Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με Ibanez Edge II  (Αναγνώστηκε 7884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προβλημα με Ibanez Edge II
« στις: 08/01/13, 13:06 »
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!!! Το πρόβλημα με το Edge II τρέμολο της RG 350 που έχω είναι οτι όταν κάνω dive το κούρδισμα γίνετε πιο flat και όταν κάνω pull up  το κούρδισμα γίνετε πιο sharp. Έχω κοιτάξει το nut και δείχνει σφιγμένο, τα sadles φαίνονται ok, οι βίδες του λαιμού είναι οκ οπότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι το nut παρόλο που δείχνει σφιγμένο δεν είναι και κάνει κάποια απειροελάχιστη κίνηση που μου χαλάει το κούρδισμα  Διάβασα σε ενα φόρουμ οτι μια λύση είναι να βγάλω το nut, να βάλω λιγη ξυλόκολλα και να το ξαναβάλω  Έχει να μου προτείνει κανείς κάτι άλλο ή να μου πει πως να το κάνω σωστά αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας! :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #1 στις: 08/01/13, 13:16 »
οι χορδές από παλαιότητα τι λένε?

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #2 στις: 08/01/13, 19:29 »
Τις χορδές τις έχω αλλάξει πριν 20 μέρες και δεν πιστεύω οτι είναι εκεί το θέμα  απλά πιστεύω οτι δεν κλειδώνουν οι χορδές στο nut και για αυτό υπάρχει και το διαφορετικό ξεκουρδισμα, ανάλογα δηλαδή με το αν κάνω dive ή pull.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #3 στις: 09/01/13, 00:43 »
Αν θέλεις να τσεκάρεις αν σου "χανει" από το nut τότε βάρα την χορδή και πάτησέ την με το δάχτυλό σου από το nut και επάνω στο headstock δηλ. αν σου αλλάξει η νότα σημαίνει πως δεν "κλειδώνει" καλά το nut,κάντο και πες μας

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #4 στις: 09/01/13, 09:58 »
Το έκανα Βασίλη και δεν αλλάζει η νότα, τι σημαίνει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #5 στις: 09/01/13, 10:19 »
Αυτό σημαίνει πως το lock σου στο nut κλειδώνει σωστά και για να καταλάβεις τι εννοώ λάσκάρισε τις αλενόβιδες που σημαίνει πως δεν θα είναι κλειδομένο και ξαναδοκίμασέ το και θα δεις ότι η νότα κάνει bendάρει.

Εσύ απ'ότι κατάλαβα όταν δουλεύεις το τρέμολο χάνεται και το κούρδισμά σου και αυτό πάει ανάλογα με ποιά φορά δουλεύεις το τρέμολο,αν το πατάς (δηλ προς την κατεύθινση της ταστιέρας)μετά το κούρδισμά σου σαν να έχει "χαλαρώσει" όπως επίσης θα σημβεί το αντίθετο εαν κινήσεις το τρέμολο αντίθετα.

Αν είναι έτσι κάνε για αρχή το πολύ απλό αλλά με πολύ προσοχή,αν ανοίξεις από πίσω το πλαστικό θα δεις τα ελατήρια,

http://s1175.beta.photobucket.com/user/kbasilis/media/111.jpg.html?sort=3&o=3

Υπάρχουν οι δύο βίδες(δίπλα στα κόκκινα βέλη) με τις οποίες ρεγουλάρεις την ευθεία του floud σε σχέση με το σώμα,λοιπόν θα δώσεις ένα πολύ ελάχιστο τσακ σφίξιμο,αν σου ξεφίγει παραπάνω θα χαλάσεις την ρέγουλα,πρέπει να είναι τόσο ελάχιστο που δεν θα επιρεάσει ούτε το κούρδισμά σου.

Αν το δώσεις παραπάνω θα "τσιτώσεις" πιο πολύ τις χορδές και θα αλλάξει το κούρδισμά σου.

Με αυτόν τον τρόπο αν έχουν μείνει κάποια ψιλοκενά για τους χ,ψ λόγους (τα οποία δεν επιτρέπουν να πάρει σωστή επαναφορά)θα τα "μαζέψει".

Αν έχεις πάλι πρόβλημα τότε ή τα ελατήριά σου δεν κάνουν ή το χειρότερο σενάριο τα μαχαίρια ή οι βίδες που μπαίνουν τα μαχαίρια από το floyd έχουν φαγωθεί.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #6 στις: 09/01/13, 10:54 »
ειναι σωστα σεταρισμενο το floyd (πρεπει να ειναι παραλληλο με το σωμα της κιθαρας)?
Τσεκαρε τις βιδες για τζογους.

