Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια πάνω για δουλειά πάνω στη τεχνική- Legatο  (Αναγνώστηκε 7407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Παίζω κιθάρα περίπου 6-7 χρόνια απο τα οποία όμως τα 3-4 μόνο ακόρντα. Τα τελευταία 3 λοιπόν αποφάσισα οτι η ρυθμική κιθάρα δεν είναι τόσο του γούστου μου και ήθελα να μπω πιο πολύ στο lead μέρος της. Στην αρχή έπαιζα κάτι σολάκια μόνος μου και μετά πήγα σε ένα καθηγητή, με τον οποίο μέσα σε δύο χρόνια η τεχνική μου βελτιώθηκε αρκετά, τόσο σε παίξιμο όσο και σε θεωρητικά στηρίγματα. Το πρόβλημα μου είναι οτι τον τελευταίο χρόνο κατοικώ στο εξωτερικό για σπουδες και λόγω γλώσσας και χρημάτων είναι δύσκολο να κάνω μαθήματα, και θεωρώ οτι μένω σχετικά στάσιμος. Τα προβλήματα που εντωπίζω εγω προς το παρόν στο παίξιμο μου είναι η ταχύτητα και η φαντασία. Ξέρω οτι το δεύτερο θα ρθει με τον καιρό. Αλλά για το πρώτο νομίζω οτι υπάρχουν πράγματα που μπορώ να κάνω. Στα τελευταία μαθήματα που έκανα με τον καθηγητή μου μου είχε δείξει μερικές τεχνικές για να βελτιώσω την ταχύτητα μου, οι οποίες πλέον όμως δεν με βηθάνε πολύ. Το κύριο πρόβλημα μου νομίζω οτι σχετίζεται με τα λεγκάτο, τα οποία είναι πραγματικά ο αδύνατος κρίκος στο παίξιμο μου. Είναι χειρότερα και απο τελείως αρχάριου. Μήπως έχει κανείς σας τίποτα ασκήσεις ή προτάσεις για το συγκεκριμένο θέμα. Τα είδη μουσικής που με ενδιαφέρουν είναι η ροκ, η μπλούζ και λίγο η τζαζ. Ηχογράφησα πολύ πρόχειρα, με τα πενιχρά μέσα που έχω μαζί μου ένα σολάκι πάνω σε ένα μπακινκ τράκ που βρήκα για να δείτε περίπου τι μπορώ και τι θέλω να παίξω. Έχω αφήσει επίτηδες μερικά λάθη είτε τεχνικά είτε τονικά.

Μπορείτε να το ακούσετε εδώ: https://www.box.com/s/39xv26kzkyrqwsvsud6a

Ευχαριστώ για όλα,

Γιάννης (20)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/12, 22:14 από AlteredMind »
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
φτιαξε το λινκ σου..τα ιδια λαθη κανω κ εγω με αυτα τα σαιτ του διαβολου!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καλύτερα τώρα;
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος kannenas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
προσθεσε λιγο vibrato, κατα τα αλλα το παιξιμο ειναι οκ και μεσα στο χρονο, αλλα το vibrato ειναι πολυ σημαντικο. ασκησεις για Legatο μπορεις να βρεις απειρες στο διαδυκτιο, επελεξε καποιες απλες χρωματικες τυπου 123 η 1234 και keep practicing.

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Επειδή δεν το χω με το vibrato καθόλου, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
(...)

Τα προβλήματα που εντωπίζω εγω προς το παρόν στο παίξιμο μου είναι η ταχύτητα και η φαντασία.


(...)

Τα είδη μουσικής που με ενδιαφέρουν είναι η ροκ, η μπλούζ και λίγο η τζαζ.

(...)



Σχετικά με την ταχύτητα, legatos και άλλες τεχνικές, πρέπει να ασχοληθείς με τις κατάλληλες ασκήσεις. Υπάρχει άφθονο και δωρεάν υλικό στο internet για κάθε επίπεδο. Google it...


Σχετικά με την φαντασία, θα έρθει όπως λες με τον καιρό, αλλά με την προϋπόθεση, ότι ακούς πολύ την (τις) μουσική (-ες) που σε ενδιαφέρουν. Για να προχωρήσεις σε κάποιο είδος μουσικής, πρέπει παράλληλα να αποκτήσεις τα κατάλληλα ακούσματα. Αυτό μπορεί να επισπευσθεί με διάφορους τρόπους.
πχ αν οδηγάς συχνά, φρόντισε να έχεις στο αμάξι σου καινούργιο υλικό να ακούς, κάθε εβδομάδα. Αν στον εργασιακό σου χώρο επιτρέπεται, φροντίζεις και εκεί επίσης το ίδιο... Αν πας σε γυμναστήριο εφοδιάσου με mp3όφωνο κλπ

Φαντάσου ένα Κινέζο, Αμερικάνο ή Αυστραλό να προσπαθεί να μάθει ποντιακή, κρητική, ηπειρώτικη μουσική ή ρεμπέτικα. Χωρίς τα κατάλληλα ακούσματα δεν θα καταφέρει και πολλά...


Εάν σε ενδιαφέρει η τζαζ δες τα μαθήματα/άρθρα που έχω ανεβάσει. Για την ευκολία σου, σου συγκέντρωσα τα links παρακάτω και με την σωστή σειρά. Το πρώτο link δεν έχει σχέση με την τζαζ, αλλά με 3φωνα ακόρντα, που είναι απαραίτητη η κατανόηση τους και η ευχέρεια στην χρήση τους πριν την ενασχόληση με τα 4φωνα...


Threads που συσχετίζονται με ακόρντα
Chord Melody / Chord Solo
Υπερσυγχώνευση - Superimposition
Dominant 7 work out
Bb Blues, εύκολο, suffle και jazzy
Blue Bossa, ματζόρε, ημι-ελαττωμένες και αλλοιωμένες δεσπόζουσες
Κι άλλα ακόρντα??? Ναι, ναι ξέρω σας τα έπρηξα   ;D
Συμβουλές συνοδείας και εξοικείωση συγχορδιών

Threads που συσχετίζονται με σόλα και αυτοσχεδιασμό
Τα licks στον αυτοσχεδιασμό Μέρος 1ο
Τα licks στον αυτοσχεδιασμό Μέρος 2ο


Το 3ο μέρος θα είναι έτοιμο μετά τις γιορτές και χρόνος να υπάρχει και θα ξεκινήσω νέες σειρές από  threads: "Τα arpeggios στον αυτοσχεδιασμό" και "Τα patterns στον αυτοσχεδιασμό" και  θα συμπληρώσουν "Τα licks στον αυτοσχεδιασμό", γιατί κατά την γνώμη μου και τις έως τώρα γνώσεις μου ισχύει :

jazz αυτοσχεδιασμός = (licks + arpeggios + patterns + δημιουργικότητα, φαντασία) x ακούσματα

ελπίζω τα άρθρα/μαθήματα, αν σε ενδιαφέρουν να σου φανούν χρήσιμα...   
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/12, 22:29 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ τόσο για την απάντηση σου όσο και για το χρόνο που χάλασες παραμονή χριστουγέννων για να βοηθήσεις έναν άγνωστο.

Θα κοιτάξω όλα τα άρθρα σου μιάς και τώρα έχω αρχίσει να ρίχνω βλέμματα στη τζαζ, νομίζω θα βοηθήσουν.

Όσο για τη συμβουλή σου να ψάξω στο γκουγκλι για υλικό, οφείλω να ομολογήσω οτι το έχω κάνει πολλέ φορές τόσο στο γκουγκλ όσο και στο γιουτιουμπ αλλά είναι τόσα πολλά και χαοτικά που δεν μπορώ να καταλάβω ποιές είναι οι σωστές ασκήσεις.

Η μοναδική που με βοήθησε λίγο ήταν να παίζω όλους τους τρόπους απο μία τονικότητα με διαφορετικές τεχνικές ( πχ sweep picking, 1 πένα 2 λεγκάτα, 2πένες ένα λεγκάτο) , αλλά εκτός του οτι είναι λιγάκι βαρετό να το κάνεις για πολλές ώρες μετά απο λίγο καιρό όσο και αν το έκανα έμενα στάσιμος.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
ΟΚ, δίκαιο το αίτημα σου για συγκεκριμένο υλικό. Θα δω τι μπορώ να κάνω αυτές τις μέρες για να σε βοηθήσω... :hmm



Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Καλές γιορτές σε όλους!


 Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ τόσο για την απάντηση σου όσο και για το χρόνο που χάλασες παραμονή χριστουγέννων για να βοηθήσεις έναν άγνωστο.

 


Αν και λίγο-πολύ είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας (κάποιοι κάναμε τις γνωριμίες μας μέσω του kithara), δεν παύουμε να είμαστε μια παρέα, που μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος, την μουσική. Αυτό το πάθος μας ενώνει και έτσι με πρωτοβουλία του Βραζίλη (νομίζω), δημιουργήθηκε αυτή η κοινότητα και γιατί όχι, στέκι, για συζητήσεις, chat, on-linejammingκαι πολλά άλλα. Το μεγαλύτερο λειτούργημα αυτής της κοινότητας είναι το φόρουμ όπου δίνει την ευκαιρία σε ενεργά μέλη να βοηθήσουν αρχάριους, οι οποίοι με την σειρά τους αργότερα, αφού προχωρήσουν θα βοηθήσουν τους νεότερους και έτσι θεσπίζεται μια άτυπη παράδοση, ανεπίσημης διδασκαλίας και καθοδήγησης.   



 
 Όσο για τη συμβουλή σου να ψάξω στο γκουγκλι για υλικό, οφείλω να ομολογήσω οτι το έχω κάνει πολλέ φορές τόσο στο γκουγκλ όσο και στο γιουτιουμπ αλλά είναι τόσα πολλά και χαοτικά που δεν μπορώ να καταλάβω ποιές είναι οι σωστές ασκήσεις.

 
 


Σε καταλαβαίνω, γιατί ήμουν και εγώ σε αντίστοιχη θέση πριν χρόνια.


 
 .... πριν αρχίσω να μελετώ συστηματικά, έβρισκα σκόρπιες γνώσεις από το internet (κυρίως από το youtube), αν και καταλάβαινα επιμέρους θέματα μου ήταν αδύνατο να δω την όλη εικόνα. Έτσι κάποια στιγμή το πήρα απόφαση και έδωσα πάνω από 300 ευρώ και παρήγγειλα βιβλία  (κυρίως του aebersold).
ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑ (αργότερα τα κατέβασα όλα) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ. Αν δεν τα είχα ακριβοπληρώσει και απλά  τα κατέβαζα ίσως να μην τα εκτιμούσα και μην τα διάβαζα τελικά. Λέω ίσως…




Η συμβουλή μου είναι να αγοράσεις (επενδύσεις σε) κάποιο βιβλίο ή DVD.

Πχ (τελείως ενδεικτικά μιας υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια βιβλία)

http://www.amazon.com/New-York-Guitar-Method-Volume/dp/1594899878

http://books.google.gr/books?id=J6ci2WLayJwC&printsec=frontcover&dq=corey+christiansen&hl=el&sa=X&ei=NhfbUImQFejC0QX874CwAg&ved=0CEcQ6AEwBA

http://www.torvund.net/guitar/index.php?page=video&vid=1082

Παρ’ όλα αυτά, οι καιροί που διανύουμε είναι δύσκολοι, κατά συνέπεια ακόμα και τα 20-30 ευρώ είναι ένα ποσό που ίσως δεν περισσεύει, όπου σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν 100ντάδες σελίδες όπως αυτή,

http://www.guitarlessons365.com/?s=legato

όπου θα μπορέσεις να αντλήσεις αρκετό υλικό δωρεάν.

Σχετικά με το youtube, αν βρεις κάποιο μάθημα που σου αρέσει/σου κάνει/σε βολεύει/λειτουργεί για σένα, τότε μια καλή ιδέα είναι να πας στο κανάλι του uploaderκαι να δεις συγκεντρωμένα όλα του τα βίντεο (πολύ πιο πρακτικό από blind-searching)

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή μελέτη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/06, 22:31
από actr
3 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 10:48
από Μ.Π
9 Απαντήσεις
29398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 22:01
από sofitia
9 Απαντήσεις
4353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 11:34
από zeromancer
2 Απαντήσεις
1678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 20:13
από elian
31 Απαντήσεις
12851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:38
από Fourier
9 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 14:33
από Jose
1 Απαντήσεις
1662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 23:38
από Crossroad
2 Απαντήσεις
1656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/12, 18:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
8 Απαντήσεις
7474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/12, 16:27
από Spyros Delta