Αποστολέας Θέμα: setup ή ασελγεια;  (Αναγνώστηκε 5281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
setup ή ασελγεια;
« στις: 04/11/10, 23:39 »
Καλησπερα. Πριν μια εβδομαδα αγορασα μια LTD M-50 απο το Thomann. Την κιθαρα λιγο που την επαιξα με ενθουσιασε το λεπτο μπρατσο και η γρηγορη ταστιερα. Την εδωσα απο την πρωτη μερα να τη δοκιμασει ενας γνωστος μου ,επαγγελματιας jazz/blues κιθαριστας. Η κιθαρα του αρεσε, αν και metal, αλλα μου προτεινε setup διοτι οι χορδες(οντως) ηταν αρκετα ψηλα. Μου εδωσε το τηλεφωνο γνωστου του στη Θεσσαλονικη που εχει καταστημα επισκευης οργανων και πηγα συστημένος(που να μην πηγαινα..). Την παρελαβα χτες. Η κιθαρα οντως χαμηλωσε σωστα, το μπρατσο ισιωσε, οι αρμονικες σωστες αλλα...Οταν γυρισα σπιτι για να τη δοκιμασω  αντιλήφθηκα αρκετα ενοχλητικα πραγματα... Η Λα τασταρε σαν διαολος απο το δευτερο μεχρι το 12 ταστο, το ιδιο και η ΣΙ αλλα απο το 5 ταστο. Τα βαγονακια στο τρεμολο τερμα κατω και οι βιδες να γρατζουνανε το χερι μου. Το δε τρεμολο βιδωμενο τερμα κατω σφικτά. Η κιθαρα ξεκουρδιζεται ευκολα , ενω πριν ,απο το κουτι της, δεν εχασε μετα απο τρεις μερες ουτε χιλιοστο καποια χορδη. Οταν πηγα να αφησω την κιθαρα σκαλωσε στη μπλουζα μου!!! Ειχε "φαει" τις βιδες του μπρατσου απο πισω, ισως με χαλια κατσαβιδι και 2 απο τις 4 ειναι κατεστραμενες και σκαλωνουν πανω σου...Επισης με μια προσεκτικη ματια απο τις βιδουλες στα βαγονακια 2-3 εχουν χαλασει τα πασα και δεν πιανει το κλειδακι... Κοστος 35€ χωρις να μου αλλαξει χορδες. Μαλιστα μου ειπε να περασω, χωρις χρεωση, μετα απο ενα μηνα να τη δει παλι.(αμφιβαλλω). νομιζω μονος μου μπορουσα να τη χαλασω με μικροτερο κοστος...
 Παραθετω φωτο για να μου πειτε γνωμες ,περα απο τις ζημιες, αν οντως ετσι επρεπε να ειναι ο καβαλαρης...
http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/CIMG0003.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/CIMG0005.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/CIMG0006.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/CIMG0007.jpg
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #1 στις: 05/11/10, 00:01 »
Πάρε τον φίλο σου παρέα και πηγαίντε μαζί να του τα χώσετε. Εννοείτε ότι όσα λες, είναι απαράδεκτα. Τώρα σχετικά με τις φότος δεν νομίζω να μπορεί να βγάλει κάποιος άκρη, αν δεν έχει μπροστά του τη κιθάρα. Εκτός αν ήτανε τίποτα το υπερβολικό.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #2 στις: 05/11/10, 00:15 »
Μα ο γνωστος σου, επαγγελματιας κιθαριστας, σε εστειλε εκει?
Να την πας πισω και να του κανεις παραπονα - μην τον αφησεις να σε πιασει κοροιδο.
Και να του ζητησεις αποδειξη! (αν δεν πηρες ηδη)

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #3 στις: 05/11/10, 00:30 »
Οντως δεν φαινονται καλα οι βιδες στις φωτο, αλλα η κατω δεξια θελει προσευχη για να πιασει κατσαβιδι επανω της. Την εδωσα στον γνωστο μου να την δει. Δεν ημουν μπροστα λογω δουλειας, αλλα μου ειπε οτι σε αυτον δεν τασταρει και οτι βιδες βρισκω ευκολα, μαλλον ηταν ψευτικες για αυτο χαλασαν ευκολα(απο το πρωτο ξεβιδωμα;;; ). Που να μην ηταν LTD αλλα καμια harley benton... Οι βιδες απο τα βαγωνακια ειναι ενοχλητικες αν παιζεις palm mute ,αλλα ο γνωστος μου δεν παιζει metal ετσι δεν τον ενοχλησε και δεν τους εδωσε σημασια.
Αποδειξη πηρα. Αλλα αυτα τα χρηματα με εκαναν να ψαξω πως να σεταρω μονος τη κιθαρα μου. Μπορει να την χαλασω 5-6 φορες, αλλα τουλαχιστον θα σεβαστω το οργανο. Θα μπορουσε να μου ειχε αλλαξει τις βιδες που χαλασε, αλλα δεν το ανεφερε καν.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/10, 00:32 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #4 στις: 05/11/10, 00:35 »
Καμιά φορά συμβαίνει τα βαγονάκια να χρειάζεται να κατέβουν (π.χ., για να χαμηλώσουν οι χορδές) με αποτέλεσμα να εξέχουν οι βίδες, όπως φαίνεται στην φώτο σου, οπότε και χρειάζεται να κοπεί το τμήμα που εξέχει. Αυτό που δεν μπορώ να πω (γιατί δεν είμαι ειδικός) είναι αν στην δική σου περίπτωση οι βίδες εξέχουν υπερβολικά ή όχι. Σίγουρα πάντως είναι απαράδεκτη κατάσταση της γέφυρας. Μου κάνει εντύπωση ότι δεν σε ενημέρωσε ο μάστορας για το θέμα, έστω ότι, π.χ., χρειάζεται περισσότερα χρήματα για το λιμάρισμα....

Αλλά και μόνο για τα χαλασμένα βιδάκια είναι δικαιολογημένη η αντίδρασή σου... Έχεις κάθε δίκιο να "ζητήσεις το λόγο", έστω για να ακούσεις τι δικαιολογία έχει για το αποτέλεσμα...

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #5 στις: 06/11/10, 17:02 »
Ίσως είμαι υπερβολικός αλλά μου φαίνεται απο την πρώτη φωτό οτί το μπράτσο έχει κλίση προς τα κάτω όσο φτάνει προς τα τελευταία τάστα (το ανάποδο απο μια les paul ας πούμε).
Το μπράτσο γιατί το ξεβίδωσε? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν δέν ήταν ευθυγραμμισμένο και ήθελε λίγο να το φέρει.
Μήπως όμως είχε κανα shim (κάτι για να το σηκώνει) για (κονική) κλίση και το έβαλε απο την έξω μεριά...? Αν και με το tremolo που έχεις κανονικά δεν χρειάζεται. Αλλά αυτό θα δικαιλογούσε τα βαγονάκλια να πρέπει να κατέβουν πολύ.
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #6 στις: 06/11/10, 22:33 »
Σωστη η παρατήρηση σου! Οντως ξεβιβωσε το μπρατσο για να δωσει κλιση. Μαλιστα ξεβιδωσε τις μπροστινες(αυτες που εχουν και τη μεγαλυτερη φθορα) γιατι  αν το μπρατσο ηταν σε ευθεια βιδωμενο με το σωμα, με τη ρυθμιση που εχει κανει στο τρεμολο, τερμα κατω βιδωμενο και τα βαγωνακια οσο χαμηλα μπορουσε, θα έβρισκαν οι χορδες στο 22 ταστο...Ελεος...
Βιδες που μπορω να βρω; Και για τα βαγονάκια. Μου εχει χαλασει δυο. Ειδα κατι σακουλακια με βιδες στον νακα, φανταζομαι σε διαφορετικα μεγεθη. Κανουν;
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/Nakas2006/assets/PHOTOS%20G%20200/G30AP00155-200.JPG
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/Nakas2006/assets/PHOTOS%20G%20200/G30AP00146-200.JPG

Υποπτευομαι ομως οτι δεν μου την "εφτιαξε" την κιθαρα ο ιδιος, αλλα την εδωσε σε αλλον..Δεν μπορει γνωστοι μου να του εμπιστευονται οργανα τριων και τεσαρρων χιλιαδων και να μην προσεχει βιδες...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/10, 22:39 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #7 στις: 06/11/10, 23:36 »
Βιδες που μπορω να βρω; Και για τα βαγονάκια. Μου εχει χαλασει δυο.

ΕΣΥ? Γιατί εσύ? Αυτός τις χάλασε, αυτός να πάει να σου πάρει καινούριες, θα τα σκάσεις κι από πάνω? Δηλαδή άλλος μαμάει κι άλλος πληρώνει? Να πας να ζητήσεις εξηγήσεις όπως είπανε εδώ οι συμφορουμίτες αλλά και τσαμπέ ανταλακτικά για όσα κομμάτια έχουν χαλάσει.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #8 στις: 07/11/10, 00:06 »
Δεν ξαναπαταω εκει. Δεν νομιζω οτι ειναι τρομερο το κοστος για τις βιδες. Δεν θελω να παρεξηγηθω κιολας με τον γνωστο μου. Μπορει να φανω "ψειρας" ,αλλα οργανο 1 εβδομαδας δεν θα επρεπε να εχει ουτε λεκε μετα το setup, οχι χαλασμενες βιδες. Παντως οοοταν θα παρω μια PRS ,δεν νομιζω να τον προτιμησω. Μαλιστα το ολο σκηνικο με εβαλε να κατσω να διαβασω, να δω video και να καταλαβω πως λειτουργει ενα setup. Νομιζω θα προσπαθησω να τη διορθωσω μονος μου οταν θα κανω αλλαγη χορδων. Πιστευω τοTrial and error με παιρνει μεχρι να μαθω χωρις να προκαλεσω ζημια στο οργανο. Επισης ετσι πως εκανε το tremolo τερμα κατω χωρις να εχει λασκα στις βιδες νομιζω προκαλει ζημια. Σε Forum της prs διαβαζα οτι πρεπει παντα να υπαρχει μια αποσταση στις βιδες του τρεμολο 1/16" της ιντσας(υποθετω) και οτι οπως βγαινει απο το εργοστασιο ,δεν πρεπει να τις πειραζουμε Πως καταφερε και το κολλησε κατω χωρις να πειραξει τις δυο βιδες στο εσωτερικο της κιθαρας δεν το ξερω. Οι βιδες στο καπακι απο πισω ειναι απειραχτες και εχουν ζελατινα ακομη...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #9 στις: 07/11/10, 11:46 »
Κοιταξε να δεις... εγω δεν συμφωνω μαζι σου καθολου...
Απο τη στιγμη που δεν πας στον ιδιο να του πεις οτι δεν σε ικανοποιησε το σεταπ που σου εκανε, για μενα εχεις αδικο...
Επισης, τι του ζητησες εσυ να κανει στην κιθαρα? Δεν το αναφερεις αυτο...
Οταν παμε για σεταπ ενα οργανο δεν λεμε στον τεχνικο..."Ελα μαστορα φτιαχτηνε..."
Αλλο σεταπ θελω για slide παιξιμο και αλλο για shred παιξιμο και μεσα σε ολα μετραει και ο υποκειμενικος παραγοντας του τι βολευει τον καθενα...
Οποτε οταν δινεις καπου το οργανο για πρωτη φορα του ζητας συγκεκριμενα πραγματα...
Ακομα, οταν παρελαβες την κιθαρα στο μαγαζι δεν την δοκιμασες???


Α, και μπραβο σου που ΔΕΝ ανεφερες το ονομα του τεχνικου και καλυτερα να μην το κανεις απο τη στιγμη που ΔΕΝ πηγες πισω να του πεις τι προβλημα ειχε μετα την παραλαβη και να ζητησεις το λογο....

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #10 στις: 07/11/10, 23:21 »
Το ονομα δεν θα το ελεγα ετσι κι αλλιως. Μπορει με τη δικη μου κιθαρα να ετυχε, μπορει να την εδωσε σε αλλον γιατι ειχε πολυ δουλεια ή ξερω εγω τι. Καποιοι γνωστοι μου τον εμπιστεύονται. Μαλιστα οπως ειπα την κιθαρα την εδωσα να την παιξουν και αλλοι για να μου πουν γνωμη και φυσικα δεν κακολογησαν τη δουλεια του ,γιατι ειναι φιλοι. Ετσι θα εβγαινα και δαχτυλοδεικτουμενος και "ψειρας" απο την ολη υποθεση.
 Την ημερα που πηγα το οργανο ζητησα χαμηλωμα και αν χρειαζεται ίσιωμα το μπρατσο γιατι η κιθαρα ειναι ημερων, κατευθειαν απο το thomann. Με ρωτησε αν θα χρησιμοποιω το τρεμολο και ειπα οτι δεν ειναι και κατι που το κανω σε ολα τα κομματια. Τωρα αν αυτος καταλαβε " βιδωσε το να μην κουνιεται " ,δεν θυμαμαι να ειπα κατι τετοιο. Οταν τη δοκιμασα κοιταξα αν ειναι ισιο το μανικι, αν τασταρει (Δυστυχως οταν δοκιμασα ενα arpeggio το δοκιμασα χαμηλα στην ταστιερα που δεν τασταρε) και τις αρμονικες. Δεν πηγε το μυαλο μου να δω αν χαλασε βιδες. Οσο για τις βιδες στα βαγονακια μου εκαναν εντυπωση στην αρχη που ηταν χαμηλα τερμα αλλα δνε το θεωρησα τρομερο μεχρι που καταλαβα τι εκανε με το μπρατσο.
 Πλεον δεν μπορω να ζητησω εξηγησεις γιατι την κιθαρα την "πειραξα" και την εφερα στα μετρα μου μονος , μετα απο πολυ ψαξιμο σε site και forum. Πολλα απο τα τριξιματα που ακουγα ηταν τελικα απο το σηκωμα του μπρατσου που ειχε κανει. Το βιδωσα στη θεση του. Εγινε στην ιδια ευθεια με το σωμα και ετσι σηκωσα και τα βαγονακια πιο ψηλα ωστε να μην με ενοχλουν οι βιδες. Παντως ειχα πετυχει αναφορα στο noiz νομιζω για αλλες δουλειες που ειχε κανει. Αλλοι εμειναν ικανοποιημενοι, αλλα αλλοι αφησαν παραπονα για την μεταχειρηση των οργανων τους (σημαδια,κολλες κτλ).
μπορει αν εχω αδικο οπως το λες. Αλλα ειναι στον χαρακτηρα μου να μην ζηταω πολλα πολλα. Εκανες καλη δουλεια; Θα σε επαινεσω και θα σε προτιμησω παλι. Δεν εκανες; Δεν θα με ξαναδεις. Απο την ολη ιστορια παντως εμαθα βασικα πραγματα για τη κιθαρα που οταν την πρωτο επιασα στα χερια μου ,δεν ειχα σκεφτει οτι μπορω ή πρεπει να τα πειραξω και μονος μου. Τωρα για τις βιδες...Απο τη στιγμη που βρηκα κατσαβιδι να πιανει επανω τους δεν με νοιαζει. Στην πρωτη ευκαιρια θα τις αλλαξω. Στις allen επιασε ενα κλειδακι λιγο μεγαλυτερο που ειχα και εγινε η δουλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/10, 23:27 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #11 στις: 08/11/10, 11:39 »
Αναρωτιέμαι εαν σε ανάλογες περιπτώσεις τίθεται θέμα με την εγγύηση του Θωμά (και του κάθε Θωμα)... αχρείαστη να'ναι φυσικά  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #12 στις: 08/11/10, 12:30 »
Με εβαλες σε σκεψεις τωρα...Αλλα απο ηλεκτρονικα δεν πειραχτηκε κατι. Πιστευω αν αλλαξω τις βιδες δεν υπαρχει προβλημα. Εδω η ιδια η FEnder εχει οδηγιες να κανεις το set up μονος σου και αν δεν μπορεις ή υπαρχει σοβαρο προβλημα να την πας σε τεχνικο της.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: setup ή ασελγεια;
« Απάντηση #13 στις: 09/11/10, 14:20 »
καλησπερα φιλε μου.εγω εχω να πω τα εξης.καμια βιδα και ιδιετερα μεγαλη δεν καταστρεφεται οταν χρησιμοποιησεις το καταληλο κατσαβιδι.τα βιδακια στα βαγονακια οντως ειναι μεγαλα απο κατασκευης αλλα οπως ειπε και ενα φιλος επρεπε να τα κοψει(απο κατω οχι πανω που μπαινει το αλλεν).δεν ειδε οτι εξεχουν σα προκες? απο μια φωτο που δειχνεις (πλαγια τις χορδες στα τελευταια ταστα) φενεται οτι το action ειναι για τοξοβολια.υπερβολικα ψηλα.φενεται και με το ματι.οποτε μη στεναχωριεσαι επειδη επεσες σε μαστορα για το π...ο . ασχετος ο ανθρωπος.πηγαινε την κιθαρα αλλου να στη φτιαξουν σωστα.και απλα ξεφτελισε τον.αυτος κανει πειραματα για να μαθει με τις κιθαρες των ανθρωπων.και κριμα για το φιλο σου.κιθαριστας ειναι η τοξοβολος?   φιλικα δημητρης

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
26789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 14:43
από modfori
20 Απαντήσεις
8517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/06, 18:13
από kostas_23!
4 Απαντήσεις
3065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 17:50
από rista
7 Απαντήσεις
3457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 01:56
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:31
από geo134
5 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:57
από vagtanplan
24 Απαντήσεις
9216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 00:12
από zeoy
8 Απαντήσεις
7717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:25
από Spyros Delta
27 Απαντήσεις
9349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 12:19
από Guitar_Innuendo
4 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/11, 23:08
από Fearless