Σελίδες:
  • #1 από Panos the Greek στις 03 Dec 2008
  • Ξέρει κανένας πού μπορώ να τον βρώ??....
  • #2 από Ibanezακιας στις 03 Dec 2008
  • Thomann
  • #3 από Panos the Greek στις 03 Dec 2008
  • Bρήκα ένα Fender Twin Reverb, από τον τραγουδιστή του band μας, και τον πουλάει 150!!! Τί λέτε? Να τον πάρω χωρίς δεύτερη σκέψη? Του τον έδωσε ένας θείος του ο οποίος πήγε στην Αμερική. Ο ενισχυτής δεν παίζει (θέλει λάμπες) και έχω ακούσει μόνο τα μεγάφωνά του (τον ενωνουμε με ένα marshallάκι). Λέτε να είναι νεκρός η απλώς να θέλει λάμπες, νέα καλώδια και να είναι έτοιμος για αγορά? ;D
  • #4 από Ibanezακιας στις 04 Dec 2008
  • Είναι πολύ φτηνός για να είναι αληθινός.Δοκίμασε να του βάλεις λάμπες απάνω αλλά και πάλι θα έρθουν λίγο ακριβά.Να ξέρεις όμως πως ο tween reverb έχει τα καλύτερα καθαρά
  • #5 από Panos the Greek στις 04 Dec 2008
  • Αληθινότατος είναι. Του παιδιού του έδωσε ο θείος του ολόκληρο gear όταν έφυγε για Αμερική και αυτός ως μη κιθαρίστας δεν ξέρει τί να το κάνει. Τί λάμπεσ χρειάζεται και πόσο μπορεί να μου στοιχίσουν?
  • #6 από Ibanezακιας στις 04 Dec 2008
  • Αν είναι ο '65 Tween Reverb παίρνει 4 X 12AX7, 2 X 12AT7, 4 X 6L6.Εγώ θα σου πρότεινα Sovtek λυχνίες και να είναι matched (μετρημένα τα ρεύματα δηλαδή).Οπότε βάλε κανα 10αρικο τις προενισχύτριες και κανα 15αρι τις τελικές πάει γύρω στα 120€.Αρκετά μεγάλο το κόστος αλλά μετα θα χαίρεσαι ;D


  • #7 από MISTREATED στις 04 Dec 2008
  • Ρε παιδιά , εάν του τον έδωσε ο Θείος του, σημαίνει ότι είναι twin reverb δεκαετίας 70. Μόνο απο την ηλικία και την συλλεκτικότητα του μοντέλου αξίζει να ρίξεις χρήματα επάνω του. Ο ενισχυτής , αν είναι αυτός , είναι απο τα γλυκύτερα
    κομμάτια της Fender με απίστευτα καθαρά. Γνώμη μου (σαν παληού) να τον πάρεις αγόρι μου και θα τον ευχαριστηθείς.
    Μόλις τον φτιάξεις ρίξε και μια φωτο να τον δουμε.
  • #8 από Panos the Greek στις 04 Dec 2008
  • Μάλλον θα τον πάρω.. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχει περίπτωση να είναι σχισμένο ένα απ'τα δυο μεγάφωνα, από τη στιγμή που όταν τον ενώσουμε με ενα marshallακι βγάζει ήχο? Αν ναί, πόσο θα στοιχήσει ένα νέο μεγάφωνο?
  • #9 από Ibanezακιας στις 04 Dec 2008
  • Πάλι εξαρτάται τι μεγάφωνο θα βάλεις.Ωραία για καθαρά είναι τα Jensen,δες τιμές σε αυτές τις σελίδες μιας και δεν έρχονται Ελλάδα τέτοια ηχεία

    www.tubesandmore.com (μου έστειλαν το site από τη Jensen)
    www.banzaieffects.com
    και φυσικά όλα τα άλλα γνωστά μαγαζιά
  • #10 από studio54 στις 04 Dec 2008
  • Χτες αγόρασα έναν τέτοιον (Super Reverb) αμα δεν τον θέλεις τον Twin εδώ είμαστε κι εμείς βρε....
  • #11 από Ibanezακιας στις 04 Dec 2008
  • +1.Για πες τι άλλο gear παίζει.Κανα Boss TR-2?
  • #12 από Panos the Greek στις 05 Dec 2008
  • Του άφησε ακόμα ένα  Τwin ο οποίος έχει οκ μεγάφωνα αλλά θέλει λάμπες, το Digitech 2120 vgs το οποίο αγώρασα εγώ, και βασικά ένα δίμετρο rack το οποίο σιγά σιγά το παιδί διαλύει. Θα σας πώ περισσότερα μετά την πρόβα του Σαββάτου. Τελικά αξίζει να επενδύσω 150 + 88 (μεγαφωνο) + 120 (tubes) για τον twin?
  • #13 από Ibanezακιας στις 05 Dec 2008
  • Με τα μπούνια 8)
  • #14 από Panos the Greek στις 05 Dec 2008
  • Dudes τελικά είναι ο Fender "The twin", με red knobs και τα μεγάφωνά του ειναι οκ
  • #15 από adr1anos στις 05 Dec 2008
  • Dudes τελικά είναι ο Fender "The twin", με red knobs και τα μεγάφωνά του ειναι οκ


    Αυτός είναι?



    Εάν ναι, ρίξε όλα τα λεφτά που μπορείς!
    Η γνώμη μου είναι τέτοια συλλεκτικά κομμάτια να αναπαλαιώνονται με original εξαρτήματα και σαφώς original λάμπες αν είναι δυνατόν.

    Από το Wiki:"Red Knob" Twin
    The Twin Reverb II was replaced by The Twin, commonly referred to as the "Evil Twin" due to its appearance and the addition of both a separate gain channel and a switchable overdrive on the clean, in 1987. It featured a dual output switch, allowing the user to select either 25 watts of output or 100 watts of output. The "Red Knob Twin" was made until 1994; it has since been succeeded by "Twin Amps" of Fender's current Protube line.

  • #16 από Panos the Greek στις 05 Dec 2008
  • Αυτός ακριβώς. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως βάλω τις λάμπες και μετά ανακαλύψω ότι έχει και κανένα άλλο πρόβλημα...
  • #17 από Panos the Greek στις 06 Dec 2008
  • Τον πήρα, του έβαλα τις 6L6 που λείπανε και τον πήγα σε ειδικό. Τον άνοιξε, με χρέωσε 20 ευρώ για αυτό, και διαπίστωσε ότι είναι μια χαρά! Μιλάμε ότι παίρνει τους τόπους στα clean, απίστευτη ποιότητα. Και πολλή ένταση! Προσπαθώ να ποστάρω εικόνα αλλά δε ξέρω πώς :)
  • #18 από Ibanezακιας στις 07 Dec 2008
  • Ανέβασε την στο photobucket.com ή imageshack.us.Άντε ρε συ καλόπαιχτος 8)
  • #19 από studio54 στις 07 Dec 2008
  • Αυτό είναι που λέμε.... τσάμπα μάγκας???   ;) ;) ;) ;) ;)
  • #20 από cyclo στις 07 Dec 2008
  • τσάμπα μάγκας δε λες τίποτα:Ρ απο που είσαι ρε φίλε; να σου κάνουμε επίσκεψη:Ρ
  • #21 από Panos the Greek στις 07 Dec 2008
  • Yeah!
  • #22 από Baroness στις 07 Dec 2008
  • Ρε φιλε, το μηχανημα φαινεται πολυ στην πενα να ουμ :o Τυχερος!
  • #23 από Zeppelin στις 07 Dec 2008
  • Πωπω αυτά είναι τυχερά... ;D

    Μεγειά κ καλόπαιχτος!
  • #24 από MISTREATED στις 08 Dec 2008
  • Καλόπαιχτος αγόρι μου, θα δείς ότι πήρες ένα μηχάνημα ζωής. Είδες τα καθαρά πού λέγαμε ;
    Σιγά σιγά θα ανακαλύψεις και τις υπόλοιπες δυνατότητές του , ανάλογα βέβαια με το τι μουσική προτιμάς.

    Νάσαι καλά.
  • #25 από Panos the Greek στις 09 Dec 2008
  • Ευχαριστώ παιδιά! Όντως είναι πολύ γλυκά και "σκαστά" τα καθαρά του, κάθομαι με τις ώρες και παίζω funky καταστάσεις. Θεωρώ ότι δεν έχω αξιοποιήσει ούτε το 10% των δυνατοτήτων του ενισχυτή. Το μέλλων είναι μπροστά μου όμως :)
Σελίδες: