Αποστολέας Θέμα: Tone knob  (Αναγνώστηκε 10572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Tone knob
« στις: 25/01/09, 01:41 »
Ηθελα να ρωτήσω αν είναι νορμάλ το ρυθμιστήρι του τόνου στην κιθάρα μου να λειτουργεί (αλλάζει τα πρίμα) μόνο σε ένα μικρό κομμάτι του τέλους της διαδρομής. Δείτε στη φωτό την πράσινη περιοχή. Καθώς το περιστρέφω αρχίζει να αλλάζει τον ήχο στην κιθάρα μόνο εκεί που είναι η πράσινη περιοχή, η οποία είναι πολυ μικρή. Η κιθάρα έχει 2 Humbuckers με 3θέσιο επιλογέα και οι οποιοι σπλιτάρουν τραβώντας το Tone knob προς τα πάνω.

Έχω πρόβλημα τελικά και αν ναι, πώς λύνεται αυτό;


Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tone knob
« Απάντηση #1 στις: 25/01/09, 13:38 »
Έγινε κάποια αλλαγή στην κιθάρα;

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη,διάβασε αυτό το άρθρο.
http://www.enigmagt.gr/html/pots.html

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Tone knob
« Απάντηση #2 στις: 25/01/09, 14:19 »
Έγινε κάποια αλλαγή στην κιθάρα;

Δεν εχει πειραχτει τπτ στα ηλεκτρικα. Δεν το ειχα προσεξει γιατι δεν το χρησιμοποιω σχεδόν ποτέ.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Tone knob
« Απάντηση #3 στις: 25/01/09, 14:25 »
Εμενα η κιθαρα που ειναι κινεζικη φθηνη...εχει φθηνα μουφα ποτεσιομετρα και γινεται αυτο που λες εσυ...και στα τονε και στα βολιουμ!μαλλον ειναι ΓΤΠ τα ποτεσιομετρα!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Tone knob
« Απάντηση #4 στις: 30/01/09, 09:51 »
Για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα τι συμβαίνει, απλά θα αναφέρω, ότι το ποτενσιόμετρο είναι ουσιαστικά μια μεταβλητή αντίσταση.
Καθώς γυρίζουμε το pot, μία μικρή επαφή αλλάζει θέση και το μήκος του αγώγιμου υλικού μέχρι την άκρη, καθορίζει την αντίσταση.
Υπάρχουν:
Γραμμικά ποτενσιόμετρα όπου η μεταβολή της αντίστασης γίνεται ομοιόμορφα, δηλαδή αν το ποτενσιόμετρο είναι ας πούμε 100ΚΩ στην μέση θα δίνει 50ΚΩ, και
Λογαριθμικά ποτενσιόμετρα όπου η μεταβολή γίνεται αδιαβατικά, δηλαδή λίγο στην αρχή μέχρι και την μέση και περισσότερο έως πολύ περισσότερο στο τέλος. Το ίδιο ποτενσιόμετρο των 100ΚΩ σε λογαριθμικό, στην μέση μπορεί να δίνει ίσως 5 ή 10ΚΩ. 
(βλέπετε ήδη μία συνάφεια με το πρόβλημα?)

Υπάρχουν λοιπόν διάφοροι παράγοντες που μπορεί να προκαλούν το φαινόμενο που περιγράφηκε:

1. Το ποτενσιόμετρο είναι βρώμικο ή/και κακής ποιότητας και δεν δίνει την σωστή αντίσταση. Στο τέλος πολλών ποτενσιόμετρων κακής ποιότητας μαζεύονται σκόνες που κάνουν την μεταβολή της αντίστασης απρόβλεπτη. Το φαινόμενο αυτό το γνωρίζετε καλά ίσως από το "χρατς-χρατς" (!) που κάνουν τα ποτενσιόμετρα σε παλιούς ενισχυτές. Αυτός ο ήχος είναι καθαρά αυτή η περίπτωση.

2. Χρησιμοποιήθηκε κατά λάθος, άλλη τιμή προτενσιόμετρου από την ενδεδειγμένη. Αν ας πούμε έπρεπε να είχαμε ένα pot 10KΩ και βάλαμε των 100ΚΩ, τότε υπάρχουν περιπτώσεις ανάλογα με το κύκλωμα όπου όλο το εφε δημιουργείται στο τελευταίο 1/10 της διαδρομής του ποτενσιόμετρου.

3. Χρησιμοποιήθηκε κατά λάθος αντί για γραμμικό, λογαριθμικό ποτενσιόμετρο οπότε και πάλι όλη η διαφορά συμβαίνει στην απότομη πλευρά της λογαριθμικής αύξησης της αντίστασης, στην αρχή ή το τέλος, ανάλογα με την κατασκευή και την καλωδίωση του συγκεκριμένου ποτενσιόμετρου.

Στην κιθάρα συνήθως χρησιμοποιούνται Λογαριθμικά ποτενσιόμετρα για το Volume και Γραμμικά για το Tone. Έτσι γίνονται αρκετά λάθη, όταν μπερδεύονται τα δύο.
Αν τα ανωτέρω λάθη σου φαίνονται τραβηγμένα από την εμπειρία μου σου λέω ότι είναι πολύ συνηθισμένα σε μαζικές γραμμές παραγωγής προϊόντων χαμηλής ποιότητας.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το Άρθρο, ένα από τα άπειρα που περιγράφουν με απλά λόγια τα ποτενσιόμετρα στην κιθάρα και δες στο κεφάλαιο "Taper" όπου λέει ακριβώς αυτό που περιγράφεις, δηλαδή ότι "if your tone control seems concentrated in the last 10% of the rotation, you need to replace the log pot with a linear model"

Επιμύθιο για τον φίλο: Πρέπει να ανοίξεις την κιθάρα σου και να δείς τι συμβαίνει και αν μπορείς, να αλλάξεις το ποτενσιόμετρο που φταίει με ένα της σωστής τιμής, Γραμμικό για το Tone και καλής ποιότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/09, 09:56 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Tone knob
« Απάντηση #5 στις: 27/03/09, 00:00 »
Απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω οτι γραμμικο pot σε κιθαρα, μου παρουσιαζε το συγκεκριμενο φαινομενο στο tone.

Για μενα ηταν προβλημα διοτι δεν μπορουσα να ελεγξω τον ηχο με μεγαλη ακριβεια.

Εβαλα λογαριθμικο και η διαφορα ηταν ασυγκριτη. Πολυ καλυτερος ελεγχος. Δεν υπηρχε πλεον αυτο το ''αποτομο''.

Με logA σε volume και tone μπορω να πω οτι οι χειρισμοι γινονται πολυ καλυτερα.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Tone knob
« Απάντηση #6 στις: 26/08/16, 22:35 »
Γραμμικά ποτενσιόμετρα όπου η μεταβολή της αντίστασης γίνεται ομοιόμορφα, δηλαδή αν το ποτενσιόμετρο είναι ας πούμε 100ΚΩ στην μέση θα δίνει 50ΚΩ, και
Λογαριθμικά ποτενσιόμετρα όπου η μεταβολή γίνεται αδιαβατικά, δηλαδή λίγο στην αρχή μέχρι και την μέση και περισσότερο έως πολύ περισσότερο στο τέλος. Το ίδιο ποτενσιόμετρο των 100ΚΩ σε λογαριθμικό, στην μέση μπορεί να δίνει ίσως 5 ή 10ΚΩ. 

Στην κιθάρα συνήθως χρησιμοποιούνται Λογαριθμικά ποτενσιόμετρα για το Volume και Γραμμικά για το Tone. Έτσι γίνονται αρκετά λάθη, όταν μπερδεύονται τα δύο.


Ξεθάβω αυτό το topic για δύο λόγους.
α) Είναι πολύ χρήσιμο
β) Έχω ένα "κουφό" πρόβλημα. Πραγματικά κουφό, αφού ο ήχος δεν είναι ο πρέπων στην κιθάρα  ;D

Απλή υλοποίηση.
Ένας μαγνήτης, 1 volume, 1 tone.

Το volume pot γραμμικό, το tone pot γραμμικό.

Παρόλα αυτά, η συμπεριφορά του tone είναι σαν λογαριθμικό, αρχίζει να αλλάζει ο ήχος στο 95% της διαδρομής. Οκ, και πιο πριν, αλλά πρέπει να έχεις βιονικό αυτί για να καταλάβεις τη διαφορά.

Το volume θεωρητικά έπαιζε ΟΚ.

Βγάλσιμο του pot, μέτρημα με το πολύμετρο, όλα ΟΚ. Είναι γραμμικό. Όμως συμπεριφέρεται σαν λογαριθμικό.
Ξήλωμα του volume pot. Υποτίθεται ότι είναι λάθος, και αντικατάσταση με λογαριθμικό.
Ίδια συμπεριφορά του tone (λογικό) και του volume σχεδόν ίδια (?!).

Ξήλωμα του tone pot. Αντικατάσταση με λογαριθμικό. Ωπ! Τώρα δουλεύουν όλα ΟΚ!

Η ακριβής συνδεσμολογία είναι αυτή:
http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/1v1pptsplit.pdf
με τη διαφορά ότι το push-pull είναι το volume και όχι το tone.

Δουλεύει όπως πρέπει, αλλά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο. Οπότε όποιος μπορεί, ας μου το εξηγήσει μπας και καταλάβω το λάθος...  ;D

Edit:
Attached το ακριβές σχεδιάγραμμα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/16, 23:17 από vegos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 23:56
από Light_Without_Heat
17 Απαντήσεις
6446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 17:55
από gkou
6 Απαντήσεις
4038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:40
από morsanimi
1 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 02:38
από Lo.Lee.Ta
10 Απαντήσεις
4058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 20:50
από Serviani
Boss tone index

Ξεκίνησε από ilias73 Εφέ

3 Απαντήσεις
2408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 20:43
από master of puppets
8 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 14:59
από Johnie Darko
17 Απαντήσεις
7930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/12, 16:44
από myster maze
1 Απαντήσεις
2681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/13, 15:37
από Archangel
4 Απαντήσεις
5214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/16, 00:50
από arispap