Αποστολέας Θέμα: Telecaster μεχρι 350 euros  (Αναγνώστηκε 6452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Telecaster μεχρι 350 euros
« στις: 13/12/07, 18:11 »
Το λεει και ο τιτλος.Εχετε να μου προτεινεται καποια φτηνη Tele μεχρι 350 euros?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #1 στις: 13/12/07, 19:31 »
Σε αυτή την τιμή θα κοίταζα για κάτι σε Squier...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #2 στις: 14/12/07, 11:19 »
Δεν πας λιγο παραπανω, ε; Να επαιρνες την classic player baja και να εκλεινε το θεμα tele... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #3 στις: 14/12/07, 19:03 »
Εκτός από την baja που όντως είναι έξοχη κιθάρα, υπάρχει και η πολύ καλή lite ash η οποία είναι αρκετά φτηνότερη. Αν αποφασίσεις να ξοδέψεις κάτι παραπάνω, τα 450 Ευρώ είναι πιο κοντά στον προϋπολογισμό σου απ' ότι τα 600 της baja... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/07, 19:11 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #4 στις: 14/12/07, 20:48 »
Να προσθεσω οτι και για τις δυο αυτες τελε καλο ειναι να δεις και να παιξεις μερικες, γιατι η ποιότητα παίζει αρκετα... Καλος ο καθε Θωμας, αλλα προσωπικα δινω λιγο παραπανω σ'αυτο το επιπεδο τιμων για να δω κα να παιξω πριν αγορασω.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #5 στις: 15/12/07, 04:26 »
Ακουστε τι γινεται..Ειμαι μπασιστας,παρολα αυτα ομως καθοτι απο κιθαρα ξεκινησα πρωτα μου εχει μεινει μια Ibanez RG 470...Καθοτι συνεχιζω και παιζω κιθαρα σπιτι σκεφτομαι να την πουλησω και να την αντικατασησω με μια Tele...Καταρχην, μια Squier Tele ποιοτικα σαν οργανο πιστευετε οτι ειναι καλυτερη κιθαρα απο την RG μου?Μην παρω μια χειροτερη εισβαρος της...Ακομη σκεφτομουν και μια Epiphone Sg αλλα μαλλον προς Tele κλεινω..Το συμπερασμα ειναι οτι γενικα θελω να κανω αντικατασταση και οτι η κιθαρα θα προοριζεται για ''οικιακη'' χρηση και για γραψιμο κομματιων...Αξιζει να αντικαταστησω την Rg με μια Squier η μια Epiphone?Ειναι καλυερα σαν οργανα?Ασχετο απο θεμα γουστου και ηχοχρωματος μιας και η νεα αγορα ειναι αναμφιβολα κατι πολυ μακρια απο την μεταλλαδικη Ibanez..?Στην περιπτωση που κρατησω χρηματα για μια Fender τοτε προφανως δεν υπαρχει αμφιβολια..Πειτε μου τη γνωμη σας αν αξιζει να κανω μια τετοια 'ανταλλαγη''...

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #6 στις: 15/12/07, 08:57 »
Ποιοτικα ειναι χειροτερη εκτος και αν το ψαξεις πολυ, αλλα ειναι διαφορετικο οργανο, η μερα με τη νυχτα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #7 στις: 15/12/07, 10:48 »
O mathanas έχει δίκιο και στα δύο σημεία. Κατ' αρχήν δεν μπορείς να περιμένεις συγκρίσιμη ποιότητα κατασκευής ανάμεσα σε δύο κιθάρες όταν η μία κοστίζει 150 Ευρώ και η άλλη 500. Αν μιλήσουμε για μια Fender όπως αυτές που αναφέρθηκαν ήδη, τότε μπορεί να γίνει μια σύγκριση. Το κυριότερο όμως είναι η διαφορά στην φιλοσοφία, την αίσθηση και τον ήχο ανάμεσα σε μια telecaster και μια Ibanez H-S-H με Floyd Rose. Κυριολεκτικά η μέρα με τη νύχτα. Το θέμα είναι εσύ τι ψάχνεις, γιατί θέλεις να αντικαταστήσεις την Ibanez και ποιά κιθάρα θα σού δώσει αυτό που ψάχνεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #8 στις: 15/12/07, 10:56 »
Συναδελφε εις διπλουν ;)...σε καταλαβαινω απολυτα.Ειχα και γω μια Ibanez RG 470 του '97.Την πουλησα γιατι αν κ καλη κιθαρα..με ωραιο μανικι..δεν ηταν αυτο που χρειαζομουν.Αν και γω παιζω μπασο..μια κιθαρα για να γραφω τα δικα μου πραγματα την χρειαζομαι.Σε Τελεκαστερ..ισως βρεις σε τετοια λεφτα μια Swing.Περασα τις προαλλες απο το μαγαζι αυτο με τον Parlats kai Papajohnny και ειδαμε ωραιες κιθαρες σε καλες τιμες.Μπορουν κ οι ιδιοι να σου επιβεβαιωσουν την εκπληξη τους οταν τους εβαλε και δοκιμασαν μια κιθαρα των 300Ε!Ηταν πολυ καλη για τα λεφτα της.Ωραιο μανικι και συμπαθεστατοι μαγνητες.Οποτε για ριξε και μια ματια στον Κουρμπη(Θεμιστοκλεους 54 Αθηνα- τηλ 210 3615540).Επισης να πω..οτι την ημερα εκεινη μπηκα σε διαφορα μαγαζια..και ηταν το μοναδικο(ενταξει και ο Δημου ειναι πολυ εξυπηρετικος κ σωστος) που με αντιμετωπισαν με ευγενεια αλλα και προθυμια 8).Για Καγμακη ουτε λογος..αγενης και απροθυμος.. >:(

Υ.Γ.:Δεν συμφωνω οτι η Ιbanez ειναι μεταλλαδικη κιθαρα.Ισα ισα..ειναι κιθαρα(ιδιως τα RG470) που "σηκωνει" πολλες βελτιωσεις γιατι απο την μανα της ειναι καλη...και μπορεις να παιξεις πολλα ειδη.Εγω προσωπικα την εδωσα γιατι ηθελα τον χαρακτηριστικο πριμα ηχο της fender στα καθαρα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #9 στις: 15/12/07, 13:58 »
Το ξερω οτι ειναι καθαρα θεμα φιλοσοφιας και οτι η Ibanez ειναι πολυ διαφορετικη σαν κιθαρα απο αυτη που θελω..Επειδη ομως ψαχνω τον Fender ηχο σκεφτομουν μηπως θα μπορουσα να τον εχω με μια φτηνη Tele ας πουμε εστω και Squier χωρις ομως να ''σκοτωσω'' την RG.Απο οτι μου λετε παντως αυτο δεν ειναι τοσο δυνατο και αυτο ειναι και το λογικο βασικα..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/07, 14:00 από flea »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #10 στις: 15/12/07, 14:17 »
Tι θα πει κατά τη γνώμη σου "Fender ήχος"; Η μάρκα δεν αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο ηχητικό προσανατολισμό, ειδικά αν σκεφτείς πόσες διαφορετικές κιθάρες και μοντέλα έχει μια φίρμα σαν τη Fender. Ένα στοιχειώδη ήχο tele νομίζω ότι μπορείς να τον έχεις άνετα και με μια Squier, ειδικά αφού τη θέλεις μόνο για χρήση στο σπίτι. Ρίξε μια ματιά στο youtube και θα βρεις πολλά κλιπάκια από άτομα που παίζουν με Affinity Squier, ώστε να πάρεις μια ιδέα τι ήχο μπορείς να περιμένεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #11 στις: 15/12/07, 16:08 »
...και ποιος ειναι και ο 'τελε ηχος' τελικα, να προσθεσω.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #12 στις: 15/12/07, 16:27 »
Ακουστε μπαντες σαν τους Bloc Party,Arctic Monkeys,Franz ferdinand...τετοιες μπαντες..Οσον αφορα ειδικα τον Tele ηχο

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #13 στις: 15/12/07, 17:05 »
Σιγουρα, αυτo to snappy παιξιμο που χαρακτηριζει αυτες τις μπαντες ταιριαζει στη τελε. Βεβαια και σε αλλες κιθαρες, νομιζω τελε ειδα μονο στους Franz...? Με το σχολιο περι 'ηχου τελε' εννοουσα οτι εχουμε ακουσει τοσα πολλα και διαφορετικα πραγματα παιγμενα με τελε, που ποιος ειναι τελικα ο ηχος της? Ο Mike Stern, o Brad Paisley, o Roy Buchanan, o Jimmy Page, τα παιδια στις μπαντες αυτες...? Προσωπικα, η τελε ειναι η 'βασικη' μου κιθαρα, οποτε ειμαι λιγο...προκατειλημενος... :) :)

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #14 στις: 15/12/07, 17:19 »
Σε αυτο που λες εχεις ενα δικιο..εγω ανεφερα αυτες τις μπαντες για να καταλαβεις περιπου τον ηχο Tele που θελω..Ειδικα οι Bloc party που εχει τυχει να τους δω και live βασιζονται αποκλειστικα σε tele..Οποτε το συμπερασμα ειναι Fender Tele η τιποτα...Σε σχεση βεβαια με την Ibanez που ηδη εχω στην κατοχη μου..Εκτος αν σκοτωσω την κιθαρα μου για χαρη του ''κακου'' Αffinity Squier για χαρη του διαφορετικου.Καπως ετσι??

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Telecaster μεχρι 350 euros
« Απάντηση #15 στις: 15/12/07, 17:32 »
Δεν ειμαι σιγουρος για το 'τελε η τιποτε', αλλα σιγουρα τους τονους που ψαχνεις θα σου τους δωσει σιγουρα μια καλη τελε. Εγω δε θα το σκεφτομουνα 'μεσω' RG. Την RG δεν την θελεις πια, οποτε απλα την διωχνεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/02, 17:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/03, 12:25
από zaeko
29 Απαντήσεις
12581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 04:35
από elavd
78 Απαντήσεις
32440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 21:33
από Fteo
74 Απαντήσεις
24313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
5 Απαντήσεις
4632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 18:16
από Gabriel6th
20 Απαντήσεις
8932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
18 Απαντήσεις
7233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 22:53
από the emperor
3 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 12:06
από PlusYeaR
2 Απαντήσεις
1184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/23, 23:20
από Stel Andre