Σελίδες:
  • #1 από ManMan στις 09 Mar 2012
  • Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να συνδέσω 2 ή παραπάνω μικροφωνα σε 1 ενισχυτη!
  • #2 από gers στις 09 Mar 2012
  • Και βέβαια υπάρχει αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς..


    Αν ρωτάς αν μπορείς να πιάσεις τον ήχο ενός ενισχυτή οργάνου με 2 μικρόφωνα:

    Καταρχάς για να χρησιμοποιήσεις 2 μικρόφωνα, θα πρέπει να ξέρεις γιατί το κάνεις, να θες να πετύχεις κάτι πιο συγκεκριμένο.. Τι είναι αυτό που δε σε καλύπτει με το 1 μικρόφωνο και θες 2?

    Αν ρωτάς εντελώς πληροφοριακά, τότε προφανώς μπορείς να πάρεις τον ήχο από 2 μικρόφωνα, γιατί όχι? Τα μικρόφωνα θα κουμπωθούν πάνω σε μια κονσόλα, μια 2κάναλη (4κάναλη κλπ...) κάρτα ήχου, έναν πολυκάναλο ενισχυτή, ανάλογα τη χρήση...

    Αν ρωτάς αν μπορείς να συνδέσεις 2 μικρόφωνα σε έναν ενισχυτή μικροφωνικής:
    (αν αυτή είναι η ερώτηση πες μου να μεταφέρω το θέμα στον σωστό πίνακα)

    Αν ο ενισχυτής (τελικός?) δεν έχει όσα κανάλια χρειάζεσαι τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις κονσόλα.. Η συνήθης συνδεσμολογία είναι μικρόφωνα->κονσόλα->τελικός ενισχυτής->ηχεία..(αν κάνω λάθος -νομίζω δεν κάνω- ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα στα περί ηχοληψίας)...

    Αν θες να συνδέσεις μικρόφωνα σε ενισχυτή οργάνου:

    Αυτός δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να ενισχύσεις το σήμα των μικροφώνων σου αλλά αν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο, πρέπει να χρησιμοποιήσεις κονσολίτσα.. Αν ο ενισχυτής έχει line in φρόντισε να συνδέσεις εκεί το καλώδιο απ την έξοδο της κονσόλας..
  • #3 από Απόλλων στις 09 Mar 2012
  • Μπορείς πολύ απλά να χρησιμοποιήσεις μια κονσόλα που να έχει τις αντίστοιχες υποδοχές για τα μικρόφωνα που θέλεις να χρησιμοποιήσεις, π.χ. η Behringer Xenyx 802 έχει υποδοχές για 2 μικρόφωνα, η Xenyx 1202 για 4 κ.ο.κ. Επίσης φαντάζομαι ότι μπορείς να συνδέσεις περισσότερα μικρόφωνα και στα άλλα κανάλια της κονσόλας, είτε με καλώδιο το οποίο καταλήγει σε βύσμα και όχι σε XLR, είτε με ειδικό adaptor.
  • #4 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 09 Mar 2012
  • Τέλος, η πιο μπακάλικη λύση αν θες να συνδέσεις 2 μικρόφωνα σε ενισχυτή οργάνου, είναι το ένα στο input και το άλλο στο fx loop. Δεν είναι ενδεδειγμένο σε καμμία περίπτωση, αλλά ευκαιριακά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου...
Σελίδες: