Σελίδες:
  • #1 από jazzer_n_rocker στις 28 Sep 2004
  • Ομορφη,παραξενη,πρωτοτυπη,φανταχτερη,κ.τ.λ
    Ομως απο που προερχεται αυτη η μουσικη?απο που εχει επιρροες(αν εχει)?
  • #2 από Nada στις 28 Sep 2004
  • Έχει πολλά στοιχεία (και επιρροές) αυτή η μουσική, και στο χρόνο (μεσαίωνας, γοτθική μουσική) και στο τόπο (πολλές επιρροές από την World Music,  (την έθνο-μουσική?!) ) και  στις ανθρωπινή φαντασία και σκέψεις...
    Με λίγα λόγια: μου αρέσει ;)
    Τελευταία, η Lisa Gerrard (πιστεύω πως ακούς και αυτά που έκανε μόνη της) «έφυγε» λίγο στην ambiental  :'(
  • #3 από Καρχαρίας στις 28 Sep 2004
  • Και εγώ World Music θα το έλεγα. 'Έχουν πολλές ethnic επιρροές, δεν μπορώ να τους κατατάξω κάπου. Με τον πρώτο όρο αν και γενικός νομίζω τους καλύπτει.
  • #4 από Braindamaged στις 28 Sep 2004
  • Οι Dead Can Dance έχοντας πολλά στοιχεία από Gothic music στα πρώτα τους album, από ένα σημείο και μετά παίρνουν στοιχεία αρχαίας μουσικής από όλο τον κόσμο τη συνδυάζουν με ethnic δίνοντας αυτό που λέμε World music. Θα θέσω έναν ορισμό της World music από ένα site:
    "World music is a term that covers all music that is not part of mainstream popular music or classical music and has some kind of "ethnic" component. The connotation of the term is popular and folk music from the third world, European popular and folk music that uses influences from the third world, and traditional music especially but not only from the third world."
  • #5 από Καρχαρίας στις 28 Sep 2004
  • Πολύ σωστό Braindamage αλλά να μην ξεχνάμε ότι και το gothic είναι ethnic στοιχείο. Στην ροκ πολλές φορές αναφέρεται σαν ξεχωριστο είδος, αλλά σε world music είναι φυσικό.
  • #6 από jazzer_n_rocker στις 28 Sep 2004
  • Η Lisa Gerrard αμηκε στους dead can dance?Νομιζα οτι απλα ειχαν συνεργαστει σε καποια κομματια..
    Anyway,βρισκω τη μουσικη τους πολυ ενδιαφερουσα.
    Ξερει κανεις ποτε κυκλοφορησαν την πρωτη τους δισκογραφια?
  • #7 από Καρχαρίας στις 28 Sep 2004
  • Για περισσότερες πληροφορίες από δισκογραφίες στο Official Site της μπάντας. ;)
  • #8 από Arg0 στις 28 Sep 2004
  • Πολύ σωστό Braindamage αλλά να μην ξεχνάμε ότι και το gothic είναι ethnic στοιχείο. Στην ροκ πολλές φορές αναφέρεται σαν ξεχωριστο είδος, αλλά σε world music είναι φυσικό.

    Χωρις να θελω να ανοιξω θεμα, το gothic προερχεται απο το Γοτθικο στυλ αρχιτεκτονικης που διεπρεψε στην Ευρωπη κατα τον 13ο αιωνα... Δεν θα περιγραψω το στυλ, του οποιου η ονομασια προερχεται απο την φυλη των Γοτθων, αλλα απλα θα πω οτι ηταν σκοτεινα και επεβαλαν στον επισκεπτη την ιδεα οτι δεν ειναι τιποτα παρα μια 'κακια απομιμιση' του Θεου.

    Αυτο τι σχεση εχει με την μουσικη? Οτι και η gothic μουσικη εχει μια σκοτεινη και καταθληπτικη νοοτροπια... Δεν θα την θεωρουσα ethnic η world music, αφου και δεν εχει το βαθος χρονου (εμφανιστηκε την δεκαετια του '70) αφου προερχεται απο την παραδοση ενος λαου.
  • #9 από Καρχαρίας στις 28 Sep 2004
  • Πολύ σωστό Braindamage αλλά να μην ξεχνάμε ότι και το gothic είναι ethnic στοιχείο. Στην ροκ πολλές φορές αναφέρεται σαν ξεχωριστο είδος, αλλά σε world music είναι φυσικό.

    Χωρις να θελω να ανοιξω θεμα, το gothic προερχεται απο το Γοτθικο στυλ αρχιτεκτονικης που διεπρεψε στην Ευρωπη κατα τον 13ο αιωνα... Δεν θα περιγραψω το στυλ, του οποιου η ονομασια προερχεται απο την φυλη των Γοτθων, αλλα απλα θα πω οτι ηταν σκοτεινα και επεβαλαν στον επισκεπτη την ιδεα οτι δεν ειναι τιποτα παρα μια 'κακια απομιμιση' του Θεου.

    Αυτο τι σχεση εχει με την μουσικη? Οτι και η gothic μουσικη εχει μια σκοτεινη και καταθληπτικη νοοτροπια... Δεν θα την θεωρουσα ethnic η world music, αφου και δεν εχει το βαθος χρονου (εμφανιστηκε την δεκαετια του '70) αφου προερχεται απο την παραδοση ενος λαου.
    Έδωσες μόνος σου νομίζω την απάντηση...
  • #10 από MAXH στις 28 Sep 2004
  • Παράθεση
    Χωρις να θελω να ανοιξω θεμα, το gothic προερχεται απο το Γοτθικο στυλ αρχιτεκτονικης που διεπρεψε στην Ευρωπη κατα τον 13ο αιωνα...
    Παράθεση

    Λες αυτα τα επιβλητικα ψηλα σκουρα και οξυκορφα κτιρια ε?Νομιζω κανονικα προφερεται "γκοτικ"...Τεσπα!!!

    Εγω την πρωτη μου επαφη με τη μουσικη τους την ειχα πιο μικρη(εκανα μπαλετο και συγχρονο) οταν ειχαμε χορεψει τα  Saldek,Song Of Sofia,Echolalia και η ξαδερφουλα μου 4 χρονων τοτε ειχε βαλει τα κλαματα την ωρα της παραστασης...τρομαξε το καημενο.Ειχε και μια ατμοσφαιρα ...καπως...φωτισμοι,καπνοι,δυνατα ο ηχος...χεστηκε το μικρο!!!Του ειχαν πει οτι θα δει κοριτσακια με ροζ φουστιτσες να χορευουν μπαλετο και εκλασε μεντες... ;D
    Παντως και γ**ω τις μουσικες...
    Μονο που δεν εχω καταλαβει σε τι γλωσσα ειναι καποια κομματια...
  • #11 από Nada στις 29 Sep 2004
  • Η Lisa Gerrard αμηκε στους dead can dance?Νομιζα οτι απλα ειχαν συνεργαστει σε καποια κομματια..
    Ξερει κανεις ποτε κυκλοφορησαν την πρωτη τους δισκογραφια?

    Ναι, οι Dead Can Dance ήταν πράγματι η Lisa Gerrard και ο Brendan Perry.
    Πρώτο album 1984 "Dead Can Dance"
  • #12 από nelos στις 29 Sep 2004
  • Επίσης επειδή είχαν μεγαλώσει σε γειτονιά που μέναν τούρκοι κ έλληνες, έχουν κ τέτοια ακούσματα. Το διάβασα σε ένα δίφωνο, η Μελίνα Κανά το έλεγε. Φαίνονται κ τέτοιες επιρροές, κυρίως στο Aion.
  • #13 από echo στις 01 Oct 2004
  • kai egw world music lew
  • #14 από ερεβος στις 03 Feb 2005
  • Εγω απο ταλιγα που εχω ακουσει θα τους κατετασσα στο γκοθικ....Χωρις να εχει ιδιαιτερη σημασια συμφωνει και το rockdetector.com

    http://www.rockdetector.com/artist,38062.sm
  • #15 από D@ve Murray στις 05 Feb 2005
  • Dead Can Dance.....σας θυμιζει καθολου την λεξη Dacadence???  ;D  ;D  ;D
  • #16 από sourwtiri στις 05 Feb 2005
  • Dave  απο εκει βγαινει το ονομα τους!

    καρχα το λινκ δινει μονο τις ημερομηνιες! γενικα δεν υπαρχει κανενα καλο σαιτ γι αυτους! το χω ψαξει και απογοητευτηκα!
     
  • #17 από Τσάκι στις 05 Feb 2005
  • pezoun kali mousiki apla
    mi kolate re pedia stis tampeles dioti eidika gia ena tetoio group den exei noima
    kai de katalaba giati prepei na pezoun ena eidos dld
    tes pa
    apla pezoun g****ti mousiki
    ayto
Σελίδες: