Σελίδες:
  • #1 από walkalone στις 07 Aug 2009
  • γεια σας... λοιπον μαθαινω 1μιση χρονο κιθαρα.. εχω κανει και καποια μαθηματα... ομως αυτο που ψαχνω ουσιαστικα ειναι να μαθω μονη μου.... αν υπαρχει καποιο καλο βιβλιο να μου προτεινετε θα με διευκολυνετε πολυ... για κλασικη κιθαρα προκειται.. ιδιαιτερα θα λάβω υπόψη μου αν ειστε αυτοδιδακτοι.. ευχαριστω...
  • #2 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 14 Aug 2009
  • γεια σας... λοιπον μαθαινω 1μιση χρονο κιθαρα.. εχω κανει και καποια μαθηματα... ομως αυτο που ψαχνω ουσιαστικα ειναι να μαθω μονη μου.... αν υπαρχει καποιο καλο βιβλιο να μου προτεινετε θα με διευκολυνετε πολυ... για κλασικη κιθαρα προκειται.. ιδιαιτερα θα λάβω υπόψη μου αν ειστε αυτοδιδακτοι.. ευχαριστω...

    Η κλασσική κιθάρα, έχει πολύ συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να μάθει κανείς. Το κατα πόσο θέλεις να εντρυφήσεις σε αυτήν, και σε κλασσικό ρεπερτόριο, είναι αυτό που θα καθορίσει ΚΑΙ το ποια βιβλία θα είναι, ΚΑΙ το αν τα βιβλία μόνα τους αρκούν.
  • #3 από sofitia στις 21 Aug 2009
  • #4 από sofitia στις 21 Aug 2009
  • βιβλια για κλασικη βιβλίο του J.Sagreras-Τα πρώτα βήματα της κιθάρας τον Κιθαρόκοσμο ΙΙΙ του Κανάρη και E.Pujol και
    το βιβλίο του A.Segovia είναι το βιβλίο με τις διατονικές κλίμακες.  ;D
  • #5 από kopaniamento στις 28 Aug 2009
  • Μπορείς βέβαια πάντοτε να μπαίνεις στην συλλογή του kithara και να βρείς συγχορδίες από σχεδόν ότι τραγούδι θές. Δεν θα περάσεις τις εξετάσεις του ωδείου, αλλά για μένα που είμαι αυτοδίδακτος και έμαθα πολλά από εδώ, το βρήκα πολύ πιο προσιτό και ευχάριστο από το να κάνω ασκήσεις από βιβλία.

    Αν πάλι έχεις προχωρήσει σε πιο τεχνικά πράγματα ή θες άλλες μουσικές, ακόμα και κλασικό ρεπερτόριο, μπορείς να δοκιμάσεις το Guitar Pro, οπου κυκλοφορεί τεράστια συλλογή από τραγούδια και ασκήσεις όλων των τύπων (και συνήθως αλάνθαστα). πολύ καλό εργαλείο για αυτοδίδακτο.

    Προτίμησε τα βιβλία αν θες να μάθεις και θεωρία κλασικής κιθάρας, και ταυτόχρονα βαριέσαι να ψάχεις πηγές απο internet.
  • #6 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 28 Aug 2009
  • Δες και τη σειρά του Ασημακόπουλου («Το βιβλίο της Κιθάρας I, II & III»)

  • #7 από LILAKI στις 01 Sep 2009
  • βιβλια για κλασικη βιβλίο του J.Sagreras-Τα πρώτα βήματα της κιθάρας τον Κιθαρόκοσμο ΙΙΙ του Κανάρη και E.Pujol και
    το βιβλίο του A.Segovia είναι το βιβλίο με τις διατονικές κλίμακες.  ;D

    Χε,χε.Απ ότι βλέπω οι συμβουλές που σου 'χα δώσει έπιασαν τόπο  ;)

    Να προσθέσω μόνο και το βιβλίο του Ralph Towner.(Δεν ξέρω όμως αν ο Νάκας κ.λ.π το έχουν  :-\ )
    Αν και κάποιες ασκήσεις  είναι για προχωρημένους στην κιθάρα έχει και  κάποιες καλές για το δεξί χέρι που θα σε βοηθήσουν καθώς επίσης(αν σε ενδιαφέρει) ασχολείται με τον αυτοσχεδιασμό.
  • #8 από sofitia στις 02 Sep 2009
  • βιβλια για κλασικη βιβλίο του J.Sagreras-Τα πρώτα βήματα της κιθάρας τον Κιθαρόκοσμο ΙΙΙ του Κανάρη και E.Pujol και
    το βιβλίο του A.Segovia είναι το βιβλίο με τις διατονικές κλίμακες.  ;D

    Χε,χε.Απ ότι βλέπω οι συμβουλές που σου 'χα δώσει έπιασαν τόπο  ;)

    Να προσθέσω μόνο και το βιβλίο του Ralph Towner.(Δεν ξέρω όμως αν ο Νάκας κ.λ.π το έχουν  :-\ )
    Αν και κάποιες ασκήσεις  είναι για προχωρημένους στην κιθάρα έχει και  κάποιες καλές για το δεξί χέρι που θα σε βοηθήσουν καθώς επίσης(αν σε ενδιαφέρει) ασχολείται με τον αυτοσχεδιασμό.


     ;D μαθένω σιγά σιγά  ;D
Σελίδες: