Αποστολέας Θέμα: Μαθαίνεις διασκευές; δεν γράφεις ''καλά'' τραγούδια!  (Αναγνώστηκε 7761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος samjam22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ!
Κατ'αρχάς ζητώ συγνώμη αν τοποθέτησα το θέμα σε λάθος κατηγορία, αλλά δεν ήξερα που να το βάλω...
Στο ψητό τώρα.Παραθέτω κείμενο που βρήκα στο ίντερνετ και με προβλημάτισε αρκετά... (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά έχω την εντύπωση είναι απ'το ultimate-guitar)
Παράθεση
This is going to sound weird but, don't learn a lot of covers. This one is probably going to be conterversial for some who read this but the more cover songs you know the less original your own work is going to be. If you just learned a song from a band you like more often then not the next song you write is gonna try and sound like or close to that song.
Με λίγα λόγια, όταν κάποιος παίζει συχνά διασκευές στην κιθάρα, δηλαδή τραγούδια άλλων καλλιτεχνών, δυσκολεύεται πολύ στο να γράψει τραγούδια τα οποία δεν θα μοιάζουν στις διασκευές που παίζει.
Επειδή προσωπικά αφιερώνω τουλάχιστον μία ώρα την ημέρα στο να παίζω διασκευές στην κιθάρα και με την μπάντα μου παίζω τουλάχιστον 15 covers, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας πάνω στο θέμα.
Πάντως η αλήθεια είναι πως σχεδόν όλα τα ριφφ που έχω γράψει καραθυμίζουν άλλα τραγούδια...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ θα διαφωνήσω....
παρθενογένεση δεν υπάρχει στη μουσική ("πια") και ό,τι και να γράψεις, έμμεσα ή άμεσα, θα εμπεριέχει επιρροές από τα ακούσματά σου...
απλά αυτές μπορεί να ναι πιο εμφανείς ή όχι.

μαθαίνοντας covers και μελετώντας solo παίρνεις ιδέες, ξεπατικώνεις τεχνικές, γεμίζεις το οπλοστάσιο των φράσεων σου με νέο υλικό.....
τώρα, το αν αυτό που θα γράψεις θα μοιάζει με κάποιο απ'τα κομμάτια που έμαθες...αυτό είναι στο χέρι σου!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
εγώ θα διαφωνήσω....
παρθενογένεση δεν υπάρχει στη μουσική ("πια") και ό,τι και να γράψεις, έμμεσα ή άμεσα, θα εμπεριέχει επιρροές από τα ακούσματά σου...
απλά αυτές μπορεί να ναι πιο εμφανείς ή όχι.

μαθαίνοντας covers και μελετώντας solo παίρνεις ιδέες, ξεπατικώνεις τεχνικές, γεμίζεις το οπλοστάσιο των φράσεων σου με νέο υλικό.....
τώρα, το αν αυτό που θα γράψεις θα μοιάζει με κάποιο απ'τα κομμάτια που έμαθες...αυτό είναι στο χέρι σου!
+1000000

Άλλωστε, αν ακούσεις blues-rock άντε έως hard rock, όλοι τα ίδια 'licks' κάνουν. Σαφέστατα λοιπόν μαθαίνεις την τεχνική, μαθαίνεις τα κόλπα κι από κει κ πέρα είναι στο χέρι σου να αυτοσχεδιάσεις (στο μυαλό σου) ώστε να βγάλεις το κατάλληλο αποτέλεσμα.
Είναι σα να λέμε πως ένας ερευνητής δεν πρέπει διαβάζει δημοσιεύσεις άλλων γιατί θα επηρεαστεί και δεν θα ξέρει τί να γράψει μετά ο ίδιος. Εμένα με βρίσκει αντίθετο αυτή η άποψη που παραθέτεις. Δεν μας λες όμως ποιος την διατύπωσε...ένας καμμένος σαν εμάς εδώ, ή ένα αξιοσέβαστο άτομο που χαίρει αναγνωρίσης (πάλι καμμένος αλλά με περγ**ηνές) :)

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Τι να πω...εγω παιζω covers αλλα και γενικοτερα κιθαρα επειδη γουσταρω, οχι απαραιτητα για να παρω ιδεες η για να γινω καλυτερος στην συνθεση. Το τελευταιο ερχεται μονο του...οταν γινεται αυτοσκοπος το ολο θεμα ειναι μια αγγαρεια. Και απο τις τελευταιες κανουμε ηδη αρκετες, δεν θα εχουμε και εναν τυπα απτο ultimate guitar να μας πει πως θα την παιζουμε.  :P

Περα απο αυτο δεν βρισκω τιποτα κακο με το να παιρνεις ιδεες απο αλλους μουσικους αρκει να βαλεις και το δικο σου στιγμα μεσα. Αν παρεις μια μελωδια αυτουσια απο ενα τραγουδι τοτε αυτο θεωρειται κλοπη. Αν "κλεψεις" στοιχεια απο πολλα τραγουδια και τα ανακατεψεις με τον δικο σου τροπο τοτε αυτο ειναι δημιουργια.  :)

Κατα την γνωμη μου το σημαντικοτερο "κολπο" για να συνθετεις φρεσκια μουσικη ειναι ενα: Ασε την κιθαρα η οποιο οργανο παιζεις στην ακρη. Αν δεν το κανεις θα καταληξεις να παιζεις τα ιδια και τα ιδια επειδη το χερι σου εχει μαθει να κινειται αυτοματα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οποιο βιογραφικό μπάντας και να δεις αναφέρει επιρροές....δεν είναι ούτε πρωτόγνωρο ούτε λάθος ;) 

Αποσυνδεδεμένος samjam22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
. Δεν μας λες όμως ποιος την διατύπωσε...ένας καμμένος σαν εμάς εδώ, ή ένα αξιοσέβαστο άτομο που χαίρει αναγνωρίσης (πάλι καμμένος αλλά με περγ**ηνές) :)
προφανώς κάποιος καμμένος!
εγώ πάντως θα συμφωνήσω στο ότι αν δεν δεις πως παίζουνε οι άλλοι κιθαρίστες δεν μπορείς να μάθεις τεχνικές κλπ.Δεν νομίζω να έγινε κανείς καλός κιθαρίστας μελετώντας μόνο κλίμακες ή ασκήσεις!Εδώ ο Dimebag απ'όσο ξέρω μελετούσε κυρίως τραγούδια των KISS....

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Αν θυμαμαι καλα, ο μεγας Χατζιδακις ειχε πει

ΟΙ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΙ ΚΛΕΒΟΥΝ, ΟΙ ΑΤΑΛΑΝΤΟΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ

σκεψου εμεις οι κοινοι θνητοι.
απλα κανε το κεφι σου.
ΥΓ
εμενα προσωπικα μου αρεσει να βαζω δικους μου στιχους σε πατηματα γνωστων μελωδιών [περιπου] ;D
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Παιδες εσεις ποιους/ποιες κιθαριστες/μπαντες κανετe cover ?
Eγω πιο πολυ SRV (αν και χωρις αποτελεσμα ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κατά σύμπτωση, είχα διαβάσει αυτό το "άρθρο" πριν μερικά χρόνια:

http://www.ultimate-guitar.com/columns/music_theory/how_to_be_an_original_songwriter.html

Mερικά πράγματα που αξίζει να σημειωθούν είναι:

1. Αυτό που αναφέρει το άρθρο είναι να μην μαθαίνεις πολλές διασκευές. Δεν λέει "μην παίξεις καμία διασκευή". Κάτι τέτοιο θα ήταν παράλογο, έτσι κι αλλιώς όλοι ξεκινήσαμε παίζοντας τραγούδια άλλων και κάποια στιγμή (συνήθως πολύ πολύ αργότερα) προσπαθήσαμε να γράψουμε κάτι δικό μας.

2. Συγκροτήματα με τεράστια επιρροή, όπως οι Beatles και οι Rolling Stones, ξεκίνησαν παίζοντας και διασκευές. Αυτό δεν τούς εμπόδισε να γράψουν τα δικά τους τραγούδια, να αναπτύξουν το δικό τους ύφος (ένα ή περισσότερα) και τελικά να γράψουν τη δική τους ιστορία στη μουσική.

3. Ο ίδιος ο συντάκτης αυτού του άρθρου μπορεί να θεωρηθεί ότι πέφτει σε αντιφάσεις, όταν από τη μία λέει να μην παίζεις διασκευές και από την άλλη προτείνει να ακούς όσο περισσότερα συγκροτήματα μπορείς. Υπάρχει περίπτωση να ακούσεις κάτι που σού αρέσει και να μην προσπαθήσεις να το βγάλεις στην κιθάρα; Υπάρχει κάποιος που παίζει, έστω και ερασιτεχνικά, ένα μουσικό όργανο και δεν θα παίξει τα αγαπημένα του κομμάτια ή έστω κάτι ενδιαφέρον που άκουσε; Εγώ καμιά φορά προσπαθώ να παίξω μουσικά θέματα που άκουσα σε ένα τραγούδι, σε μια διαφήμιση, σε ένα demo από αυτά που υπάρχουν κατά χιλιάδες στο youtube, σε ηχητικά δείγματα από ιστοσελίδες (κυρίως κατασκευαστές μαγνητών, μάλιστα με βάση ένα τέτοια δείγμα έγραψα κάποτε ολόκληρο τραγούδι) και ότι άλλο πέσει στα αυτιά μου.

Σε τελική ανάλυση, καλό είναι να θυμόμαστε ότι πρόκειται για τις προσωπικές και υποκειμενικές θεωρήσεις κάποιου που δυστυχώς δεν μπήκε στον κόπο ούτε καν να υπογράψει το κείμενό του. Το ότι το άρθρο αυτό αναρτήθηκε σε μια ιστοσελίδα δεν τού προσδίδει κανένα επιπλέον κύρος ή ορθότητα. Το αν έχει δίκιο ή όχι είναι ανοιχτό προς συζήτηση, και ίσως σε κάποιο βαθμό να είναι θέμα προοπτικής του καθενός. Και βέβαια καλό και εποικοδομητικό είναι να σκεφτόμαστε και να συζητάμε τέτοιες απόψεις, αρκει να μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για αυτό ακριβώς και τίποτα περισσότερο: Απόψεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ολα χρειαζονται και τα κοβερς και η τεχνικη και το ακουστηρι και οι μουσικες γνωσεις. Απλα μη κολλας σε ενα απο αυτα.
Στη μουσικη χρειαζεσαι πολυ ανοιχτο μυαλο και αυτι.
Ακους και ψαχνεσαι με ολα τα ειδη (επελεγμενα, οχι και τα σκουπιδια αυτων) ακομα κι ας μη τα παιζεις/εξασκεισαι.
Μη μπερδευεις ομως τεχνικη, φρασεολογιαμ θεωρειες κλπ, με τη συνθεση.
Εκει ακους την ψυχη σου (που λενε), δεν ακους τα χερια σου.
Η "ψυχη" ειναι πολυπλοκο θεμα, πως θα "χτιστει" για να εχει κατι να πει στη συνθεση.
Ολα τα βιωματα, γνωσεις. ακουσματα κλπ (μουσικα και μη) την καταρτιζουν.
Αυτη "χτισε" σωστα, με καλα "υλικα".
Στο τελος θα καταλαβεις οτι μπορεις με την "ψυχη" να γραψεις μουσικη, ακομα κι αν δεν ξερεις απο που κλανει το ντο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/13, 19:40 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Τα είπε όλα ο Σπύρος!
Έχε ανοιχτό μυαλό και αυτιά.
Γνώμη μου είναι οτι πρίν γράψεις μουσική πρέπει να ακούσεις πολλή μουσική χωρίς παρωπίδες, όπως επίσης να δείς πολλά live πρίν βγείς στη σκηνή (άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό).

To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Μαθαίνεις διασκευές; δεν γράφεις ''καλά'' τραγούδια!


ειναι σαν το ανεκδοτο που λεει για τη λογική και που κλείνει : Ενυδρείο εχεις? οχι? ε πού**ης είσαι  :P
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/03, 04:15
από Pavlos Vr
2 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/04, 07:06
από atzolina
15 Απαντήσεις
5549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/05, 21:42
από rivera
22 Απαντήσεις
5082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/05, 07:15
από Ιανός
3 Απαντήσεις
3460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 14:14
από darthvader8119
44 Απαντήσεις
12447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 23:38
από Joevaicci
5 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:43
από kronus
7 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 17:26
από master of puppets
2 Απαντήσεις
4461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/13, 03:21
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/14, 19:36
από Βραζίλης