Αποστολέας Θέμα: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως  (Αναγνώστηκε 17244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #25 στις: 22/07/14, 22:32 »
Θα θελα καποια στιγμη εφ οσον υπαρχει jet προς δοκιμη απο μελος εδω μεσα να τον βαλουμε διπλα διπλα με τον δικο μου τον οποιο επισης  παρεχω για δοκιμη σε οποιον θελει με τη κιθαρα του ετσι απο περιεργεια να δουμε σε αμεση συγκριση διαφορες-ομοιοτητες :-*

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #26 στις: 23/07/14, 16:18 »
Μιας και έχεις ήδη ενισχυτή και το θες κυρίως για σπίτι, εγώ θα σου πρότεινα να ακούσεις σαν εναλλακτική και το axefx του φτωχου:

http://www.thomann.de/gr/digitech_gsp1101.htm

Μπορείς να το κουμπώσεις παντού, σε τελικό ενισχυτή, στην είσοδο του ενισχυτή που έχεις (και που δεν θα πιστευεις στα αυτια σου μετα  ;D ), σε ακουστικά, σε καλό Hi-Fi, κατευθείαν σε κονσόλα & μονιτορ...

Νομίζω μπορεις να το βρεις στο Artsound στη Θεσσαλονίκη.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #27 στις: 23/07/14, 16:21 »
Θα θελα καποια στιγμη εφ οσον υπαρχει jet προς δοκιμη απο μελος εδω μεσα να τον βαλουμε διπλα διπλα με τον δικο μου τον οποιο επισης  παρεχω για δοκιμη σε οποιον θελει με τη κιθαρα του ετσι απο περιεργεια να δουμε σε αμεση συγκριση διαφορες-ομοιοτητες :-*


Αν κανονιστει θα ηθελα να ειμαι και εγω παρών. (θα φερω και το marshallακι μου να δουμε) ε φανταστικε modfori? ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/14, 19:35 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #28 στις: 23/07/14, 16:26 »
Θα θελα καποια στιγμη εφ οσον υπαρχει jet προς δοκιμη απο μελος εδω μεσα να τον βαλουμε διπλα διπλα με τον δικο μου τον οποιο επισης  παρεχω για δοκιμη σε οποιον θελει με τη κιθαρα του ετσι απο περιεργεια να δουμε σε αμεση συγκριση διαφορες-ομοιοτητες :-*


Αν κανονιστει θα ηθελα να ειμαι και εγω παρον. (θα φερω και το marshallακι μου να δουμε) ε φανταστικε modfori? ;D ;D ;D ;D

ε ναι ρε, εννοείται. αρκεί να μη με χώσετε να κουβαλήσω καμπίνα ;D ;D

α, έχω και μικρόφωνο για να γίνει και καταγραφή του συγκριτικού .
blackstar ht5 vs jca22h vs marshall jvm ... θα πέσουν κορμιά ;D ;D
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/14, 16:41 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #29 στις: 23/07/14, 16:40 »
Πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση, βάζω τις μπύρες! ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #30 στις: 23/07/14, 17:23 »
Αν τελικα κανετε την συναντηση πειτε κι ολας και προς τα εδω τι παιζει με τα εργαλεια  :P
 Για το preamp τωρα δεν το χω σκεφτει. Μπορει καποιος να μου πεις δουλευει?

ps: Απο αυτα που ειπες μονο τον ενισχυτη εχω  :P  μηπως μπορεις να προτεινεις κανα καλο ακουστικο?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #31 στις: 23/07/14, 17:40 »
giorgos1990@, η HT-408 παίζει και στέρεο? δηλαδή έχει είσοδο και για 2ο ενισχυτή?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #32 στις: 23/07/14, 19:27 »
Μηπως αντι για preamp αυτου του στυλ να παρω καμια πεταλερια σε στυλ http://www.thomann.de/gr/boss_me_80.htm που εχει μεσα και wah? μηπως εχει διαφορα και η ποιοτητα του ηχου απο πεταλερια σε rack preamp (η οπως αλλιως λεγεται)? Αν και εχω ακομα τις αμφιβολιες μου για το preamp ας ακουσω και τις γνωμες των αλλων μελων.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/14, 19:40 από T3h Jezus »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #33 στις: 23/07/14, 19:37 »
Πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση, βάζω τις μπύρες! ;D


Το πραγμα σοβαρεψε.....που και ποτε? ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #34 στις: 23/07/14, 20:03 »
Η καμπινα εχει 1 input για ΜΟΝΟ 8 Ω και ενα Output για 2η καμπινα.
Οπου μαζευτειτε ερχομαι με τα πραματα+μπυρες για τo γλεντι :d

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #35 στις: 23/07/14, 20:26 »
Πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση, βάζω τις μπύρες! ;D
Κι εγώ τις πίνω!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #36 στις: 23/07/14, 22:04 »
Πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση, βάζω τις μπύρες! ;D


Το πραγμα σοβαρεψε.....που και ποτε? ;D ;D ;D ;D
Απο Δευτέρα που επιστρέφω, όποιο απόγευμα θέλετε!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #37 στις: 24/07/14, 06:20 »
Το ανοιχτήρι δικό μου!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #38 στις: 24/07/14, 15:19 »
Η ενισχυτοκόντρα  :P έδωσε αφορμή για μίνι dala summer κιθαρομάζωξη!  :up

 
Μηπως αντι για preamp αυτου του στυλ να παρω καμια πεταλερια σε στυλ http://www.thomann.de/gr/boss_me_80.htm που εχει μεσα και wah? μηπως εχει διαφορα και η ποιοτητα του ηχου απο πεταλερια σε rack preamp (η οπως αλλιως λεγεται)? Αν και εχω ακομα τις αμφιβολιες μου για το preamp ας ακουσω και τις γνωμες των αλλων μελων.


Αν χρειάζεσαι τις ευκολίες της πεταλιέρας, θα σου πρότεινα να ακούσεις μια από τις pod HD400, Zoom G3x/G5, όμως τον GSP-1101 στον πρότεινα επειδή θεωρώ ότι είναι ανάμεσα στα κορυφαία μηχάνηματα (και όχι μόνο για τα λεφτά του), στουντιακή ποιότητα ήχου, lexicon reverb μεταξύ των πολλών εφε, κτλ. Πολλοι επαγγελματίες το χρησιμοποιούν  ακόμα και σήμερα (τα έχει τα χρονάκια του) για λαιβ & στουντιο. Πιστεύω ότι αξίζει μια δοκιμή τουλάχιστον  ;) .

http://digitech.com/en-US/products/gsp1101

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&Product=131054

http://www.artmusic.gr/polyefe-ilektrikis-kitharas-zoom-g3x-p-1039.html

http://www.artmusic.gr/polyefe-ilektrikis-kitharas-zoom-g5-p-936.html

TIP: Αν βάλεις - αν δεν την έχει ήδη- και την τελευταία version του firmware του, θα φορτώνεις free IR cab impulses  και θα είναι σαν να έχεις σπίτι όποια καμπίνα θέλεις . Δες σε αυτό το site για παραπάνω πληροφορίες: http://mustbebeta.com/
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/14, 15:46 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #39 στις: 24/07/14, 16:01 »
Λοιπον που και ποτε για τη ενισχυτο-κοντρα? :D ;D

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #40 στις: 24/07/14, 16:16 »
Σ ευχαριστω πολυ. Θα προσπαθησω να τα ακουσω, θα το σκεφτω και οταν θα αποφασισω θα σας ενημερωσω.
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. ;)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #41 στις: 24/07/14, 23:20 »
Καλησπερα, ωραιο θεμα!

Εγω προσωπικα νομιζω οτι καθε ενισχυτης αντιδρα διαφορετικα στο θεμα ψηλη χαμηλη ενταση, αππορεια του κυκλωματος και το τι ηθελε να πετυχει ο σχεδιαστης του.

Εχει ενισχυτες που το preamp τους ειναι σα να ειναι ο ηχος ολος μεσα (οπως ειπε και ενας φιλος μου για τον bogner fish, πιο marshall απο το καλυτερο marshall και ειναι ...προενισχυτης!) και συμπληρωνονται σταδιακα και ομορφα, εχει και αλλους που ο προενισχυτης ειναι ενα ηχητικο χαλι μονος του αλλα σπρωχνει τον τελικο στις υψηλες εντασεις ιδανικα (εχω ενα δυο τετοιους, με τα χιλλια ζορια και κολπα βολευονται σε χαμηλη ενταση για εξασκηση).

Παντως προτιμω solid state σχεδιασμενους για τετοιες δουλειες η Modelling λυσεις σα της digitech που ειπαν πιο πανω και λογω ποικιλλιας και αποδοσης. Ακομη και εκει, αν ρυθμισεις για δωματιο, αλλο πραγμα θα παρεις και αλλο θα χρειαστεις (ξανα απο την αρχη δηλαδη) αν βγεις σε υψηλη ενταση με αυτο! Οπως στην πραγματικοτητα δηλαδη.


Με τα jet city ρε παιδια, καλα χρυσα και αγια, πως θα παιξει amon amarth?! Ρωταω γιατι οκ, για Melo-death δυσκολα. Αν ειναι να καταληγεις σε πεταλια για αυτο που θες στο σπιτι ε παρε και ενα με ενα καλο καθαρο και χτισε. Γιατι οχι...

Randall RD, peavey 6505+ ακομη και τον κινεζικο στανταρ επιλογες με ηχο απο 80's μεχρι death (ειδικα ο peavey ειναι, το στανταρτ εκει)...

Αν εχεις ορεξεις, peavey vypyr, μεταχειρισμενα ampeg VH140c, peavey bandit. Ενισχυτες που τα κανουν Ο Λ Α. Και ψηλα και χαμηλα. Με δικο τους στυλ ομως.

Παρεμπιπτοντως αν πετυχεις κανα peavey XXX ριξτου μια ακροαση ψηλα και χαμηλα, αυτος ο ενισχυτης ειναι για γερα σουτια στο lead καναλι (και εχει ολον τον ηχο που ελεγα απο αρκετα χαμηλα) ενω, ροκαρει απροσδοκητα στο crunch. Περιεργο η λεξη peavey πως την επαναλαμβανω!


Τα blackstar ID πολυ ενδιαφεροντα πραγματικα, θα επαιρνα καποια στιγμη αλλα οπως και τα HK δεν μου φαινεται να καλυπτουν το extreme μερος τοσο καλα. Γουστα ειναι αυτα βεβαια.

Απλα τα πεταω και σαν εναλλακτικες, υπαρχει πολυ και ενδιαφερον πραγμα εκει εξω!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #42 στις: 24/07/14, 23:27 »
Ο jca22h παίζει άνετα... Άντε για τους πολύ απαιτητικους να βάλεις και ένα ts του 20ευρου  μπροστα ;D
Γενικά πάντως ο "ήχος" είναι άτιμο πράγμα. Ο καθένας μας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά 8)

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #43 στις: 25/07/14, 01:32 »
Καλα ετσι κι αλλιως αν παραστει αναγκει θα παιζω amon amarth με λιγοτερο gain και πιο μετα χωνω και κανα od/ds και εκλεισε η υποθεση. Αυτα παθαινει οποιος θελει θελει τετοια ποικιλια στον ηχο :P
 Το θεμα preamp/πεταλερια το σκεφτομαι σοβαρα μιας και θα μου βγει πιο φθηνα και εχουν πολη καλη ποιοτητα ηχου απο οτι καταλαβα απο κατι demo που ειδα στο youtube.
Θα μου μεινουν και λεφτα στην ακρη να μπορεσω να παω τετραημερη χωρις να εππιβαρυνθουν οι γονεις μου (ας γινω καλο παιδι και καμια φορα :P). Οποτε με δελεαζει πολυ αυτο. Αν παω για κατι τετοιο λογικα θα παω για πεταλερια επειδη θελω και wah  ;D.
Σας ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια σας.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #44 στις: 25/07/14, 10:38 »
Ο jca22h παίζει άνετα... Άντε για τους πολύ απαιτητικους να βάλεις και ένα ts του 20ευρου  μπροστα ;D
Γενικά πάντως ο "ήχος" είναι άτιμο πράγμα. Ο καθένας μας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά 8)

Οι jet city εχουν μπολικο γκαζι και ειναι στα πλανα μου να αγορασω ενα αλλα...για hard rock.

Δεν μου βγαζουν καθολου metal αισθημα και παρα τις modες σπανια βρισκω κανενα καλο clipακι να πω οτι παρε metal στο κεφαλι. Δεν ειναι randall uberschall κτλ...Δεν φαινεται να εχουν pick attack.

Δεν νομιζω επισης οτι λυνεται αυτο με ενα overdrive, προσωπικα. Παντα εχουν ενα woof στα μπασσα (ξερω, ξερω ηλιθιες τονο-λεξεις αλλα πως να το περιγραψεις...) που με απωθει (η με ελκυει για rock κτλ). Δεν μου φαινεται τυχαιο οτι δεν τους πολυχρησιμοποιουν ουτε αυτους ουτε και τους soldano οι "θιασιωτες" του ειδους.

Βεβαια και οι amon amarth δεν ειναι ακριβως ακριβως death στις κιθαρες αλλα δε βαριεσαι. Ειναι προσωπικη υποθεση ο ηχος.


Το θεμα πεταλιερας δεν ειναι τοσο απλο σε κοστος.

Απο καπου θα πρεπει να την ακουσεις την πεταλιερα. Συνυπολογισε κοστος τελικου (ss απο 150 αν εισαι τυχερος και tube τουλαχιστο 300 για κατι αξιοπρεπες) και μεγαφωνου (τουλαχιστο 200? και βαλε) η ακομη και αυτοενισχυομενο αν παρεις (τα γνωστα PA) που υποστηριζουν με καλο τροπο τις πεταλιερες ενα 250ρι το λιγοτερο για κανα alto ts112 η και παραπανω. + τα λεφτα της πεταλιερας (ποια?) και θα δεις οτι δεν ειναι ακριβως οικονομικο το set up σιγουρα ειναι αλλη φαση οσον αφορα την ποικιλλια. Απλα αν καποια στιγμη θες να πουλησεις, για να παρεις κατι αλλο, φτου και απο την αρχη να τα πουλας ενα ενα κτλ, απαξιωση επισης.

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #45 στις: 25/07/14, 11:36 »
Οι Amon Amarth χρησιμοποιουν 6505+ οποτε ναι δεν ειναι πολυ deathιλα οι κιθαρες αλλα anyway.
 Σε βιντεο του chappers αν εχεις δει ο jet city βγηκε ο καλυτερος που εχει metallica tone. Παιζω κι απο αυτα. Αλλα αν καταλαβα καλα ειναι το πιο βαρυ που παιζει. Το pick attack τωρα απο τους μαγνητες δεν εξαρταται?
 Την πεταλιερα, αν παρω τελικα, θα την συνδεω στο καθαρο του ενισχυτη, οποτε ειμαστε οκ απο αυτο το θεμα. Η σκεφτομαι να παρω κανα ηχειο κιθαρας (κανα vintage 30) και να φτιαξω δικια μου καμπινα να το βαλω. Θα ειναι καλη λυση αυτο?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #46 στις: 25/07/14, 13:50 »
Το θεμα πεταλιερας δεν ειναι τοσο απλο σε κοστος..
Απο καπου θα πρεπει να την ακουσεις την πεταλιερα.. Απλα αν καποια στιγμη θες να πουλησεις, για να παρεις κατι αλλο, φτου και απο την αρχη να τα πουλας ενα ενα κτλ, απαξιωση επισης.
+++ συμφωνώ απόλυτα.
Η πεταλιέρα, αργά ή γρήγορα είτε θα πουληθεί, είτε θα καταλήξει στο effects loop κάποιου ενισχυτή της προκοπής. Όσο πιο μακρυά επιλέξεις να είσαι από αυτόν τον ενισχυτή της προκοπής τοποθετώντας το βάρος στην αναπαραγωφή της πεταλιέρας, τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι αλλαγές και η προαναφερθείσα απαξίωση.

Αναδημαϊκά πάντως παραθέτω κάποιες λύσεις, από πρόχειρες/φθηνές μέχρι ιδανικές, έτσι για να ανοίγουν τα μυαλά:
Πεταλιέρα..
+ http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb80r.htm (φθηνή λύση)
..ή + http://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_40.htm (καλή αρχικη λύση)
..ή + http://www.thomann.de/gr/tamp_pa_4080.htm (καλή αλλά δεσμευτική λύση)
..ή + http://www.thomann.de/gr/tech_21_power_engine_60.htm (βέλτιστη πεταλιερο-κεντρική λύση)

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #47 στις: 25/07/14, 14:35 »
Η σκεφτομαι να παρω κανα ηχειο κιθαρας (κανα vintage 30) και να φτιαξω δικια μου καμπινα να το βαλω. Θα ειναι καλη λυση αυτο?

είναι πολύ καλή λύση αλλά αμφίβολου αποτελέσματος

αμα έχεις τα εργαλεία και μεράκι.. go for it!
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #48 στις: 25/07/14, 14:37 »
Οι jet city εχουν μπολικο γκαζι και ειναι στα πλανα μου να αγορασω ενα αλλα...για hard rock.

Δεν μου βγαζουν καθολου metal αισθημα και παρα τις modες σπανια βρισκω κανενα καλο clipακι να πω οτι παρε metal στο κεφαλι. Δεν ειναι randall uberschall κτλ...Δεν φαινεται να εχουν pick attack.

Δεν νομιζω επισης οτι λυνεται αυτο με ενα overdrive, προσωπικα. Παντα εχουν ενα woof στα μπασσα (ξερω, ξερω ηλιθιες τονο-λεξεις αλλα πως να το περιγραψεις...) που με απωθει (η με ελκυει για rock κτλ). Δεν μου φαινεται τυχαιο οτι δεν τους πολυχρησιμοποιουν ουτε αυτους ουτε και τους soldano οι "θιασιωτες" του ειδους.

Βεβαια και οι amon amarth δεν ειναι ακριβως ακριβως death στις κιθαρες αλλα δε βαριεσαι. Ειναι προσωπικη υποθεση ο ηχος.



Γιαυτο ειπα ο ο "ηχος" εχει να κανει με προσωπικη αντιληψη και γουστο του καθενα. Δεν υπαρχει ενας ηχος στη μεταλ...
Εμενα μαρεσει ακριβως αυτο στον jca22h. Οτι δεν ειναι τιγκα κομπρεσσαρισμενος οποτε δεν εχει και κοφτερο pick attack. Συμπεριφερεται σα να ειναι tube rectifier ενω ειναι solid state. Οπως και να εχει με ενα TS θα κομπρεσσαριστει αρκετα και θα αποκτησει attack. 6505+ δεν θα γινει γιατι εχει αλλο χαρακτηρα (ευτυχως μιας και δεν μαρεσει και τοσο ο 6505+ :p) ομως θα παει κοντα σε εναν evh 5150iii (επισης αγαπημενος αλλα ξεφευγει σε budget.) Ολα ειναι θεμα γουστου και αντιληψης παντως. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Αν ηταν ετσι ολοι θα ειχαμε τον ιδιο ενισχυτη  ;)

ην πεταλιερα, αν παρω τελικα, θα την συνδεω στο καθαρο του ενισχυτη, οποτε ειμαστε οκ απο αυτο το θεμα. Η σκεφτομαι να παρω κανα ηχειο κιθαρας (κανα vintage 30) και να φτιαξω δικια μου καμπινα να το βαλω. Θα ειναι καλη λυση αυτο?


Για το θεμα της πεταλιερας τωρα. Δεν θα παιξει σωστα μια πεταλιερα στο καθαρο καναλι του ενισχυτη. Για να παιξει σωστα και ποιοτικα πρεπει να μπει στο loop return. Γνωμη μου, παρε καλυτερα εναν modeling ενισχυτη. Θα βγαλεις πολυ πιο ευκολα ηχους απο οτι με μια πεταλιερα πανω στον δικο σου ενισχυτη....

Η ιδεα να βαλεις ενα V30 σε καμπινα δεν θα δουλεψει με την πεταλιερα μιας και πρεπει να υπαρξει και ενας τελικος ενισχυτης πριν το ηχειο...


Συγχώνευση μηνυμάτων: 25/07/14, 15:36
πολυ αντιπροσωπευτικο βιντεο για τον ηχο του ενισχυτη. Δεν παιζει με το eq και δεν μπορεις να καταλαβεις τον ογκο του αλλα απο ηχοχρωμα ειναι αυτο ακριβως...
Jet City JCA22H Demo
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/14, 15:36 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #49 στις: 25/07/14, 16:03 »
Οποτε συνοψιζουμε πως και οι πεταλιερες δεν μας βολευουν μιας και θελω να κρατησει αρκετο καιρο αυτο που θα παρω.
 Το βιντεο που δειχνεις kkmspm το χω δει οπως και αλλα 2 βιντεο αυτου του τυπα για αυτον τον ενισχυτη. Αν και εχει διαφορετικη καμπινα. Ακομα και μεσα απο το youtube απο τα ηχεια του pc που κομπρεσαρετε ο ηχος καλος ακουγεται αλλα πιστευω καλυτερα θα ταν να ακουσω απο κοντα αν βρω. Και ξαναρωταω... Το attack δεν εξαρταται απο τους μαγνητες περισσοτερο?
 Ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
21 Απαντήσεις
8960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
4 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 19:26
από Rockdude
79 Απαντήσεις
31080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
λίγα watt-tube

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 3 » Ενισχυτές

67 Απαντήσεις
17514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:28
από Jezus
45 Απαντήσεις
12007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 20:26
από tech21man
20 Απαντήσεις
7858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
152 Απαντήσεις
36923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 13:10
από vagtanplan
26 Απαντήσεις
12030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 10:38
από fedstog
12 Απαντήσεις
4016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 22:26
από black sabbath