Αποστολέας Θέμα: GhettoBASS - Προσομοίωση μπάσου με χρήση κιθάρας  (Αναγνώστηκε 2991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Όσοι ηχογραφούμε στον υπολογιστή μας και παίζουμε κιθάρα, σίγουρα θέλουμε πέρα από τα riff και τα τύμπανα να έχουμε και τη μπασαδούρα να συμπληρώνει. Έλα όμως που είτε δεν ξέρουμε μπάσο (το πιο πιθανό) είτε δεν έχουμε πάρει ακόμα.


Ένας φίλος μου είχε στείλει το GhettoBASS, με κιθάρα δηλαδή μπορούμε να βγάζουμε "στο περίπου" ήχο μπάσου. ΔΕ νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά, άλλη φάση να 'χεις τις 11άρες χορδές σου κι εντελώς άλλη να έχεις ένα μπάσο με τα καλώδια! Άσε που διαφορετικά έχουμε μάθει να παίζουμε κανονικά κιθάρα και διαφορετικά θα πάμε να παίξουμε μπάσο. Απλά θεωρώ ότι είναι ένα καλό υποκατάστατο μέχρι είτε να πάρουμε μπάσο είτε να βρούμε κανα φίλο να παίξει μπάσο (ξέρεις εσύ...).


Download


Κάποια σχόλια στο λινκ επάνω κι εδώ.


Κι επειδή "παρουσίαση" χωρίς το απαραίτητο ηχητικό κομμάτι δεν υπάρχει, πάμε ν' ακούσουμε ένα συγκεκριμένο ριφφ με τύμπανα:
Original
Test 1
Test 2
Test 3


Τα samples δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Έπαιζα με τους μαγνήτες, έβαλα ένα tubescreamer μπροστά για να μπουστάρει τον ήχο, όπως επίσης κι έπαιζα διαφορετικά πράγματα σε κάθε κλιπ. Στο ένα έπαιζα μόνο την 5η κάθε powerchord, μετά μόνο το pedal note και μετά το ριφφ όπως είναι.


Πιστεύω ότι το plugin αυτό βολεύει αντί για μπάσο αν δε θες να ξοδευτείς ή να μάθεις έστω και στο ελάχιστο να παίζεις μπάσο. Αλλά στη μίξη μάλλον θα είναι πονοκέφαλος και ξαναλέω, διαφορετικά παίζω με palm mutes κι ανοιχτές νότες και διαφορετικά μόνο με ανοιχτές νότες (που χρειάζεται εδώ).


Αν το ψάξει κανένας περισσότερο και πετύχει καλύτερη μίξη (όχι ότι έκανα μίξη στα samples), ας δώσει μερικές συμβουλές...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, προσωπικά πετυχαίνω ικανοποιητικούς ήχους χρησιμοποιώντας pitch shifter, compressor και eq.. Κι επιλέγοντας φυσικά κατάλληλο μαγνήτη και ρύθμιση tone.. Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι το μπάσο παίζει δευτερεύοντα ρόλο στο κομμάτι..

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
φιλε πως ακριβως το κατεβαζω?και αυτο π λεει περι crash σε προιοντα steinberg ισχυει και μετα το τελευταιο του update?
 
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Στο link που έδωσα, κάτω στο post που αναφέρει το πρόγραμμα, έχει ένα dropbox link. Από εκεί το κατεβάζεις.


gers, απ' ό,τι διαβάζω κι αυτό το πρόγραμμα στην ουσία το pitch shifting κάνει. Πάντως όσο ασχολήθηκα αυτές τις μέρες... δε μ' άρεσε. Όσο ψημένος ήμουν στην αρχή να το χρησιμοποιώ, τόσο βλέπω ότι δεν κάνει δουλειά.


Πρέπει αναγκαστικά να τσιτώσω την είσοδο από το ghettobass, με αποτέλεσμα ν' ακούγεται άθλια. Κι ο μόνος λόγος φυσικά που το κάνω αυτό είναι επειδή δεν ακούγεται αλλιώς! Οι ρυθμικές το κρύβουν εντελώς. Οπότε έχεις μια υπερενισχυμένη είσοδο, λεπτές χορδές για μπάσο κι ακούγεται μια βλακεία. Μόνο αν βαράω την Low E ακούγεται καλά. Έλα όμως που θέλω ν' ακολουθώ το ριφ! Ε τ' αποτελέσματα φαίνονται στα samples.


Χίλιες φορές να μαζέψω μερικά χρήματα για μπάσο παρά να χρησιμοποιώ αυτό. Όποιος φυσικά βολεύεται εμένα δε μου πέφτει λόγος. Με μεγάλο gauge χορδής ίσως να δουλέψει καλύτερα. Στις 11άρες μου πάντως δεν....
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στα Test 1, 2 και 3 εγω γιατι δε ακουω μπασο; :P ;D

Προσωπικα τις ελαχιστες φορες που θελω να βαλω μπασο σε κομματι, κυριως μικρα σολακια αναμεσα σε riffs, κανω export σε wav το track του μπασου απο το Guitar Pro.  Μετα με απειροελαχιστη επεξεργασια και κυριως αρκετα dΒ πιο κατω, ακουγεται κατι σαν μπασο. :P
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ρε σαν ένα φίλο μου κάνεις... Ρε πώς είναι δυνατόν να μην ακούς ένα "πονγκ-πονγκ";  :P  Στα palm mutes ακούγεται καλύτερα. Ειδικά στο τρίτο αρχείο, είχα ανεβάσει και την ένταση!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρασπαθησα να ακουσω κυριως απο το τριτο αρχειο με πιο προσοχη αλλα και παλι τιποτα. Οταν γερναει ο ανθρωπος...

Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Δεν είναι απαραίτητα γεράματα, το grindcore που ακούς φταίει  :P  Συνηθίζεις στα 32α κι αν παίξει κάτι σε 8α δεν παίρνεις χαμπάρι  ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν είναι απαραίτητα γεράματα, το grindcore που ακούς φταίει  :P  Συνηθίζεις στα 32α κι αν παίξει κάτι σε 8α δεν παίρνεις χαμπάρι  ;D

Αρκετα πιθανο. ;D
Κλειστον λογω κρισης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/06, 15:28
από tasos__
2 Απαντήσεις
2399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/05, 09:08
από porky
1 Απαντήσεις
2755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 18:28
από Fteo
ΧΡΗΣΗ V-AMP3 &FCB1010

Ξεκίνησε από JOHN33 Εφέ

3 Απαντήσεις
3124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/09, 08:57
από JOHN33
8 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:06
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 23:13
από geo134
4 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/12, 12:59
από Christos Spourdalakis
9 Απαντήσεις
6055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 20:29
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/13, 21:35
από hot_sauce (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
10903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/19, 13:19
από panixgr