγει και το πόρισμα, ποιος είναι νόμιμος ποιος παράνομος ποιος αθώος και ποιος ένοχος!

3) Έχει καταγράψει κάπου, ο Κύριος Γλέζος, το γεγονός με την δική του ματιά ? το έχει εξηγήσει έτσι ώστε να γνωρίζουμε την άποψη του για το τι διαδραματίστηκε εκεί, πως αντέδρασε ο ίδιος και γιατί αντέδρασε έτσι ? Ο κύριος Γλέζος έκανε μήνυση στον αστυνομικό ? το δικαστήριο θεωρεί ότι ο κύριος Γλέζος είχε άδικο ενώ ο μπάτσος πολύ καλά του έκανε ?

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #26 στις: 08/03/10, 20:32 »
Δεν θα μπλεξω στη διαφωνια αρη φρεεμαιντ γιατι απλα θα γινει του..φρημαιντ και θα καταληξουμε καδο γιατι το θεμα ειναι βλαβερο αλλα οσον αφορα τον Γλεζο.
Ο Γλεζος freemind ανηκει στον Συριζα και νομιζω οτι το ξερεις.Ο Γλεζος οπως ειπες και εσυ εχει συναισθηση των πραξεων/δρασεων του.Ο Συριζα δεν τον εβαλε αναγκαστικα στις ''ταξεις'' του..Ξερουμε το μισος σου για τον Συριζα ειδικα και δυστηχως οχι για ολα τα κοινοβουλευτικα κομματα αλλα μην πεφτεις σε λουμπες να ελς οτι να ναι..Επειδη ανηκει σε ενα συγκεκριμενο χωρο/κομμα δεν σημαινει οτι τον παει  λεωφορειακι στο χωρο που θα γινει η πορεια :P

Εγω μεχρι να βγει αποφαση δικαστηριου που λεει οτι ο Γλεζος ειχε δικιο δεν λεω αλλη κουβεντα..Ποιος ξερει τι εκανε ο γερος?Ισως το χειροτερο ισως ειναι απο αυτους τους Συριζαιους που τρεχουν να βοηθησουν στη ΓΑΔΑ αληταραδες και επικινδυνους εργατες..Η φυσουνια ηταν απαντηση..Οπως και τα καθε ειδους δακρυγονα που ποτε δεν αντιμετωπισουν ελλειψη ζητησης.Νομιμη βια. :)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #27 στις: 08/03/10, 21:02 »
Μπα, ενοχλει μονο τους οπαδους του ΣΥΡΙΖΑ το τι λεω ( αχ, αποκαλυφτηκες βρε Κιρατζο, δεν επρεπε ) κι οχι του ΛΑΟΣ, ή της ΝΔ, ή του ΠΑΣΟΚ ή του ΚΚΕ που απο τις εκλογες ( καλε, ποσο ευκολα ξεχνατε ) του 2004 ελεγα να μη ψηφισουμε;

Μηπως ξεχνας πως οπου σταθω κι οπου βρεθω αναφερομαι πως η ανεπαρκεια της αριστερας εφερε ακροδεξια φαινομενα μεσα στη Βουλη ( αναφερομενος στο ΛΑΟΣ ) και ποσο επικινδυνα ειναι αυτα;

Μηπως μαλιστα θυμασαι ποσες φορες ειχα διαφωνησει με τα μεγαλα κομματα και στο θεμα "Εκλογες" συμφωνησαμε πως δεν αξιζει να δωσεις τη ψηφο σου σε κανενα απο τα κληρονομικα κομματα;


Αλλου λοιπον οι ψευτοεντυπωσεις, διοτι ειμαι αρκετα σαφης για ολο το ευρος των πολιτικων κομματων της Βουλης και δεν εκφραζω το μενος μου μονο απεναντι στο ΣΥΡΙΖΑ, που τοσο πολυ θες να υπερασπισεις ( αληθεια....τα εσωτερικα προβληματα περιμενετε να σας τα λυσει ο Γλεζος;Ή ο Αλαβανος ειναι πιο μαχητικος απο τον Τσιπρα; Εδω δεν εχετε προσδιοριστει σαν κομμα μεταξυ σας καλα καλα...απο συνεδριο σε συνεδριο ψαχνετε να βρειτε την ακρη!  )


