Αποστολέας Θέμα: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα  (Αναγνώστηκε 45218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Εχθές το.. γλεντησα λίγο παραπανω απο οσο έπρεπε και τώρα δεν μπορώ να πάιξω καθόλου κιθαρα (καλα οκ μπορώ λιγο). Τα αριστερά μου δαχτυλα (αυτα που πατανε στην ταστιερα) πονανε. Και θελω να ρωτήσω: Υπαρχει καποιο tip ή καποια ευκολη & γρήγορη θεραπεία?
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #1 στις: 15/08/08, 18:42 »
ξεκούραση...
( ξέρω κι ένα μαγικό γιατροσόφι αλλά το κρατάω για μένα! μουαχαχα! )

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #2 στις: 15/08/08, 19:56 »
nope..Λυπαμαι..

2 ειναι οι λυσεις αλλα καμια δεν ειναι αμεση..
1)Παιζεις λιγοτερο χωρις "γλεντια" και ξεκουραζεις τα δαχτυλα σου..
2)Παιζεις ακομα περισσοτερο μεχρι να γινουν μπετο τα δαχτυλα απο τους καλους..Μετα οσο και να το γλεντησεις ακομα και αν χοροπηδας πανω τους(μην με ρωτησεις πως γινεται αυτο) δεν θα καταλαβαινεις Χριστο.. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/08, 19:58 από Alex Flouros »

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #3 στις: 20/08/08, 11:52 »
Υπάρχει τρόπος αλλά πολύ δύσκολα μπορείς να τον καταφέρεις...

Πρέπει να βάλεις κάθε δάκτυλο σε διαφορετικό κ()λο... έγω το κατάφερα μόνο μια φορά, και είχα αναγκαστεί να χρησιμοποιήσω και τον δικό μου...


Χωρίς πλάκα τωρα, υπάρχει... Δένεις στα ακροδάκτυλα ηλεκτρολογική μονωτική ταινία, ή σε ακόμα πιο άθλιες καταστάσεις, ενισχύεις με την πλαστική επένδυση που έχουν κάποιες πινέζες!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #4 στις: 20/08/08, 12:45 »
Το πιο επικό το είχα δεί στην Αγγλία όπου ένας γνωστός μου κιθαρίστας έκαιγε τις άκρες των δακτύλων του στα μάτια τις κουζίνας.

Προσοχή! Δεν το συνιστώ σε κανέναν! Μη μας βρεθεί κανας καμμένος (κυριολεκτικά και μεταφορικά) στα νοσοκομεία!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #5 στις: 20/08/08, 12:49 »
2)Παιζεις ακομα περισσοτερο μεχρι να γινουν μπετο τα δαχτυλα απο τους καλους..Μετα οσο και να το γλεντησεις ακομα και αν χοροπηδας πανω τους(μην με ρωτησεις πως γινεται αυτο) δεν θα καταλαβαινεις Χριστο.. ;D

Εγώ αυτό θα έκανα.

Καμιά φορά όταν τα δάχτυλα πονάνε πολύ από τις πολλές ασκήσεις και νιώθω ότι δε μπορώ να ακουμπήσω καν τις χορδές, πιάνω την κιθάρα και τα πιέζω κι άλλο με δυνατά bends. Αρχικά ασθάνομαι ότι οι χορδές θα μου κόψουν τα δάχτυλα, αλλα νομίζω ότι είναι η καλύτερη ευκαιρία για να δυναμώσουν κι άλλο.

Όμως, για να φτάσει κανείς στο σημείο που περιγράφεις Alex θέλει κάποια χρόνια, ακόμα και με εντατική εξάσκηση, έτσι δεν είναι;

προς qrusticks: Αφού εσύ είσαι ντράμερ, που ξέρεις από καταπονήσεις των δαχτύλων;
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/08, 12:55 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #6 στις: 20/08/08, 14:38 »
προς qrusticks: Αφού εσύ είσαι ντράμερ, που ξέρεις από καταπονήσεις των δαχτύλων;

Παίζω κιθάρα 15 χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #7 στις: 20/08/08, 19:58 »
 Δεν εισαι ο μονος sotoman... Ολοι την εχουμε πατησει καποια/ες στιγμες. Λιγη ξεκουραση θελει το πραγμα και με τον καιρο τα δαχτυλα σου θα σκληρυνουν αρκετα και δε θα εχεις προβλημα. Τοτε θα εχεις περισσοτερη ανεση για... γλεντια ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #8 στις: 11/01/10, 19:15 »
πρεπει οι λευκες και ερυθρες μυικες ινες να ειναι παντα σε ισορροπια

Αυτό είναι κάτι που οι καλύτεροι εργοφυσιολιόγοι, φυσιοθεραπευτές, γυμναστές δε μπορούν να πετύχουν το απόλυτο, πώς θα το κάνει ένας ερασιτέχνης ή και ένας επαγγελματίας κιθαρίστας?

Οι κόκκινες είναι βραδείας συστολής (δηλαδή πιο ανθεκτικές στην κούραση).
Οι λευκές είναι ταχείας συστολής και τα άνω άκρα έχουν περισσότερες λευκές μυικές ίνες.

Οι έντονες κινήσεις μικρής διάρκειας διευκολύνουν την ανάπτυξη των λευκών ινών, ενώ,
Οι αργές κινήσεις μεγάλης διάρκειας αναπτύσσουν τις κόκκινες ίνες.

Με λίγα λόγια, σε ένα κιθαρίστα είναι δύσκολο να επιτευχθεί καθώς δεν είναι εύκολο να συνηθίσει το σώμα σε έντονη κίνηση-μικρή διάρκεια και ταυτόχρονα σε αργή κίνηση-μεγάλη διάρκεια.

Παρακαλώ να ψάχνουμε λίγο καλύτερα πριν παραθέσουμε κάτι, για υγεία μιλάμε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #9 στις: 15/01/10, 17:36 »
αααα αυτο το αερακι των flames...καιρο δεν ειχα να το νοιωσω.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #10 στις: 15/01/10, 20:34 »
Φίλε RATNA, ο parlats είναι φυσιοθεραπευτής και πιθανόν να έχει κάποιες παραπάνω γνώσεις από εσένα σε θέματα ανατομίας και φυσιολογίας. Ο Μπαχ, ο φίλος σου που βγήκε απο το Δαφνί, η γιόγκα, οι καταδύσεις, οι πολεμικές τέχνες και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις πώς συνδέονται μεταξύ τους και ως απάντηση στο σχόλιο του parlats; Έχουν κάποια σχέση όλα αυτά με την παρούσα συζήτηση; Και ποιά είναι τέλος πάντων αυτή η "μεθοδολογία" για την οποία κάνεις λόγο χωρίς καμία άλλη διευκρίνιση; Αν έχεις κάτι να πεις, εξήγησέ το αναλυτικά ώστε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται και να μάθουμε κάτι καινούργιο όλοι εμείς που δεν έχουμε την αντίστοιχη κατάρτιση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #11 στις: 15/01/10, 22:54 »
Κύριε Α.Τ. (δεν δημοσιοποιώ το όνομα σας εφόσον αποφασίσατε να μπείτε με ψευδώνυμο), θα σας πω κάτι το οποίο θα το γνωρίζετε ήδη, αλλά εγώ θα το ξαναπώ.. Ο μουσικός (και πόσο περισσότερο ένας δάσκαλος) οφείλει να είναι ήπιος, να δέχεται τον αντίλογο και γενικά να είναι διαλλακτικός απέναντι σε κάποιον που "συναντάει" για πρώτη φορά, έστω και διαδικτυακά..

Για να χρησιμοποιήσω και ένα οικείο παράδειγμα.. Όπως μας είπατε, όταν παίζετε την Chaconne και φτάνετε στο δεύτερο μέρος, εκείνες οι λίγες πρώτες νότες της ΡΕ+, αποτελούν ένα μεγαλείο ταπεινότητας.. Ισοδυναμούν με μια εσωτερική κρίση όπου σε αυτήν θα κατανοήσεις και θα αναγνωρίσεις πτυχές του εαυτού σου που μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις (τις στιγμές δηλαδή της απόλυτης ηρεμίας).. Τουλάχιστον εγώ αυτά νιώθω όταν παίζω την Chaconne και φτάνω σε αυτό το σημείο.. Νιώθω το απόλυτο μηδενικό, σταγόνα στον ωκεανό.. Κατά τη γνώμη μου ένας μουσικός είναι δέσμιος της μουσικής που αναπαράγει.. Μελετώντας τον Bach κατάλαβα ότι δεν θα μπορούσα ποτέ να συνθέσω κάτι το οποίο θα μπορούσε να προσεγγίσει το 10%, ας πούμε του Goldberg Variations, για παράδειγμα.. Μπορεί να μπορώ να αναπαράγω άψογα (ή τελοσπάντων να μπορούσα, γιατί τώρα έχω σκουριάσει κάπως :D) την BWV 1001 του Bach, αλλά αυτό δεν σημαίνει επουδενί ότι μπορώ και να τη συνθέσω κιόλας.. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι ακόμα και σε έναν πετυχημένο κιθαρίστα-δάσκαλο-συνθέτη-.... όπως εσείς, υπάρχουν τομείς στους οποίους κάποιοι άλλοι ίσως να γνωρίζουν περισσότερα.. Αυτό δεν είναι κακό.. Ο Parlats όπως είπε ο Απόλλωνας είναι φυσιοθεραπευτής και ενδέχεται να γνωρίζει κάποια πράγματα παραπάνω από ένα άνθρωπο που έχει ασχοληθεί με το σώμα του μέσω των πολεμικών τεχνών.. Είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιος που έχει σπουδάσει κάτι να γνωρίζει 5-10 πράγματα περισσότερα από κάποιον που έχει διαβάσει βιβλία επί του θέματος, αλλά δεν παύει να το κάνει στον ελεύθερο του χρόνο και όχι for his living.. Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω.. Τα πάντα είναι θέμα εμπειρίας..

Και κάτι τελευταίο για να τελειώσω.. Ο Parlats σαν παλιό μέλος έχει δώσει δείγματα γραφής στο kithara.gr.. Προσωπικά έχω σχηματίσει μια γνώμη για το συγκεκριμένο συντονιστή (η οποία επειδή δεν τον γνωρίζω προσωπικά μπορεί να απέχει μίλια από την πραγματικότητα) αλλά τουλάχιστον αυτό που φαίνεται διά γυμνού οφθαλμού είναι ότι αν θέλει να προσβάλει κάποιον θα το κάνει.. Το post του δεν ήταν προσβλητικό.. Νομίζω ότι σε αυτό θα συμφωνήσουν και άλλοι που έχουν διαβάσει posts του Parlats.. Γνώμη μου ότι το πήρατε βαρέως το τελευταίο σχόλιο του.. In any case, peace!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #12 στις: 15/01/10, 23:11 »
Εαν δεν μπορειτε να καταλαβετε πως απο μια μεγαλη Επιστημη, (εαν δεν το ξερετε, εχει ιδρυθει, Πανεπιστημιο της Γιογκα αναγνωρισμενο απο ολο τον Ακαδημαικο κοσμο,οπου γινονται δεκτοι αυτοι που εχουν τουλαχιστον μαστερ σε μια Επιστημη οπως η Ιατρικη. Μηπως εχετε υπ οψην τη Χαθα Γιογκα; που εδω και πολλα χρονια, καποιος πηρε 5-6 στοιχεια και εφτιαξε το Συστημα Αλεξαντερ που διδασκεται παγκοσμιως, σε ολους τους καλλιτεχνες. δηλ. σωστη σταση, τεχνικες αναπνοης και χαλαρωσης για το μυοσκελετικο και νευρικο συστημα, εν ταχει, θελετε να σας πω για την αναλογη μεθοδο που εφαρμοζεται στο θεατρο απο τον Μεγα Στανισλαβσκι. Απλα παρεθεσα ολα αυτα λογω του οτι, εχετε μια προσβλητικη σταση, εαν καποιος φυγει απο τα τετριμμενα, την περιφημη λοιπον Μεθοδολογια μου δεν την χαριζω, ειναι προιον σκληρης και ανελεητης εργασιας. Με δυο λογια { αφου ξεπερασατε επισης προσβλητικα τους μεγαλους Σολιστ, που εχω την τυχη να εχουν παιξει και εργα μου.}, οταν εσεις ησασταν παιδια ισως. Ξαναδιαβασε προσεκτικα τι λεω και τοτε ισως καταλαβεις, οτι η Γη Αποτελειται απο νερο, γη, βουνα, ερημους κ.λ.π. Ολα εχουν σχεση αγαπητε μου, το ενα συμπληρωνει το αλλο, αλλα εαν δεν το κανεις πως να το καταλαβεις. Ο Μπαχ, δεν εχει τοσο σχεση οσο η δυσκολια του παιξιματος της πασιγνωστης σακον, οπως και το καπριτσιο 25 του Παγκανινι, μηπως η λεξη κιθαρωδος, εχει καμμια σχεση με τη σημερινη γλωσσα; Ομιλουμεν την Αρχαικην; Α και ο Ταυσον βγαζει νοκ-αουτ τους αντιπ. με τις βραδειιιιιες ερυθρες ινες, η ειναι λεπτος και φινος και φοβαται να μη σπασει το νυχακι του υπο την ευκαμψια των λευκων. Οσο για το παραδειγμα του φιλου, το εδωσα γιατι πολλοι βρισκονται σε παρομοιες καταστασεις και υπαρχουν καπου ατομα να τους βοηθησουν, δεν εννοω τον εαυτο μου με τιποτα. Βρειτε τα μονοι σας, μονο οχι προσβολες ουτε ειρωνιες, δεν τιμουν κανεναν, το αντιθετο μαλιστα. Να απαντατε μονο εσεις τοτε αφου ειναι και το σπιτι σας.

 ???

Δεν μάς τα λές και Ελληνικά τώρα μήπως καταλάβουμε τίποτα...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #13 στις: 15/01/10, 23:30 »
Τα άσχετα μηνύματα διαχωρίστηκαν και πήγαν στον κάδο. Θα παρακαλούσα να ασχοληθείτε με το ερώτημα του φίλου Sotoman. Το παιδί ζητάει μια λύση την έχετε? Όσοι επιθυμούν να πραγματευτούν τι δουλειά κάνουν οι ίδιοι ή οι φίλοι τους και πόσο καλοί είναι στη δουλειά τους, ή πόσο αποτελεσματική, ας το κάνουν σε άλλη συζήτηση (ή ίσως σε άλλο πλανήτη). Ορθός, κοφτός και κατηγορηματικός Xolidoxos o TERMINATOR!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #14 στις: 15/01/10, 23:30 »
Αγαπητέ RATNA.

Είναι πασιφανές ότι διαφωνούμε κάθετα σε κάποια θέματα. Αυτό δεν είναι κακό, τουναντίον συνήθως προσφέρει γόνιμο έδαφος για συζήτηση.

Είναι επίσης πασιφανές ότι βλέπεις κάποια θέματα παρωπιδικά και χωρίς επιθυμία να συζητήσεις τον αντίποδά τους.

Η γιόγκα, οι Σολίστες, ο Τάϊσον κλπ κλπ, δεν είναι τόσο αναγνωρισμένα όσο η επιστήμη της Ανατομίας, της Κινησιολογίας κλπ.

Εγώ πιστεύω τα δεύτερα πιο πολύ, όχι μόνο γιατί τα σπούδασα και τα εφαρμόζω καθημερινά, αλλά και γιατί είναι Επιστήμες σεβαστές και καθολικά αποδεκτές από όλο τον κόσμο, μορφωμένους και μη.

Ούτε σε γνωρίζω προσωπικά, ούτε ξέρω ποιος είσαι καν. Αυτό που βλέπω από τα γραπτά σου σ'αυτό το θέμα είναι ότι δεν δέχεσαι καμία αντίθετη γνώμη απ'την δικιά σου και ότι μάλλον μόνο εσύ έχεις δίκιο και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε κατώτερα όντα.
Αν έχεις τέτοια νοοτροπία όταν συζητάς με κάποιον, με συγχωρείς αλλά ακυρώνεις την κάθε σου εμπειρία, την κάθε επιτυχή εκτέλεση της Σακον του Μπαχ αλλά πάνω απ'όλα δημιουργείς ένα κακό κλίμα με τους συνομιλητές σου, το οποίο είναι ο ορισμός της προσβολής και όχι αυτό που έγραψα εγώ αρχικά.

Μίλα λοιπόν με κάποιον αθλίατρο που γνωρίζει επακριβώς τι θα πει ερυθρές μυϊκές ίνες και λευκές μυϊκές ίνες, ποια είναι η λειτουργία τους, με ποιο τρόπο εκπαιδεύονται και θα δεις ότι αυτά που έγραψες εδώ δείχνουν άγνοια επί του θέματος, αμπελοφιλοσοφίες και αποδεκτές από ιδία άτομα και όχι από όλους.
 

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #15 στις: 15/01/10, 23:33 »
Φιλαρακι RATNA χαλάρωσε ολίγον...σε φόρουμ είσαι ...πάντα θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και πάντα θα υπάρχουν άτομα που ξέρουν περισσότερα από εμάς. Επίσης δε μου λέει κάτι το ότι είσαι καθηγητής γιογκα και καταδύσεων....εδώ αυτή η ιστοσελίδα είναι για μουσικά όργανα και όχι για να μαθουμε πους απς.οπότε αν θέλεις να επιδικνειεις ποιος είσαι και τι κανείς μπηκες στο λάθος site... Γραφωντας ένα κάρο άσχετα πέραν οτι προσπαθείς να αποδιξεις στο ίδιο σου τον εαυτό ποιος είσαι παίζεις με τον πόνο του αλλού...
 
Όσο για τον κιθαρίστα που ποσταρε το πρόβλημα του Μονή λύση είναι η ξεκούραση...επίσης έχω ακούσει ότι ηρεμουν τα δακτυλα άμα τα βάλεις σε χλυαρο νερό
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #16 στις: 15/01/10, 23:38 »
Όσο για τον κιθαρίστα που ποσταρε το πρόβλημα του Μονή λύση είναι η ξεκούραση...επίσης έχω ακούσει ότι ηρεμουν τα δακτυλα άμα τα βάλεις σε χλυαρο νερό

Το χλιαρό νερό είναι ξεπερασμένη μέθοδος και πλέον μη αποδεκτή.

Ξεκούραση γίνεται σε κρύο νερό πλέον.

Επίσης πλήρης ξεκούραση για λίγες μέρες, δηλαδή αποχή από την κιθάρα.

Επίσης αφού περάσουν οι ενοχλήσεις πρέπει για λίγες μέρες να παίξεις αργά αργά αφού κάνεις ζέσταμα και σιγά σιγά να αυξάνεις και την ταχύτητα και την διάρκεια παιξίματος.

Με λίγα λόγια όταν φύγουν οι ενοχλήσεις:

Πχ Δευτέρα: 10 λεπτά ζέσταμα, 15 λεπτά παίξιμο. Στο τέλος κάνεις παγοθεραπεία.
    Τρίτη: 10 λεπτά ζέσταμα, 20 λεπτά παίξιμο. Στο τέλος κάνεις παγοθεραπεία.
    Τετάρτη: 10 λεπτά ζέσταμα, 25 λεπτά παίξιμο κ.ο.κ

Εννοείται ότι αν αισθανθείς ενοχλήσεις, σταματάς αμέσως, κάνεις παγοθεραπεία και πας σε ένα ορθοπαιδικό να το δει.



Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #17 στις: 15/01/10, 23:39 »


Δεν ξερω τι ειναι ο μουσικος φιλε Μαρινε αλλα  κυριε RATNA για δασκαλος Γιογκα ειστε λιγο ευεξαπτος...
Επισης τα "γραπτα"σας δεν συναδουν με την σταση σας...λετε πως ενα πραγμα δεν ειστε(δλδ ειδικος)και η σταση σας δειχνει οτι η αποψη που εχετε για τον εαυτο σας ειναι αυτη του ειδικου.(και αυτο το δειχνετε καλα μεσα απο τα post σας)
Μπορειτε να μου πειτε γιατι η γιογκα ειναι επιστημη?Οπως ειμαι σιγουρος γνωριζετε για να θεωρηθει καποια"ασχολια"ως επιστημη πρεπει να πληρει καποιους κανονες.Δεν νομιζω οτι η γιογκα κανει κατι τετοιο.Το οτι υπαρχει πανεπ.δεν παει να πει οτι ειναι και επιστημη ειδικα την σημερινη εποχη.
Ελπιζω να μη σας φανει το κειμενο ως μια προσβλητικο.Εγω απλα εκφραζω την αποψη μου.Μπορει να μην εχει να σας πει τιποτα,παρ ολα αυτα ειναι μια αποψη

Οσον αφορα το αρχικο ποστ και εγω οταν ειχα παθει κατι αναλογο απλα δεν επαιξα για λιγο διαστημα και μετα δεν το γλεντουσα τοσο αγρια...στην αρχη σιγα σιγα
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/10, 23:43 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #18 στις: 15/01/10, 23:56 »
Αυτό με την Κρυολουσία που λέει ο Parlats, έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή μέθοδος για όλα τα συμπτώματα, ακόμη και για το δικό μου.
Αν και αυτά που αναφέρει ο κ. ΡΑΤΝΑ και όχι το φιλαράκι μας! πως την είδατε εδώ μέσα ? Δηλαδή όλοι είναι φίλοι μας ? εδώ δεν μας δίνει ούτε τις μεθόδους του!
Πάντως στο Youtube, έχω δει κάτι ανατολίτισες που μετά από μια κρυολουσία κάνουνε και το ανάλογο μασσαζ στα δάκτυλα και έρχεται όλο το θέμα και ολοκληρώνεται. Πλήρης θεραπεία. Τώρα τα πανεπιστήμια, είναι για να πηγαίνει ο καθένας να μαθαίνει και μια ασχολία. Άλλωστε γιατί να σου πει ότι είναι επιστήμη αφού δεν θα το πιστέψεις ? Την κολοκυθιά να παίξομε ? Το κείμενο δεν είναι προσβλητικό μιας και η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
Εντάξει θα σου πω εγώ ότι η άποψη σου έχει να του πει πολλά, αλλά δεν θέλεις να τα ακούσεις.Διότι είναι εμπειρίες που έχουν προέλθει από πουσαπς και καταδύσεις και εσύ θες σωνει και καλά να διαχωρίζεις την κιθάρα από την υπόλοιπη ζωή σου. Ενώ ο κ. ΡαΤνα τηνς ώρα που παίζει BACH, είναι σαν να βουτάει στα 40 μέτρα και την ώρα που φορτσάρει σα να βρίσκεται στο 300στο πουσαπ.
Μην ξεχνάς ότι πάνω από όλα είναι άνθρωπος και μετά όλα τα άλλα, οπότε έαν δεν τον ακούσεις περί Γιόγκα, ξεκινάει τις πολεμικές τέχνες! αλλιώς αν είσαι καλό παιδί θα ακούσεις Cachone και από εμένα μία Pizza Caltsone. Ελπίζω να μην το θεωρήσετε προσβλητικό, το φαγητό είναι απλή ανάγκη αλλά βασική.

Πάντως, συμφωνώ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #19 στις: 16/01/10, 00:35 »
Όλο αυτό που έγραψα είναι κρυπτογραφημένο Σουαχίλι, είναι η Μεθοδολογια μου και δεν την χαριζω στα Ελληνικά, ειναι προιον σκληρης και ανελεητης εργασιας. Όταν λοιπόν γίνετε όλοι καλά παιδιά, τότε βλέπουμε....
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #20 στις: 16/01/10, 02:02 »
Όλο αυτό που έγραψα είναι κρυπτογραφημένο Σουαχίλι, είναι η Μεθοδολογια μου και δεν την χαριζω στα Ελληνικά, ειναι προιον σκληρης και ανελεητης εργασιας. Όταν λοιπόν γίνετε όλοι καλά παιδιά, τότε βλέπουμε....

Φίλε XoLiDoXoS και μέλος τού site εδώ πρόσεξα στον λίγο χρόνο που βρίσκομαι εδώ
ότι η "χολή" σου δεν είναι αληθινή , απλώς σού αρέσει ν' αστειεύεσαι ποτε-ποτε .  :)
Καλό για εσένα αυτό καλό και για 'μας που σε διαβάζουμε . < πάλι  :) >
Τώρα όμως πρέπει να πάμε στο ερώτημα τού ανθρώπου που άνοιξε το θέμα .
Έχω να πω ότι όταν ξεκίνησα την κιθάρα πριν 3 μήνες , παρέα με δασκαλο κι όχι μόνος μου , τον δεύτερο μήνα προσπαθούσα μετά μανίας να βγάλω κάλους στα δάχτυλα
για να μη με πονάνε μετά από ώρες εξάσκησης , πάντα νυχτερινές ώρες ησυχίας .
Όταν με πονούσαν πολύ οι μυς τών δαχτύλων λόγω υπερβολικής προσπάθειας
μού έλεγε ο δάσκαλός μου : "χαλάρωσε και πάψε να παίζεις για λίγες μέρες .
άσε τους μυς να ξεκουραστούν . Εγώ βέβαια βιαζόμουν να μάθω γρήγορα κιθάρα
μα όταν είδα πως έχει δίκιο κι ότι χαλούσα περισσότερο καιρό στο να προσπαθώ να επαναφέρω τούς μυς τών δακτύλων στην αρχική τους φυσιολογία , από το να παίζω κιθάρα , αποδέχτηκα την άποψή του .

Όταν στα μικρά νιάτα μου έκανα πολλή ενόργανη γυμναστική κι αφιέρωνα σ' αυτήν
πολλές ώρες άσκησης και επακόλουθα ένιωθα ενοχλήσεις ο μεν γυμναστής μου έλεγε "συνέχισε θα σκληρύνεις" , ο δε φυσιοθεραπευτής μού έλεγε :
"χαλάρωσε , θα σκληρύνουν οι μυς σιγά-σιγά με τον καιρό , προς το παρόν ξεκουράσου αφού έχεις πρόβλημα ."
Με τα χρόνια ακολουθώ τις συμβουλές εκείνου τού φυσιοθεραπευτή κι αφήνω τούς μυς μου να ξεκουραστούν για μια ή και δυο εβδομάδες μετά από κάθε έντονη χρηση τους .

Άρα κι η δική μου συμβουλή είναι το : Ξεκουράσου και πήγαινε σιγά-σιγά , βήμα με βήμα.
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #21 στις: 16/01/10, 02:51 »
Να 'σαι καλά Αλκιβιάδη! Χούμορ κάνω, κι ας μην είναι πάντα πετυχημένο! Γι' αυτό αρπάζονται άλλωστε και κάποιοι!

Δική μου άποψη είναι, ότι σε οποιαδήποτε δοκιμασία βάλουμε τον οργανισμό μας ή έναν οργανισμό, είτε να ξεκινήσει κάτι που θα του γίνει συνήθεια, είτε να σταματήσει κάτι που του έχει γίνει συνήθεια, θέλει αργά και σταθερά βήματα. Γιατί έτσι κάθε βήμα ολοκληρώνεται και γίνεται κομμάτι μας. Η αλλαγή είναι τόσο ανεπαίσθητη, ώστε δεν μοιάζει με αλλαγή αλλά με ένα κομμάτι του εαυτού μας.

Όμως! για όποιον βιάζεται, θέλει να μετρήσει τις αντοχές του,τις ικανότητές του και τα αποτελέσματα αυτών σε ακραίες συνθήκες, μπορεί να πάρει το ΡΙΣΚΟ και εμείς θα τον προσκυνήσουμε! είτε πάμε να δοξάσουμε τα δάχτυλά του! είτε να τα κηδεύσουμε!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #22 στις: 16/01/10, 03:20 »
...είτε πάμε να δοξάσουμε τα δάχτυλά του! είτε να τα κηδεύσουμε!...

Άντε πάλι με τα επιτυχημένα αστεία σου  :) .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος chrisko97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #23 στις: 25/07/11, 15:40 »
Άμα είσαι ακόμα αρχάριος φυσιολογικό είναι να πονάνε τα δάχτυλα σου, εγώ παίζω κάθε μέρα κιθάρα και τα δάχτυλα μου είναι μια χαρά. Μια ερώτηση όμως τα δάχτυλα ξαναμαλακόνουν με το θαλασσινό νερό ??  :solo

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνω λυση για τα πονεμένα δάχτυλα
« Απάντηση #24 στις: 29/07/11, 17:24 »
βαλτου λιγο παγο και θα ειναι μπομπα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/02, 14:21
από Σωτήρης
5 Απαντήσεις
4441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 23:34
από The common cunning linguist
0 Απαντήσεις
1527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 22:52
από NIKARXOS
10 Απαντήσεις
4734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 09:35
από GEO_ZZZZ
13 Απαντήσεις
5811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/11, 01:53
από Neikos
5 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 13:15
από metalmike
33 Απαντήσεις
8336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/12, 14:31
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
4864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/13, 16:11
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
4152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/19, 14:52
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/21, 17:46
από Ioannis Anastassakis