Αποστολέας Θέμα: Τι ενισχυτή?  (Αναγνώστηκε 11233 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τι ενισχυτή?
« στις: 24/06/17, 13:38 »
Γεια σας και πάλι φίλοι κιθαρόβιοι.

Θέλω να σας ρωτήσω μερικά πράγματα που δεν έχω καταλάβει για τους ενισχυτές.

Όλοι φαντάζομαι ξέρουν τη διαφορά των λαμπάτων με τους τρανζιστοράτους ενισχυτες. Υπάρχει όμως κι άλλο ένα είδος που έχω παρατηρήσει, οι υβριδικοί.

Τι ακριβως είνια αυτοί? Φαντάζομαι κάποιος συνδυασμός μεταξύ των άλλων 2?
Τι σημαίνει "λάμπα στην προενίσχυση" και τι είναι αυτή η προενίσχυση?

Επίσης θέλω και τη συμβουλή σας σχετικά με το τι ενισχυτη να πάρω.
Ενδοιαφέρομαι για combo, όχι τρανζιστοράτο( έχω ήδη τον fender mustung I), που να μπορώ να παίξω τόσο σε καθαρό όσο και σε βρώμικο ήχο. Το ειδος μουσικης που παίζω είναι , rock, hard rock και λιγο metal...άντε και λίγο metallica.

Σε τι βατ να κοιτάξω?
Τι μάρκες?
αξίζει να πάω σε μεταχειρισμένο?
Τι να προσέξω?

Ο λόγος που δε θέλω κεφαλή-καμπίνα είναι καθαρά πρακτικός....περιορισμένος χώρος στο σπίτι και ευκολία στη μετακίνηση(απ το σαλόνι στο μπαλκόνι, ή σε κάποιο φίλο)...Βεβαια και κάποια οικονομική λύση σε κεφαλή-καμπίνα δε θα με χάλαγε, αρκεί να ναι κάτι μικρό και μαζεμένο.

Θέλω κάτι που να με καλύπτει σε όσο το δυνατόν περισσότερo...πχ...μελέτη, jam-άρισμα με κάποιο φίλο...ε, και να χει και λιγη ένταση, έτσι για να γουστάρουμε... :P
Να χει και κανένα εφέ, αν είναι δυνατόν.
Α, και να υπάρχει και μελλοντική προοπτική για προσθήκη πεταλιών, αν το αποφασίσω κάποια στιγμή.

Πολλά ζητάω ε?

Υπάρχει καμιά καλή πρόταση? Για δώστε τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/17, 14:58 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #1 στις: 24/06/17, 18:24 »
Ο τελικος ενισχυτης για να "δουλεψει σωστα" θελει ενα σχετικα δυνατο σημα.Η κιθαρα δεν βγαζει τοσο δυνατο σημα,και θελει προενισχυση για να γινει δυνατο και να παει στον τελικο.
Πχ αν βαλεις ακουστικα καυθιαν στην κιθαρα,ακουγετε πολυ σιγα,ενω το cd player ακουγετε δυνατα.Αν θες να βαλεις το cd player στον ενισχυτη,δεν θες προενισχυση.
Και ολα τα εφε,eq κτλ ειναι στο σταδιο της προενισχυσης
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #2 στις: 24/06/17, 19:03 »

 έχεις ξεψαχνίσει τον mustang; αν ναι σε τι πράγμα δε σε καλύπτει;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #3 στις: 24/06/17, 19:26 »
Με πρόλαβε ο modfori στην ερώτηση που θα έκανα. Αυτά που περιγράφεις (σχετικά μικρό μέγεθος ώστε να είναι φορητός, καθαρά και βρώμικα, εφφέ) για μένα παραπέμπουν σε modelling ενισχυτή. Υπάρχει κάτι το οποίο θέλεις και δεν σού προσφέρει ο Mustang ή απλά θέλεις να πειραματιστείς και με έναν λαμπάτο ή υβριδικό ενισχυτή ξεφεύγοντας έτσι από τον ψηφιακό ήχο;

Επίσης θα βοηθούσε να μάς έλεγες τι προϋπολογισμό έχεις για την αγορά νέου ενισχυτή, ώστε να ξέρουμε σε τι επίπεδα τιμών θα κινηθούν οι τυχόν προτάσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #4 στις: 24/06/17, 19:59 »
Ο τελικος ενισχυτης για να "δουλεψει σωστα" θελει ενα σχετικα δυνατο σημα.Η κιθαρα δεν βγαζει τοσο δυνατο σημα,και θελει προενισχυση για να γινει δυνατο και να παει στον τελικο.
Πχ αν βαλεις ακουστικα καυθιαν στην κιθαρα,ακουγετε πολυ σιγα,ενω το cd player ακουγετε δυνατα.Αν θες να βαλεις το cd player στον ενισχυτη,δεν θες προενισχυση.
Και ολα τα εφε,eq κτλ ειναι στο σταδιο της προενισχυσης

εξαίρεση οι παλιοι Seymour Duncan Livewires Metal... Κατευθείαν ακουστικά στην κιθάρα, και πάλι γκάζι έβγαζαν...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #5 στις: 25/06/17, 02:55 »
Με πρόλαβε ο modfori στην ερώτηση που θα έκανα. Αυτά που περιγράφεις (σχετικά μικρό μέγεθος ώστε να είναι φορητός, καθαρά και βρώμικα, εφφέ) για μένα παραπέμπουν σε modelling ενισχυτή. Υπάρχει κάτι το οποίο θέλεις και δεν σού προσφέρει ο Mustang ή απλά θέλεις να πειραματιστείς και με έναν λαμπάτο ή υβριδικό ενισχυτή ξεφεύγοντας έτσι από τον ψηφιακό ήχο;

Επίσης θα βοηθούσε να μάς έλεγες τι προϋπολογισμό έχεις για την αγορά νέου ενισχυτή, ώστε να ξέρουμε σε τι επίπεδα τιμών θα κινηθούν οι τυχόν προτάσεις.

μισό λεπτό παίδες....δεν είπα ότι δε με καλύπτει ο mustung...μια χαρά την κάνει τη δουλεία του...προς το παρόν τουλάχιστον. Όσο για το ξεψάχνισμα...ότι θέλω ή το κατεβάζω σαν preset ή το φτιάχνω μέσω του προγράμματος, που είναι πιο ευκολο. Αλλά προτιμώ κάτι πιο original και πιο καλό απ αυτό που έχω. Εκτός αυτού σε δυνατές εντάσεις το ηχείο του μπουκώνει και δε βγάζει τον ήχο που θέλω.

Μ αυτά που σας ρωτάω θα με βοηθήσετε να καταλάβω 2-3 πραγματάκια παραπάνω και ν αποφασίσω πιο ευκολα για τη μελλοντική μου αγορά. Και φυσικά θα τα δουν κι άλλοι σαν και μένα και θα ξεστραβωθουν...όπως κι εγώ.

Γιαυτό λοιπον ξαναρωτάω:

1. Τι ακριβως είνια οι υβριδικοί ενισχυτές? Φαντάζομαι κάποιος συνδυασμός μεταξύ των άλλων 2?
2. Τι σημαίνει "λάμπα στην προενίσχυση" και τι είναι αυτή η προενίσχυση?
3. Σε τι βατ ενισχυτής θα είναι ικανοποιητικά ώστε να μπορώ να κάνω τη μελέτη μου και να jam-άρω με κανενα φίλο? Ποιές θεωρούνται καλές μάρκες?
4. Αξίζει να πάω σε μεταχειρισμένο? Τι να προσέξω?

Δείτε πάλι το αρχικό μου ποστ και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Ο combo-λαμπάτος εξυπηρετει, τουλάχιστον εμένα, σε θέμα χώρου. Μικρός, σε σχέση με κεφαλή-καμπίνα και πιο ευκολος στη μεταφορά του. Και φαντάζομαι και πιο οικονομικός.
Δεν έχω στο μυαλό μου κάτι τρελό...το πολύ σε καμιά 500αριά ευρώ κι αυτά με δυσκολία. Το θέμα είναι να καλύπτει τις ανάγκες μου και να βγάζει ποιοτικό και αξιοπρεπη ήχο.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/17, 02:58 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #6 στις: 25/06/17, 08:00 »
Υβριδικος ειναι τρανζιστορ και λαμπα ανακατεμενα.
99% λαμπα στην προενισχυση λογο κοστους.
Ειναι ΚΑΙ marketing για να πουλησει ενα προιον περισοτερο μιας και ολοι θελουν κατι απο λαμπα στιν ηχο τους.
Σου εξιγησα πιο πριν γιατι χρειαζομαστε την προενισχυση.
Τωρα για βατ,μαρκες κτλ τιποτα δεν ειναι στανταρ.αναλογα εσυ τι ζητας.
Πχ αν ο φιλος σου εχει 5 βατ η 100 και θα τα παιζει τσιτα στο jam..
Επισεις η καθε μαρκα εχει και κατι χαρακτιρηστικο στον ηχο και σε καποιον αρεσει η ταδε μαρκα,σε αλλον οχι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #7 στις: 25/06/17, 11:17 »

Βασικά με ενδοιαφερει κάτι απλό στη χρήση που με 1- 2 κουμπιά να κάνω τη δουλειά μου και να καλύπτει ηχητικά τις ανάγκες μου.

Αξίζει να κοιτάξω σε μεταχειρισμενο λαμπατο? Τι θα πρέπει να προσέξω?

Καμία καλή πρόταση έχετε να μου κάνετε για το είδος μουσικής που θέλω? Έστω και σε σετ κεφαλή- καμπίνα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/17, 11:30 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #8 στις: 25/06/17, 11:28 »
στο mustang τι εφφέ χρησιμοποιείς και ποια προσομοίωση προτιμάς ;
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/17, 16:37 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #9 στις: 25/06/17, 13:10 »
στο mustang τι εφφέ χρησιμοποιείς και πιο προσομοίωση προτιμάς ;

Νομίζω ότι καταλαβαίνω που το πας....O twin reverb μου αρέσει...ωραία καθαρά και ζεστή παραμόρφωση....από εφέ πιο πολύ το reverb/delay χρησημοποιώ..άντε και κανένα overdrive.
Αναλόγως βεβαια και το κομμάτι που θέλω να πάιξω...και με marshall προσομοιώσεις παίζω...και 1-2 με vox.

Μέχρι τώρα με καλύπτουν αυτά. ;Έχει και 1-2 άλλες προσομοιώσεις που μ αρέσουν αλλά δεν αναγνωρίζω τους ενισχυτες.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #10 στις: 25/06/17, 13:29 »
Λοιπόν, ας τα πάρουμε ένα-ένα...

Ένας οποιοσδήποτε ενισχυτής έχει τη φάση της προενίσχυσης και της τελικής ενίσχυσης. Ένας αμιγώς λαμπάτος ενισχυτής συνήθως θα έχει λάμπες τύπου 12AX7 στην προενίσχυση (preamp valves) και λάμπες τύπου ΕL84, 6V6, 6L6 κλπ στην τελική ενίσχυση (power valves). Υπάρχουν και άλλες τελικές λάμπες, αλλά σού αναφέρω τις πιο συνηθισμένες. Στους solid state ενισχυτές οι λάμπες έχουν αντικατασταθεί με τρανζίστορς. Υβριδικός ενισχυτής, όπως είπε και ο saved, είναι αυτός που έχει ένα συνδυασμό solid state κυκλώματος και λάμπας.

Από αυτά που αναφέρεις, θα έλεγα ότι κοιτάς για λαμπάτο ενισχυτή, ειδικά αφού αυτό που θέλεις είναι ένας καλύτερος ήχος. Όπως καταλαβαίνεις όμως, ένας μικρός λαμπάτος δεν θα σού δώσει ποτέ τους αμέτρητους ήχους που μπορεί να βγάλει ένας modelling. Δεν θα έχει δυνατότητα για μνήμες, presets, παραμετροποίηση μέσω software και όλα τα σχετικά, ούτε θα έχεις πολλά εφφέ, το πολύ-πολύ κανένα reverb. Ουσιαστικά θυσιάζεις την ευελιξία των πολλών αλλά πιθανόν μέτριων ποιοτικά ήχων για ένα-δύο ήχους με σαφώς καλύτερη ποιότητα. Πρέπει λοιπόν να ξέρεις σε γενικές γραμμές τι ήχο ψάχνεις, ώστε να μην σε απογοητεύσει ο καινούργιος σου ενισχυτής επειδή δεν θα ανταποκρίνεται σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Αργότερα με πετάλια μπορείς να διαμορφώσεις τον ήχο σου σε μεγαλύτερο βαθμό, πιστεύω όμως ότι πρέπει να έχεις ένα βασικό ήχο που να σε καλύπτει πριν βάλεις μπροστά του οποιοδήποτε πετάλι, ειδικά αφού δεν θα έχεις πολλούς διαφορετικούς ενισχυτές.

Η μόνη πιθανή εξαίρεση στα παραπάνω (τουλάχιστον στα λεφτά σου) είναι ο Fender Super Champ X2. Είναι ουσιαστικά υβριδικός, αφού έχει ψηφιακές προσομοιώσεις, αλλά με λάμπες στην προενίσχυση και στο τελικό στάδιο. Τον αναφέρω αν και δεν είχα σκοπό να προτείνω υβριδικό, γιατί προσφέρει έναν αρκετά ικανοποιητικό συμβιβασμό ανάμεσα σε αυτό που έχεις τώρα και σε έναν παραδοσιακό λαμπάτο ενισχυτή. Έχει προσομοιώσεις (από πολύ καθαρές έως πολύ βρώμικες), έχει εφφέ, αλλά έχει και τις λάμπες. Κατά τη γνώμη μου ήχο λαμπάτο 100% δεν θα σού δώσει, ούτε λειτουργεί πολύ καλά με πετάλια. Αποτελεί όμως μια καλή επιλογή και ο ήχος του μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά με μια αναβάθμιση ηχείου και καλύτερες λάμπες, οπότε ίσως πρέπει να τον κοιτάξεις.

Πέρα από αυτόν, είχα σκοπό να σού προτείνω ενισχυτές όπως ο Laney Cub 12R, o Bugera V22 ή ο Marshall DSL15C. Με βάση όμως το τελευταίο σου μήνυμα όπου λες ότι θέλεις κάτι απλό σε λειτουργία, σε συνδυασμό με τον προϋπολογισμό σου και την φορητότητα, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τον Bugera V5, τον Laney Cub10 και τον Fender Bassbreaker 007.

Σε μεταχειρισμένα τώρα μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο, αλλά εκεί θέλει προσοχή στην αγορά. Είναι μια καλή ιδέα για να αποκτήσεις έναν ενισχυτή που δεν θα είχες τη δυνατότητα να αγοράσεις καινούργιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/17, 13:32 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #11 στις: 25/06/17, 14:57 »
Βασικά για να μην παρεξηγηθώ, να εξηγήσω τι εννοώ "ευκολο".

Στον ενισχυτή που έχω δυσκολεύομαι να αλλάξω τον ήχο μου από καθαρό σε βρώμικο. Προφανώς είναι μονοκάναλος(αν καταλαβασίνω την έννοια σωστά) και δεν έχει χωριστές ρυθμήσεις για clean και gain. Στον dsl για παράδειγμα ή και σε άλλους ενισχυτές μου φαίνεται πιο εύκολο η προσαρμογη του ήχου απ ότι στον δικό μου. Γι αυτό και παίζω με έτοιμα presets. Το ότι θα χάσω τα εφέ, είναι κάτι που δε με απασχολεί τόσο πολύ τώρα. Δεν ξέρω αν θα τα χρειαστώ στο μέλλον αλλά προς το παρόν δε τα χρησημοποιώ.

Αυτό που δε θέλω να α΄λλάξω είναι η φορητότητα...το combo βολευει στη μεταφορά.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #12 στις: 25/06/17, 18:16 »
Στον ενισχυτή που έχω δυσκολεύομαι να αλλάξω τον ήχο μου από καθαρό σε βρώμικο


Δεν υπάρχει κάποιο preset το οποίο δεν έχει κανένα εφέ μέσα;

Κάτι γίνεται έτσι βλέπω:
http://forums.fender.com/viewtopic.php?f=27&t=70182

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #13 στις: 25/06/17, 18:34 »
Μαλλον θελει να πει ειναι φασαρια να πας απο ενα πρισετ σε αλλο χωρις να σταματησεις να παιζεις.οποτε και καθαρο πρισετ να εχει,θελει ενα ντιστορσιο πεταλι πχ για να κανει με το ποδι τις αλλαγες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #14 στις: 25/06/17, 19:08 »
Έχω την αίσθηση ότι κάπου θα πρέπει να συμβιβαστείς. Αφήνοντας στην άκρη το θέμα των εφφέ, όπου ούτως ή άλλως χρειαζόταν ένας συμβιβασμός, η εύκολη και γρήγορη αλλαγή από καθαρό σε βρώμικο επιτυγχάνεται με τρεις τρόπους:

1. Μικρός μονοκάναλος ενισχυτής και πετάλια
Εδώ κοιτάς τους μικρούς μονοκάναλους ενισχυτές που σού πρότεινα, που είναι και πιο φτηνοί γενικά, σε συνδυασμό με ένα ή περισσότερα πετάλια οverdrive/distortion μπροστά, η ενεργοποίηση των οποίων θα σού δίνει τους πιο γκαζάτους ήχους που θέλεις. Σίγουρα είναι μια πολύ φορητή λύση, και σού δίνει περισσότερη ευελιξία αν αποφασίσεις να πειραματιστείς με πετάλια. Απαραίτητο να βρεις ένα ενισχυτή που να σού αρέσει ο βασικός του ήχος.

2. Δικάναλος ενισχυτής, κατά προτίμηση με ποδοδιακόπτη
Κάτι τέτοιο αυτόματα αποκλείει τους μικρούς, πολύ καλούς και πολύ φορητούς μεν, μονοκάναλους δε ενισχυτές όπως αυτοί που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου και σε προσανατολίζει περισσότερο σε κάτι όπως ο Bugera V22 (πάρα πολύ καλός για τα λεφτά του, αλλά σίγουρα δεν είναι απλός και με βάρος σχεδόν 20 κιλά όχι ιδιαίτερα φορητός) ή τον Μarshall DSL15C (λίγο πιο ελαφρύς από τον Bugera στα 16 κιλά και ηχητικά ίσως πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις). Και οι δύο αυτοί ενισχυτές είναι δικάναλοι, με ποδοδιακόπτη που περιλαμβάνεται στην τιμή τους, οπότε λύνουν το ζήτημα της εύκολης εναλλαγής ανάμεσα σε καθαρό και βρώμικο ήχο. Επίσης έχουν και οι δύο επιλογή για λειτουργία σε triode mode, δηλαδή σε χαμηλότερη ισχύ, οπότε μπορούν να προσαρμοστούν πιο εύκολα στις εκάστοτε απαιτήσεις σου (εξάσκηση στο σπίτι, πρόβα, τζαμάρισμα, κλπ). Και φυσικά και με αυτούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις πετάλια για ακόμα μεγαλύτερη ηχητική πολυμορφία.

3. Πεταλιέρα μπροστά στον Mustang
Εφόσον σε καλύπτει αρκετά ο Mustang (ο οποίος ως γνωστός έχει πολύ καλές καθαρές ή chunchy προσομοιώσεις), μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με μια πεταλιέρα που θα έχει έναν ικανό αριθμό πεταλιών και μπορεί έτσι να σού δώσει ένα σωρό εναλλακτικούς ήχους οι οποίοι θα είναι προσβάσιμοι με το πάτημα ενός ποδοδιακόπτη. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η καλύτερη επιλογή για σένα, καθώς βλέπω ότι θέλεις να κάνεις μια "αναβάθμιση" σε λαμπάτο για πιο ποιοτικό ήχο και κάτι τέτοιο δεν θα το πετύχεις με μια πεταλιέρα. Είναι όμως και αυτή μια δόκιμη λύση, πιο φτηνή από την αγορά καινούργιου ενισχυτή και σίγουρα ιδιαίτερα πρακτική από πλευράς φορητότητας. Επιπλέον έχεις μια πεταλιέρα που θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις μόνη της για εξάσκηση στο σπίτι (πολλές έχουν υποδοχή για ακουστικά) ή με άλλους ενισχυτές στο μέλλον.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #15 στις: 25/06/17, 20:15 »
Προσωπικά έχω καταλήξει στο εξής σενάριο εδώ (καταρχάς, είμαι original bedroom player):

#1
Έχω έναν πολύ μικρό (2W) λαμπάτο ενισχυτή χωρίς τίποτα επάνω του. Μόνο volume & tone.
Τον χρησιμοποιώ όταν αράζω στο σαλόνι και παίζω κάτι.
Καθαρίζω/βρωμίζω με το volume της κιθάρας. Κάνω την πλάκα μου, βγάζω τους ήχους που περίπου θέλω.
ΔΕΝ ψάχνω τον απόλυτο ήχο, απλά περνάω την ώρα μου ευχάριστα.

#2
Έχω ένα multi-effect guitar processor.
Την αράζω και κάνω τα covers που θέλω. So far, έχω καταφέρει να βγάλω σχεδόν όλους τους ήχους που μπορεί να χρειαστώ και κάποιους με πολύ μεγάλη ακρίβεια "αντιγραφής".
Βάζω τα ακουστικάκια μου και παίζω.

Και τα δύο είναι τελείως διαφορετικά.
Αν μου έλεγες πχ ότι όχι, δεν θα έχεις εφέ και απλά έναν λαμπάτο ενισχυτή, θα σου έλεγα όχι, δεν θα πάρω.
Δεν τα χρησιμοποιώ υπερβολικά, αλλά μου αρέσει να γεμίζω τον ήχο. Ειδικότερα με τα time-delayed-effects.

Καλός ο λαμπάτος, μάλιστα -νομίζω το έχω ξαναπεί- σου μαθαίνει κιθάρα. Επειδή ακριβώς ανταποκρίνεται πολύ όμορφα πάνω στις αλλαγές που κάνεις στα ρυθμιστικά της κιθάρας αλλά και στο ίδιο το παίξιμο σου, στην ουσία μαθαίνεις να παίζεις πλήρως το όργανο.

Μέχρι τότε, είχα το volume τέρμα, τo tone τέρμα, κι έλεγα "Τι τα βάλαν πάνω; Άχρηστα είναι"  ;D
Μετά γύρισα 180 μοίρες!

Παρόλα αυτά, αν παίζω ξέρω γω 10 ώρες κιθάρα, οι 1-2 είναι λάμπα, οι 8-9 φουλ digital.

Από την άλλη, μην ξεχνάς ότι ποτέ δεν θα είσαι ευχαριστημένος με τίποτα, σε λίγο καιρό πάλι θα ψάχνεις την επόμενη αναβάθμιση  ;D Φυσιολογικό και αναμενόμενο...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #16 στις: 26/06/17, 00:57 »
τι εννοείτε πεταλιέρα? χωριστά πεταλάκι συνδεδεμένα μεταξύ τους, ή μια με πολλά εφέ?

Τι είναι το multi-effect guitar processor?


@ απόλλων...μάλλον για τη 2η λύση με κόβω...μοπθ φαινεται η πιο λογική για την περίπτωση μου....και βλέπουμε.

Αν δεν ήθελα combo....τι θα μου πρότεινες? δεν είμαι και τελείως αρνητικός σε κάτι άλλο....θα θελα πολύ να δω τις γνώμες σας
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #17 στις: 26/06/17, 08:52 »
Όταν έκανα λόγο για πεταλιέρα αναφερόμουν σε πολυεφφέ. Ένα μηχάνημα δηλαδή που έχει προσομοιώσεις ενισχυτών και εφφέ, μνήμες, presets κλπ. Πολλά τέτοια μηχανήματα έχουν και διάφορες άλλες λειτουργίες όπως looper, drum machine, διάφορες επιλογές συνδεσιμότητας κλπ. Το ίδιο δηλαδή που εννοεί ο vegos με το multi-effect processor.

Αν πάς για τη δεύτερη λύση, τότε μάλλον προσανατολίζεσαι σε έναν από τους δύο ενισχυτες που σού ανέφερα ήδη, δηλαδή Bugera V22 ή Marshall DSL15C. Δυστυχώς οι περισσότεροι μικροί λαμπάτοι είναι μονοκάναλοι, οπότε αν θέλεις κάτι που έχει δύο κανάλια και μπορεί να σε βγάλει άνετα σε πρόβα ή τζαμάρισμα, οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Τώρα αν για σένα ένα μηχάνημα με τις διαστάσεις και το βάρος του Bugera είναι φορητό, αυτό μάλλον εξαρτάται από την κατάσταση της μέσης σου και πόσο γυμνασμένος είσαι. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, ίσως να έβαζα στη λίστα και τον Marshall DSL5C, o οποίος είναι μεν δικάναλος και είναι αρκετά μικρότερος και πιο φορητός από τον DSL15C, δυστυχώς όμως δεν είναι πολύ φτηνότερος.

Aν πάλι δεν θέλεις αναγκαστικά combo, τότε μιλάμε για μια μικρή κεφαλή και καμπίνα. Μια λύση που δεν αναιρεί οπωσδήποτε τη φορητότητα (εργονομικά μπορεί να είναι καλύτερα να κουβαλάς δύο μικρά πράγματα σε σύγκριση με ένα μεγάλο) και σού προσφέρει άλλα πλεονεκτήματα. Απαιτεί όμως περισσότερο ψάξιμο, καθώς κοιτάς να αγοράσεις δύο πράγματα αντί για ένα και μπορεί τελικά να αποδειχτεί πιο ακριβή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #18 στις: 26/06/17, 10:41 »
η λύση καμπίνα-κεφαλή είναι πάντα ακριβότερη απο την αντίστοιχη combo. αν όμως αύριο μεθαύριο αγοράσεις κι'άλλη κεφαλή θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με την καμπίνα που ήδη θα 'χεις οπότε συνολικά θα σου'ρθει φθηνότερα.
επίσης ψηφίζω μεταχειρισμένο .εκτός απο το γεγονός οτι με το budget που διαθέτεις μπορείς να βρείς ακριβότερο ενισχυτή (απο αυτόν που θα μπορούσες να αγοράσεις καινούριο) ,  αν κάποια στιγμή τον βαρεθείς/δεις οτι δε σου κάνει/θες μια ανανέωση τον μεταπουλάς χωρίς μεγάλες ή και καθόλου απώλειες.

εγώ έχω "καταλήξει" με έναν Peavey Classic 30 (usa ,90's) ο οποίος έχει καταπληκτικό καθαρό και πολύ καλό βρώμικο κανάλι. το βρώμικό του είναι για μπλουζ και κλάσικ ροκ ιδανικό . το γκάζι του όμως σε καμία περίπτωση όμως δε φτάνει για μέταλ . απ'την άλλη όμως παίρνει πάρα πολύ καλά τα πετάλια. γενικά σαν ενισχυτής έχει το δικό του χαρακτήρα (δεν είναι φέντερ , δεν είναι μάρσαλ).
αν και σπάνια εμφανίζεται σε αγγελίες αν το βρεις μεταχειρισμένο ρίξ'του ένα αυτί.

επίσης για το στυλ που σ'αρέσει θα σου πρότεινα να δεις και τους blackstar .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #19 στις: 26/06/17, 10:55 »
Τι είναι το multi-effect guitar processor?