Βλαβερο ως προς τι; Δε νομιζω να εχει κανει κανεις εδω περα συμβολαιο με καποιο κομμα...εκτος απο τα κομματοσκυλα που τρεχουν να καλυψουν τα σπασμενα ( αυτο δεν αφορα εσενα, αλλα ολους τους πολιτικους χωρους ;) )

Ο Γλεζος ομως παρισταται σαν εκπροσωπος του ΣΥΡΙΖΑ όποτε ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ να κερδισει κατι απο αυτον ( πχ..δημοσιοτητα ). Οποτε, να λεμε τη σκαφη σκαφη και τα συκα συκα. Πιο πολυ εχει αναγκη ο ΣΥΡΙΖΑ απο τη διαφημιση του μεσω του Γλεζου, παρα ο Γλεζος τον ιδιο το ΣΥΡΙΖΑ σαν ιστορικη υπαρξη στην Ελλαδα!

Τελοσπαντων, το θεμα δεν ειναι πολιτικο επι της παρουσης. Ειναι καθαρα κοινωνικο και δειχνει απο ολες τις πλευρες την ανωριμοτητα ( κι αν θες, να στηριξω χιλιες φορες πως ειναι χειροτερο η ανωριμοτητα να δειχνεται απο εκπροσωπους του κρατους ) να διαχειριστουν μια κατασταση.

Αμεσως, να με φατε επειδη τολμησα να μιλησω για το κομμα σας...Αλλο ενα κομμα μεσα στη μουργα της Βουλης ( μπα, μιλαω για ολα τα κομματα; ) ειναι παιδια. Μη κανετε σαν να βρηκατε τη κοτα που κανει τα χρυσα αυγα!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/10, 21:05 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #28 στις: 08/03/10, 21:54 »
Freemind πραγματικά σε απασχολεί η ενδεχόμενη ανεπάρκεια της αριστεράς να αποτρέψει την είσοδο ακροδεξιών φαινομένων στη Βουλή;
Αν και νομίζω ότι ευθύνη για αυτό το στραβοπάτημα του κοινοβουλευτισμού έχουν όλοι όσοι αντιμετωπίζουν τους
μαζικότερους αριστερούς χώρους σχηματισμούς ως άλλη μια μούργα στη Βουλή. Η πατόκορφη απαξίωση όλων των αντιπροσώπων και κατά συνέπεια
της δυνατότητας της Δημοκρατίας να προσφέρει κάτι καλό είναι το έρισμα και η βάση για την καλλιέργεια των φασιστικών αντιλήψεων.
Σίγουρα η αριστερά θα έπρεπε να έχει βρει τρόπο να περάσει την αλήθεια για ένα καλύτερο αύριο σε μεγαλύτερο κομμάτι του λαού. Αλλά πως να την
πιστέψει κανείς όταν από την μια ζητά την ψήφο (άρα θέλει και αυτή να χωθεί μέσα στη μούργα) και από την άλλη προσπαθεί να εκμεταλλευτεί πρόσωπα και καταστάσεις
για να κερδίσει δημοσιότητα (θα μπορούσε να μην το κάνει και αυτός τόσο θέμα το περιστατικό με τον Γλέζο). Καλά δεν τα λέω;
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #29 στις: 08/03/10, 22:14 »
Εαν το θετουμε γενικα, με ανησυχει η γενικοτερη απαξιωση της πολιτικης σκηνης. Απο τους ιδιους τους αντιπροσωπους της. Αλλιως δε θα φταναμε να λεμε πως ο Καρατζαφερης ειναι επιτυχημενη πολιτικη προσωπικοτητα....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #30 στις: 09/03/10, 00:44 »

Αμεσως, να με φατε επειδη τολμησα να μιλησω για το κομμα σας...

Κοιτα, ειπαμε να κοψεις αυτο το υπερανω υφακι που ειχες και παραπανω, δεν εχει νοημα εδω δεν περναει. Ξερεις πολυ καλα οτι ο Κιρατζοχαρις δεν εχει καμια σχεση με τον ΣΥΡΙΖΑ και γραφεις ενα λιβελογραφημα γεματο αερολογιες σχετικα με το ποσο σκατα παει ο ΣΥΡΙΖΑ για να την πεις στον Γιαννη. Μετα λες οτι εμεις "κατανταμε" την συζητηση για να μας δηλωσεις οτι "δεν κωλωνεις" να μας κανεις ντα και να μας στειλεις στον καδο. Και υστερα εγω ειμαι αυτος που γραφει μεγαλοστομιες. Ενταξει.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/10, 00:53 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #31 στις: 09/03/10, 01:06 »
Α, δε φταιω εγω που εκεινος επεσε στη "λουμπα" να μου αποδειξει πως αναφερομαι αρνητικα μονο για το ΣΥΡΙΖΑ, ξεχνωντας τα υπολοιπα κομματα της ελληνικης Βουλης ;) Εφοσον ο Γιαννης ( εμαθα και το ονομα ) δεν ειναι ΣΥΡΙΖιωτης, προς τι η αμεση..εκπροσωπηση του ως συνηγορου στις αποψεις μου  ;D? Α, κατι δε παει καλα εδω!

Εδω δε ξερετε εσεις τελικα που ανηκετε, θα ξερουμε εμεις για εσας; Και δεν με πολυενδιαφερει να βρω την ακρη στο κουβαρι σας.

Οσο για τα "ντα" και τα "ντου", δε ξερω σε ποια γλωσσα αντιστοιχουν, ομως καλο ειναι να περιορισετε λιγο τη δικη σας στο τροπο που γραφετε στις συζητησεις. Δευτερη φορα που βλεπω πως γραφω λιβελογραφηματα, ομως ξεχνατε πως καποιοι εγραφαν ολοκληρα κατεβατα στο Αστυνομια και Αλητεια... ;)

Δεν ηταν απειλη, ουτε εκφοβισμος το τι θα γινει εαν το θεμα παρεκτραπει. Ενδεχομενως να μη φυγει καν ολοκληρο το θεμα, αλλα οι ανουσιες συζητησεις ( μας ), γιατι προσωπικα θεωρω σημαντικο το thread σαν τιτλο και σκεψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/10, 01:15 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #32 στις: 09/03/10, 01:15 »
Τοτε πριν αρχισεις τις απειλες και τις λογοκρισιες προς συγκεκριμενα ατομα (αλλα και τους εξυπνακισμους οπως Οσο για τα "ντα" και τα "ντου", δε ξερω σε ποια γλωσσα αντιστοιχουν,) κοιτα να περιορίσεις και συ λιγο τον τροπο που μιλας και εκφραζεσαι. Εαν εσυ εισαι αυτος που παρεκτρεπεις το θεμα μονο για τον χαβαλε σου τοτε θα επρεπε να φροντισεις για την αυτολογοκρισια σου ως συντονιστης.

Για το αν και που ανηκουμε. Σωπα που θα μας πεις και τι ξερουμε.... Εσυ που ανηκεις για πες μας? Μηπως στους Ανενταχτους Ελληνες του Καναπε? Για να ξερουμε κιολας αφου κατα τα λεγομενα σου για καποιο μαγικο λογο ολοι ειμαστε ενταγμενοι καπου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #33 στις: 09/03/10, 01:16 »
Συγγνώμη που διακόπτω το σήριαλ για μια "ασήμαντη" δήλωση...



Μαθήματα ήθους. Τίποτα άλλο.


*Τέλος διαφημίσεων*
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #34 στις: 09/03/10, 01:44 »
Πέρα από το γεγονός με τον Γλέζο,που κατα κάποιο τρόπο είναι δείγμα της αμορφωσοβλαχιάς της ΕΛΑΣ,αυτά που συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό και ο γενικότερος αναβρασμός που μπορεί μέχρι και ο freemind μπορεί να εντοπίσει(νταξ όχι υπερβολή) είναι θέματα που σηκώνουν αρκετή κουβέντα.
Πιο πολύ και από το γεγονός με τον Γλέζο(που οκ δεν μάθαμε κάτι καινούργιο με αυτό) αλλά και κυρίως με τον Παναγόπουλο που ευτυχώς παρα την προσπάθεια που έγινε δεν κάλυψε την μαζικότατη πορεία εκείνης της ημέρας.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #35 στις: 09/03/10, 02:14 »
Για να δούμε Vrachnoprofiter, θα γίνει κάποτε η συζήτηση ? θα την μάθουμε εμείς κάποτε ? Σ'ευχαριστώ που παρέθεσες το video. Αν και ένας μονόλογος του Κύριου Γλέζου, ίσως θα μπορούσε να με οδηγήσει σε κάποιες υποθέσεις και σκέψεις. Σίγουρα για να βγούνε συμπεράσματα, χρειάζονται και οι δύο συνομιλητές. Υπόψιν, ότι δεν γνωρίζω καθόλου τον κύριο Γλέζο, πέραν από αυτά που έχετε πει εσείς εδώ στην συζήτηση. Ούτε έψαξα να δω ποιος είναι. Αλλά είναι ενδιαφέρον να ακούσουμε την δική του άποψη και του μπάτσου, σε έναν ανοιχτό δημόσιο διάλογο.Τι υποστηρίζει ο ένας και τι υποστηρίζει ο άλλος.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #36 στις: 09/03/10, 10:02 »
Xolidoxos δε ξερω ποσο σου αρεσει η ιστορια του τοπου μας, αλλα ο Γλεζος ειναι μια απο τις πιο σημαντικες μορφες που εδρασαν κατα την κατοχη της Ελλαδας απο τους Γερμανους. Και πιο συγκριμενα ειναι ο ανθρωπος που μαζι με τον Αποστολο Σαντα, κατεβασαν τη ναζιστικη γερμανικη σημαια απο το βραχο της Ακροπολης και στην πορεια υπεφεραν αρκετα τοσο απο το ναζιστικο κρατος, οσο και απο το νεοσυστατο ελληνικο! Ειναι ενας αρκετα μαχιμος ανθρωπος και το ονομα του δε συνδεεται μονο με πολιτικη δραση.




Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #37 στις: 09/03/10, 12:31 »
Για να δούμε Vrachnoprofiter, θα γίνει κάποτε η συζήτηση ? θα την μάθουμε εμείς κάποτε ? Σ'ευχαριστώ που παρέθεσες το video. Αν και ένας μονόλογος του Κύριου Γλέζου, ίσως θα μπορούσε να με οδηγήσει σε κάποιες υποθέσεις και σκέψεις. Σίγουρα για να βγούνε συμπεράσματα, χρειάζονται και οι δύο συνομιλητές. Υπόψιν, ότι δεν γνωρίζω καθόλου τον κύριο Γλέζο, πέραν από αυτά που έχετε πει εσείς εδώ στην συζήτηση. Ούτε έψαξα να δω ποιος είναι. Αλλά είναι ενδιαφέρον να ακούσουμε την δική του άποψη και του μπάτσου, σε έναν ανοιχτό δημόσιο διάλογο.Τι υποστηρίζει ο ένας και τι υποστηρίζει ο άλλος.
Xolidoxe τι περιμενεις να ακουσει απο τον αστυνομικο(να ειδατε?)?Τι θα πει?Αφου οι συνδικαλες πηγαν και ζητησαν οι ιδιοι συγνωμη..(Που φυσικα δεν θα ζητουσαν αν δεν ηταν ο Γλεζος και αν δεν ηταν καποιος 83 χρονων)..Τι ακριβως περιμενεις να μαθεις δεν μπορω να καταλαβω...Οτι εκανε καποια πραξη αξια της φυσουνιας?Οτι κινδυνευσε η σωματικη ακεραιοτητα του ρομποκοπ?τι? ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #38 στις: 09/03/10, 13:11 »
Οντως, για 2η φορα, συμφωνω με τον Kiratzo.

Χοληδοχος υπαρχουν πραγματα που δε δεχονται αρνησεως κι αμφισβητησης. Ενα απο αυτα ειναι το γεγονος με τον Γλεζο. Ειναι ξεκαθαρο πως ο ανθρωπος πλησιαζει τελειως ειρηνικα ( οκ, φωναζοντας, αλλα μεσα στο χαος πως θα ακουγοταν ), σπρωχνεται απο τους πισω του, πεφτει στους αστυνομικους που με τη σειρα του δε του συμπεριφερονται και πολυ καλα τραβολογωντας τον και το αποκορυφωμα ειναι ο αστυνομικος με το δακρυγονο που στοχευει ελαχιστα πιο δεξια απο το προσωπο του.

Υποψιν, ο αστυνομικος ηταν περιπου 30 δευτερολεπτα εκει πριν συμβει το γεγονος, οποτε σιγουρα θα ειδε πως προκειται για ενα ασπρομαλλη γεροντα κι οχι καποιον διαδηλωτη με ανταυγειες! ;)

Απο εκει και περα, αφου τραβολογηθηκε περα δωθε ο ανθρωπος ( μισο απο τους αστυνομικους, μισο απο τους διαδηλωτες ) σαν τον Πατροκλο, καταφερε να ξεφυγει απο τους αστυνομικους και να παει προς το ιατρειο της Βουλης!

Και τιμη του που ζητησε συγνωμη, αισθανομενος πως ισως να ξεφυγε ( ?? ) εκεινη τη στιγμη, ομως δε μπορει να βγαινει ο υπευθυνος αξιωματικος και να λεει "ενα ατυχες περιστατικο" ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #39 στις: 09/03/10, 13:36 »
θετω ενα ερωτημα, απαντω σε μια αυτονοητη ερωτηση και βαζω κι ενα νεο.

1) Γιατι ο θανατος η ο τραυματισμος ενος εργαζομενου εν ωρα εργασιας ονομαζεται εργατικο ατυχημα και ο τραυματισμος ενος αστυνομικου η ο θανατος του ονομαζεται τρομοκρατικη πραξη η πραξη βιας;

2) Η αμυντικη βια των διαδηλωτων εναντιον στους κατασταλτικους μηχανισμους του κρατους. Η αμυνα με πετρες,ξυλα,με τα χερια η ακομη και με μολοτοφ, εναντιον πληρως εξοπλισμενων με πυροβολα  οπλα,απαγορευμενα στα πεδια των μαχων χημικα, σιδεροφρακτων  κι εκπαιδευμενων στρατιωτικα μοναδων, αποτελει καθηκον και νομιμη αμυνα καθε ανθρωπου που θελει να διαφυλατει την αξιοπρεπεια του και επιμενει σε πεισμα των καιρων να διαδηλωνει για τα δικαια αιτηματα του.Ολα τα αλλα ειναι απλα φλυαριες.

3) Διαβαστε τωρα κι ενα νεο:
7000 αστυνομικούς από την Ευρωπαϊκή Ένωση ετοιμάζεται να εισάγει η Ελληνική κυβέρνηση για να αντιμετωπίσει την κρίση.

 Μία εξαιρετική αποκάλυψη έγινε σήμερα στο ραδιόφωνο. Στο ραδιόφωνο  «Θέμα» στις 11 το πρωί ο εκπρόσωπος των αστυνομικών στην προσπάθεια του να δικαιολογήσει την δολοφονική επίθεση ενάντια στον Γλέζο, αποκάλυψε ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση μαζί με την «σοσιαλιστική» κυβέρνηση του πασόκ, υπό τον φόβο γενικευμένης εξέγερσης του Ελληνικού λαού ενάντια στα δρακούλια μέτρα, ετοιμάζουν να εισάγουν μέρος της δύναμης της Ευρωχωροφυλακής όπως την κατονόμασε ο εκπρόσωπος, αποτελούμενη από Ισπανούς , Γερμανούς, Ιταλούς, Ολλανδούς και άλλους μισθοφόρους, «οι οποίοι θα έχουν και το βάρος της καταστολής της κατά τα φαινόμενα επερχόμενης εξέγερσης, αν και εφόσον η ντόπια αστυνομία δεν κάνει καλά την δουλεία της».
 Κατά τα λεγόμενα η εν λόγο δύναμη μπορεί να επέμβει όπου και όπως θέλει χωρίς να υπόκειται σε έλεγχο και περιορισμούς, λαμβάνοντας εντολές μόνο από την ΕΕ.
Ο χαριτωμένος αντιπρόσωπος μετά από την προσπάθεια του να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα διερωτήθηκε, «πώς θα αισθανθούν οι Έλληνες εργαζόμενοι όταν τους ξυλοκοπούν ξένοι αστυνομικοί»;
Δεν έδωσε απάντηση.



Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #40 στις: 09/03/10, 14:02 »
Σχετικά με το 1ο ερώτημα: Η κατηγοριοποίησή σου είναι λαθος φίλε μου. Αν είμαι οικοδόμος και πέσει ένα ντουβάρι και με σκοτώσει είναι εργατικό ατύχημα. Αν είμαι περιπτεράς και έρθει ένας τύπος με μαχαίρι και με φάει λάχανο αλλάζει το πράμα...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #41 στις: 09/03/10, 15:41 »
Σχετικά με το 1ο ερώτημα: Η κατηγοριοποίησή σου είναι λαθος φίλε μου. Αν είμαι οικοδόμος και πέσει ένα ντουβάρι και με σκοτώσει είναι εργατικό ατύχημα. Αν είμαι περιπτεράς και έρθει ένας τύπος με μαχαίρι και με φάει λάχανο αλλάζει το πράμα...
Αν είσαι εργάτης στο Πέραμα όμως,συντηρείς τα παιδιά σου,δουλεύεις σαν το σκυλί και σκοτωθείς από αμέλεια της εφοπλιστικής εταιρίας που δουλεύεις, τι είναι τότε?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #42 στις: 09/03/10, 16:51 »
Στο ποινικό δίκαιο (για όσους το δέχονται τέλος πάντων, γιατί υπάρχουν και αυτοί που δεν δέχονται κανέναν νόμο), διαχωρίζεται ο φόνος από αμέλεια (για την περίπτωση που αποδειχτεί ότι ευθύνεται κάποιος άλλος για τον θάνατο και όχι ο ίδιος ο θανών) από τον φόνο από πρόθεση.
eternauta & s.s., το να προσπαθείτε να μας πείσετε ότι οι θάνατοι και τραυματισμοί αστυνομικών από χέρια αναρχικών (ή "αναρχικών") -στο όνομα μιας "πιο δίκαιης κοινωνίας"- είναι "εργατικά ατυχήματα", ξεπερνάει τα όρια της πιο νοσηρής φαντασίας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #43 στις: 09/03/10, 16:55 »

 οι θάνατοι αστυνομικών από χέρια αναρχικών (ή "αναρχικών") -στο όνομα μιας "πιο δίκαιης κοινωνίας"-
Κατι το οποιο υπο οψιν δεν εχει συμβει για να μην λεμε και οτι θελουμε. Αλλο οι τραυματισμοι την ωρα της συγκρουσης σε μια πορεια σωμα με σωμα και αλλο ψυχρη εκτελση (γιατι νομιζω οτι σε αυτο αναφερεσαι)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #44 στις: 09/03/10, 16:58 »
Σχετικά με το 1ο ερώτημα: Η κατηγοριοποίησή σου είναι λαθος φίλε μου. Αν είμαι οικοδόμος και πέσει ένα ντουβάρι και με σκοτώσει είναι εργατικό ατύχημα. Αν είμαι περιπτεράς και έρθει ένας τύπος με μαχαίρι και με φάει λάχανο αλλάζει το πράμα...

Προφανως και δεν εισαι οικοδομος ουτε ειχες ποτε σχεση με χειρονακτικη εργασια,γιατι αλλιως θα ειξερες οτι στο παραδειγμα που δινεις υπαρχουν ευθυνες και μαλιστα μεγαλες.Πρωτον του μηχανικου που επιβλεπει τη κατασκευη ξερει σα μηχανικος που σπουδασε οτι το ντουβαρι θα πεσει αν δε παρθουν μετρα ασφαλειας και στυριξης του (τα οποια θα ανεβασουν το κοστος κατασκευης ),οπως και του εργολαβου που εχει αναλαβει το εργο ο οποιος για να γλυτωσει το κοστος της στυριξης το αφηνει ετσι,ενω δεν εχει μοιρασει και  τα προβλεπομενα (και απο το νομο) μεσα ασφαλειας στον εργατη του. Αρα φιλτατε δεν μιλαμε για ατυχημα αλλα για εργατικη δολοφονια.

Αν και σου απαντησε απολυτα κατανοητα και ο s.s.

Εχω και ακομη μια ερωτηση:
Ποια πιστευετε οτι πρεπει να ειναι η αντιδραση των εργαζομενων και με ποιους τροπους,οταν τους λεηλατουν τον μισθο τους ενω παραλληλα βλεπουν οτι αυτοι που τους λεηλατουν επι τοσα χρονια συνεχιζουν οχι μονο να μην εχουν καμια οικονομικη απωλεια αλλα βγαζουν και κερδος απο τη λεηλασια;
Ειμαι ανοιχτος σε καθε ειδους προταση, ωστε να τη συζητησουμε,αρκει να ειναι προταση,δηλαδη να προτεινει τροπους.
Εχει κανεις απο εσας καποια προταση αντιμετωπισης της επισφαλειας στην εργασια και τη κλοπη της υπεραξιας της απο τους λιγους;



Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #45 στις: 09/03/10, 17:04 »
Αν Βραζιλη πιστευεις οτι τα ελειπη μετρα ασφαλειας σε ενα εργασιακο χωρο για λογους οικονομιας η καρπωσης κερδους,τα οποια επιφερουν το θανατο του εργαζομενου ειναι αμελεια,τοτε μαλλον αλλος εχει νοσηρη φαντασια.

Παιδια η μουσικη ειναι η ζωη μας περα απο το επαγγελμα μας αλλα καλο θα ηταν να μη φυλακιζομαστε αναμεσα στο πενταγραμμο εν ειδη καγκελου,να διαβαζουμε και καμια εφημεριδα,να παρακολουθουμε και τι γινεται γυρω μας.Αλλιως κινδυνευουμε να αυτογκετοποιηθουμε μεσα σε χρυσα νοητικα κλουβια.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #46 στις: 09/03/10, 20:48 »
Κατι το οποιο υπο οψιν δεν εχει συμβει για να μην λεμε και οτι θελουμε. Αλλο οι τραυματισμοι την ωρα της συγκρουσης σε μια πορεια σωμα με σωμα και αλλο ψυχρη εκτελση (γιατι νομιζω οτι σε αυτο αναφερεσαι)

Δηλαδή οι τραυματισμοί την ώρα της σύγκρουσης είναι θεμιτοί;
Αν τυχόν κάποια κοτρώνα πετύχει κάποιον αστυνομικό στο κεφάλι και τον αφήσει στον τόπο θα του πείτε "ωχ, συγγνώμη, δεν ήθελα να σε σκοτώσω, μονάχα να σε τραυματίσω!";;
Επειδή οι μεν "πολεμούν" με πέτρες και ξύλα ενώ οι δε με ασπίδες, γκλομπ, χημικά, όπλα, οι τραυματισμοί (πιθανόν θανατηφόροι) που προκαλούν οι μεν είναι δικαιολογημένοι; ή "λιγότερο εγκληματικοί" από των δε;

(Αυτές είναι ρητορικές ερωτήσεις, δεν χρειάζομαι απάντηση γιατί ξέρω ότι δεν θα καταλήξουμε πουθενά)


Ποια πιστευετε οτι πρεπει να ειναι η αντιδραση των εργαζομενων και με ποιους τροπους,οταν τους λεηλατουν τον μισθο τους ενω παραλληλα βλεπουν οτι αυτοι που τους λεηλατουν επι τοσα χρονια συνεχιζουν οχι μονο να μην εχουν καμια οικονομικη απωλεια αλλα βγαζουν και κερδος απο τη λεηλασια;

Σίγουρα όχι η απειλή κατά της ζωής (του οποιουδήποτε), ή η αφαίρεσή της, ή οι σωματικές βλάβες.

Αν Βραζιλη πιστευεις οτι τα ελειπη μετρα ασφαλειας σε ενα εργασιακο χωρο για λογους οικονομιας η καρπωσης κερδους,τα οποια επιφερουν το θανατο του εργαζομενου ειναι αμελεια,τοτε μαλλον αλλος εχει νοσηρη φαντασια.

Και τι σημαίνει αυτό; Ότι δικαιολογείται να τραυματίζουμε/σκοτώνουμε αστυνομικούς λόγω της οργής μας για κάποιο θέμα; Ο καθένας κρίνεται για τις πράξεις του. Έγκλημα το ένα, έγκλημα και το άλλο. Εκτός αν είσαι από αυτούς που δεν πιστεύεις στο ποινικό δίκαιο και θέλεις να πάρεις τον νόμο στα χέρια σου, να γίνεις εσύ κριτής και τιμωρός των πάντων. Μόνο που το ίδιο μπορεί να θέλουν και κάποιοι άλλοι, ο καθένας για τον εαυτό του. Απόδειξε ότι το δικό σου δίκαιο είναι το ύψιστο.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #47 στις: 09/03/10, 20:56 »
ωραια ολα αυτα τα "...σιγουρα οχι" και το να μη πεταμε πετρες στους αστυνομικους.
Καποια προταση εχεις πανω σε αυτο που ρωτησα;
Ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο και αυτο θελω να συζητησουμε,οχι για τις συγκρουσεις και τη καταστολη.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #48 στις: 09/03/10, 21:49 »
Εγω παντως πραγματικα δεν θα ειχα κανεναν (η μαλλον θα ειχα αλλα δεν θα το εκανα) λογο να επιτεθω και πιθανον να τραυματισω αστυνομικο αν αυτοι δεν ηταν απεναντι μου να με χτυπανε. Οταν απειλειται η ιδια μου η ζωη απο τους ΜΑΤατζηδες που κρατανε αναποδα γκλομπς, εχουν πλαστικες σφαιρες, ορμανε με τα μηχανακια στις πορειες και γρονθοκοπουν και κλωτσουν ανεμποδιστα διαδηλωτες τοτε ναι, φυσικα και ειναι θεμιτο να αντιδρασω και να χτυπησω κι εγω. Αν καπου το βρισκεις εσυ παραλογο αυτο πες το μου γιατι εγω δεν βρισκω καπου τον παραλογισμο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #49 στις: 09/03/10, 23:03 »
Φίλε Βραζίλη η βια δεν είναι θεμιτή σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον για τους διαμαρτυρόμενους. Για αυτούς που επιβάλλουν την κακώς νοούμενη1 κρατική
εξουσία είναι θεμιτή, γιατί η επίδειξη δύναμης μέσα από τη βία είναι βασική συνιστώσα για την καλλιέργεια κλίματος υποταγής. Η κρατική εξουσία μπορεί να επιβληθεί μόνο όταν όλοι
έχουν πειστεί ότι πρέπει να υποταχτούν και ότι η υποταγή είναι η μόνη δυνατότητα που έχουν.

Η σύγκρουση (που μπορεί να οδηγήσει και σε τραυματισμούς) είναι η έκφραση σε υλικό επίπεδο μιας ασυμφωνίας που έχει γίνει αντιληπτή σε νοητικό επίπεδο και έχει γίνει βίωμα από την καθημερινότητα και η οποία έχει δύο διαστάσεις.
Από τη μία καταλαβαίνουμε ότι δεν μπορούμε, δεν θελουμε και δεν αντέχουμε να πληρώσουμε τα σπασμένα άλλων, κάτι το οποίο σε επίπεδο κεντρικής εξουσίας μάλλον δεν γίνεται αντιληπτό.
Και από την άλλη αισθανόμαστε ότι έτσι και πει κάποιος από επάνω "θα γίνει το Α.Τέλος!", ότι και να πούμε εμείς θα μας έχουν γραμμένους.

Εμένα αυτά για πέτρες και ξύλα δεν με αφορούν. Γιατί και ο Γλέζος το μόνο που είχε απέναντι στον μίζερο ματατζή που του την έπεσε ήταν το μουστάκι του. Και δεν λέω, πολύ
μαγκιώρικο μουστάκι! Βαρύ και ασήκωτο! Αλλά ούτε ασπίδα είναι, ούτε γκλοπ, ούτε χημικό και όπλο.
Αφορμή πήρα για να πω κάποιες απόψεις μου. Δεν είναι ούτε επίθεση ούτε προσωπικό!
Φιλικά πάντα!    ;)

1Ως κακώς νοούμενη κρατική εξουσία εννοώ την εξουσία που πηγάζει από ένα κράτος το οποίο μοιάζει να μην έχει καμία σχέση με την πλειοψηφία του λαού και δεν σέβεται ούτε λαμβάνει υπόψη του την λαϊκή βούληση παρά μόνο κάθε τέσσερα χρόνια. Καλώς νοούμενη κρατική εξουσία εννοώ την εξουσία που πηγάζει από ένα κράτος το συμπορεύεται κάθε στιγμή με την βούληση της πλειοψηφίας των πολιτών που περιλαμβάνει. 
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
10555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 23:57
από yiannakis