Αποστολέας Θέμα: βοήθεια-μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 5323 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
καλησπέρα σας. Σε προηγούμενα θέματα που είχα δημιουργήσει κάποια παιδιά από την σελίδα μου είχαν προτείνει κάποια βιβλία και ηλεκτρονικές σελίδες, αλλά μετά από λίγο καιρό συνειδητοποίησα πως δε μπορώ να μάθω σωστά έτσι, γιατί δεν έχω καθοδήγηση και δε ξέρω τι να κάνω. Δυστυχώς χρόνος για δάσκαλο ή ωδείο δεν υπάρχει...  θα ήθελα να μου πει κάποιος από που να αρχίσω και πως να συνεχίσω. Δηλαδή αν ήσασταν (ή αν είστε) δάσκαλοι τι θα μου δείχνατε για αρχή (και όταν λέω αρχή εννοώ από το μηδέν) και τι στην συνέχεια; Δε ζητάω να μου κάνετε μαθήματα απλά να μου πείτε τι να μάθω.


Ευχαριστώ προκαταβολικά.!!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/12, 21:30 από sonap2 »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια-μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 18/03/12, 22:23 »
Υποθέτω ότι παίζεις ηλεκτρική και σου αρέσει το rock/metal/pop ρεπερτόριο. Κατά την άποψή μου (χωρίς να είμαι δάσκαλος), το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν ξεκινάς από το μηδέν είναι να επικεντρωθείς αρχικά αποκλειστικά σε θέματα τεχνικής και εκτέλεσης (ξέχνα για την ώρα παρτιτούρες και θεωρία). Ο καλύτερος τρόπος για να το κάνεις είναι να εντοπίσεις κομμάτια που σου αρέσουν και να προσπαθήσεις να τα "βγάλεις" (διαβάζοντας tab). Θα πρότεινα να μην μείνεις στα άθλια tabs που κυκλοφορούν στο δίκτυο αλλά να αγοράσεις βιβλία με κομμάτια σε tab με τα οποία θα αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά. Το ποια θα είναι αυτά θα το κρίνεις εσύ με βάση τα γούστα σου και το επίπεδό σου. Σίγουρα υπάρχουν κομμάτια από τα αγαπημένα σου συγκροτήματα που είναι κοντά στο επίπεδό σου.

Όταν περάσεις αυτό το στάδιο και έχουν λυθεί κάπως τα χέρια σου (δεν είναι ανάγκη να είσαι τέλειος), προχωράς στο επόμενο επίπεδο. Με την εμπειρία που έχεις αποκτήσει εντοπίζεις τα σημεία της τεχνικής σου που είναι αδύναμα και δουλεύεις πάνω σε αυτά. Σε αυτό το σημείο θα μπει και ο μετρονόμος στο παιχνίδι. Παράλληλα, αρχίζεις να μπαίνεις στην θεωρία, όπως οι χρονικές αξίες των φθόγγων, κατασκευή συγχορδιών, κλίμακες (όχι παρτιτούρα ακόμα). Υπάρχουν πολύ καλά βιβλία που συνδυάζουν θεωρία και τεχνική. Τα βιβλία του Stetina είναι πολύ καλά για αυτό το σκοπό (δεν τα έχω διαβάσει αλλά πολλά μέλη του forum λένε τα καλύτερα). Επίσης, τα περιοδικά που απευθύνονται σε κιθαρίστες είναι πολύ χρήσιμα (π.χ., guitar techniques).

Όταν πλέον έχεις αποκτήσει μια σιγουριά στους παρακάτω τομείς τότε θα μπορείς πιο εύκολα να μπεις σε βαθύτερα θέματα θεωρίας ή/και ανάγνωσης παρτιτούρας. Μάλιστα, είναι πολύ πιθανό να αντιληφθείς ότι δεν σου χρειάζονται για το ρεπερτόριο που σε ενδιαφέρει, αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ στην ώρα του. Την ανάγνωση παρτιτούρας μπορεί να την ξεκινήσει και ένας αρχάριος αλλά έχω την αίσθηση ότι για τον rock κιθαρίστα είναι βαρετή και δεν του προσφέρει πολλά. Για αυτό το λόγο την τοποθετώ στο τελευταίο στάδιο από αυτά που ανέφερα, γιατί τότε ο κιθαρίστας είναι μουσικά "ώριμος" ώστε να γνωρίζει αν τον ενδιαφέρει και είναι διατεθειμένος να αφιερώσει χρόνο σε αυτό.

Σε κάθε περίπτωση μην περιοριστείς αποκλειστικά στην οθόνη του υπολογιστή (tabs, pdf) αλλά αγόραζε βιβλία (με κομμάτια, ασκήσεις τεχνικής, θεωρία, κ.τ.λ.π.) τα οποία σε βοηθούν να συγκεντρωθείς περισσότερο. Τα βιβλία είναι ο καλύτερος φίλος του αυτοδίδακτου! Φρόντισε επίσης να έχεις επαφές και με άλλους μουσικούς (στην χειρότερη να τσεκάρεις το forum!) για να διαπιστώνεις πιο είναι το επίπεδο πάνω από εσένα και να εμπνέεσαι να το πιάσεις.

Βέβαια, τα παραπάνω είναι πάρα πολύ γενικά. Για παράδειγμα, εσύ θα κρίνεις πότε είναι η ώρα να περάσεις από το ένα στάδιο στο άλλο και πιθανόν να τα συνδυάσεις (π.χ., να αρχίζεις να ρίχνεις ματιές στην θεωρία αν και τεχνικά δεν νιώθεις πολύ σίγουρος).

Ίσως η πιο σημαντική συμβουλή είναι να διασκεδάζεις με την διαδικασία. Ξεκίνησες να ασχολείσαι με μουσική επειδή σε ευχαριστεί και σε διασκεδάζει και όχι για να προσθέσεις ένα επιπλέον μάθημα σε αυτά που ήδη κάνεις στο σχολείο. Για αυτό το λόγο συνιστώ για αρχή ενασχόληση με κομμάτια που σου αρέσουν. Τα επόμενα βήματα είναι για αυτούς που νιώθουν την μουσική κάτι περισσότερο από απλή διασκέδαση, οπότε είναι και έτοιμοι να θυσιάσουν ένα μέρος αυτής προς όφελος της μελέτης.

Καλή συνέχεια! :)

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια-μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 18/03/12, 23:01 »
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, ήσουν κατατοπιστικότατος, επιτέλους έχω ένα πλάνο... όντως "παίζω" ηλεκτρική , μου αρέσει η ροκ, μεταλ, μπλουζ (ποπ, αν εννοείς R'n'B ή οτιδήποτε παρόμοιο, δεν ακούω :P) βιβλία με tabs έχω δει σε κάποιο κατάστημα αλλά θεώρησα ότι θα ήταν παρόμοια με αυτά που βρίσκω στο ίντερνετ..

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια-μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 18/03/12, 23:43 »
Ναι, είναι παρόμοια, και σχεδόν όλα τα tabs βιβλία έχουν περαστεί στο internet. Το πρόβλημα είναι ότι θα βρεις, π.χ., 5 διαφορετικές εκδοχές tab για το ίδιο κομμάτι και ο αρχάριος δεν μπορεί να καταλάβει ποια είναι η σωστή. Μία λάθος tab μπορεί έχει από περίεργους δακτυλισμούς έως και λάθος νότες. Το πιο σημαντικό όμως που σου προσφέρει το βιβλίο είναι ότι σε κάνει να νιώθεις ότι παίζεις μουσική! Άλλο πράγμα να διαβάζεις το τυπωμένο tab που έχει και την παρτιτούρα από πάνω του και άλλο το text tab στο pc που είναι σαν να παίζεις video game με χειριστήριο την κιθάρα σου... :D  Όταν προχωρήσεις και μάθεις χρονικές αξίες, θα ενσωματώνεις στο tab και πληροφορίες που μόνο η παρτιτούρα μπορεί να δώσει, κάνοντας την εκτέλεση ακόμα καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια-μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 19/03/12, 14:45 »
εντάξει σε ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σου... ίσως να μπορέσω να βρω λίγες ώρες και να κάνω κανονικά μαθήματα, αλλά μέχρι τότε θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
31328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/07, 22:22
από newGuitarMan
3 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 02:06
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
11181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
6 Απαντήσεις
7654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 16:31
από sofitia
0 Απαντήσεις
1549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 02:04
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
10230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:53
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
17583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/16, 22:20
από nikos_ps
6 Απαντήσεις
4466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 13:10
από Guitar Fan
51 Απαντήσεις
17944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/16, 12:23
από blks9791
14 Απαντήσεις
15386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen