Αποστολέας Θέμα: Fender super champ x2  (Αναγνώστηκε 9247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Fender super champ x2
« στις: 12/06/17, 17:01 »
Ειχα ανοιξει πριν λιγο καιρο ενα θεμα που ζητουσα την αποψη σας σχετικα με τον blues junior και τον vox ac15.Ποσφατα μπορεσα να τους δοκιμασω απο κοντα και τελικα μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος του blues junior καθως περα απο το γεγονος πως ο vox ειναι 100 ευρω πανω,εχει καλο ηχο αλλα δεν εχει την αμερικανικη χροια που ψαχνω.Προσφατα δοκιμασα εναν super champ x2 ενως φιλου και μπορω να πω πως ειναι πολυ ωραιος ενισχυτης ειδικα για τα λεφτα του.Δεν βλεπω ομως τον λιγο να δωσω 600 ευρω στον blues junior ενω ο super ειναι πολυ κοντα του σε πολυ λιγοτερα λεφτα.Ποια ειναι η δικη σας γνωμη σχετικα με τον super και τι θα 'χασω' αν παω γιαυτον αντι για τον junior?.Επεισης διαβασα πως ο super δεν ειναι καθαρος λαμπατος αλλα δεν καταλαβα πως ακριβως δουλευει,αν μπορει καποιος γνωστης ας μου ριξει λιγα φωτα σχετικα με τον super ???
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #1 στις: 12/06/17, 18:49 »
Αν δεν κάνω λάθος, ο συγκεκριμένος είναι λαμπάτος ως προς το κομμάτι του τελικού ήχου.
Η προενίσχυση καθώς φυσικά και όλα τα εφέ είναι ψηφιακά.

Edit:
http://shop.fender.com/en-GR/guitar-amplifiers/vintage-pro-tube/super-champ-x2/2223006900.html#prefn1=subtype&prefv1=Combos&cgidx=guitar-amplifiers&start=1

 
  • Preamp Tubes  1 x 12AX7 
  • Power Tubes  2 x 6V6 
  • Rectifier  Solid State

Οπότε μάλλον παίρνει το σήμα, το πάει σε μια 12AX7 για προενίσχυση, μετά το δρομολογεί στο ψηφιακό κομμάτι όπου εφαρμόζει τα εφέ κλπ, και το στέλνει στις 6V6 για ενίσχυση.
Η ανόρθωση γίνεται ψηφιακά. Συνήθως στους λαμπάτους αυτή τη δουλειά την αναλαμβάνει μια άλλη λυχνία. Αν και το σήμα δεν περνάει από αυτή, παρόλα αυτά επηρρεάζεται το τελικό αποτέλεσμα. Χοντρικά απ' ότι είχα διαβάσει παλαιότερα που το έψαχνα, στις υλοποιήσεις όπου αυτό δεν γίνεται με λυχνία, υπάρχει μια αίσθηση σα να έχεις compressor στο σήμα σου.
Σίγουρα δεν είναι φουλ λαμπάτος ενισχυτής (δεν θα μπορούσε να είναι, αφού καταρχάς έχει modelling δυνατότητες, άρα το σήμα σε κάποιο σημείο επεξεργάζεται ψηφιακά). Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό όμως.
Κατ' εμέ, δεν είναι πανάκεια ο λαμπάτος ενισχυτής.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/17, 18:58 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #2 στις: 12/06/17, 19:27 »
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.Αυτο δηλαδη σημαινει πως αν το δουλευω στο channel 1 που δεν εχει ουτε modelling ουτε τπτ θα ειναι λαμπατος καθαρα?
Αν γινεται αυτο δεν εχω καποια αλλη απαιτηση γιατι απο εκει και μερα θα εχω την πεταλιερα μου
Δεν εχω σκοπο να τον δουλευω σαν modeling ενισχυτη,απλα θελω μια καλη καθαρη βαση που να περνει πεταλια καλα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/17, 19:29 από Kostas_Orfanidis_16 »
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #3 στις: 12/06/17, 19:47 »
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.Αυτο δηλαδη σημαινει πως αν το δουλευω στο channel 1 που δεν εχει ουτε modelling ουτε τπτ θα ειναι λαμπατος καθαρα?
Αν γινεται αυτο δεν εχω καποια αλλη απαιτηση γιατι απο εκει και μερα θα εχω την πεταλιερα μου
Δεν εχω σκοπο να τον δουλευω σαν modeling ενισχυτη,απλα θελω μια καλη καθαρη βαση που να περνει πεταλια καλα

Δεν το γνωρίζω, αλλά το θεωρώ απίθανο να υπάρχει κάτι που να παρακάμπτει τελείως το ψηφιακό κομμάτι.
Φαντάζομαι ότι αν ίσχυε, θα το διαφήμιζε ως "με ένα κουμπί φουλ analog" πχ. Αλλά δεν γνωρίζω. Μπορεί και να γίνεται. Ο γκουρού των ενισχυτών @adr1anos ίσως γνωρίζει περισσότερα...

Από την άλλη, γιατί να μην αξιοποιήσεις τα εφέ του;

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #4 στις: 12/06/17, 19:51 »
Τα built in fx δεν λεω ειναι πολυ χρησημα ειδικα το ριβερμπ αλλα αν παιξει εξω σε μαγαζι που ειναι πολυ πιθανο και θελεις delay και ιστοριες ειναι πιο ευκολο να τα δουλευεις απο την πεταλιερα
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #5 στις: 12/06/17, 19:51 »
Αυτο δηλαδη σημαινει πως αν το δουλευω στο channel 1 που δεν εχει ουτε modelling ουτε τπτ θα ειναι λαμπατος καθαρα?


Μπορεί να μην έχει modelling όσον αφορά στον "ενισχυτή", αλλά έχει modelling όσον αφορά στα "πετάλια". Δηλαδή, μπορείς να προσθέσεις chorus ή reverb. Βέβαια, digital reverb έχουν πολλοί λαμπάτοι ενισχυτές, δεν είναι απαραίτητα αρνητικό.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #6 στις: 12/06/17, 19:53 »
Αν γινεται αυτο δεν εχω καποια αλλη απαιτηση γιατι απο εκει και μερα θα εχω την πεταλιερα μου

πεταλιέρα εννοείς ψηφιακό πολυεφφέ;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #7 στις: 12/06/17, 19:55 »
Ναι δεν εχω καποιο βιτσιο με τους λαμπατους καλα να ακουγεται μονο και ειμαι κομπλε
Απλα αν τον χρησημοποιησω για λαιβ τοτε σγρ θα ειμαι στο καναλι 1 με λιγο ριβερμπ απο τον ενισχυτη και με την πεταλιερα μου για πρακτικους λογους
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #8 στις: 12/06/17, 19:57 »
Πεταλιερα εννοω ενα dd7 ενα cry baby και ενα maxon od808
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #9 στις: 12/06/17, 20:03 »
Διαβάζοντας τις επιλογές που έχεις καταλήξει, το budget που διαθέτεις καθώς και τις απαιτήσεις που έχεις (αμερικάνικη χροιά, καθαρό κανάλι που να παίρνει καλά πετάλια κτλ κτλ), μια λέξη αντηχούσε στο κεφάλι μου.... bassbreaker... προσωπικά τον ζαχαρώνω εδώ και καιρό, και έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θες, εντός του budget σου (αν έχω καταλάβει καλά).


Ο superchamp εμένα δεν με έχει εντυπωσιάσει να σου πω την αλήθεια, τον βρήκα πολύ αποστειρωμένο τον ήχο του και γενικά επειδή τρέχω με πολλά πετάλια μρποστά μου δεν με ενδιαφέρουν τα built in effects που έχει.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #10 στις: 12/06/17, 20:08 »
ωραιοι ενισχυτες αλλα το budget μου ειναι γυρω στα 400 και ο 15αρης bassbreaker ειναι στα 600 μαζι με τον blues junior που στην αρχη ηθελα
Με τον 7αρη νμζ δεν θα εχω αρκετα watt γιαυτο που θελω ακριβως
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #11 στις: 12/06/17, 20:42 »
Respect στον bassbreaker.
Respect respect respect.
Γιατι;
Γιατι εχει στο ονομα του την λεξη BAAAAAAASS φυσικα  :yeah :yeah :yeah
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #12 στις: 12/06/17, 21:19 »
ωραιοι ενισχυτες αλλα το budget μου ειναι γυρω στα 400 και ο 15αρης bassbreaker ειναι στα 600 μαζι με τον blues junior που στην αρχη ηθελα
Με τον 7αρη νμζ δεν θα εχω αρκετα watt γιαυτο που θελω ακριβως


Και ο εφτάρης είναι εξαιρετικός, αλλά μόνο για σπιτίσια λύση, αντε κανά απλό λαιβ σε κανά μικρό μπαρ. Δεν θα τον πρότεινα αν εχεις βλέψεις για πολλά μεγάλα stages ή λαιβάδικα. Νόμιζα ότι το budget σου ήταν πάνω κάτω στα 600 καθώς είδα να αναφέρεσαι σε ac 15 και blues junior. Μπαρδόν.


Δεν ξέρω την περίπτωση σου (πόσα χρόνια παίζεις, οικονομική κατάσταση κτλ κτλ). Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μαζέψω την διαφορά και να τα ξοδέψω είτε στον bassbreaker, είτε στον blues junior. Δεν θα κινούμουν για τον superchamp. Αυτά. Όπως και να έχει, καλή αγορά.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #13 στις: 13/06/17, 01:46 »
Και εγω το ιδιο σκεπτικο ειχα στην αρχη(και ημουν και καθετος κιολας)αλλα δεν βλεπω πλεον τον λογο να δωσω αυτα τα 200 ευρω παραπανω γιατι δεν βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ πχ του super και του junior περα απο το 12αρι ηχειο
Τι ειναι αυτο το παραπανω που θα παρω αν παω στον junior?
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #14 στις: 13/06/17, 02:15 »
Και εγω το ιδιο σκεπτικο ειχα στην αρχη(και ημουν και καθετος κιολας)αλλα δεν βλεπω πλεον τον λογο να δωσω αυτα τα 200 ευρω παραπανω γιατι δεν βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ πχ του super και του junior περα απο το 12αρι ηχειο
Τι ειναι αυτο το παραπανω που θα παρω αν παω στον junior?


Το 12άρι ηχείο είναι τεράστιο +. Ειδικά σε λαιβ συνθήκες το καταλαβαίνεις. ΑΛΛΑ, αν εσένα σου κάθισε καλά ο superchamp, τότε εισαι κομπλέ. Αυτό μετράει πάνω από όλα.


Επίσης τον blues junior τον αναφέρω καθώς ήταν μέσα στις αρχικές σου επιλογές. Για μένα δεν τίθεται θέμα, ότι από τους 3 ξεκάθαρα θα πήγαινα στον bassbreaker.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #15 στις: 13/06/17, 08:58 »
Για Αμερικανικο καθαρο (και οχι μονο...) ριξε μια αυτια και στον VHT Special 6 ultra (αυτον με το 12ρι  ;) ):


http://www.vhtamp.com/products/the-special-series/special-6-ultra-combo



Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #16 στις: 13/06/17, 09:07 »
Αυτο δηλαδη σημαινει πως αν το δουλευω στο channel 1 που δεν εχει ουτε modelling ουτε τπτ θα ειναι λαμπατος καθαρα?

Απ' ό,τι ξέρω ακόμα και το κανάλι 1 (καθαρό) του Super Champ είναι ψηφιακό, δηλαδή είναι ουσιαστικά προσομοίωση και όχι αμιγώς λαμπάτος ήχος όπως σε έναν παραδοσιακό ενισχυτή. Αν δεν κάνω λάθος, ο X2 έχει και USB port που δεν είχε το προηγούμενο μοντέλο (Suer Champ XD), oπότε σού δίνει τη δυνατότητα να συνδεθείς με τον υπολογιστή και να παραμετροποιήσεις σε μεγαλύτερο βαυθμό τον ήχο σου ή να κατεβάσεις έτοιμα presets από την ιστοσελίδα της Fender. Για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή και σίγουρα μπορείς να φτιάξεις ωραίους ήχους με λίγο ψάξιμο, βέβαια αν τον συγκρίνεις με ένα καλό λαμπάτο η διαφορά στην ποιότητα του ήχου είναι εμφανής. Αν λοιπόν θέλεις την ευελιξία που σού προσφέρει ένας ενισχυτής όπως ο Super Champ, θα σού έλεγα να τον προτιμήσεις. Αν όμως σε ενδιαφέρει απλά να έχεις ένα καλό καθαρό κανάλι ως βάση για την πεταλιέρα σου, ίσως υπάρχουν καλύτερες επιλογές χωρίς να πας στα λεφτά του Blues Junior ή του Vox AC15.

Όσο για τον Bassbreaker, είναι και αυτός πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής. Σίγουρα πρέπει να πας για τον 15άρη και όχι για τον 7άρη, όχι τόσο λόγω ισχύος όσο των περισσότερων ηχητικών επιλογών που προσφέρει το μοντέλο των 15W. Πάντως εμένα ο ήχος του μού φάνηκε να μαρσαλίζει κάπως (το όνομά του είναι μια ένδειξη, καθώς ίσως να είναι μια έμμεση αναφορά σε bluesbreaker) και σίγουρα δεν είχε τον Aμερικάνικο Fender χαρακτήρα που περίμενα. Αν θέλεις τον κλασσικό Fender ήχο, ίσως να μην σε καλύψει απόλυτα. Γι αυτό να τον δοκιμάσεις οπωσδήποτε πριν την αγορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #17 στις: 13/06/17, 10:00 »
Αφου θες τον ενισχυτη μονι για καθαρο καναλι,παρε κατι τετοιι+μια καμπινα
http://m.ebay.com/itm/272246547587
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #18 στις: 13/06/17, 19:54 »
Οκ σας ευχαριστω μαλλον θα παω για τον Junior αν μπορεσω να τον βρω μεταχειρισμενο
Που θα μπορεσω βρω μεταχειρησμενους ενισχυτες εντως Ελλαδος,εχετε να μου προτεινετε και ιστοσελιδα?
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #19 στις: 15/06/17, 14:22 »
Που θα μπορεσω βρω μεταχειρησμενους ενισχυτες εντως Ελλαδος,εχετε να μου προτεινετε και ιστοσελιδα?


Π.χ. εδώ: Εξοπλισμός οργάνων

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #20 στις: 16/06/17, 17:16 »
Φιλε τσεκαρα στο φορουμ αν υπαρχει τιποτα αλλα δεν εχει προς το παρον.Καμια αλλη σελιδα με μεταχειρισμενα ?
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #21 στις: 16/06/17, 18:55 »
εδώ
αν είσαι και χρήστης του facebook έχει κάμποσες ομάδες (MOUSIKES AGGELIES, Μεταχιρισμένα Μουσικά Οργανα κτλ)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender super champ x2
« Απάντηση #22 στις: 16/06/17, 21:40 »
Ευχαριστω πολυ!!
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
84 Απαντήσεις
22768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 18:23
από Jezus
FENDER SUPER CHAMP

Ξεκίνησε από GiorgosVolos « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
11630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 21:07
από Jezus
1 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 01:29
από Απόλλων
FENDER Champ 12

Ξεκίνησε από giannis70 Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 00:38
από giannis70
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
4906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
19 Απαντήσεις
7210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 18:48
από Alexisonfire
2 Απαντήσεις
3162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/14, 10:47
από celticfrost