Αποστολέας Θέμα: Αλκίνοος Ιωαννίδης  (Αναγνώστηκε 214922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλκίνοος Ιωαννίδης
« στις: 22/08/02, 18:04 »
Παιδια ολοι μας λιγο πολυ μπορει να γνωριζουμε διαφορα για τον Αλκινοο, για το τι θα κανει, ποιος ειναι κ.τ.λ. Αλλοι μπορει να εχει τυχει να τον γνωρισουν ποιο προσωπικα...και τεσπα οτι γνωριζουμε ας το γραφουμε αν θελετε σ'αυτο το θεμα για να ενημερωνομαστε ολοι οι Fan του Αλκινοου για τον ιδιο και για την δουλεια του...
Οι οτι θελετε να πειτε που αφορα τον Αλκινοο π.χ την αποψη σας την "Πορωση" που εχετε ή ΔΕΝ εχετε..την κατακριση σας ή συμπαρασταση σας...ΠΕΙΤΕΤΑ ΕΔΩ!!
Ευχαριστω εκ των προτερων....
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/04, 17:27 από Σωτήρης »

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #1 στις: 23/08/02, 20:22 »
Ελάχιστα ξέρω για τον Αλκίνοο, και είναι τα εξής:
Είναι απόφυτος του Λυκείου Δασουπόλεως και μεγάλωσε στη Λευκωσία. Σπούδασε κιθάρα και ίσως βιολοντσέλλο(?) και προέρχεται από μουσική οικογένεια.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #2 στις: 26/08/02, 01:03 »
Kserw epishs kata apokleistikothta pws diathetei ena eymegethes roloi (oxi gia toixo) se morfh portokaliou (an den me apata h mnhmh mou), to opoio tou to xarise mia filh mou, agorasmeno apo to emporiko Terpsitheas ston Peiraia.

Epishs se mia synaylia tou sto Thiseio arnhthike peismatika na tragoudisei th Μαντουβάλα molonoti tou zhththike epimona apo toulaxiston ena atomo (emena), gegonos pou apo mono tou apodeiknyei polla gia thn antimetwpish logikwn apaithsewn tou koinou tou.

Tha prospathisw na anamoxleysw th mnhmh mou kai na eksoryksw oles ekeines tis leptomereies pou aksizoun na ginoun koino kthma...empros gia enan Γυάλινο Τοίχο sto Kithara.Gr  ;)

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #3 στις: 26/08/02, 01:42 »
   Eπίσης θα ήταν πραγματικά παράληψη να μην αναφερθούμε στην τηλεοπτική του παρουσία στη μνημιώδη για την ελληνική τηλεόαση σιερά "Τα Μπακούρια" στον ΑΝΤ1 (Νομίζω όμως  πως έπαιξε κ σε μια άλλη στην ΕΡΤ η οποία όσο τουλάχιστον την θυμάμαι ήταν πραγματικά καλή.....ίσως κάνω κ λάθος κ να ήταν άλλος)
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #4 στις: 26/08/02, 23:10 »
με ολη μου την καρδια θα σε υποστηριζα Σωτηρη σ'αυτη σου την προσπαθεια να τεθει το θεμα 'αλκινοος' υπο ελεγχο...αλλα δεν νομιζω να ξερω τιποτα παραπανω απο οτι και ολοι οι αλλοι.
το μονο καινουριο που εμαθα ειναι οτι ο αλκινοος ηταν πολυ δυσαρεστημενος μετα την προσφατη συναυλια του στη νεα υορκη, διοτι ειχε ενα κρυωμα, και κατα τη γνωμη του δεν προσφερε οσα θα ηθελε στο κοινο. υποκειμενικα πραγματα πιστευω...απ'οτι ακουσα η συναυλια πηγε θαυμασια... :)
να'σαι καλα, αν σκεφτω κατι αλλο θα σου πω...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #5 στις: 27/08/02, 02:13 »
Ας προσπαθησω να βοηθησω κι εγω οσο μπορω, αφου ειναι ετσι...

Εγω λοιπον Σωτηρη ειχα σκοπο να σου γραψω καποια λιγα πραγματα που ξερω, αλλα ηθελα να διασταυρωσω καποιες πληροφοριες πρωτα....τελος παντων, θα τα πω οπως τα θυμαμαι και αν κανω λαθος, ας με διορθωσουν! :)

Ξερω οτι εκτος απο τις μουσικες του σπουδες εχει τελειωσει και δραματικη σχολη, γι'αυτο και ειχε ξεκινησει παιζοντας στην τηλεοραση, στα "Μπακουρια', που ανεφερε ο kostasd...

Ξερω επισης οτι ητανε στις ειδικες δυναμεις οταν ηταν φανταρος, απο επιλογη του. Θεωρουσε οτι το φανταριλικι πρεπει να ειναι αρκετα βαρετη εμπειρια και θελησε να μπει στις ειδικες δυναμεις, ωστε να εχει τουλαχιστον μια προκληση, σωματικη και ψυχικη, οσο θα ηταν εκει...

Επαγγελματικα ασχοληθηκε με την μουσικη οταν τον ανακαλυψε η Δ. Γαλανη - αυτον και τον Νικο Ζουδιαρη, με τον οποιο ηταν στενοι φιλοι. Δυστυχως δεν θυμαμαι που και πως τους ανακαλυψε ακριβως..... :-\

Αυτα ειναι ολα που μπορω να θυμηθω τωρα, αν θυμηθω περισσοτερα, θα επανελθω! ;) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/03, 01:47 από Steph »
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #6 στις: 27/08/02, 10:08 »
Στεφ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου...Και Φρανια ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη σου!!! ;)

Να και μερικες πληροφοριες, μαλλον να μια βιογραφια του Αλκινοου που βρηκα στο www.mad.gr

"Αλκίνοος Ιωαννίδης
Γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1969, όπου και μεγάλωσε. Τα πρώτα του καλλιτεχνικά ερεθίσματα τα δέχτηκε από την οικογένεια του που επακολουθεί να είναι η κύρια πνευματική του πηγή. Παράλληλα με το σχολείο φοίτησε στο Ευρωπαϊκό Ωδείο της Κύπρου μελετώντας κλασσική κιθάρα, θεωρητικά και αρμονία.

Το 1989 ήρθε στην Αθήνα για σπουδές στη Δραματική Σχολή του Εθνικού θεάτρου με δασκάλους όπως τη Λυδία Κονιόρδου και το Γιώργο Μιχαλακόπαυλο. Το καλοκαίρι του 1993 ερανίστηκε με τον θεατρικό Οργανισμό Κύπρου στο Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου, όπου ερμήνευσε το ρόλο του Μοσχιονα στο έργο "Σαμια" του Μένανδρου. Στον ίδιο χώρο. το καλοκαίρι του 1996 ερμήνευσε το σόλο του Απόλλωνα στο έργο "'Αλκηστη" του Ευριπίδη, με το θέατρο Τέχνης - Κάρολος Κουν. Εκτός από τις θεατρικές του δραστηριότητες στα 23 του χρόνια κάνει το ντεμπούτο του ως τραγουδιστής με τον δίσκο " Στην αγορά του Κόσμου " σε ενορχήστρωση του Τάκη Μπουρμα.

Δύο χρόνια αργότερα. κυκλοφορεί ο δίσκος "Όπως μυστικά και ήσυχα..." σε ενορχήστρωση του Γιώργου Ανδρέου. Οι δύο δίσκοι, που είναι αποτέλεσμα της Φίλιας του Αλκίνοου Ιωαννίδη με το συνθέτη Νίκο Ζούδιαρη, έγιναν χρυσοί.

Τους χειμώνες των ετών 1993-'94 και 1994-95 εμφανίστηκε στο "Χάραμα" της Καισαρίανης (χώρο που για δεκαετίες είχε φιλοξενήσει μεγάλους: εκπροσώπους του Ελληνικού τραγουδιού , όπως ο Τσιτσάνης, ο Παπαϊωάννου και η Μπελλουϊ με την Δήμητρα Γαλανή, την Ελένη Τσαλιγοπούλου και τον Γεράσιμο Ανδρεάτο.

Τα καλοκαίρια του 1994-95 συμμετέχει στις συναυλίες της Ελευθερίας Αρβανιτάκη σε όλη την Ελλάδα. Τον Οκτώβριο του 1995 εμφανίζεται στο Μέγαρο Μουσικής, στο έργο του Γιάννη Μαρκοπουλου "Ανά-γέννηση, Κρήτη ανάμεσα σε Βενετία και Πόλη".'

Το χειμώνα 1995-96 και το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς περιόδευσε στην Ελλάδα παρουσιάζοντας τραγούδια από τους δύο δίσκους καθώς και ανέκδοτα δικά του τραγούδια.

Στις αρχές του 1997 κυκλοφόρησε ο τρίτος προσωπικός του δίσκος με τίτλο "Ο Δρόμος, ο Χρόνος και ο Πόνος", σε δικούς του στίχους και μουσική και ενορχήστρωση από τον ίδιο και το Γιάννη Σπάθα."

Αυτα απο το mad.gr τωρα αν βρειτε η μαθετε κατι καινουργιο αν θελετε πειτε το εδω..για ευνοητους λογους!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος ellie

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...αγαπω τον κοσμο ολο..κι αλλο τοσο
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #7 στις: 27/08/02, 10:32 »
....allo ena pragma pou xerw oson afora ton xaraktira tou einai oti einai pio aplos ki apo ena aplo an8rwpo..meta apo mia sinavlia tou sto skali aglantzias ton iouni tou 99,enasfilos pou ton xerei proswpika,mas pire spiti tou ,mas ton sistise kai vgalame fwtografies....ekei einai pou ton agapisa ::)
...to patriko tou einai stin aglantzia....
Episis xerw oti o pneumatikos tou einai o mitropolitis morfou,to steki tou sti leukwsia einai 'ta kala ka8oumena',ki oti otan itan ma8itis,tragoudage se gnwsti mousiki skini tis leukwsias (Enallax)....
persi ton iouli edwse sinavlia sto xwrio galata me to sugrotima epea pteroenta,me dimotiko repertorio kai diko tou....

...auta pros to paron.....an ma8w ki alla sas enimerwnw! ;)
...we both know what memories can bring,
they bring diamonds and rust...

                                                   joan baez

Αποσυνδεδεμένος Alex012

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #8 στις: 28/08/02, 21:58 »
Εγώ δεν ξέρω πολλά βιογραφικά του αλλά θέλω να πω για τα καταπληχτικά live που κάνει. Έτυχε να τον δω δυο φορές πέρσι το καλοκαίρι με την Αρβανιτάκη και εκεί κατάλαβα πόσο μεγάλος καλλιτέχνης είναι. Επίσης δεν μπόρεσα να πάω αλλά άκουσα πολλές καλές κριτικές για τα live που έκανε μόνος του τον χειμώνα. Πάντως δεν χάνω με τίποτα την συναυλία στο Λυκαβηττό στις 9.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #9 στις: 29/08/02, 22:33 »
Den kserw an to kserete alla paizei syxna cello sthn epidauro ta kalokairia. Einai ekei san melos ths orxhstras kai oxi san diashmos kallitexnhs. Merikoi anthrwpoi telika exoun astro...non?

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #10 στις: 02/09/02, 17:05 »
Παιδια κατι καινουργιο (για μενα) που πιστευω θα αρεσει σε ολους τους φιλους του Αλκινοου!!!!!!!
Το μελος απο το Φορουμ με το ονομα "Φιλιππος" μου προτεινε το εξεις site:
http://aetos.it.teithe.gr/~karaman/
Πιστευω οτι θα το βρειτε πολυ ενδειαφερον!!!
Προκειτε για μια παρα παρα πολυ καλη δουλεια!!!!!
Δοκιμαστε το...... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/02, 17:16 από Σωτήρης »

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #11 στις: 08/09/02, 17:26 »
Συνέντευξη από την Εφημερίδα   «Χάρτινος Κόσμος»    

Είναι καλός. Πολύ καλός. όχι μόνο ως άνθρωπος αλλά και ως τύπος.«Ακόμη και τώρα σ’ αυτή τη συνέντευξη, αν και έχω τεράστια ελαττώματα, φροντίζω, όπως κάθε άνθρωπος να τα κρύψω και να βγάλω τον καλύτερο εαυτό μου…» μας είπε κάποια στιγμή. Όχι για να κερδίσει τις εντυπώσεις, αλλά γιατί έτσι ένιωθε και έτσι μιλούσε. Μέσα απ’ την καρδιά του, χωρίς την παραμικρή διάθεση να γίνει προσποιητά αρέστος. Όσο για το πότε και πώς ξεκίνησε;

«Ξεκίνησα τη μέρα που γεννήθηκα και γεννήθηκα στη Λευκωσία. Μεγάλωσα σ’ ένα σπίτι με πολύ πνευματικό περιεχόμενο. Μιλάω για δίσκους, βιβλία αλλά και ανθρώπους όπως οι γονείς μου που στήριξαν πολύ την παιδεία μας. Την εξωσχολική κυρίως, γιατί με το σχολείο δεν τα πήγαινα πολύ καλά ούτε εγώ, ούτε ο αδελφός μου.Αργότερα, τελειώνοντας σχολείο και στρατό, πέρασα στη Φιλοσοφική Σχολή την οποία και αργότερα παράτησα. Τελείωσα τη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου και έκανα κλασική κιθάρα στο Ωδείο αρκετά χρόνια πριν έλθω στην Ελλάδα.
Την εποχή που με ενδιέφερε ιδιαίτερα η σκηνοθεσία κινηματογράφου, έπαιξα σ’ ένα  σίριαλ της τηλεόρασης. Είδα πώς λειτουργεί η τηλεόραση, κατάλαβα ότι δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ως μέσο, γιατί δεν είχα υπάρξει ούτε καλός τηλεθεατής, οπότε σ’ ένα μέσο που δεν παρακολουθείς σίγουρα δεν μπορείς να είσαι και ο εαυτός σου. Αυτή είναι η αλήθεια…
Ασχολήθηκα με τον κινηματογράφο βοηθώντας στα γυρίσματα ταινιών το Βούλγαρη και άλλους, παίζοντας κιόλας καμιά φορά…Μετά ήρθε η γνωριμία μου με τη  Δήμητρα Γαλάνη, η οποία έκανε την παραγωγή στον πρώτο δίσκο και έτσι ξεκίνησα την πιο έντονη ενασχόλησή μου με το τραγούδι.
Ως ηθοποιός έκτοτε έπαιξα άλλες δύο φορές στο θέατρο και τις δύο στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου. Μετά αφοσιώθηκα περισσότερο στο τραγούδι γράφοντας και τραγουδώντας» .

-Δεν κυνηγούσες ιδιαίτερα τη μουσική;
-Ήθελα να γίνω μουσικός, αλλά δεν είχα σκεφτεί ποτέ να γίνω τραγουδιστής. Όλα τα μαθήματα που πήρα ήταν θεωρητικά και μαθήματα κλασικής κιθάρας. Αργότερα έκανα βιολοντσέλο, μαθήματα βυζαντινής μουσικής, αλλά με τη φωνή στο τραγούδι συγκεκριμένα δεν είχα ασχοληθεί ποτέ. Και να σου πω την αλήθεια, ενώ το τραγούδι το αγαπούσα πολύ και είναι ό,τι αγαπούσα και ό,τι ακόμα αγαπώ περισσότερα στον κόσμο, δεν ήλπιζα ποτέ, ούτε ήταν ακριβώς το όνειρο μου να γίνω τραγουδιστής. Και οι ήρωές μου οι παιδικοί δεν ήταν τραγουδιστές και  ηθοποιοί αλλά οι συγγραφείς και οι συνθέτες. Δηλαδή μικρός στο δωμάτιό μου δεν είχα τραγουδιστές σε αφίσες, αλλά το Χατζιδάκι, το Θεοδοράκη, το Σαββόπουλο, το Μαρκόπουλο…Μεγάλωσα έχοντας το έργο αυτών των ανθρώπων μέσα μου…

-Με το σχολείο απ’ ό,τι μου είπες πριν λίγο δεν τα πήγαινα πολύ καλά. Ποιο ήταν το χειρότερο σου μάθημα;
-Τα μαθηματικά, η φυσική και η χημεία. Ήμουν στο κλασικό ,γιατί στην Κύπρο χωρίζονται από πολύ νωρίς οι δέσμες(ας τις ονομάσουμε έτσι).Ήμουν στο κλασικό που είχε αρχαία, λατινικά, νέα ελληνικά, ιστορία ως κύρια μαθήματα. Σ’ αυτά πήγαινα πάρα πολύ καλά χωρίς να διαβάζω…Στα υπόλοιπα, μαθηματικά, φυσική, χημεία πάλι χωρίς να διαβάζω τα πήγαινα πάρα πολύ άσχημα. Με περνούσαν μόνο και μόνο επειδή έστηνα τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις του σχολείου και τους ήμουν αναγκαίος. Ως αντάλλαγμα, λοιπόν, περνούσα τις τάξεις και τέλειωσα το σχολείο…


Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #12 στις: 08/09/02, 17:28 »
συνεχεια...

-Τι είναι για σένα το τραγούδι;
-Είναι το αποτέλεσμα του παντρέματος της μουσικής με το λόγο. Στην αρχή τα αγαπούσα χώρια. Χώρια τη μουσική, χώρια τη λογοτεχνία. Όταν κατάλαβα ό,τι παντρεύονται και γεννάνε ένα παιδί που λέγεται τραγούδι, αγάπησα το τραγούδι πιο πολύ από κάποιο από τα «συστατικά» του χωριστά. Το παράξενο και το παράδοξο με το τραγούδι είναι ότι μπορεί να έχει μέτρια μουσική και μέτριο στίχο και να είναι ένα υπέροχο τραγούδι. Όπως δύο μέτριοι γονείς βγάζουν ένα παιδί που είναι άγγελος και λες «μα από πού βγήκε αυτό το πλάσμα»,με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί και το τραγούδι. Υπάρχουν τραγούδια που έχουν εξαίρετο στίχο και μέτρια μουσική ή το αντίθετο, δηλαδή μέτριο στίχο και εξαίρετη μουσική και δεν μπορούν να σταθούν(ανάλογα βέβαια και με την κρίση του καθενός, γιατί όλα αυτά είναι πολύ σχετικά)Οπότε το τραγούδι για μένα είναι κάτι τελείως ξεχωριστό από τα «συστατικά» που το αποτελούν. Είναι ένα αίσθημα που βγαίνει μέσα από τη μουσική και το λόγο, αλλά πολλές φορές είναι πολύ ξέχωρο από την ίδια τη μουσική και το λόγο. Αυτό είναι το τραγούδι για μένα.

-Έχεις μετανιώσει για πράγματα που έχεις κάνει;
-Επειδή δεν ένιωσα ποτέ ότι «κάνω επάγγελμα», σε επαγγελματικό επίπεδο δεν μετάνιωσα ποτέ για τίποτα. Κάνοντας δηλαδή πράγματα που βλάπτουν την καριέρα μου μπορεί ταυτόχρονα να τα διασκεδάζω πάρα πολύ και να νιώθω πολύ όμορφα μαζί τους, οπότε δεν έχω κανένα λόγο να μετανιώσω γι’ αυτά. Μόνο σε προσωπικό επίπεδο έχω μετανιώσει για πολλά πράγματα στη ζωή μου και κυρίως ότι λόγο έλλειψης χρόνου έχω απομακρυνθεί…όχι ουσιαστικά αλλά στο καθημερινό επίπεδο και στην καθημερινή μου ζωή δεν υπάρχουν και δεν υπάρχω γι’ αυτούς. Τηλεφωνιόμαστε μια φορά την εβδομάδα και βρισκόμαστε μια φορά το μήνα και αυτό είναι τραγικό για μένα. Αυτό το μετανιώνω και τώρα είμαι σε κατάσταση που προσπαθώ να το διορθώσω και να πετάξω διάφορα άχρηστα πράγματα απ’ τη ζωή μου, ώστε να μπορέσω να μείνω στην ουσία της ζωής. Και μέσα στην ουσία της ζωής μας είναι οπωσδήποτε και οι φίλοι.

Απο το http://aetos.it.teithe.gr/~karaman/
Ειναι αρκετα καλο site!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/02, 17:29 από Σωτήρης »

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #13 στις: 12/09/02, 18:37 »
Ενα νεο link που αφορα τον Αλκινοο (αλλα μονο στα αγγλικα..)http://www.medcrossroads.com/alkinoos_ioannidis.html
Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #14 στις: 12/09/02, 22:52 »
...etuxe na ton gnwrisw...kapnizei pipa, sobara....

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #15 στις: 14/09/02, 11:49 »
Ασε φιλε την BMW την μηχανη που εχει την ειδες στην συνεντευξη που εδωσε στο ΕΤ1?? ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #16 στις: 04/10/02, 11:21 »
Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΔΩΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 18/3/2002 ΣTΗΝ "Ελευθεροτυπία"

Ο ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΟΣΤΑΛΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
 
Με διάθεση νοσταλγική, ατμόσφαιρα παρεΐστικη, με πρωταγωνιστές τα τραγούδια και μοναδική συντροφιά μιa κιθάρα, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης ανοίγει την άνοιξη στις 28 Απριλίου (για λόγους απρόοπτους, σε χώρο που θα ανακοινωθεί αυτές τις μέρες). Με ένα πρόγραμμα που θα περιλαμβάνει από δικές του επιτυχίες μέχρι τραγούδια των Χατζιδάκι, Λοΐζο, Πανούση αλλά και Iron Maiden.
«Δεν είναι η πρώτη φορά που εμφανίζομαι μόνος» μας προλαβαίνει. «Όμως πρώτη φορά ένα πρόγραμμα κιθάρα-φωνή γίνεται το όχημα μιας περιοδείας. Με τα χρόνια τα τραγούδια και το κοινό με ξαναφέρνουν κοντά σε ένα παλιότερο εαυτό μου, στην εφηβεία που πέρασα μόνος με την κιθάρα σε ένα δωμάτιο.
Έτσι, χωρίς ορχήστρα, πρωτοαγάπησα το τραγούδι. Αυτό ίσως εξηγεί την ανικανότητα μου να κάνω εξωστρεφή προγράμματα, διασκεδαστικά με μια ελαφρύτερη έννοια, όσο κι αν καμιά φορά το χρειάζομαι. Ευτυχώς, μέσα από αυτή τη διαδικασία βρήκα τρόπους να περνώ καλά, εγώ και οι ακροατές μου, απέχοντας φανατικά από το βαρετό».

-Δεν είναι λίγο παράδοξο σε μια τόσο φαντεζί εποχή εσύ να κάνεις κάτι τόσο εσωστρεφές;
«Δεν είναι εσωστρεφές. Η ανάγκη της επικοινωνίας γίνεται τόσο επιτακτική, που όλη η προσπάθεια είναι να σπάσει το αόρατο τείχος που χωρίζει το κοινό από τη σκηνή. Η ολοκλήρωση της βραδιάς δεν είναι η αποθέωση του τραγουδιστή αλλά, η συμμετοχή σε ένα όλον, όπου ενώνεται κοινό και τραγούδια. άλλωστε, τόλμη σήμερα για τους τραγουδιστές δεν είναι τόσο οι εμφανίσεις τους αλλά οι εξαφανίσεις τους.»

-Νιώθεις εκτός συστήματος;
«Είμαι βουτηγμένος στο σύστημα. Υπηρετώ τα συμφέροντα του, κι όσο κι αν μου κακοφαίνεται, το χρειάζομαι. Και δεν μιλάω σαν τραγουδιστής, μιλάω ως άνθρωπος που ζει στην Ελλάδα του 2002. Το να έχεις ή να θέλεις να αποκτήσεις
έστω και μία καρφίτσα, σε κάνει μέρος του συστήματος. Τώρα αν μιλάμε για το «star system», τότε ναι αισθάνομαι εκτός συστήματος. Η εικόνα μου βέβαια αποτελεί μέρος του και αυτό είναι αδύνατο να το ελέγξω. Μου τυχαίνει καμιά φορά στο δρόμο να ψάχνω για ταξί μέσα στη βροχή, μούσκεμα, φωνάζοντας "Πετράλωνα". Κανείς δε μου δίνει σημασία, εκτός από τη φάτσα μου στην απέναντι κολώνα, που μέσα από το ταριλίκι και τη ζεστασιά της αφίσας μου χαμογελά. Παράνοια.»

-Γράφεις, συνθέτεις, ενορχηστρώνεις. Ποιον από όλους αυτούς τους ρόλους προτιμάς;
«Του ακροατή. Και νομίζω πως, αν ποτέ τον χάσω, δε θα ξαναγράψω. Συχνά γράφω ένα τραγούδι, όχι να πω κάτι, αλλά για να το ακούσω.»

-Αισιοδοξείς για την κατάσταση στη δισκογραφία;
«Ναι, φυσικά. Ίσως λόγω άγνοιας , ίσως λόγω πίστης στο ελληνικό τραγούδι, που και σε χειρότερες μέρες έβγαλε διαμάντια.»

-Αν δεν είχες γίνει τραγουδιστής, τι θα μπορούσες να κάνεις;
«Μάλλον τίποτα. Η πολλά που τώρα δεν φαντάζομαι. Πάντως, το πιθανότερο είναι πως δε θα μου ζητούσατε συνέντευξη.»

Την συνεντευξη αυτη την βρεικα στο http://aetos.it.teithe.gr/~karaman/...


Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #17 στις: 06/10/02, 15:44 »
Αυτη η συνεντευξη δοθηκε στην Καθημερινη της Κυριακης την 1η Σεπτεμβριου 2002 (αν θυμαμαι καλα). Υπαρχει και στο 'αρχειο' της εφημεριδας στο ιντερνετ, στη σελιδα με τα πολιτιστικα, στο www.kathimerini.gr. αν πατησετε την σωστη ημερομηνια...δυστυχως δεν ξερω πως να βαλω το link κατ'ευθειαν εδω μεσα...

αφιερωμενη φυσικα στο ΣΩΤΗΡΗ  ;D ;D ;D ;) γιατι με καταλαβαινει οπως κανεις αλλος!

«Θέλω να ξαναζήσω τα τραγούδια γυμνά»
O Aλκίνοος Iωαννίδης μιλάει για τη «μοναχική» συναυλία του στον Λυκαβηττό, τη μικτή εποχή μας και την αισθητική των σκυλάδικων
Tης Γιωτας Συκκα
Eίναι 32 χρόνων, ταλαντούχος, επιτυχημένος, με πιστό ακροατήριο, ξεχώρισε με το πρώτο του σουξέ, την «Aγορά του Aλ Xαλίλι» και έδειξε στην πορεία ότι είναι φτιαγμένος και για πιο απαιτητικά, διαφορετικά πράγματα. Oποιοσδήποτε άλλος στη θέση του θα προτιμούσε την εύκολη οδό για να συνεχίζει τις επιτυχίες του χωρίς ρίσκο. O Aλκίνοος Iωαννίδης όμως διάλεξε για τη συναυλία του στο θέατρο του Λυκαβηττού κάτι ασυνήθιστο και αρκετά ριψοκίνδυνο: Nα ανέβει μόνος του στη σκηνή, χωρίς ορχήστρα, μόνο με τις κιθάρες του. Kαι με μια σκηνική παρέμβαση του πατέρα του, του ζωγράφου Aντη Iωαννίδη.
Πριν από μήνες δοκίμασε κάτι ανάλογο σε κλειστό χώρο, και όπως λέει αυτό που θα δούμε στις 9 του μηνός θα μοιάζει σαν αίσθηση με εκείνο. Παραδέχεται, όμως, πως τόσο ο ίδιος όσο και το κοινό πρέπει να μειώσουν τις αποστάσεις στον Λυκαβηττό.
— Oταν το δοκιμάσατε στο «Mετρό» φαινόταν τολμηρό. Tι θέλατε να αποδείξετε βγαίνοντας μόνο με μια κιθάρα;
— Hθελα απλώς να ξαναζήσω τα τραγούδια από την αρχή, στην πιο λιτή τους μορφή. Γυμνά. Nα αισθανθώ πάλι αυτό που ένιωθα όταν έπαιζα κιθάρα στο δωμάτιό μου. Tο συναίσθημα των πρώτων συναυλιών – να δω αν με ακολουθεί κι αν μπορώ να το ακολουθήσω. Nα δω τη δύναμη των τραγουδιών σε σχέση με τον κόσμο.
— Ποιες ήταν οι πρώτες αντιδράσεις;
— Πολλοί φίλοι ήρθαν με το ζόρι. «Tώρα θα πάμε να δούμε έναν τύπο με κιθάρα;», έλεγαν. Aκούγεται παλιομοδίτικο. Aυτό ήταν το στοίχημα. Nα γλιτώσει το πρόγραμμα από τη στάμπα του παλιού και να γίνει κάτι καινούργιο. Aρεσε τελικά. Στον κόσμο είδα συγκίνηση, αυτή που νιώθεις όταν εμφανίζεται μπροστά σου ένα άοπλο τραγούδι.


(συνεχεια παρακατω...)

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #18 στις: 06/10/02, 15:46 »
(συνεχεια...)


— Πώς ορίζετε το παλιομοδίτικο;
— H εσωτερική ενέργεια είναι που κάνει οτιδήποτε να έχει λόγο ύπαρξης στην εποχή του. Oπότε, παλιομοδίτικο είναι κάτι όταν χάνει την εσωτερική του ενέργεια, άρα τον λόγο υπάρξής του, και λειτουργεί μονο ως κάτι που μπορεί να προκαλέσει νοσταλγία. Oταν έχει δύναμη νεότητας, δεν μπορεί να είναι παλιομοδίτικο.
— Φαίνεται, λοιπόν, ότι το κοινό δεν αρέσκεται μόνο σε εντυπωσιακές ενορχηστρώσεις και εφέ, αλλά επιζητεί και κάτι άλλο.
— Eντυπωσιακές ενορχηστρώσεις έκανε και ο Bάγκνερ, το θέμα είναι να μη μένεις στον εντυπωσιασμό. Tο πρόβλημα της εποχής είναι ότι τα πράγματα μένουν στην επιφάνεια και τα στοιχεία που θα έπρεπε να ’ναι εργαλεία για να λειτουργήσει κάτι ουσιαστικότερο, παίρνουν μια τεράστια δύναμη και γίνονται το κυρίως πιάτο. Δεν έχω πρόβλημα με τα εντυπωσιακά, δεν με φοβίζουν οι μεγάλες ορχήστρες και οι παραγωγές. Aντιθέτως, μου αρέσουν. Aρκεί να εξυπηρετούν ένα συμπαγές έργο.
— Πώς νιώθει ένας μοναχικός τροβαδούρος στο τοπίο του τραγουδιού όπως είναι σήμερα, με τον λαϊκοπόπ νεοπλουτισμό από τη μία, και τους έντεχνους από την άλλη να προσπαθούν να καλύψουν το χαμένο έδαφος;
— Oπως αισθάνεται ένας ακροατής ψάχνοντας αγωνιωδώς ένα σύγχρονο δίσκο που θα τον σφραγίσει, και τον βρίσκει σπανίως, έτσι αισθάνεται και ο δημιουργός. Aναζητεί απεγνωσμένα να βρει κάτι σημαντικό μέσα του, που να μπορεί να το κάνει συγκεκριμένο και να το μεταμορφώσει σε τραγούδι. Kαι το βρίσκει επίσης σπανίως γιατί δεν είναι συγκεκριμένη η εποχή μας. Eίναι δύσκολο να εχεις σήμερα μια σαφή άποψη για τα πράγματα και δεν μιλώ για την πολιτική ζωή αλλά για την καθημερινότητα κάθε ανθρώπου. Δεν μπορείς να διαμορφώσεις έναν εαυτό στιβαρό, αλλά έναν εαυτό που είναι λίγο απ’ όλα. Eχουμε κι αυτό αλλά περιέχουμε και το άλλο, μας αρέσει και το πιο κει, δεν μας ενοχλεί τόσο το παραδίπλα...
— Aυτό αρχικά είχε μια γοητεία. Oμως, πόσο αληθινό είναι το ίδιο βράδυ να διασκεδάζει κάποιος στον Σαββόπουλο και αμέσως μετά, σε σκυλάδικο της μόδας;
— Δεν είναι ιδιαίτερα κακό. Kαθρεφτίζει τον τρόπο που ζούμε. H αισθητική πάντα υπόκειται στους κανόνες της ζωής.


(συνεχεια παρακατω...)

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #19 στις: 06/10/02, 15:48 »
(συνεχεια...)

— Nιώθετε με κανέναν συγγενής;
— Συγγενής αισθάνομαι με τα πράγματα που με αφορούν. Yπάρχει ένα τεράστιο κομμάτι της μουσικής παραγωγής που δεν με αφορά καθόλου. Δεν έχω όμως και εμπάθεια απέναντί τους. O καθένας με τις ανάγκες του.
— Tι σας απωθεί σε αυτούς;
— Tο κιτς, η μανία να τα πάρουν όλα όταν βγαίνουν και η έλλειψη πίστης σε αυτό που κάνουν. Γενικά με ενοχλεί όταν χρησιμοποιείς την τέχνη σου για να εξυπηρετήσεις τη ζωή σου. Δεν κάνω όμως τον διαχωρισμό μέσα μου. Γιατί υπάρχουν και κάποιοι έντεχνοι που ’ναι χειρότεροι.
— Θα γράφατε ποτέ ένα τραγούδι που περιέχει στίχο όπως το «με χαλάει» ή κάτι ανάλογο;
— Aν ήταν ένας τρόπος να εκφράσω κάτι βαθύτερο δικό μου και λειτουργούσε ως εργαλείο αυτή η λέξη, δεν έχω πρόβλημα. Στη ζωή μου τη λέω συχνά, δεν ντρέπομαι. Yπάρχουν περιοχές στην Eλλάδα που λένε «τον χάλασε», εννοώντας του πήρε τη ζωή. Oι παλιοί λέγανε «έχει χαλάσει 100 Tούρκους».
— Eίστε της μελωδίας ή του στίχου;
— Δεν τα ξεχωρίζω. Eίναι όπως ένα παιδί που δύο συμβάλλουν για να γεννηθεί, όμως δεν είναι μισός ο πατέρας του και μισός η μάνα του, αλλά μια καινούργια αυθύπαρκτη προσωπικότητα, η οποία προκύπτει από την ένωση δύο άλλων προσώπων.
— H φωνή σας μπορεί να ερμηνεύσει από ένα γαλλικό τραγούδι αναγεννησιακό μέχρι Λοΐζο και Mπιτλς. Eίναι θέμα φυσικής χροιάς ή προσωπικής άσκησης;
— Θέμα ακρόασης. Mουσικές διαφόρων ειδών που αγάπησα και βίωσα από μικρός. Aσχολήθηκα με το ωδείο και την κλασική, με τις μπάντες στην εφηβεία, με την κιθάρα μόνος μου στο δωμάτιο, με λαϊκό πρόγραμμα στο «Xάραμα» δίπλα στην Γαλάνη και την Tσαλιγοπούλου, αργότερα διαμορφώνοντας μια ορχήστρα με εξαιρετικούς τζαζ μουσικούς, παρότι δεν προερχόμουν από την τζαζ. Oλα αυτά μου έδωσαν την ευκαιρία να αφομοιώσω πολλά ώστε να λειτουργώ και μέσα από διαφορετικά είδη.
— Tι ακούγατε μικρός;
— Tους δίσκους του πατέρα μου. Bινύλια με κλασική μουσική και δίσκους των Xατζιδάκι, Θεοδωράκη, Mακρόπουλου, Λοΐζου...
— Στους δίσκους σας χρησιμοποιείτε εικαστικές συνθέσεις του πατέρα σας. O αδερφός σας ασχολείται με την ποίηση... Eίναι ένα δέσιμο μεταξύ των ανδρών της οικογένειας;
— Yπάρχει όντως ένα οικογενειακό δέσιμο, αλλά η συνεργασία δεν γίνεται για οικογενειακούς λόγους –δεν θα το έκανα ποτέ αυτό–, αλλά για καλλιτεχνικούς. Eκτός από τη φυσική υπάρχει και πνευματική συγγένεια μεταξύ μας. Xαίρομαι λοιπόν γιατί τα τραγούδια μου αποκτούν εικόνα, κάτι που έχω μέσα μου από την πρώτη ημέρα της γεννησής μου. Tο περιέχω.
— Eχετε μια ωριμότητα που μοιάζει αταίριαστη με την ηλικία σας. Σας είναι βάρος;
— Aισθάνομαι πιο ανώριμος κάθε χρόνο που περνάει. Oύτε δημιουργικά ώριμος αιθάνομαι. Σαν να πειραματίζομαι. Eχω την αίσθηση ότι καθαρίζω τα πινέλα μου προτού ζωγραφίσω...

(τελος!  :) :))


Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #20 στις: 24/10/02, 10:18 »
Αλκινοικοι....υπαρχουν 3 νεες φωτο του Αλκινοου στο http://aetos.it.teithe.gr/~karaman/
Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω..περιμενω ομως και δικα σας νεα!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #21 στις: 10/12/02, 15:02 »
Αλκινοικοι...κανω εσκαφη αυτο το θεμα
1ον) Γιατι ειχε παει ΠΟΛΥ πισω...ενω του αξιζει να ειναι ΠΟΛΥ μπροστα!!!! ;D ;D(πλακιτσα ε???) και

2ον) (να μιλησουμε και σοβαρα λιγο...) για να κανω μια ενημερωση εαν φυσικα δεν το ξερετε....
καταρχην πριν πω οτιδοιποτε να ευχαριστησω το μελος του kithara "puspuli" για την πληροφορια που μου εδωσε....

Ο Αλκινοος Ιωαννιδης συμμετεχει σε εναν δισκο που εχουν βγαλει παιδια με ειδικες αναγκες!!
Ο τιτλος του cd ειναι "Αερικα και Φιλοι" και το τραγουδι που τραγουδαει ο Αλκινοος (αφιλοκερδος...) λεγετε "Διαφορετικοι"
Συμφωνα με τις πληροφοριες της "puspuli" το τραγουδι "Διαφορετικοι" ειναι ενα τραγουδι με ΠΟΛΥ μεγαλη ευαισθησια!!!!!! ;) ;)
Περιμενω να ακουσω και την κασσετα και θα επανελθω και με την δικη μου "κριτικη" για το συγκεκριμενο τραγουδι....
Αν ξερετε κατι πειτε το... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος yiannikos anoxis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
  • Μισησε με Καμπαρου, μισησε με.....Γιατι Χαγιατε;
    • Προφίλ
    • Biomedical Sciences club
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #22 στις: 10/12/02, 16:03 »
Kserw oti einai Paoktzhs kai oti h mana tou einai apo th Drama.
''Μην εμπιστεύεσαι ποτέ άνθρωπο που δε συγκινείται απο τη γλυκειά μελωδεία των ήχων και που δεν κλείνει μεσα του την μουσική.''Σαιξπηρ.

Αποσυνδεδεμένος vassia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #23 στις: 11/12/02, 20:02 »
egw pali exw akousei pws den asxoleitai me ta athlitika genikotera...
kapoios mou eipe oti se mia synavlia tou se ena gipedo, eixe pei oti de vrisketai kai poly suxna sta gipeda, mono otan tragoudaei! ;D ;D ;D
esy yianniko apo pou to xereis oti i mama tou einai apo drama?egw xerw oti kai oi dio tou goneis einai apo kypro. ;)
περασαν μερες,χωρις να στο πω
το σ'αγαπω,δυο μονο λεξεις...
αγαπη μου,πως θα μ'αντεξεις
που μαι παραξενο παιδι, σκοτεινο...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #24 στις: 12/12/02, 11:35 »
Και εγω ακριβως τα ιδια με την Βασια ξερω...οτι δεν ασχολειτε με τα αθλητικα...τωρα για την Κυπρο..μπορει η μαμα του να καταγετε απο Δραμα αλλα να ζει Κυπρο...Οταν τον δω απο κοντα...που θα τον δω δεν υπαρχει περιπτωση..θα τον ρωτησω!!!! ;D ;D ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
5509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 23:14
από kixem
7 Απαντήσεις
8069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/06, 18:49
από analogia
1 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/06, 21:04
από FSL
17 Απαντήσεις
9111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/05, 16:41
από marinos21
21 Απαντήσεις
12347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/09, 16:41
από FSL
0 Απαντήσεις
2055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 17:26
από johnakos79
10 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 19:16
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
0 Απαντήσεις
2094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:25
από Θοδωρής
8 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/13, 14:32
από gkou
0 Απαντήσεις
2247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 23:56
από Dagoth