Αποστολέας Θέμα: τι προτοτυπο- λεω να ξεκινησω κιθαρα και δεν ξερω τι και πως  (Αναγνώστηκε 4770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis_vet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
καλησπερα και καλη χρονια με τυχη σε ολους σας !


Καταλαβαινω οτι το ερωτημα μου ειναι αν μη τι αλλο τελειως κλισε και καθολου προτοτυπο , και καταλαβαινοντας οτι πολλοι δεν θα μπουν καν στον κοπο να απαντησουν (και καλα κανετε,και εγω ετσι θα εκανα :) )  θα ηθελα καποιος να μ δωσει,περαν του κλασσικου "ψαξε στο φορουμ το εχουμε ξανααπαντησει (χαιρω πολυ λολ ) καποιο λινκ ή γιατι οχι και 2 πραγματακια να μου πει επιγραμματικα και να με παραπεμψει στο αντιστοιχο θεμα εδω μεσα


θελω να ξεκινησω ηλεκτρικη κιθαρα αλλα δεν εχω ιδεα,γιοκ,ντιπ για ντιπ,πως το λενε, επαφη με το αντικειμενο :)


λεφτα για ωδειο ή δασκαλο δυστυχως δεν υπαρχουν και δεν υπαρχει ααααπλετος ελευθερος χρονος :(
επομενως κατευθυνομαι κυριως για ευρεση καποιου βιβλιου και αυτο εκμαθησης στο σπιτι


τα ακουσματα μου ειναι κατα κυριο λογο Pink Floyd και ενιοτε Led Zeppelin επομενως ευελπιστω να καταλαβατε περιπου που κυμαινομαι ακουστικα (παραμορφωσεις,παιχνιδακια και τετοια)


σε καμια περιπτωση ΔΕΝ  τρελενομαι με πριονια και χτυπηματα στο πατωμα Iron Maiden και τετοια φαση :)


επισης δεν γνωριζω που κυμαινονται οι τιμες για πακετο 1ης κιθαρας (εισαγωγικης)-ενισχυτη και δεν μπορω να πω απο τωρα πχ "μεχρι 200 ευρω" ... καθοτι δεν γνωριζω τι παιζει στην αγορα... επομενως βλεποντας και κανοντας θα κινηθω


σας ευχαριστω εκ των προτερων και καλες γιορτες,καλη τυχη και ευυτυχια σε ολους σας  και αυτους που αγαπατε :)


ευελπιστω για την απαντηση σας :)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Υπάρχουν 2 δεδομένα που καλό θα ήταν να μοιραστείς με το forum, εφόσον μπορείς βέβαια να τα προσδιορίσεις. Το ένα είναι πόσο "ψημένος" αισθάνεσαι για να μάθεις, ώστε να διαπιστωθεί αν αξίζει τον κόπο να δώσεις ένα κλικ παραπάνω χρήματα σε σχέση με αυτά που θα έδινε ένας παντελώς αρχάριος. Το άλλο είναι έστω μια γενική αποτίμηση των χρημάτων που είσαι διατεθιμένος να διαθέσεις. Ένας αρχάριος μπορεί να τη βγάλει με 300 ευρώ και λιγότερα για ένα διεκπεραιωτικό πακέτο ή να δώσει και 400-500+ αν είναι ψημένος κι έχει και τη σχετική οικονομική δυνατότητα.


Εφόσον ενδιαφέρεσαι για ήχο Floyd, δε μπορώ να σκεφτω πιο κατάλληλη κιθάρα από μια Stratocaster. Κάτι σαν κι αυτή πχ:


http://www.thomann.de/gr/fender_squier_standard_fat_strat_bk.htm


(Το forum εκθειάζει γενικότερα αυτή: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm, αλλά πιστεύω πως καλύτερα είναι να πάρεις κιθάρα με διπλό μαγνήτη στη γέφυρα)


Για ενισχυτή, από τη μια οι Floyd χρησιμοποιούν αρκετά εφέ, οπότε ένας modelling θα μπορούσε να σε καλύψει σε αυτά σχετικά οικονομικά και να σου δώσει και πολλές εναλλακτικές για να πειραματιστείς με διάφορους ήχους:


http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm (δεν τον έχω ακούσει, αλλά επίσης έχουν εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια πολλοί εδώ μέσα, οπότε αξίζει να τον τσεκάρεις)


Από την άλλη, μπορείς να κοιτάξεις και προς έναν μικρό λαμπάτο ενισχυτή, που θα σου δώσει επαρκή παραμόρφωση για τον ήχο που ψάχνεις, με πολύ πιο γλυκιά και ζεστή χροιά, χωρίς να ξηλωθείς, όπως αυτός:


http://www.thomann.de/gr/laney_cub10.htm


Ωστόσο, δεν θα έχεις κάποιο εφέ, ούτε καν reverb (το οποίο και είναι ίσως το μοναδικό που θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον, τουλάχιστον μέχρι να φτάσεις σε ένα κάποιο επίπεδο τεχνικής).


Διευκρίνησε, αν μπορείς, τι σε ενδιαφέρει κυρίως, να έχεις ποικιλία ηχητικών επιλογών ή να μπορείς να πάρεις από τον εξοπλισμό σου 1-2 πράγματα, αλλά σε αυτά να σε βγάζει κάτι παραπάνω από κομπλέ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος antonis_vet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
ευχαριστω πολυ για την γρηγορη (παρα το περασμενο της ωρας) απαντηση :)

γενικα το θεμα κιθαρα για εμενα παιζει εδω και 4 χρονια απο το λυκειο ακομα,αλλα απο τοτε δυστυχως δεν ειχα τον χρονο λογω σχολειου γονεων και του διαβασματος για να αφιερωσω χρονο σε κατι τετοιο

φοιτητης πλεον και επηρεασμενος απο τα παιδια που εχω γνωρισει απο περσι κιολας,ολοι ηδη ξερουν και πεζουν κιαθαρα,βιολι,πιανο κλπ και οσο ναναι...αναθερμανθηκε το θεμα μεσα μου :)
την κιθαρα θελω να την αγορασω σαν δωρο στον εαυτο μου κατα τον μαρτιο, οποτε και ελπιζω να εχω τα χρηματα (φοιτητης γαρ ) :)

οπως το ειχα φτιαξει στο μυαλο μου (φυσικα χωρις να ξερω αν κατι τετοιο μπορει να ειναι εφικτο) σκεφτηκα για αρχη να παρω μια κιθαρα που να ειναι κατα το δυνατοτερο κοντα στα ακουσματα μου , να μαθω τα βασικα (συυγχορδιες κλπ κλπ) τελος παντων να αποκτησω μια Χ επαφη με το οργανο , και αφου εν τελει καταφερω να μαθω καποια (εστω τμηματικα) κομματια και αποκτησω τον"αερα" τοτε σαν επομενο βημα ελεγα να ασχοληθω με παραμορφωσεις και τα λοιπα εφε
εξαλλου για κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος υπαρχουν πολλα δωρεαν προγραμματα ελευθερα προς κατεβασμα στο διαδυκτυο , τα οποια πιστευω ( ? ) βοηθανε για να ερθω σαν πρωτη επαφη με τις παραμορφωσεις και τα εφε
και αφου μαθω και συνιθισω σε αυτες,τοτε να αγοραζα και εναν ενισχυτη περισσοτερο "ειδικο" για κατι τετοιο

εν ολιγοις σκεφτομουν για μια unisex κιθαρα η οποια στο τελος μαζι με την εξελιξη μου θα με ακολουθουσε και αυτη "στολιζοντας" την καταλληλως :)

οσο για τα χρηματα  χμ... με γερη οικονομια εξαλλου για καλο θα πανε :) ) θα ελεγα γυρω στα 300 για το πακετο ομως ...
ενω για το ποσο ζεστα το εχω , δυστυχως οσο ζεστα και αν τοχω αν δεν εχεις χρονο δεν μπορεις να κανεις και πολλα
σαββατοκυριακα κυριως και καμια παρασκευη ...


ελπιζω να εγινα κατανοητος και να βοηθησα :)




Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Κάνε λίγη οικονομία ακόμα ( ;D ) και πάρε το Fender ενισχυτή κι αυτή:


http://www.thomann.de/gr/cort_g210_bk.htm


Υπολόγιζε και κανένα 10άρικο για καλώδιο και πένες.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος antonis_vet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Επειδη δεν γνωριζω τα του χορου , αυτη η κιθαρα τι προτερηματα-μειονεκτηματα και γενικα τι διαφορετικο μπορει να προσφερει σε σχεση με την Stratocaster που μ εδειξες προηγουμενως ??
Το οικονομικο ειναι σιγουρα ενα .. :)

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Επίσης αξιοπρεπέστατες entry-level κιθάρες είναι και οι Yamaha Pacifica (ναι, το ξέρω τις φέρνει και ο Νάκας... μη βαράτε) με τιμές από 200€ έως 250€



...και με ένα ενισχυτάκο Roland Cube 15W γύρω στα 90€ είσαι καλυμένος για αρχή


Αποσυνδεδεμένος antonis_vet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
μητσο αυτη που μου εδειξες στην αρχη http://www.thomann.de/gr/fender_squier_standard_fat_strat_bk.htm  για το (ανυπαρκτο ακομα) επιπεδο μου ειναι value for money ή αργοτερα θα παρακαλαω να βρω που θα την πουλησω αν θελω να παρω αλλη ?
δηλαδη θα μου κανει για καμια 2-4 χρονια  μεχρι να νοιωσω οτι θελω κατι καλλυτερο ?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Βασικά γι' αυτό στην πρότεινα, γιατί είναι αρκετά καλοφτιαγμένη, ώστε να μην κοιτάς να την ξεφορτωθείς όταν θα έχεις αποκομίσει 2 πράγματα πάνω στο όργανο. Έχω μικρή προσωπική εμπειρία με την χαμηλότερης κλίμακας σειρά, την Affinity, και μου είχε φανεί στιβαρή και καλή συναρμογή. Οπότε δε βλέπω πώς η καλύτερη σειρά Standard της Squier δε θα είναι καλή αγορά. Πιστεύω ότι θα την κρατήσεις ακόμη κι αν κάποια στιγμή αποκτήσεις κιθάρα των 1000+ ευρώ.


Όλες οι κιθάρες που σου προτάθηκαν ηχητικά κινούνται σε όμοια πλαίσια, λόγω ίδιας διάταξης μαγνητών (διπλός-μονός-μονός). Διαφέρουν κατασκευαστικά σε συναρμογή κι εξαρτήματα. Τις μεγάλες διαφορές στον ήχο που θα ακούς τις διαμορφώνει ο ενισχυτής.


Κάνε λίγη υπομονή μέχρι να μαζέψεις κι άλλες απόψεις, πιθανόν κι από πολύ πιο έμπειρους από εμένα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
26255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 23:36
από Amylo
1 Απαντήσεις
1530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 13:57
από MACMISIAS
6 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 16:36
από Neikos
83 Απαντήσεις
27150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 17:43
από Vaggelis...
7 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 18:59
από Und3ad
20 Απαντήσεις
7588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 01:06
από k-chol
14 Απαντήσεις
5707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 16:05
από adr1anos
16 Απαντήσεις
6379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 17:48
από kbasilis
14 Απαντήσεις
17913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/12, 00:27
από foulis
4 Απαντήσεις
4152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:35
από Ioannis Anastassakis