Σελίδες:
  • #1 από Guitar_Innuendo στις 07 Jun 2011
  • Χμμ.. Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ανοίγω καινούριο θέμα, απλά επειδή το πρόβλημα είναι πολύ πιο συγκεκριμένο από ότι γενικές οδηγίες για setup ηλεκτρικής, και ο τίτλος είναι ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ πιο κατατοπιστικός, ίσως έτσι βρω πιο γρήγορα απάντηση..

    Σε ηλεκτρική που ήταν παροπλισμένη για πολλά χρόνια, παρατήρησα πως όταν γυρνάω το ποντεσιόμετρο της φωνής, χάνεται σε κάποια σημεία η επαφή με τον ενισχυτή και ακούγεται ο καθαρός ήχος της κιθάρας σαν να μην είναι καθόλου συνδεδεμένη. Προφανώς κάτι παίζει με τα ποντεσιόμετρα ή με τα ηλεκτρικά γενικότερα..

    Το ερώτημα είναι, αν μπορώ αυτό κάπως να το ελέγξω με λυμένη την κιθάρα, χωρίς να χρειάζεται για δοκιμές να ξαναστήνω όλη την κιθάρα. Υπάρχει περίπτωση αν είναι θέμα απλά επαφών εξωτερικά; Δηλαδή με ένα απλό καθαρισμό να φτιάξει; Ή πάω αναγκαστικά για αλλαγή στα ποντεσιόμετρα;
  • #2 από Βραζίλης στις 07 Jun 2011
  • Δοκίμασε να ρίξεις μπόλικο σπρέυ καθαριστικό επαφών μέσα στο ποτενσιόμετρο (όπου έχει τρύπα ή χαραμάδα). Αν δεν γίνει τίποτα, το αλλάζεις.
  • #3 από Player στις 07 Jun 2011
  • ίσως αμα ψεκάσεις το ποτενσιόμετρο με ειδικό σπρεϋ ηλεκτρικών επαφών, να  στρώσει
    αν έχει πιάσει εσωτερικά σκουριά ή μπίχλα


    ξεβίδωσε το volume αν βλέπεις κάποια βίδα στο πλάι καλύτερα
  • #4 από Guitar_Innuendo στις 07 Jun 2011
  • Έχω τέτοιο σπρέι..

    Απλά για να καταλάβω λίγο, μιλάμε με την κιθάρα κανονικά δεμένη; Να ρίξω σπρέι από πάνω; Εξωτερικά; Άντε να βγάλω δηλαδή μόνο το knob από πάνω;

    Ή μιλάμε να την λύσω, να ξεβιδώσω το καπάκι και να ρίξω σπρέι από το κάτω μέρος;
  • #5 από profsokin στις 07 Jun 2011
  • Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα ακριβώς συν ότι πέρα από τα σημεία που έκλεινε τελείως γενικά πάνω στην κίνηση του ποτενσιόμετρου έτριζε.

    Τότε δεν είχα ενδιαφερθεί πολύ, την πάω μια φορά για service επειδή την πήγαινα μια φορά το χρόνο τότε και μου λέει ο τύπος ότι έχει πιάσει πουρί και του έριξε σπρέυ καθαρισμού. Δεν υπήρξε σοβαρή διαφορά

    Τον επόμενο χρόνο την ξαναπάω και του θυμίζω τη φάση και μου λέει να το αλλάξουμε. Βάλαμε ένα φηθηνό κορεάτικο της τάξης των και δεν μας ξανααπασχόλησε το ζήτημα.

    P.S. μου έδωσε και το χαλασμένο ποτενσιόμετρο για να παίζω ;D
  • #6 από Guitar_Innuendo στις 07 Jun 2011
  • Ίσως αλλαγή να είναι καλύτερα.. Από ό,τι έχω δει σε κάποια διαγράμματα, δεν είναι και τραγικά δύσκολο, μπορώ να το κάνω και μόνος μου (έχω και τον πατέρα μου που γνωρίζει από ηλεκτρολογικά για βοήθεια)..

    Απλά, μπορώ να πάω να πάρω ποντεσιόμετρα από όπου να'ναι; Εννοώ κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά; Ή πρέπει να πάω από κάποιο μαγαζί με μουσικά ήδη; Δεν έχουν κάποια διαφορά δηλαδή από τα κλασσικά ποντεσιόμετρα αυτά που χρησιμοποιούνται σε ηλεκτρικές κιθάρες, έτσι;
  • #7 από Johnie Darko στις 07 Jun 2011
  • Δεν ξερω αν πουλανε γενικα τετοια ποτενσιομετρα σε μαγαζια ηλεκτρονικου εξοπλισμου (γιατι οχι;), αλλα θα πρεπει να ξερεις αν τα pots σου ειναι 250k, 500k κτλ ωστε να τα αλλαξεις με ιδια για να μην εχεις παρενεργειες... Απο οσα λες, καταλαβα οτι προκειται για κιθαρα τυπου strat με pickguard, αρα τα pots ειναι προσαρμοσμενα πανω στο pickguard, πραγμα που σημαινει οτι αν θες να δοκιμασεις να τα αλλαξεις ή να τα καθαρισεις, θα πρεπει να βγαλεις χορδες, να ξεβιδωσεις το pickguard και να το σηκωσεις μ επροσοχη για να βρεις την κατω μερια των pots (απο την οποια μπορεις ειτε να τα καθαρισεις, ειτε να τα αντικαταστησεις). Συνηθως κιθαρες με μονους μαγνητες εχουν 250k pots, αλλα αν κανεις την αλλαγη, δεν χανεις τπτ να το ελεγξεις αυτο πριν την αγορα καινουριων.
  • #8 από Guitar_Innuendo στις 07 Jun 2011
  • Ε κοίτα.. Το πιο πιθανό είναι να τα βγάλω και να πάω να του πω "Θέλω ΤΕΤΟΙΑ"  ;D
  • #9 από Johnie Darko στις 07 Jun 2011
  • Οκ, θα σου προτεινα αν ειναι να κανεις την αλλαγη αυτη, αφου θα παιδευτεις που θα παιδευτεις, να κανεις αλλαγη και στα υπολοιπα pots και στον διακοπτη. Καλυτερα να τα εχεις ολα καινουρια, ωστε να αποδιδουν ολα σωστα...
Σελίδες: