Αποστολέας Θέμα: [VIDEO]- Παίζω πεντατονικές φράσεις στον αυτοσχεδιασμό.  (Αναγνώστηκε 12647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Καλησπέρα σε όλους του φίλους της ηλεκτρικής κιθάρας!
Στο σημερινό βίντεο θα μιλήσουμε για τον αυτοσχεδιασμό... Πιο συγκεκριμένα η ερώτηση είναι η εξής...

Όταν αυτοσχεδιάζω παίζω μόνο πεντατονικές φράσεις, τι να κάνω?

https://www.youtube.com/watch?v=dsWWWW_Da-M


Για όποιες διευκρινίσεις, αλλά και για να στείλετε τις ερωτήσεις σας να απαντηθούν σε επόμενο βίντεο, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω email στο ioannis@ioannis.org αλλά και στο Facebook Fan page μου, https://www.facebook.com/ioannisanastassakis/


Τα λέμε την επόμενη φορά!
Φιλικά,
Ioannis Anastassakis
www.ioannis.org
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/22, 15:59 από Ioannis Anastassakis »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Φαντάζομαι είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά με αφορμή αυτά που είπες μου δημιουργήθηκε η απορία:
Τελικά πόσα από αυτά που παίζουμε είναι copy-paste φράσεις και πόσα δικές μας φράσεις;
Υποθέτω ότι ένας νέος μουσικός χρησιμοποιεί (και θα πρέπει να χρησιμοποιεί κατά τα λεγόμενά σου) πολλές φράσεις που έχει ακούσει κάπου αλλού, γιατί είναι παιγμένες από καλούς μουσικούς. Υποθέτω επίσης ότι αργά ή γρήγορα ο νέος μουσικός θα πρέπει να μπορεί να μεταλλάσσει όλο και πιο πολύ αυτές τις φράσεις και να δημιουργεί καινούργιες, καθώς οι γνώσεις του στην μουσική θεωρία και την τεχνική αυξάνονται, για να μπορεί να είναι πιο ευέλικτος και να δημιουργήσει το δικό του στυλ παιξίματος.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ μεγάλη συζήτηση όντως.

Κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει είναι τα εξής.

Η φρασεολογία είναι κάτι που συνεχώς χρειάζεται εμπλουτισμό, και όχι μόνο μελετώντας άλλους κιθαρίστες αλλά και από φράσεις άλλων οργάνων, π.χ σαξόφωνο, πιάνο η οποιοδήποτε άλλο όργανο αναλόγως και το είδος της μουσικής που μας αρέσει.Αν ακούς όλη μέρα Blues όσες κλίμακες και να γνωρίζεις η φρασεολογία σου εκεί γύρω θα κινηθεί.

Αρχικά η ανάλυση των φράσεων για να ενταχθούν αρμονικά αλλά και στην συνέχεια η σύνδεσή τους με τις συγχορδίες βοηθάει πάρα πολύ στο να αντιληφθεί κανείς πιο γρήγορα, έμπρακτα την θεωρία πάνω στο όργανο.

Η μεταφορά της φρασεολογίας σε άλλα κλειδιά από αυτά που είναι παιγμένα από τον εκάστοτε παίκτη.

Το να ακούς αρκετά έως και αποκλειστικά αυτοσχεδιαστική μουσική όπως Jazz και τα παρακλαδια της, παραδοσιακη μουσικη της ανατολικης μεσογείου που ειναι πάμπλουτη απο αυτοσχεδιασμό και επιπλέον εξωτικες κλίμακες, και οχι μονο κόλλημα σε δυο τρεις μπάντες ή κιθαρίστες.Οσες και να ειναι οι γνωσεις σου, αν ακους ολη μερα Petrucci, ετσι θα ακουγεσαι θες δεν θες.

Το να μάθεις να συνδέεις τις κλίμακες με τις συγχορδίες των βαθμίδων τους.

Να εμπλουτίσεις την γνώση σου σε συγχορδίες πέραν των κλασσικών συγχορδιών της ροκ-μεταλ, όπως μικρές-μεγαλες έβδομες, ένατες, ελαττωμένες κλπ, και την κίνηση τους μέσα στις βαθμίδες, μελετώντας ταυτόχρονα και τα arpeggios τους.

Οι προσεγγίσεις όλης αυτής της θεωρίας απ'εξω.(Νότες που δεν ανήκουν στην εκάστοτε κλίμακα η arpeggio).

Το να δεις και καταλάβεις ο,τι είναι διαθεσιμο στο Utube από μαθήματα πάνω στον αυτοσχεδιασμό της κιθάρας(π.χ joe pass, pat martino και πολλοί άλλοι μεγάλοι αυτοσχεδιαστές) καταλαβαίνοντας πως ο κάθε αυτοσχεδιαστής βλέπει την ταστιερα και κινείτε.

Ο απαραίτητος χρόνος που πρέπει να δώσεις στις φράσεις που έχεις μελετήσει αναλύοντας τις και όχι τυφλοσουρτι "βγάζω πάω στο επόμενο", που θα έχει σαν αποτέλεσμα όλος ο κόπος σου να πηγαίνει στράφι και στην χειρότερη μετά από κάνα εξάμηνο να έχεις ξεχάσει και τι έβγαλες αλλά και να παίζεις χωρίς να ξέρεις "τι είναι" αυτό που παίζεις.Λακωνικότερα, να τα "χωνέψεις."

Και πάνω απ'ολα τα παραπάνω φυσικά....Ώρες παίζοντας αυτοσχεδιαστικά....Ωρες ακουγοντας ξανα και ξανα αυτοσχεδισμούς μεγάλων παικτών, ανεξαρτήτως οργάνου..

Ολα αυτα κατα την γνωμη μου θα σε κάνουν εναν έμπειρο και ικανό αυτοσχεδιαστή..

Πέρα απο ολα αυτα, το παιξιμο με αλλους αυτοσχεδιαστες ειναι που θα σε απογειωσει...Αν και αυτο είναι ενα αλλο μεγάλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Φαντάζομαι είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά με αφορμή αυτά που είπες μου δημιουργήθηκε η απορία:
Τελικά πόσα από αυτά που παίζουμε είναι copy-paste φράσεις;

νομίζω όλα. Η μουσική πιστεύω είναι σταθερά. Οτιδήποτε ευχάριστο για το ανθρώπινο αυτί έχει ήδη ειπωθεί σε κάποια λαϊκή μουσική κάποιας γωνιάς του πλανήτη.
Μαθηματικά αν το δούμε, ο συνδυασμός νοτών και βασικών χρονισμών τους είναι ένα πεπερασμένο σύνολο. Οπότε δεν νομίζω οτι κλέβει όποιος αντιγράφει, γιατί οι μελωδίες δεν ανήκουν σε κανέναν, προυπήρχαν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/12, 02:36
από Harpwood
3 Απαντήσεις
6329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 19:35
από Fourier
16 Απαντήσεις
10722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/13, 14:55
από Harpwood
39 Απαντήσεις
20876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/18, 00:17
από Ioannis Anastassakis
14 Απαντήσεις
8399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/20, 23:40
από saved
0 Απαντήσεις
9276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/18, 17:10
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/19, 14:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/21, 19:08
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
1463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/22, 08:53
από panixgr
0 Απαντήσεις
942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/22, 15:57
από Ioannis Anastassakis