Αποστολέας Θέμα: Καλύτερος Δίσκος για το 2008  (Αναγνώστηκε 14015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« στις: 14/12/08, 15:01 »
Εχω την εντυπωση πως σιγα σιγα επρεπε να βγει ενα τετοιο θεμα...
Ας καταθεσουμε την αποψη μας για τον καλυτερο δισκο της χρονιας που περασε.... φυσικα δεν μπορει να ειανι μονο ενας... οποτε ας αρχισουμε να ποσταρουμε και στο τελος θα βγαλουμε μια σουμα... αν τα καταφερουμε βεβαια...

προσωπικη αποψη... 1. Watershed (Opeth)
                            2. Mass IIII (AmenRa) 
                            3. One Day As A Lion Ep(One Day As A Lion)
                            4. Forth (The Verve)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #1 στις: 15/12/08, 01:55 »
δεν έχω ψαχτεί σε δίσκους του 2008...έχω μέινει πίσω
πάντως ένας που έχω και μαρέσει είναι το
twilight of the thunder god-amon amarth
θέλω κάποια στιγμή να τσεκάρω τα καινούργια απο opeth,septic flesh,meshuggah,gojira,testament
ώχ πολλά είναι


έλα να βλέπω το θέμα να πέρνει τα πάνω του
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/08, 22:11 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #2 στις: 17/12/08, 23:53 »
Ηθελα και γω να βαλω αντιστοιχο.Ομορφα λοιπον.
Θα αναφερω ενα σιγουρο top 4
*ΤΙΑΜΑΤ-AMANETHES


Eπεστρεψαν μετα το prey και ευτυχως εκαναν μερικο πισογυρισμα.Ο δισκος με κολησε στον τοιχο.Απο gothic rock κομματια σε ριφαρες και απο κει σε prog ατμοσφαιρες με ομορφους στιχους(και οχι χαζους..) οι Tiamat ξαναμπηκαν για τα καλα στο χαρτι και εφτιαξαν τον μαλλον αγαπημενο μου δισκο για φετος.

Μust-Summertime is gone,misantropolis,amanitis,raining dead angels


*Death Angel-Killing season

Tο comeback τους 2004(μετα τη διαλυση τους το 1990) ηταν ενα πολυ καλο αλμπουμ αλλα ειχε ορισμενα μετρια κομματια(δεν το ειχα ακουσει και τοσο) ομως αυτο ειναι μια thrash δισκαρα.Εμπνευση απο παντου,ιδεες παμπολλες,δεν επιμενουν να κουρασουν και τα δινουν ολα.Φυσικα δεν μιλαμε για thrash του 1985 αλλα για πιο ηπιο και προγκ thrash ανακατεμενο με ορισμενες μοντερνες ιδεες(οχι metalcore αηδιες) και μια γ**ατη παραγωγη.Κανουν αυτο που εκαναν και στη δισκαρα act III δηλαδη και εν ετη 2008 πετυχαινει πιστευω.

Must-god vs god,souless,sonic beatdown

*Portishead-Third


Εδω ημουν σε εντελως αγνωστα λιβαδια μιας και ειχα ακουσει μονο τα πολυ γνωστα τους ειδικα απο το dummy.Γενικως με το ειδος δεν ειχα ασχοληθει ποτε.Καπως μου εκατσε και κατεβασα το δισκο...Αυτο ηταν με αποσυνθεσε και με πεταξε σε μια λακουβα με βρωμονερα διπλα στο πεζοδρομιο.Οχι δεν εχει μεγαλη σχεση με το dummy.Τα κομματια ειναι πιο μινιμαλιστικα αλλα παραδοξως πιο βατα.Την ατμοσφαιρα τη μελαγχολια και την απογνωση την περνανε πολυ πιο ευκολα..
Δεν θελω καν να ξεχωρισω κομματια μιας και ο δισκος φευγει ολος μονομιας..με μια μονο εξαρση αγαλλιασης..Aν επρεπε να πω ενα θα ηταν το nylon smile.

*Διαφανα Κρινα-H αγαπη παλι θα καλει..


Τα ειπα και στις δισκοκριτικες.Το μονο κατ εμε ελληνικο συγκροτημα που συνεχιζει και βγαζει αξιολογους δισκους.Αντικειμενα δεν ξερω ποσο χηλα ειναι προσωπικα με αγγιξε παρα πολυ.Up tempo(ενταξει κρινα ειναι),δυνατο με εστιασμενες συνθετες που δεν βολοδερνουν απο εδω και απο κει ουτε αφηνουν τις ποιητικες(ανουσιες πολλες φορες) εξαρσεις να τις καδοφηγησουν.Απο τα δυνατα κομματια μ αρεσε περισσοτερο το ''στη κολαση βαθια'' και το ''με ρωτουν οι χειμωνες'' ενω απο τα μελαγχολικα ''σε μια γη που ανατελει'' και ''με ενα αδειο ποτηρι''..

θα ερθω για συνεχεια.ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΡΕ!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/08, 23:58 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #3 στις: 27/12/08, 00:43 »
death magnetic,graffiti the world απο rehab,sound of madness apo shinedown. επισης νομιζω οτι πολυ καλος δισκος ηταν και το slip απο n.i.n.

Αποσυνδεδεμένος Simel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • I won't give up Till I've no more to give
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #4 στις: 27/12/08, 01:16 »
Το δικό μου top 10:

Metallica - Death Magnetic
Guns n Roses - Chinese Democracy
Cynic - Traced In Air
Black Stone Cherry - Folklore and Superstition
AC/DC - Black Ice
Whitesnake - Good to Be Bad
Meshuggah - Obzen
Slipknot - All Hope Is Gone
Def Leppard - Songs From the Sparkle Lounge
Trivium - Shogun

καλή χρονιά σε όλους....
Percy: Oh, I how would love to be an actor! I had a great talent for it in my youth -- I was the man of a thousand faces.
Edmund: How'd you come to choose the ugly mug you've got now, then?

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #5 στις: 27/12/08, 01:31 »
Radiohead - In Rainbows

Διάφανα Κρίνα - Η αγάπη πάλι θα καλεί

Χ.Θηβαίος - Πέτρινοι Κήποι
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #6 στις: 29/12/08, 01:50 »
Χωρις συγκεκριμενη σειρα
AC/DC-Black Ice
The Last Shadow Puppets-The Age of the Understatement
Cage The elephant-Cage The Elephant
Vampire Weekend-Vampire Weekend
Buddy Guy- Skin Deep
MGMT-Oracular Spectacular
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #7 στις: 29/12/08, 06:50 »
Το δικό μου top 10:

Metallica - Death Magnetic
Guns n Roses - Chinese Democracy
Cynic - Traced In Air
Black Stone Cherry - Folklore and Superstition
AC/DC - Black Ice
Whitesnake - Good to Be Bad
Meshuggah - Obzen
Slipknot - All Hope Is Gone
Def Leppard - Songs From the Sparkle Lounge
Trivium - Shogun

καλή χρονιά σε όλους....

πάρε άκου testament-formation of damnation τότε!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Simel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • I won't give up Till I've no more to give
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #8 στις: 29/12/08, 08:59 »
Το δικό μου top 10:

Metallica - Death Magnetic
Guns n Roses - Chinese Democracy
Cynic - Traced In Air
Black Stone Cherry - Folklore and Superstition
AC/DC - Black Ice
Whitesnake - Good to Be Bad
Meshuggah - Obzen
Slipknot - All Hope Is Gone
Def Leppard - Songs From the Sparkle Lounge
Trivium - Shogun

καλή χρονιά σε όλους....

πάρε άκου testament-formation of damnation τότε!

Σωστος... πολυ καλο album με φοβερη παραγωγη. Τα μαθηματα του Skolnick στο guitar world ηταν ενας απο τους λογους που αρχισα να βλεπω την κιθαρα διαφορετικα.. ;)
Percy: Oh, I how would love to be an actor! I had a great talent for it in my youth -- I was the man of a thousand faces.
Edmund: How'd you come to choose the ugly mug you've got now, then?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #9 στις: 29/12/08, 10:57 »
1) Opeth "Watershed"



Ήταν γνωστό από πολύ καιρό ότι οι Opeth δεν ήταν ένα συμβατικό συγκρότημα.. Ο τρόπος που ισορροπούν μεταξύ πολλών ειδών αποτελεί το σήμα κατατεθέν αυτού του υπερσυγκροτήματος.. Το 2008, επανήλθαν στο προσκήνιο με αυτό τον ποιοτικότατο δίσκο.. Ό,τι και να πει κανένας για το Watershed θα το αδικήσει.. Πανέμορφες ακουστικές μελωδίες δίνουν την θέση τους σε blast ξεσπάσματα και τα βρώμικα (μα τόσο καθαρά) φωνητικά εναλλάσονται αρμονικά με τη σχεδόν λυρική απαλή φωνή του Mikael.. Θέλεις να ακούσεις death, progressive, jazz, blues, rock και όλα αυτά σε ένα δίσκο; Αγόρασε το Watershed και δεν θα χάσεις..

Καλύτερες στιγμές: Burden, Hessian Peel, Coil, Heir Apparent..

2) Metallica "Death Magnetic"



Περιμέναμε τόσο καιρό και οι απαιτήσεις είχαν αυξηθεί επικίνδυνα.. Μετά και το πνιγηρό St. Anger τα πράγματα πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο για την πάλαι ποτέ μπάντα-ναυαρχίδα του metal.. Όμως με το Death Magnetic δεν έκαναν εκπτώσεις.. Αποφάσισαν να κάτσουν κάτω και να γράψουν πορωτικά κομμάτια ανάλογα της ιστορίας που τους συνοδεύει.. Από το πρώτο riff του δίσκου καταλαβαίνεις ότι τα κομμάτια έχουν δουλευτεί πάρα πολύ για να πάρουν την τελική τους μορφή και ότι όλα τα όργανα είναι σε απίστευτη φόρμα.. Η φωνή του Hetfield, πιο evil από ποτέ, θυμίζει άλλες εποχές.. Πολλοί θα πουν ότι τα κομμάτια είναι υπερφορτωμένα, αλλά θαρρώ ότι αυτή η αίσθηση φεύγει μετά τα πρώτα 5-10 ακούσματα.. Δυστυχώς ο δίσκος αυτός θα μπορούσε να είναι (ή μάλλον να ακούγεται) καλύτερος αν δεν ήταν η υπερβολικά δυνατή παραγωγή του η οποία καταστρέφει τις δυναμικές στα κομμάτια τους.. Πιστεύω ότι μετά από κάποια χρόνια οι Metallica θα καταλάβουν το λάθος τους και θα βγάλουν ένα remaster με καλύτερο mastering..

Καλύτερες στιγμές: All nightmare long, Cyanide, The end of the line, Suicide and Redemption..

3) Calexico "Carried to Dust"



Οι Calexico όταν κυκλοφορούν κάποιο album σε αφήνουν να αναρωτιέσαι μέχρι που μπορούν να φτάσουν.. Πρόκειται για ένα απλά απίστευτο συγκρότημα με πολύ μεράκι σε αυτό που κάνουν.. Αν και ποτέ δεν πίστευα ότι θα έβγαζαν κάποιο album ανώτερο του Hot rail, εν τούτοις με το Carried to Dust ανέβηκαν ένα επίπεδο ψηλότερα.. Πραγματικά η μουσική τους σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές, σε άλλα μέρη, κάπου κοντά στην Άγρια Δύση στην εποχή όπου υπήρχαν ακόμα blacksmiths, καβαλάρηδες και Ινδιάνοι.. Οι τρομπέτες, οι ακουστικές, τα βιολιά, τα λαούτα συνδυάζονται αρμονικά και δημιουργούν ένα ηχητικό σύνολο που προσωπικά πιστεύω ότι όμοιο του δεν υπάρχει.. Η ατμόσφαιρα είναι πραγματικά μαγευτική και πιστεύω ότι και στο live τους στην Αθήνα, κάπου στον Ιανουάριο, θα μας μεταφέρουν για 2 ώρες σε μέρη μακρινά στο χώρο και στο χρόνο..

Καλύτερες στιγμές: Two silver trees, Inspiración, Bend to the Road, Sarabande in Pencil Form, γενικά όλος ο δίσκος ακούγεται από την αρχή έως το τέλος άκρως ευχάριστα..

4) Andromeda "The Immunity Zone"



Υπάρχουν ακόμα καλοί prog δισκοι; Οι Andromeda φωνάζουν παρών!! Τέλειος εκτελεστικά δίσκος με όλο το φάσμα των prog ακροβατισμών που τόσο μας αρέσουν αλλά και κομμάτια με ουσία, μελωδία και μερικές φορές συναίσθημα.. Οι Σουηδοί Andromeda ξέρουν πως παίζεται το prog metal, δεν ανανεώνουν το είδος αλλά τουλάχιστον έχουν την δυνατότητα να γράφουν όμορφα κομμάτια χωρίς να πέφτουν στη παγίδα του εντυπωσιασμού και του τεχνοκρατισμού.. Σε μια χρονιά όπου το prog έλαμψε διά της απουσίας του, οι Andromeda δίνουν μια ζωογόνος ανάσα στο είδος.. Οι λάτρες του prog ας του ρίξουν μια αυτιά.. Πραγματικά αξίζει..

Καλύτερες στιγμές: Shadow of Lucent Moon, Slaves of the Plethora Season, Worst Enemy..


Γενικά το 2008 δεν ήταν κακή χρονιά από άποψη δισκογραφίας.. Είχαμε μερικά καλά come-backs (AC-DC, Def Leppard, G&R, Manilla Road) αλλά και μερικούς καλούς δίσκους όπως το "Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock" του Satriani, το "Zero Order Phase" του Loomis, το "A Sense of Purpose" των In Flames που δίχασε αλλά προσωπικά μου άρεσε, το αρκετά καλό "Blooddrunk" των Children of Bodom, και άλλα.. Επίσης φέτος είχαμε την ευκαιρία να δούμε κάποια καλά lives όπως τους Maiden να ερμηνεύουν τα παλιά καλά τους κομμάτια, τους Haggard (απωθημένο), τους Venom, Iced Earth, Lacuna Coil, Pain of Salvation (σε μικρές δόσεις είναι η αλήθεια), τους Opeth και τους Priest βεβαίως-βεβαίως και πολλά άλλα αξιόλογα συγκροτήματα.. Not bad..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #10 στις: 31/12/08, 02:23 »
Mετα απο αρκετη επεξεργασια και διαφορες αλλαγες κατεληξα στο τελικο top 10 της φετινης χρονιας. παλι θα εχω παραλειψεις αλλα τι να κανω... Το παλεψα :P Αυτα λοιπον για μενα ιεναι τα top 10 albums of the year


1)Portishead-Third



Επιτελους μουσικη. Αυτο ηταν το πρωτο πραγμα που ειπα οταν ακουσα το δισκο. Απο τοτε επαιζε συνεχομενα τοσο στο σπιτι οσο και στο αυτοκινητο. Για μενα μιλαμε για εναν δισκο ισαξιο του dummy αλλα σε καμια περιπτωση ιδιου με το dummy. Το third ειναι ενας δισκος ψυχρος. Ενας δισκος που σε πιανει απο την μουρη και χωρις ενδιασμους και περιτυλιγματα σε παγωνει και σε υποχρεωνει να τον ακουσεις. Απο το αποτομο τελος του silence και τον ελικα του plastic μεχρι το υπεροχο threads δεν υπαρχει ουτε μια στιγμη που ο δισκος να κανει κοιλια. Για μενα ειναι must have δισκος το 2008 και σιγουρα απο τους καλυτερους της δεκαετιας που διανυουμε. Βαθμολογια 9,5/10

2)Obzen-Meshuggah




Ενα αλμπουμ που περιμενα με παρα πολυ μεγαλη αγωνια. Σιγουρα οι meshuggah δεν αποτελουν ενα ευκολο ακουσμα. Σιγουρα θα δυσκολευετει να τους ακουσει ο αμυητος ακροατης. Σιγουρα θες να σπαταλησεις χρονο πανω απο τις συνθεσεις τους για να καταφερεις να τις κατανοησεις και εν παση περιπτωση να βγαλεις μια ακρη απο αυτο που την πρωτη φορα ισως σου ακουστει χαος. Τελικα ομως το φαινομενο για μενα που λεγεται meshuggah σταθηκε απολυτα στο ηψος του και αξιζει καθε δευτερολεπτο που θα δωσεις για να κατανοησεις αυτον τον δισκο. Και μετα απο ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ live (καλυτερα βεβαια να τους βλεπαμε μονους τους) στο rock em all που κυριολεκτικα μπροστα στα καγκελα επικρατησε το απολυτο χαος (αυτο που επρεπ ενα συνοδευσει ενα live meshuggah) δικαιωσανε απολυτα το ονομα τους. Βαθμολογια 9/10