δες κατα ποσο μετα τη χρηση του τρεμολο αλλαζει η κληση του floyd ως προς το σωμα....αν ναι τοτε η τα ελατηρια μαλλον εχουν "λαστιχαρει" και θελουν αλλαγη(μου εχει τυχει σε bc rich) η ποιο δυσκολα να εχουν σκαφτει οι γλιστρες στο floyd (εδω πρεπει να εκτιμησει τεχνικος το μεγεθος της ζημιας και να δει τι ανταλλακτικο θα χρειαστει)




ελπιζω να βοηθησα! :-\

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #7 στις: 09/01/13, 11:26 »
Βασίλη, αυτό το τρέμολο της Ibanez έχει διαφορετική διάταξη απο τα κλασσικά Floyd γιατί έχει το Zero point system, αλλά όπως και να χει έχω σφίξει τις αντίστοιχες βίδες και δεν υπάρχει κανένας τζόγος. Το θέμα είναι οτι δεν μου αλλάζει η κλίση στο Floyd όταν το χρησιμοποιώ οπότε δεν ξέρω αν φταίνε τα ελατήρια για το όλο θέμα. Είναι και μερικών μηνών μόνο η κιθάρα οπότε χλωμό το βλέπω. Αν έχει γίνει λαλακια με τα pivot την βάψαμε...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #8 στις: 09/01/13, 12:03 »
Δες την σωστή ευθηγράμιση ως προς το σώμα της  κιθάρας

http://forum.ibanez.com/default.aspx?g=posts&m=484494

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-i19Af9EaS7dBL6yxC_t2QERICdOMSuC5h09H6I2gyV6W10TdyPVrGw_H1g


Επιδή το τρέμολο έχει "τριγωνικό" σχήμα(αν το δεις από τα πλάγια) πρέπει η πλευρά που είναι από κάτω να είναι παράληλη με το σώμα και από πάνω να φαίνεται τριγωνικά σαν να "κατηφορίζει" προς την μεριά της ταστιέρας, επλίζω να μην σε μπέρδεψα.
 
Όταν λες πως έσφιξες τις αντίστοιχες βίδες τι εννοείς?

Γιατί την αντίστοιχη δουλειά με τις βίδες που σου είπα την κάνει η βίδα με την στρόγγυλη κεφαλή που σου επιτρέπει να την δουλεύεις με το χέρι. http://www.marginmusic.com/IbanezSpringSystem.jpg

Τα πλαϊνά ελατήρια έχουν μια μπάρα http://www.marginmusic.com/IbanezSwitchableTrem.jpg  δες αν είναι σωστά στην θέση της
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/13, 12:08 από kbasilis »

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #9 στις: 09/01/13, 12:26 »
Στο καινούργιο το edge το σχήμα δεν ειναι τριγωνικό οπότε το κοιτάς και πιο εύκολα γιατί στα παλιά σε μπέρδευε λιγάκι και είναι οκ. Δεν είναι θέμα setup Βασίλη  τα κάνω χρόνια αυτά και ξέρω τι μου γίνετε  αλλά ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Και για τις βίδες που μου είπες  εννοώ αυτές που συγκρατούν τα ελατήρια πάνω στο μπλοκ του τρέμολο  Η αλήθεια ειναι οτι αυτές ηταν λιγο χαλαρές και τις έσφιξα και έγινε το εξης: ενώ τώρα συνεχίζει να χάνει στα dive, όταν το ξανασηκώσω ξαναερχετε στο κανονικό κούρδισμα αλλα τώρα δεν πάει παραπάνω. Σε μπέρδεψα ε? εγώ να δεις...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #10 στις: 09/01/13, 12:40 »
Στο καινούργιο το edge το σχήμα δεν ειναι τριγωνικό οπότε το κοιτάς και πιο εύκολα γιατί στα παλιά σε μπέρδευε λιγάκι και είναι οκ. Δεν είναι θέμα setup Βασίλη  τα κάνω χρόνια αυτά και ξέρω τι μου γίνετε  αλλά ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Και για τις βίδες που μου είπες  εννοώ αυτές που συγκρατούν τα ελατήρια πάνω στο μπλοκ του τρέμολο  Η αλήθεια ειναι οτι αυτές ηταν λιγο χαλαρές και τις έσφιξα και έγινε το εξης: ενώ τώρα συνεχίζει να χάνει στα dive, όταν το ξανασηκώσω ξαναερχετε στο κανονικό κούρδισμα αλλα τώρα δεν πάει παραπάνω. Σε μπέρδεψα ε? εγώ να δεις...

Όπως το βλέπω από την φώτο οι βίδες που λες δεν νομίζω να επιρεάζουν το πόσο τραβιούνται τα ελατήρια.

Εμάς μας νοιάζει το ελατήριο να επανέρχεται κανονικά αν δοκιμάσεις να δώσεις μια ιδέα την βίδα με την στρόγγυλη κεφαλή τότε αν έχει κάπου κάποιο τζόγο θα το  μαζέψει και θα σου επαναφέρει κανονικά,αν και όπως τα περιγράφεις τα ελατήρια πρέπει να έχουν πρόβλημα γιατί αντί να ασκήσουν δύναμη ώστε να κλείσουν αυτά παραμένουν ανοιχτά με αποτέλεσμα να μην έρχεται στην κανονική τους θέση μόνο όταν το πας εσύ με το χέρι δηλ όταν τα "βοηθάς".

Δοκίμασε αυτό που σου είπα με την βιδούλα(μπας και υπάρχει κάποια περίπτωση και για να μην μπαίνεις σε έξοδα) αν σου κάνει πάλι τα ίδια τότε το πιθανόν είναι τα ελατήρια.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #11 στις: 09/01/13, 13:20 »
Το προβλημα με τα ελατηρια το ειχα σε καινουρια κιθαρα κσι εγω οποτε μην το θεωρεις απιθανο ;)

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #12 στις: 09/01/13, 13:56 »
Το προβλημα με τα ελατηρια το ειχα σε καινουρια κιθαρα κσι εγω οποτε μην το θεωρεις απιθανο ;)

Ότνως αν το υλικό δεν είναι και καθός πρέπει όσο το δουλεύεις  το τρέμολο αυτό "παρταλιάζεται"και μετά δεν επανέρχεται στην αρχική του θέση.

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #13 στις: 09/01/13, 14:00 »
Το πάλεψα λίγο με την βίδα παιδιά αλλά τίποτα...και το θέμα είναι οτι πολύ αμφιβάλω αν υπάρχουν και ελατήρια να αγοράσω, η Ibanez έχει ενα θεματακι με τα ανταλακτικα της...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #14 στις: 09/01/13, 14:22 »
Το πάλεψα λίγο με την βίδα παιδιά αλλά τίποτα...και το θέμα είναι οτι πολύ αμφιβάλω αν υπάρχουν και ελατήρια να αγοράσω, η Ibanez έχει ενα θεματακι με τα ανταλακτικα της...

Καλά έχουνε επινοήσει όλο αυτό το σύστημα και έχουν θέμα με τα ανταλακτικά της  ???

Κάνε εσύ μια ερώτιση σε κανένα μαγαζί ή άνοιξε κανένα θέμα για το που μπορείς να βρεις ανταλακτικά για το συγκεκριμένο

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #15 στις: 09/01/13, 19:07 »
Εχω ηδη ρωτησει τον Τριμη Βασιλη, ειναι αυτος που εχει το service ( και καλα..) της Ibanez εδω, και τα αποτελεσματα δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα ..αυτος μαλιστα μου ειπε οτι πιθανοτατα δεν φταινε τα ελατηρια,επειδη ειναι ολοκαινουργια, αλλα μαλλον ειναι καποιο γρεζι  σε καποιο απο τα pivot ή την βαση του και το οποιο εμποδιζει το τρεμολο να επανελθει και καλυτερα να την παω σε καποιον μαστορα. Το θεμα ειναι οτι αντε και την πηγα, αντε και εδωσα τα λεφτακια μου, αν θελει καποιο ανταλακτικο τι κανουμε? Και δεν μπορω να βρω και απο το internet πουθενα, ουτε στο ebay ουτε πουθενα αλλου. Τελως παντων, σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και το ενδιαφερον σου Βασιλη, ( και το αλλο παιδι επισης που επικοινώνησε) και θα δω τι θα κανω.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/13, 21:11 από afterforever »

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #16 στις: 10/01/13, 00:18 »
 ??? Συγνωμη να καταλάβω κάτι.Πήγες στον αντιπροσωπο της Ibanez στην Ελλαδα και σου είπε να την πας σε κάποιο ''μάστορα''?

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος afterforever

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #17 στις: 12/01/13, 09:58 »
Ναι, γιατί η αντιπροσωπεία δεν έχει δικό της service και προτείνει για αυτό τον Jimmy στην Χαρ. Τρικούπη.  :-\

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #18 στις: 12/01/13, 15:44 »
Εχω ηδη ρωτησει τον Τριμη Βασιλη, ειναι αυτος που εχει το service ( και καλα..) της Ibanez εδω, και τα αποτελεσματα δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα ..αυτος μαλιστα μου ειπε οτι πιθανοτατα δεν φταινε τα ελατηρια,επειδη ειναι ολοκαινουργια, αλλα μαλλον ειναι καποιο γρεζι  σε καποιο απο τα pivot ή την βαση του και το οποιο εμποδιζει το τρεμολο να επανελθει και καλυτερα να την παω σε καποιον μαστορα. Το θεμα ειναι οτι αντε και την πηγα, αντε και εδωσα τα λεφτακια μου, αν θελει καποιο ανταλακτικο τι κανουμε? Και δεν μπορω να βρω και απο το internet πουθενα, ουτε στο ebay ουτε πουθενα αλλου. Τελως παντων, σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και το ενδιαφερον σου Βασιλη, ( και το αλλο παιδι επισης που επικοινώνησε) και θα δω τι θα κανω.

άντε και είναι από γρέζι από που βρέθικε το γρέζι?
Και την κάνω αυτή την ερώτιση γιατί αν είναι από τόσο καλά υλικά τα ελατήρια και γενικά όλο το σύστημα πως είναι δυνατόν να γρεζάρισε?

άμα ήταν γρέζι μα την χρήση σιγά σιγά θα έπερεπε να στο διώξει ή να στο διαλύσει και μετά το τρέμολο να είναι ΟΚ.

Τεσπα να μην σε στοιχιώνω παραπάνω,αν την πας σε μάστορα και χρειαστεί ανταλλακτηκό θα το βρει αυτός μην σε αγχώνει,όταν με το καλό το φτιάξεις πες μας τι έφταιγε τελικά?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Προβλημα με Ibanez Edge II
« Απάντηση #19 στις: 12/01/13, 23:34 »
Έχω το ίδιο τρέμολο στην RG370DXZ.
Την κιθάρα την έχω κάτι λιγότερο από έναν χρόνο. Παίρνοντας την κιθάρα την ίδια στιγμή άλλαξα και χορδές και παρατήρησα ότι μου το έκανε κι εμένα αυτό.
Δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση, καθώς δε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα το τρέμολο.
Το είχα ξεχάσει τελείως, μέχρι την στιγμή που διάβασα το thread και λέω ωπ, για να δοκιμάσω.
Παρατήρησα λοιπόν ότι πλέον δεν μου το κάνει καθόλου.

Αυτό που άλλαξε στον τόσο καιρό είναι:
1. Οι χορδές μου παλιώσανε περισσότερο (έχω μια μανία να αλλάζω πολύ συχνά και να ΜΗΝ τις τεντώνω ιδιαίτερα στην αρχή).
2. Χρησιμοποίησα λίγο παραπάνω το τρέμολο.
3. Κάποια στιγμή στο ενδιάμεσο, είχα κάτσει και της είχα βελτιώσει λίγο το setup.

Πάντως, νομίζω ότι αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, δεν είναι δύσκολο να το λύσεις το τρέμολο, να τα βγάλεις όλα να τα καθαρίσεις και να τα ξαναδέσεις.

Μέχρι στιγμής πάντως, όσο και αν τη σκίζω (προσπαθώντας να επαναλάβω το "πρόβλημα"), δεν χάνει ούτε ένα Hz. ΟΚ, είμαι υπερβολικός, αλλά είχε πλάκα :)

Εdit1:
By the way, το τρέμολο σου είναι σφιγμένο; Αν είναι ίδιο με το δικό μου, έχει 2 βίδες (allen), που σηκώνουν/χαμηλώνουν τη γέφυρα. Μέσα σε αυτές έχει άλλες δύο βίδες (πάλι allen) οι οποίες κλειδώνουν τη γέφυρα. Ρίξτους ένα τσεκ ότι είναι σφιχτές (προσοχή: πρώτα βιδώνουμε ή λασκάρουμε τις μέσα και μετά τις έξω).

Edit2:
Αυτές τις βίδες λέω. Όχι ότι θα είναι αυτό, αλλά απόκλεισε ένα ένα τα σενάρια...

Edit3:
Εδώ θα βρεις όλα τα ανταλλακτικά που υπάρχουν (χρήσιμο, γιατί τα ψάχνεις μετά παντού με το part number, αλλά βλέπεις περίπου και από τι αποτελείται κλπ).
Κι εδώ θα βρεις πληροφορίες σχετικά με το λύσιμο/δέσιμο...

« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/13, 23:51 από vegos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/03, 15:07
από Lord-George
17 Απαντήσεις
8583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:14
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
13 Απαντήσεις
5518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
10 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 14:06
από teo_gp
4 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 08:37
από ogyon21
9 Απαντήσεις
4273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 00:34
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 12:26
από sporosvogas
3 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/13, 19:27
από vegos
0 Απαντήσεις
7322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/18, 16:03
από panixgr
45 Απαντήσεις
13734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/21, 00:54
από saved