Σελίδες:
  • #1 από geopaok στις 21 Feb 2012
  • Γεια σας θα ηθελα να αγορασω μια βαση για την κιθαρα μου (κλασικη) τι "ειδος" προτεινετε? Αυτες που πιανουν μεχρι πανω στο headstock η τις αλλες που ειναι
    πιο "κοντες" και πιανουν μεχρι εκι που ενωνετε το μπρατσο με την υπολοιπη κιθαρα? εχει καμια διαφορα η απλα ειναι θεμα εμφανισης?Νομιζω (δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια) πως αυτες που ειναι πιο "κοντες" ειναι πιο ακριβες, αρα ειναι πιο καλες??
     ευχαριστω πολυ..!!


    Υ.Γ. "κοντες" ενοω [size=78%]http://www.thomann.de/gr/millenium_gs2001a.htm[/size]
          τις αλλες ενοω [size=78%]http://www.thomann.de/gr/millenium_gitarrenstaender.htm[/size]
  • #2 από Wise_One στις 21 Feb 2012
  • Εγώ και για την ηλεκτρική και για το μπάσο έχω τις κοντές που δείχνεις. Γενικά δε θέλω τίποτα ν' ακουμπάει το μπράτσο ή το headstock (δεν ξέρω αν ΟΝΤΩΣ κάνει κάποια "ζημιά", απλά δε θέλω), γι' αυτό και δεν πρόκειται ποτέ να τα κρεμάσω σε τοίχο.


    Τις κοντές ρε συ καλύτερα, μεταφέρονται και πιο εύκολα.
  • #3 από elrich στις 21 Feb 2012
  • Αυτές που στηρίζουν και το μπράτσο είναι πο ανθεκτικές σε μικρομετατοπίσεις από αθέλητες συγκρούσεις στο σπίτι ή στο στούντιο.
    Στις κοντές, με το παραμικρό σκούντημα μπορεί να φύγει η κιθάρα με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Μην μπερδεύεσαι, η κιθάρα δεν αναρτάται από το μπράτσο σε αυτές τις βάσεις όπως συμβαίνει με τις κρεμαστές τοίχου, απλά στηρίζεται και εκεί.
    Γενικά πρόβλημα δεν υπάρχι, ορισμένα υλικά των βάσεων μπορεί να κάνουν ζημιά στο χρώμα κάποιων λακαριστών οργάνων (nitro laquer), αλλά μιας και μιλάς για κλασσική δηλ. λουστραρισμένη, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Το πλεονέκτημα της κοντής όπως λέει και ο wise one είναι η ευκολία της μεταφοράς, διπλώνει και γίνεται τίποτα.
  • #4 από adr1anos στις 21 Feb 2012
  • Και εγώ δύο κοντές έχω και είναι μια χαρά. Τις παίρνω μαζί μου στις συναυλίες, αλλά πράγματι θέλουν λίγο πιο πολύ προσοχή, ειδικά όταν κυκλοφορούν γύρω πολλά άτομα.
  • #5 από Kosthrash στις 21 Feb 2012
  • Το έχω απορία εδώ και καιρό... αυτές οι επιτοίχιες βάσεις/χερούλια (όπου οι κιθάρες κρεμιόνται μόνο από το headstock τους) δεν είναι λίγο επίφοβες για set neck κιθάρες (ειδικά κάτι LP που είναι και λίιιιγο πιο βαριες  :) )??? Ή δεν υπάρχει κανένα θέμα (εσωτερική μετατόπιση μπράτσου κτλ)?
  • #6 από adr1anos στις 21 Feb 2012
  • Το έχω απορία εδώ και καιρό... αυτές οι επιτοίχιες βάσεις/χερούλια (όπου οι κιθάρες κρεμιόνται μόνο από το headstock τους) δεν είναι λίγο επίφοβες για set neck κιθάρες (ειδικά κάτι LP που είναι και λίιιιγο πιο βαριες  :) ) ??? Ή δεν υπάρχει κανένα θέμα (εσωτερική μετατόπιση μπράτσου κτλ)?

    Εμένα με εξέφρασε πολύ η παρακάτω τοποθέτηση:
    Γενικά δε θέλω τίποτα ν' ακουμπάει το μπράτσο ή το headstock (δεν ξέρω αν ΟΝΤΩΣ κάνει κάποια "ζημιά", απλά δε θέλω), γι' αυτό και δεν πρόκειται ποτέ να τα κρεμάσω σε τοίχο.
  • #7 από Vaiking στις 21 Feb 2012
  • Χμμμ... αν και έχω χρησιμοποιήσει και βάσεις τοίχου και δαπέδου (κοντές και ψηλές), το καλύτερο μέρος για να αποθηκεύσω μια κλασική κιθάρα είναι... η θήκη της!  :)
  • #8 από geopaok στις 21 Feb 2012
  • Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, δηλαδη ειναι τι βολευει τον καθενα και ειναι υποκειμενικο οτι οι κοντες/ψηλες ειναι καλυτερες.
    Οσο για τις κρεμαστες ειναι πιο βολικες (κατα την γνωμη μου) για εξοικονομηση χωρου, αλλα δεν θα βολευαν σε καποιον που κανει συναυλιες η 
    μετακινητε σε διαφορα μεροι και χρειαζετε την βαση γιατι ειναι βιδωτες.
  • #9 από adr1anos στις 21 Feb 2012
  • Οσο για τις κρεμαστες ειναι πιο βολικες (κατα την γνωμη μου) για εξοικονομηση χωρου, αλλα δεν θα βολευαν σε καποιον που κανει συναυλιες η  μετακινητε σε διαφορα μεροι και χρειαζετε την βαση γιατι ειναι βιδωτες.
    ..και προσωπικά δεν θα κρέμαγα ένα όργανο ακριβείας των 5 κιλών από το πιο ευπαθές μέρος του.
    Αν ήθελα να το κρεμάσω θα το κρέμαγα από εκεί που είναι σχεδιασμένο να κρέμεται, δηλαδή τα strap holders.
  • #10 από geopaok στις 21 Feb 2012
  • elrich εσυ τι ειδους βαση εχεις..??
    vaiking το ξερω πως το καλυτερο ειναι η θηκη (οχι μονο για τις κλασικες) αλλα επιδη μπορει να
    πιασω την κιθαρα στα χερια μου θα παιξω λιγο θα την αφησω μετα θα ξαναπαιξω λιγο κτλ..
    οποτε δεν ειναι και το πιο ευχαριστο να βαζω και να βγαζω συνεχεια την κιθαρα στην θηκη..
    Εγω βασικα την θελω την βαση για να μην την εχω ετσι αφημενη κατω, οχι για να μην παθει κατι (και αυτο αλλα οχι τοσο)
    ο λογος ειναι οτι ειναι φθηνη κιθαρα(stagg C542 και κανει γυρο στα 50-60 ευρω ασχετα αν εγω την πηρα
    120 μαζι με την θηκη απο τον δασκαλο που κανω μαθημα, μαλον την τσιμπησε λιιιιγο την τημη της)
  • #11 από geopaok στις 21 Feb 2012
  • Οσο για τις κρεμαστες ειναι πιο βολικες (κατα την γνωμη μου) για εξοικονομηση χωρου, αλλα δεν θα βολευαν σε καποιον που κανει συναυλιες η  μετακινητε σε διαφορα μεροι και χρειαζετε την βαση γιατι ειναι βιδωτες.
    ..και προσωπικά δεν θα κρέμαγα ένα όργανο ακριβείας των 5 κιλών από το πιο ευπαθές μέρος του.
    Αν ήθελα να το κρεμάσω θα το κρέμαγα από εκεί που είναι σχεδιασμένο να κρέμεται, δηλαδή τα strap holders.
    συμφωνω απολυτα μαζι σου, ειτε αυτο το οργανο ειναι μικρης ειτε μεγαλης αξιας ειδικα αν εχει κολυμενο μπρατσο (οπως καποια ειδη ηλεκτρικων)
  • #12 από elrich στις 21 Feb 2012
  • elrich εσυ τι ειδους βαση εχεις..??
    vaiking το ξερω πως το καλυτερο ειναι η θηκη (οχι μονο για τις κλασικες) αλλα επιδη μπορει να
    πιασω την κιθαρα στα χερια μου θα παιξω λιγο θα την αφησω μετα θα ξαναπαιξω λιγο κτλ..
    οποτε δεν ειναι και το πιο ευχαριστο να βαζω και να βγαζω συνεχεια την κιθαρα στην θηκη..
    Εγω βασικα την θελω την βαση για να μην την εχω ετσι αφημενη κατω, οχι για να μην παθει κατι (και αυτο αλλα οχι τοσο)
    ο λογος ειναι οτι ειναι φθηνη κιθαρα(stagg C542 και κανει γυρο στα 50-60 ευρω ασχετα αν εγω την πηρα
    120 μαζι με την θηκη απο τον δασκαλο που κανω μαθημα, μαλον την τσιμπησε λιιιιγο την τημη της)

    Εγώ χρησιμοποιώ τις ψηλές, αλλά έχω και μια κοντή για γρήγορη χρήση.
    Πάντα για το καθημερινό παίξιμο, μόλις τελειώσω σκούπισμα και στη θήκη.
  • #13 από geopaok στις 21 Feb 2012
  • elrich εσυ τι ειδους βαση εχεις..??
    vaiking το ξερω πως το καλυτερο ειναι η θηκη (οχι μονο για τις κλασικες) αλλα επιδη μπορει να
    πιασω την κιθαρα στα χερια μου θα παιξω λιγο θα την αφησω μετα θα ξαναπαιξω λιγο κτλ..
    οποτε δεν ειναι και το πιο ευχαριστο να βαζω και να βγαζω συνεχεια την κιθαρα στην θηκη..
    Εγω βασικα την θελω την βαση για να μην την εχω ετσι αφημενη κατω, οχι για να μην παθει κατι (και αυτο αλλα οχι τοσο)
    ο λογος ειναι οτι ειναι φθηνη κιθαρα(stagg C542 και κανει γυρο στα 50-60 ευρω ασχετα αν εγω την πηρα
    120 μαζι με την θηκη απο τον δασκαλο που κανω μαθημα, μαλον την τσιμπησε λιιιιγο την τημη της)


    Εγώ χρησιμοποιώ τις ψηλές, αλλά έχω και μια κοντή για γρήγορη χρήση.
    Πάντα για το καθημερινό παίξιμο, μόλις τελειώσω σκούπισμα και στη θήκη.
    πιο χρησιμη πια θεωρεις..?? Επησεις συμφωνα με αυτο το αρθρο που βρηκα σε αλο τοπικ του φορουμ λεει
    πως δεν κανει αμεσως να μπει στην θηκη [size=78%]http://www.enigmagt.gr/html/care.html[/size]
  • #14 από elrich στις 21 Feb 2012
  • πιο χρησιμη πια θεωρεις..?? Επησεις συμφωνα με αυτο το αρθρο που βρηκα σε αλο τοπικ του φορουμ λεει
    πως δεν κανει αμεσως να μπει στην θηκη [size=78%]http://www.enigmagt.gr/html/care.html[/size]

    Πιο χρήσιμη θεωρώ εκείνη που με βολεύει τη συγκεκριμένη στιγμή, χεχε. Αν είναι να την αφήνεις πολλή ώρα, πάρε την ψηλή.
    Έχει δίκιο ο Οικονομάκης (enigma), άλλωστε όλοι το λένε ότι πρέπει να στεγνώσει καλά ο ιδρώτας και η υγρασία του σώματος από την κιθάρα πριν την φύλαξή της. Προσωπικά, αν το δωμάτιο που φυλάω τις κιθάρες μου είχε σταθερή (κατά το δυνατόν) θερμοκρασία και υγρασία, δεν θα τις έβαζα ποτέ στις θήκες... αλλά το ρημάδι είναι στο δώμα και μπάζει πανταχόθεν...
  • #15 από geopaok στις 21 Feb 2012
  • Εμενα το δωματιο μου δεν νομιζω να εχει υγρασια (συμφωνα και με ενα θερμομετρο-ρολοι-υγρασιομετρο :P  που εχει ενα κουτακι και γραφει dry δηλ στεγνο)
    Την κιθαρα μου πολυ σπανια να την βαλω στη θηκη συνηθως μονο για να την μεταφερω την βαζω στη θηκη οποτε μαλον για την "ψηλη" βαση θα παω..
    Για live δεν νομιζω εκτως απο καμια εκδηλωση με το "φροντηστιριο" που μαθαινω να παιζω κιθαρα οποτε δεν νομιζω να μου χρησημευσει η "κοντη"
  • #16 από hot_sauce (φλουτσ) στις 21 Feb 2012
  • Εμενα το δωματιο μου δεν νομιζω να εχει υγρασια (συμφωνα και με ενα θερμομετρο-ρολοι-υγρασιομετρο :P  που εχει ενα κουτακι και γραφει dry δηλ στεγνο)

    η υγρασία που προειδοποιούμαστε να προσέξουμε δεν είναι του περιβάλλοντος αλλά αυτή που αφήσαμε εμείς (ιδρώτας ουσιαστικά) κατά το παίξιμο....
  • #17 από geopaok στις 21 Feb 2012
  • Εμενα το δωματιο μου δεν νομιζω να εχει υγρασια (συμφωνα και με ενα θερμομετρο-ρολοι-υγρασιομετρο :P  που εχει ενα κουτακι και γραφει dry δηλ στεγνο)

    η υγρασία που προειδοποιούμαστε να προσέξουμε δεν είναι του περιβάλλοντος αλλά αυτή που αφήσαμε εμείς (ιδρώτας ουσιαστικά) κατά το παίξιμο....
    Ναι, το ξερω(βασικα σημερα το εμαθα διαβαζοντας το κειμενο στην ιστοσελιδα που εδωσα λιγο πιο πανω) αναφερθηκα στην υγρασια του δωματιου γιατι στο επανω ποστ ο elrich αναφερε πως βαζει τις κιθαρες του σε θηκη γιαυτον τον λογο, παντως ευχαριστω για την πληροφορια. Εγω δεν εχει τυχει πολλες φορες να ιδρωσουν τα χερια μου παιζοντας κιθαρα γιατι δεν παιζω για πολυ ωρα συνεχομενα, παιζω λιγο τωρα, λιγο πιο μετα κτλ..αν και να υδρωνα και να παθενε κατι η κλασικη δεν νομιζω πως θα το καταλαβαινα μιας και παιζω κιθαρα μονο εναμησι χρονο ...!!
Σελίδες: