Αποστολέας Θέμα: Entexno.forumotion.com  (Αναγνώστηκε 12466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Entexno.forumotion.com
« στις: 25/06/18, 00:32 »
http://entexno.forumotion.com/


Έφτιαξα ένα ωραίο ραδιάκι, όποιος θέλει ακούει  ;)
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #1 στις: 25/06/18, 08:10 »
πως θα μεταφράζαμε το Έντεχνο στύλ στα Αγγλικά;

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #2 στις: 25/06/18, 11:01 »
Νομίζω πως είναι τελεια μεταφραση :p
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #3 στις: 25/06/18, 12:26 »
δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις,


απλά ρωτάω πως λέγεται το "Εντεχνο" στα Αγγλικά,
δηλ. ποιο genre στα Αγγλικά θα λέγαμε "Εντεχνο".
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #4 στις: 25/06/18, 12:31 »
Δεν νομιζω να υπαρχουν εντεχνα στο εξωτερικο. Δεν υπαρχει.
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #5 στις: 25/06/18, 13:15 »
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί το είδος που όλοι καταλαβαίνουμε λέγεται έντεχνο και γιατί.
Δηλαδή το άτεχνο ποιό είναι?
Όλα τ'άλλα?
Πάντα θεωρούσα αυτό τον όρο-περιγραφή μια αποτυχημένη μπούρδα.
Στα Αγγλικά ίσως λεγόταν pseudocommunist rodent.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/18, 13:39 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #6 στις: 25/06/18, 14:04 »
Βασικα πιστευω πως εντεχνο λεμε το ροκ που προσπαθουμε να το φερουμε πιο κοντα στα λαικα ετσι ωστε ολοι οσοι θελουν να νοιωθουν κουκτουριαριδες και ψαγμενοι να εχουν κατι κουκτουριαρικο και ψαγμενο να ακουσουν.
Κοινως..θεαθηνε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #7 στις: 25/06/18, 14:07 »
Ρε παιδιά το ποστ για το ράδιο είναι όχι για το έντεχνο σαν μουσική :P

Καλό;
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #8 στις: 25/06/18, 14:17 »
Δεν το ακουσα,αλλα απο μικρος πολυ το γουσταρα να παιξω σε ραδιοφωνικο σταθμο.
Γιαυτο και μονο εγω σου λεω μπραβω.
Βεβαια επιφιλασομαι για το τι μπορει να παιζεις..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #9 στις: 25/06/18, 14:22 »
για την ωρα έχω βάλει χατζηγιάννη και πυξ λαξ
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #10 στις: 25/06/18, 15:21 »
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί το είδος που όλοι καταλαβαίνουμε λέγεται έντεχνο και γιατί.
...Πάντα θεωρούσα αυτό τον όρο-περιγραφή μια αποτυχημένη μπούρδα.
Άστοχος τίτλος... ενδεικτικός του σνομπισμού των επινοητών του.

Στα Αγγλικά ίσως λεγόταν pseudocommunist rodent.
;D
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/18, 15:23 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #11 στις: 25/06/18, 15:22 »
Άστοχος τίτλος... ενδεικτικός του σνομπισμού των επινοητών του.


Μπαρντόν;
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #12 στις: 25/06/18, 16:08 »
Βασικα πιστευω πως εντεχνο λεμε το ροκ που προσπαθουμε να το φερουμε πιο κοντα στα λαικα ετσι ωστε ολοι οσοι θελουν να νοιωθουν κουλτουριαριδες και ψαγμενοι να εχουν κατι κουλτουριαρικο και ψαγμενο να ακουσουν[size=78%].[/size]
Κοινως..θεαθηνε..




συμφωνώ απολύτως,


κάποιοι που θα ήθελαν να παίζουν ροκ αλλά ή δεν έχουν την ικανότητα ή για εμπορικούς λόγους αποφάσισαν να το κάνουν να ακούγεται και σαν ελαφρολαϊκό.


Ειναι μεγάλη συζήτηση,
θα μπορούσε να υπάρξει πετυχημένο αμιγώς ροκ συγκρότημα στην Ελλάδα; με ροκ στίχο φυσικά ή δεν θα είχε απήχηση στο Ελληνικό κοινό;;



τελικά όλα γύρο από το τσιφτετέλι περιστρέφονται.



« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/18, 16:16 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #13 στις: 25/06/18, 16:16 »
Άστοχος τίτλος... ενδεικτικός του σνομπισμού των επινοητών του.


Μπαρντόν;

τον Μικη Θεοδωράκη εννοεί. Αυτός κατα τα φαινόμενα πρωτοπεριέγραψε τον συγκεκριμένο όρο.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #14 στις: 25/06/18, 17:05 »
... πάντως παλιά λέγαμε art rock τους floyd, king crimson, ELP, Van der graaf generator, κλπ σε αντιδιαστολή προφανώς με τους purple, black sabbath, nazareth, κλπ. Ήταν το 'έντεχνο' ροκ  ;D .
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #15 στις: 25/06/18, 17:56 »

τον Μικη Θεοδωράκη εννοεί. Αυτός κατα τα φαινόμενα πρωτοπεριέγραψε τον συγκεκριμένο όρο.
Οι απόψεις διίστανται... παίζει και ο Χατζιδάκις ως νονός.

Δυο ενδιαφέρουσες συζητήσεις υπάρχουν εδώ:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=17753.0

και
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=8704.0Πάντως το πόσο υποκριτικό και ψεύτικο είναι αυτό που παίζει με το έντεχνο και τους τεχνητούς διαχωρισμούς του είναι το εξής:
80's υποκουλτούρα του σκυλάδικου:
! No longer available

90's έντεχνη πχοιότητα:
! No longer available

BTW είναι λαϊκή κομματάρα
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/18, 18:01 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #16 στις: 25/06/18, 18:11 »
Βασικα πιστευω πως εντεχνο λεμε το ροκ που προσπαθουμε να το φερουμε πιο κοντα στα λαικα ετσι ωστε ολοι οσοι θελουν να νοιωθουν κουλτουριαριδες και ψαγμενοι να εχουν κατι κουλτουριαρικο και ψαγμενο να ακουσουν[size=78%].[/size]
Κοινως..θεαθηνε..



τελικά όλα γύρο από το τσιφτετέλι περιστρέφονται.

Ποιό τσιφτετέλι εννοείς??
Το αλα τούρκα ?το ταμπαχανιώτικο?συρτοτσιφτετέλι?
Του καντηλαναυτη του άσχημου στα μούτρα?
Τα μελιώτικα ή μήπως τα καραπουρνώτικα.
Τσιφτετέλι και το παρακάτω..αλλα καμία σχεση με "έντεχνο".
! No longer available

« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/18, 18:22 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #17 στις: 25/06/18, 20:58 »
@talfarlow


εννοώ ότι ναι μεν θέλουν να ακούγεται ροκ αλλά το γυρνάνε στο τέλος προς το λαϊκό για να έχει πέραση
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #18 στις: 25/06/18, 21:39 »
Και μετα στο παιζουν μη εμπορικη μουσικη,ενω παιζει σε ολες τις καφετεριες και ραδιοφωνικους σταθμους..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #19 στις: 26/06/18, 11:13 »
Βασικα πιστευω πως εντεχνο λεμε το ροκ που προσπαθουμε να το φερουμε πιο κοντα στα λαικα ετσι ωστε ολοι οσοι θελουν να νοιωθουν κουλτουριαριδες και ψαγμενοι να εχουν κατι κουλτουριαρικο και ψαγμενο να ακουσουν[size=78%].[/size]
Κοινως..θεαθηνε..



τελικά όλα γύρο από το τσιφτετέλι περιστρέφονται.

Ποιό τσιφτετέλι εννοείς??
Το αλα τούρκα ?το ταμπαχανιώτικο?συρτοτσιφτετέλι?
Του καντηλαναυτη του άσχημου στα μούτρα?
Τα μελιώτικα ή μήπως τα καραπουρνώτικα.
Τσιφτετέλι και το παρακάτω..αλλα καμία σχεση με "έντεχνο".
! No longer available


εδω οφείλω να διακρίνω το εξής. Τα συγκεκριμένα ήδη έχουν μικρασιατική προέλευση και καθιερώθηκαν σαν η λαϊκη - αστική μουσική. Ή μάλλον σαν η μοναδική λαϊκή αστική μουσική. Σαν αποτέλεσμα, ο κυρίως βλάχικος/σαρακατσάνικος κορμός της ηπειρωτικής ελλάδας (νότια της μακεδονίας, εκεί παίζουν άλλα) , που αποτελούσε την συντριπτική πλειοψηφία, μείναμε ουσιαστικά εκτός του αστικού μουσικού γίγνεσθαι. Χωρίς εκπροσώπιση στην λαϊκη μουσική, παρά το γεγονός οτι "λαϊκά" σε ΚΑΘΕ χώρα νοούνται τα αντίστοιχα δικά μας "δημοτικά". Ειναι πολύ σημαντικό αυτό. Σαν εμείς ας πούμε, θεσαλοί, ρουμελώτες, κτλ να μην είμαστε  ... ΛΑΟΣ. Σαμπως η ιδιότητα του "λαού" να είναι να είναι καθαρά μικρο-αστική και μικρασιάτικη υπόθεση.
Κατα συνέπεια, οι όροι "ταμπαχανιώτικο, συρτοτσιφτετέλι, κτλ" δεν λένε τίποτε απολύτως στον μέσο ελλαδίτη. Είμαστε η μοναδική χωρα στα βαλκάνια με αυτό το χαρακτηριστικό, οτι δηλαδή "λαϊκό" δεν είναι το "κατα πλειοψηφία εθνικό-λαϊκό".

Είναι τεράστιο το θέμα που θίγω βέβαια, ελάχιστοι το έχουν αγγίξει.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/18, 11:26 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #20 στις: 26/06/18, 13:58 »
Δεν κάνω διαχωρισμό στην παραδοσιακή μουσική.
Άλλωστε και τα μικρασιάτικα σε ένα μεγάλο βαθμό έχουν σαν βάση την δημοτική μουσική.Απλώς εκείνοι λόγω πολυπολιτισμικότητας δημιούργησαν μια μεγάλη μίξη παραδόσεων απο όλα τα μέρη της ελλάδας.Ενα πολυείδος ας πούμε.
Το θέμα ειναι δύσκολο και ακόμα και οι ίδιοι οι "μουσικολόγοι" έχουν αντιθέσεις, για κάτι που στην ουσία δεν χρειάζεται ταμπέλες.Μελετώντας αυτες τις μουσικές βλέπεις πόσο μεγάλη σχέση έχουν, απο όλα τα μέρη της ελλάδας και πως συνδέονται μια χαρά χωρίς να χρειάζονται κατάταξη κάπου.Ο πλούτος είναι τεράστιος για να τον κατατάξεις κάπου..
Όπως έλεγε και ο ζαμπέτας..."το έντεχνο λέει..το λαικό ..το ρεμπέτικο......ποιοί είναι αυτοί οι κουλτουροβαφτιστίδες, μια είναι η μουσική..ελληνική μουσική.
Προσωπική μου άποψη είναι οτι αυτοί οι διαχωρισμοί είναι φαινομενικά εντέχνως δημιοουργημένοι για πολιτικούς σκοπούς, για έλεγχο-διάσπαση της συνείδησης μας.Να μας διαχωρήσουν δηλαδή και να μην έχουμε κοινή συνείδήση ως έλληνες..
Λυπάμαι που βλέπω στο περιβάλλον μου "μουσικούς" που απαξιώνουν την ελληνική μουσική ή οποιοδήποτε άλλο ειδος μουσικής , αντιδρώντας τοπικίστικα εως ρατσιστικά για τις μουσικές των υπόλοιπων περιοχών της χώρας (έμαθαν 5 πράγματα απο την μουσική του τόπου τους και νομίζουν οτι κάποιοι είναι) και ως αμόρφωτοι έχουν πέσει σε αυτές τις παγίδες διαχωρισμού..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/18, 14:11 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #21 στις: 26/06/18, 15:19 »
Οταν βγαινει ο/η καθε οτι να ναι και τραγουδαει οτι να ναι,δεν φταινε οι ακρωατες οταν απαξιουν την ελληνικη μουσικη.
Οπως παντου και σε ολα,υπαρχει και εδω ενα μερος που ειναι λεπρα.Απλα το κακο ειναι πως ειναι πολυ μεγαλο,οποτε εξ ου και η απαξιωση
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #22 στις: 26/06/18, 16:17 »
Δεν κάνω διαχωρισμό στην παραδοσιακή μουσική.
Άλλωστε και τα μικρασιάτικα σε ένα μεγάλο βαθμό έχουν σαν βάση την δημοτική μουσική.Απλώς εκείνοι λόγω πολυπολιτισμικότητας δημιούργησαν μια μεγάλη μίξη παραδόσεων απο όλα τα μέρη της ελλάδας.Ενα πολυείδος ας πούμε.
Το θέμα ειναι δύσκολο και ακόμα και οι ίδιοι οι "μουσικολόγοι" έχουν αντιθέσεις, για κάτι που στην ουσία δεν χρειάζεται ταμπέλες.Μελετώντας αυτες τις μουσικές βλέπεις πόσο μεγάλη σχέση έχουν, απο όλα τα μέρη της ελλάδας και πως συνδέονται μια χαρά χωρίς να χρειάζονται κατάταξη κάπου.Ο πλούτος είναι τεράστιος για να τον κατατάξεις κάπου..
Όπως έλεγε και ο ζαμπέτας..."το έντεχνο λέει..το λαικό ..το ρεμπέτικο......ποιοί είναι αυτοί οι κουλτουροβαφτιστίδες, μια είναι η μουσική..ελληνική μουσική.
Προσωπική μου άποψη είναι οτι αυτοί οι διαχωρισμοί είναι φαινομενικά εντέχνως δημιοουργημένοι για πολιτικούς σκοπούς, για έλεγχο-διάσπαση της συνείδησης μας.Να μας διαχωρήσουν δηλαδή και να μην έχουμε κοινή συνείδήση ως έλληνες..
Λυπάμαι που βλέπω στο περιβάλλον μου "μουσικούς" που απαξιώνουν την ελληνική μουσική ή οποιοδήποτε άλλο ειδος μουσικής , αντιδρώντας τοπικίστικα εως ρατσιστικά για τις μουσικές των υπόλοιπων περιοχών της χώρας (έμαθαν 5 πράγματα απο την μουσική του τόπου τους και νομίζουν οτι κάποιοι είναι) και ως αμόρφωτοι έχουν πέσει σε αυτές τις παγίδες διαχωρισμού..

Μακάρι να ήταν έτσι. Αλλά δυστυχώς δεν είναι .
Παραδείγματα :
1) Ο θεωδοράκης (καλλιώρα) έγραψε στο βιβλίο του οτι όχι μόνο δεν μπορούσε την μουσική των ρουμελιωτών, αλλά ούτε καν να ταυτιστει, να κάνει παρέα ή να κάτσει στο τραπέζι με τους ρουμελιώτες "συντρόφους", οι οποίοι τόσο αγαπούσαν το κλαρίνο ωστε ήθελαν να το βάλουν και στην σημαία τους! Αυτά ήταν τα συναισθήματα τουΥΠΕΡΠΑΤΡΙΩΤΗ "αγωνιστή" για τον "υποτιθέμενο" λαό του. Αποστροφή. Τι απέγινε άραγε το κλαρίνο ως όργανο? Κατα πόσο έχει εκτοπιστεί απο το μπουζούκι ακόμη και σε πόλεις κατεξοχήν κεντροελλαδιτικες όπως τα τρίκαλα? (ελέω Τσιτσάνη)

2) φαγητά. Στην πρωτεύσουσα δεν υπάρχει ούτε ένα στέκι με ρουμελιώτικη κουζίνα. (Η Αθήνα δεν είναι πρωτεύουσα της ρούμελης?). Θα βρει κανείς πληθώρα Κρητικών, Πολίτικων, κτλ κτλ κτλ ξένων εστιατορίων αλλά όχι ντόπιων.

3) χοροί. Στα τουριστικά στην πλάκα θα δει κανείς για κάθε 0.1 τσολιά τουλάχιστον 10 ντυμένους "ζεϊμπέκικα" με την γνωστή ζώνη στην μέση, χορεύοντας σε γρήγορους ρυθμούς.

Ρατσισμός προφανώς και υπήρξε, και το μεγάλο θύμα αυτού ήταν η κυρίως Ελλάδα (με 1η και καλύτερη την Αθήνα - πως ήταν το 1900?? πιο πρίν?? ) η οποία έπρεπε να υποδυθεί ένα ρόλο σχεδιασμένο για αυτην απο αλλού.

Στο επιχείρημα οτι η ελληνική μουσική είναι μια και οτι μερικοί τεχνιέντως δημιουργούν τεχνητές αντιθέσεις... Λοιπόν δεν θυμάμαι πότε ήταν Ηπειρώτικη - Κρητική βραδιά στον Φρόντζο στα Γιάννενα. Πήγα απο περιέργεια να δω αν ηπειρώτες και κρητικοί θα καταφέρουν να παίξουν έστω και ένα τραγούδι απο κοινού! Καθόλου δεν με παραξένεψε που δεν το κατάφεραν ΟΥΤΕ σε ένα τραγούδι. Απλά έπαιζαν μια οι κρητικοί και μια οι ηπειρώτες.

Δεν είπε κανείς να το διαλύσουμε το μαγαζί, απλά να γυρνάμε και λίγο πίσω και να βλέπουμε και λίγο την πραγματικότητα. Θα μας βοηθήσει και στην κατανόηση του παρόντος αλλά και στην αντιμετώπιση του μέλλοντος. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρει ο καθένας την πραγματική του ιστορία και παράδοση.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/18, 16:22 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Entexno.forumotion.com
« Απάντηση #23 στις: 26/06/18, 18:58 »
Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς.Εγω τα βλέπω αυτά που περιγράφεις και ειναι όντως έτσι.
Το μόνο που δεν φέρω γνώμη είναι για τα στέκια με τα φαγητά που λες...Τωρα για τον μικι μάους(τα πρώτα του ποιήματα ύμνοι προς τον μεταξα) και τον τσιτσάνη(κουμπαριά με μουσχουντή) μην με βάζεις να σπαταλάω τον χρόνο μου.Στο κάτω κάτω εγω το "χρέος" μου θα το πληρωνω όσο ζω μαθαίνοντας μουσική απ'όλη την ελλάδα και παιζοντας εκτος απο κιθάρα(ηλεκτρική και λαική) και αλλα παραδοσιακα όργανα..ούτι ,λαούτο.. έχω ξεκινήσει το κανονάκι και προσεχώς θα έχω και ενα σαντούρι.Ο,τι προλάβω.Δεν προλαβαινω να ασχοληθω με διαχωρισμούς.

**ξέχασα και ενα σχολιο για το κλαρινο που αναρωτιέσαι που είναι σήμερα..
Αν δεις το βιντεάκι που ανέβασα έχει σόλο κλαρίνο ελληνικότατο θα έλεγα και απο κάτω φωνάζουν "όπαααα" όταν είναι μπροστα..και παίζει η national arab orchestra(έχουν και ηλεκτρικό κιθαρίστα).οπότε το κλαρίνο δεν έχει καμια αναγκη, κανεναν απο όλους όσους κατηγορούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/18, 19:30 από talfarlow »