Multi-effect guitar digital processor, είναι στην ουσία ένας υπολογιστής, οποίος όμως είναι εξειδικευμένος (σαν hardware και software) για να πραγματοποιεί realtime ADDAC και ψηφιακή επεξεργασία του ήχου. Αντί να χρησιμοποιεί ηλεκτρικά στοιχεία (λυχνίες, τρανσίστορς, κλπ) για να διαμορφώσει τον ήχο, ένας processor εφαρμόζει τις κατάλληλες συναρτήσεις στην ψηφιοποιημένη μορφή του σήματος ώστε να παράγει το τελικό ψηφιακό σήμα, το οποίο είτε επανα-αναλογικο-ποιείται και το στέλνεις στο καθαρό του ενισχυτή σου, είτε κατευθείαν το ψηφιακό μέσω USB στο DAW σου.

ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.ebay.co.uk/itm/Boss-ME25-Multi-Effects-Guitar-Pedal-WITH-BATTERIES-EXCELLENT-CONDITION-/332281405491?epid=1705202737&hash=item4d5d83e033:g:yloAAOSwRUhY-ilb

Θα ήθελα να "αγοράσω" κάτι "καλύτερο" αλλά ειλικρινά δεν έχω βρεί κάποιο που να κάνει κάτι το οποίο δεν μπορεί να κάνει το Boss me-25, στα κιθαριστικά πάντα πλαίσια.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #20 στις: 26/06/17, 13:06 »
Στην περιπτωση μικρου combo 2καναλου, θα σου προτεινα να ακουσεις σιγουρα τον Marshall DSL5c. Για σπιτι τον προτιμω απο τον 15αρη γιατι 1) εχει effects loop και 2) μπορεις να τον εκμεταλλευτεις καλυτερα μεσα στο σπιτι, και λογω των λιγοτερων watts (οχι μεγαλη διαφορα στην ενταση, μη φανταστεις) και λογω της υποδοχης για ακουστικα (στη θεση 1watt -ναι, μπορεις να ακους απο ακουστικα λαμπατα γκαζια!!!  ;D :up )


Το ευρος της λαμπατης παραμορφωσης ειναι μεγαλο (απο crunch εως thrash metal χωρις καν booster μπροστα...) και επιπλεον ειναι και σχετικα ελαφρυς (και λογω του 10'' μεγαφωνου). Το θεμα ειναι να σου αρεσει η χροια του ως καθαροαιμος British (steel  ;D ) amp.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #21 στις: 26/06/17, 18:26 »
+1 για τον DSL5c για τη δουλειά που τον θες.
White noise

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #22 στις: 26/06/17, 19:18 »
Για τον dsl 5 έχω δει πολύ καλά reviews....αυτό που με "χαλάει" λίγο είναι η τιμή του....
Το effects loop τι είναι ρε παιδιά?  Δεν έχω καταλάβει.

Σε blackstar τι θα μου προτείνατε?

Με τόσο ψάξιμο, συζήτηση, βίντεο, είμαι μεταξύ των bugera, Marshall και blackstar.  Για τα βατ ακόμα το σκέφτομαι αν θα ναι 5 ή 15...θα δείξει. Σαν λύση με αρέσει και η πεταλιερα...αρκεί να μου δείξει και κάποιος πως δουλεύει...εν καιρώ....
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/17, 19:26 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #23 στις: 26/06/17, 19:54 »
5 με 15 μην περιμενεις καμια τρελη διαφορα στην ενταση
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #24 στις: 26/06/17, 19:57 »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
12263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/07, 21:56
από Fanoukos
27 Απαντήσεις
10885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:17
από jacksonas
14 Απαντήσεις
6289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
24 Απαντήσεις
10885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 02:08
από Jezus
29 Απαντήσεις
11029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 02:47
από pbarbalias
37 Απαντήσεις
10766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:02
από Jezus
Help με ενισχυτη.

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
8435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 00:06
από GreekDudeCovers
6 Απαντήσεις
9669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/18, 12:06
από ntinosblues
1 Απαντήσεις
8710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/18, 15:18
από hot_sauce (φλουτσ)