Αποστολέας Θέμα: e bay  (Αναγνώστηκε 6286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
e bay
« στις: 21/01/08, 20:47 »
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως λειτουργει ολο αυτο το πραγμα????ξερω μονο οτι πρεπει να προσεχεισ το feedback του αλλου να ειναι τελειο..πρεπει να γινεις μελος για να αρχισεις να πουλας και να παιρνεις?πληρωνεις τπτ?πρεπει να δωσεις αναλυτικα στοιχεια οπως τηλεφωνα κτλ? επεισης,ολοι βλεπω χρησιμοποιουν pay pal..πως ακριβως λειτουργει αυτο το συστημα? δεν εχω ιδεα απο e bay οπως καταλαβατε..οσοι εχετε χρησιμοποιησει αυτο τον τροπο ας με βοηθησετε λιγο..ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #1 στις: 21/01/08, 21:18 »
Έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα, με ένα search θα βρεις πολλές απαντήσεις...

Εν ολίγοις, το Paypal μεσολαβεί μεταξύ συναλλασόμενων πλευρών, κ διασφαλίζει τον πωλητή/αγοραστή.

Απαραίτητη, η κατοχή χρεωστικής/πιστωτικής.

Τώρα, το γιατί να αγοράσεις από το e-bay, κ όχι από το thomann, η απάντηση ποικίλλει.

Το λεγόμενο feedback δημιουργείται σιγά-σιγά, στην αρχή μπορείς να ξεκινήσεις παραγγέλνοντας κανά dvd, κανά ρούχο, γενικά μικρής αξίας αντικείμενα ώστε να μπεις στη φιλοσοφία.

Πάντως, αν ξυπνήσει ο Έλληνας κ ανακαλύψει το e-bay, θα κλείσουν πολλά σπίτια!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #2 στις: 21/01/08, 21:38 »
H αποψη μου σαυτο που λες γιατι οχι απο θωμα αντι για e bay ειναι οτι το thommann εχει πολλα πραγματα και καινουργια ομως στο e bay βρισκεις με λιγη τυχη της παναγιασ τα ματια..κυριολεκτικα..εχω δει απιστευτες κιθαρες εκει..κιθαρες δεκαετιας 70,80 κτλ..custom μοντελα και ενα σορο πραγματα εντελως απιστευτα...οποτε να ενας λογος κατα την αποψη μου υπερ του e bay..αλλα απ'οσο εχω ακουσει ειναι ρισκο..τι να πω..θα το ψαξω το θεμα εις βαθος! :) αν δεν εχεις κανει ποτε καμια συναλλαγη,δεν σου στελνουν πραγματα?εχω δει μερικουσ που λενε '' please no zero bidders '' ή κατι τετοιο..

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #3 στις: 21/01/08, 22:27 »
Αν επικοινωνήσεις μαζί τους πρώτα,λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα...Απλά ξέρουν ότι όσοι είναι ασόβαροι δεν θα κάνουν τον κόπο να στείλουν ένα μήνυμα πριν χτυπήσουν τη δημοπρασία...Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ...
Είναι πάντως πολύ απλή διαδικασία...Πιστωτική να έχεις,γράφεσαι και στο PayPal(που αν δεν κάνω λάθος ουσιαστικά ανήκει στο E-Bay),και μια χαρά...Βρίσκεις όντως ευκαιρίες...Ειδικά σε πεταλάκι,οι τιμές ακόμα και από Αμερική είναι εξευτελιστικές σε σχέση με τις εδώ.Και μια λεπτομέρεια...Στο E-Bay ΠΑΝΤΑ η περιγραφή είναι αξιοπρεπής,υπάρχει ΦΩΤΟ,και περιοχή όπου μένει ο πωλητής...Το πιάσατε το υπονοούμενο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #4 στις: 22/01/08, 00:57 »

Τώρα, το γιατί να αγοράσεις από το e-bay, κ όχι από το thomann, η απάντηση ποικίλλει.


Γιατί δέν βρίσκω J-Customs στό thomann και δέν ξέρω Γιαπανέικααα!!  ;D ;D ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #5 στις: 22/01/08, 11:32 »
άν κάποιος ψάχνει κάτι μεταχειρισμένο η κάτι που έχει αποσυρθεί από την αγορά τότε θα κινηθεί στο ebay!

γενικά μπορώ να πω ότι αν θες κάτι μεταχειρισμένο ή κάτι που σταμάτησε να παράγεται πας στο ebay!
με αποτέλεσμα να υπάρχουν ποιο πολλοί λόγοι να αγοράσεις από ebay παρά από thomann!

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #6 στις: 22/01/08, 11:56 »
Γενικά, οι τιμές των προιόντων εταιρειών που εδρεύουν εκεί, πχ. tech21, διαμορφώνονται στο e-bay βάσει της εκεί τιμολογιακής κατάστασης.
Συμφέρει με άλλα λόγια να αγοράζεις προιόντα από Αμερική κ ΕΙΔΙΚΑ πετάλια, μαγνήτες, parts...

Το GT2 πχ. κοστίζει αν δεν κάνω λάθος 180 ευρώ στο thomann, ενώ από αμερικάνικο e-bay το βρίσκεις ακόμα κ καινούριο στα 140-150 ευρώ.
Συνεπώς, η αγοραστική σου δύναμη αυξάνεται τουλάχιστον κατά 30-40%.

Εμπλέκεται κ η συνεχής υποτίμηση του δολλαρίου έναντι του ευρώ βέβαια.

Συνήθως, τα προβλήματα με το e-bay παρατηρούνται στα μεταφορικά (κ το πώς καθορίζονται αυτά).
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #7 στις: 31/01/08, 01:26 »
...Πιστωτική να έχεις,γράφεσαι και στο PayPal(που αν δεν κάνω λάθος ουσιαστικά ανήκει στο E-Bay)...

λαθος κανεις...το paypal ειναι ανεξαρτητο δικτυακο ''τραπεζικο'' συστημα εγγυροτατο και φερεγγυοτατο,ομως δε με περισσοτερες χρεωσεις για καποιον πωλητη,μιας που ο αγοραστης δεν πληρωνει κατι εξτρα...σημασια εχει,οτι αν κατσει στραβη το paypal ''καθαριζει ωστε να παρεις πισω τα λεφτακια σου  :-[




Στο E-Bay ΠΑΝΤΑ η περιγραφή είναι αξιοπρεπής,υπάρχει ΦΩΤΟ,και περιοχή όπου μένει ο πωλητής...Το πιάσατε το υπονοούμενο... ;D

ε,..οχι και παντα..δε γεννηθηκαν ολοι φωτογραφοι(για να το πω κομψα ::))

στο χερι μας ειναι εδω μεσα να κανουμε καλυτερες παρουσιασεις στις αγγελιες μας  ;)

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #8 στις: 31/01/08, 01:31 »
Συνήθως, τα προβλήματα με το e-bay παρατηρούνται στα μεταφορικά (κ το πώς καθορίζονται αυτά).

οι τιμες ειναι καθορισμενες,καθως υπαρχουν site με τιμοκαταλογο για τις υπηρεσιες τους και πολυ δυσκολα ενας hill billy αμερικανος θα εχει περισσοτερο τσαμπουκα απο εναν ελληνα να περασει τις τιμες που γουσταρει και να καρπωθει εξτρα κερδος επι της πωλησης..

(2 email τους εχουμε παιδιαααα ...προχω!!!   :P)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #9 στις: 31/01/08, 01:34 »
βέβαιη συνταγή!

ελέγχεις feedback-> ρωτάς τον αγοραστή για μεταφορικά(ΠΡΟΣΟΧΗ σε asia, america) -> χτυπάς στο τέλος -> περιμένεις!!!!!
δεν θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα...και διαβάζεις καλά τι λέει στην δημοπρασία(κατάσταση και λοιπά!!!)
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #10 στις: 31/01/08, 01:41 »

δεν θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα...και διαβάζεις καλά τι λέει στην δημοπρασία(κατάσταση και λοιπά!!!)

για να μην υπαρξει προβλημα,να το πω λιγο καλυτερα,διαβαζεις προσεκτικα τι γραφει ο πωλητης..

π.χ. αν δεν στελνει εκτος χωρας (του ο πωλητης),δεν επιτρεπεται να πονταρουμε στη δημοπρασια..χαλαμε τη διαδικασια και ειναι πολυ πιθανο να εισπραξουμε ενα μεγαλοπρεπο αρνητικο feedback που να ειναι ολο δικο μας--και πιστεψτε με,κανεις δεν το θελει αυτο! :o

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #11 στις: 31/01/08, 01:44 »
βασικά και να μην στέλνει εγώ ρωτάω αν μπορεί να το στείλει!
κάποια από αυτά που έχω χτυπήσει στο παρελθόν δεν έλεγε για Ελλάδα, αλλά στις 4/5 των περιπτώσεων στέλνουν.
βέβαια ρωτάω για μικρά αντικείμενα που δεν υπάρχει πρόβλημα, παράδειγμα πεταλάκια, τώρα για μεγαλύτερα δεν ξέρω!!!

υ.γ ρωτάμε πάντα αν στέλνει, πόσο και λοιπά   ;D ;D ;D ;D
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #12 στις: 31/01/08, 01:56 »
βασικά και να μην στέλνει εγώ ρωτάω αν μπορεί να το στείλει!
βέβαια ρωτάω για μικρά αντικείμενα που δεν υπάρχει πρόβλημα, παράδειγμα πεταλάκια, τώρα για μεγαλύτερα δεν ξέρω!!!

κι εγω το κανω οταν με ενδιαφερει κατι αρκετα.. :) ρωτωντας πας στην πολη που λενε..εξαρταται παντα σε τι φρουτο θα πεσεις.. :-\
παντως για μεγαλυτερα σε ογκο αντικειμενα (ενισχυτες,κιθαρες κλπ)...καλυτερα ξεχαστε το!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/08, 01:58 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #13 στις: 31/01/08, 02:05 »
  Εχουν κατι N.O.S. tubes οι τετανοι αλλο πραγμα!!!  ;D ;D ;D
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #14 στις: 31/01/08, 12:03 »
Οταν φτιαχνεις λογαριασμο στο ebay,το feedback σου ειναι μηδεν σωστα?πολλοι πωλητες εχω δει δεν στελνουν αν καποιος δεν εχει τελειο feedback..τοτε τι κανουμε??αρχιζουμε να πουλαμε μικροαντικειμενα για να φτιαξουμε feedback?επισης εγω δεν εχω κλεισει τα 18(λιγακι ακομα ρε γ**ωτο  ;D ) ,οποτε αν παρω κατι θα βαλω τον πατερα μου..τα λεφτα που δινω τα περναω σε καποιο λογαριασμο(αυτου που μου στελνει το αντικειμενο) ??τι ακριβωσ κανω?καταρχας πρεπει να βγαλω μια καρτα που να της βαζω οσα λεφτα θελω ωστε αν γινει καμια μαλ***ια  να χασω μονο οσα ειχα στη καρτα ετσι?

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: e bay
« Απάντηση #15 στις: 01/02/08, 05:45 »
Οταν φτιαχνεις λογαριασμο στο ebay,το feedback σου ειναι μηδεν σωστα?πολλοι πωλητες εχω δει δεν στελνουν αν καποιος δεν εχει τελειο feedback..τοτε τι κανουμε??αρχιζουμε να πουλαμε μικροαντικειμενα για να φτιαξουμε feedback?επισης εγω δεν εχω κλεισει τα 18(λιγακι ακομα ρε γ**ωτο  ;D ) ,οποτε αν παρω κατι θα βαλω τον πατερα μου..τα λεφτα που δινω τα περναω σε καποιο λογαριασμο(αυτου που μου στελνει το αντικειμενο) ??τι ακριβωσ κανω?καταρχας πρεπει να βγαλω μια καρτα που να της βαζω οσα λεφτα θελω ωστε αν γινει καμια μαλ***ια  να χασω μονο οσα ειχα στη καρτα ετσι?
κατ αρχήν ο αγοραστής δεν παίζει ρόλο και να έχει μηδενικό feedback αφου πρώτα πληρώνεις και μετά σου στέλνουν...

γενικά οι καλοπληρωτές δεν έχουν πρόβλημα...

έπειτα δεν έχει σημασία πόσο χρονών είσαι αρκεί να έχεις πρόσβαση σε μια πιστωτική χρεωστική κάρτα:)

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #16 στις: 09/02/08, 03:15 »
...Πιστωτική να έχεις,γράφεσαι και στο PayPal(που αν δεν κάνω λάθος ουσιαστικά ανήκει στο E-Bay)...


λαθος κανεις...το paypal ειναι ανεξαρτητο δικτυακο ''τραπεζικο'' συστημα εγγυροτατο και φερεγγυοτατο,ομως δε με περισσοτερες χρεωσεις για καποιον πωλητη,μιας που ο αγοραστης δεν πληρωνει κατι εξτρα...σημασια εχει,οτι αν κατσει στραβη το paypal ''καθαριζει ωστε να παρεις πισω τα λεφτακια σου  :-[




Στο E-Bay ΠΑΝΤΑ η περιγραφή είναι αξιοπρεπής,υπάρχει ΦΩΤΟ,και περιοχή όπου μένει ο πωλητής...Το πιάσατε το υπονοούμενο... ;D


ε,..οχι και παντα..δε γεννηθηκαν ολοι φωτογραφοι(για να το πω κομψα ::))

στο χερι μας ειναι εδω μεσα να κανουμε καλυτερες παρουσιασεις στις αγγελιες μας  ;)




Located in San Jose, California, PayPal was founded in 1998 and was acquired by eBay in 2002.

Από εδώ...http://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/about-outside

Οπότε ανήκει στο E-Bay...Καλύτερα να μην μιλάμε άμα δεν ξέρουμε κάτι... ;)

Όσο για το δεύτερο,δεν μίλησα μόνο για τις φωτογραφίες...Τουλάχιστον τόπο διαμονής και περιγραφή σωστή έχει στο 95% των περιπτώσεων...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #17 στις: 11/02/08, 10:37 »
παω πασο,απλα εχω ειχα στο μυαλο μπυ οτι το paypal το συναντας οταν θελεις να κανεις μια on line πληρωμη(π.χ. θες να αγορασεις προνομια στο rapidshare,η να ψωνισεις στο amazon βιβλια κλπ)

σε παραδεχομαι nick82 που εχεις την υπομονη και το χρονο να ψαχτεις τοσο ωστε να μας ενημερωσεις σωστα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: e bay
« Απάντηση #18 στις: 01/09/08, 22:24 »
 τα μεταφορικά πόσο είναι συνίθως?
τελωνία πληρώνεις πάντα?
εγv γιαυτό ακόμα ψωνίζω απο thomann :-\ :-X
Υπογραφή