3)Communion-Septic Flesh




Ενα απο τα δυναμικοτερα, για μενα ισως το δυναμικοτερο comeback της χρονιας. Εδω μιλαμε για εναν δισκο που πιθανον να γινει οροσημο για το ελληνικο death metal. Το αλμπουμ εχει μικρη σχετικα διαρκεια και στο τελος του θες να τον ξαναβαλεις για να μην τελειωσει ποτε. Τα κομματια ειναι ολα διαμαντια ενα κι ενα. Δεν εχω να πω πολλα, πρεπει να το ακουσετε για να το καταλαβετε. Βαθμολογια 9/10

4)All hope is gone-Slipknot



Ενας δισκος διαφορετικος. Ενας δισκος που ολοι περιμεναμε οτι θα ειναι διαφορετικος και υπηρχε φοβος για αυτο το πραγμα. Μετα το πολυ καλο subliminal verses θα μπορουσαν να ανταπεξελθουν οι slipknot στα στανταρντς που οι ιδιοι εθεσαν χωρις να πεσουν στην παγια του τελειως εμπορικου? Κατα την γνωμη μου εν μερει το καταφεραν. Το all hope is gone ειναι ενας δισκος διαφορετικος με το trademark των slipknot σε καθε του τραγουδι. Με εξαιρεση 1-2, εχει πολυ καλα και δυναμικα τραγουδια. Η επιρροη απο το project του Corey ειναι ολοφανερη στα περισσοτερα κομματια βεβαια με αποκορυφωση το snuff, την πρωτη ουσιαστικα τελειως καθαρη μπαλαντα των slipknot. Συνολικα για μενα αποτελει εναν πολυ καλο δισκο. Δεν θα ακουσεις το death που ακουγες στους πρωτους 2 δισκους τους, θα βρεις ομως σημεια, δεν θα ακουσεις ενα καινουριο iowa αλλα δεν θα πεις οτι ειναι διαφορετικη μπαντα, δεν ειναι ενα καινουριο subliminal αλλα ιεναι το ιδιο σκοτεινο. Βαθμολογια για μενα 8.5/10

Στις υπολοιπες θεσεις

5)Διαφανα Κρινα-H αγαπη παλι θα καλει.. 8.5/10

6)Metallica-Death Magnetic 8/10

7)testament-formation of damnation 8.5/10

8)AC/DC-Black Ice 7.5/10

9)Μοοnspell-Night Eternal 8/10

10)Among Amarth-Twilight of the hammer god 7.5/10


« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/08, 19:00 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #11 στις: 31/12/08, 08:27 »
εγω στο death magnetic θα εβαζαν ευκολα 9/10 παντως...

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #12 στις: 31/12/08, 10:04 »
Τα περίσσοτερα από αυτά που ήθελα να γράψω γράφτηκαν, όπως: Death Magnetic, All hope is gone, Amanethes κλπ.
Διαφωνώ σε κάποια αλλά ας μην το ρίξουμε στην αντιπαράθεση πάλι  ;D ;D
Απορώ όμως που δεν είπε, μέχρι τώρα, κανένας τίποτα για Firewind - The premonition, και Moonspell - Night Eternal.
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #13 στις: 31/12/08, 20:08 »
To moonspell δεν ηταν  απο αυτα που με απογοητευσαν(μιας και οντως ειναι καλος δισκος) αλλα δεν επαιξαν ακριβως αυτο που ηθελα :-\
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #14 στις: 01/01/09, 03:17 »

Απορώ όμως που δεν είπε, μέχρι τώρα, κανένας τίποτα για Firewind - The premonition

άργκ ναί ρε!!
αναθεώρω τα δικά μου αγαπημένα με
testament - formation of damnation


 firewind-the prominition(of great things to come hehe)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/09, 03:25 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #15 στις: 04/01/09, 19:09 »
1. Decoding the Tomb of Bansheebot




2. Bolt on Neck



3. Death Magnetic



4. Silence Followed by a Deafening Roar  (το οποίο στην αρχή δεν μου άρεσε...)



5. Albino Slug

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #16 στις: 07/01/09, 12:13 »
1) Διάφανα Κρίνα- Η αγάπη πάλι θα καλεί.... (γιατι οι αδυναμίες δεν κρύβονται...)

2) Moonspell- Night eternal (οταν περνάς συνεχόμενες μέρες ακούγοντας καθημερινά το ίδιο cd λογικο να μπει στο τοπ 5..και γενικοτερα όπως έχω ξανα πει...ότι πιο ώριμο έχουν βγάλει οι moonspell, για μενα)

3) Metallica- Death magnetic (γιατι έτσι μας αρέσει...)

4) Slipknot- All hope is gone (γιατι κατάφεραν μ'αυτό το δίσκο να με κανουν να πάρω πίσω ότι κακό έχω πει γι'αυτή την μπάντα)

5) Οpeth- Watershed (δεν γίνεται να υπάρξουν εξηγήσεις....)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #17 στις: 07/01/09, 16:20 »


4) Slipknot- All hope is gone (γιατι κατάφεραν μ'αυτό το δίσκο να με κανουν να πάρω πίσω ότι κακό έχω πει γι'αυτή την μπάντα)


Ωρα ειναι να μας πεις οτι σου αρεσουν και οι κορν ::) :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #18 στις: 07/01/09, 17:34 »


4) Slipknot- All hope is gone (γιατι κατάφεραν μ'αυτό το δίσκο να με κανουν να πάρω πίσω ότι κακό έχω πει γι'αυτή την μπάντα)


Ωρα ειναι να μας πεις οτι σου αρεσουν και οι κορν ::) :P

το μάμησες και ψόφησε....... :P

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #19 στις: 08/01/09, 02:07 »
R.E.M. - Accelerate!
 
Είμαστε φλώροι και περήφανοι!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #20 στις: 08/01/09, 23:52 »
Επίσης........θέλω να βάλω και σαν μπαλαντέρ το dark horse απο nickelback.....πολύ γκαζωμένος δίσκος.....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #21 στις: 09/01/09, 00:01 »
R.E.M. - Accelerate!
 
Είμαστε φλώροι και περήφανοι!
8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #22 στις: 09/01/09, 00:30 »
1.Metallica - Death Magnetic (The Moderus Remaster II)

2.Testament - The Formation Of Damnation

3.Opeth - Watershed

4.Evile - Enter The Grave

5.Satyricon - The Age of Nero

6.Motorhead - Motoriser

7.Slipknot - All hope is gone

8.In Flames - A Sense Of Purpose

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #23 στις: 09/01/09, 01:04 »


για παρτη σας
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #24 στις: 09/01/09, 10:12 »
πολλά απο αυτά που είπατε ( amon amarth, testament, opeth, firewind - diskara..., Guns N' Roses, CYNIC, andromeda, Paul Gilbert - Respect... )
να προσθέσω τα απίστευτα Skin On Strings - Kosta Vreto, και φυσικα last but not leasτ
Marco Sfogli - There's Hope . Τα δυο τελευταια αξίζουν πολλά.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
50 Απαντήσεις
17328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 01:03
από Carvin_Dc_127_c
54 Απαντήσεις
25843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/17, 13:14
από riffs and solos
82 Απαντήσεις
31708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 13:32
από riffs and solos
13 Απαντήσεις
5749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:15
από HeavyHead
20 Απαντήσεις
9016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 22:16
από blackie
4 Απαντήσεις
3406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/12, 00:40
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
19559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/17, 21:56
από Uriah
18 Απαντήσεις
21639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/17, 19:08
από saved
33 Απαντήσεις
28340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/23, 09:48
από panixgr
2 Απαντήσεις
6716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/20, 14:25
από panixgr