Αποστολέας Θέμα: E-E-Έρχεται!!! (μερικές πληροφορίες για καινούριο όργανο)  (Αναγνώστηκε 21708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mits@ko, γιατι δεν παραγγελνεις αυτην εδω την Edwards που εχει ηδη τους EMGs πανω και ειναι in stock? (Εκτος και αν θες να βαλεις αλλους εκτος των 81)

http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-112ce_electric_guitar_with_emgs_black.asp
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/11, 21:05 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θελει να βαλει 81/85 :)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αυτό συν το ότι βγαίνει στα 1150+ αυτή, ακριβότερη κάπου 80-90 ευρώ ακόμη και μετά τι αλλαγές που σκοπεύω να κάνω. Οπότε δεν είχε νόημα έτσι όπως το είδα.

Mech, όταν έρθει η ώρα θα σε ενημερώσω. ;)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
metalmike,

πεθαινω να μαθω πως οι Τοκαι στα ιδια χρηματα υπολειπονται των edwards....

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Καλορίζικη Μιτσάκο!

Οταν με το καλό την πάρεις στα χέρια σου, ενημέρωσε αν θές, πόσο πήγε το τελωνείο..!

(Ψήνομαι να δώσω την hellraiser μου και να πάρω μια lp custom.. :D)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
metalmike,

πεθαινω να μαθω πως οι Τοκαι στα ιδια χρηματα υπολειπονται των edwards....

φαντάζομαι ότι ο φίλος εννοεί τα specs. Και πράγματι η edwars έχει gotoh κλειδιά και γέφυρα, και seymour duncan μαγνήτες. Στην Tokai τα παραπάνω δεν είναι επώνυμα, τώρα αν είναι χειρότερα ή όχι, είναι μια άλλη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλορίζικη Μιτσάκο!

Οταν με το καλό την πάρεις στα χέρια σου, ενημέρωσε αν θές, πόσο πήγε το τελωνείο..!

(Ψήνομαι να δώσω την hellraiser μου και να πάρω μια lp custom.. :D )

Απο αγγλια τη φερνει, δε θα χει τελωνειο.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
metalmike,

πεθαινω να μαθω πως οι Τοκαι στα ιδια χρηματα υπολειπονται των edwards....

Nαι,μιλησα για specs, για ξυλα δεν ξερω αν και η συγκεκριμενη edwards εχει εβενο ταστιερα και για να δεις εβενο σε tokai καλυτερα να παρεις καμια gibson  ;D :P Χρηματικα παει ψηλα θελω να πω...

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Νόμιζα οτι την αγόρασε απο eBay, που απ'οτι βλέπω οι περισσότεροι sellers είναι Ιαπωνία..  :-[

Καλορίζικη και πάλι Mitsako!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
metalmike,

πεθαινω να μαθω πως οι Τοκαι στα ιδια χρηματα υπολειπονται των edwards....

Nαι,μιλησα για specs, για ξυλα δεν ξερω αν και η συγκεκριμενη edwards εχει εβενο ταστιερα και για να δεις εβενο σε tokai καλυτερα να παρεις καμια gibson  ;D :P Χρηματικα παει ψηλα θελω να πω...

Μιλας για τον εβενο λες κι ειναι χρυσαφι... Μια εναλλακτικη για ξυλο ταστιερας ειναι, δεν ειναι κομματι απο τα κλαδια του ιερου δεντρου...

Η τοκαι δε βαζει εβενο γιατι προτιμα τον παλισανδρο, οχι επειδη ειναι ξυλο πολυτελειας.

Αποσυνδεδεμένος Thanos9

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Paidia kithara aksizei perissotero gia t lefta ths h fender cd60 h fender cd100

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
λάθος θέμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
metalmike,

πεθαινω να μαθω πως οι Τοκαι στα ιδια χρηματα υπολειπονται των edwards....


Nαι,μιλησα για specs, για ξυλα δεν ξερω αν και η συγκεκριμενη edwards εχει εβενο ταστιερα και για να δεις εβενο σε tokai καλυτερα να παρεις καμια gibson  ;D :P Χρηματικα παει ψηλα θελω να πω...


Μιλας για τον εβενο λες κι ειναι χρυσαφι... Μια εναλλακτικη για ξυλο ταστιερας ειναι, δεν ειναι κομματι απο τα κλαδια του ιερου δεντρου...

Η τοκαι δε βαζει εβενο γιατι προτιμα τον παλισανδρο, οχι επειδη ειναι ξυλο πολυτελειας.


1ον) χαλαρωσε λιγο ::)
2ον) αν δεν κανω λαθος ο εβενος κοστιζει πιο ακριβα απο τον παλισανδρο μιας και οπως ειπες ειναι ξυλο πολυτελειας και σπανια τον συναντας σε φθηνες ας το πουμε κιθαρες (η gibson γιατι δεν τον χρησιμοποιει σε studio και standard και τον εχει για τις custom; ). Kαι δεν ειναι οτι η tokai προτιμαει βαζει να παλισανδρο αν κρινεις απο τη συγκεκριμενη κιθαρα --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/tokai_lc180s_electric_guitar_vintage_white-toklc180s-vwh.asp ;) Δες ομως και την τιμη της...700 gbp πανω απο την edwards...
3ον) ο Δημητρης ηθελε εξ'αρχης εβενο γι'αυτο και το ανεφερα, οποτε οτι και να λεμε...  ;)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1) Γιατι πιστευεις οτι δεν ειμαι χαλαρος?
2) Υπαρχουν παλισανδροι και παλισανδροι, αυτο ειναι το θεμα, ενω μονο μια η δυο ποικιλιες εβενου. Σε βεβαιω πως ο παλισανδρος που βαζει η τοκαι ειναι κορυφαιας ποιοτητας και ελαχιστα (και αν) φτηνοτερος απο τον εβενο.
Υπαρχει το αντιπαραδειγμα της Carvin που ειτε βαλεις παλισανδρο ειτε εβενο στην ταστιερα σου εχεις την ιδια χρεωση και μαλιστα σου δινει σαν default επιλογη τον εβενο (αν και η Carvin γενικα δεν ειναι κατασκευαστης που τσιγυνευεται ετσι κι αλλιως). Αυτο τι σου λεει?

H Gibson δε χρησιμοποιει εβενο στις Standard γιατι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. Θεωρει οτι ο παλισανδρος συμβαλλει περισσοτερο στον περιφημο ηχο της Λες Πολ. Η custom ειναι αλλη κιθαρα, κι εφοσον φτιαχτηκε εξαρχης με εβενο, ετσι συνεχιζει.

Το ξυλο της ταστιερας ειναι θεμα γουστου. Κι εγω τον εβενο προτιμω.

Αλλα το να λες η Α κιθαρα ειναι καλυτερη απο την Β επειδη στα ιδια λεφτα η Α εχει εβενο, ε αυτο ειναι αφελεια...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλα το να λες η Α κιθαρα ειναι καλυτερη απο την Β επειδη στα ιδια λεφτα η Α εχει εβενο, ε αυτο ειναι αφελεια...

Η carvin ειναι απλα μια εξαιρεση στην πλειοψηφια γι'αυτο και δε μου λεει τιποτα. Οσο για τη gibson θες να πεις πως μια standard πλησιαζει περισσοτερο τον περιφημο ηχο της les paul απο μια custom; Θα εδινες δηλαδη συμβουλη σε καποιον που θελει αυτον τον ηχο να αγορασει μια standard αντι της custom ανεξαρτητως των χρηματων; Γνωριζω πως υπαρχουν πολλα ειδη παλισανδρου οπως και πολλα ειδη μαονιου κλπ κλπ. και πως ποιοτικα δεν ειναι ολα το ιδιο, αν και για 'μενα ειναι ολα ξυλα, πχ απλα προτιμω εβενο μονο και μονο λογο εμφανισης. Επισης εχω καποιες βασικες γνωσεις για τις κιθαρες και δεν ειμαι κανα παιδακι που θα ελεγε ποτε "παρε αυτη την κιθαρα αντι για μια αλλη επειδη εχει εβενο ταστιερα αντι για παλισανδρο και γι'αυτο ειναι καλυτερη"...δε μπορεις να αμφισβητησεις ομως το γεγονος οτι η μεγαλυτερη πλειοψηφεια θα γουσταρε εβενο στην κιθαρα του, για εμφανισιακους λογους πιστευω, οπως και ο Δημητρης το ειχε αναφερει εξ'αρχης. Οπως ειπες δηλαδη ολα ειναι θεμα γουστου. Οτι ειπα δηλαδη το ειπα συμφωνα με αυτα που μας ειπε πως θελει εκεινος και συμφωνα με την προταση σου για το γιατι δεν κοιταξε και τις tokai γι'αυτο και ειπα ενα παραδειγμα για να το εξηγησω "oι tokai σε αυτα τα λεφτα δεν εχουν εβενο", γιατι πολυ απλα ο Δημητρης ηθελε εβενο. Αφελεια λοιπον ειναι να μη διαβαζεις καλα αυτα που γραφω και να βγαζεις δικα σου συμπερασματα...εβγαλα την edwards που αγορασε ο Δημητρης καλυτερη απο μια tokai στα ιδια χρηματα μονο και μονο με βαση τα specs και απλα ανεφερα μονο και μονο συμφωνα με τα γουστα του Δημητρη, τον εβενο εναντι του παλισανδρου, μιας και μιλησες για tokai, γιατι οπως ειδες η tokai με εβενο κοστιζει 1500 gbp εναντι 800 gbp της edwards (χωρις να εννοω πως λογω του εβενου κοστιζει τοσα η ακριβη tokai)...αλλα στα λεφτα που κανει η edwards οι αντιστοιχες tokai υπολοιπονται αρκετα βαση χαρακτηριστικων και γενικοτερα αλλα και ειδικοτερα βαση γουστων του Δημητρη (εβενος).
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/11, 15:17 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Εδώ και περίπου 5 ώρες την έχω στα χέρια μου... Κυριολεκτικά! ;D

Πραγματικά, το όργανο είναι για μένα πέρα από κάθε προσδοκία... Αίσθηση, μπράτσο (μου φαίνεται πιο άνετο από της Ibanez μου βασικά), φινίρισμα, SUSTAIN ΜΕΧΡΙ ΑΗΔΙΑΣ (δε σβήνει η νότα που να χτυπιέσαι). Σοκ και δέος. Ένα ζόρι μετά το 17 τάστο υπάρχει, αλλά αυτά είναι θέμα μελέτης και συνήθειας και τίποτα άλλο.

Γενικά, είμαι κατενθουσιασμένος (Mike 10^6 ευχαριστώ, δεν έχω λόγια) και αν έβρισκα κάποιο ψεγάδι, αυτό θα ήταν οι μαγνήτες (o JB βασικά, τα καθαρά του '59 είναι πανέμορφα), αλλά είπαμε, λογικά θα πέσουν πάνω 81/85 (αν έχετε κάποια πρόταση για passive στη γέφυρα, ρίχτε την ελεύθερα). Και το κερασάκι στην τούρτα, σεταρισμένη ονειρικά, απίστευτα χαμηλό action, χωρίς καθόλου buzz, χωρίς να χάνεται το -είπαμε- ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ sustain.

Αύριο θα ανεβάσω καμιά pic, για ηχητικό βίντεο θα πρέπει να περιμένετε λίγο, εξεταστικής ερχόμενης. Παίζει να ανεβάσω κατευθείαν μετά την αλλαγή μαγνητών και το σετάρισμα σε Ντο στάνταρντ, αν και θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάτι στα κοντά.

Πάω να παίξω. ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Μεγιές και Καλόπαιχτη!!!

Μιας και σ'αρεσαν τα καθαρά του neck, εγω θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις τα ηλεκτρικά σε active, αλλά να δοκιμάσεις έναν passive για την θέση bridge, όπως τον SD SH6 ή τον Dimarzio Super distortion (DP-100) - ο τελευταίος έχει το γκάζι του SH6 αλλά έχει πιο πολύ όγκο - στο δικό μου αυτί πάντα.
Τώρα αν επιμένεις σε active EMG set, θα σου πρότεινα όποιους και αν βάλεις τελικά να προχωρήσεις κατευθείαν στο 18V mod (με τις 2 μπαταρίες) που βελτιώνει και τα καθαρά και δίνει λίγο παραπάνω όγκο στα distorted. Οπότε τσέκαρε από πριν την χωροταξία (αν χωράνε οι μπαταρίες) (είναι κρίμα να σκαφτεί καινούρια κιθάρα...). Καθαρά η προσωπική μου γνώμη σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει ως τώρα και με βάση τα (ηχητικά μου) γούστα... ιτς γιορ τσοϊς ;)

Βασικά και "μαμά" να την αφήσεις την κιθάρα και να διαμορφώσεις τον ήχο σου με ένα/δυο eq (στο effects loop και στο input του ενισχυτή σου) θα πετύχεις τα ίδια (και καλύτερα μη σου πω...) αποτελέσματα, μιας και θα διαμορφώσεις έτσι τον ήχο σου tailor-made στα δικά σου γούστα κόβοντας/ενισχύωντας κάποιες συχνότητες πριν και μετά την προενίσχυση σου (και θα διατηρήσεις και τις δυναμικές των passive μαγνητών σου).

Τώρα ξέχνα όλες αυτές τις π@π@ριές και λιώσε την!!!  ;D Σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς δεόντως  :solo

Άντε και καμιά φωτό ντε!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
http://imageshack.us/g/585/dsc00068sv.jpg/

Μερικές πρόχειρες φώτο στο link.

Θα το ψάξω και με τον Dimarzio, αν και νομίζω είναι για πιο old school πράγματα. Γενικά, τα χαρακτηριστικά που ψάχνω, είναι καθαρότητα, (πολύ) γκάζι, punch και όγκος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Τρέλα το κιθαρόνι! Και κάνει καλή παρέα με τον 6505 βλέπω...! Καλόπαιχτη!  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Φίλε τώρα το είδα, έχεις βγάλει το pickguard της κιθάρας;
http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_black_finish.asp


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ναι, το έβγαλα σε nanoseconds από τη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ο εββενος σε καμια περιπτωση δεν θεωρειται καλυτερο (ή χειροτερο ξυλο) σε σχεση με παλισανδρο κτλ.
Ο λογος που κατασκευαστες χρησιμοποιουν εββενο ή παλισανδρο, σφενδαμι κτλ εχει να κανει με τον ηχο που θελει να δωσει ο καθε κατασκευαστης στην καθε κιθαρα και στο οπτικο αποτελεσμα.
Ο εββενος πχ στοκαρεται και βαφεται πολυ ευκολα, οποτε ειναι ιδανικο ξυλο για περιεργα inlays που θελουν σκαλισμα και στοκαρισμα του ξυλου (πιθανως και διορθωσουλες με βαφη ή βερνικια). Ο παλισανδρος και το maple ειναι πολυ πιο δυσκολα ξυλα για τοποθετηση περιεργων και δυσκολων inlays (αρα μεγαλυτερο κοστος κατασκευης για εναν κατασκευαστη). Το μεν maple εχει το μειονεκτημα οτι επειδη ειναι "λευκο" ξυλο ειναι ευκολο να φανουν οι ατελειες μιας τετοιας εργασιας και ο δε παλισανδρος εχει πολυ ανοιχτους πορους (σε σχεση με εββενο και σφενδαμι) και ειναι επισης δυσκολη η τοποθετηση δυσκολων inlays πανω του.
Ηχητικα ο εββενος δινει πιο spank στον ηχο και πριμαρει αρκετα, τον κανει πιο στακατο (ο κυριοτερος λογος που χρησιμοποιειται εββενος η maple συχνα σε βαριτονες κιθαρες, εφταχορδες, οχταχορδες κτλ, προκειμενου το οργανο να εχει καλη ατακα και καθαροτητα στις εξτρα χαμηλες συχνοτητες, ωστε ο ηχος να ειναι πιο defined και να μην λασπωνει), ενω ο παλισανδρος  δινει λιγοτερη ατακα αλλα περισσοτερο sizzle στον ηχο, για αυτο ειναι συνηθης επιλογη για κιθαρες με mahogany (που ειναι πιο ζεστο ηχητικα ξυλο με πολλααα μεσαια). Ο "αυθεντικος" (κλασσικος) ηχος les paul ειναι ενας τετοιος συνδυασμος και οχι αυτος της custon LP, η οποια για αυτο αλλωστε ονομαζεται και custom σαν μοντελο (κυριως λογω εββενου στην ταστιερα, χρυσου hardware και διαφορετικων μαγνητων).
Οσο για το θεμα της αξιας, τα ακριβοτερα ξυλα αυτη την στιγμη ειναι οι καλες ποικιλιες παλισανδρου (brazilian rosewood πλεον βρισκεις - υπο φυσιολογικες συνθηκες - μονο σε στοκ, μιας και εχει απαγορευτει σε πολλες χωρες η υλοτομηση του δεντρου και οι εξαγωγες/εισαγωγες του) και οχι ο εββενος.
Αρα, καθε ξυλο εχει την χρηση του και δεν εχει σχεση η αξια του τοσο, οσο τα χαρακτηριστικα του. Εξαλλου αν ενας κατασκευαστης θελει βρισκει πολυ ευκολα φθηνο εββενο, φθηνο παλισανδρο και σφενδαμι, οποτε δεν παιζει θεμα κοστους πραγματικα. Για την ακριβεια ειναι πολυ πιο ευκολο για εναν κατασκευαστη να χρησιμοποιησει πχ φθηνο εββενο αντι για καλο rosewood. Ο εββενος θα φαινεται μια χαρα ακομα κι αν ειναι φθηνος (βαφεται, λουστραρεται, διορθωνεται ευκολα κτλ), ενω το rosewood θα πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας για να εχει και καλη αισθηση και εμφανιση και θα θελει περισσοτερη προσοχη κατα την τοποθετηση περιεργων inlays.
Αυτα, απλα για να μην διαδιδουμε και διατηρουμε urban legends (οπως τα αποκαλω) στον χωρο μας, χωρις καμια διαθεση να το παιξω εξυπνος ή να διορθωσω καποιον. Απλα πολλες φορες διαβαζουμε πραγματα και νομιζουμε οτι ετσι ειναι, αλλα η πραγματικοτητα μερικες φορες ειναι αρκετα διαφορετικη.
Γενικα παντως σε μια κιθαρα, αν ψαχνετε για ποιοτητα, μην κοιτατε τοσο ΤΙ ξυλα εχει, αλλα τι ποιοτητα κατασκευης, συναρμογης, φινιρισματος και hardware/ηλεκτρικων εχει. Αν ολα αυτα ειναι σε καλο επιπεδο, και η κιθαρα σε βολευει στο παιξιμο, τοτε ειναι και ποιοτικη οσο και φθηνα να ειναι τα ξυλα και basswood να εχει αντι για μαονι η κιθαρα, και παλισανδρο αντι για εββενο κτλ. Τα ξυλα στις ηλεκτρικες κιθαρες παιζουν σημασια μεν, αλλα ουτε σε ποσοστο τετοιο οσο των ακουστικων κιθαρων, ουτε ειναι αυτο το χαρακτηριστικο που θα κανει την κιθαρα ποιοτικη ή οχι. Μην ξεχναμε μια ποιοτικη κιθαρα δεν χρειαζεται να ειναι και πολυτελης (με σπανια ξυλα, flame, quilt tops πολυ υψηλης ποιοτητας κτλ).

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ και περίπου 5 ώρες την έχω στα χέρια μου... Κυριολεκτικά! ;D

Πραγματικά, το όργανο είναι για μένα πέρα από κάθε προσδοκία... Αίσθηση, μπράτσο (μου φαίνεται πιο άνετο από της Ibanez μου βασικά), φινίρισμα, SUSTAIN ΜΕΧΡΙ ΑΗΔΙΑΣ (δε σβήνει η νότα που να χτυπιέσαι). Σοκ και δέος. Ένα ζόρι μετά το 17 τάστο υπάρχει, αλλά αυτά είναι θέμα μελέτης και συνήθειας και τίποτα άλλο.

Γενικά, είμαι κατενθουσιασμένος (Mike 10^6 ευχαριστώ, δεν έχω λόγια) και αν έβρισκα κάποιο ψεγάδι, αυτό θα ήταν οι μαγνήτες (o JB βασικά, τα καθαρά του '59 είναι πανέμορφα), αλλά είπαμε, λογικά θα πέσουν πάνω 81/85 (αν έχετε κάποια πρόταση για passive στη γέφυρα, ρίχτε την ελεύθερα). Και το κερασάκι στην τούρτα, σεταρισμένη ονειρικά, απίστευτα χαμηλό action, χωρίς καθόλου buzz, χωρίς να χάνεται το -είπαμε- ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ sustain.

Αύριο θα ανεβάσω καμιά pic, για ηχητικό βίντεο θα πρέπει να περιμένετε λίγο, εξεταστικής ερχόμενης. Παίζει να ανεβάσω κατευθείαν μετά την αλλαγή μαγνητών και το σετάρισμα σε Ντο στάνταρντ, αν και θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάτι στα κοντά.

Πάω να παίξω. ;D

Πραγματικα Δημητρη χαιρομαι τρομερα που καραγουσταρες το κιθαρονι, ημουν σχεδον σιγουρος πως θα εμενες ικανοποιημενος γιατι η κιθαρα "βρωμαει" ποιοτητα ;D Κι εγω ετσι ημουν οταν την ειχα παραλαβει και ακομα και τωρα οποτε την πιανω ειμαι με το χαμογελο στο στομα ;D

Oποτε μπορεσεις δωσε βιντεο στο λαο, κατα προτιμηση παιξε κανα in flames να γουσταρουμε ;D

Ναι, το έβγαλα σε nanoseconds από τη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου... ;D

Θα φυγουν και αυτα τα τρισαθλια και βρωμερα φεντερισια knobs ;D Kαι βαλε EMG (με 18v κι απο εμενα), θα σε τρωει στο μελλον αν δεν το κανεις ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ακριβώς για να μη με τρώει, παρήγγειλα ήδη το σετάκι ZW... ;D

Θα πάω για 18V, οι μπαταρίες χωράνε μου φαίνεται. Όσο για τα knobs, αυτά κι αν θα πάρουν δρόμο... 8)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Πολύ όμορφη κιθαρα Δημητρη!!!

Τι κριμα που δεν τις φερνει κανεις αντιπροσωπος Ελλαδα... ή μηπως τις φερνει καποιος και δεν το γνωριζω???

Johnie, τον εβενο τον βαφουν? Ειχα την εντυπωση οτι ειναι μαυρος απο τη φυση του  :eee
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/05, 21:55
από freeway
11 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
8 Απαντήσεις
3581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 18:43
από monalizagreen
48 Απαντήσεις
15627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:59
από founio
32 Απαντήσεις
9762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 23:40
από penoktonos
23 Απαντήσεις
9675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 14:23
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 14:25
από Virago_tamer
20 Απαντήσεις
5440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 23:15
από ThePassenger
23 Απαντήσεις
6282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 00:51
από Baroness
3 Απαντήσεις
2475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros